Dosarul Loteria zornaie din urma

Vicepremierul George Copos a plecat din Guvern

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 1 iunie 2006, 0:00


Foto: MixMedia.ro

George Copos a anuntat joi, intr-o declaratie de presa, ca demisioneaza din functia de vicepremier.

El si-a motivat decizia prin faptul ca initiativele conservatorilor nu au fost cuprinse in proiectul noului cod fiscal aprobat ieri de Guvern.

Copos a spus ca este foarte suparat ca a fost respinsa, mai ales, propunerea Partidului Conservator privind mentinerea, pentru doi ani, a sistemului de impozitare cu 3% a IMM-urilor, care de la 1 ianuarie 2007 vor plati un impozit de 16%, potrivit noului Cod Fiscal.

"A fost picatura care a umplut paharul", sustine Copos.

"Cred ca mediul de afaceri a fost afectat si imi este foarte greu sa cred ca voi reusi sa-mi indeplinesc, asa cum imi doream, obiectivele legislative precum si prioritatile pe care mi le-am stabilit pentru anul 2006 (...) I-am inaintat primului ministru demisia mea", a spus Copos.

George Copos a spus ca varianta cuprinsa in Codul Fiscal aprobat de Guvern descurajeaza spiritul intreprinzator si nu aduce venituri suplimentare la buget.

Intrebat de jurnalisti daca demisia sa are legatura cu faptul ca este urmarit penal de DNA in dosarul "Loteria romana", Copos a refuzat sa raspunda. In schimb, a raspuns presedintele PC, Dan Voiculescu, care a negat faptul ca plecarea lui Copos din Guvern ar avea vreo legatura cu dosarul sau de la DNA.

George Copos nu semnat, miercuri, proiectul Codului Fiscal deoarece consevatorii nu sunt de acord cu unele prevederi ale acestuia. Partidul Conservator nu renunta la reducerea TVA la produsele alimentare de baza, neimpozitarea profitului reinvestit si nu este de acord cu impozitarea microintreprinderilor cu 16%, de la 1 ianuarie 2007.

Gestul lui Copos vine dupa ce presedintele Partidului Conservator, Dan Voiculescu, anuntase ca daca Guvernul isi va modifica actuala structura, conservatorii sunt dispusi sa renunte la postul de vicepremier.

Purtatorul de cuvant al PC, Bogdan Ciuca, a declarat la Antena 3 ca decizia vicepremierului de a demisiona este una personala si ca, daca intr-adevar va lua acesta hotarare, biroul politic al Partidului Conservator va desemna o alta persoana pentru functia de vicepremier.

George Copos este urmarit penal de procurorii anticoruptie ca ar fi prejudiciat statul cu peste 40 miliarde lei, in urma unor tranzactii cu Loteria Nationala. Procurorii au finalizat ancheta si i-au prezentat acuzatiile, urmand ca rechizitoriul sa fie trimis catre instanta suprema.

Primul-ministru Calin Popescu-Tariceanu a luat act de demisia ministrului de stat Gheorghe Copos. Demisia a fost depusa in scris, joi, la Cabinetul Primului-ministru, potrivit prevederilor legale, a declarat Purtatorul de Cuvant al Guvernului, Oana Marinescu.

Prevederile legale care se aplica in aceasta situatie, sunt articolele 106 si 107 din Constitutie si Legea nr. 90/2001 privind organizarea si functionarea Guvernului Romaniei si a ministerelor, cu modificarile si completarile ulterioare.

Conform prevederilor legale presedintele Romaniei, la propunerea primului-ministru, urmeaza sa ia act de demisia vicepremierului si sa declare vacanta functia de membru al Guvernului.

La propunerea primului-ministru, presedintele numeste in functie un inlocuitor.

Primul-ministru poate propune Presedintelui Romaniei numirea unui membru interimar al Guvernului.

Conform prevederilor legale, exista un termen de interimat de 45 de zile, in cadrul caruia primul-ministru va initia procedurile prevazute de lege pentru numirea unui alt membru al Guvernului.





828 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    sa se duca (Joi, 1 iunie 2006, 15:12)

    cristi [anonim]

    Sa ne lase partidul asta de 2 lei.
    Care e si cu psd si cu alianta e cu toti la guvernare sa fie.
    PC inseamna antenele lui voiculescu, de care nu are rost sa discutam, cum a facut banii....
  • 0 (0 voturi)    
    demisie copos (Joi, 1 iunie 2006, 15:39)

    petre mihaescu [anonim]

    n-are nicio legatara cu noul cod fiscal fiind doar un motiv de ochii presei si ai opiniei publice si,la urma urmei,nu e nicio pierdere ptr.guvernarea actuala
  • 0 (0 voturi)    
    Si-a dat demisia din cauza gripei aviare? (Joi, 1 iunie 2006, 16:10)

    Dan [anonim]

    Eu cred ca a mintit.. Cel mai mult l-a suparat aparitia atator focare de gripa aviara si ca vice-premier a decis sa-si asume responsabilitatea.

