Tariceanu a inceput deja campania electorala

de M.B.     HotNews.ro
Sâmbătă, 20 mai 2006, 0:00


Foto: HotNews.ro

Desi raportul de monitorizare de marti nu a indicat data sigura a aderarii Romaniei la UE - 1 ianuarie 2007, primul-ministru Tariceanu trimite mesaje de felicitare alegatorilor. Contribuabilii au primit vineri in cutiile postale felicitari direct de la premierul Romaniei si aceiasi fluturasi au putut fi gasiti la oficiile postale din Capitala.

Europa 2007 este titlul misivei, iar premierul pozeaza alaturi de steagul Uniunii Europene. Redam mai jos mesajul integral al felicitarii:

"Stimata Doamna/Stimate Domn,

Romania a depus eforturi extraordinare pentru a adera la Uniunea Europeana. Dumneavoastra ati contribut din plin la acest proces istoric. Raportul de tara confirma faptul ca Romania are toate sansele sa isi atinga destinatia europeana in 2007. Guvernul pe care il conduc isi asuma intreaga raspundere, in fata Dumneavoastra, pentru consolidarea viitorului europen al Romaniei.

Va multumesc in numele intregii echipe de guvernare pentru sustinerea si eforturile Dumneavoastra. Sunt convins ca, incepand cu 2007, aceste eforturi vor fi rasplatite pe masura.

Cu respect,
Calin Popescu-Tariceanu
Prim-Ministru al Romaniei"

O intrebare simpla de contribuabil: pe banii cui au fost realizate aceste felicitari domnule prim-ministru, si care este firma care a executat lucrarea?






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


174 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    SA VEDEM DACA VETI AVEA CURAJUL SA PUBLICATI COMENTARIUL, CARE DIN PACATE, ESTE REAL! (Vineri, 19 mai 2006, 22:18)

    TARICEANU ESTE URMASUL LUI IUR [anonim]

    TARICEANU ESTE URMASUL LUI IURI ANDROPOV IN ROMANIA!
    SA VEDEM DACA VETI AVEA CURAJUL SA PUBLICATI COMENTARIUL, CARE DIN PACATE, ESTE REAL!
  • 0 (0 voturi)    
    bani publici (Vineri, 19 mai 2006, 22:42)

    liv [anonim]

    Imi cer scuze,daca chestia cu fluturasii este adevarat,cineva are o problema psihiac gen PSD,adica puterea este divina dar nu eterna si cand o pierxi doare ,doare tare,dar se pierde pentru ca daja am trait bine prea mult timp
  • 0 (0 voturi)    
    ILUSTRATA ILUSTRATIVA (Sâmbătă, 20 mai 2006, 0:30)

    OARE CINE [anonim]

    Acest gest spune multe despre capacitatea intelectuala a lui Calin Popescu Tariceanu Anton de planton la patefon. Placa (re)folosita este jalnica si ilustraza ideal postura unui personas (par)venit in functia de premier. Se potriveste perfect cu imaginea personajului dispus sa faca ORICE pentru a ne induce in eroare, asa cum a facut-o pana acum cu o consecventa diabolica. Este o forma lamentabila de a incerca sa acopere IN DISPERARE toate campaniile de FRANARE a reformei in Justitie si a combaterii coruptiei, cand totul a fost posibil (respingerea intiativelor legislative ale dnei Macovei si CRITICILE la adresa acesteia, respingerea cererii de perchesitie a lui A Nastase, respingerea Ord. DNA, razgandirea privind anticipatele ce sta la baza tuturor conflictelor s.a).Fara concursul neprecupetit al lui Tariceanu si a liberalilor din jurul STRANS UNITI IN CUGET SI (NE)SIMTZIRI raportul Comisiei Europene nu ar fi cuprins atatea deficiente si poate avea alta concluzie. Sa vina cu practici din astea de adormit copiii este o forma infantila de acaparare a unor merite inexistente, pentru a incerca eclipsarea celor care intr-adevar au urmarit cu onestitate un alt rezultat. Ma simt ca si cum incearca sa ne mituiasca un REPREZENTANT al unor astfel de practici, ma simt desconsiderat ca cetatean al acestei tari unde mai este posibil sa se procedeze in acest fel. Ma simt ca si cum sunt luat in deridere cu o IPOCRIZIE CRASA de o persoana care nu ma crede in stare sa-i percep cacealmalele la justa lor (lipsa de) valoare. Ma simt inselat si mi-e rusine cu un astfel de ILUZIONIST mascat in haine de prim guvernant. Regretul meu cel mai mare este ca sunt prea putini abilitati sa demaste astfel de caractere, iar cand incearca sa o faca sunt prea putin sustinuti decat merita in realitate.Eu nu vreau sa fiu complice la un astfel de spectacol ieftin al unui personaj cu serioase lacune de caracter si la politica lui abjecta. Ma dezic de astfel de gogosi prin acest mesaj.
  • 0 (0 voturi)    
    in spatele site-ului sta BASESCU (Sâmbătă, 20 mai 2006, 0:39)

