A facut doar informari profesionale catre Securitate

Voiculescu: Voi da in judecata CNSAS pentru scurgere de informatii

de M.C.     HotNews.ro
Vineri, 16 iunie 2006, 0:00



Presedintele Partidului Conservator (PC) a declarat vineri, in cadrul unei conferinte de presa ca nu a primit inca decizia oficiala de la CNSAS din care sa vada daca a facut sau nu politie politica. El este insa decis sa dea in judecata CNSAS pentru faptul ca in presa au aparut deja informatii in legatura cu acest aspect.

Luni, va fi organizat un Birou Politic al PC care va dezbate problema iesirii de la guvernare.

“Pina vineri la prinz, cetateanul Dan Voiculescu nu a primit nicio instiintare de la CNSAS in legatura cu presupusa sa apartenenta la fosta Securitate”, a anuntat Bogdan Pascu, purtator de cuvint al Partidului Conservator, in deschiderea unei conferinte de presa desfasurata la Mamaia.

Dan Voiculescu urma sa anunte astazi care este concluzia Colegiului CNSAS, care saptamina aceasta a facut verificari pe doua dosare de Securitate care au legatura cu liderul PC.

Nemultumit ca in presa de azi se dadea ca sigur faptul ca a facut politie politica, Voiculescu a anuntat ca luni va da in judecata Colegiul CNSAS pentru scurgere de informatii.

Liderul PC a mai spus ca in daca in instiintarea CNSAS se va arata ca a facut politie politica va contesta decizia in instanta si ca este decis sa isi dovedeasca nevinovatia pina la capat. “Daca va fi nevoie, o sa merg in justitie in instantele superioare sau in cele europene. Sunt hotarit sa imi apar demnitatea pina la capat”, a spus Voiculescu.

Liderul Partidului Conservator considera “suspecta” aparitia a doua noi dosare de Securitate la scurt timp dupa ce si-a anuntat intentia de a candida pentru postul de vicepremier. El crede ca de acest lucru nu este straina actuala putere.
“Razboiul dintre cele doua Palate, purtat inclusiv cu ajutorul serviciilor secrete, se vede si in faptul ca in momentul in care am decis sa ma implic exclusive in politica a si aparut un curier cu dosare vechi de 30 de ani”

“Cine a dat aceasta comanda?”, s-a intrebat retoric Voiculescu.

Conform lui Voiculescu, dosarele nu reprezinta nimic important pentru Romania si de aceea nu a vorbit pina acum despre informarile facute catre Securitate. “Sint simple rapoarte despre activitatile profesionale pe care le desfasuram. Am colaborat cu Securitatea asa cum au colaborat milioane de romani care au lucrat la stat”.

Liderul conservator considera ca el iese cu o imagine pozitiva din tot scandalul declansat de verificarile efectuate de CNSAS. “Acum au fost distruse doua mituri: cel al faptului ca Voiculescu a fost general de Securitate si, apoi, cel al faptului ca eu as fi fost depozitar al conturilor lui Ceausescu.

In calitate de om care a dat informari la Securitate, nu puteam sa fac mai mult decit atit”, a aratat Voiculescu.

Intrebat daca Partidul Conservator va iesi de la guvernare, Voiculescu a spus ca luni va fi convocat Biroul Politic al partidului, care va dezbate aceasta problema. “In opinia mea, nu acest organism are menirea si calitatea si nu-si poate asuma raspunderea iesirii sau ramanerii la guvernare. De aceea, o sa propun convocarea unui Consiliu National”, a declarat Dan Voiculescu.

Voiculescu a mai spus ca nu crede ca partidul va nominaliza pe altcineva la functia de vicepremier, atat timp cat nu s-a luat o decizie in ce priveste iesirea de la guvernare.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


122 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    bai frate, cat tupeu... (Vineri, 16 iunie 2006, 13:43)

    kelu [anonim]

    Dupa ce ca i s-a umplut palaria de kkt mai are si tupeu sa deschida pliscu'.

    Cum oIo mea ii mai putem rabda pe-astia (atata impertinenta e greu de intalnit)! In locul lui m-as ascunde intr-un cotet si as avea grija sa nu ma linseze vreun-unul care "regreta" vechiul regim.

    Oameni ca el ar trebui trasi in teapa in piete publice (cu alai, fanfara).

