Steaua Bucuresti a castigat Supercupa Romaniei dupa ce a invins sambata seara, pe Stadionul National din Capitala, in fata a zece mii de spectatori, pe Rapid Bucuresti, cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Daniel Oprita in minutul 90.

Un meci precedat de un moment jenant, cand din pricina unei deficiente organizatorice jucatorii au facut miscarile de incalzire in timpul intonarii imnului national. Steaua a dat lovitura in ultimele minute, prin Daniel Oprita, care a adus in Ghencea cea de-a cincea Supercupa.

Campioana a castigat Supercupa dupa un meci echilibrat, in care diferenta a fost facuta de portari. Acesta este al 50-lea trofeu pentru clubul ros-albastru. Daniel Oprita a fost desemnat cel mai bun jucator al finalei.