Rockul finlandez - castigator la Eurovision

de D.M., C.N.A     HotNews.ro
Duminică, 21 mai 2006, 0:00


" Hard Rock Hallelujah" - piesa castigatoare
Foto: Eurovision

Concursul Eurovision, desfasurat sambata noaptea, la Atena a fost castigat de trupa hard rock Lordi - reprezentanta Finlandei si una dintre cele mai controversate prezente in concurs. "Este nu numai victoria noastra si a Finlandei, ci a rock-ului si a tuturor celor cu mintea libera", a declarat Mr. Lordi, vocalistul formatiei castigatoare, la conferinta de presa de dupa concurs.

Desi era considerat unul dintre marii favoriti inainte de inceperea concursului, Mihai Traistariu a ocupat doar locul patru, cu 172 de puncte, insa el a adus Romaniei cel mai mare punctaj obtinut vreodata la aceasta competitie.

"Sunt fericit de acest rezultat! Cred in Tornero si acum sunt mai sigur ca niciodata ca va avea succes oriunde in Europa. Am deja antamate concerte in Grecia si la Stockholm, in vara asta. Am reusit sa iau puncte de la tari care niciodata nu au punctat prestatiile reprezentantilor nostri!", a declarat Traistariu.

Melodia Tornero a fost fredonata de cei 15.000 de spectatori prezenti in sala, care i-au adus artistului roman ropote de aplauze.

Mihai Traistariu si cinci dansatori din trupa Big Bounce au prezentat pe scena de la Atena un show semnat CRBL. Cele doua fete si cei treti baieti fac parte din trupa de street-dance si break-dance "Big Bounce", infiintata de cunoscutul coregraf si membru al trupei "Simplu".

Inaintea finalei, Romania figura pe primele locuri in sondajele online cu pronosticuri despre castigatori. Mihai Traistariu, cu piesa "Tornero" a asigurat Romaniei calificarea directa in finala de anul viitor, din Finlanda.

Cei zece concurenti care au intrat in finala alaturi de cei 14 calificati din concursul de anul trecut sunt: Rusia (locul 10 in finala), Macedonia (locul 11), Bosnia si Hertegovina (locul 13), Lituania (locul 14), Finlanda (locul 17), Ucraina (locul 18), Irlanda (locul 21), Suedia (locul 22), Turcia (locul 23), Armenia (locul 24).

Clasamentul final dupa numarul de puncte
1 Finland 292 puncte
2 Russia 248
3 Bosnia &
Herzegovina 229
4 Romania 172
5 Sweden 170
6 Lithuania 162
7 Ukraine 145
8 Armenia 129
9 Greece 128
10 Ireland 93
11 Turkey 91
12 FYR
Macedonia 56
13 Croatia 56
14 Norway 36
15 Germany 36
16 Latvia 30
17 Switzerland 30
18 Denmark 26
19 UK 25
20 Moldova 22
21 Spain 18
22 France 5
23 Israel 4
24 Malta 1






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


3276 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    scandalos! (Duminică, 21 mai 2006, 9:45)

    nycthantes [anonim]

    mi se pare de-a dreptul scandalos ca o trupa rock nu mediocra, ci sub nivel mediu...a reusit mirifica performanta de a castiga Eurovisionul. Sunt o ascultatoare de muzik rock de cand ma stiu (si vreau eu sa cred ca si bun) si inca nu pot admite ca asa-zisa placere simtita la auzul piesei patetice a celor de la Lordi ar fi putut genera un asemenea clasament. m-am simtit mandra de prestatia lui mihai (care a cantat ireprosabil si a carui piesa avea stofa de a fi difuzata ceva mai multa vreme pe la mai multe posturi-nu ma incanta genul...dar...sa fim seriosi!!! am asistat la un show tinut de orci afone si vulgare,care si-au arogat meritul - WHAT THE FUCK?!? - de a fi promovat genul rock-For Fuck Sake! Stim cu totii ca rockul inseamna infinit mai mult..
  • 0 (0 voturi)    
    Eurovision (Duminică, 21 mai 2006, 9:51)

    Mirela [anonim]

    1.Lordi au meritat pe deplin sa castige,pe langa muzica super -buna au avut si un show deosebit!Ei au stiut sa apeleze la toti rockerii din Europa ceea ce a facut ca aparteneta la o nationalitate sau alta sa nu mai fie asa de importanta.Eu i-am votat si in semifinala si in finala.
    2.De ce l-ati imbracat pe Mihai ca pe un batranel murdarel si l-ati machiat ca pe o cocota?Daca tot l-au asemanat strainii cu Justin Timberlake trebuia sa va orientati dupa chestia asta.S-a simtit in voce ca era emotionat.Piesa e buna dar nu prea a avut fortza.Oricum ,felicitari!
    in rest,
    HARD!ROCK!HALLELUJIAHHHH!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    mare porcarie (Duminică, 21 mai 2006, 10:13)

    cristi [anonim]

    Drept sa spun nici nu ma asteptam sa castige fetzele alea indracite, chiar nu prea aveau aia ce sa caute la un asemenea spectacol.
    Da asta e , pe mine chiar m-au ingrozit cand au aparut pe scena.
    Daca asta se prefera la ora actuala in Europa, Doamne fereste de ce o sa ne astepte si pe noi din 2007.
    Sa promovam deci monstruozitatile, ca astea-s acum la moda! Sa fie intr-un ceas bun!
  • 0 (0 voturi)    
    Parca vad .... :D (Duminică, 21 mai 2006, 10:14)

    Adishior [anonim]

    Sincer pentru mine a fost o seara foarte trista, cea de sambata, pentru ca am vazut a nu stiu cata oara ca la Eurovision Song Contest, se voteaza in functie de prieteni politice, frati intre ei si etc... Nu ma mir ca aceste lucruri se intampla cred de cand este Eurovisionul, insa ma socheaza castigatori, nu credeam ca la un concurs european de cantece (subliniez canteze), a castigat imaginea, showul, pentru ca pentru mine piesa celor de la Lordi, nu imi transmite nimic. Pacat....poate la anu' o sa fie mai bine.... ah... si PARCA VAD ca o sa inceapa presa sa arunce cu noroi in Traistariu, si o sa se gaseasca tot felul de motive pentru "insuccesul" lui, desi pentru mine el, si rusul sunt castigatori.

    Multa bafta!!!
    Poate la anu' o sa avem mai mult noroc.
  • 0 (0 voturi)    
    muzica usoara? (Duminică, 21 mai 2006, 10:23)

    dina [anonim]

    Poate ma insel, dar stiam ca Eurovisionul este un festival de muzica usoara!? Nu poti sa faci comparatii intre genuri diferite! Odata precedentul creat o sa urmeze o "varza", muzica de opera, fanfara si, de ce nu, muzica simfonica.
    P.S. Iubesc rockul, dar melodia finlandezilor a fost mult prea mediocra si comerciala, nu aveau nici o sansa la un festival de rock.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa-zisul Eurovision (Duminică, 21 mai 2006, 10:25)

    Irina [anonim]

    Nici nu stiu cu ce sa incep. Inca incerc sa-mi revin de aseara. Asa ca ma limitez la a spune ca sunt surprinsa si deziluzionata.
    Multumesc moldovenilor pentru sustinere si regret ca nu ati fost mai apreciati. Zdob si Zdub faceau anul trecut istorie.
    Bravo oricum!
    Multumesc pentru sustinere si romanilor din Spania. :))
    Traiasca diaspora romaneasca si multumesc tuturor celor care au votat Romania.
    FELICITARI din inima ROMANIEI care a fost peste asteptarile mele. Mi-a placut totul la show-ul prezentat de voi iar Mihai a cantat super. BRAVO ROMANIA!
  • 0 (0 voturi)    
    cine-s papagalii aia (Duminică, 21 mai 2006, 10:33)

    Keloo [anonim]

    da ce bai, aia de castigara Eurovisionul sunt rockeri? Erau niste papagali, care au facut de ras genul muzical numit rock. A fost o panarama de concurs, iar melodia romanului si a celor din Bosnia mi s-au parut cele mai tari. Poate sunt subiectiv, dar finlandezii aia, trebuiau sa fie ultimii, adica in locul Maltei.
    Jenant.
  • 0 (0 voturi)    
    Muzica de slaba calitate (Duminică, 21 mai 2006, 10:45)

    adizaha [anonim]

    Nu poti sa mergi la piata cu marfa proasta si sa te iei acolo de ceilalti comercianti ca nu au nu stiu ce in regula, ca aia nu e buna sau ca e prea scumpa!!
    Piesa romaneasca a fost extraordinar de slaba. in aceste conditii nu mai are importanta cine a castigat. trebuie sa invatam sa castigam pentru ca suntem noi buni nu pentru ca ceilalti concurenti sunt mai slabi. este adevarat ca nu doar piesa romaneasca este penibila ci si celelalte. dar sa castigi pentru faptul ca a fost votata piesa cea mai putin proasta nu are rost.
    cand vom avea o piesa buna o sa si castigam.
    poate romania va ocupa eternul loc 3 sau 4.
    Si oricum Eurovisionul este un concurs lipsit de sens in ceea ce priveste calitatea muzicii. Abba nu s-au lansat la Eurovizion ci pur si simplu au participat. Si fara Eurovizion abba sunt ceea ce sunt la fel cum Toto Cutugno nu a castigat "cerbul lor de aur" (San Remo) si tot e Toto Cutugno.
    Probabil ca daca am fi castigat ne-am fi mandrit cu marea realizare. care realizare? romania a fost reprezentata cu un cantec la eurovision? poate doar daca ai in vedere faptul ca avea note. atunci da, il consideri cantec. ca sa nu mai spun de copiatul a ceea ce vezi la altii...
    mai degraba meritam sa castigam anul trecut. anul asta intre cateva zeci de piese mediocre s-a aflat si Romania cu o piesa care iti provoaca spiritual greata.
    asa ca sa nu ne mai uitam la ceilalti. sa ne uitam la ce am facut noi si ce asteptari ireale am avut.
  • 0 (0 voturi)    
    S-a saturat europa de Eurovision (Duminică, 21 mai 2006, 10:49)

    Alin [anonim]

    Nu cred ca finlandezii au fost alesi pt ca piesa lor a fost buna sau macar pt prezenta scenica. Pur si simplu cred ca europenii s-au saturat de concursul asta in care muzica nu conteaza mai deloc. Asa ca au ales ceva total aiurea. Sincer ma bucur pt asta; poate se mai schimba ceva criterii de notare anii urmatorii. M-am distrat bine oricum :)
  • 0 (0 voturi)    
    groho...vizion (Duminică, 21 mai 2006, 10:52)

    camelia [anonim]

    Pentru ca numai eurovision nu a fost, potrivit rezultatului final, ii voi spune groho ...vizion dupa grohaiturile finlandezilor. Multa lume este trista, au fost artisti adevarati in concurs, voci de aur, vezi Grecia, Suedia, altele, ca sa nu mai vorbim de Mihai, noroc ca a cistigat rusul un loc de podium altfel era ...Locul patru este super, Mihai si-a dorit sa intre in primele patru locuri, a reusit, clasarea in finala este o mare reusita, deasemenea. Singura problema este ca Romania va trebui sa "nasca" pina la anu' niste monstri daca doreste sa faca fata isteriei finlandeze. Raul se "ia ",mai iute decit binele si parca vad ca multe tari isi vor trimite mesageri de genul acesta. Macar daca ar fi hard rock de calitate ...Imi vine rau cind ma gindesc ca anul viitor ciudatii, grohobehaistii de anul acesta, vor deschide Eurovisionul. Sa-i uitam ca nu merita atita atentie,sa ne bucuram pentru Mihai si trupa lui si pentru Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    adiacent (Duminică, 21 mai 2006, 10:55)

    ladybird [anonim]

    Se poate comenta pe tema concursului f. mult, dar altceva vreau sa mentionez: "prestatia comentatoarei". Dupa ce au fost interpretate toate piesele... partea a doua a concursului a devenit dificil de urmarit din cauza remarcilor pe care le facea "comentatoarea" de la TVR1. De altfel, multa lume se plange, legat de acest concurs de faptul ca se voteaza mai mult in functie de "geografie" si de diaspora decat de calitatea interpretarii.
    Cred ca nu doar mie mi s-a parut patetica "duduia de la TVR1" cu toate cometariile pe care le facea pe marginea notelor sau despre Lordi si cu toate "indemnurile" gen ... "sunt romani si in Israel"
  • 0 (0 voturi)    
    spectacol kitsch cu manele orientale si muzica pop de cea mai proasta calitate. (Duminică, 21 mai 2006, 11:01)

    Mihai [anonim]

    Super ca a castigat alt gen, eurovizionul e de la o vreme un
    spectacol kitsch cu manele orientale si muzica pop de cea mai
    proasta calitate. Poate se mai schimba ceva. Ar trebui ca toate
    voturile sa fie la un loc, parca Europa e unita... Sistemul de
    acum produce rezultate previzibile cine cu cine voteaza... In
    vest cine naiba se uita la asa o porcarie de spectacol...
    emigrantii care nu au alta distractie.
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINE !!!! (Duminică, 21 mai 2006, 11:05)

    nicoleta [anonim]

    Urit din partea celui /celei care a scris articolul sa scrie"Romania, doar locul 4 "!!! cind Mihai T a fost dintre cei mai buni! Felicitari Mihai! Daca Finlanda a cistigat este pentru ca isi permite (economic) sa poata aranja Eoro...."parodie". MALMO SUEDIA
  • 0 (0 voturi)    
    Hard rock...satanist (Duminică, 21 mai 2006, 11:10)

    Mihai [anonim]

    Ce sa zic, deziluzia e mare.. Finlandezii ne-au aratat ca, din nefericire, totul a degenerat in acest concurs. Cumetriile si aranjamentele intre tari au fost completate de mediocritatea unor asa zisi rockeri. Calitatea muzicii? As! Scoaterea si datul din limbi a monstruozitatilor de la Lordi a spus totul. Semnul Satanei a tot fost folosit, ca o recunoastere a triumfului scabrosului ca forma..de arta. Pana si tipa care a dat notele pentru Marea Britanie dupa ce a anuntat punctaj maxim pt. Finlanda, a facut semnul Satanei. La fel cei din sala. Ce viitor are acest concurs? Aleluiah!!!
  • 0 (0 voturi)    
    bravo Finlandei (Duminică, 21 mai 2006, 11:25)

    Seb [anonim]

    Ma bucur ca a castigat Finlanda. Numarati de cate ori apare cuvantul "love", cu variatiile "never", "come back" si altele in piesele celelalte. Devine chiar plictisitor. Muzica lui Lordi mi s-a parut buna, si am vazut acum cateva zile la televizor un concert al lui, si piesa asta e mult mai buna decat celelalte piese ale lor. Cuvintele au haz, ideea e originala din cate stiu eu, nu ca as sti mult.

    Adishior, la Lordi a de fapt contat mai putin imaginea, showul, pentru ca muzica lor era diferita. Toate celelalte tari in afara de cateva (cum ar fi Lituania) aveau acelasi stil, niste dansatori/dansatoare cat mai dezbracati/dezbracate, incluzand solistul. Lordi numai sexy nu e. TAMPERE FINLANDA
  • 0 (0 voturi)    
    in sfirsit publicul a votat (Duminică, 21 mai 2006, 11:30)

    chris [anonim]

    Eurovisionul e un concurs de 50 de ani. Traditional de chanson, muzica usoara etc. Daca vedem cite voturi a luat traditionalista Franta anul asta si anii trecuti, e clar ca ca vechiul eurovision nu mai trebuie nimanui.

    Formula de succes din ultimii ani:

    - mix de dance& etno
    - fete goale & dansatori
    - voturi de la "fratii" regionali

    De la succesul celor doua blocuri de acumulat voturi ( Ucraina acum doi ani pt ex-sovietici si Grecia pt balcanici) si pina la incercarile fara succes (vezi copia palida a Sandei Ladosi), cam asta era formula.

    Daca pt estici e un concurs important, de "vedete", pt marile piete de muzica e ceva pt amatori, no names etc.

    Interesant este ca publicul a vrut altceva !

    Votul pt Lordi si pt Lituania ( din pacate cam prea intelectuali in parodie pt marea masa), nu arata decit ca poti sa te distrezi si pe o chestie, invechita, politizata, kitchoasa, daca se gasesc citiva care sa nu fie anonimii sclipiciosi pe care in 2-3 zile ii vom uita.
  • 0 (0 voturi)    
    Lordi are the best! (Duminică, 21 mai 2006, 11:36)

    Vlad [anonim]

    Lordi au meritat pe deplin sa castige: au avut melodie buna si au facut si un show tare. Melodia noastra a fost buna, Mihai a cantat foarte bine, dar asta este... Melodia Bosniei a fost f proasta, nu stiu de ce s-a clasat inaintea noastra. Marea surpriza a venit din partea Greciei si a Maltei care au luat doar locurile 9 respectiv 24.
    PS: Lordi nu sunt satanisti! Au spus-o de mii de ori! Au si o melodie "Devil is a loser" asa ca mai invatati inainte sa scrieti
  • 0 (0 voturi)    
    vai de el eurovision... (Duminică, 21 mai 2006, 11:39)

    mirela [anonim]

    A fost o mare rusine eurovisionul de anul acesta. De fapt rusinos a fost finalul. Nu pot sa cred ca oamenii au votat o asemenea piesa. Am crezut ca melodia care va fi pentru un an simbolul Europei trebuie sa sune in asa fel incat sa poata fi fredonata de orice european. Ori, nu stiu cine ar putea sa reproduca asemenea sunete. Poate doar intr-o ferma de porci sa se auda ceva asemanator. Cat despre showul prezentat... Doamne fereste sa-l vezi dupa ora 22. In schimb, felicitari grecilor pentru organizare. A fost SUPER! Nu stiu daca noi vom fi vreodata capabili de asa ceva. Poate de asta ne multumim doar cu locurile 3 si 4. Ar fi bine sa incercam sa trimitem melodii bune. Sunt atatia compozitori buni. Nu ne preocupam decat de cine trimitem acolo. Nu conteaza asta. Faceti intai o melodie super si apoi cel care o interpreteaza cel mai bine sa mearga. Eu cred ca nu conteaza cine-i acolo, ci melodia sa fie buna, iar cel care o interpreteaza sa fie in stare sa cante live. Despre Mihai, are voce, poate sa interpreteze orice, dar vocea lui e prea feminina, e ceva ce nu-mi place. Poate de alt an! Dar cu poate...
  • 0 (0 voturi)    
    Eurovision politic (Duminică, 21 mai 2006, 11:42)

    Cristi [anonim]

    De ani de zile Eurovision-ul a incetat sa mai fie o competitie onesta, in care cea mai buna melodie sa castige. In loc de asta avem o competitie in care poti sa canti oricat de stupid, daca ai spatele asigurat castigi! Nu mai mira pe nimeni ca se voteaza dupa alte criterii decat cel al valorii cantecului si interpretului. Asa se explica de ce grecii si cipriotii se voteaza impreuna, de ce tarile din ex Iugoslavia isi acorda reciproc punctajele maxime, de ce se intampla acelasi lucru cu tarile nordice si cele baltice sau, de ce nu, cu cele din fostul spatiu sovietic? Asa ca rezultatele obtinute de artistii romani sunt mai mult decat meritorii.

