Documente:
Germania - Costa Rica / golul 4
(09.06.2006) FLV
Germania - Costa Rica / golul 5

Germania a inscris primul gol al Campionatului Mondial in minutul 6 al meciului disputat in compania Costa Rica. Lahm a inscris printr-un sut superb, la vinclu, de la 16 metri.

Costa Rica a reactionat neasteptat de rapid si a egalat la o faza de contraatac in care a inscris principalul atacant, Paulo Wanchope.

Meciul are un ritm nebun, pentru ca Germania revine in avantaj prin golgeterul Miroslav Klose care a aparut la finalizare in careul mic .

In minutul 61, Klose a recidivat, urcind scorul la 3-1, dupa o faza in care a trimis de doua ori balonul spre poarta.

Vineri este chiar ziua de nastere a lui Klose ( 28 de ani).

Costa Rica relanseaza disputa in min 74 dupa o faza la care toata apararea germana s-a oprit - Wanchope pleaca dintr-o pozitie suspecta de ofsaid si arunca mingea pe linga Lehmann - 3-2.

Cu trei minute inaintea concluziei, Torsten Frings linisteste Germania cu un sut formidabil: 4-2 si suporterii germani au inceput fiesta.