Rapid a spalat pe jos, joi seara, cu cea mai tirata echipa din campionatul Maltei, Sliema. Romanii au castigat cu 5-0 partida de la Bucuresti contand pentru prima mansa a turului 1 preliminar al Cupei UEFA, cel mai mare scor al serii. Maltezii au fost la pamant, fotbalisti amatori care purtau echipament uzat, al caror numere erau cojite pe spatele tricourilor.

Un meci care isca o intrebare logica: ce cauta Rapid si Dinamo in primul tur preliminar al Cupei UEFA? Parca echipele romane nu mai sunt asa de desculte...

Rapid a inceput in forta, iar in minutul 4 era deja 1-0, gratie reusitei lui Grigorie. Dupa o jumatate de ora era deja 3-0, Buga si Nae Constantin trecandu-si si ei numele pe lista marcatorilor.

Pe fondul dominarii clare a partidei, Rapid a mai marcat de doua ori pana la pauza. Buga a reusit dubla, iar maltezii si-au dat de emotie un autogol in minutul 45.

5-0 la pauza, iar recordul lui Dinamo din Cupa UEFA, 9-0, stabilit in 1979 intr-un meci din Cipru, parea sa tremure serios. Numai ca Rapidul s-a menajat in partea secunda si a stat la adapostul rezultatului, fara sa isi mai doreasca sa inscrie si multumindu-se sa tina jocul sub control.

La 20 de minute dupa startul reprizei secunde, maltezii au avut cateva momente de nebnie sau inconstienta. Portarul maltez a boxat mingea cu tot cu fata lui Vali Negru, starnind mania jucatorului roman. Acesta i'a facut un semn cu mana la cap si l-a intrebat in romana, dupa cum s-a putut citi pe buze: "Esti nebun? In p*** mea!"

La cateva secunde dupa aceasta faza, un jucator maltez a vrut sa degajeze o minge si l-a lovit pe Burdujan.

Sapunaru a fost calcat pe picior destul de dur, iar Copos probabil a tremurat cu gandul la cel mai scump fundas adus vreodata in Divizia A, pe care a platit 1 milion de dolari.

Dupa aceste trei faze, care pareau inceputul unui joc cu violente, maltezii s-au potolit.

Negru a fost aproape de gol, dar a preluat prea lent, obtinand numai un corber. A executat Vasilache, iar Sapunaru a reluat bine spre poarta, fiind aproape de primul sau gol la Rapid, daca un aparator maltez nu respingea de pe linia portii.

Rapid are o calificare ca si facuta in turul al doilea preliminar. Returul este programat pe 27 iulie, in Malta, de la ora 19:00. Partida va fi arbitrata de o brigada din Israel, care-l va avea la centru pe Asaf Kenan.

Marcatori: Nicolae Grigore (5), Mugurel Buga (15, 42), Nicolae Constantin (22), Brian Said (autogol, 45+1).

Bucuresti, "Giulesti-Valentin Stanescu": 8.000 spectatori.

Arbitri: Asaf Kenan, la centru; Uzi Basson, Oren Borenshtain, arbitri asistenti; Tomer Cohen, arbitru de rezerva (toti din Israel). Observator UEFA pentru arbitri: Muhittin Bosat (Turcia).

Cartonas galben: Ciantar (56).

Au evoluat echipele:

Rapid: 1. Danut Coman - 23. Marius Constantin, 24. Vasile Maftei (capitan), 19. Cristian Sapunaru - 9. Valentin Badoi, 13. Emil Dica, 18. Nicolae Grigore (16. Andrei Petrescu, 74), 5. Ionut Stancu (7. Ciprian Vasilache, 52) - 29. Mugurel Buga, 28. Nicolae Constantin (8. Valentin Negru, 46), 20. Lucian Burdujan. Antrenor: Razvan Lucescu.

Rezerve neutilizate: 32. Mihai Minca - 14. Danut Perja, 25. Romeo Stancu.

Sliema: 22. Murphy Akanji (1. Henry Bonello, 46) - 15. David Carabott, 3. Mauro Di Lello (2. Alex Muscat, 46), 5. Ian Ciantar, 4. Brian Said (capitan), 6. Lee Lombardi - 26. Stefan Giglio, 10. Roderick Bajada (17. John Mintoff, 85), 13. Jeffrey Chetcuti, 8. Claude Mattocks - 18. Chucks Nwoko. Antrenor: Edward Aquilina.

Rezerva neutilizata: 9. Adrian Mifsud.