Razboiul civil din 13-15 iunie 1990 si gropile comune

de     Grupul Independent pentru Democratie
Miercuri, 14 iunie 2006, 0:00


"Eliberatorii"

Oameni batuti cu salbaticie, impuscati, legati in lanturi, omorati in bataie - cu rangi, topoare, lanturi de fier, ciomege - morti cu fetele arse cu acid ca sa nu fie identificati; oameni disparuti, care nu au mai fost gasiti niciodata - elevi, studenti, tineri.

TAB-uri, mitraliere, elicoptere, scutieri, armata, focuri de arma asupra populatiei, incendii, crime, jafuri, violuri, devastari, arestari arbitrare si fara mandat la sfarsit de mileniu II - nu este Irakul asediat, este Bucuresti, capitala unei Romanii care incetase de a mai fi un stat pe harta Europei.

Razboiul civil din 13-15 iunie 1990 a avut 2 faze:

1. represiunea din 13 iunie - in care forta combatanta era alcatuita din institutiile statului: armata, politie, securitate, parasutisti, fesenisti, etc.

2. mineriada, care a suprimat institutiile statului Roman, atentand la siguranta nationala, si transferand puterea unor grupuri paramilitare de civili inarmati (politisti, securisti, mineri, activisti FSN, delincventi de drept comun) lipsite de orice legalitate; a fost pusa in pericol insasi existenta Statului Roman.

[c:1:s]"O astfel de situatie, a unei comunitati umane lasate total in voia fortelor paramilitare, s-a mai intamplat in timpul Razboiului din Transnistria.

Peste 1300 de oameni au fost arestati abuziv, din case, de pe strada, fara mandat, de catre persoane civile substituite fortelor legale de ordine, si tinute in cele mai inumane conditii, in lagarele de la Magurele si Baneasa.

"Cenusa" a functionat toata noaptea de 13 spre 14 iunie.

La Cimitirul Straulesti II, au fost inhumati 128 de morti, unii avand pe cruce inscriptia "neidentificat-iunie ‘90", conform surselor din "Romania Libera" .

Dr. D.G, medic la Spitalul Municipal din BUCURESTI, adauga sute de oameni tratati sau operati de grave traumatisme la "Sectia de Neurochirurgie" a spitalului nr. 9 din Bucuresti, din care 60 au murit in cateva luni.

Peste 1300 de arestati, 746 de raniti. Oficial, au existat 7 morti.
Neoficial, deocamdata, 188 de morti din zilele 13-15 iunie 1990.

Cimitirul Straulesti 2

Adevarul nu-l stim nici in ziua de azi!

S-a spus ca cei peste 20.000 de mineri care au insangerat Bucurestiul nu erau mineri adevarati; nu stim exact care era procentul de securisti, politisti sau mineri; un lucru insa e sigur: erau cu totii ROMANI, chiar daca nu erau oameni si chiar daca indeplineau ordinele venite dinspre rasarit, si care vizau disparitia Romaniei.

Asa cum romani au fost si tortionarii inchisorilor comuniste, si procurorii, si judecatorii, si securistii, si militienii, si nomenclaturistii care au aruncat in puscarii si lagare 2 milioane de romani si au exterminat sute de mii.

Mortii din 13-15 iunie s-au adaugat unui lung sir, din pacate neterminat atunci, de jertfe ce par fara sfarsit, pentru o libertate ce pare a fi refuzata vesnic Romaniei. (GID)








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


2552 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    adevaruri pe jumatate (Miercuri, 14 iunie 2006, 7:26)

    eu [anonim]

