Biroul Permanent nu a sanctionat-o

Cu durere in inima, Norica Nicolai isi recunoaste greseala

de C.N.A.     HotNews.ro
Marţi, 2 mai 2006, 0:00


Nepoata a imbolnavit-o pe Norica Nicolai de inima

Senatorul PNL, Norica Nicolai isi asuma vina si isi exprima regretul, intr-un comunicat trimis presei, pentru ca a acceptat prezenta unei persoane straine in plenul Senatului.

"Doresc sa precizez ca imi asum vina si regret faptul ca am acceptat prezenta unei persoane straine in plenul Senatului. Totodata, cer scuze colegilor senatori pentru faptul ca gestul meu a adus atingere imaginii Parlamentului", arata comunicatul.

Norica Nicolai a anuntat ca lipseste de la sedinta de marti a Senatului pentru ca s-ar fi imbolnavit de inima:

"As fi dorit sa fiu prezenta in plenul Senatului pentru a face o declaratie politica in legatura cu incidentul petrecut in sala de sedinte a acestei Camere a Parlamentului, in ziua de 26 aprilie.

Din pacate, urmare a acestei situatii, starea sanatatii mele s-a deteriorat, iar diagnosticul de cardiopatie ischemica si angor (ce poate fi confirmat prin certificat medical) nu-mi permite sa particip la lucrarile plenului de astazi, luni, 2 mai 2006" precizeaza comunicatul.

Premierul Calin Popescu Tariceanu ii ceruse tot marti, Noricai Nicolai sa faca o declaratie "lipsita e orice echivoc in care sa-si manifeste regretul fata de acest incident".

De altfel, Biroul permanent al Senatului a discutat, marti, cazul senatorului Norica Nicolai, care a permis nepoatei sale sa isi exercite dreptul de vot in camera superioara a Parlamentului dar nu a luat nici o decizie de sanctionare a doamnei Nicolai iar cazul a fost trimis la Comisia juridica, de disciplina si imunitati.

Vicepresedintele Senatului, Teodor Melescanu, senator PNL, este de partea Noricai Nicolai si sustine ca o sanctiune se poate da numai dupa ce se constata ca a avut loc o fapta care constituie fie incalcarea prevederilor statutului PNL, fie o incalcare a altor regulamente.

"In cazul Noricai Nicolai, am considerat ca cea mai potrivita metoda este sa cerem ca la Comisia Juridica, pentru discipina si imunitati sa se faca o evaluare foarte atenta a ceea ce s-a intamplat. Dupa ce vom avea aceast raport al comisiei urmeaza sa decidem si noi pe linie de partid care ar trebui sa fie reactia noastra", a declarat Melescanu.

Presedintele Senatului, Nicolae Vacaroiu, spune va fi analizat cazul la Comisia Juridica iar aceasta va face un raport pe care il va prezenta Biroului Permanent.

"In momentul cand dvs ati filmat cazul, nu era problema de vot. Ati filmat cum se juca pe aparat. Trebuie sa rezolvam toate lucrurile cu calm pentru a rezolva situatia (...). Deja s-au luat masuri. La intrare vom avea functionari publici.

Am stabilit de comun acord ca sa se modifice accesul in sala de plen: fie sa interzicem complet accesul, cu exceptia reprezentantilor guvernului care sustin proiectele de legi si ai aparatului tehnic necesar, fie sa mergenm pe formula de ecusoane pentru sefii de cabinet consilierii senatorilor".

Senatorul PRM, Gheorghe Funar, a solicitat sanctionarea Noricai Nicolai in conformitate cu art. 196 si 201 din Regulamentul Senatului, adica un avertisment public scris si sa nu poata reprezenta Senatul Romaniei tip de trei luni, nici pe plan intern si nici pe plan extern.