    PS: Si ca sa fim corecti pana la capat sa recunoastem ca si noi avem in general asigurate punctajele maxime din Moldova si Spania! Si asta in mare parte gratie vorbitorilor de romana de acolo!
  • 0 (0 voturi)    
    o aiureala (Duminică, 21 mai 2006, 11:51)

    tims [anonim]

    Daca ar fi interesat muzica ar fi castigat RUSIA dar oamenii probabil ca nu mai au timp de feeling asa ca au votat ce i-a socat si probabil ca o reactie de respingere a multor lalaieli care chiar au fost .
    Mihai a fost bun, a facut tot ce a putut si chiar bine, dar in zilele astea oamenii vor sa fie socati si scosi din cotidian. Pacat ca nu a fost rock bun ci o pacaleala de rock caraghioasa si trista.
  • 0 (0 voturi)    
    Euroshock... (Duminică, 21 mai 2006, 11:53)

    Stefania [anonim]

    E socant sa vezi o Europa lipsita de valori, de cultura muzicala, de estetic...
    Mihai a avut o prestatie buna, o voce exceptionala si o piesa ce se va bucura in continuare de succes, atat in tara cat si in strainatate.
    Nu cred ca s-a votat pe criterii "politice"...ci pur si simplu Europa a aratat cat de "evoluata" este...
    Am convingerea ca nu vom mai auzi de "Lordi" si "grohaiturile" lor, la nici unul din posturile radio/tv care se respecta.
    Felicitari Mihai! Pentru mine, tu si cel care a reprezentat Rusia sunteti castigatori.
  • 0 (0 voturi)    
    schimbare (Duminică, 21 mai 2006, 11:55)

    gabi [anonim]

    Mi-a parut tare rau pt reprezentantul Rusiei..merita sa castige, de asemenea piesa Bosniei-Herzegovina a fost minunata. Cele 2 piese insa erau total diferite....cea a Rusiei reprezinta tendinta din ultimii ani la Eurovision, cea a Bosniei trendul mai vechi. Cat despre finlandezi....la prima ascultare, in timpul concursului m-am tot intrebat daca nu au gresit show-ul baietii-monstri, la final dupa desemnarea lor drept castigatori...piesa mi-a sunat ok....insa tot n-as fi votat-o pe primul loc. Mihai s-a descurcat ok, Tornero insa...nu e o piesa extraordinara...iar la Eurovision nu intereseaza pe nimeni cate octave poate canta solistul. A luat-o un pic personal Mihai...rampa lui de lansare in strainatate...nu a vb decat despre cine l-a contactat pt contracte, drepturi etc...Mihai erai acolo sa reprezinti Romania!

    Pana una alta la Atena s-a schimbat iar trendul. Abia astept selectia nationala pentru 2007.
  • 0 (0 voturi)    
    trist...dar adevarat (Duminică, 21 mai 2006, 11:55)

    Nordicu' [anonim]

    Va scriu chiar din Finlanda, si culmea, sunt trist de rezultatul final, si de faptul ca, surprinzator, finii au castigat. Rezultatul se vrea o palma la adresa cantecelor de 2 lei, a maimutzlelor despuiate care au invadat lumea muzicala. Chiar daca piesa castigatoare are ceva, cat de cat, muzica in ea, nu pot sa nu remarc ca prezenta melodiei din Lituania, cea cu "we are the winners of Eurovision", in top 10, arata ca ceva nu e in regula aici cu gandirea oamenilor.

    Despre partile pozitive, si triste, eu cred ca Mihai e fost excelent, iar daca ne uitam la predictiile de dinainte de concurs, el s-a clasat foarte bine, peste Grecia, Suedia, de fapt cam peste toti favoritii initiali, in afara de Rusia.

    E adevarat ca Eurovision e un concurs in care se voteaza pe baza de prietenii, dar eu cred ca se poate cistiga daca ai o piesa buna (vezi Bosnia, care are o clasare buna). E trist sa vezi ca Romania nu are efectiv prieteni!!! ... in afara de Moldova, si chiar mi-a placut ca le-am dat 12 puncte lor! Pacat ca anul asta nu au fost ca anul trecut. Dar Romania a fost votata nu mai de romani!! Cei din Moldova si cei din Spania..parca a mai fost o tzara...

    Totusi, hai sa vedem partea plina a paharului, suntem in top, doi an consecutiv, nu ne ramane decat sa avem piese bune la preselectie, si s-o luam de la cap la anu'

    P.S:: Daca trebuie sa ne reorientam pe hard rock horror, pai "monstrul" il avem, trebuie numai sa-i scriem lui Dracula sa se inscrie la preselectie, apoi, bautul de sange live in Finlanda va fi o joaca :)))
  • 0 (0 voturi)    
    cam aiurea (Duminică, 21 mai 2006, 12:08)

    ryder [anonim]

    Subcriu la ce zicea cineva mai sus! Lordi sunt o rusine pt genul muzical hard rock. A castigat o piesa mult prea mediocra si comerciala, o combinatie intre AC/DC, Alice Cooper si multi altii, pe care cei care mai stiu cate una alta despre rock si hard rock in general, nu au sa o asculte. E un fel de manea a hardrock-ului. Nu se pune problema daca sunt sau nu satanisti. Nu toti rockerii sunt satanisti, si nici aia care zic ca sunt,sunt de fapt niste debili. Voturile foarte previzibile (12 points to our NEIGHBOURS....FINLAND) si romanii nostri din tari straine Spania :) care ne aduc puncte in fiecare an sunt iarasi lucruri obisnuite. Nimic nou sub soare. Cum imi explic nr mare de voturi pt Finlanda (in afara de vecinii ei numerosi)? Probabil ca avem un public de eurovision care s-a tot saturat de spectacolul etno-oriental-pop-dance cu mandoline, dansuri populare si versuri cu Love, Come back, I need you, care in mare suna la fel si atunci au ales cea mai "fresh" daca pot sa spun asa, varianta, Lordi. Oricum sistemul de votare este foarte foarte prost, iar 10 minute nu sunt relevante pentru rezultate. Prea putin timp. Si pentru cei care or sa se apuce sa critice rock-ul si bla bla : FRATILOR, puneti mana, ascultati, intrebati, si FACETI DIFERENTA intre ROCK, HARD ROCK HEAVY METAL, BLACK s.a.m.d. S-ar putea sa aveti surprize!
  • 0 (0 voturi)    
    Gustul europenilor (Duminică, 21 mai 2006, 12:10)

    tulipe_noir2k4 [anonim]

    Ma intreb daca piesa,optiunea europenilor pentru piesa cistigatoare, reflecta si gustul pentru spectacolele shoc. Piesa in sine n-a fost rea, dar faptul ca ajuns cistigatoare pare usor neverosimil. Se pare ca europenii au dorit in acest an ceva hard. Mihaita al nostru a fost bunicel, merita un loc ceva mai sus...pacat ca Rusia n-a onorat "contrapartida" romanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine pentru rezultat (Duminică, 21 mai 2006, 12:12)

    Andra Boerescu [anonim]

    Nu stiu cum naiba s-o fi ajuns la rezultatul asta. A castigat o porcarie de piesa, cantata de niste retarzi imbracati ca intr-un film de groaza, care au cantat o piesa oribila. E pacat ca Eurovisionul a alunecat pe alta directie. Clasamentul corect era:

    1. Moldova - Loca
    2. Malta - I do
    3. Romania - Tornero
  • 0 (0 voturi)    
    Ce-ati facut cu Mihai? (Duminică, 21 mai 2006, 12:16)

    tulipe_noir2k4 [anonim]

    Revin cu o completare. Din nefericire, cei care s-au ocupat de imaginea lui Traistariu n-au fost prea inspirati. Costumul nu este tinuta cea mai potrivita pentru stilul lui MIhai, iar machiajul a fost oribil. Arata bietul MIhai ca o femeie disperata sa arate bine dar nu stie cum sa se machieze si atunci isi da drumul in necesair-ul cu farduri. Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    despre acest... eurovision (Duminică, 21 mai 2006, 12:22)

    costel [anonim]

    Eu am sa fiu mai scurt. Ce se intampla cand intr-un concurs se remarca trei poluri de vot: Nordul Europei, care de fiecare data voteaza cuminte cu cine decid ei, fostul URSS care voteaza cu matia Russia si fosta republica Yugoslavia care voteaza cu apropiatii. Eu am spus prietenilor inainte de concurs ca nu avem nici o sansa... Bulgaria, care ar trebui sa ne sprijine ca suntem vecini de suferinta ne-a dat doua puncte, halal, pe cand rusia a primit de la aceeasi ceafa groasa 12... interesant, se apropie bulgaria de matca. In alta ordine de idei, Olanda n-a dat nici macar un punct Romaniei. Si daca ma gandesc ca la Galati au ditamai un santier naval din care scot bani foarte buni ma apuca rasul... ar fi trebuit numai rudele celor care trimit bani de la Galati in Olanda, ca sa manance si ei ca oamenii, sa voteze si ar fi iesit bine. Nu romanii au lipsa de caracter, ci olandezii!!!!!!!!!!
    Una peste alta, e clar, principalul invingator al Eurovisonului de aseara a fost Mihai. Felicitari! Nu am avut decat sustinerea Spaniei si Moldovei (desi ma mir ca n-au plecat 12 puncte la moscova). Ar trbui pt prima oara sa avem si noi coloana vertebrala si sa refuzam participarea la Eurovision. V-ati pus vreodata intrebarea de ce participa Italia? Probabil s-au saturat de interese, de voturi tip cumetrie. Asa ar trebui sa facem si noi! Capul sus Mihai, pt noi esti castigator!
  • 0 (0 voturi)    
    un concurs fara sens (Duminică, 21 mai 2006, 12:23)

    roses [anonim]

    este un concurs fara sens, care ar trebui desfiintat. De ce afirm acest lucru, pt ca cel putin pt mine si cred ca si pt. altii nu are nici o relevanta. Sunt satula de obositoarea si enervanta grupare a tarilor pe regiuni, pe interese de tot felul, intr-un cuvant Europa este cu adevarat diversa dar nu si unita. Tarile U.E., ma refer la cele vechi, nu par a mai fi interesate de o astfel de competitie. Hai sa vedem ca de ani de zile, tari precum Franta, Marea Brtitanie,Germania vin cu tot felul de nulitati, Italia de ani de zile nici nu mai participa, ca dovada ca nu le pasa de concurs. Un suflu nou cauta sa-l aduca cei nou veniti in competitie, vezi Romania, Croatia, Bosnia si Hertegovina, etc, chiar daca nici acestea nu vin cu valori, totusi se straduiesc. pt. mine Europa ramane in continuare divizata pe regiuni, in functie de interese si nu arata nici o disponibilitate de a-i accepta si pe ceilalti. Mi se pare trist dar si destul de periculos, in conditiile in care se vb atat de mult de unitate europeana. Europenilor!!!!!!!! wake up!!!!!!!! unitatea nu exista. E trist ca se promoveaza enorm uratul, raul, hidosenia, imbecilitatea!!! Ascult muzica rock, dar tampenia finlandezilor e deja prea mult!!!!!!!! Probabil ca asta inseamna rock acuma, cine stie?
    In ce priveste prestatia noastra, a Romaniei mai avem mult de invatat. Nu stiu cine l-a imbracat pe Mihai, dar a aratat jalnic. Nu mi-a placut nici coregrafia...asta e . Oricum locul pe care l-a ocupat in clasament este numai pe meritul lui Mihai. Regret, coregrafia a fost total razna, vestimentatia lor de asemenea si a trupei dans si a lui Mihai. Oricum felicitari lui Mihai!!!!!!!!! a cantat bine, iar sala, spectatorii asa cum i-am vazut eu de acasa a fost extrem de entuziasmata cand a cantat Mihai.
    UN SFAT PT FINLANDEZI: PUNETI MANA SI INVATATI ROCK!!!!!!!! NU MAI GROHAITI CA NISTE ANIMALE! A GROHAI NU INSEAMNA A CANTA ROCK!
  • 0 (0 voturi)    
    Super melodia bosniaca (Duminică, 21 mai 2006, 12:35)

    un spectator obisnuit [anonim]

    Melodia Bosniei a fost singura care m-a determinat sa o caut in dimineata asta pe net si sa-mi doresc sa o reascult.
    Din punctul meu de vedere merita sa castige . Avea toate ingredientele necesare si sunt convinsa ca va avea succes. Poate ca ar fi trebuit interpretata in lb. engleza dar nu stiu daca emotia ar mai fi fost aceeasi.

    In ceea ce priveste succesul Finlandei. De ce ne mai miram? Au avut cel mai bun spectacol scenic. Din ce am observat in ultimii an conteaza foarte mult cat de spectaculoasa este interpretarea. Ei au reusit ceea ce nu a mai reusit nimeni aseara. A socat , e o melodie ritmata, iese din tiparele obisnuite, asa ca, de ce nu?! Drept e ca nordicii au votat-o in corpore.

    Melodia lui Mihai nu e rea. Din pacate, el nu estee extraordinar ca prezenta comerciala.

    Oricum, va fi interesant trend-ul de anul viitor al concursului.
  • 0 (0 voturi)    
    aiurea !!!! (Duminică, 21 mai 2006, 12:58)

    dobay [anonim]

    cum poate o formatie rock cu o imbracaminte monstruoasa sa cucereasca europa cu un cantec in care nu se intelege nimik si lituania cu niste papagali (seamana cu aia de la divertis) sa ajunga asa sus....
  • 0 (0 voturi)    
    uluitor (Duminică, 21 mai 2006, 13:12)

    blondy [anonim]

    am asteptat cu sufletul la gura aceasta competitie muzicala si sincer vorbind chiar aveam emotii pentru Mihai...prea ne laudam cu succesul dinainte de concurs.....dar sa castige o formatie de hard-rock, asta nici in cele mai negre ganduri nu mi-am putut imagina...credeam ca Eurovision are o traditie, o linie cat de cat definita, desi stiam de anii trecuti ca punctele se dau pe interese politice si pe apropierea geografica....nicidecum pe creatia muzicala....
    oricum am vazut si anul acesta ca daca nu am avea destui romani plecati la munca prin Spania, Israel, Portugalia sau ca moldovenii pentru a nu avea din nou remuscari de constiinta ca anul trecut, ne-au dat anul acesta maximum de puncte,atunci tot la coada ne-am fi clasat...
    ce ar fi ca la anul sa ne prezentam cu o formatie autentica de tigani,poate reusim sa-i cucerim pe europeni.
  • 0 (0 voturi)    
    Eurovision 2006? (Duminică, 21 mai 2006, 13:14)

    Cojones nr1 [anonim]

    Hai sa recunoastem ca a fost bataie de joc! sunt ascultator de rock dar nu obscenitatea aia reprezinta rockul. grecia, suedia, rusia sau romania trebuie sa fie tara castigatoare. asta e clar. dar am impresia ca ori s-a prostit lumea, ori se fac prea multe manari si sunt multe vrajeli in concursul asta "eurovision". si din semifinale au iesit niste piese fantastice gen "why do the angels cry "( reprezentanta ciprului). Fuck Polonia, Albania, Ucraina, Bulgaria si totzi vecinii nostri mai putin rusia si moldova. multumim spania si israel! e de tot kktu' ce s-a intamplat.
    Sincer sa zic la anu as vrea sa vad Parazitii la Eurovision - cu piesa Fuck you Romania varianta de viitor ,Fuck you Europe!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Lordi!!! (Duminică, 21 mai 2006, 13:18)

    Mihai [anonim]

    terminati ma cu aberatiile astea...Lordi au avut in primul rand curajul sa participe la un asemenea concurs unde era clar ca nu erau prea acceptati...Bravo lor!!!! au facut un lucru original...cand am auzit melodia lui Lordi...rapid am venit la pc si luat-o de pe net...oricum Finlandezii sunt cei mai tari in materie de rock (HIM, Nightwish...toti bazatii sunt de acolo)...o fost si blaturi la greu...Suedia, Danemarca, Norvegia, Islanda, Finlanda si-au dat cu nerusinare cele 12 puncte intre ele ca doar deh...Mihai a cantat foarte bine...la inceput eram sigur ca o sa castige dar dupa ce au venit finlandezii...:)
  • 0 (0 voturi)    
    Eurovision 2006 (Duminică, 21 mai 2006, 13:51)

    Calin Stamate [anonim]

    Cred ca rezultatul lui Mihai Traistaru trebuie sa ne bucure. Este al doilea an consecutiv cand Romania obtine un rezultat excelent la eurovision.
    Daca se face o analiza a rezultatelor din semifinala si finala se poate vedea ca dintre tarile participante in finala, calificate datorita locului obtinut anul trecut doar Romania s-a mentinut la acelasi nivel. Practic, clasamentul in finala 2006, a fost aproape acelasi cu cel al semifinalei (uneori doar inversari de pozitii). Doar doua tari calificate de anul trecut, Romania si Grecia au reusit sa intre in primii 10, romania pe locul 3 si Grecia pe 9.
    O concluzie care se poate trage este ca Romania a prezentat in cei doi ani o muzica de calitate si apreciata, dovada fiind constanta in locul ocupat 3, respectiv 4. Nu intotdeauna este important sa castigi o medalie, ci sa fii mereu intre cei mai valorosi.
    Felicitari tuturor celor care au contribuit la acest excelent loc 4.
  • 0 (0 voturi)    
    (In)toleranta spectatorului roman majoritar (Duminică, 21 mai 2006, 13:52)

    msb [anonim]

