Si Gabriel Liiceanu o infiereaza pe Mona Musca

de     Cotidianul
Marţi, 15 august 2006, 0:00



Doamna Mona Musca,

Nu sunt ziarist de meserie, prin asta intelegand ca nu sunt capabil sa scriu in ritmul in care se succed evenimentele, ci numai in acela pe care mi-l dicteaza o stare de suflet. Altfel spus, trebuie, ca sa pot scrie, sa sufar o comotie afectiva.

Trebuie sa ma entuziasmeze ceva, sa mi se para strigator la cer sau sa ma scoata rau din sarite, ca sa pot sa ma asez in fata unei pagini albe, simtind ca daca nu o fac risc sa ma sufoc.

Doamna, trebuie sa va marturisesc ca de cand v-am vazut in emisiunea lui Cornel Nistorescu si a lui Adrian Ursu, la Realitatea TV, mi-am pierdut linistea. Nu stiu care scriitor rus devenit sovietic a scris, cu emfaza aceea a sufletului slav trecut prin romantismul sovietic: „«Om», ce frumos suna acest cuvant!“. Gorki, parca.

Vazandu-va si ascultandu-va mi-am zis, cu acreala si disperarea sufletului romanesc trecut prin 40 de ani de comunism si prin cei 16 care i-au urmat: „Cata decadere, in fiinta asta umana!“ Am sa incerc, doamna, in randurile care urmeaza, sa va explic de ce cred ca nu mi-a fost dat sa vad in acesti 16 ani ceva mai jalnic decat spectacolul pe care mi l-ati oferit d-voastra.

Ati afirmat ca semnand un angajament cu Securitatea ati facut un act patriotic si umanitar. D-voastra erati ingrijorata, acolo, la facultatea din Timisoara unde lucrati, de soarta „copiilor“ arabi si v-ati gandit sa-i feriti de primejdii punandu-va, ca profesoara a lor, in slujba Securitatii.

V-ati grabit sa invocati aberatia (care isi face drum prin mintile oamenilor protejata fiind de o lege) ca nu ati facut „politie politica“.

Incep prin a va ruga sa nu va mai ascundeti dupa deget folosind acest mizerabil tertip. Nu-i demn de d-voastra. Pe asta il folosesc securistii, nu d-voastra, doamna. E adevarat, nu ati facut politie politica, pentru ca Securitatea toata, cu colaboratorii ei cu tot, nu facea politie politica. Ea era politia politica.

Toata Securitatea, de la femeia care spala cu carpa coridoarele MAI-ului si pana la generalii de Securitate, de la persoana „contactata“ fara angajament, dispusa insa sa „flirteze“ cu ofiterul care o vizita, si pana la „angajatul“ cu acte in regula si cu nume de cod (ca d-voastra), de la „lucratorul“ dinauntrul tarii si cel care spiona, dinafara ei,

„spre binele patriei“, cu totii, doamna draga, faceau sa functioneze sistemul cel mai perfectionat de represiune si de generare a fricii. Cu totii faceati cu putinta teroarea.

Securitatea avea, in anii in care i-ati ingrosat d-voastra randurile cu marunta d-voastra contributie, un „brand“ teribil si bine consolidat: era, in Romania, institutia crimei, era NKVD-ul in varianta lui romaneasca, era Gestapo-ul comunist.

Cu totii ati intrat, indiferent de locul pe care-l ocupati in schema, nu in slujba poporului roman (cum va laudati toti securistii la televizor), ci a unei mafii organizate statal, instalate la putere in urma unei ocupatii si indreptate impotriva poporului roman si a istoriei sale.

Cu totii v-ati avut in vedere - dar pe seama celorlalti - numai pe voi, cu totii ati avut un avantaj sau ati sperat sa obtineti unul: puterea sau o farama de putere, o „aflare in carti“ cat de mica, un ban, o promovare, o calatorie „afara“. Cu totii, intrand in raza acestei institutii, ati trait mai bine pe seama noastra si a fricii noastre.

Cu totii v-ati simtit mai importanti, cu totii ati avut un contract murdar facut in spatele nostru si pe spatele nostru si toti v-ati platit linistea, siguranta si tupeul cu spaimele, umilinta si nelinistea noastra.