    in spatele site-ului sta BASES [anonim]

    Sunt un cititor constant al hotnews.ro si e foarte evident pentru mine ca e finantat(sau "doar" influentat) de PD si de Basescu
  • 0 (0 voturi)    
    SI MAI MULT CURAJ, ASTFEL INCIT SA NU MAI APARA EPISOADE PENIBILE DE ACEST FEL, IN CADRUL CARORA UN PRIM MINISTRU FURA BANII GUVERNULUI PT. A-SI FACE RECLAMA PERSONALA... SI GRATUITA!... CHIAR ASA, DE UNDE STITI CE REZERVA VIITORUL? (Sâmbătă, 20 mai 2006, 5:26)

    VA MULTUMIM PENTRU CA ATI PUBL [anonim]

    VA MULTUMIM PENTRU CA ATI PUBLICAT COMENTARIUL!... IN ROMANIA ESTE NEVOIE DE MAI MULTA SINCERITATE FATA DE PUBLIC SI MAI MULT CURAJ, ASTFEL INCIT SA NU MAI APARA EPISOADE PENIBILE DE ACEST FEL, IN CADRUL CARORA UN PRIM MINISTRU FURA BANII GUVERNULUI PT. A-SI FACE RECLAMA PERSONALA... SI GRATUITA!... CHIAR ASA, DE UNDE STITI CE REZERVA VIITORUL?
  • 0 (0 voturi)    
    marea bataie de joc (Sâmbătă, 20 mai 2006, 9:10)

    dinamita [anonim]

    Nu ar fi fost mai simplu ca banii cheltuiti pe aceasta stupizenie sa fie alocati sanatatii, educatiei sau cercetarii? Dar ce putem pretinde de la "clasa politica" din Romania....NIMIC
    Domnule Tariceanu, va rog sa va dati demisia de onoare...daca o aveti!
  • 0 (0 voturi)    
    Nesimtire! (Sâmbătă, 20 mai 2006, 9:20)

    Suparat [anonim]

    In loc sa mai trimita ceva ajutoare la sinistratii din Sud,motociclistul fotomodel isi trimite fotografiile narcisiste la popor!Nesimtire si prostie-nesimtire fata de contribuabili,si prostie fata de electorat ,care o sa-i amendeze pe liberali pentru asta!
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu ainceput deja campania electorala. (Sâmbătă, 20 mai 2006, 9:34)

    Dan [anonim]