    Interesant - si trist as zice- cit de multi forumisti par a nu intelege ca ceea ce le place lor nu place neparat si altora, si invers.. :) Lordi nu au fost nici mai buni nici mai rai decit ceilalti dar au fost cu siguranta diferiti iar asta a placut la suficient de multi incit sa cistige cu un numar mare de voturi. Desigur, sufletele sensibile, care vibreaza la vocea Angelei Similea sint de-a dreptul oripilate. In schimb cei carora le place hard-rockul vor spune poate: "nu e Sepultura da' e acceptabil in context"
    Iar la urma urmei, Eurovisionul e doar un spectacol si partea cea mai interesanta e aceea a votului. Premiul e pina la urma unul de popularitate si mi se pare normal sa fii mai popular printre vecini si prieteni, nu? Sau printre ai tai (vezi cazul emigrantilor)?
    Mai relaxati-va oameni buni si nu va mai incrincenati pentru un show.
  • 0 (0 voturi)    
    europlagiat (Duminică, 21 mai 2006, 13:52)

    camelia [anonim]

    sa fim seriosi, pentru cunoscatori, muzica celor de la Lordi e ceva comercial si plagiat...dar ce mai conteaza? a fost anul plagiatului...romania macar s-a straduit sa compuna...si, spre surprinderea mea, anemicul ala n-a falsat....asta e! nu exista dreptate pe lume!
  • 0 (0 voturi)    
    (In)toleranta spectatorului roman majoritar (Duminică, 21 mai 2006, 13:54)

    msb [anonim]

    Interesant - si trist as zice- cit de multi forumisti par a nu intelege ca ceea ce le place lor nu place neparat si altora, si invers.. :) Lordi nu au fost nici mai buni nici mai rai decit ceilalti dar au fost cu siguranta diferiti iar asta a placut la suficient de multi incit sa cistige cu un numar mare de voturi. Desigur, sufletele sensibile, care vibreaza la vocea Angelei Similea sint de-a dreptul oripilate. In schimb cei carora le place hard-rockul vor spune poate: "nu e Sepultura da' e acceptabil in context"
    Iar la urma urmei, Eurovisionul e doar un spectacol si partea cea mai interesanta e aceea a votului. Premiul e pina la urma unul de popularitate si mi se pare normal sa fii mai popular printre vecini si prieteni, nu? Sau printre ai tai (vezi cazul emigrantilor)?
    Mai relaxati-va oameni buni si nu va mai incrincenati pentru un show.
  • 0 (0 voturi)    
    cea mai slaba competitie "eurostift" (Duminică, 21 mai 2006, 13:55)

    gabonel [anonim]

    rusine romanilor care au votat pt.lordi-porky
    asa ceva n-am vazut in istoria euro....visionului,mare tristete pt.noi, pt. ca am avut un reprezentant beton si cu o voce de milioane,nu mai spun melodia care afost cintata de toata sala. bravo mihai, esti cel mai tare, meritai locul 1. mi-a placut si malta cum s-a prezentat, dar ce folos,ca porky a cistigat cu grohaiturile lor.
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit o palma muzicii comerciale (Duminică, 21 mai 2006, 14:06)

    alex [anonim]

    Din finlanda nu vine muzica rock buna, nici macar muzica metal buna, ci doar cea COMERCIALA (f bune exemple cu nightwish si HIM) .
    Lordi sunt o panarama in lumea rock, cei ce asculta rock clasic nu dau doi bani pe ei, cei ce asculta chestii mai dure le suna a manea, iar pokemonii au HIM sau linking park in cap, in nici un caz mascati de astia (a caror moda a trecut de mult)
    DAR sunt cateva chestii foarte interesante demonstrate de acesti mascati :
    1. Muzica rock e mult mai populara decat televiziunile/radiourile lasa de inteles (care nu introduc nici cel mai muzical rock in topuri)
    2. Europa s-a saturat de lalaieli pana peste cap. Da, sunt multi inculti care probabil si acum mai fredoneaza "Mai ai hu, Mai ai hei, Hai cu dragostea in tei", dar marea majoritate a publicului prefera sa voteze niste monstruleti hard rock decat aceeasi si aceeasi expirati.
    3. Ce alta formatie/cantaret din cei care au cantat aceleasi oboseli standard a obtinut note in cel putin 80% din tari ?
    4. Doar in ARMENIA, ALBANIA si Republica Moldova LORDI nu au luat nici un punct. In Anglia si Grecia au castigat (tari care nu pot fi acuzate ca au votat cu vecinii!!). Muzica gen Nana Mouscuri acolo se mai asculta, in armenia si moldova. Comentati votul Greciei daca tot sunteti asa convinsi ca se voteaza pe "vecinisme".
    5. Chiar credeti ca rockerii s_au uitat la Eurovision ?!?!?!!? Sa fim seriosi ... Eu unul m-am uitat la Barca - Athletic Bilbao :P . Cei ce au votat au fost tineri si batrani deopotriva obisnuiti, care pur si simplu s-au saturat de muzica ABBA si de blonde (btw, al naibii coincidenta cum toate reprezentantele diferitelor tari avea calitati fizice mult peste cele vocale)
  • 0 (0 voturi)    
    un concurs desuet (Duminică, 21 mai 2006, 14:15)

    elena [anonim]

    de citva ani Italia a renuntat sa mai participe; daca nu ma insel ultima participare a fost a lui Toto Cutugno, care a iesit pe locul 2, dupa ce tarile vecine si prietene s-au votat in draci.

    Nu sunt un fan al lui mihai dar sunt un fan al "festivalului de muzica" eurovision si apreciez ca melodia interpretata de el, de Dima Bilan(Rusia), Fabrizio Fanielo(Malta), Carola(Suedia) se inscriu in tiparele clasice ale concursului eurovision - muzica de spectacol, show de televiziune, enterteinment. Nu se poate spune ca piesa cistigatoare este slaba, decit din punct de vedere al genului pe care il reprezinta; insa nu este o melodie care sa reprezinte europa, care sa poata fi fredonata de toata lumea; piesa lui lordi se poate incadra la sectiunea shock, bliezcrieg, gluma din acest an (aici se poate inscrie si piesa "we are the winner of eurovision"). singurele piese care, din puct de vedere al muzicalitatii, spectacolului de televiziune, se pot inscrie in categoria concurs eurovision sunt cele ale lui mihai, fabrizio si carola. melodia lui dima bilan este o piesa buna, care ar putea deveni un hit european si nu numai, dar este o piesa care se poate vinde mai m ult cu ajutorul unui videoclip inteligent fabricat. si piesa cintata de hari mata hari a fost buna, si se poate incadra in categoria pieselor nationale, piese pe care s-a pus accentul in anii 1995-2000.
    ma bucur insa ca la anul ne vom prezenta direct in finala si sper ca romania sa nu socheze ci sa prezinte o "melodie" care poate deveni hit, intocmai ca cele ale luminitei anghel sau mihai traistariu.
  • 0 (0 voturi)    
    Super melodia bosniaca (Duminică, 21 mai 2006, 14:15)

    un spectator obisnuit [anonim]

    Melodia Bosniei a fost singura care m-a determinat sa o caut in dimineata asta pe net si sa-mi doresc sa o reascult.
    Din punctul meu de vedere merita sa castige . Avea toate ingredientele necesare si sunt convinsa ca va avea succes. Poate ca ar fi trebuit interpretata in lb. engleza dar nu stiu daca emotia ar mai fi fost aceeasi.

    In ceea ce priveste succesul Finlandei. De ce ne mai miram? Au avut cel mai bun spectacol scenic. Din ce am observat in ultimii an conteaza foarte mult cat de spectaculoasa este interpretarea. Ei au reusit ceea ce nu a mai reusit nimeni aseara. A socat , e o melodie ritmata, iese din tiparele obisnuite, asa ca, de ce nu?! Drept e ca nordicii au votat-o in corpore.

    Melodia lui Mihai nu e rea. Din pacate, el nu este extraordinar ca prezenta comerciala.

    Oricum, va fi interesant trend-ul de anul viitor al concursului.
  • 0 (0 voturi)    
    eurovision2006 (Duminică, 21 mai 2006, 14:16)

    george enescu [anonim]

    Se pare ca niciodata muzica adevarata nu castiga .
    ROMANIA merita mai mult, dar grecia si mai mult.
    PACAT
  • 0 (0 voturi)    
    ce mai reprezinta eurovisionul (Duminică, 21 mai 2006, 14:57)

    elena [anonim]

    de citiva ani asistam la un concurs regional, un concurs in care conteaza ce tara are cei mai multi vecini prieteni ori cei mai multi imigranti.
    privim la voturile tarilor balcanice - slave, tarile foste sovietice, tarile europei de vest (pline de imigranti- ceea ce justifica de ce spania si portugalia acorda 12 puncte pieselor romanesti , asa cum s-a intimplat acum un an si cum s-a intimplat anul acesta), tarile nordice ( care includ si europa de nord cu germania, anglia, olanda, islanda, irlanda, danemarca) si tarile insulare (unde putem include alaturi de cele insulare in adevaratul sens al cuvintului si tari precum israel, elvetia si romania - ce combinatie misto, nu?).
    eurovision este prin excelenta un concurs al melodiilor si show-urile de televiziune, un concurs care vrea sa promoveze muzica nationala si linia melodica a unui stat ( in acest sens piesa cea mai buna a fost cea a lui hari mata hari - bosnia, iar anul trecut piesa moldovei) si muzica de show-uri televizate ( piesa lui mihai, carola, fabrizio).
    cu exceptia pieselor lui lordi si a lituaniei daca nu ma insel - we are the winners of eurovision, care au iesit din tiparele concursului si care pot fi incadrate in categoria pieselor shock, blietzcrieg, extaz de moment, glume muzicale, toate celelalte piese au corespuns din punct de vedere al muzicalitatii si al traditiei eurovisionsongcontest( concurs de viziune muzicala europeana). piesa lui dima bilan - rusia, este o piesa foarte buna, insa o piesa care nu se incadreaza in categoria show-ului tv, ci este o piesa care poate deveni un hit international intrucit se circumscrie noului trend in muzica intenationala.
    faptul ca eurovisionul a devenit mai mult un concurs intre diferitele zone geografice si politice ale europei rezulta din modul de votare, imprejurare care a determinat italia sa boicoteze concursul: cu cit este mai divizata o zona geografica (fostele tari din jugoslavia, urss) cu atit cresc sansele tarilor din zonele respective de a fi in topul concursului eurovision, top care nu are in vedere de cele mai multe ori muzicalitatea si comercialitatea piesei.
    ce poate face romania?
    poate adopta solutia italiei sau poate participa in continuare sperind ca moldova, spania, portugalia, israelul sa acorde puncte pieselor noastre participante pentru a ne califica direct in finala in anul ce va urma.
    mai este o varianta: organizarea unor concursuri regionale tip balcaniada, europa de est, europa centrala, europa de vest si, de ce nu, un concurs de muzica geo-politica.
  • 0 (0 voturi)    
    De asta Eurovision este prost (Duminică, 21 mai 2006, 15:01)

    Catalin [anonim]

    PENIBIL.

    Ascult Rock de foarte mult timp, si shtiu ce inseamna acest fenomen. Ceea ce au cantat cei din Finlanda putea sa o faca foarte bine si Adrian-Minune cu Vali Vijelie la chitara, flancati la tobe si bass de Liviu pushtiu si Liviu Gutza, cu masti luate din oraselul copiilor. Melodia era groaznica, nu transmite nici un mesaj, prezenta scenica era dezgustatoare. Mi-era rusine de rusinea celor care i-au votat.

    Dovada ca Europa e un mare continent de idioti penibili. Sunt mandru ca's roman, si ieri seara s-a demonstrat ca circul nu se afla in Romania, ci peste tot in asa-zisele "tari civilizate" europene.

    Bravo Romania, Bravo Mihai ! Ieri am fost mandru ca sunt roman.
  • 0 (0 voturi)    
    trist...dar adevarat (Duminică, 21 mai 2006, 15:03)

    Nordicu' [anonim]

    Va scriu chiar din Finlanda, si culmea, sunt trist de rezultatul final, si de faptul ca, surprinzator, finii au castigat. Rezultatul se vrea o palma la adresa cantecelor de 2 lei, a maimutzlelor despuiate care au invadat lumea muzicala. Chiar daca piesa castigatoare are ceva, cat de cat, muzica in ea, nu pot sa nu remarc ca prezenta melodiei din Lituania, cea cu "we are the winners of Eurovision", in top 10, arata ca ceva nu e in regula aici cu gandirea oamenilor.

    Depsre partile pozitive, si triste, eu cred ca Mihai e fost excelent, iar daca ne uitam la predictiile de dinainte de concurs, el s-a clasat foarte bine, peste Grecia, Suedia, de fapt cam peste toti favoritii initiali, in afara de Rusia.

    E adevarat ca Eurovision e un concurs in care se voteaza pe baza de prietenii, dar eu cred ca se poate cistiga daca ai o pieza buna (vezi Bosnia, care are o clasare buna). E trist sa vezi ca Romania nu are efectiv prieteni!!! ... in afara de Moldova, si chiar mi-a placut ca le-am dat 12 puncte lor! Pacat ca anul asta nu au fost ca anul trecut. Dar Romania a fost votata nu mai de romani!! Cei din Moldova si cei din Spania..parca a mai fost o tzara...

    Totusi, hai sa vedem partea plina a paharului, suntem in top, doi an consecutiv, nu ne ramane decat sa avem piese bune la preselectie, si s-o luam de la cap la anu'

    P.S:: Daca trebuie sa ne reorientam pe hard rock horror, pai "monstrul" il avem, trebuie numai sa-i scriem lui Dracula sa se inscrie la preselectie, apoi, bautul de sange live in Finlanda va fi o joaca :)))
  • 0 (0 voturi)    
    eurovision (Duminică, 21 mai 2006, 15:04)

    adicop [anonim]

    ok!
  • 0 (0 voturi)    
    De asta Eurovision este prost (Duminică, 21 mai 2006, 15:06)

    Catalin [anonim]

    PENIBIL.

    Ascult Rock de foarte mult timp, si shtiu ce inseamna acest fenomen. Ceea ce au cantat cei din Finlanda putea sa o faca foarte bine si Adrian-Minune cu Vali Vijelie la chitara, flancati la tobe si bass de Liviu pushtiu si Liviu Gutza, cu masti luate din oraselul copiilor. Melodia era groaznica, nu transmite nici un mesaj, prezenta scenica era dezgustatoare. Mi-era rusine de rusinea celor care i-au votat.

    Dovada ca Europa e un mare continent de idioti penibili. Sunt mandru ca's roman, si ieri seara s-a demonstrat ca circul nu se afla in Romania, ci peste tot in asa-zisele "tari civilizate" europene.

    Bravo Romania, Bravo Mihai ! Ieri am fost mandru ca sunt roman.
  • 0 (0 voturi)    
    posibilitati la eurovision (Duminică, 21 mai 2006, 15:09)

    elena [anonim]

    romania are de ales intre:
    - a se prezenta in fiecare an sperind ca tari precum spania, portugalia, moldova, israelul sa acorde puncte tarii noastre pentru a prinde finala din anul urmator.
    - sa boicoteze concursul asa cum o face italia de citiva ani buni.
    - sa organizeze concursul regional al muzicii promovate in europa de est ( unde am pierde cu brio pentru ca sunt destule tari foste sovietice-slave care ar putea participa la concurs) sau sa participe la o balcaniada a muzicii ( unde iarasi am pierde fiind invinsi numeric de tarile slave destramate din fosta iugoslavie).
    - sa gasim posibilitatea ca mult mai multi romani sa plece in tarile europene definitiv sau la munca pentru a fi prezenti in tarile votante in momentul desfasurarii concursului eurovision.
  • 0 (0 voturi)    
    Concurs Eurovision 2006 (Duminică, 21 mai 2006, 15:14)

    Adrian [anonim]

    Sunt un ascultator de muzica rock dar ceea ce au aratat ceii de la trupa Lordi a fost o monstruozitate, un exemplu de prost gust comercial. Daca europenii au votat asa ceva ....
    Daca ar fi castigat pe merit, o melodie din cele foarte, foarte multe de excelenta calitate nu am fi ramas cu un gust amar. Toata stima si multumiri lui Mihai pentru interpretare. Sper ca la viitoarea editie sa se schimbe modalitatea de votare, altfel, sustin din tot sufletul boicotarea Euovisionului.

    P.S.. Isi permite cineva sa compare cineva trupa finlandeza Nightwish cu Lordi?
  • 0 (0 voturi)    
    o cloaca ordinara (Duminică, 21 mai 2006, 15:20)

    paul [anonim]

    pt telenovelistii din toata lumea, asta e eurovision. vin toti ratatii cu melodii de 2 lei sa se bage in seama. circ ieftin...
  • 0 (0 voturi)    
    Eurovision-Bosnia nr. 1 (Duminică, 21 mai 2006, 15:22)

    virgil-timisoara [anonim]

    LEYLA a fost cea mai buna melodie. pacat pentru Hari, asa e cand reprezinti o tara mica,"poate din europa"? Felicitari lui Mihai, merita locul 2, dar Bosnia cred ca ramane marele perdant, pacat.
  • 0 (0 voturi)    
    spirit mioritic (Duminică, 21 mai 2006, 15:26)

    capote [anonim]

    asa am fost noi, romanii de cand ne stim. mereu eram...cat pe ce. ideea este asa: daca am fi fost fff. buni, am fi castigat. Am fost doar buni, si am iesit pe locul 4. Apropos, unde am fi organizat Euroshit-ul asta daca am fi castigat ? Ar fi venit strainii la Euroaviara ?

    numa' bine

    _______________________________________
  • 0 (0 voturi)    
    (Duminică, 21 mai 2006, 15:29)

    Anonima [anonim]

    Cine a votat mey Finlanda?? toti marginalizatii !!! Rusine! Mai bine nu ma uitam daca stiam ca o sa castige rockul ala scarbos FINLANDA. Hai ca vedem cine o sa fredoneze melodia asta... A fost o MARE PORCARIE!!! Mihai a fost impecabil fata de toti participantii... a dat clasa tuturor! Bravo Mihai esti bun, ai o voce super super tare! Si Rusia a fost buna. De O mie de ori ar fi fost mai bine sa castieg Rusia decat Finlanda. Au fost multe ciudateniiii anul acesta la Eurovision.
  • 0 (0 voturi)    
    Ceva trebuie sa se schimbe (Duminică, 21 mai 2006, 15:40)

    Quest [anonim]

    Concursul ar cistiga mult daca s-ar taia din radacina acest sistem de vot regional. Nu-mi dau seama cum ar trebui procedat, dar faptul ca Italia a renuntat la concurs de citiva ani buni, odata cu aparitia votului regional, spune multe.

    As da un premiu baban celui care va inventa o metoda incit atunci cind votezi sa nu stii pe cine reprezinta piesa in cauza. E un subiect serios de reflectie.

    Dupa votare mi-am spus ca doar notele de la 1 la 7 reprezentau evaluarea calitatii melodiei, notele 8, 10 si mai ales 12 dindu-se dupa sprinceana, recte regional. Ceva trebuie facut, altfel devine un concurs de lobby si nimic mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Lyrics (Duminică, 21 mai 2006, 16:34)

    DREPTUL [anonim]

    Hard Rock Hallelujah
    -original English lyrics

    music & lyrics: Mr Lordi
    arrangement: Lordi
    performer: Lordi

    Hard Rock Hallelujah!
    Hard Rock Hallelujah!

