Franta invinge campioana mondiala Italia

de     Onlinesport.ro
Joi, 7 septembrie 2006, 0:00

Franta a invins miercuri seara pe Italia cu 3-1, in preliminariile EURO 2008. Francezii si-au luat revansa dupa finala Cupei Mondiale 2006, castigate de Italia, la capatul unui meci captivant.

Franta a socat Italia inca de la inceput. In minutul 1, francezii au deschis scorul prin Sidney Govou. Acesta l-a invins pe Gianluigi Buffon cu un voleu de zile mari, servit de William Gallas.

Francezii au continuat jocul bun si au dus scorul la 2-0 in minutul 18. Un sut violent al lui Florent Malouda nu a putut fi retinut de Buffon, iar Henry a recuperat si a dublat avantajul gazdelor cu un sut pe langa capitanul Fabio Cannavaro.

Dupa nici un minut, sperantele campioanei mondiale au renascut. Alberto Gilardino a scapat de adversarul direct Govou si a trimis cu capul in plasa in urma unei lovituri libere executate de Pirlo.

Nu trecusera nici 20 de minute si se marcasera 3 goluri in finala reeditata a Cupei Mondiale 2006!

in minutul 27, Italia a fost la un pas de 2-2. Gilardino a deviat o minge cu varful piciorului, totul parea ca se termina cu gol, numai ca portarul francez Gregory Coupet a oprit balonul exact cand sa treaca de linia portii!

Minutul 55 a marcat din nou desprinderea la doua goluri a Frantei. Govou a reusit sa il invinga pentru a doua oara in acelasi meci pe Buffon. Atacantul lui Olympique Lyonnais a trecut de Cannavaro si a dus scorul la 3-1.

O victorie meritata a Frantei in fata Italiei. Fara Zidane si Materazzi, totul s-a jucat pe teren, la fotbal.