    Cine poate garanta si cum,ca acesti fluttursi sint: - EDITATI si EXPEDIATI la comanda d-lui TARICEANU?
  • 0 (0 voturi)    
    sa plateasca fluturasii din banii lui (Sâmbătă, 20 mai 2006, 13:44)

    popa_mariana [anonim]

    daca apare doar el in afise si pe fluturasi, sa suporte singur cheltuiala.
    sa dea banii inapoi si sa fie cercetat si seful agentiei guvernamentale, care a spus ca nu avea o poza cu tot guvernul.
    tariceanu este un nesimtit, a demonstrat-o si pe aceasta cale.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce nu se sesizeaza parchetul (Sâmbătă, 20 mai 2006, 13:46)

    popa_mariana [anonim]

    nu este acesta un gest de abuz in serviciu???
    asteptam sa inceapa o ancheta.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo TARICEANU ! Bravo PNL ! (Sâmbătă, 20 mai 2006, 14:15)

    Regata Doreanu [anonim]

    Bravo si felicitari ! Ati dus realemnte greul guvernarii, ati obtinut un raport foarte bun si care ne permite sa aderam in 2007, este in intregime meritul vostru.
    Foarte bine gandit sa informati pe omul de rand desrpe realizari reale si foarte importante pentru viitorul nostru. Se vede capul de liberal care sti ce inseamna o comunicare cu adevarat occidentala.
    Daca in UK se comunica pana si moartea pisicii veterane din 10 Downing street sau in Franta cetatenii primesc scrisori regulate de la parlamentari ori alesi locali pentru a-i tine informati despre activitatea lor (TRIMISE DIN BANI PUBLICI), cu atat mai mult bravo voua ca sunteti cu adevarat occidentali si stiti ce inseamna o campanie de comunicare eficace.
    BRABO PNL !
  • 0 (0 voturi)    
    ce prostie (Sâmbătă, 20 mai 2006, 14:37)

    gabi [anonim]

    Nu-l credeam pe Tariceanu in stare sa fie atat de prost. De fapt, cred ca in capul lui ne crede pe noi prosti. Electoratul lui Becali si al lui Vadim trebuie directionat spre PNL....poate cu ei merge treaba asta cu felciitarile. Astia nu citesc politica si comentarii, merg pe instincte si pe salam. Din pacate asta e tara, astia sunt politicienii...cineva sa se implice sa schimbe ceva, dar nu noi. Noi suntem ocupati sa fim scarbiti.
  • 0 (0 voturi)    
    in spatele lui tariceanu! (Sâmbătă, 20 mai 2006, 15:24)

    martin [anonim]

    Foarte demult, Ratiu a pus sa se publice o caricatura in care Coposu avea in mana o manusa cu chipul lui Constantinescu ,cunoscut acum drept "tapu, cuza,don quijote" si care nici acum nu uraste deloc PDSR-ul,ci numai pe Basescu.
    Acelasi caricaturist poate sa-l puna in imagine pe Patriciu cu Tariceanu la manusa din mana si efectul va fi acelasi, adica iata papusarul cu caraghioasa lui marioneta.
    Asa ca nu va mai intrebati cine e in spatele acestui fluturas de inceput de campanie electorala, ci doar cand vor veni odata alegerile care sa mature in tenebrele Styxului pe Patriciu , Tariceanu si echipa lor odioasa de zgomote ( Orban
    Crin Antonescu, Norica Nicolai, Hasoti etc). Fiindca PNL are si elemente cinstite care au si participat la Alianta si nu merita ca exacerbarea acestei crize indelungi, sa-i duca la soarta PNTCD, care poate nici el nu a meritat in intregime cruntul verdict al istoriei!
  • 0 (0 voturi)    
    simplu (Sâmbătă, 20 mai 2006, 15:31)

    LIV [anonim]

    Tov burghez prim...ministru nu a negat existenta fluturasilor.Posibil sa fi testat reactia celor multi si farieri.Nu apare cine a tiparit fluturasii pentru ca la nevoie poate fi un ravoitor (ex .:Cinstitul domn Patriciu,Nastase sau un partide de opozitie)
  • 0 (0 voturi)    
    Important subiect (Sâmbătă, 20 mai 2006, 15:31)

    Aiurea [anonim]