    The saints are crippled
    On this sinners' night
    Lost are the lambs with no guiding light

    The walls come down like thunder
    The rocks about to roll
    It's The Arockalypse
    Now bare your soul

    All we need is lightning
    With power and might
    Striking down the prophets of false
    As the moon is rising
    Give us the sign
    Now let us rise up in awe

    Rock 'n roll angels bring thyn Hard Rock Hallelujah
    Demons and angels all in one have arrived
    Rock 'n roll angels bring thyn Hard Rock Hallelujah
    In God's creation supernatural high

    The true believers
    Thou shall be saved
    Brothers and sisters keep strong in the faith
    On the day of Rockoning
    It's who dares, wins
    You will see the jokers soon'll be the new kings

    All we need is lightning
    With power and might
    Striking down the prophets of false
    As the moon is rising
    Give us the sign
    Now let us rise up in awe

    Rock 'n roll angels bring thyn Hard Rock Hallelujah
    Demons and angels all in one have arrived
    Rock 'n roll angels bring thyn Hard Rock Hallelujah
    In God's creation supernatural high

    Wings on my back
    I got horns on my head
    My fangs are sharp
    And my eyes are red
    Not quite an angel
    Or the one that fell
    Now choose to join us or go straight to Hell

    Hard Rock Hallelujah!
    Hard Rock Hallelujah!
    Hard Rock Hallelujah!
    Hard Rock Hallelujah!

    Rock 'n roll angels bring thyn Hard Rock Hallelujah
    Demons and angels all in one have arrived
    Rock 'n roll angels bring thyn Hard Rock Hallelujah
    In God's creation supernatural high

    Hard Rock Hallelujah!
  • 0 (0 voturi)    
    Studiu despre circ (Duminică, 21 mai 2006, 16:39)

    Luci [anonim]

    Pentru cei care nu stiau exista si un studiu despre politicile eurovisionului. Cine are chef si timp de pierdut poate sa il citeasca. Ceilalti cititi numai concluziile, care oricum le stiti....
    http://jasss.soc.surrey.ac.uk/9/2/1.html
  • 0 (0 voturi)    
    Rock ain't dead! OR? (Duminică, 21 mai 2006, 16:48)

    raresh [anonim]

    Tinand cont de piesele prezentate, nu putea sa castige altcineva...Costumele sunt tari, unii poate is amintesc de Halloween, si ce muzica cantau (buna)
  • 0 (0 voturi)    
    P.S. (Duminică, 21 mai 2006, 16:50)

    raresh [anonim]

    Papagalii s-au inmultit in ultimul timp la eurovision, inclusiv reprezentantii nostrii.
  • 0 (0 voturi)    
    eurotrash (Duminică, 21 mai 2006, 18:29)

    mirko [anonim]

    Nu-mi place lordi, oricat as incerca. probabil nu place nici multor altora, dar, in babelul european, la ce te poti astepta? ar fi trimis "specialistii" invitati constant de tvr sa supervizeze selectia romaneasca pe cineva ca lordi la eurovision? poate ca era, totusi, anul celor doua pupeze contestatare, indigo, parca... ar fi ras lumea de ele si poate le vota asa, in bataie de joc. ca pe cei din finlanda...

    traistariu a fost ok, dupa parerea mea. un castigator.
    hari vare?anovi?, aka hari mata hari, e probabil cel mai ocupat muzician din balcani. un castigator incontestabil.
    rusul a transmis o energie fantastica. un castigator. parca si-a meritat punctele de la ex-uresesisti anul asta.

    toate melodiile pot fi descarcate pornind de la http://zikzak.blogspot.com/2006_04_01_zikzak_archive.html
  • 0 (0 voturi)    
    Lordi - imitatie jalnica (Duminică, 21 mai 2006, 20:12)

    Jivago [anonim]

    Lordi nu exista! Ei sunt o imitatie jalnica a celor de la KISS. Aceste imitatii ar trebui sa ne dezguste pe toti. Si mai mult ar trebui sa ne dezguste decizia de a acorda castig de cauza unor asemenea nulitati din motive de diversitate. Lumea in care traim a incercat de toate si se plictiseste...
    Si cum ar putea publicul Eurovision sa aprecieze rockul? :))) Lordi sa castige titluri la alte festivaluri...
  • 0 (0 voturi)    
    Intre klingonieni si manelisme, exceptiile s-au cam pierdut (Duminică, 21 mai 2006, 20:19)

    alec [anonim]

    Concursul asta nu mai e demult doar muzica, ci spectacol si niciodata nu a fost apolitic (si sincer, nici nu mi-as dori sa fie - e atat de amuzant sa vezi cine cu cine voteaza si cum se agita spiritele cateva zile in toata Europa discutand cine a fost mai bun si cine nu).

    Ascultasem toate melodiile inainte de semifinala si ca interpretare Romania statea foarte bine si melodia se retine usor (cred ca ar putea fi un hit in vara asta, nu numai acasa). Lituanienii audio mi s-au parut slabi fata de Islanda, insa Islanda live nu a reusit mult vocal, in timp ce lituanienii au avut o expresivitate foarte buna (si camera a prins bine asta), iar ca spectacol (mai ales pentru cei care s-au saturat de Eurovision a la Carola - sa le zicem Eurovisiosceptici) a insemnat foarte mult. Din lotul care lua in deradere Eurovisionul, Lordi cu siguranta ca au iesit cel mai mult in evidenta. Cantata fara masti cred ca nu ar fi avut sansa nici macar sa treaca de semifinala pentru ca e ieftina rau (a la Alice Cooper in zile proaste si cu vocea mai putin pitigaiata), dar imaginea a facut totul.

    Nu mi se pare ca europenii nu au gust pentru ca au votat Lordi. Au votat circul cel mai mare si asta mi se pare o dovada de sanatate mintala pentru ca Eurovisionul nu trebuie luat in serios (atitudinea mi se pare insa periculoasa cand se aplica politicii reale). Cu atat mai putin trebuie luati in serios klingonienii si orcii de la Lordi, lamentadu-ne de presupuse satanisme. E spectacol. Fictiune. Si atat. Si nu cred ca vor da o tendinta si ca trebuie imitati pentru ca nu mai are nici un haz.

    Personal, nefiind momentan in tara am votat cu Romania, dar as fi votat si cu UK (chiar daca semana mult cu Hard Knock Life a lui Jay-Z) pentru ca a fost un spectacol coerent si mai mult decat decent ca muzcia (spre deosebire de manelismele si lalaielile insufletite fara voce - inclusiv Rusia mi s-a parut pe dinafara vocal de cateva ori, ma rog, mai putin decat in semifinala).
  • 0 (0 voturi)    
    Penal !!! (Duminică, 21 mai 2006, 20:35)

    NELU Canada [anonim]

    Nu mi-a placut deloc piesa castigatoare..Si pentru a se termina cu circu, cred ca cel mai indicat ar fi ca participantii sa aiba NUMAI NUMERE FARA A SE CUNOASTE T A R A DIN CARE PROVIN...iar dupa voting sa se dezvaluie identitatea participanului....
    Cit despre Mihai....Fratitilor da aveti gusturi. !!!..cum i-ati vopsit parul blond era mai bine cred in NEGRU !!!! L-ar fi avantajat mult mai mult...cit despre fard...iar fetele alea din trupa ...mai ales ca la un moment dat pe una a prins-o intr-un prim-plan...aveau niste moace de tocilare de facultate ...Trebuia ceva mai sexy ...gay lesbiene....mai shokam oleaca...
    Hai sa bem !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Raul invinge! (Duminică, 21 mai 2006, 20:44)

    Mihai Alexandru [anonim]

    Stiu ca nu trebuie judecati oamenii pentru infatisare dar asa ceva e revoltator.Puteau sa fie cea mai talentata trupa din lume ca tot nu i-as fi votat la ce comportament si infatisare aveau.
    Haideti fratilor,cum se poate sa castige o astfel de trupa?Preferam sa castige oricine altcineva.Daca in directia asta se indreapta muzica,atunci e grav de tot...
    Ganditi-va un pic si ca trupa era pur si simplu,plina de Rau.Eu zic ca e un motiv mai mult decat suficient sa fi fost scosi din concurs automat.
  • 0 (0 voturi)    
    euroSHTI (Duminică, 21 mai 2006, 22:35)

    aly [anonim]

    nu meritau sa castige cei din finlanda ... mihai a fost cel mai tare si nu ne`a facut de ras... alaturi de el si dima din rusia mi s`a parut in masura sa castige ..
  • 0 (0 voturi)    
    eurovision (Duminică, 21 mai 2006, 22:45)

    jedeka [anonim]

    Eu zic ca Romania a obtinut nu o pozitie buna, ci una foarte buna. Mi se pare gresit sa spui ca Romania, sau Traistariu nu a avut o prestatie buna. Ok, nu am obtinut primul loc, dar suntem a patra tara din Europa... din peste 40! De ce oare traim inca cu impresia asta de totul sau nimic?
    Nu stiu daca ati observat, dar Romania a fost vazuta in primele zece de aproape toate tarile (exceptia fiind, parca, Olanda). Hai sa vedem asta ca un succes, pentru ca este un succes, si nu ca un esec (doar pentru ca nu am luat primul loc). La care prim loc nimeni nu s-a gandit ca va fi cel care a iesit.
    Sunt de acord insa ca Eurovisionul devine un concurs din ce in ce mai regional. Au fost putine momente in care am gresit atunci cand spuneam ca tara X va vota cu tara Y luand in consideratie doar pozitia geografica. Ca o gluma, s-a vazut de aici si apatia dintre bulgari si romani. Parca ne-au dat doar 2 puncte :D
    Iar despre castigator... nu pot sa spun nimic despre cat de buna este muzica lor pentru ca nu sunt un ascultator de rock. Impart insa cu voi dezamagirea ca intr-un concurs de muzica usoara (parca asta se dorea a fi Eurovision-ul) a castigat muzica rock. Acum parca mai intelegi de ce Italia nu participa la Eurovision. Si mai sunt si alte tari care s-ar putea sa ia aceeasi decizie (Franta?).
  • 0 (0 voturi)    
    he he he (Duminică, 21 mai 2006, 23:26)

    scaparici [anonim]

    Deja, din toata Europa, mai multe formatii de death, hard si dark metal s-au hotarat sa concureze si ele pentru pretiosul trofeu. Unii vad deja o castigatoare: Nightwish!
    In Romania, TVR-ul se retrage falimentar din aceasta cursa fara rezultate convingatoare. Vorbe spun ca prioritate in organizarea Eurovision 2007 vor avea Taraf TV si Etno TV!
  • 0 (0 voturi)    
    Corectie. (Duminică, 21 mai 2006, 23:30)

    Tudor [anonim]

    O singura mentiune: Cutugno a castigat o data sanremo si a avut vreo 4 locuri 2. A castigat in 1980, daca nu ma insel.
  • 0 (0 voturi)    
    dezastru (Luni, 22 mai 2006, 0:08)

    ani [anonim]

    Dezastru ce sa intamplat aseara la concurs..cum puteau sa castige monstri aceea? e de/a dreptul scandalos...Au fost piese cu mult mai frumoase ..merita sa castige Grecia sau Malta.Iar de Mihai sunt placut surprinsa...Felicitari!
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii s-au tembelizat (Luni, 22 mai 2006, 0:30)

    Mihai [anonim]

    Cand aud faze de genul "Lordi sunt satanisti, plini de rau", stau si ma intreb: atat de rau s-au tembelizat romanii? Chiar nu pot gusta o gluma, un afrond? Un spectacol pana la urma. Din interviuri, Lordi mi se par mult mai culti si mai cititi decat Mihai ai nostru si decat multi alti artisti, si mai ales au avut mult bun simt. Stiti ce au zis: daca esti adeptul unui gen de muzica, nu trebuie sa iti fie rusine sa il canti niciunde. Si dadeau exemplul unei picturi, care are acceasi valoare si daca e pusa pe peretele unei galerii, si pe peretele unei toalete. Lordi sunt showman, muzica e destul de melodica, melodia castigatoare este chiar pop si se incadreaza stilului - daca ati studia un pic de muzica, ati sti ca din punct de vedere al structurii armonice, e o melodie la fel ca Abba, doar ca se canta in minore joase.
    Ei au facut bascalie de sistem si au castigat.
    Si daca incep oamenii cu chestii de genul: satanisti, rai etc. Fratilor, astia sunt printre cei mai pasnici. Daca vreti sa auziti adevarati satanisti, va recomand Acheron sau Mayhem - astia se taie pe scena si au ars biserici in Norvegia. Asa ca taceti din gura, si mai destupati-va mintea. De asta romanii nu o sa ajunge niciodata undeva, din cauza mintii inchise.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa mai zic si eu ceva (Luni, 22 mai 2006, 4:47)

    Mihaela Italia [anonim]

    Sa repet si eu, machiajul si costumul lui Mihai... oribile. Iar cadrele ...aman! nu s-a vazut nimic! Dan Manoliu le tot ceruse grecilor ceva modificari, dar nu stiu ce s-a intimplat pina la urma. La alte piese cadrele au fost super! s-a vazut tot ce era pe scena... la al nostru...niente!
  • 0 (0 voturi)    
    varza (Luni, 22 mai 2006, 9:54)

    Eurovarza-Contra [anonim]

    Aceasta Eurovarza numita Eurovosion este un concurs de 2 lei, un concurs ce promoveaza mediocritatea. Eu, personal, nu am urmarit concursul, in schimb data fiind mediocritatea concursului si a pieselor prezente de-a lungul timpului pot spune ca sunt dezamagit de o pozitie atat de fruntasa a Romaniei (locul 4 daca nu ma insel). Cu cat pozitia ocupata este mai fruntasa, cu atat mediocritatea este mai mare si, deci as fi fost mandru daca am fi fost pe ultimul loc sau mai mult...absenti de la aceasta "varza"...Oricum nu ma intereseaza....
    P.S. Daca tot ne dorim sa ocupam locul intai, la anul propun sa trimitem niste manelisti acolo...sa aram Europei ce inseamna mediocitatea !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Mihai! (Luni, 22 mai 2006, 10:10)

    Adrian [anonim]

    Mihai a dovedit Europei ca Romania nu poate fi data la o parte oricat de mult isi doresc asta. La Eurovision sunt trei mari grupuri care se voteaza ca surzii si orbii intre ei.
    1. Grupul nordic, care ne-a dat si castigatorul in aceasta editie.
    2. Grupul ex-sovietic care au mizat pe mama Rusie anul acesta si au iesit pe 2.
    3. Grupul ex-Yugoslav (balcanic) care au mizat pe Bosnia si au iesit pe trei.
    Era imposibil ca Mihai al nostru sa iasa mai sus, chiar daca tari cu care nu numai ca nu avem granita, dar sunt chiar departate de noi, ne-au votat cu 12 sau 10 puncte. "Dragii nostri vecini" (de granita) ne-au dat 4 puncte (Serbia), 2 (Bulgaria) si 1 punct (Ucraina). Anul trecut am pierdut tot din cauza vecinilor pentru ca daca am calcula voturile Europei Occidentale noi am iesi castigatori. Mihai a reusit si o alta performanta: cel mai mare punctaj obtinul pana acum de Romania: 172 de puncte. Alta performanta: Romania a fost cea mai votata tara din concurs, doar doua tari nu ne-au votat (Olanda si Monaco). Pe finlandezi nu i-au votat trei tari. Iar pe ansamblu, Romania este cea mai buna tara la Eurovision din 2002 (de cand participam fara intrerupere) si pana in prezent nelipsind din finala acestui concurs (in conditile cu care ne confruntam cu rea-vointa vecinilor). Mai mult in ultimii doi ani, atat la Eurovision Senior, cat si la Eurovision Junior Romania a fost top 5 mereu:
    JESC 2004 - Noni Razvan-Ene - locul 4
    ESC 2005 - Luminita & Sistem - locul 3
    JESC 2005 - Alina Eremia - locul 5
    ESC 2006 - Mihai Traistariu - locul 4
    Anul acesta, pe 2 decembrie Romania va organiza la Bucuresti a patra editie a Junior Eurovision Song Contest. Eu zic ca asta e sansa noastra sa dovedim Europei ca suntem capabili sa organizam si o editie de seniori.
    Mihai trebuie sa fie cantaretul anului in Romania pentru ca ar trebui sa fim mandrii de ceea ce a reusit el sa faca. Multumesc Mihai!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo, Mihai!!!! (Luni, 22 mai 2006, 10:18)

    Raluca [anonim]

    Felicitari, Mihai Traistariu pentru o prestatie excelenta si o voce remarcabila. Ai fost super!!!
  • 0 (0 voturi)    
    free your mind (Luni, 22 mai 2006, 10:24)

    Dan [anonim]

    Fiecare are dreptul la opinia lui, asa ca celor carora nu le-a placut rezultatul final le recomand sa se invete sa respecte alegerea altora. Nu uitati, s-a votat democratic, din toata Europa.

    Mie chiar mi-au placut melodia finlandezilor: un hard rock melodios cu influente din rock-ul scandinav mai "suparat". La capitolul muzica a fost superior multor melodii din concurs, care au incercat sa copieze stilul melodiilor castigatoare in anii trecuti. Tine-ti minte ca si Ana Vissi a spus ca ar fi votat cu Lordi (si nu puteti spune ca Vissi nu stie muzica, sau ca e neam de scandinav).