Regulamentul Senatului interzice prezenta persoanelor straine in plen precum si posibilitatea ca acestea sa voteze. Pentru cazul Nicolai, nu exista sanctiuni clare in regulamentul Senatului, dar senatorii sunt dispusi sa il schimbe.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


108 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Rusine !!!! (Marţi, 2 mai 2006, 15:40)

    Domnica G. [anonim]

    Sa le fie rusine ! primesc o capita de bani in fiecare luna si nu sunt in stare sa-si faca treaba ptr care sunt platiti..... Ei sunt in parlament ptr a vota legi , ptr a ne face noua viata mai usoara , nu ptr a isi bate joc in cel mai josnic mod cu putinta zi de zi de noi, cei care i-am votat (pe liste de partid).Atat norica Nicolai cat si cel cu cartela caruia s-a votat , cel care nu s-a deranjat de la cafea ptr a da o declaratie despre ceea ce s-a intamplat, sunt vinovati fata de noi, cei multi , cei carora ne cersesc voturile la fiecare 4 ani.RUSINE SA LE FIE !
  • 0 (0 voturi)    
    Scuze (Marţi, 2 mai 2006, 16:37)

    Adi [anonim]

    Cred ca mai repede trebuia sa ceara scuze poporului roman pe care il reprezinta (cu nesimtire)!
  • 0 (0 voturi)    
    Jenant (Marţi, 2 mai 2006, 16:41)

    Florian C [anonim]

    Toti demnitarii odata ce s-au vazut pe scaune nu se gandesc decat cum sa-si rotunjeasca averile prin cumul de functii, titluri universitare, si achizitii de valori beneficiid de informatiile obtinute datorita functiei. Exista un senator Cioroianu care explica cum ca diurna de euro observator de 260euro/zi e normala, aproape modica, in conditiile in care ii merge salariul de cca 1000 euro in tara iar pensia unui profesor nu trece de 150euro dupa o viata de munca.
  • 0 (0 voturi)    
    Nicolai (Marţi, 2 mai 2006, 19:12)

    Adrian M. [anonim]

    Nu ar trebui doamna senatoare sa scape doar cu atentionare sau ce-o mai fi... Trebuie judecata impreuna cu nepoata conform legilor ! Eu daca comit o infractiune si imi cer scuze apoi, scap de pedeapsa?? Trebuie dat un exemplu, ca alesii poporului nu sunt mai presus de lege.
  • 0 (0 voturi)    
    DEMISIA (Marţi, 2 mai 2006, 19:32)

    Vlad Tepes [anonim]

    Capu' in pamint ! Cu asa parlamentari.... mai bine FARA !

    DEMISIA!
  • 0 (0 voturi)    
    Exagerare! (Marţi, 2 mai 2006, 20:21)

    Teo [anonim]

    Parerea mea e ca toata povestea asta cu nepoata e o exagerare de la un capat la altul, doarece nepoata respectiva n-a votat, dupa cum se pare. Mai nou, afacerea capata si accente grotesti de tip Romania Mare, de cind Vadim a "dezvaluit" ca nepoata era de fapt in "relatii mult prea intime" cu Melescanu. Presupun ca nepoata e si prietena cu Rona Hartner, sau, mai stii, poate chiar sora ei.
    Oricum, un bun prilej de scandal de presa, exemplu tipic de umflare a unui subiect practic insignifiant (a intrat cineva neautorizat in sala Senatului).
  • 0 (0 voturi)    
    GUVERNAREA PORTOCALIE (Marţi, 2 mai 2006, 21:09)

    OMUL \\ [anonim]

    Imi este rusine ca find ardelean sunt reprezentnt la cel mai "inalt nivel" de oamenii INCOMPENTENTI (alias BOC, NORICA.....fara bunul SIMT, .... sa-si ceara SCUZE in direct, in fata poporului ADEMENIT si MINTIT fara RUSINE de epava ...CDR-ului, actuala D.A. ... SA TRAITI BINE!!!!)
    RUSINEE ...RUSINE ....RUSINE ...las sa conduca "Ciobanii" .....GIGI....sa-l nu-l uitam pe CIOBANUL SEF'''
  • 0 (0 voturi)    
    Norica...... (Miercuri, 3 mai 2006, 7:22)

    Dr.George Calalb [anonim]

