Sevilla a practicat miercuri seara un joc excelent in fata englezilor de la Middlesborough si a reusit sa castige meritat si detasat finala Cupei UEFA. Sevilla a aratat ca o echipa mare, conducand jocul inca din primul minut si rezistand apoi in fata presiunii puse de Middlesborough.

Middlesborough a inceput jocul asa cum a facut-o si impotriva Stelei. Englezii au fost iar o echipa moale si parca fara vlaga in debutul partidei. Sevilla, cu un joc rapid si cu un contraatac devastator, a pus stapanire pe joc si, dupa sutul pe langa al lui Daniel Alves, in minutul 26 a cazut golul de 1-0. Centrare excelenta a aceluiasi Daniel Alves si reluare superba a lui Luis Fabiano.

A fost un gol meritat al spaniolilor, venit pe fondul unui joc mai bun al lor si a unei dominari la mijlocul terenului. Acesta a fost si rezultatul inregistrat la pauza pe tabela de scor a stadionului din Eindhoven.

La vestiare, Steve McClaren a hotarat sa faca aceeasi `schema` ca in meciurile retur cu Basel si Steaua si, l-a inceputul reprizei secunde, pe teren a intrat Maccarone. Italianul era speranta lui Boro, dupa reusitele din finalurile meciurilor cu Basel si Steaua noastra. Dar un jucator nu poate face trei meciuri la rand. Boro a inceput sa preseze poarta lui Palop si ocaziile au inceput sa apara.

Mai intai Viduka, apoi Maccarone, apoi iar Viduka, au trecut pe langa golul egalizator. Steve McClaren nu a surprins cand l-a introdus in teren si pe Yakubu. Boro avea patru atacanti si englezii isi incercau norocul inca o data. Numai ca norocul se epuizase in fazele anterioare ale competitiei.

Pe langa faptul ca norocul a trecut usor de partea spaniolilor, acestia nu au stat masati in aparare incercand sa conserve acest scor, ci au iesit la joc si au atacat.

Juande Ramos, antrenorul celor de la Sevilla, nu a repetat greseala lui Oli si a inlocuit un atacant cu un mijlocas defensiv, asigurandu-si superioritatea la mijlocul terenului. Aceasta mutare s-a dovedit castigatoare, Sevilla fiind mai sigura in aparare, dar reusind sa plece si foarte usor pe contraatac.

Minutele ce au urmat au semnat sentinta lui McClaren si a jucatorilor sai, Enzo Maresca inscriind de doua ori si ducand scorul la 3-0 pentru Sevilla. In acel moment Boro a cazut, iar golul patru al spaniolilor a venit inevitabil.

Cea mai mare diferenta dintr-o finala de Cupa UEFA s-a inregistrat aseara pe stadionul plin din Eindhoven.

Juande Ramos, antrenorul lui FC Sevilla, a declarat dupa meci:

`Sunt cel mai mandru antrenor din lume. Simt o satisfactie imensa ca pot sa fac fericit un oras intreg prin primul trofeu european din istoria clubului. Primul gol a schimbat fata jocului si ne-a eliberat. Am stiut inca din acel moment ca noi vom castiga. Munca tuturor jucatorilor a fost extraordinara. Merita acest premiu.`