    De ce mereu cand se face referire la 13-15 Iunie 1990, se face de fapt referire la mineriada, nu si la violentele care au precedat-o ? Toata lumea trece sub tacere incendierea autobuzelor politiei, atacarea televiziunii de catre "manifestantii pasnici" din Piata Universitatii. Nu ii apar pe mineri, nu cred ca minerii trebuiau sa vina, trebuia sa intervina armata pentru a pune capat violentelor. Problema e ca discutam efectele fara a discuta cauzele. Nu poti ocupa ilegal, chiar si in numele democratiei, o piata timp de mai multe saptamani, si sa nu te astepti la consecinte. Autoritatile ar fi trebuit sa intervina mai demult si sa nu permita escaladarea situatiei.
  • 0 (0 voturi)    
    "Razboiul civil din 90" (Miercuri, 14 iunie 2006, 8:01)

    Kovacs Emil [anonim]

    Locuitorii Vaii Jiului plangeau cand minerii, incolonati de "organele de ordine" , treceau randuri randuri pentru a pleca la Bucuresti. "Va fi razboi civil... cum poate roman sa se ridice impotriva altui roman? De ce ii instiga? De ce ii folosesc? Nu avem organe de ordine? Va fi prapad!" Si a fost. O clasa sociala a fost aruncata in bezna, securisti ai minerilor erau in primele randuri precum Camarasescu si liderul inginer Ilinescu, cel care statea mereu in stanga lui Ion Iliescu... Rusu Vasilica, vicepresedinte al PPCD Hunedara, a fost exclus in 1999 din conducerea partidului cand a recunoscut ca a stiut dinainte de plecarea minerilor la Bucuresti. El, Camarasecu si Ilinescu au plecat din 12 iunie, imbracat in salopete apoi a insotit un grup de mineri. In 2005 acelasi Rusu Valica a fost ales vicepresedinte al PPCD. Ciudate sunt caile Domnului. Generalul Voinea stie prea multe, a stat mult si in Valea Jiului unde a vorbit cu oameni, ziaristi etc. Nu cred ca va fi lasat sa scoata adevarul la lumina. Prea sunt multi cei cu ce au ocupat functii implicati in acel "razboi civil".
  • 0 (0 voturi)    
    13-15 iunie (Miercuri, 14 iunie 2006, 9:19)

    Valentin [anonim]

    Ce s-a inmplat atunci este rodul "intamplarilor' din 22 decembrie 1989. O mana de securisto-comunisti,cominternisto-moscoviti ,grupati in jurul "batranului" Iliescu si junelui Roman,au incercat pe ultima suta de metri sa dea o lovitura de stat "civila",cu sprijinul "maselor",precum Lenin in 1917.Cind au vazut ca "IMGB",nu reactioneaza ,au trecut la planul doi:"minerii",pe post de marinarii de pe AURORA.Rusine,Rusine Rusine!!
    De atunci am intrat in colimatorul tututror,inclusiv a Rusilor pentru ca maretul plan de extindere a FEDERATIEI RUSE,nu a izbutit sa triumfe.Asa suntem si acum :AI NIMAMUI!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    adevaruri pe jumatate (Miercuri, 14 iunie 2006, 9:40)

    Calin [anonim]

    Motivul pentru care "cand se face referire la 13-15 Iunie 1990, se face de fapt referire la mineriada, nu si la violentele care au precedat-o", cum spune cineva, este foarte simplu: pentru ca acele violente (oricum, incomparabile cu ce-a urmat) au fost opera unor mici grupuri de indivizi, in vreme ce Mineriada a fost opera STATULUI. Este, fireste, inacceptabila, orice forma de violenta, dar nu se poate pune in balanta o piatra aruncata de un manifestant cu o REPRESIUNE ORGANIZATA DE CATRE STAT.
    Pe de alta parte, e greu de sustinut ca 14-15 a fost EFECTUL a ceea ce s-a intimplat pe 13, dintr-un motiv la fel de simplu: in 14 dimineata, cind au venit minerii, IN BUCURESTI ERA LINISTE. Chiar daca reactionasera prost si cu intirziere (pentru ca asa aveau ordin - nu uitati celebra inregistrare audio care dovedeste AUTOINCENDIEREA autobuzelor), fortele de ordine rezolvasera orice focar de violenta. Dar MINERILOR NU LI S-A SPUS ASTA. De ce?
  • 0 (0 voturi)    
    Ministerul Minciunii Nationale (Miercuri, 14 iunie 2006, 9:54)

