Mitingul taximetristilor a paralizat traficul in Capitala

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 25 mai 2006, 0:00


Taximetristii au iesit in strada

Traficul in zona de nord a Capitalei a fost blocat, joi dimineata, de mitingul de protest al taximetristilor. Cateva mii de soferi din Bucuresti au facut aproape imposibila circulatia in perimetrul Aviatorilor - Arcul de Triumf - Piata Victoriei.

Incepand cu ora 10.00, protestatarii s-au adunat pe B-dul Aviatorilor, intre Sos. Nordului si Piata Charlles de Gaulle, potrivit Politei Capitalei. La miting au participat circa 4 000 de taximetristi.

Incepand cu ora 11.00, pana la ora 13.00, taximetristii aveau programat un mars pe B-dul Aviatorilor, P-ta Victoriei (fara stationare), Calea Victoriei, B-dul Natiunile Unite, Libertatii dar actiunea de protest s-a incheiat mai devreme decat se stabilise, dupa ce taximetristii nu au fost lasati sa stationeze in fata Guvernului.

Actiuni similare de protest au avut loc si in judetele Timis si Brasov.

Taximetristii cer anularea obligativitatii introducerii prin noua lege a taximetriei, a asigurarii tip carte verde si limitarea numarului de autorizatii de transport.

Ei mai revendica eliminarea vizei anuale pentru certificatele obtinute de la Registrul Auto Roman, recunoastere pentru o perioada de cinci ani a atestatelor profesionale de taxi, crearea de statii de taxi, in functie de numarul de autorizatii emise, dar si accesul liber la aeroporturi.

In replica la solicitarile taximetristilor, primarul general al Capitalei, Adriean Videanu, a declarat, joi, ca administratia locala evalueaza in acest moment procedura de autorizare a activitatii de taximetrie.

"Consider ca impunerea obtinerii atat a autorizatiei, cat si a licentei de taximetrie este excesiva si de aceea doar obtinerea unei autorizatii ar putea fi suficienta", a spus Videanu.

Primarul a mai spus ca municipalitatea va crea in Bucuresti mai multe spatii destinate autovehiculelor folosite in regim de taxi.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


295 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    aloooo, autoritati... (Joi, 25 mai 2006, 12:58)

    Alexandra [anonim]

    nu se poate ca de fiecare data cand cineva se trezeste sa faca o manifestatie sa blocheze tot centrul capitalei
    si asa Bucurestiul este la pamant, fara parcari, gropi, lucrari...

    poate se trezesc autoritatile si iau masuri; sa faca un loc special in fata Guvernului de exemplu, sa-si spuna toti off-ul si sa poata si altii sa-si vada de treaba...
  • 0 (0 voturi)    
    Inca un protest care ma afecteaza PE MINE (Joi, 25 mai 2006, 13:10)

    P. Spataru [anonim]

    Ce timpenie. Bine ca ma incurca pe mine, care n-am nici o vina si pe care nici nu ma intereseaza ce cer ei. In plus, sustin sus si tare ca taximetristii au locul lor in iad, acolo, linga avocati si agenti imobiliari.
  • 0 (0 voturi)    
    ...de fapt de ce protesteaza? (Joi, 25 mai 2006, 13:22)

    P. Spataru [anonim]

    Adica eu, clientul lor, am urmatoarele sa le reprosez domnilor (scuzati-mi va rog metafora) taximetristi:
    -sint prost crescuti
    -sint nespalati si pute groaznic in masinile lor
    -fumeaza in masina
    -asculta muzica extrem de proasta si la volum mare
    -comenteaza chestiuni personale, vulgare, fotbal si politica -- da' nu l-ai vedea pe unu' sa comenteze cu tine macar un Tetelu, ceva. Sau sa taca, si mai bine.
    -conduc mitocaneste si numa' ei is destepti cind incalca toate regulile de circulatie. Ceilalti din trafic sint "imbecili, 'tu-le muma-n"

    Foarte bine ca se limiteaza numarul de licente; poate concurenta o sa-i mai oblige sa se spele, sa nu-si mai ia singuri bacsisul, sa nu te mai calce-n picioare.