    Mihai a cantat super bine, fara greseala, iar melodia a fost foarte buna de asemenea (poate cea mai buna din concurs). Bravo.
  • 0 (0 voturi)    
    Manelele la moda (Luni, 22 mai 2006, 10:25)

    Manelistul [anonim]

    O piesa jenanta de jaf-rock a castigat eurovizionul Si cand te gandesti ca noi am interzis participarea manelelor. O manea era mult mai buna decat un grohait de porci.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania pe primele locuri (Luni, 22 mai 2006, 10:34)

    Dani [anonim]

    Cred ca ar trebui sa apreciem faptul ca Romania a fost doi ani la rand pe primele locuri. Putine tari reusesc performanta asta. Interesul romanilor pentru a crea ceva nou care sa placa Europei a crescut. Si nu m-as mira ca si in anii viitor sa fim in primii 5.
  • 0 (0 voturi)    
    Treziti-va! (Luni, 22 mai 2006, 10:45)

    sofica [anonim]

    De cand este Eurovisionul un concurs de muzica buna? Nu a fost niciodata si nici nu a lansat vreun geniu muzical. Singura trupa care s-a lansat la Eurovision a fost ABBA, dar in rest, acest concurs este vazut ca o "gluma buna" in vest si "o chestie serioasa" in tarisoarele noastre din est, unde se uita toata lumea cu sufletul la gura, punandu-si sperantele in te miri ce artist, de parca de el ar depinde viitorul natiunii...
    Afluenta de mesaje de mai sus arata ca nici macar cei tineri din Romanica inca nu s-au prins ca Eurovision e doar o distractie de sambata seara!
    Irlandezii au castigat de doua ori concursul cu Johnny Logan, mare chestie, tipul canta prin pub-urile din Malta sa mai faca niste bani.
    Finlandezii au castigat pt. ca nu s-au luat in serios, au avut un umor macabru, asta au si intentionat, iar lumea i-a votat tot la misto!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Neuro Vision (Luni, 22 mai 2006, 10:52)

    batranul si marea [anonim]

    acum stiu de ce a castigat finlanda, din cauza unor puberi ca voi ce au descoperit recent tricoruile negre cu nirvana... ifosele tin loc de cultura muzicala, iar vodka de cea mai proasta e o scuza patetica pentru ignoranta si pasiunea pentru pseduo-rock, adevaratul rock nu e in piesa aia de ati votat-o voi, piesa finlandezilor e un fel de benone sinulescu cantand r'n'b sau heaven cantand muzica de opera. nici melodia lui traistaru nu a fost mare valoare, dar am luat locul patru multzumita octavelor pe care le atinge (macar are voce) si datorita diasporei (a se citit spania si israel).... per totatal.... un eveniment patetic
  • 0 (0 voturi)    
    Eurovarza (Luni, 22 mai 2006, 10:54)

    Mihaela [anonim]

    Mi-au placut aproape toate comentariile. Eurovision este un kitsch. Ar trebui sa se schimbe modalitatea nu doar de votare, dar si de selectie a trupelor. Ar trebui ca din fiecare tara sa participe trupa cu o piesa pe primul loc in top in tararespectiva. sa fie concurs intre cei mai buni din fiecar tara. Asa este un concurs de lalaieli si nu ma mira reactia votantilor. Orce altceva e mai bun!
    Mai e de zis ceva si de prestatia lamentabila a comentatoarei noastre... numai tampenii scotea pe gura... ca nu stia ca a revenit rockul in moda... poate se astepta doar la manele! ca olandezilor le plac ritmurile orientale! Fata draga, la ce comunitate de imigranti turci au, ce te mira ca au votat cu Turcia? Putina cultura generala nu ti-ar strica nici tie.
    Oricum, partea cea mai exciting si distractiva din concurs e votarea... haha
  • 0 (0 voturi)    
    MINUNAT (Luni, 22 mai 2006, 11:16)

    cristina [anonim]

    ma gandeam ca in general la Eurovizion se uita si voteaza lumea mai in virsta ... in Europa in general ... si de asta nu am luat de loc in calcul reprezentatia celor de la Lordi :)
    altfel, totul e logic. dintre 24 de reprezentatii, cu siguranta aceasta a fost cea mai carismatica :))
    cind ai de ales dintre .. voci bune cu melodii fara haz, abureli pop, abureli care se bazeaza pe dat din funduletz, .... faptul ca gusturile populatiei europene dintr-un capat in altul, ce a votat timp de numai 10 minute, i-a asezat fara drept de apel pe locul 1 pe cei din Finlanda, e MINUNAT.
    si clasamentul in general arata fara cusur
    Rusia - o reprezentatie f buna ... fara melodie prea prea
    Bosnia Hertegovina - minunea concursului, o melodie de inspiratie folclorica, cintata excelent, si in limba lor ! pe locul 3 !
    Romania - voce f buna cu melodie de kakao comercial (eh, dar prinde :D )
    .... etc.....
    De gustibus .... non discutandum ;)
    dar e minunat ....
  • 0 (0 voturi)    
    Lordi (Luni, 22 mai 2006, 11:40)

    Adrian [anonim]

    Chiar nu inteleg ce va atacati toti asa?

    Lordi este o trupa super simpatica, si ca un cunoscator al muzicii rock pot sa va asigur ca sunt destul de apreciati pe felia lor. Nu sunt satanishti, nu omoarca copii si nu beau sange. Sunt doar nishte artisti care isi fac treaba bine.
    Nu cred ca au castigat pe aranjamente cum sugereaza unii si altii.. Daca se vroia un aranjament atunci finlandezii trimiteau pe cineva care sa se incadreze in tiparul clasic al concursului... Adica o melodie de muzica usoara, cantata de o tipa mai mult dezbracata si atunci nu mai comenta nimeni.

    Cred ca ar trebui sa va maturizati cu totii si sa intelegeti ca nu detineti adevarul absolut. Daca voua nu v-a placut melodia nu inseamna ca nu a placut nimanui...Ma indoiesc ca o piesa fara valoare ar fi castigat un concurs european...

    Asa ca mai bine va vedeti de manelele voastre si ii lasati pe finlandezi sa isi savureze victoria.

    Bravo Lordi

    Adrian.
  • 0 (0 voturi)    
    Euro-bluf (Luni, 22 mai 2006, 11:41)

    Tata Zmeu [anonim]

    In primul rand, ma intreb daca Europa a vrut altceva, de ce n-a votat anul trecut cu melodia rock a Norvegiei, Wig Wam - In my dreams, mai comerciala decat Lordi insa mult mult mult mai buna (ceva in stilul Van Halen), iar daca puneai pe cineva la 10 minute dupa terminarea concursului sa fredoneze ceva din melodia castigatoare, nu stiu daca ar fi reusit s-o faca, poate doar cantand cu alte parti anatomice decat cu gura... Oricum, mi-am dat seama ca ceva nu este in ordine inca din semifinala, cand piese foarte bune au iesit, de exemplu melodia Ciprului "Why do the angles cry" sau Kate Ryan pentru Belgia...
    Am vazut concursul in Gemania, iar comentatorul neamt nu-si putea explica, chiar ramasese perplex cand vedea cum majoritatea punctajelor de 12 puncte se duceau spre Finlada, si asta nu numai de la tarile "prietene". Poate ca daca il machiau putin pe Mihaita al nostru si-l faceau sa semene putin cu Dracula sau daca il imbraca JP Gaultier intr-o fustita scurta, poate altul ar fi fost rezultatul. Insa ce s-ar fi intamplat daca Romania ar fi castigat? Statul trebuia sa gaseasca urgent un loc unde sa tina concursul de la anu'. Unde? Sala polivalenta? Parca prea mica... Casa poporului? Prea restrictiva... Campia libertatii de la Blaj? Cred ca asta ar fi fost varianta cea mai buna, poate si Muntele Gaina...
    Cred ca sistemul de votare ar trebui refacut astfel: o tara sa nu poata sa voteze cu un numar de 5 tari vecine sau 5 tari "prietene" cu care a votat in ultimii 10 ani mai mult.... Cred ca sistemul s-ar egala astfel. De exemplu, Ucraina n-ar mai putea sa voteze cu Rusia, Moldiva, Bielorusia sau alta tara din fostul URSS. La fel si Norvegia, n-ar mai putea vota cu Finlanda, Suedia, Danemarca sau Islanda, ci ar trebui sa voteze cu tari ca Spania, Albania, Cipru sau, de ce nu, cu Romania. Cred ca ar fi un sistem echitabil...
  • 0 (0 voturi)    
    O distractie pe cinste si cateva concluzii (Luni, 22 mai 2006, 11:48)

    Andrei [anonim]

    Pe de-o parte e bine ca au castigat finlandezii. A fost ca un semnal de alarma pentru acest concurs obosit. Cred ca singura sansa ca ei sa nu fi castigat era sa nu le fi permis sa participe pe motiv de stil de muzica necorespunzator. Asta e! E clar ca s-a votat si negativist. Daca mai inteleg voturile din tarile anglo-saxone, atunci pe cele din tarile ortodoxe (Grecia a dat 12p) nu prea. Aici insa se poate remarca si alt fenomen: rock-erii au fraternizat fara a tine cont de nationalitate. Obisnuiti sa fie blamati pentru muzica pe care o asculta, au prins ocazia sa se razbune: si au facut-o extrem de inteligent sa recunoastem! Ha ha ha... Daca Malta ar fi participat cu aceasta piesa in locul Finlandei, ar fi castigat Malta. Fraierii care au permis intrarea in concurs a finlandezilor erau convinsi ca nu au nici o sansa si de asta i-au primit.
    Pe de alta parte e pacat ca s-a intamplat asa: daca in concurs ar fi intrat in fiecare an stiluri diferite de muzica sunt sigur ca ar fi castigat rock-ul cu multi ani in urma si cu piese cu adevarat valoroase. E pacat tocmai pentru acste multe melodii bune care ar fi putut castiga in trecut.

    Despre Traistaru numai de bine... Locul 4 in europa este oricum, peste ceea ce ne permitem ca natiune inca ne-europeana. Iar daca vrea sa castige un festival, il invitam sa se revanseze cu Tornero la, sa zicem...Monsters of Rock !!!
  • 0 (0 voturi)    
    O distractie pe cinste si cateva concluzii (Luni, 22 mai 2006, 11:53)

    Andrei [anonim]

    PS: In acelasi sens, excelenta ideea celor din Lituania de a-si alege melodia... Parodia lor si locul fruntas de care a avut parte dovedeste spusele mele: un concurs obosit...
  • 0 (0 voturi)    
    Muzica adevarata trebuie sa existe... (Luni, 22 mai 2006, 12:44)

    Urmuz [anonim]

    Toti cu ideea ca Lordi sunt o trupa slaba...Muzica lor pe care-o canta a avut nevoie de ani de munca,costumatii profesionale...si la fel,instrumentele...Majoritatea se gandesc ca ar fi Satanisti...parerea mea ca nu sunt odata ce au aparut la TV...si totodata la Eurovision...(niste Satanisti nu pot face acest lucru,religia lor(daca se poate spune religie)nu le permite asa ceva,daca ar fi fost cum spun unii neavizati...Trebuia sa existe ceva iesit din comun si de calitate,nu pot comental ca celelalte nu au fost,dar de ani de zile aceleasi lucruri...Romanii vor ca manele sa castige,spun asta chiar daca ar fi castigat Mihai tot ar fi fost nemultumiri.Tiganii astia ne reprezinta in mintea vostra...daca-r fi fost ei la Eurovision cu o manea cred ca toata lumea fericita adica peste 99.00% din "inculturii" romani.Luati si studioati muzica nu comentati ca Lordi sunt pe departe de muzica.
  • 0 (0 voturi)    
    uf (Luni, 22 mai 2006, 12:52)

    lordi [anonim]

    felicitari finlandei si cam atat..piesa romaniei la fel ca si restuL de piese- comerciale,prafuite,identice,proaste..astia care comentati ca de ce a castigat lordi ar trebui sa mai scoateti si voi capu din kktul manelistic in care se afla romania
  • 0 (0 voturi)    
    soc!!!! (Luni, 22 mai 2006, 12:58)

    KMI [anonim]

    locul 1 de la Eurovision a fost un soc imens pentru mine...! daca toti care urmarim acest concurs in fiecare an am vota (si nu sa asteptam voturile, in fata televizorului), atunci nu s-ar mai intampla asemenea erori.... Haideti de la anul sa si votam!...sa nu se intample ca in acest an ! Daca n-am votat, la ce sa ne asteptam?! au votat rock-istii, sunt mai uniti... Noi nu putem fi? Rock-arii sa-si faca un festival anual numai al lor, sa mearga sa cante ce vor, sa se imbrace cum vor, sa voteze pe cine vor.... nu au ce cauta la muzica usoara! Finlanda trebuia sa fie sanctionata si nu trebuia primita in concurs .
  • 0 (0 voturi)    
    Rockul finlandez - castigator la Eurovision (Luni, 22 mai 2006, 13:25)

    max [anonim]

    Dupa ce am citit aproximativ jumatate din comentariile postate aici,m-am hotarat sa postez si eu unul,fara a mai avea rabdarea necesara de a le citi si pe celelalte,chiar daca ar fi putut fi si acelea in asentimentul meu.Ma simt oripilat de nivelul de cultura a asa-zisului public din Romania:niste copilasi de maximum 20 de ani,care au invatat de la parinti ca muzica rock este muzica diavolului,ca tot ce e rock promoveaza imaginea satanei,etc.Pe parinti ii inteleg intr-o oarecare masura,pt ca regimul in care au crescut le inoculase ideea ca si Madonna sau alte nume sonore ale perioadei erau considerate depravate,intruchipari ale celei mai joase spete si asa mai departe!Va dati seama ce e in mintea unui om care el din toata piesa Lordi a inteles doar faptul ca ala grohaia ca un porc???De ce nu a castigat Traistariu??Pt inceput voi raspunde tot cu o intrebare.Cu ce au fost mai macabri finlandezii decat MIhaita al nostru?In timp ce Lordi afisau o imagine de monstruleti haiosi,omul nostru arata ca un client al pompelor funebre!!(nu stiu sigur daca si pantofii erau de carton).Vocea lui Mihai e incontestabila,insa imaginea...machiaj,haine,si tunsoarea....Piesa nu a fost una din cele mai bune,ca nivel,as zice chiar putin sub mediocru!Exact reteta de prostit public romanesc incult.adica,o piesa gen Akcent_jockero,cu versuri corcite in 2 limbi,pe un schelet muzical ce aduce cu muzica disco de la inceputul anilor '90,plus pasaje lente in stil pur Eurovision!buuun....acum ce-i drept ca nici piesa finlandezilor nu a fost una din cele mai reusite,dar in comparatie cu ce s-a cantat acolo,sa avem pardon!Celor care se intreaba ce a cautat o trupa rock la Eurovision le aduc la cunostinta ca festival de muzica usoara e la Mamaia!Festivalul de fata se numeste Eurovision annual song contest!!(de retinut acest aspect pe viitor).Ar mai fi multe de adaugat si in privinta festivalului in sine,insa cele 2000 de caractere nu-mi permit decat sa ma opresc aici !
  • 0 (0 voturi)    
    eurorock (Luni, 22 mai 2006, 13:34)

    rob [anonim]

    brova ma nea Traistariule...tu esti castigatorul de drept ca restu au votat de pile si prietenii .... dar ....in spatele fiecarei actiuni e o poveste. De data asta povestea a venit din Finlanda.... Traiasca rock-ul fratilor!!!!!!!!!!! E mai interesant si mai bun decat manelele astea pacatoase , mai bun decat un curutz batran sau expirat..... Traiasca hard&heavy metal! Hai cu rocku in Romania .....
  • 0 (0 voturi)    
    Subiectivitatea la romani (Luni, 22 mai 2006, 13:36)

    Tana [anonim]

    "E socant sa vezi o Europa lipsita de valori, de cultura muzicala, de estetic..."stefania
    Draga Stefania tu poti sa canti ca ei?Tu a incercat vreodata sa vezi ce inseamna sa canti la chitara si sa sincronizezi atatea instrumente?Nici macar nu iti imaginezi cati ani de munca si cate zile pierdute si multa daruire..poate fara petreceri deochiate gen gutza care instiga la DESFRAU= indrumare la PACAT = ARMA a DIAVOLULUI.
    nycthantes ti se pare scandalos?
    de ce pt ca tu asculti voltaj?sau alte treeburi facute pe calculator...pe care daca lucrezi un pic pe program il poti face intr-o ora.
    Europa ce ar trebui sa promoveze?muzica gen...Ozone?
    Ce inseamna tolerantza?Ce insemna sa tii cont de parerea celorlalti pentru ca fiecare are propria parere ..
    Eu nu am treaba cu romania sau cu eu stiu care altu ..pentru ca pana la urma nu imi da finlanda de mancare.
    ----
    Anonima (21 mai 2006 15:29)
    Cine a votat mey Finlanda?? toti marginalizatii !!! Rusine! Mai bine nu ma uitam daca stiam ca o sa castige rockul ala scarbos FINLANDA. Hai ca vedem cine o sa fredoneze melodia asta... A fost o MARE PORCARIE!!! WAI nici macar nu te-ai semnat macar de iti ziceai GUTZA JR.:D
    Ce iti e asa de ciuda ca alti is mai destepti...ca na daca ar fi dupa romani"SA MOARA SI CAPRA DIN CURTEA VECINULUI" poti sa crapi in continuare de ciuda...nu ai ce sa faci...
    ----
    batranul si marea (22 mai 2006 10:52)--cioara si delfinul
    anyway nu am votat cu nimeni ca nu am avut cum..nirvana saraca a fost demult...dar numai de ea ai auzit...poate de aia comentezi asa...sunt multe persoane "nepubere" car asculta uratania de rock..si tata saracu..care a trecut de ceva timp de pubertate asculta Led zeppelin etc...so...cui de fapt te adresai..??multi vorbesc inainte sa gandeasca
    P.S rockerii sunt priviti ca niste ciudati si rockul chiar NU E LA MODA...daca vrei TRENDY da drumu la cobina si pune-ti tu o manea sau eu stiu un... blondy...
    Cat despre vocea lui mihai ...e cam prea feminina si ce transmite..?
  • 0 (0 voturi)    
    exemplul Italiei e bun (Luni, 22 mai 2006, 14:07)

    Robert [anonim]

    Pseudo-concursul eurovision ar trebui reformat din temelii (pentru a-si mentine tematica) sau transformat intr-un sondaj anual de simpatii nationale. Cred ca o solutie demna pentru tarile participante, al caror tel sincer a fost de a castiga cu o MELODIE, ar fi sa se retraga din aceasta mascarada, urmand exemplul Italiei. Romania nu se numara printre aceste tari si cred ca TVR-ului se va complace, la infinit, cu aceasta postura de vesnic perdant. Sintem si probabil vom fi "acolo", aproape, dar niciodata nu izbandim si nu putem izbandi, fie ca avem -am avea- o piesa buna, fie ca avem o piesa doar vandabila, din pricina lipsei de popularitate printre europeni - care nu voteaza piesa, ci tara. Multumiri nr 57 - studiul respectiv merita citit.
  • 0 (0 voturi)    
    PAREREA MEA... (Luni, 22 mai 2006, 14:07)

    NASTEA [anonim]

    Nu pot nega faptul ca LORDI au avut o prestatie scenica buna,shou a fost,dar piesa lasa de dorit,a fost accentuat mai sus ca este o imitare a trupei KISS,sunt deacord! In general imi place rokc-ul dar...
    Mihai a cintat super dar nu mia placut delac tinuta scenica,rau de tot!!! Rusul (DIMA BILAN)la fel a fost bun poate chiar merita locul 1.Moldovenilor ceva nu le ajungea,daca NATALIA facea cit de cit ceva pe scena,ARSENIE nu s-a prezentat bine,atit pe plan vocal cit shi horeografic.Poate intr-adevar trebuie de schimbat ceva in eurovision!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    eurohoax (Luni, 22 mai 2006, 14:31)

    mirko [anonim]

    dragut... mai intai finlandezul ala ne face pe unii inkisi la minte si se si gaseste un romanas de-al nostru sa-l ingane. adica toti cei care stramba din nas la farsa aia sunt prosti acuma, nu? bravo, nr. 70! de fapt, ai dreptate: daca cei de la lordi isi taiau beregatele pe scena, castigau cu siguranta si mai multe puncte. si dovedeau si ca sunt niste "adevarati"! hoax, hoax, hoax! si una de foarte prost gust.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru toti "iluminatii" care... (Luni, 22 mai 2006, 15:06)

    Adrian [anonim]

    ...au considerat numarul Lordi ca fiind de prost gust, monstruos sau "satanist"

    Stimabililor, mai puneti mana pe o carte si vedeti si voi cum sta treaba cu "estetica uratului". Si daca nu intelegeti nimic si nu aveti unde va manifesta refularile "ideologice", duceti-va domnilor la un psihiatru, nu poluati acest site cu toate teoriile constipative...ups, conspirative.
    Fazele cu satanismul sunt expirate, la fel ca si trendul inculturii si prostiei, drept dovada aceasta "moda" se poarta numai in spatiul mioritic.