    Ce ma bucur e ca in sfarsit au gasit unul care e securist cu "acte" in regula.

    De fapt pe vremea lui ceasca nu secu era problema (aia erau doar cu executia) - ci javrele astea (putea fi amanta, cel mai bun prieten, colegul de munca sau chiar sotia).
  • 0 (0 voturi)    
    o jighimea (Vineri, 16 iunie 2006, 13:46)

    iacob cristian [anonim]

    un bandit ordinar acest voiculescu,ce tupeu are nemernicul
  • 0 (0 voturi)    
    Tupeu (Vineri, 16 iunie 2006, 13:57)

    Adryan [anonim]

    Are mult tupeu si obraznicie acest domn Voiculescu. In loc sa taca si sa recunoasca, arunca cu laturi in cei care l-au demascat. Intr-adevar nu avea cum sa fie general de Securitate, aveau si securistii demnitatea lor.
  • 0 (0 voturi)    
    La judecata ... de apoi (Vineri, 16 iunie 2006, 14:26)

    Procurorul de Serviciu [anonim]

    Sa vedem cati politicieni europeni vor da in judecata "sursele" din interiorul PE si al comitiilor si comitetelor specifice cand a aflat presa ce golanii au facut ei.
    Nu cred ca poate da in judecata CNSAS si nici ziarele, care citeaza "surse".
    De ce un "cetatzean" are nevoie de purtator de cuvant? e prea
    greu " cuvantrul dumisale de nu-l poate expedia singur?
    La experienta pe care o are se va da-n recursuri si para recursuri , cu apel pana si la CEDO numa sa nu recunoasca...prea tarziu, poporul stie....
  • 0 (0 voturi)    
    devil's advocate (Vineri, 16 iunie 2006, 14:30)

    basescu [anonim]

    Voiculescu nu e vinovat, credeti-ma pe cuvant!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Valea... (Vineri, 16 iunie 2006, 14:39)

    Me [anonim]

    Si asa ma saturasem de "onestitatea" celor din PC, prezentata cu mult fast in fiecare seara la Obositor. Ar fi bine sa se completeze lista. Ceea ce s-a petrecut acum e un atac politic impotriva PC.
  • 0 (0 voturi)    
    Pushlama (Vineri, 16 iunie 2006, 14:46)

    Martisor [anonim]

    O pushlama si jumatate Voiculsecu (c) - Dan Tapalaga.
    Acuma se victimizeza ca vezi doamne s-a confirmat ce se stia de mult: un jeg de informator si un mincinos notoriu. In curand o sa se afle si cine a fost depozitar al conturilor lui Ceausescu, si sigur o sa apara numele pushlamalei mentionate mai sus.
    Respect Base ca incearca sa stea departe de Voiculsecu, RUSINE Taricene ca te bagi in fatza pt. un informator jegos.
    Iar pt. PCR: nu toti putem fi cumparati. Se vede cat sunteti de imorali cu un asemenea specimen ca presedinte. Si daca pana acuma v-ati chinuit sa ajungeti la 2%, de acuma inainte nu mai pupati voi nici 0,02%.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru nr. 5: Sigur ca DA! Va dati seama cata ciocolata are marmota de invelit??? (Vineri, 16 iunie 2006, 14:48)

    Felix, motanu\' [anonim]

    Pentru nr. 5: Sigur ca DA! Va dati seama cata ciocolata are marmota de invelit???
  • 0 (0 voturi)    
    dinozaur (Vineri, 16 iunie 2006, 14:57)

    bogdan [anonim]

    un dinozaur ranit, care nu se dezice de ipocrizia bine cunoscuta pentru a-si apara "numele".
    Voiculescu nu realizeaza ca in constiinta publica numele lui e sinonim de mult cu "fost securist", "ipocrit", "corupt", "imoral", "fals intelectual"(vezi studiile de la Londra, doctoratul), "oportunist"
  • 0 (0 voturi)    
    dom' mitica (Vineri, 16 iunie 2006, 15:18)

    dom' mitica [anonim]

    da' cu onoarea lui nereperata cum ramane?
  • 0 (0 voturi)    
    Ar trebui premiat: cel mai mare patriot (Vineri, 16 iunie 2006, 16:25)

    Incredibil [anonim]

    Si daca i-a dat in gat pe altii si ce daca? Daca aia au stat la inchisoare ca urmare a informarilor lui ce vina are el?

