Senatorii au dat verdictul

Norica Nicolai primeste doar un avertisment

de Luminita Pirvu     HotNews.ro
Miercuri, 31 mai 2006, 0:00



Comisia de disciplina a Senatului a recomandat miercuri ca Norica Nicolai sa primeasca doar avertisment pentru introducerea unei persoane straine in plenul Senatului si pentru ca i-a permis acesteia sa foloseasca aparatele de vot. Senatorii nu au gasit dovezi ca nepoata Noricai Nicolai ar fi exprimat un „vot valabil” intr-o sedinta a Senatului. Recomandarea urmeaza sa fie trimisa trimisa Biroului Permanent al Senatului.

Presedintele Comisiei juridice, Eckstein Kovacs Peter, sustine ca regulamentul Senatului nu prevede taxarea unei astfel de situatii, iar sanctiuni drastice pentru senatori nu exista.

„Am hotarat sa o sanctionam pe Noricai Nicolai printr-un avertisment. O sa va punem la dispozitie casetele si documentele dupa care am facut cercetarile”, a declarat dupa sedinta senatorul UDMR.

Totodata, Eckstein sustine ca exista dovada clara - descoperita pe o inregistrare video - ca nepoata senatoarei PNL, Ana Maria Hanes, nu a votat nici o lege in momentul cand apasa pe butoane.

„Intr-o pelicula se aude clar, pe fundal, vocea presedintelui Vacaroiu care invita la dezbateri chiar in momentul cand domnisoara sau doamna Hanes apasa pe butoane. Din punctul de vedere al comisiei este clar ca nu a existat un vot. Fapta in sine a doamnei Hanes nu suntem noi in masura sa o judecam.

Noi am fost sesizati sa verificam daca colega noastra a savarsit o fapta si am reactionat ca atare. Am dat colegei noastre un avertisment pentru introducerea unei persoane straine in plenul Senatului. Mai departe se pot ocupa alte institutii de studierea cazului”, a explicat Eckstein Kovacs.

La sedinta a fost prezent si senatorul Serban Stratila care, foarte suparat, a declarat ca prezenta sa acolo este urmarea dorintei sale de a clarifica lucrurile.

„Nu am fost audiat la comisie, eu am solicitat sa clarific situatia. Va rog sa verificati lista de vot. Astept sa se clarifice aceasta situatie. Va rog frumos sa va retrageti. Voi face o plangere penala celor care fac afirmatii neverificate”, a declarat iritat Stratila.

Initial si senatorul PNL Serban Stratila fusese incriminat in cazul votului dat de nepoata Noricai Nicolai. Numai ca, in urma vizionarii probelor, reprezentantii Comisiei juridice au constatat ca votul acestuia a fost legal.

In plus, senatorii au spus ca respectiva cartela pe care Ana Maria Hanes i-a dat-o senatorului liberal Teodor Melescanu, gest surprins de camerele de luat vederi, nu apartinea senatorului Serban Stratila, ci colegei lui, Norica Nicolai.

Aceasta din urma a iesit vizibil iritata din sala de sedinta. La intrabarile jurnalistilor care asteptau pe culoar Norica Nicolai a raspuns raspicat.
„Am iesit din sala pentru ca nu am dreptul sa votez la aceasta sedinta. O sa se termine atunci cand vreau eu.” s-a rastit senatorul.

Comisia de disciplina urmeaza sa trimita, saptamana viitoare, raportul final la Biroul Permanent, iar apoi acesta urmeaza sa fie prezentat in plenul Senatului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


90 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Penibil si jenant... (Miercuri, 31 mai 2006, 19:28)

    Vlad Tepes [anonim]

    Nu a votat saraca, juca Nintendo..in Senat. Mai, fratilor penibilul va acopera in intregime! Bine ca-l bagati in puscarie pe ala care fura o plasa de cartofi, caci nu are ce minca. Egali sintem toti in fata legii, dar unii sint si mai egali...
  • 0 (0 voturi)    
    :-s (Joi, 1 iunie 2006, 0:01)

    bizarre [anonim]

    Cred ca propopzitiile de mai jos nu au nevoie de explicatie.
    "Un copil fura dintr-un magazin... ia 4 ani"
    "Un ministru corupt, ce face? . . . . adoarme pe bani"
    Domnilor ministri, deputati sau senatori sau ce alte functii mai aveti, sunteti PENIBILI.
    si va mai mirati de ce nu ducem si noi o viata decenta si nu suntem respectati peste hotare, pentru ca nici la noi in tara nu suntem respectati. Dar de ce ma mai obosesc?
  • 0 (0 voturi)    
    "Cotroceniul" (Joi, 1 iunie 2006, 6:36)

    Amadeo [anonim]

    Nu vedeti fratilor ca este un scenariu de la Cotroceni impotriva "liberalismului".
    Penibil....
  • 0 (0 voturi)    
    la cate am vazut... (Joi, 1 iunie 2006, 9:18)

    Lyth [anonim]

    la cate am vazut.... nimik nu ma mai sperie
    singura noastra vina e ca ne-am nascut in p... mea aici..:(
  • 0 (0 voturi)    
    avertisment la Norica (Joi, 1 iunie 2006, 13:10)

    alexandru [anonim]

    Nerusinarea in tara asta nu are limite. Auzi, nu au sanctiuni pentru senatori, dar privilegii cat cuprinde. Astia sunt in stare sa scarbeasca electoratul in asemenea hal, incat nimeni sa nu se mai duca la vot, nu de alta, dar de ce sa mai creez privilegii pentru alti nesimtiti prin exprimarea votului meu? Vedeti de ce nu vor sa modifice legea electorala si structura Parlamentului? Pai daca ar fi vot uninominal, ar mai pupa escroci precum Nastase sau Norica fotolii caldute si stipendii grase? Daca Parlamentul ar fi unicameral, unde sa se mai inghesuie sleahta de fomisti plini de tupeu? Ca tot veni vorba de sanctiuni, din cate cunosc, art. 240 Cod penal sanctioneaza infractiunea de uzurpare de calitati oficiale cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani. Fiind vorba de uzurparea calitatii de senator, consider ca nepotica ar trebui sa primeasca maximul prevazut, iar Norica tot atat, pentru instigare.
  • 0 (0 voturi)    
    Ca de obicei, nimic (Joi, 1 iunie 2006, 14:44)

    m & m [anonim]

    Cel mai grav este faptul ca nimeni nu ia atitudine... Atata vreme cat romanii o sa inghita cacat, o sa primeasca cacat. Oamenilor le e inca frica sa iasa in strada, prefera sa lase capul jos si sa indure. Am uitat spiritul care a ridicat aceasta tara la revolutie si pana nu ne vom aduce aminte ca AVEM aceste drepturi vom fi calcati in picioare de cei alesi (ironic!) tot de noi sa ne conduca. Luati exemplul francezilor care de la copiii de liceu pana la salariatii in varsta ies in strada si isi striga nemultumirea; nu cred ca sunt mai harnici decat noi, sunt doar constienti ca nimeni nu are voie sa ii calce in picioare. Daca nu va exista presiune asupra guvernantilor atunci niciodata n-o sa lucreze si voteze legi in interesul populatiei. Sau poate a venit vremea sa apara si la noi fractiuni radicale? Mai adaug doar ca mi-e jena de ce se intampla, mi-e jena sa spun ca sunt roman cand ma dau prin lume.
  • 0 (0 voturi)    
    rusine!... odata o sa ne ajunga si la gat! (Joi, 1 iunie 2006, 21:57)

    Marius [anonim]