    Acum legat de piesa...Nu, nu este stralucita, nici pe departe, la fel de bine cum multe piese nu erau stralucite, dar vb cuiva, nu poti cere unui concurs ca Eurovision sa legitimeze muzica buna...Aici e vorba numai de mainstream si atat.
    Piesa lui Mihai Traistaru nu a fost rea, chiar deloc, dar vorba cuiva, prestatia scenica a cam lasat de dorit. Insa e un inceput.
    Legat de Finlanda, nu cred ca a fost mare aranjament mare pe acolo, a fost vorba de imagine, ca neah, vorbind de eurovision, vorbim de mainstream. Si in manstream imaginea conteaza f mult. Pe mine unu m-a cam lasat rece si aia, dar asta e un aspect ce tine numai de gustul personal si nu de argumentare.


    Mai revin putin la "filosofiile " unora

    Pomenea cineva de valori, estetica si de cultura muzicala.

    Rog pe acel domn sau doamna sa imi explice si mie cum percepe ea estetica, intre ce limite si proritati se manifesta spiritul estetic, cand ramane sau ar trebui sa ramana arta in perimetrul esteticului si cand ar trebui sa il transceada? Si cum disociaza esteticul perceptia pur individuala(nu personala, ca nu e acelasi lucru, vorbind de personal vorbim de "persona", termen ce din etrusca si inseamna "om cu masca", el fiind preluat apoi de Jung, desemnand "masca" pe care si-o pune fiecare om pt a se adapta mediului inconjurator), cu alte cuvinte vorbim de relativitatea(mai mult sau mai putin partiala) a termenilor de "frumos" si "urat"(?).
  • 0 (0 voturi)    
    Subiectivitatea la romani (Luni, 22 mai 2006, 15:10)

    Tana [anonim]

    "E socant sa vezi o Europa lipsita de valori, de cultura muzicala, de estetic..."stefania
    Draga Stefania tu poti sa canti ca ei?Tu a incercat vreodata sa vezi ce inseamna sa canti la chitara si sa sincronizezi atatea instrumente?Nici macar nu iti imaginezi cati ani de munca si cate zile pierdute si multa daruire..poate fara petreceri deochiate gen gutza care instiga la DESFRAU= indrumare la PACAT = ARMA a DIAVOLULUI.
    nycthantes ti se pare scandalos?
    de ce pt ca tu asculti voltaj?sau alte treeburi facute pe calculator...pe care daca lucrezi un pic pe program il poti face intr-o ora.
    Europa ce ar trebui sa promoveze?muzica gen...Ozone?
    Ce inseamna tolerantza?Ce insemna sa tii cont de parerea celorlalti pentru ca fiecare are propria parere ..
    Eu nu am treaba cu romania sau cu eu stiu care altu ..pentru ca pana la urma nu imi da finlanda de mancare.
    ----
    Anonima (21 mai 2006 15:29)
    Cine a votat mey Finlanda?? toti marginalizatii !!! Rusine! Mai bine nu ma uitam daca stiam ca o sa castige rockul ala scarbos FINLANDA. Hai ca vedem cine o sa fredoneze melodia asta... A fost o MARE PORCARIE!!! WAI nici macar nu te-ai semnat macar de iti ziceai GUTZA JR.:D
    Ce iti e asa de ciuda ca alti is mai destepti...ca na daca ar fi dupa romani"SA MOARA SI CAPRA DIN CURTEA VECINULUI" poti sa crapi in continuare de ciuda...nu ai ce sa faci...
    ----
    batranul si marea (22 mai 2006 10:52)--cioara si delfinul
    anyway nu am votat cu nimeni ca nu am avut cum..nirvana saraca a fost demult...dar numai de ea ai auzit...poate de aia comentezi asa...sunt multe persoane "nepubere" car asculta uratania de rock..si tata saracu..care a trecut de ceva timp de pubertate asculta Led zeppelin etc...so...cui de fapt te adresai..??multi vorbesc inainte sa gandeasca
    P.S rockerii sunt priviti ca niste ciudati si rockul chiar NU E LA MODA...daca vrei TRENDY da drumu la cobina si pune-ti tu o manea sau eu stiu un... blondy...
    Cat despre vocea lui mihai ...e cam prea feminina si ce transmite..?
  • 0 (0 voturi)    
    chiar iluminati (Luni, 22 mai 2006, 15:37)

    Tana [anonim]

    Oameni buni cautati Edgar Allan Poe , Baudelaire si vedeti ce inseamna "urat". Chiar si romanasul nostru Tudor Arghezi a scris saracu ceva ca sa mai citeasca si romanii din cand in cand. E clar ca din moment ce l-am studiat doar n-o fi scris el ceva degeaba acolo ca sa fie...

    Ati vazut vreodata un tablou in care este reprezentat o cizma in noroi?Cum ati zice ca este? Urat? Arta poate avea mai multe forme depinde de perspectiva...
    bv nr 95
  • 0 (0 voturi)    
    Euroi Vizion (Luni, 22 mai 2006, 16:20)

    Jethro [anonim]

    Ca de obicei, un forum de opinii s-a transformat in scena deschisa de confruntari personale. Si tot ca de obicei, ceva copilasi incearca sa dea impresia unor cunostinte pe care nu le au, fac referiri la carti, idei si opinii pe care nu le cere nimeni. Revenind la Eurovision (subiectul acestui forum), n-a fost un festival bun decat in primii ani. Il urmaresc mai mult ca pe-un "puls" al relatiilor europene, e mai interesant de studiat ca sociologie decat ca fenomen muzical. Chiar ar fi interesant de stiut cat de bun ar trebui sa fii ca sa poti trece prin barajul de interese regionale si sa-ti obtii un meritat loc fruntas. In plus, o tara are aceeasi pondere ca alta tara, nu conteaza numarul de locuitori (altfel probabil Rusia ar fi nr.1 mereu :) ) asa ca oricum sistemul de vot actual nu are de-a face decat cu interesul momentan al unor cetateni care voteaza si cu calitatea serviciilor furnizorului de telefonie din tara respectiva. Si cum la noi acesta este 99% Romtelecom, sa fim fericiti de locul 4! Cat despre trupa finlandeza, e slaba si asta o afirm dupa o viata de ascultat rock de cea mai buna calitate si sub toate infatisarile sale (incepand cu anii '70)
  • 0 (0 voturi)    
    felicitari (Luni, 22 mai 2006, 16:23)

    Laura [anonim]

    Felicitari Mihai!
    nu pot sa cred ca monstrii de lordi au castigat!Sunt oribili!
  • 0 (0 voturi)    
    Cel mai jenant lucru la Eurovision (Luni, 22 mai 2006, 16:33)

    Adrian [anonim]

    ...a fost probabil comentatoarea mioritica care se intrecea pe sine in perle si "abominatii retorice" care l-ar fi facut pe Satana insusi sa se retraga in resedinta sa resemnat ca exista ceva mai sinistru ca Iadul
  • 0 (0 voturi)    
    pentru un anume "geniu" (Luni, 22 mai 2006, 16:45)

    Adrian [anonim]

    "Nu stiu cum naiba s-o fi ajuns la rezultatul asta. A castigat o porcarie de piesa, cantata de niste retarzi imbracati ca intr-un film de groaza, care au cantat o piesa oribila. E pacat ca Eurovisionul a alunecat pe alta directie. Clasamentul corect era:

    1. Moldova - Loca
    2. Malta - I do
    3. Romania - Tornero"

    " A castigat o porcarie de piesa, cantata de niste retarzi imbracati ca intr-un film de groaza, care au cantat o piesa oribila."

    Doamna versiune beta a lui Nostradamus, invata mai intai sa scrii inainte de te apuca sa speculezi pe teme pseudoclarvizioniste.
    Macar "retarzii" aia "stie " sa scrie corect dpdv gramatical fara sa se cramponeze de constructii disonante sau fortate ca in cazul matale.
    Pana sa faci pe altul retard sterge-ti mucusorii de la nasuc, schimba scutecul pampers, apoi pune mana pe niste instrumente, ca aici nu e piata, nu merge totul dupa ureche. Ca sa iti expectorezi opiniile(transformate in mod surprinzator in certitudini) pe teme de astea tre' sa mai ai si putina scoala, altfel ramai la opinii, mai bemoleaza tonul si ramai cu ceea ce iti place tie si ceea ce consideri tu a fi bun gust.
    Eu stiu ca oricaru imancator de seminte ii place sa se creada capabil in a discerne valoarea de non-"valuare", poate ca totusi ar trebui sa mai cititi intai cartea de telefon inca o data, ca e mult de citit acolo si o sa va treaca cheful de a mai emite judecati asupra unor oameni/aspecte pe care nu le/ii cunoasteti.
  • 0 (0 voturi)    
    SEMNALUL SCHIMBARII! (Luni, 22 mai 2006, 17:24)

    Adi [anonim]

    Nu e vina trupei Lordi ca au castigat.

    Nici macar nu au vrut sa mearga la Eurovision. Au fost invitati sa participe la preselectia nationala si au facut-o numai sa isi promoveze albumul. Asa ca au mers cu cel mai comercial cantec.

    Au castigat si preselectia si semifinala si finala, dar n-au votat ei. Iar costumele astea sunt! Sunt cartea lor de vizita! Cum ar fi fost anul trecut Sistem pe scena fara butoaie?

    Poate ca lumea vrea atitudine si daruire si forta pe scena. Si poate mai ales alte mesaje.

    Respect Ucraina care a participat anul trecut cu un fel de imn al golanilor, imnul "Revolutiei Portocalii", desi nu avea nici un fel de calitate componistica.

    La fel si cantecul "Rock'n'Roll Kids" al scotienilor Paul Harrington & Charlie McGettigan, care a castigat acum ani buni...

    Insa alte melodii cu mesaj in ultima vreme nu prea am auzit la Eurovision. Anul trecut a castigat copia J.Lo.

    Anul asta pe locul 2 a venit Marc Anthony 2, pe locul 5 Abba Teens 2, iar pe locul 7 Shakira 2. Ca sa nu mai vorbim de cati Tarkani si Tarkanitze au fost si in semifinala si-n finala.
    Oricum concursul a fost foarte prost, muzica usoara are sabloane mult prea obosite.

    Desi in ultima vreme e un amalgam de stiluri la care nu se sesizeaza nimeni. Se sesizeaza in schimb acum cei cu mintea ingusta. Live and let live! Nu poate toata lumea sa gandeasca ca voi cei care sunteti formati de radiouri comerciale, televiziuni comerciale, dar n-ati mai citit o carte de 10 ani.

    De v-au deranjat costumele, ganditi-va ca voi cumparati copiiilor vostri papusele ce intruchipeaza aceeiasi monstri.

    Iar de v-a deranjat stilul, aduceti-va aminte ca nu muzica usoara a intretinut flacara sperantei si a luptei anticomuniste.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine Europa !!! (Luni, 22 mai 2006, 17:46)

    Mosca [anonim]

    Pacat ca asemenea lucruri se pot intampla intr-o Europa asa-zis unita si cu idealuri comune. Sincer nu am avut pretentii prea mari de la piesa lui Mihai, dar e de mii de ori mai buna decat gramada aia de grohaituri ce se poate numi melodie... Oare ce s-a intamplat cu rockul de odinioara ? Scorpions, Guns, Rolling Stones ... Cum pot asemenea creaturi sa fure imaginea unei generatii intregi si sa se proclame asa zisi rockeri. Dar rusinea nu e doar a lor ci mai ales a celor ce au votat un asemenea kitch muzical. Am vazut acum cateva sapt prestatia Annei Vissi la postul national de televiziune si mi-a placut, dar cand a fost intrebata aseara cu cine tine si a spus ca tine cu Finlanda mi-am dat seama ca la cei aproape 50 de ani ai ei nu are mai mult de 2 graunte in cap.
    Pacat de excelenta piesa a Bosniei care a reprezentat mai mult decat o linie melodica buna ci o imbinare a spiritului balcanic cu o voce extraordinara. Pacat de piesele Rusiei si Romaniei, si alte cateva care au mai contat.
    De ce s-a ajuns aici ? Pentru ca popularitatea acestui concurs a scazut intr-atat incat a permis ca numai votul rockerilor din toata Europa sa fie mai presus de restul voturilor. Impreuna cu fratiile politice au produs ce se poate numi cea mai buna piesa de la Eurovision. Rusine Europa !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu la "Romanii s-au tembelizat" (Luni, 22 mai 2006, 19:13)

    Mihai Alexandru [anonim]

    Ca sa iti arat cat de "tembeli" sunt romanii care nu au votat cu Lordi iti citez cateva versuri din melodia celor de la Lordi:

    The saints are crippled(no comment)
    It's The Arockalypse(arocalipsa?inventeaza cuvinte noi)
    Rock 'n roll angels bring thyn Hard Rock Hallelujah(????)
    Demons and angels all in one have arrived(e luota intre Bine si Rau asa ca...)
    I got horns on my head(o fi de la carcotasi,nu?)
    And my eyes are red(nu am auzit de culoarea asta la ochii oamenilor)
    My fangs are sharp(prea mult canibalism?sau dentist prost?)
    Now choose to join us or go straight to Hell(o fi un zeu ce ordona?)

    Putea sa fie o melodie rock care sa castige,dar la astfel de versuri,nu pot sa inteleg cum pot castiga?Asta arata ca multa lume nu mai stie ce e aia credinta.
    Si mai zice ca "romanii s-au tembelizat",l-as intreba pe autor daca fie e rocker inrait,fie nu a acordat atentie a mesajului transmis de versuri.
  • 0 (0 voturi)    
    eurovision/ trezestete (Luni, 22 mai 2006, 19:13)

    maxim [anonim]

    rusine !! dar trezitiva cei care vor sa fie frumos si pace in lume . In momentul in care Finlanda adecis ca ei sa- i reprezinte atunci trebuia tras semnalul de alarma .Finlandejilor daca le place sa traiasca asa atunci de ce ne indreptam spre U.E .Tarile nordice isi apara rahatul fara sa le pese ca miroase urat. cica sunt civilizati ??? poate sunt din eviul mediu si au ajuns aici din prea multa bunastare . NU vreau sa cred decat ca este o greseala , deci TREZESTETE FINLANDA DECI TREZESTETE EUROVISION. BRAVO TREISTARIU ( SCHIMBATI COSTUMATILE CA CEI CARE TE IMBRACA ISI BAT JOC DE TINE ) ESTI CEL MAI BUN,,, BRAVO RUSIA,,BRAVO SUEDIA SI MULTUMIM SPANIA . IAR PE( AIA) IGNORATII SI PARTICIPATI LA VOTARE DACA VRETI SA IASA BINE .
  • 0 (0 voturi)    
    lordi (Luni, 22 mai 2006, 20:08)

    nu conteaza [anonim]

    daca era o trupa rock ca si Lordi din Romania...si castiga?? ce ziceati atunci?
  • 0 (0 voturi)    
    tot eu,nr.89....mai atacat ! (Luni, 22 mai 2006, 21:53)

    max [anonim]

    Cata incultura dragilor !!! Cititi si voi ce spun unii si cruciti-va!!Auzi,cica e trendy sa asculti manele,si rock-ul nu e la moda!!!Da,se poate ca pe undeva sa aiba dreptate.Rock-ul nu e la moda,cum nici blugii clasici nu sunt.Insa....blugii clasici s-au purtat si se vor purta.Dar problema e alta:lumea asculta muzica buna,sau doar ce e pe val(la moda).Iar daca vrei sa fii snob(trendy)asculta house,ca ala cica ar fi trendy,nu manele.Cica rock-erii sunt priviti ciudat!!hahaha....de catre cine???De catre baietii care isi expun ghiulurile,lanturile,bratarile,masinile de lux si alte accesorii(a se citi femei despuiate)pe unele posturi de televiziune care promoveaza "cultura moderna"(a se citi taraf tv)?Vocea lui Mihai este femenina?Dar a lui Adi de VIto cum e?O sa zici poate chiar dura!Si numele e de bun gust,la fel cum si Salam,Peste,Ciorba sunt foarte trendy si de bun gust,ca na,asta e moda !Draga maxim(nr. 105),tu de ce Dumnezeu ai "scris" aici?Cum poti sa-ti dai tu cu parerea despre un eveniment care pana la proba contrarie se vrea cultural?Eu zic sa mai treci pe la scoala,ca daca pe la orele de romana n-ai fost,la muzica sigur ai chiulit !Cat despre semnalul ala de alarma....trebuiau sa si-l traga ai tai pe vremea cand ramaneai repetent!Mesaj pt. toti nelamuritii:dragilor,eurovisionul nu a luat-o pe o cale gresita,a fost pe drumul gresit pana acum,ignorandu-se faptul ca pe langa muzica ieftina care se canta in cadrul festivalului,mai exista si alte curente muzicale marginalizate!!EUROVISION NU ESTE UN FESTIVAL DE MUZICA USOARA,asa cum crede majoritatea.....apropo de muzica buna:cate trupe sau interpreti dance au scris istorie?Vreo 2!Dar cate trupe rock?Nici nu aveti cum sa raspundeti,pt. ca probabil ati auzit doar de "ganzezrozes","aisidisi","metalica" si "ramstain ala".....dar astia nu canta rock,ei canta "metalica".Iar de grohait,grohaie cei care vorbesc asa cum scriu!(nr.105).Chiar,daca cei cu clase cat trenul folosesc Internetul,cine va mai da la lopata?
  • 0 (0 voturi)    
    :(( (Luni, 22 mai 2006, 22:20)

    uf.. [anonim]

    ..si va mai intrebati de ce suntem prostii europei..nr 105 esti "dastept frate"..nu mai comentez..prea multi prosti in tara asta..
  • 0 (0 voturi)    
    eurovision (Luni, 22 mai 2006, 23:49)

    Elena [anonim]

    De 3 ori Bravo Mihai!!! Sambata seara am fost super incantata de prestatia lui. Mi-am dorit din tot sufletul sa iasa pe locul intai...
    Iar FINLANDA , dupa parerea mea, ar trebui sa controleze BOTEZURILE in tara :)
  • 0 (0 voturi)    
    de bine (Marţi, 23 mai 2006, 0:10)

    Vivi [anonim]

    Felicitari Mihai! Esti pentru mine un invingator si toti trebuie sa fim mandri de tine. Te asteptam sa vii in concert la Stockholm, ai deja multi fani aici.

