Rapid a atacat in valuri duminica seara in meciul cu Farul, dar nu a reusit sa marcheze. Sportul ramane lider la capatul etapei 26.Rapidul a avut 11 ocazii de gol, dar portarul Farului, George Curca, s-a opus de trei ori providential, prin niste reflexe incredibile.

Spre final Curca a si gresit, dar Burdujan nu a putut marca in poarta goala, si nici Niculae.

Surprinzator, Rapid, singura echipa neinvinsa in retur pe teren propriu, n-a fost in stare sa treaca de Farul Constanta, remizand duminica seara in Giulesti, scor 0-0. Gazdele au atacat poarta 'marinarilor' si cu opt oameni de camp, insa reduta lui Vukotici a rezistat eroic.

Eliminata in semifinalele Cupei Romaniei de FC National, Farul a ramas fara nicio tinta in acest final de sezon. Cu toate acestea, 'marinarii' au tras tare in Giulesti, stimulati, se pare, de banii veniti dinspre Dinamo si Steaua, adversarele Rapidului in lupta pentru titlu. Aseara, eroul partidei a fost, de departe, George Curca, portarul Farului.

Fostul international de tineret a intervenit salvator la suturile expediate de elevii lui Razvan Lucescu. Gardianul a 'comis-o' in minutele de prelungire, cand a scapat mingea din brate, dar Lucian Burdujan a trimis peste poarta din pozitie centrala.