    Singura atitudine corecta a traseistei politice,ar fi fost demisia. Nu scrisori si scuze lacrimogene.
  • 0 (0 voturi)    
    vai de capu nostru!!1 (Miercuri, 3 mai 2006, 8:24)

    eu [anonim]

    ce draq de comentariu mai e de facut la o asemenea marsavie si ipocrizisp!!! nu am cuvinte, ar trebui impuscate amandoaua in piata revolutiei...........halal tara, huooo!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Tupeu de planta (Miercuri, 3 mai 2006, 10:02)

    BEL [anonim]

    usor-usor faleza liberala se desprinde din land-ul portocaliu si va fi in curand acoperita de valurile involburate dunarene datorita unor plante dezradacinate precum cea in cauza.
  • 0 (0 voturi)    
    A INCEPUT SFARSITUL CAPITALISMULUI (Miercuri, 3 mai 2006, 10:54)

    YO [anonim]

    1 MAI ALARMA DE GRADU O ATENTIE PARVENITI TIMPUL VOSTU E GATA!!???
  • 0 (0 voturi)    
    sa fim seriosi (Miercuri, 3 mai 2006, 11:26)

    geba [anonim]

    Este rusinos dar sa nu uitam ca nu cu diversiuni de genul asta scapam de adevaratele nenorociri: escrocii care ne conduc sau ne-au condus pentru a-si ingrasa conturile si firmele.

    Aia va mananca viata si va sug sangele zi de zi. Aia trebuie decapitati!

    Ce sa zic... s-a jucat la butoane... Santeti fraieri de muriti baaah!!!
    Vorba altuia: meritati sa va conduca chiar si CIOBANII...macar aia e de-ai vostri nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Comunicat RWW group (Miercuri, 3 mai 2006, 13:49)

    Atac la democratie [anonim]

    COMUNICAT DE PRESA

    "Romanians Worldwide Group", asociatie neguvernametala de lobby
    pentru Romania, a luat act, cu profunda ingrijorare, de ultimele
    evenimente petrecute in Parlamentul Romaniei, unde un senator
    legitim ales, Norica Nicolai, a inteles sa permita sau/si sa
    favorizeze accesul unui intrus in incinta Parlamentului si, mai mult
    decat atat, sa faciliteze accesul acestui intrus la exercitarea
    votarii unei legi, aflate in dezbatere.

    Considerand ca aceste fapte reprezinta o grava incalcare a legilor
    penale si se constituie ca un atac la adresa democratiei, "Romanians
    Worldwide Group" a inteles sa-si exercite drepturile conferite de
    Constitutia Romaniei si sa solicite, pe cale legala, organelor
    competente, sa fie luate toate masurile care se impun, depunand
    PLANGERE PENALA atat impotriva senatorului PNL Norica Nicolai, cat
    si impotriva intrusei, solicitand identificarea acesteia de catre
    organele in drept si stabilirea gradului de rudenie (prietenie) cu
    senatorul in cauza.

    Totodata, am inaintat o plangere Presedintelui Senatului Romaniei,
    domnul Nicolae Vacaroiu, solicitand atat luarea masurilor
    administrative care se impun, impotriva senatorului Norica Nicolai,
    dar si analizarea modului in care Serviciul de Paza si Protectie NU
    a actionat, pentru a preveni accesul unui intrus in incinta
    Parlamentului si in sala de sedinte.

    Ne manifestam intentia de a actiona si pe viitor, ca si pana acum,
    in interesul Romaniei, dar nu vom accepta sa privim, cu seninatate,
    astfel de incalcari ale legilor, venite tocmai din partea celor
    alesi ca sa le aplice.

    RWW GROUP
    02.05.2006
  • 0 (0 voturi)    
    dezamagire................. (Miercuri, 3 mai 2006, 15:33)

    Zenovia Stanescu [anonim]

    Nu ma asteptam la aceasta ! .....Oare de cate ori s-a mai intamplat ?Cate legi au trecut prin mana unor intrusi?Daca tot au parlamentarii atatea drepturi ,macar sa fie prezenti in sala la vot, sa pastreze acele cartele de vot asupra lor....Nu credeti?Nu au responsabilitate si mai sunt si lasi.......Sunt dezamagita ! Au pretentii de la altii, dar ei.......