    In rest, Eurovision 2006... no comment...
  • 0 (0 voturi)    
    revenind (Marţi, 23 mai 2006, 1:07)

    Adrian [anonim]

    Asa...in primul rand iar vad din partea unora comentarii facute scarpinandu-se dupa ureche.
    Se mai trezeste cate unul sa reproseze faptul ca discutia a degenerat in conflicte personale. Faceti diferenta, va rog, intre atacul la persoana si atacul la idee.
    Cat despre acei(cel putin o parte din ei) "copilasi incearca sa dea impresia unor cunostinte pe care nu le au, fac referiri la carti"...noapte buna. Nu cred ca ne cunoastem personal foarte multi de pe aici ca sa ne permitem sa spunem ce cunoaste si ce nu cunoaste fiecare. Asa ca nu tine. Aceeasi gargara ca si treaba cu "satanismul".

    Acum pentru domnul care s*a obosit sa aleaga din versurile de la piesa in cauza numai ce ii place. Te invit sa te mai gandesti asupra unui temen: "context". Acolo nu e vorba de blasfemie. Asta in primul rand.

    In al doilea rand, religia si muzica sunt doua lucruri care ar trebui sa fie complet diferite. Si da, romanii s-au tembelizat, demult chiar, de cand pentru ei, orice nu este crestin, nu este bun si de cand religia a devenit un fel de fanatism.
    Pentru toti astia care va aratati ofuscati de "imaginea" Lordi si de modul in care aceasta "contravine" Moralei Crestine(majusculele sunt puse ironic) voi va puteti demonstra macar punctele de vedere, aveti habar ce e aia "religie"?Ca e foarte usor sa accepti lucruri de-a gata, nuami pentru ca iti convin si pentru ca in acest mod vei fi acceptat, la fel de usor este sa mizezi pe "idei" care nu necesita decat curajul de a fi rostite.?
  • 0 (0 voturi)    
    Desteapta-te mai romane! (Marţi, 23 mai 2006, 10:16)

    Jethro [anonim]

    Pai sa mai emitem ceva gargara, cand se fac referiri la autori de literatura care n-au legatura cu curentul rock (apropos "Adrian" stii ce-i ala :-?), si cand isi dau cu "parerea in dreptul" neaveniti care "apara rockul" de eticheta de satanism (care oricum n-are nici o legatura cu fenomenul mai sus pomenit, iar acest tip de reactie e pueril "in context") incerc si eu sa mai indrept cursul discutiei. Normal, cine se scoala cu fata la cearceaf in fiecare dimineata e candidat la "deranjamentul" oricarei interventii, era suficient sa spun "bau" si tot as fi obtinut o reactie contrara, ceea ce dovedeste ca da, discutia ia turnura personala cateodata, iar caracterizarea "romanii s-au tembelizat" e de-a dreptul idioata indiferent cine-o face.
  • 0 (0 voturi)    
    pt un anume partea I (Marţi, 23 mai 2006, 11:04)

    Adrian [anonim]

    "105. eurovision/ trezestete
    maxim (22 mai 2006 19:13)

    rusine !! dar trezitiva cei care vor sa fie frumos si pace in lume . In momentul in care Finlanda adecis ca ei sa- i reprezinte atunci trebuia tras semnalul de alarma .Finlandejilor daca le place sa traiasca asa atunci de ce ne indreptam spre U.E .Tarile nordice isi apara rahatul fara sa le pese ca miroase urat. cica sunt civilizati ??? poate sunt din eviul mediu si au ajuns aici din prea multa bunastare . NU vreau sa cred decat ca este o greseala , deci TREZESTETE FINLANDA DECI TREZESTETE EUROVISION. BRAVO TREISTARIU ( SCHIMBATI COSTUMATILE CA CEI CARE TE IMBRACA ISI BAT JOC DE TINE ) ESTI CEL MAI BUN,,, BRAVO RUSIA,,BRAVO SUEDIA SI MULTUMIM SPANIA . IAR PE( AIA) IGNORATII SI PARTICIPATI LA VOTARE DACA VRETI SA IASA BINE ."

    N-ai tu o treaba, "finlandejii" oricum "e" mai civilizati ca romanii. Macar ei mai aduc ideea de grota pe la aspectul scenic in scopuri teatrale, noi o aducem in viata de zi cu zi, fara nici un scop si nici un profit.
    Vorbesti de ei ca sunt in evul mediu...si ca rahatul lor pute? Mai ai si tupeul asta, ma rog de la unul care nu stie nici macar sa scrie corect ma astept la orice.
    "Uitete" in jur...sa vezi al cui cacat pute si cine e in evul mediu defapt(ca sa iti raspunzi la intrebarea asta defapt, nu e suficient decat sa te uiti in oglinda, cel putin pentru partea cu evul mediu vei gasi raspuns garantat). Intrebare: ai fost vreodata in Finlanda?
    Ca nu "ejti" tu atat de "dejtep-t" sa te poti pronunta asupra unui intreg popor numai pe baza celor auzite cu jumate de ureche.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru un anume II (Marţi, 23 mai 2006, 11:05)

    Adrian [anonim]

    Si apropo de rahat...Manele nu "miroase urat"? Telenovelele? Dance-ul romanesc cantat de niste "artiste" al caror talent este invers proportional cu lungimea cracilor? Nu pute faptul ca romanul nu este in stare sa isi sustina opinie cu argumente, si ca multi romani boschetaresc prin italia si se intorc cu masini inchiriate sa se sparga in bashini prin tara?
    Nu pute faptul ca anul trecut sau acum doi ani, politia a prins 10 romani intr-o masina(TOTI ZECE), incercand sa o fure? Sau ca inchisorile sunt pline de oameni ce se considera crestini, care au violat, au dat in cap, au furat etc , iar noi pentru trei cazuri dispersate si rarisime vorbim de cat de peirculosi sunt satanistii si ateii, cazuri din care, vreo 2 sunt neeelucidate, unul este elucidat dar se constata ca nu era mana satanistilor(crima din catacombe, Iasi)?
    Asta nu iti mai pute, sau cand scriai aceste randuri purtai masca de gaze.
    Asadar, dupa cum am mai spus-o cuiva de pe aici, te sfatuiesc sa mai citesti odata cartea de telefon, alaturi de celelalte carti preferate, sa mai tragi o fuga la alimentara din colt sa iti cumperi o punga cu seminte si apoi ia si te uita putin in oglinda si intreaba-te care e prostu si barbaru in situatia de fata(ca trebui sa te intrebi rar ca sa nu ti se luxeze limba cumva) si daca ai sa te trezesti ca ai invata macar faptul ca nu se spune "finlandeji", ci "finlandezi", atunci poate mai ai o sansa sa te vindeci
  • 0 (0 voturi)    
    pt Jethro (Marţi, 23 mai 2006, 11:27)

    tot 95 [anonim]

    Sigur, sigur?
    Mai mai mai... Adica "Alone" semnata Arcturus nu foloseste cumva versurile lui Edgar Allan Poe sau nu s-a folosit miscarea industrial-goth de "estetica uratului", pana si la Nick Cave(mai ales albumele mai vechi) aceasta sintagma se poate aplica. Astea ar fi numai cateva exemple.
    Si nu imi spune mie ca nu s-au facut legaturi pe forumul asta, intre trupa si satanism sau alte prostii de genul.
    Si cand m-am folosit de "persona" si de "estetica", am facut-o pentru a evidentia subrezimea unor argumente, deci nu tin fazele care le-ai spus tu.
    "are n-au legatura cu curentul rock (apropos "Adrian" stii ce-i ala :-?)"
    hahaha!.tot vorbeam de lipsa argumentelor si gratuitile care vor sa o substituie. Te asigur eu ca stiu...Chiar foarte bine.
    Cat despre piesa am zis, ca nici mie nu mi se pare stralucita, Lordi nu mi se par straluciti(ca ii stiam cu mult inainte de eurovision)...dar nu asta a fost problema aici, in mod straniu.
    Nu m-a deranjat deloc faptul ca unii au comntestat faptul ca ei au luat locul I, ci argumentele aduse...care au fost cat se poate de puerile si lipsite de orice baza reala.
  • 0 (0 voturi)    
    pt Jethro (Marţi, 23 mai 2006, 11:45)

    tot 95 [anonim]

    Sigur, sigur?
    Mai mai mai... Adica "Alone" semnata Arcturus nu foloseste cumva versurile lui Edgar Allan Poe sau nu s-a folosit miscarea industrial-goth de "estetica uratului", pana si la Nick Cave(mai ales albumele mai vechi) aceasta sintagma se poate aplica. Astea ar fi numai cateva exemple.
    Si nu imi spune mie ca nu s-au facut legaturi pe forumul asta, intre trupa si satanism sau alte prostii de genul.
    Si cand m-am folosit de "persona" si de "estetica", am facut-o pentru a evidentia subrezimea unor argumente, deci nu tin fazele care le-ai spus tu.
    "are n-au legatura cu curentul rock (apropos "Adrian" stii ce-i ala :-?)"
    hahaha!.tot vorbeam de lipsa argumentelor si gratuitile care vor sa o substituie. Te asigur eu ca stiu...Chiar foarte bine.
    Cat despre piesa am zis, ca nici mie nu mi se pare stralucita, Lordi nu mi se par straluciti(ca ii stiam cu mult inainte de eurovision)...dar nu asta a fost problema aici, in mod straniu.
    Nu m-a deranjat deloc faptul ca unii au comntestat faptul ca ei au luat locul I, ci argumentele aduse...care au fost cat se poate de puerile si lipsite de orice baza reala.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Adrian cu simpatie :D (Marţi, 23 mai 2006, 11:50)

    Jethro [anonim]

    Da, da, creatiile rock aduc precis aminte de Baudelaire si Arghezi, cum de nu mi-am dat "zeama"...Omule, toate au legatura cu toate daca stai sa-ti bati capul, nu aici e spilul, rock-ul e pe alte baze, nicidecum nu poti argumenta folosind 2-3 piese ca are ceva din curentul respectiv. Vine din alte "arome artistice" si se manifesta altfel, mie mi se pare cel mai evoluat fenomen muzical, n-a semanat cu mai nimic inca de la inceput. Pe ce s-a ,mai "altoit" in timp, asta ii da mai multa valoare pentru mai multi oameni dar esenta ramane. Da, exista trupe care au si fata asta dar ca asociere si nu ca baza. Daca o floare miroase ca lamaia nu inseamna ca face parte din citrice si nici ca poate fi folosita ca atare in loc de lamaie. Sa facem ceva distinctii intre realitate si unghi de vedere, ca de puncte suntem satui.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru un anume II (Marţi, 23 mai 2006, 12:16)

    Adrian [anonim]

    Si apropo de rahat...Manele nu "miroase urat"? Telenovelele? Dance-ul romanesc cantat de niste "artiste" al caror talent este invers proportional cu lungimea cracilor? Nu pute faptul ca romanul nu este in stare sa isi sustina opinie cu argumente, si ca multi romani boschetaresc prin italia si se intorc cu masini inchiriate sa se sparga in bashini prin tara?
    Nu pute faptul ca anul trecut sau acum doi ani, politia a prins 10 romani intr-o masina(TOTI ZECE), incercand sa o fure? Sau ca inchisorile sunt pline de oameni ce se considera crestini, care au violat, au dat in cap, au furat etc , iar noi pentru trei cazuri dispersate si rarisime vorbim de cat de peirculosi sunt satanistii si ateii, cazuri din care, vreo 2 sunt neeelucidate, unul este elucidat dar se constata ca nu era mana satanistilor(crima din catacombe, Iasi)?
    Asta nu iti mai pute, sau cand scriai aceste randuri purtai masca de gaze.
    Asadar, dupa cum am mai spus-o cuiva de pe aici, te sfatuiesc sa mai citesti odata cartea de telefon, alaturi de celelalte carti preferate, sa mai tragi o fuga la alimentara din colt sa iti cumperi o punga cu seminte si apoi ia si te uita putin in oglinda si intreaba-te care e prostu si barbaru in situatia de fata(ca trebui sa te intrebi rar ca sa nu ti se luxeze limba cumva) si daca ai sa te trezesti ca ai invata macar faptul ca nu se spune "finlandeji", ci "finlandezi", atunci poate mai ai o sansa sa te vindeci
  • 0 (0 voturi)    
    Propunere (Marţi, 23 mai 2006, 12:27)

    Doina [anonim]

    Cand, aplicand reteta de succes la Oscar a filmelor americane, rusii un facut "Moscova nu crede in lacrimi", au aratat ca, totusi, nu algoritmul e esential, ci aplicarea lui cu geniu conteaza.

    Romanii au invatat reteta melodiilor de succes, dar, sa fim cinstiti, n-o aplica cu geniu. Asa ies melodii dragute de locul 3-9. Doamne-ajuta!

    Trendul melodiilor "patriotice" europene care a marcat esential concursul de la infiintare a culminat anul acesta (a) cu o parodie - We are the champs of the Eurovision - loc 10 si (b) cu o negare a insasi definitiei concursului - Hard! Rock! Haleluiah! - Loc 1. Nu-i loc de intristare sau de bucurie. Trebuie luciditate. Algoritmul trebuie aplicat cu geniu. Daca avem si daca ne intereseaza Eurovizionul.

    Consideratiile geo-politico-muzicale sunt deplasate. Malta a iesit acum 2-3 ani pe locul 2 si anul asta pe ultimul. Atunci a avut o melodie buna, acum una proasta. Ce, s-a schimbat geo-politica?

    Au fost ai nostri f.f. buni? Atunci de ce milogeala la capsunari? S-o voteze cui ii place!

    A avut Mihai o prezenta scenica exceptionala? Mai! Daca nu era roman, ziceam ca hainele, machiajul, coregrafia sunt de toata jena, nu?

    A fost melodia Moldovei cea mai buna? E o gluma. Ce-au votat romanii cand le-au dat 12 puncte? Sau geopolitica nu e buna decat daca ne avantajeaza pe noi?

    Au votat croatii cu Bosnia? E si ce? Dupa ce au stat 50 de ani in aceeasi casa, e normal.

    Ne urasc bulgarii? Hai sa fim seriosi - nici nu s-au uitat la concurs. Ce-au pierdut?

    Punem la rang de eveniment cultural o manifestare care este doar una de incurajare a turismului facuta din ce in ce mai meserias (sali, echipamente, marketing) cu o materie prima din ce in ce mai slaba, mai eterogena, mai chicioasa (melodii fara melodie, goliciune, monstrii, parodie).

    PS. Din pacate, nu l-am auzit pe rus (vorbeam la telefon). Am vazut doar un cadavru iesind dintr-un pian alb, de sub o gramada de petale rosii de trandafiri... Impresionism curat...
  • 0 (0 voturi)    
    versuri sataniste (Marţi, 23 mai 2006, 18:57)

    dani [anonim]

    Eu sint o consumatoare de hard rock si mi-a placut sound-ul Lorzilor, dar trebuie sa fim atenti. Melodia cistigatoare nu este doar o gluma. Cautati pe internet versurile si veti vedea ca au continut neretinut satanist. Iata in ce europa intram.
  • 0 (0 voturi)    
    versuri din sat...adica sataniste part II (Miercuri, 24 mai 2006, 11:47)

    Adrian [anonim]

    Sa nu ma intelegi gresit, nu sunt impotriva vreunei religii, dimpotriva recunosc contributia(mai ales a crestinismului din perioadele timpurii) pe plan social, dar cred ca ar cam trebui sa nu mai exageram atat si sa nu mai re-inventam drobul de sare.
    Dupa cum am zis-o, atata timp cat inchisorile de pe peste tot sunt pline de crestini(nu inflacarati, dar daca ii intrebi asta o sa iti raspuna si daca ai sa le dai versurile de la lordi ar sa fie in stare sa se faca in toate culorile), cat marii escroci ai lumii sunt tot crestini, in cea mai mare parte, cand preotii insisi(mai ales astia de prin tara) cam umbla dupa profituri personale si cat fanaticii(aici is arabii) dezlantuie acte teroriste mi se pare stupid ca romanul(si nu numai) sa isi faca probleme legate de o notiune despre care nici macar nu stie mare lucru.

    O intrebare am pentru matale: tu macar ai habar ce e ala satanism, daca este sau nu religie, daca este numai o miscare (pseudo)filosofica, ce nu are, la esentele ei, decat etimologic treaba cu nenea ala rosu cu coarne si cu furculita in mana, bucataru sef adik, ca defapt ea vrea sa sublinieze o revolta, o schimbare de perspective la fel de bine cum Nietzsche in Zarathustra prin "Dumnezeu e mort", nu a vrut sa anunte acest straniu si semifctiv deces, cat a sugerat o moarte a sistemului de valori si a moralei din acea vreme, o moarte pe care el o considera de dorit.(dumnezeu ne-privit ca divinitate cat ca un nucleu un jurul caruia se strang credintele multimii, nucleu ce emite cerinte si ce urmeza din partea multimii sa primeasca un raspuns)
    Inchei aici, ca iar o sa se mai trezeasca cineva(stie el cine, btw Jethro, imi placu raspunsul tau, am sa raspund candva, fiindca nu sunt intru totul de acord nu neaparat cu ce ai scris dar cu modul in care ai aplicat ce ai scris) sa imi reproseze ca fac legaturi irlevante si ca vreau sa ma dau mare(de parca as avea vreun interes sa fac asta, dar in fine)
  • 0 (0 voturi)    
    versuri din sat...adica sataniste part II (Miercuri, 24 mai 2006, 12:42)

    Adrian [anonim]

    Sa nu ma intelegi gresit, nu sunt impotriva vreunei religii, dimpotriva recunosc contributia(mai ales a crestinismului din perioadele timpurii) pe plan social, dar cred ca ar cam trebui sa nu mai exageram atat si sa nu mai re-inventam drobul de sare.
    Dupa cum am zis-o, atata timp cat inchisorile de pe peste tot sunt pline de crestini(nu inflacarati, dar daca ii intrebi asta o sa iti raspuna si daca ai sa le dai versurile de la lordi ar sa fie in stare sa se faca in toate culorile), cat marii escroci ai lumii sunt tot crestini, in cea mai mare parte, cand preotii insisi(mai ales astia de prin tara) cam umbla dupa profituri personale si cat fanaticii(aici is arabii) dezlantuie acte teroriste mi se pare stupid ca romanul(si nu numai) sa isi faca probleme legate de o notiune despre care nici macar nu stie mare lucru.