    Ion GUTU [anonim]

    Am fost involuntar martor la doua dintre venirile minerilor in Bucuresti, la inceputul anului 1990. De fiecare data acestia au venit cu garnituri de tren ce au decalat orarul celorlalte trenuri. In Gara de Nord a existat un apart logistic impresionant ce asigura debarcarea din trenuri si imbarcarea minerilor in autobuze si camioane ale armatei. Au mai existat si alte detalii care ma fac sa cred ca toate aceste actiuni au lasta urme scriptice caci au implicat costuri ce in final trebuiau justificate.
    Cum este posibil ca aceste urme eviente sa nu poata fi investigate? Cum este posibil ca sa nu poata fi identificat esalonul de comanda ce si-a asumat ordinul? Sint doar doua intrebari fara raspuns, care ma determina a crede ca se doreste doar a se acoperi si mai temeinic urmele mineriadelor, caci acolo unde s-a desfasurat o ancheta care nu a putu pune in evidenta nimic, oare cum se vai mai pute reveni ?
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul (Miercuri, 14 iunie 2006, 10:13)

    Tudor [anonim]

    Cum nu stim adevarul? Stim adevarul foarte bine. Nomenclatura condusa de Iliescu vrand sa isi pastreze privilegiile pe care de abia si le castigasera si sa isi intareasca controlul asupra banilor statului roman si ai lui Ceausescu, a incitat trupe de mineri impotriva contestatarilor din Piata Universitatii. Acest adevar este stiut de toata lumea, numai ca nu este recunoscut oficial.
  • 0 (0 voturi)    
    despre importanta marcarii acestor evenimente (Miercuri, 14 iunie 2006, 10:42)

    mineriada [anonim]

    22 dec, 13-15 iunie si altele din aceasta gama (din pacate nu au lipsit) sunt evenimente triste prin violenta lor, prin ura si rautatea pe care le-au dat la iveala. Ele si-au pus amprenta in mod durabil pe evolutia societatii romanesti dpdv politic, economic, cultural.

    Marcarea acestor momente tragice in istoria romanilor este, mi se pare mie, esentiala, pentru ca sa se inteleaga importanta limpezirii acestor teribile fapte, aflarea responsabililor, aflarea adevarului. Cred ca numai astfel societatea romana poate sa se inscrie pe o traiectorie viabila.
  • 0 (0 voturi)    
    iliescu (Miercuri, 14 iunie 2006, 10:45)

    bogdan [anonim]

    Eu nu inteleg de ce nu a fost arestat iliescu pana acum. Cand a trimis minerii sa faca ordine in Piata Universitatii a devenit criminalul care are pe constiinta toate aceste atrocitati! In plus le-a mai si multumit... GENOCID!
  • 0 (0 voturi)    
    despre importanta marcarii acestor evenimente (Miercuri, 14 iunie 2006, 10:45)

    mineriada [anonim]

    22 dec, 13-15 iunie si altele din aceasta gama (din pacate nu au lipsit) sunt evenimente triste prin violenta lor, prin ura si rautatea pe care le-au dat la iveala. Ele si-au pus amprenta in mod durabil pe evolutia societatii romanesti dpdv politic, economic, cultural.

    Marcarea acestor momente tragice in istoria romanilor este, mi se pare mie, esentiala, pentru ca sa se inteleaga importanta limpezirii acestor teribile fapte, aflarea responsabililor, aflarea adevarului. Cred ca numai astfel societatea romana poate sa se inscrie pe o traiectorie viabila.
  • 0 (0 voturi)    
    iliescu si evul mediu (Miercuri, 14 iunie 2006, 10:52)

    florian [anonim]

