Campionatul European de Box a debutat astazi la Plovdiv, in Bulgaria. In prima zi de concurs, Ionut Gheorghe, bronz olimpic la Atena, s-a calificat in optimile categoriei 64kg dupa 28-14 cu turcul Onder. In schimb, din cei 11 romani prezenti la startul competitiei au mai ramas 8, Veronel Tarau (51kg), Ronald Gavril (75kg) si Razvan Cojanu (91kg) fiind eliminati.

Pe toata durata competitiei, Sportinfo.ro va prezinta rezultatele boxerilor romani in timp real, alaturi de o analiza a sanselor la medalii in urma tragerii la sorti...Sambata, 15 iulie, intra in competitie Adrian Alexandru si Radu Zarif.

48kg

Tragere la sorti total nefavorabila pentru romanul Iulius Poczo, care in optimile categoriei va fi nevoit sa-l infrunte pe vicecampionul mondial din 2005 (Mianyang, China), ungurul Pal Badak. Meciul Poczo - Badak va avea loc duminica, 16 iulie.

51kg

In turul preliminar, anterior intrarii in optimi, Veronel Tarau a fost invins prin inferioritate in repriza secunda de catre ucraineanul Vitaly Volkov.

54kg

Calificat direct in optimi, primul adversar al lui Iulian Stan va fi pe 18 iulie croatul Mirsad Ahmeti. Culoarul este oarecum favorabil pentru Stan, care in sferturi ar putea juca cu invingatorul disputei Bogdanovich (Serbia) - Izoria (Georgia), pentru ca in semifinale sa fie posibila o confruntare cu francezul Ali Hallab, bronz la ultimul Mondial.

57kg

Este categoria la care Romania detine bronzul mondial obtinut de Viorel Simion anul trecut in China. Viorel a renuntat la boxul amator, ca urmare reprezentantul Romaniei la Plovdiv fiind Georgian Popescu. La prima competitie importanta la care participa, Popescu va debuta luni, 17 iulie, impotriva ucraineanului Bulenkov.

In cazul unei victorii, in sferturi romanul va boxa cu invingatorul disputei franco-azere Djelkhir - Imranov. Insa adevaratul obstacol poate aparea in semifinale, unde bulgarul Shaidoulin este finalistul mondial al categoriei.

60kg

Adrian Alexandru va incrucisa manusile sambata, 15 iulie, cu croatul Palich, un adversar abordabil. Lucrurile se vor complica insa in optimi, unde Alexandru l-ar putea intalni pe vicecampionul mondial, azerul Amanov. in timp ce mai departe in sferturi este posibila o confruntare cu rusul Tischenko, campion mondial la 57 kg, urcat in categorie.

64kg

Ionut Gheorghe este medaliatul olimpic cu bronz al categoriei si va incerca sa razbune eliminarea timpurie de la ultimul Campionat Mondial. In primul tur, Ionut nu a avut nici o problema in a-l depasi pe turcul Onder cu 28-14. Mai departe, in optimi, romanul este favorit cert in fata lituanianului Romanovski.

In cazul unei victorii, posibilul adversar din sferturi este ucraineanul Semenyaha (sfertfinalist la Mondiale). Jumatatea de tablou pe care se afla Ionut este net mai puternica decat cealalta. Adevarata finala poate avea loc in semifinale, unde Ionut Gheorghe ar putea boxa cu bulgarul Georgiev sau azerul Maharramov.

69kg

Pentru un loc in optimile de finala, Radu Zarif se va bate sambata, 15 iulie, cu polonezul Starbala. Drumul spre medalii este insa destul de greu pentru roman, care in optimi poate boxa cu bulgarul Genov sau azerul Aidinov, in timp ce in sferturi il poate astepta locul 2 mondial, belorusul Nurudinov.

75kg

Una din sperantele delegatiei Romaniei la cucerirea unei medalii a fost spulberata de catre Ronald Gavril, invins dramatic de georgianul Karelishvili in primul tur al competitiei. La sfarsitul timpului regulamentar scorul era egal 32, insa arbitrii l-au preferat ca invingator pe georgian.

81kg

Intrat direct in optimi in urma tragerii la sorti, Constantin Bejenaru isi asteapta adversarul din disputa Chernovol (Moldova) - Semiotas (Lituania), sfertfinalist la Mondialele de anul trecut. O victorie in optimi l-ar face pe Bejenaru sa lupte pentru o medalie ori impotriva azerului Tagyev, ori impotriva letonului Barabanovs.

91kg

Razvan Cojanu a fost nevoit sa se recunoasca invins inca din repriza secunda a meciului cu belorusul Zuyeu.

+91kg

Culoar favorabil pentru Bogdan Dinu. Primul adversar va fi duminica, in optimi, finlandezul Helenius, apoi in sferturi castigatorul disputei franco-letone Samoudi - Stankevitch. Principalii favoriti la medalii sunt plasati in cealalta jumatate a tabloului.