In halul in care ne aflam acum, nu avem timp de nuante. Nu-mi cereti sa disting intre femeia cu carpa de pe coridor, intre d-voastra ca turnatoare si generalul Plesita care batea sau care punea la cale crima. Nu mai jucati teatrul acela dezgustator, nu mai faceti pe mironosita si pe ingrijorata de soarta „copiilor arabi“.

Stiati prea bine, semnandu-va angajamentul, cu cine ati intrat in cardasie. Nu va mai ascundeti dupa piersic: ati fost turnatoare, de bunavoie si nesantajata de nimeni. In fisa d-voastra didactica nu intra si angajamentul cu Securitatea. Aveati colegi si colege, cu aceeasi meserie, care nu au facut asta.

Ati turnat pentru o farama de putere sau pentru a fi avansata (in fond stiti d-voastra mai bine de ce), dar in nici un caz pentru a impiedica izbucnirea razboiului dintre Iran si Irak in anii ’70, cum ne-ati sugerat tuturor la televizor, luandu-ne de cretini si facandu-va de ras.

Al doilea lucru. In toti acesti ani, ocupand tot felul de functii publice, ati dat declaratii pe proprie raspundere referitoare la relatiile d-voastra cu Securitatea. N-ati pomenit niciodata de angajament.

(Dar nu pentru ca l-ati socotit irelevant sau ca pe un „act patriotic“, trecut, cu modestie, sub tacere, ci pentru ca v-ati bazat pe faptul ca va ramane in veci „secretizat“.) Ati calcat in felul asta o lege, v-ati asumat o raspundere penala, i-ati mintit pe toti alegatorii.

(Nu reincepeti basmul cu „politia politica“!) V-ati facut, din toate punctele de vedere, un calcul gresit. De fapt, nedivulgandu-va singura, ati ratat sa urcati pe suprema treapta de moralitate la care poate accede azi un roman: sa spuna de bunavoie si in gura mare ca a fost turnator.

Atunci ne-am fi induiosat cu totii, v-am fi gasit toate scuzele din lume, ati fi devenit, ce mai!, un adevarat erou moral. Asa, ati ramas o biata mincinoasa care, banuiesc, urmeaza sa raspunda penal pentru minciuna sa.

Al treilea lucru. Minciuna d-voastra are o calitate cu totul aparte si de-asta va spuneam ca in anii astia nu am vazut ceva mai jalnic. De ce? Pentru ca ati pitit-o, minciuna asta lata cat toata Romania, sub masca clamarii adevarului, sub masca sinceritatii fara limite, a transparentei, cum se zice acum.

Atat de suav v-ati modulat vocea in toti anii acestia, din fiecare porisor al fiintei d-voastra tasnea atata cinste, ah!, atata puritate, ah!, atata sete de dreptate (ce sa mai spun de frumusetea morala!), incat asteptam cu totii, de la o clipa la alta, sa vedem cum incep sa va creasca aripi de inger.

Intelegeti-ma bine. Pe comunisti, doar prostii si ticalosii ii credeau. La fel pe Iliescu, pe Nastase, pe Vadim si pe oamenii lor. Doar prostii sau ticalosii nu ii vad ca mint de cum deschid gura. La d-voastra insa este altfel. D-voastra plangeti de emotie cand reusiti sa faceti sa treaca in Parlament o lege pentru binele poporului roman.

D-voastra aveti privirea calda, nu ochii mici si vicleni ca altii. Radeti frumos, nu ranjiti. Pe d-voastra v-au crezut si desteptii. Ne-ati fraierit pe toti. Sau aproape pe toti. In ce ma priveste, inca de-acum un an v-am socotit ca fiind „omul care minte cu cea mai mare sinceritate“.

Pe-atunci credeam insa, nestiind ce stiu azi si, mai ales, neapucand sa va vad cum v-am vazut recent la televizor, ca la d-voastra minciuna e o trasatura psihologica, un tic, o proasta asimilare a notiunii de diplomatie in politica, dar nu suprema trasatura de caracter.

