Noua mii de romani candideaza in octombrie la institutiile europene. Stiu ei ce-i asteapta?

Reguli nescrise: cum (nu) se ajunge la un job bine platit la Bruxelles

de Ioana Speteanu     EurActiv.ro
Miercuri, 6 septembrie 2006, 0:00



O prima zi de pregatire intensiva pentru preselectia ce urmeaza sa aiba loc curand iti deschide ochii.

Sinceritate totala din partea tutorelui britanic, mai degraba 'coach' decat profesor. Entuziasmul salii pline de candidati se ofileste pe masura ce afla regulile.

Nu cele scrise, expuse pe site-ul oficial al Oficiului European pentru Selectia Personalului (EPSO - europa.eu.int/epso/index_en.htm), ci cele nescrise, care deja devin legenda.

Iata cateva, ca mostra:

  • vi se pun intrebari ambigue si se asteapta raspunsuri exacte

  • puteti avea nenorocul sa intalniti intrebari de o calitate indoielnica (ilogice)

  • nimic din experienta concursurilor anterioare nu va garanteaza succesul, totul este in schimbare

  • EPSO nu publica toate detaliile legate de concurs.


    Afli, cu alte cuvinte, ca nu poti afla nimic si ca, in fapt, ceea ce conteaza intr-o prima etapa, cea a preselectiei la care s-au inscris cu atata entuziasm fix 9.213 de candidati romani, pe 215 locuri de functionari, este cultura generala si logica bunului simt.

  • Cultura generala pentru ca esti pus in situatia de a lucra cu fractii si procente - va mai amintiti ce ati invatat in gimnaziu si in liceu? Daca nu, cereti ajutorul copiiilor dumneavoastra.

  • Logica bunului simt pentru ca trebuie sa raspunzi unor intrebari cu cheie logica, indiferent ca se refera la cunostinte despre Uniunea Europeana sau la ambarcatiunile de pescuit din Marea Nordului.


    Articolul complet in EurActiv.ro






  • Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


    138 vizualizari

    • 0 (0 voturi)    
      Hai sa fim seriosi!!!!!!!!! (Joi, 7 septembrie 2006, 9:27)

      BBU [anonim]

      Bai oameni buni hai sa fim seriosi si sa nu ne mai dezvinovatim.. Desigur ca tara noastra ar fi fost nr1 in lume, daca nu ne atacau turcii...ar fi fost si ar fi dres... Desigur ca romanii sunt cei mai destepti de pe tot globul si ceilalti sunt prosti, inclusiv cei din EU, cei din Luxembourg si Bruxelles. Ce sens are o intrebare despre un vas de pescuit din Marea Nordului.... te intrebi tu.. Ei bine daca ai gandi mai departe de tara ta "defavorizata" ai stii care e problema cu Spania si Marea Nordului,
      Spania si Marea Nordului? - ce legatura are.. te intrebi in continuare...

      Si fractii si ecuatii simple? Pentru ce iti trebuie... pai daca nu stii nici macar sa faci asta, nu ai nici cunostinte... nu mai pierde vremea si fa altceva.

      Nu sunt eu cel mai destept roman, sper ca nici cel mai prost. Imi cer iertare daca scriind asta o sa supar pe unu sau altu. Dar cateodata mi-e greata de atitudinea asta a noastra - si zic noastra, pentru ca sunt si eu roman si am si eu "mostenirea nationala".

      Cat despre cunostinte... faceti voi de nota 10 si sa vedeti cum o sa va ia... Asta cu "networkingul " am mai auzit-o. In putine cazuri e adevarata, dar in cele mai multe este o scuza... pentru incompetenta.
      Ce o sa zici de ala mai bun ca tine? Ca a fost mai bun ca tine si bravo lui? Nuuu.. o sa zici ca a avut pile.. si tu, marele geniu nedescoperit al planetei ai ramas anonim.

      Asa ca fratilor nu va mai plangeti, incercati sa intelegeti ca Romania nu e buricul pamantului si nici romanii sarea lui.