    O intrebare am pentru matale: tu macar ai habar ce e ala satanism, daca este sau nu religie, daca este numai o miscare (pseudo)filosofica, ce nu are, la esentele ei, decat etimologic treaba cu nenea ala rosu cu coarne si cu furculita in mana, bucataru sef adik, ca defapt ea vrea sa sublinieze o revolta, o schimbare de perspective la fel de bine cum Nietzsche in Zarathustra prin "Dumnezeu e mort", nu a vrut sa anunte acest straniu si semifctiv deces, cat a sugerat o moarte a sistemului de valori si a moralei din acea vreme, o moarte pe care el o considera de dorit.(dumnezeu ne-privit ca divinitate cat ca un nucleu un jurul caruia se strang credintele multimii, nucleu ce emite cerinte si ce urmeza din partea multimii sa primeasca un raspuns)
    Inchei aici, ca iar o sa se mai trezeasca cineva(stie el cine, btw Jethro, imi placu raspunsul tau, am sa raspund candva, fiindca nu sunt intru totul de acord nu neaparat cu ce ai scris dar cu modul in care ai aplicat ce ai scris) sa imi reproseze ca fac legaturi irlevante si ca vreau sa ma dau mare(de parca as avea vreun interes sa fac asta, dar in fine)
  • 0 (0 voturi)    
    Moarte Manelelor!!!!!!!!!!!!!! (Miercuri, 24 mai 2006, 15:20)

    Iron Maiden Rulez [anonim]

    Am citit majoritatea comentariilor si m-am ingrozit!!! Nu pot sa cred cati manelisti sub acoperire sunt suparati de faptul ca rock-ul e din nou la moda. Va inteleg ma, sincer!!! Voi daca ascultati alt gen de muzica trebuie sa stai cu Dex-ul langa voi sau cu un dictionar englez-roman :)))))) ca sa intelegeti versurile =)))))))). Hard Rock Rulez
  • 0 (0 voturi)    
    In sfarsit... (Miercuri, 24 mai 2006, 19:57)

    Metal Warrior [anonim]

    Daca asta inseamna Europa, atunci clar vreau sa fac parte din ea. In sfarsit picioarele cat mai dezbracate si ritmurile cat mai orientale, nu mai pot fi bagate pe gat. Metalul a dovedit, inca o daca, ca indiferent de cate genuri o sa apara si o sa dispara, el ramane acolo, vesinic. Felicitari profesorilor de muzica (pentru ca ei ca meserie sunt profesori de muzica) pentru imnul Heavy Metal ce a dat de pamant cu toate curvele si toti gay`ii.

    Satanisti ? Voi intelegeti versurile ? Haideti sa va traduc.. ca iq`ul romanilor, necesita asa ceva.
    Trupa: Lordi
    Melodie: Hard Rock Hallelujah
    Vers: Now choose to join us, OR .. go streight to hell. In traducere: Alegeti sa va alaturati noua, sau mergeti direct in iad. SAU..in mama lui sau.
    Hail to rock n` roll
  • 0 (0 voturi)    
    despre Star Trek ! (Joi, 25 mai 2006, 12:31)

    geo [anonim]

    pai,ce mai e de comentat?daca niste klingonieni..castiga un concurs de pe Terra,atunci e de rau....iar ala nu e rock..e o scalambaiala de tot rasu..si niste versuri de sa-ti iei lumea-n cap...rusine Eurovision....
  • 0 (0 voturi)    
    Gusturi si cine sunt adevaratii satanisti... (Joi, 25 mai 2006, 16:16)

    danyTT [anonim]

    Fiecare om are preferintele sale in orice domeniu...nu numai in muzica. Genetica spune ca fiecare om este un unicat...si prin urmare si preferintele sale in general vor fi diferite de ale celorlalti... Muzica este un domeniu care nu face exceptie...Nu interzice nimeni nimanui sa aiba o parere despre o anumita melodie sau un anumit gen, dar constat doua mari defecte ale celor care scriu...Primul defect este ca sunt semidocti...adica pretind ca stiu totul despre ce inseamna muzica...si de fapt nu prea stiu nimic, iar al doilea defect este ca incearca sa impuna celorlalti un punct de vedere. Fiecare are libertatea de a-si alege melodiile preferate sau de ce nu ... sunetele preferate... Cine incearca sa impuna propria parere altora si mai si minte ca se pricepe...se numeste cu adevarat SATANIST pt. ca el chiar face voia lu' necuratu'... Privitor la motivele pt. care o piesa castiga la Eurovision...aici exista un raspuns simplu...Cat timp nu exista niste criterii clare pe care sa fie apreciata o piesa...este logic sa avem rezultate care sa nu fie intelese de nimeni... De ce a castigat Finlanda...Aici discutia este lunga, dar ar fi niste puncte de reper :1.Sunt Nordici si deci au avut un set de voturi de partea lor; 2.Au venit cu o piesa total diferita de celelalte si asta sare in evidenta;3.Au venit cu un show care le-a umilit pe toate celelalte...si care a costat foarte mult;4.Piesa era fredonabila si chiar melodic placuta;5.DPDV al sound-ului suna foarte foarte bine;6.Vocea era deosebita si ramanea in minte...plus ca era foarte stabila;7.Aveau contract cu SonyBmg si deci o promovare destul de buna;8.Imaginea lor se lega perfect cu ceea ce cantau;9.Au apelat la un public masiv care adora acest gen muzical...(publicul care place Rammstein...de fapt piesa este ca o piesa mai veche a lui Rammstein...Du Hast);10.A apelat si la publicul care a vrut sa voteze pe cineva care sa nu aiba nici o sansa...
    Libertate, Egalitate, Fraternitate!...aaa...si multi bani:)))))
  • 0 (0 voturi)    
    lordi = warza (Joi, 25 mai 2006, 19:39)

    cristina lena [anonim]

    de data asta spectacolul mastilor a castigat. lordi e o formatie care lasa mult de dorit. locul I trebuia sa fie al rusiei care a avut o piesa mult mai buna.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo MIHAI (Joi, 25 mai 2006, 21:53)

    anca [anonim]

    in primul rand condoleante Mihai toti suntem alaturi de tine!!si fii tare ca viata merge inainte!!!Bravo tie ai facut o treaba minunata acolo si suntem Mandri de tine!!!!A fost extraordinara piesa la fel ca si tine Mihai!!!dar trebuie sa spun k shi piesa rusiei a fost foarte frumoasa shi buna!!!Dar ce sa mai spun de Lordi wai de ei nu am crezut in nici un caz k vor castiga ei shi acum sunt socata!!dar.....Malta pe ultimul loc????cam ciudat nu as fii crezut!!!asta e viatza ce sa facem inca o data vreau sa spun k MIHAI A FOST MINUNAT!Si RUSINE sai fie celui care a scris k a luat doar locul patru RUSINE!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Concurs penibil / rezultat excelent (Vineri, 26 mai 2006, 10:47)

    Catalin [anonim]

    Desi nu vad rostul eurovisonului, cred ca este foarte bine ca a castigat Finlanda cu Lordi. Asta arata cat de open mind sunt oamenii de acolo si ca la ei fiecare are o sansa. NU cred ca in Romania va fi promovata nicidata o formatie de asemea factura (in juriul sunt dinozari gen Horia Moculescu). Diferenta au facut-o rockerii din toata Europa care au votat inn masa cu Finlanda. Da se pare ca se asculta rock in Europa, nu manele si dance!
    Si da, eurovision este un concurs in care se canta live, Lordi au fost de departe cei mai buni la capitolul asta, au sute de concerte in picioare (la festivaluri mari), spre deosebire de Dl. Traistariu, care canta pe la baluri de licee.
    PS: pt. cei care nu au nici o treaba cu muzica rock, Lordi nu sunt satanisti, sunteti voi "cu capu".
  • 0 (0 voturi)    
    Hai Finlanda! (Vineri, 26 mai 2006, 17:22)

    Irina [anonim]

    Ma bucur foarte mult ca a castigat Finlanda.Au fost superbi , chiar ROCK..Eu ascult numai Rock si chiar au meritat premiul! Bravo Finlanda .Lordi au cantat chiar bine!si piesa a fost superba!
  • 0 (0 voturi)    
    lordi (Sâmbătă, 27 mai 2006, 16:01)

    Abigaela [anonim]

    mastile le-au adus locul intai...
    chiar de nu meritau
    spectacolul a fost tare de tot!
  • 0 (0 voturi)    
    imi convine cat de cat (Sâmbătă, 27 mai 2006, 18:21)

    florina [anonim]

    ma bucur pt formatia lordi..din finlanda..au fost foarte buni...merita locul...dar si mihai traistariu putea lua macar locul 2 daca nu 3! a cantat mai bine decat bosnia & hertegovina, si mai bine decat rusia...dar in fine...e bine si locul 4....ma bucur pt el ca a reusit si locul asta sa-l obtina...si imi pare rau de nenorocirea abatuta asupra lui ...imi pare nespus de rau pt mama lui...
  • 0 (0 voturi)    
    Toto Cutugno (Sâmbătă, 27 mai 2006, 20:57)

    Toto [anonim]

    Toto Cutugno a castigat in 1980 marele premiu la Sanremo, iar in 1990 marele premiu la Eurovizion. Oricum nu se compara ce s-a cantat acum cu ce a cantat Toto Cutugno la Eurovizion. Traistaru nu e Toto Cutugno.

    www.totocutugno.ro
  • 0 (0 voturi)    
    E nedrept asa ceva (Sâmbătă, 27 mai 2006, 22:30)

    Andreea [anonim]

    Mi-ar fi dorit sa castige Romania, pt. ca a avut o melodia super si un cantaret pe masura. Am ramas stupefiata cand am vazut :12,12,12,12,12-Finlanda!!!!!!!!!!!!!!!!!! Nu e deloc drept asa ceva. Nu inteleg,chiar a trebuit sa suportam asemenea nedreptati an de an? Ar trebui sa ne ducem anul viitor la Eurovision cu o trupa ne heavy metal imbracati in personajele din Star Trek??????? Ar fi cea mai mare porcarie pe care as vedea-o!!!!!!!!!Dr ce s-a intamplat? Europenii astia si-au schimbat preferintele asa , dintr-o data??

    POATE LA ANUL O SA LE DEMONSTRAM CELORLALTI CA SUNTEM MULT MAI BUNI CA EI SI CA NU AVEM NEVOIE DE UN LORDI CA SA CASTIGAM EUROVISIONUL.

    FELICITARI, MIHAI , AI FOST SUPER TARE!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    >:) (Duminică, 28 mai 2006, 17:34)

    ankh [anonim]

    haideti, mai, calmati-va...eurovision-ul nu mai de mult ce era acum pe la inceput... dar anul asta au fost destul de multe melodiile bune si oarecum originale. dar cele mai mult tot comune si comerciale erau, inclusiv a lui traistariu. hrd rock halleluja nu mi s-a parut a fi cea mai buna melodie dar ma bucur ca a castigat.a fost ceva gen...rockeri din toate tarile, uniti-va!:)) si, inainte de a comneta felul in care arata membri trupei lordi ai documnetati-va. nu cred ca stiati ca isi fac SINGURI costumele si mastile.iar pana la urma, prestatia scenica a fost una cu totul si cu tottul deosebita, originala si nu in ultimul rand, curajoasa!
    eu una sper ca asa "muzicienii" de la eurovision de la anu' isi vor da seama ca oamenii chiar s-au saturat de pseudocantareti si puncteaza mult originalitatea...
  • 0 (0 voturi)    
    Lordi (Marţi, 30 mai 2006, 12:46)

    Renegate [anonim]

    Logic ca nu va convine ca a castigat o trupa de rock din moment ce aproape toti sunteti niste manelari imputiti!!!
    Long live rock'n'roll!!!
  • 0 (0 voturi)    
    lordi (Joi, 1 iunie 2006, 11:58)

    debil`u [anonim]

    Insasi Trupa a fost in soc de la aceia ca au reprezentat tara cu stilul rock, desi festivalul era bazat pe POP, pina la urma au luat si apogeul, la sigur ca a fost cumparat locul de frunte pentru Finland !!! Poate e din cauza ca juriul a dorit ca urmatorul Eurovision sa se petreaca in Finlanda?:)
  • 0 (0 voturi)    
    discutie (Luni, 5 iunie 2006, 12:39)

    stefan [anonim]

    concursul eurovision este deschis oricarei trupe solist etc. rezultatul e surprinzator pt unii dar faptul ca rusia e mereu vicecastigatoare nu mira pe nimeni.ce conteaza daca lordi apar costimati asa? dupa mintea unora ar trebui sa apara fie numai manelisti barbati cool de romania sau sclifositi de mamaia, sau supergagici de romania care bineinteles ca stim- sunt cele mai frumoase din lume (minus venezuela bineinteles). Domnilor si Doamnelor, tre sa intelegeti ca noi astia de prin sudul si estul europei suntem mai de la tara si trebuie sa ne mai civilizam putin - altfel becali va este tata cum v-a fost si ceausescu
  • 0 (0 voturi)    
    LORDI!!!! (Luni, 5 iunie 2006, 17:55)

    anka z [anonim]

    Intradevar ma vad obligata sa tin cu mihai avand in vedere ca sunt romanca dar si moldoveanca....DAR.....cel putin mie,mi-a placut la nebunieeeeee HARD ROCK HALLELUJAH!!!!!probabil din cauza ca e o melodie comerciala mai departe de adevaratul rock...cel gotic(pe care nu-l inteleg) dar asta e...ascult lordi zilnic...si un mesaj pt cei care condamna succesul lor la Eurovision: BAI OAMENI BUNI FITI SERIOSI...STITI FOARTE BINE CA SI VOI ASCULTATI LORDI IN CASELE VOASTRE,UNDE CREDETI CA NU VA AUDE SI NU VA STIE NIMENI:)))))sunteti penibili daca negati...
  • 0 (0 voturi)    
    vreau melodia Ucrainei (Luni, 5 iunie 2006, 22:31)

    laura [anonim]

    as vrea ca cine vede acest mesaj sa imi trimita melodia Ucrainei cantata de Tina Karot.daca cineva o gaseste rog sa mi-o trimita pe I-diul ylg10. melodia se numeste ,,Show me your love". cat despre finlanda este o melodie care nu a meritat nici un vot. toate voturile i-au fost acordate doar pentru ca i-au votat tarile vecine . si special celor carora le-a placut melodia ,, VRETI DOAR SA PARETI INTERESANTI PENTRU CA SUNTETI INEBUNITI DUPA ROCK" IAR EUROVISIONUL a picat in groapa finlandei...............................
  • 0 (0 voturi)    
    marpha!!!!!!!! (Joi, 8 iunie 2006, 16:00)

    alex [anonim]

    eu sunt obligat pe deoparte s tzin cu mihai traistariu dar mia placut i mod special melodia hard rock HALLELUJAH!!!!(meserie) pentru prima data publicul a votat cu cine trebuia!!!evident majoritatea romaniei nici nu a vrut s auda d lordi shi aduceau nijte argumente banale avand in vedere cashtigarea eurovisionului deoarece majoritatea oamenilor sunt nijte manelari ffff imputzitzi care se gasesc ca nijte insecte in Romania!!!!!!! cu rocku inainte HARD ROCK HALLELUJAH!!!!!;)
  • 0 (0 voturi)    
    mda... (Duminică, 11 iunie 2006, 2:07)

    miss [anonim]

    eurovisionul de anul asta m-a socat dar m-a si amuzat.am ramas perplexa knd am vazut k finlandezii primesc numai 12 puncte.oricum din moment ce au castigat inseamna k europenii i-au placut.mie imi sunt indiferenti.mi-a placut melodia rusului...dima bilan,kre cred k merita sa castige.kt despre mihai tot ce pot sa spun e k a cantat f bine,desi costumatia si machiajul au fost in bataie de joc.
  • 0 (0 voturi)    
    e bine esa (Luni, 10 iulie 2006, 14:34)

    andrei [anonim]

    mi se pare ok k finlanda a castigat.au fost diferiti si tocmai de aia au placut la public.si eu sunt metalist si cu toate k melodia are tenta comerciala,suna bine in comparatie cu celelalte melodii din concurs.lumea sa saturat sa castige acelasi gen muzical.
  • 0 (0 voturi)    
    dima bilan (Sâmbătă, 12 august 2006, 19:50)

    roxinutza [anonim]

    dima bilan a cantat superb. are p voce foarte buna si arata in special foarte bine. e atat de sweet incat m-am indragostit de el. pacat ca nu se stiu multe despre el...poate daca as fi fost rusoaica as sti :D
  • 0 (0 voturi)    
    Firma de constructii (Miercuri, 17 ianuarie 2007, 20:41)

    Adamescu Ana [anonim]

    Ma numesc Ana Adamescu si stiu ca ati dat o declaratie la televizor,precum vreti sa va cosntruiti o casa la mare. Avand firma de constructie,cu preturi accesibile si lucratori rapizi si foarte buni va pot oferi serviciile firmei noastre.Poate stiti ca preturile in constructie,in orasele mari sunt foarte saritoare,iar eu ma bucur ca folosesc preturi de provincie,negociabile si usor de suportat de proprietari.va las nr. de telefon:0740645031,unde puteti sa luati legatura cu mine.
  • 0 (0 voturi)    
    Monstrii din Finlanda au castigat Eurovisionul (Vineri, 22 august 2008, 16:50)

    Adrian [anonim]

    Sunt foarte dezamagit de rezultatul televotingului si de faptul ca niste monstri au castigat Eurovisionul.
  • 0 (0 voturi)    
    corect! (Marţi, 9 decembrie 2008, 16:09)

    hard rock mihai [anonim]

    mie mi se pare corect ca a castigat eurovizionul trupa lordi imi place muzica rock metal si tot ce e legat de nebunie curata ca sa zic asa;))deci dupa cum ziceam e ceva corect au meritat sa castige.iubesc rock iubesc metal iubesc muzica si lordi asa ca HARD ROCK HALLELUJAH! cine vrea sa mai vorbeasca cu mine idul meu este: davidioanmihai.va astept:)