    Huoooooo taximetristilor!
  • 0 (0 voturi)    
    aloooo Alexandra termina cu intoxicarea... (Joi, 25 mai 2006, 13:57)

    Gabi [anonim]

    las-o moarta ca se vede ca esti platita de Guvern...
  • 0 (0 voturi)    
    Taximetristi (Joi, 25 mai 2006, 14:21)

    CID [anonim]

    Am un mesaj pentru taximetristi. Rog pe cei care-i conduc sa le aduca aminte ca:
    - noi suntem clientii si nu invers
    - masinile trebuie sa fie INGRIJITE, peste tot
    - soferii sa fie ingrijiti
    - nu ne plac injuraturile nici de pe postura de client nici de pe cea de partener de trafic
    - regulile de circulatie sunt valabile pentru toti, mai ales la opriri, semanlizari, schimbari de directii de mers
    - distanta nu este un motiv de refuzare a cursei

    Parerea mea este ca isi castiga prea usor banii. Cu ajutorul nostru, evident.
  • 0 (0 voturi)    
    cred ca au dreptate (Joi, 25 mai 2006, 15:22)

    ionut [anonim]

    Nu doar in bucuresti au fost mitinguri si in restul tari au iesit taximetristii .Cred ca totusi au dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    Niste canalii (Joi, 25 mai 2006, 15:55)

    Baruc [anonim]

    Ai dreptate Alexandra. Consider ca ar trebui reglementata si mai bine activitatea taximestristilor. Sunt niste canalii nesimtite si hoate care fac tot posibilul sa te fure. sunt obraznici, miros a transpiratie si fac fetze daca cursa pe care o soliciti nu e suficient de lunga incat sa le permita sa stea toata ziua la cafele in fata shaormeriilor. Niste jigodii si nimic mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    despre moderarea comentariilor (Joi, 25 mai 2006, 17:43)

    P. Spataru [anonim]

    nu pricep pentru ce mai exista loc de comentat, daca moderatorul ori taie comentarii pertinente (ca nu cred c-am fost off-topic cu cele doua precedente), ori modereaza o data pe zi si omoara astfel discutia in fasa.
  • 0 (0 voturi)    
    Taximetristii vietii (Joi, 25 mai 2006, 23:47)

    Alex Taxi Me Tristu [anonim]

    E clar, acesti oameni sunt huliti si urati de toti. Vor sa ne faca la bani, vor sa lungeasca cursa, injura, comunica vanghelian "care este".
    Corect!
    Dar nu-i judecati pentru cerintele exigente pe care tb sa le indeplineasca. E nedrept sa ti se ceara 100 de aprobari ca sa poti sa iti practici "meseria". De asta ies in strada...
    Si nu uitati ca atunci cand viata cuiva este in pericol si ai nevoie urgenta de transport, preferi un taxi-me-tristu' vietii acum decat o salvare vesnica mai tarziu.
    Noroc si sa traiti mai bine!
  • 0 (0 voturi)    
    greva taximetristilor (Vineri, 26 mai 2006, 8:55)

    Mihalcea Florin [anonim]

    Aceasta manifestare a avut ca unic scop acela de a-si arata muschii o anumita organizatie profesionala in vederea impunerii unor anumite schimbari la o lege a taximetriei care culmea tot aceeasi organizatie cu citiva ani in urma a promovat-o ! Lipsa capacitatilor manageriale determina ca un ultim argument , scoaterea in strada a masei de manevra pentru a sensibiliza opinia publica si autoritatile pentru a face cum vor dumnealor! Incorect ! Oare cit va mai dura pina cind opinia publica va fi cu adevarat informata?De altfel toate aceste modificari nu sunt decit mici interventii de forma fara sa fie deloc afectat fondul problemei ! Si anume faptul ca proasta organizare manageriala a operatorilor subcapitalizeza firmele, care in lipsa unor profesionisti permit unor neaveniti sa-si de-a cu parerea despre aceasta industrie!
  • 0 (0 voturi)    
    Taximetristii (Vineri, 26 mai 2006, 10:41)

    petre I [anonim]

    Inainte de a-i critica pe taximetristi ganditi-va ca aveti nevoie de ei la orice ora din zi sau noapte. Daca doriti sa aflati despre viata de taximetrist si cum isi castiga banii majoritatea dintre ei intrebati o sotie de taximetrist. Credeti ca este usor sa stai in traficul din Bucuresti cel putin 12 0re pe zi?
  • 0 (0 voturi)    
    taxi (Vineri, 26 mai 2006, 14:01)

    Dan [anonim]

    Adevarul e ca la voi la bucale taximetristii sunt printre primii care incearca sa-ti dea teapa,daca te prind ca nu esti din Bucuresti in loc sa te duca 2km te invarte 10 km cu siguranta,plus ca intradevar daca e mica distanta iti spune "nu te duc" de fapt da din cap a nu ,ce sa mai vorbeasca..Dar ca au paralizat cirulatia..pacat,trebuiau sa se aduna in fata la Cotroceni sa claxoneze toti pt drepatate si adevar:)))haha,alta gluma atat de proasta!ar trebui dati bani pt un fond din care sa fie platiti cativa asasini,ce mai conteaza o taxa in plus?bineinteles pt toata clasa politica..asa nu ar mai candida toti tampitii
  • 0 (0 voturi)