    Operatiunea in sine e discutabila, dar cam atit. Tariceanu cred ca ar trebui sa-l concedieze pe ala de a avut ideea asta.
    Altfel, e un subiect de presa, numai bun de fript inca o data un premier care totusi va baga tara in UE.
    Sa ne pastram asadar intr-un registru minor, subiectele mai importante, gen impactul aderarii sunt prea plicticoase.
  • 0 (0 voturi)    
    e sigur ca Tariceanu a trimis hartoagele? (Sâmbătă, 20 mai 2006, 19:29)

    Radu Negrea [anonim]

    eu as verifica mai intai daca e 100% ca Tariceanu a cerut expedierea fluturasilor! la cat de perversi sunt romanii, orice marsavie e posibila!
  • 0 (0 voturi)    
    heh (Sâmbătă, 20 mai 2006, 22:34)

    Razvan Nation [anonim]

    Sincer nu cred ca a folosit banii contribuabilor, ca din bugetul Romaniei nu se iau bani pt campanii electorale.. LOL. Cred ca anumite firme cu anumite interese l-au finantat.. Parerea mea este ca asta e doar varful iceberg'ului si "greul" va urma..

    "Monica Macovei Pentru Presedinte!!!"
  • 0 (0 voturi)    
    Ce-si face Tariceanu cu mana lui.... (Duminică, 21 mai 2006, 6:54)

    Margelatu [anonim]

    E absolut sigur ca Tariceanu a avut aceasta "stralucita" initiativa:

    "...Presedintele Agentiei pentru Strategii Guvernamentale, Alfred Bulai, ne-a precizat ieri ca afisele si flyerele (carti postale colorate) care il reprezinta pe premierul Tariceanu fac parte dintr-un amplu program de popularizare a traseului aderarii. “Am decis sa punctam momentele importante din calendarul aderarii. De cind am venit in functie, am marcat prin tiparirea de pliante Ziua Europei si am considerat ca trebuie marcata si ziua de 16 mai, zi in care s-a oficializat Raportul de tara.” Alfred Bulai sustine ca afisul si flyerul nu reprezinta o actiune publicitara care sa-l vizeze pe premierul Tariceanu. “Am pus poza dlui Tariceanu pentru ca este seful Guvernului si pentru ca era solutia cea mai simpla. Era firesc sa punem poza intregului Executiv, dar nu aveam nici o poza de grup cu exceptia celei de la investire si care nu mai este de actualitate.
    ...
    Potrivit unor surse guvernamentale, numarul de materiale promotionale tiparite pentru a promova integrarea europeana si pe Tariceanu insusi erau calculate la peste cinci milioane de exemplare. Cele aproximativ un milion de afise contin antetul Agentiei de Strategii Guvernamentale. Cartile postale (in jur de patru milioane de exemplare), pe de alta parte, par a nu fi asumate de nimeni, de pe ele lipsind atit marca ASG, cit si numele producatorului. Potrivit acelorasi surse, fluturasii lui Tariceanu ar fi usurat bugetul ASG de peste 1,5 miliarde de lei vechi...."
    http://www.cotidianul.ro/index.php?id=5341&art=12919&cHash=a5bd449d7b

    Cand Dumnezeu vrea sa piarda pe cineva, ii ia mai intai mintile...
    Se pare ca pariul facut ieri seara de Gigi Becali cu Dan Diaconescu in direct la OTV ca pana cel tarziu pe 10 iulie Tariceanu va fi indepartat din functia de premier devine din ce in ce mai aproape de a fi castigat de "razboinicul luminii"!
  • 0 (0 voturi)    
    Bine a facut (Duminică, 21 mai 2006, 21:04)

    roman cristian [anonim]

    Este singurl care se ocupa concret cu aceasta problema sau poate ca face Boc din avion treaba lui? Restul stau pe margine nu ridica nici un deget si asteapta sa ia felia de tort si o caramida sa se bata in piept cu ea.
    Campania electorala a inceput cu cu sfarsitul alegerilor din 2004.