Problema nu e insa ca ne-ati fraierit. Doina Cornea spunea despre Iliescu in 1990 „ca a tras un glont moral in pieptul tinerilor din Romania“. D-voastra n-ati tras un glont. D-voastra ati tras cu bazuca. Ati jucat tare. Ati confiscat toata rezerva de moralitate a limbajului, a gesturilor, a mimicii. Si ati facut-o praf.

Imbracand mantia puritatii pe cea mai mare scena a tarii, cea politica, ati facut praf si puritatea, si politica.

Vedeti, scena politica romaneasca avusese aproape de toate. Avusese un presedinte care, pentru a-si mentine puterea, pusese o parte a poporului s-o snopeasca in bataie pe alta. Apoi ceruse consens national. Avusese un prim-ministru beat de putere, cu vocatie certa de mafiot de clasa si gata in orice clipa sa puna de-o dictatura in Romania.

Avusese clovni, psihopati, batausi de meserie, vanzatori de un „bilet in plus“ la cinema Patria, bisnitari de rand, primari care vopseau trotuarele in albastru, altii care pictau tricolorul pe banci si pe pahare, avusese si avea securisti cu carul (s-ar parea ca fara aceasta „acreditare“ nici n-ai ce cauta pe scena politica de la noi)
Si totusi, scenei politice romanesti ii lipsea ceva: minciuna in extaz.

Ceva asa, cum sa spun?, care sa-ti rupa sufletul, ceva care sa te faca sa zici „In sfarsit, iata omul!“ sau „Tot femeia pana la urma!“, ceva care sa te faca sa iesi afara si sa zambesti, fericit, la soare si sa zici ca uite ca s-a-nseninat si a aparut iar o raza de speranta si-a aparut cineva care se bucura de incredere la romani ca Biserica si Armata.

Si acest cineva de care puteai sa zici toate astea, care, cand vorbea, ii curgea din gura cand lapte, cand miere, ne-a tras pe toti in piept! Romanii sunt de-acum, datorita d-voastra, mai subrezi sufleteste. Si si mai multi tineri vor pleca din Romania scuipand in urma lor, din cauza d-voastra. Vorba unui prieten: macar daca va angajati sa promovati o lege a transportului.

Dar sa va luptati pentru o lege a lustratiei, adica a purificarii, a curatirii unui loc impur, o lege care ar fi trebuit sa inceapa chiar cu d-voastra!

Citeste articolul complet in Cotidianul






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


588 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    cine stie unde dispar comentariile de pe EVZ? (Marţi, 15 august 2006, 10:52)

    Sergiu_b [anonim]

    Sigur ca nu traim intr-o tara libera si de asta sunt sigur mai ales cand vad ca pe EVZ comentariile care le introduc la anumite articole care contin informatii si parerile mele imi sunt cenzurate fara nici o jena.Ideea este ca mi se pare ca in interesul cetateanului nu prea mai lucreaza nimeni in tara noastra.
  • 0 (0 voturi)    
    Puritate si inteligenta (Marţi, 15 august 2006, 12:32)

    Dorel [anonim]

    Am citit cu surprindere comentariul marelui carturar aducator de lumina in mintile noastre nedezvoltate. In afara de faptul ca este corect gramatical, comentariul domniei sale nu lasa sub nici o forma sa se intrezareasca in spatele lui un personaj de cultura, o gandire peste mediocru. Daca il comparati cu multe dintre posturile cititorilor acestiu sait, veti descoperi o lipsa acuta de substanta, inlocuita prin injurii camuflate, o gandire mult sub nivelul omului comun. Se pare ca domnul Liiceanu este, la fel ca multi guru ai momentului, dirijat de o flacara interna a adevarului si dreptatii absolute, care nu se poate manji cu realitatea inconjuratoare. Astfel se explica lipsa de analiza, lipsa de referinte obiective asupra subiectului. Se pare ca autorul nu cunoaste subiectul, ci s-a trezit pur si simplu intr-o dorinta imtempestiva de a defaima, injura si balacari. Felicitari, domnu 'telectual si la mai mare - poate reusiti sa va intreceti mentorul, CVT!
    Si o intrebare de om prost: domnul semnatar invarte foarte multe afaceri din Romania, despre care se vorbeste putin. Oare sa fie chiar atat de strain de fosta securitate? A castigat domnia sa pozitia in care se afla dupa 1989 prin sudoarea fruntii sau batucirea palmelor?
  • 0 (0 voturi)    
    mona si securitatea (Marţi, 15 august 2006, 12:56)

    carmen lulea [anonim]

