Steaua a urcat pe prima pozitie a clasamentului si a trimis echipa FCM Bacau in divizia B in urma meciului restanta incheiat cu scorul de 2-0. Steaua a devenit noul lider al clasamentului Diviziei A, cu 55 de puncte, urmata de Sportul Studentesc si Rapid cu cate 53 de puncte.

Golurile "ros-albastrilor" au fost marcate de Cristea, in minutul 36 si Lovin, in minutul 64.

Pe fondul unei partide in care Steaua a dominat inca din primul minut, Bacaul a incercat in cateva randuri, in special pe contraatac, sa introduca mingea in plasa lui Carlos dar fara succes. In minutul 22, Dobos ar fi putut deschide scorul, dar Carlos a deviat excelent in bara sutul bacauanului, din 8 metri.

Verdes a scapat de cateva ori singur cu portarul, dar suturile sale au ocolit de putin poarta stelistilor.

Dupa marcarea golurilor, stelistii nu s-au mai concentrat atat de bine si s-au jucat cu ocaziile, Cristea incercand un lob din cativa metri, desi putea suta plasat pe langa Manea.

Prin pierderea acestui meci, FCM Bacau este si matematic prima echipa care retrogradeaza si va evolua in sezonul urmator in Divizia B.

In urmatoarea etapa, Steaua va juca un meci foarte important cu Sportul Studentesc, meci ce poate decide ierarhia la varful clasamentului. Tot duminica, la aceeasi ora, 17:00, si Rapid, cealalta candidata la titlu, joaca in deplasare cu CFR Cluj.