    Lasand gluma mai departe sa se duca cum bine spunea cineva, ca-l cauta aia la Parchet. Doar sa nu se duca prea departe cand o sa puna mana pe el !
  • 0 (0 voturi)    
    Un sobolan atat de mic (Joi, 1 iunie 2006, 16:15)

    Baruc [anonim]

    Copos nu e nimic mai mult decat un soricel patetic si alunecos cu gandul doar la cascaval. Un chitors fara seaman, fals in cele mai banale lucruri pe care le spune. Cred ca se ruga la dumnezeu sa gaseasca un pretext cat de mic pentru a-si da demisia dintr-un cu totu' alt motiv decat anchetarea si viitorul proces. O rozatoare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Si batuta si cu ...imaginea invinetzita. (Joi, 1 iunie 2006, 16:20)

    OARE CINE [anonim]

    Un tip a venit acasa beat, asa cum o face de ani de zile, si tot din obisnuinta isi bate nevasta, copiii si soacra (venita, la cererea ginerelui sa mai stea cu nepotii, sa-i nu ramana nesupravegheati). Amploarea ultimului scandal si recidivarea violentelor au mobilizat intraga familie a nevestei si, dupa o analiza obiectiva, s-a ajuns la concluzia ca trebuie intententat divort, cat mai repede cu putinta. Mai mult chiar ea sa nu-si retraga plangerea prealabila depusa la Parchet pentru lovire, in urma cu 2 luni, bineinteles partea vatamata fiind tot femeia (cu toate ca intentiona sa-l ierte).
    In timpul sedintei familiale, barbatul s-a aparat oarecum pe motivele ca pana se va dovedi ca-i vinovat se mai ascunde in spatele prezumtiei de smecherie a nevinovatiei si al dreptului (comun) de proprietate si de ...posesie.

    Dupa cateva zile sotul vine acasa triumfator ii arata nevestei ca a inregistrat in instanta de judecata cererea lui de divort pentru ca s-a hotarat: nu se mai poate convietui in aceste conditii de cand ea a gresit flagrant cand nu a pus suficienta sare in mancare si sta mai toata ziua cu gheata pe la ochi si fatza, sa-i treaca vanataile, de parca ar vrea sa mearga la un concurs de frumusetze, in loc sa se mai ocupe de copii si de serviciu.

    Ca sa vezi, ce tupeu are nevasta-sa, domnule!

    PS. Important este cum a reactionat soacra-sa cand el si-a aratat cererea de divort. Atunci, s-a adresat fiicei sale:

    -Ai vazut, fata mamii, ce bine am facut cand am refuzat sa cedez insistentelor voastre sa-mi vand vila si actiunile la ...Loteria Nationala? Ti-am spus eu sa nu te iei dupa el, ca e doar un vanator de ...zestre. Parca nu era suficient ce imagine ne-a creat ...fami(g)liei.
  • 0 (0 voturi)    
    e bine, mai ramane sa plece si PCr-ul (Joi, 1 iunie 2006, 16:44)

    adi [anonim]

    E bine ca scapam de el, mai ramane sa scapam si de tumoarea numita PC
  • 0 (0 voturi)    
    Poate care are legatura cu asta...Ancheta in cazul Copos-Loteria Romana finalizata (Joi, 1 iunie 2006, 19:08)

    Vlad Tepes [anonim]

    http://www.hotnews.ro/articol_48634-Ancheta-in-cazul-Copos-Loteria-Romana-finalizata.htm
  • 0 (0 voturi)    
    HILAR (Sâmbătă, 3 iunie 2006, 10:53)

    Valentin [anonim]

    Cine este d-l Copos? Un fost smecheras UTC-ist invirtit prin meandrele "concretului" pastorit de Nicusor inainte de |89,
    apoi s-a tot inivrtit cu cheagul "furat" de la Nicusor si dai si dai neicusorule cu toate guvernarile ,pina a ajuns in curtea cneazului Voiculescu STAROSTELE tuturor "fostilor".Si acum
    este "trofeul" pe care ni-l pregateste Basescu . Asta este tot!!
    Vorba unui antevorbitor : un soricel !!!!!