    Nu stiu ce sa spun despre Mona Musca, stiu doar ca femeile au o anume trasatura de caracter aproape fatala: cred cu tarie in ceea ce fac si de multe ori atunci cand gresesc o fac tocmai pentru ca isi doresc din tot sufletul sa faca bine. Daca ea a crezut la vremea respectiva( si in prezent) ca ii ajuta pe acei tineri, este cel mai probabil ca asa sa fie. Toate cadrele didactice sunt obligate sa-i anunte pe superiori despre problemele copiilor. Singura diferenta este ca elevii d-nei Musca erau mai mari si straini. De ce sa ucidem totul? Daca a fost cineva care a facut rau a fost presa si cei care doresc cu orice pret sa demonteze tot, mai ales daca un om este mai bun sau mai iubit. Oricum aceste actiuni de a cauta nod in papura se fac pe banii oamenilor si nu cred ca intereseaza pe nimeni in afara celor care masineaza diverse jocuri politice. Cred ca se incearca atragerea atentiei de la lucrurile cu adevarat importante. Se cheltuie prea multi bani pe lucruri care au fost si care nu mai pot fi schimbate. De ce nu se ia legatura si cu cei care erau "dati in gat" sa se vada daca la vremea respectiva au fost afectati de declaratiile asa zise-i informatoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Lui Dorel (Marţi, 15 august 2006, 14:44)

    Adran [anonim]

    Dorele,

    Ne miscam si noi mai cu talemt?

    Spre Autobaza - bineinteles.

    Liiceanu este de neinteles pentru telenovelisti si manelisti, intr-adevar.
  • 0 (0 voturi)    
    Naucitor (Marţi, 15 august 2006, 15:50)

    bbbb [anonim]

    ""De fapt, nedivulgandu-va singura, ati ratat sa urcati pe suprema treapta de moralitate la care poate accede azi un roman: sa spuna de bunavoie si in gura mare ca a fost turnator.

    Atunci ne-am fi induiosat cu totii, v-am fi gasit toate scuzele din lume, ati fi devenit, ce mai!, un adevarat erou moral.""

    Dupa cat venin s-a straduit sa adune in aceste randuri d-l. Liiceanu (lovitura mortala?) nu pare sa fi fost capabil de acea induiosare despre care vorbeste.

    In alta ordine de idei, daca un roman n-a fost turnator, cum poate accede la acea suprema treapta de moralitate?
    Marturisind oricum?
  • 0 (0 voturi)    
    Acelasi... (Marţi, 15 august 2006, 16:26)

    Mihai [anonim]

    Ce admir eu la Dl. Liiceanu este verticalitatea sa din toate timpurile, mai vechi sau mai noi, anume ca el nu a vrut sa fie nici macar dizident.......................
  • 0 (0 voturi)    
    Liliceanu (Marţi, 15 august 2006, 18:13)

    zexe [anonim]

    Asa sefule,murdareste,si da-i si da-i si trica, trica.....pt-fui drace ,parca se crede la o sedinta de partid de pe vremuri unde infiereaza cu avint revolutionar ,o femeie ,care a facut cindva o greseala,dar ce conteaza nu'i asa,singe sa curga.
    Si vorba lui Mihai de mai sus,nici macar disident nu ai vrut sa fii
    cica asta inseamna ca ai fost vertical.
    Aiurea ai fost si esti un neica nimeni cu pretentii de intelectual si care din cind in cind iesi la rampa si-ti dai cu parerea dar numai dupa ce vezi incotro bate vintul,sa nu cumva sa calci in kk.
    De fapt cum este acum la moda,nu esti decit un manelist cu pretentii.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine arunca primul piatra? (Marţi, 15 august 2006, 19:04)

    Cocorul [anonim]