      Spor la invat <><
    • 0 (0 voturi)    
      victime (Joi, 7 septembrie 2006, 9:49)

      mihai [anonim]

      Aplauze la mesajul anterior.

      Sunt total de acord cu teoria ta, ca noi romanii suntem inainte de toate victime. Ai pus punctul pe i. Asa ca frati romani ce va simtiti inteligenti puteti sa va inscrieti linistiti, ca daca dovediti ca stiti vezi avea si de castigat...ori la Bruxelles ori la Bucuresti.

      P.S. Puneti mana pe carte.
    • 0 (0 voturi)    
      birocratie / birocrati (Joi, 7 septembrie 2006, 11:56)

      ABC [anonim]

      Voi credeti ca numai ai nostri sunt imbecili? Va inselatzi! Cine a avut de lucrat cu institutii guvernamentale de afara sau a avut interactiuni cu oameni din mari corporatzii europene intzelege ce spun. Frate, om fi noi tampitzi. Da' nu suntem cei mai mari.
    • 0 (0 voturi)    
      romamul cel harnic fata in fata cu reactiunea (Joi, 7 septembrie 2006, 11:59)

      ciprian [anonim]

      pai sa vedem, un functionar roman(la el acasa) arata cam asa:
      - munceste putin si trage de timp
      - in general nu e bine pregatit pentru munca pe care trebuie sa o presteze
      - iti vorbeste rastit si te trateaza ca pe ultimul om
      - se plange mereu de salariu dar nu se intreaba daca merita mai mult
      - a obtinut postul pe cai dintre cele mai dubioase(spaga, nepotism, etc.)

      si astfel ma intreb: ce sa caute functionarul roman in EU - sa o puna pe butuci?!
    • 0 (0 voturi)    
      fost participant (Joi, 7 septembrie 2006, 12:20)

      ela [anonim]

      ca idee...in ajutorul celor care isi dau cu parerea eu am participat anul trecut la un astfel de concurs pentru parlament..cred ca sunt mai multe categorii de competitii ...poate mai tineti minte..au fost 100 de locuri anuntate la interviu am fost chemati doar vre-o treizeci..nu mi-am dat seama de criteriile de selectie..ca si eu am ramas cu gura cascata..
      proba a fost:testul scris si interviu: testul scris era in engleza plin de tabele si cifre ..a trebuit sa facem un mic rezumat aceea ce am citit si sa punctam esentialul ..care intr-adevar era o mica chichita ..la interviu ..un interviu obisnuit..cite ceva despre activitatea de la serviciu..ceva pentru perspicacitate
      cam asta a fost..am fost anuntata ca sunt pe lista de rezerve si cam atit.
      stiu ca au plecat doua fete..cu care am mai tinut putin legatura ...cam asta a fost
      acum ma voi duce din nou probabil..dar nu ma astept la nimic
    • 0 (0 voturi)    
      Mai piano (Joi, 7 septembrie 2006, 12:24)

      Bibi [anonim]

      N-ar strica sa ne gandim putin ce comentariu scriem. Pe cine interpelam? Toata Romania, toti romanii, cunostintele noastre, pe noi insine? Asta e un articol scris de-un om, reprezinta punctul lui de vedere. Ce-aveti cu romanii? Si mai ales tu Ciprian, probabil ca asa esti la lucru...sau poate colegii tai, ceea ce nu defineste comportamentul altora. Mai lasati generalizarile si activati neuronul.
    • 0 (0 voturi)    
      solutzie (Joi, 7 septembrie 2006, 15:06)

      dodo [anonim]

      Mey oameni buni .... semintzenia asta a noastra de romani , in primul rand, apoi de oameni .... este una mizerabila. D-asta ne au si numit "tziganii europei" ...ne meritam soarta ...sa se joace altii cu noi cum vor si noi sa stam sa inghitzim toate astea. Santem o tzara plina de minciogari, tzigani, hotzi .... s.a.m.d. Nu i de mirare ca o ducem asa de "bine". Asa ca ...hai sa acceptam si sa dansam in continuare dupa cum canta altii!!!