    daca suntem putini obiectivi atunci cand ne amintim ceea ce s-a intamplat atunci, trebuie sa recunoastem ca bruta de iliescu ne-a aruncat in bezna Evului Mediu pentru ca el sa-si puna in practica teorile idioate despre o democratie originala. Democratie care nu putea fi facuata decat de el si ciracii sai care pusesera mana pe revolutia inceputa intr-adevar de cei ce au dorit o schimbare. Sunt scarbit sa-l vad pe acest om inca si azi, cautand sa-si faca loc in fata. Este cea mai mare rusine pe care a creeat-o poporul roman in ultimile decenii. Cu brio poate concura la titlul de CEL MAI MARE AMAR.
    Trist este ca noi cei care am dorit inr-adevar schimbare ne uitam in urma si nu ne vine sa credem ca au trecut 16 ani in care nu se stie nimic despre cei vinovati. Toti care ajung la conducere parca sunt apucati de o amnezie brusca si uita ceea ce ne-au promis in campaniile electorale; dreptate, adevar...
    Probabil ca este soarta acestui popor sa-i omoare pe cei ce vor dreptate si sa-i rasplateasca pe criminali.
    Sa traiti bine... chiar daca criminalii ranjesc in continuare zilnic de pe ecranul TV
  • 0 (0 voturi)    
    Securisti care scriu aici. (Miercuri, 14 iunie 2006, 11:05)

    Dan L. [anonim]

    Cel care se iscaleste 'eu' si care are primul mesaj de mai sus sugereaza in mod evident niste idei false pt a ne induce in a eroare. Toti cei care au urmarit un pic documentarele sau emisiunile despre mineriade stiu ca arderea autobuzelor au fost acte puse tacticos la cale pentru a crea motive pentru interventia in forta a politistilor in prima faza si apoi pentru aducerea minerilor la Bucuresti.
    Exista un documentar despre mineriade pe net - va recomand sa-l downloadati si sa vedeti ce s-a intamplat de fapt (il gasiti pe DC++).
    Nenorocitilor astora care scriu crezand ca ne baga in ceata ii avertizez ca noi, tinerii, chiar daca nu am simtit acele evenimente pe pielea noastra (desi urmarile le simtitm cu totii) nu uitam ce s-a intamplat si suntem interesati sa se faca dreptate.
  • 0 (0 voturi)    
    adevaruri pe jumatate (Miercuri, 14 iunie 2006, 11:25)

    alex [anonim]

    Nu sunt adevaruri pe jumatate ci adevaruri incomplete.
    Intreaba-te cine a incendiat autobuzele si vei afla si ce s-a intamplat inainte.
    Probabil ca o sa afli ca au fost tot 'oamenii de bine' ai fsn-ului
  • 0 (0 voturi)    
    Anarhia era sa distruga Romania (Miercuri, 14 iunie 2006, 12:01)

    Bobo [anonim]

    De ce nu se vorbeste de anarhia care domnea in Bucuresti la inceputul lui 1990 ? Profesorii luau copiii de la ore si ii duceau in piata , se faceau liste peste liste cu cei care ar fi fost anti , in facultati studentii schimbau profesorii si hotarau programa de examene , seara era intuneric pe strazi , gunoiul nu se mai ridica , in spitale nu mai erau anestezice , la televiziune se ducea mereu cate un grup de protestatari , de la soldati care plecasera de capul lor din unitate pana la apucati care voiau libertate sexuala , totul era disolutie ; luni de zile a durat curatarea pasajului de la Universitate de jegul acumulat ; dar mai ales de ce nu se vorbeste de grupurile paramilitare pe care toate partile implicate in situatie si le facusera ? Si nu ma refer doar la tabara de la Lacul Rosu ... da , da , bate de baseball , arme cu aer comprimat , statii radio puternice , aparatura de decriptare , marsuri in coloana, instructori cu portavoce , coduri ...
    In primavara lui 90 stateam la coada la lapte , pe strada 11 Iunie , si asteptam sa se aduca marfa ; am facut un mic tur prin cartier , pe care il cunosteam din copilarie ; intr-o curte ferita , am vazut un grup de vre-o 12-14 bruneti tineri , perfect aliniati si disciplinati ( neobisnuit ) care executau miscari de arte martiale la comenzile precise ale unui individ cu alura de strain ; banuiesc ca nu stia romaneste , fiindca comunica cu ei prin gesturi , dar a trebuit sa plec , deoarece ii deranjam in mod vadit .
  • 0 (0 voturi)    
    adevarul! (Miercuri, 14 iunie 2006, 12:12)

    diderot [anonim]