    El a fost un patriot care a ajutat Romania sa scape de cei care erau impotriva tarii, partidului si conducatorului iubit!

    Ce are toata lumea cu el? A avut niste banuti dupa revolutie, i-a investit si acum are firme de cablu electric (asigura trecerea curentului electric de la stat-catre stat :D), televiziuni in care face cunoscuta doctrina partidului si alte chestii benefice poporului!

    Chiar nimeni nu vede ca de fapt e un patriot nedescoperit??
  • 0 (0 voturi)    
    sa-i dam afara din tara!sa-i conducem la gunoi! (Vineri, 16 iunie 2006, 17:44)

    o tanara oarecare [anonim]

    eu propun o revolutie.inteligenta, nu cu arme.sa-i dam dracului afara din tara pe toti nesimtitii, ipocritiii, lichelele astea idioate care bordurizeaza Romania.Afara din parlament, din partide, presedintie, din politica si din societate!sa-i incolonam si, in frunte cu acest presedinte becalist, sa-i conducem la gunoi! ca prea ne cred prosti, pe noi, poporul.Propun asadar sa-i alungam, sa plece ei, toti acesti voiculesti, de aici, din Romania!Nu noi, oamenii destepti - tineri sau netineri - scirbiti de materialul uman existent pe piata politica, economica, sociala.Cred ca ar cam fi timpul SA LUAM ATITUDINE! noi, cei ce ne ascundem superioritatea prin tacere, prin prea mult bun simt, noi cei care nu votam -asta neinsemnand ca nu avem o parere,sa fie clar, ci sperind ca va fi inteleasa aceasta atitudine ca o forma de protest - noi, cei care asteptam sa apara oameni care sa ne merite votul.Sa-i dam dracu' afara din tara pe idiotii astia ca sa putem construi Romania mea, a noastra, nu a lor. In care sa traim noi, nu ei!
  • 0 (0 voturi)    
    Muy bien (Vineri, 16 iunie 2006, 19:40)

    Marius Delaepicentru [anonim]

    Mitoman, procesoman. Ciripoiul dreaqului! Poate mai prind pe careva ca da banul pe JN, sau ca beleste ochii pe vreo televiziune mircio-felixa! Greva consumatorului, nene!

    Urmatorul, va rog!
  • 0 (0 voturi)    
    PATETIC (Vineri, 16 iunie 2006, 21:06)

    olf [anonim]

    Conferinte de presa, talkshow-uri, nume de cod, securitate, pleaca de la guvernare, cnsas, dinescu,..., PATETIC. Dragi romani, NU SE VA INTAMPLA NIMIC. Credeti ca vom afla vreodata cine a luat spaga pentru fregate? Vom afla vreodata adevarul despre revolutie? NICIODATA, pentru ca 99,99% din politicieni sunt "manjiti" intr-un fel sau altul, si se vor acoperi unii pe altii. Alianta am vrut, alianta avem. Asadar, domnilor, mutati-va in CONGO!
  • 0 (0 voturi)    
    PATETIC (Sâmbătă, 17 iunie 2006, 0:41)

    olf [anonim]

    Conferinte de presa, talkshow-uri, nume de cod, securitate, pleaca de la guvernare, cnsas, dinescu,..., PATETIC. Dragi romani, NU SE VA INTAMPLA NIMIC. Credeti ca vom afla vreodata cine a luat spaga pentru fregate? Vom afla vreodata adevarul despre revolutie? NICIODATA, pentru ca 99,99% din politicieni sunt "manjiti" intr-un fel sau altul, si se vor acoperi unii pe altii. Alianta am vrut, alianta avem. Asadar, domnilor, mutati-va in CONGO!
  • 0 (0 voturi)    
    Exista vreo legatura de rudenie .. (Vineri, 15 februarie 2008, 1:35)

    George Panduru [anonim]

    Intre cei doi motani ? Ma refer la Dan Voiculescu care apare in dosarul de securitate cu pseudonimul Felix , Felix Motanu ,Felix Tataru ,patronul publicatiei GMP si Felix Ilie -Seful Departamentului de Presa GPM? Vad ca nu oricine parta acest nume este cu grad inalt.