    De cand a inceput scandalul acesta cu d-na Musca am trecut prin mai toate fazele, de la dezgust la intelegere. Sa arunce primul piatra cel care nu are nimic de ascuns din existenta lui.... Ma tem ca nimeni nu va putea, fiindca omul este o fiinta imperfecta supusa erorilor. Cum o putem intelege pe Mona Musca? Nici eu nu stiu care ar fi calea cea mai simpla, insa pot fi gasite anumite circumstante atenuante pentru ce a facut atunci, in nestiinta tanarului care "musca" orice nada i se intinde fara a sta mult pe ganduri. Consider ca aceasta doamna a facut multe lucruri bune dupa Revolutie, ne-a facut sa credem ca ceva se poate schimba (pentru mine nu a fost de ajuns si am plecat in Canada), satui pana peste cap de Iliesti, Vadimi, Becali si intreaga lor clica. Sa ii dam sansa sa iasa din acest impas in care a intrat si vom avea de partea noastra un politician care stie ce face si care ar putea sa schimbe societatea neo-comunista romaneasca. NU are sens sa distrugem un om care are carisma, puterea de a urni pietroiul numit Romania.
    Cat despre "doamna" Liiceanu, eu cred ca ar trebui sa se ascunda mai bine in gaura de soarece in care a lasat-o sotul. Nu este decat o umbra diforma, chircita, nula dpdv intelectual, o baba cu pretentii de intelectual. Ea arunca piatra? Mi-e sila de acesti oameni care nu stiu sa vada dincolo de aparenta lucrurilor!
    Oh, Canada, tara a mea care tinzi sa devii tara de suflet, daca ai sti prin ce trece poporul meu!...
  • 0 (0 voturi)    
    Asa d-le Zexe (Marţi, 15 august 2006, 19:16)

    emil [anonim]

    Stimate domnule Zexe, cartea domnului Liiceanu Jurnalul de la Paltinis la aparitia sa pe timpul lui Ceausescu a reprezentat pentru mine un moment de cotitura, cand am citit-o la 16 ani in 1986, indoctrinat cu ideologia comunista intratat incat credeam ca nu mai exista altceva, abia atunci citind-o am inceput sa imi dau seama ca mai exista si un alt mod de a gandi si o cultura autentica. Daca dumneata crezi ca domnul Liiceanu este un om "cu pretentii de intelectual" participant la sedinte de partid, manelist (si orice altceva ce mintea ta bolnava poate sa scorneasca), atunci si eu sunt printre cei care vor sa plece din Romania scuipand in urma lor si asta nu din cauza lui Iliescu sau Nastase sau Musca ci pentru ca in tara asta mai sunt oameni ca tine cu cultura si inteligenta zero dar cu drept de vot.
  • 0 (0 voturi)    
    Un nou "Apel catre lichele" (Marţi, 15 august 2006, 22:41)

    all in one [anonim]

    Cred ca dl. Liiceanu e prea subtil pentru indivizi gen Zexe sau Dorel. Cei doi ar face bine sa citeasca "Apel catre lichele". Chiar daca e vechi de 16 ani e foarte actual si li se potriveste perfect. D-na Musca e terminata politic chiar daca va fi parlamentar si peste 2 ani. Cand cazi de la mare inaltime nu te mai ridici.
  • 0 (0 voturi)    
    Avem lichele, si mai mari si mai marunte (Miercuri, 16 august 2006, 1:17)

    Adrian [anonim]

    La un Dorel sau un Zexe, dupa cum se raporteaza la eveniment si la un intelectual de marca, este destul de usor de vazut ce-i sub freza imbibata cu gel, unde nu a incaput o carte, nicicum un Jurnal de la Paltinis.
    Un admirator al lui Becali, care-si cizeleaza cultura generala cu telenovele si manele, nu poate sa digere Beethoven sau Liiceanu.
    Exista si un lucra bun in toata mizeria asta, stim cine este langa noi. Lucrul prost este ca voteaza.
  • 0 (0 voturi)    
    INLATURATI MOCIRLA ROMANEASCA (Luni, 21 august 2006, 9:12)

    uhu - hu - hu !!! :)) [anonim]

    Ai dreptate Liicene !

    Pana cand mai iertam aceste malformatii terestre ale lumii in care traim ?

    Pana cand avantajele acestei societati se vor indrepta spre cei cu "angajament" semnat ?