    Adevarul!!!!! pai sa fim orbi ca sa nu il ptem vedea, el de fapt este foarte usor de aflat insa ramane ca noi sa il vrem sail aflam si cei care au fost implicati sa raspunda. mai ales faptul ca sunt atatea inregistrari audio si video legate de acele evenimente, si in mod special de cel care le multumea in mod ''milogesc'' minerilor pentru faptul ca un instaurat din nou ordinea in capitala lui papura voda: ION ILIESCU(cel mai comunist dintre comunisti, si a lui gasca de golani). Acum ramane ca justitia sa isi faca treaba, chiar daca au trebuit sa treaca 16 ani. doamne ajuta.
  • 0 (0 voturi)    
    obiectivitate (Miercuri, 14 iunie 2006, 19:52)

    VN [anonim]

    Lipseste o faza din cele 2 faze scrise in articol, ordinea este urmatoare:
    1- dimineata 13/6 , ora 4 politia degaja si aresta manifestantii in piata Universitatii.
    2- se aduna grupuri de oameni, incepe sa atace TVR, Ministerul de Interne, SRI... ard autobuzele, devastari...un haos total. Iliescu iese la TVR si cere ajutorul oamenilor muncii.
    3- 14/6 dimineata sosesc minerii, dar si IMGB "face ordine" apare, restul il stiti.
    Prin urmare violentele in 13/06 si chemarile lui Iliescu au declansat venirea minerilor, cand au venit piata Universitatii era deja degajata. Nu imi spuneti ca din mii de oameni care au atacat TVR si MI erau toti securisti si borfasi. Sigur ca venirea minerilor a facut mult rau Romaniei, dar vina apartine guvernului roman care nu a fost in stare sa faca ordine si n-a oprit pe minerii sa vina.
  • 0 (0 voturi)    
    stimati tovarsi "eu" si "bobo" (Miercuri, 14 iunie 2006, 20:25)

    Olteanu Cosmin [anonim]

    Lasand la o parte faptul ca nu aveti minima decenta si minimul bun simt de a va recomanda, o sa incerc sa imi spun si eu parerea asupra subiectului pe marginea caruia dumneavoastra ati incercat sa emiteti cateva idei. Nu va voi raspunde dumneavoastra, pentru ca nu doresc sa intru in dialog cu domniile voastre.
    In anul 1990 aveam exact 11 (unsprezece) ani. Acum am 26. Tot ce pot sa spun este ca ce s-a intamplat atunci a fost revolta ignorantei, a lipsei de demnitate, de valori si de orice atribute umane, a unei hoarde impotriva unor OAMENI care savarsisera cateva pacate capitale: ascultau muzica tare, erau studenti, aveau barba, si nu se intelegeau de loc cu comunistii.
    Nu trebuie sa uitam ca nu numai minerii au maltratat si omorat oameni: stiti toti cei care aveti ochi si minte ca pensionarii carora statul le dadea bilete gratuite la tratament si vanzatoarele de aprozar si gostat jubilau cand minerii eliberatori ii nenoroceau pe "Golanii" aia...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu doar Iliescu, ci si compatriotii nostri sint de vina (Miercuri, 14 iunie 2006, 22:05)

    dezamagit [anonim]

    Iliescu a fost si este intr-adevar o bestie comunista, un personaj absolut incapabil sa conduca o tara. Cei care i-au dat insa posibilitatea sa se manifeste sint cei de pe strada, cei din autobuz, metrou, cei de linga noi. Citeodata acestia sint chiar parintii nostri, rudele noastre. Ei poarta, din pacate, o foarte mare vina.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Bobo - Anarhia era sa distruga Romania (Miercuri, 14 iunie 2006, 23:55)

    Boogie [anonim]

    Bobo draga esti un cretin (neobisnuit?) cu imaginatie; bolnava dar totusi imaginatie.
  • 0 (0 voturi)    
    iliescu in puscarie (Joi, 15 iunie 2006, 0:26)

    zmeus [anonim]

    iliescu trebuie sa ajunga in puscarie. cu prostia lui comunista, a omorit oameni nevinovati si ne-a tinut 16 ani pe loc. acum am vi fost mai bine fara el.
  • 0 (0 voturi)    
    marele pericol (Joi, 15 iunie 2006, 11:13)

    hera [anonim]

    bineinteles ca a fost o greseala sa se permita ca o demonstratie pasnica sa devina o manifestare violenta, bineinteles ca a fost o crima sa se permita venirea minerilor si instigarea lor la o preluare temporara a puterii , bineinteles ca este o rusine ca cei vinovati inca ne conduc..... dar pericolul cel mai mare care ne pandeste la nivel de natiune este indiferenta. cei capabili sa gandeasca clar, si competent, nu mai sunt interesati de natiunea asta majoritar pensionaro-manelista... si eu, recunosc, nu a in plan decat sa castig destui bani ca sa imi pot tine familia departe de orice contact cu realitatea asta trista, scarboasa si inculta. tinerii de la universitate nu au murit, au emigrat... si i-au lasat pe aceiasi criminali si gigi becali sa isi faca de cap in tara asta tampita
  • 0 (0 voturi)    
    adevaruri pe "jumatate"...chiar asa, 1 (Sâmbătă, 17 iunie 2006, 16:03)

    George Roncea [anonim]

    draga "eu", sau "tu" sau "voi", nu stiu unde a-ti trait pana acum, nu stiu cati ani aveai (aveati) in 1990 - banuiesc ca aveti temei sa va intrebati despre "jumatatile de adevar" cu buna credinta.
    deci - cu privire la "violentele care au precedat mineriada" lucrurile stau in felul urmator: absolut toate violentele au fost executate de agenti guvernamentali, mai exact de trupa de "magnifici" coordonata de Gelu Voican si baietii lui Calapod.
    mai tineti minte convorbirea dintre Diamandescu si Chitac - "comunicati presedintelui ca am dat foc la autobuze asa cum a fost stabilit" (Chitac era ministrul de interne, Diamandescu seful politiei, Presedintele - ia ghiciti?)...
    revista Tinerama a publicat sub semnatura prestigiosului jurnalist de investigatii Ion Itu un serial intreg, dupa doi ani de la evenimente, cu multe, multe fotografii, in care erau rand pe rand identificati sportivii de la Dinamo, subofiteri sau ofiteri, care aruncau cu atata precizie cu sticle cu benzina si bolovani, in fortele de politie. poza, omul, numele, gradul, functia...
    in luna mai 1990 a fost retinut in zona corturilor grevistilor foamei de la Universitate un locotent-colonel de securitate, fost sef de obiectiv la Ministerul Agriculturii, aflat langa Piata Universitatii, care incercase sa introduca un kalashnicov, arme albe, bate, in preajma corturilor.
    omu' a dat declaratie scrisa, strans putin de coaie, probabil, si a marturisit ca operatiunea a fost comandata de Kuki Borislavski, cumnatul lui Petre Roman, securist.
    Generalul Stanculescu a marturisit in fata comisiei parlamentare de ancheta ca Adrian Sarbu, atunci un fel de tzucalar al lui Petre Roman a venit sa-i ceara 20 de chile de dinamita care ar fi urmat sa fie plasate intr-o Dacie in preajma Balconului Universitatii. Da ati inteles bine, simpaticul Sarbu, cel cu Generatia Pro... Stanculescu l-a trimis la plimbare si i-a zis ca Armata nu se ocupa cu speriatul civililor.
  • 0 (0 voturi)    
    adevaruri pe "jumatate"...chiar asa? final (Sâmbătă, 17 iunie 2006, 16:09)