    Pana cand vom mai functiona dupa principiu numelor de cod in interiorul socialului nostru ... principiu care sa impuna si sa reglementeze avantajele si pozitiile sociale, ierarhice si economice ?

    Anul 2006, Romania : Am trait si am vazut aceste lucruri puse in practica intr-o firma in care am lucrat in ultimul timp. Firma mare - software - peste 200 de oameni.Pozitiile in interiorul firmei sa dadeau la cei care mergeau cu ciripitorul la vorbitor (hr sau director) - ala ajungea sef in cel mai scurt timp, era trimis si peste hotare si ii mergeau toate ca la carte ! Partea proasta e ca acei oameni care se pretau la acest gen de actiuni erau de cea mai joasa speta dpdv profesional si ... uman. Majoritatea si-au cumparat masini si case - NU Loganuri - caci patriotismul afisat la vorbitor sunt convins ca nu il au si in suflet.

    Totusi oamenii firmei se laudau ca firma merge BINE. Bineinteles ca acei oameni erau chiar cei "stimulati" prin aceasta metoda.

    Ce cred eu ? Eu cred ca mai avem nevoie de inca vreo 3 revolutii portocalii ( inca vreo 3 Basescu cu entuziasm electoral) pana cand toate capetele seci vor pricepe ca oamenii legati prin "angajamente" si "turnatorii" - NU SUNT OAMENI !

    Va felicit hotnews pt curajul de a lasa oamenii liberi sa se manifeste pe site-ul acesta... desi sunteti un strop de lumina intr-o mare de intuneric sper ca aceasta atitudine sa o "prinda" si restul.

    Securistii ne educa in continuare - doar ca de data aceasta ei isi propovaduiesc comportamentele in cadrul firmelor deschise de ei (cam 99 % din cele deschise in aceasta tara frumoasa, dar locuita).

    Bafta tuturor ... si aveti grija la cap - daca va paleste ceva din senin sa stiti ca cineva v-a ... "turnat" - din motive patriotice evident!
  • 0 (0 voturi)    
    cine? Liiceanu? (Marţi, 22 august 2006, 22:53)

    AliaX [anonim]

    curios lucru! studentii nu-l iubesc deloc pe Liiceanu, in schimb, restul tarii il gaseste, periodic, simpatic...pana si vecinii lui au o parere execrabila despre el...atentie la cutre! chiar daca vin din filosofie sunt la fel de odioase... poate chiar mai odioase, atata timp cat e vorba de un personaj care toata viata s-a chinuit sa faca filosofie si n-a reusit sa convinga decat ca, cel mult, o poate preda
  • 0 (0 voturi)    
    Gabriel Liiceanu -"instanta morala" (Vineri, 25 august 2006, 22:53)

    Ion Ungureanu [anonim]

    Sa nu se inteleaga ca prin cele de mai jos ii iau apararea Monei Musca insa reactia moralizatoare a lui Liiceanu este disproportionata. Mona Musca este vinovata.
    Ma intreb insa ce a facut “instanta morala” Liiceanu in cazul Paleologu, Iliescu, Paler si exemplele in care dinsul putea sa-si arate muschii pot continua. De fapt as vrea sa inteleg cum de a ajuns d-l Liiceanu “instanta morala”. A facut dinsul ceva deosebit inainte de ’89 sau dupa, sa ii dea dreptul sa se erijeze in “instanta morala” sau cum le place unor intelectuali bucuresteni sa se numeasca, “director de constiinta”? A semnat vreun apel, a trimis o scrisoare sau o carte pentru publicare in Occident? A facut ceva asemanator intelectualilor disidenti din Cehia, Polonia sau Ungaria? Dimpotriva, a fost un excelent resistent prin cultura, vorba altui “director de constiinta”, Nicolae Manolescu. Scuza poate fi gasit ca in cazul prietenului sau, Andrei Plesu. Ii facea rau munca de jos. Poate a facut ceva deosebit dupa “89? Da, a preluat Editura Politica si afacut Humanitas-ul cunsocut. Atitudine publica? “Apelul catre lichele”, cam putin. Acum, cind are voie de la stapinire, ia atitudine. Cam tirziu ca sa-l mai pot crede.
    Liiceanu a pierdut timpul cind putea vorbi. Degeaba il mai cauta acum.