    George Roncea [anonim]

    De ce am pomenit numele lui Lenin si am incheiat aceasta poveste despre Adevar, "jumatati de adevar", sange, moarte, violenta? deoarece, "intamplarea" face ca actualul presedinte la Romaniei, "democratul" si "simpaticul" de Base a numit in fruntea Comisiei prezidentiale de investigare a comunismului tocma pe vecinul de cartier a lu' Ilici, Volodea, cel care ii lustruia acestuia cu limba bocancii, acu vreo cativa anishori - desigur pe banutzi buni, verzishori, nu ruble...
    Magazin Istoric a prezentat acu vreo cativa ani un extras al agendei personale a Anei Pauker, acolo se afla structura informativa conspirata si malaiul, banutzul pe care il primea fiecare pentru "munca". mami lu' Volodea era mai buna ca tati - lua mai multi banishori. pentru ce? aaa, o bagatela, pentru turnat, bagat la parnaie, nenorocit vieti de romani...nice bizniz
    si azi este inca un nice bizniz, iar 1990 a insemnat inceputul intrarii in bizniz a intregului aparat al Securitatii. au inteles "baietii" ca se pot lansa nestingheriti, fara "Opozitie" in jefuirea munci milioanelor de romani. Ilici a dat semnalul, a aratat tugulanilor cine tine bata, a dat si ceva morcovi cretinilor - sunt totusi din pacate milioane de cretini romani
    (noi le ziceam fesenisti) si si-a facut treaba pana la capat. treaba pentru care a fost adus la Televiziune in 22. de nishte rushi, draga "eu", tu", "voi". de aceea azi copii vostri sunt slugile copiilor lor...
  • 0 (0 voturi)    
    adevaruri pe "jumatate"...chiar asa? 2 (Sâmbătă, 17 iunie 2006, 16:27)

    George Roncea [anonim]

    pe tot parcursul sau demonstratia de peste 50 de zile a Pietei Universitatii a fost un model de non-violenta, a fost cea mai pasnica manifestatie de acest fel de pe curpinsul Europei. La bulgari, la sarbi, la nemti, la frantzuji, toate manifestatiile sunt insotite de bataie. numai la noi nu s-a intamplat astfel.
    noi doar am incasat-o. si de ce? deoarece spuneam cateva lucruri simple: sa dispara comunismul, sa ni se spuna adevarul despre mortii Revolutiei, sa nu mai fie in fruntea Tarii activistii de partid scoliti de Moscova si securistii-caghebisti. Atat de cat.
    ca sa nu o mai lungesc, datele de mai sus se regasesc in dosarele Procuraturii Militare, restul explicatiilor nu aveti deact sa vi le cautati singuri - de ce, cine, cum, in ce scop, in beneficiul cui? de ce au fost zdrobiti in bataie bucurestenii, de ce au fost urmariti operativ toti cei care au carait impotriva lui Ilici atatia ani?
    chiar asha, nu se intreaba nimeni de ce acest batranel zaharisit, acest papagal care isi facea afis prezidential cu ceas de aur la mana, acest putzoi umil crescut in curtea lui Ceaushescu, a ajuns atat de bagat in seama in Romania?
    Vladimir Bukovski, celebrul dizident rus, a prezentat recent un document - stenograma discutiei dintre Gorbaciov si un alt putzoi bulgar, caghebist si el in care se facea vorbire de Ion Ilici Iliescu - "omul nostru dar mergi pe burta" cam asha ceva (Ilici este in certificatul de nastere - numit astfel dupa Ilici Lenin, de parinti, asha cum si Vladimir Tismaneanu a primit patronimicul lui Lenin - Vladimir, de la acelasi gen de parinti)