Financial Times:

Fondul Monetar International avertizeaza asupra accentuarii vulnerabilitatii externe a Romaniei

de A.V.     HotNews.ro
Joi, 7 septembrie 2006, 0:00



Fondul Monetar International va prezenta saptamana viitoare, la Singapore, in cadrul intalnirii ministrilor de finante din cele sapte cele mai industrializate tari din lume (G7), un raport in care va avertiza ca vulnerabilitatea externa a Romaniei, Bulgariei si Ungariei s-a accentuat, informeaza Financial Times.

FMI este de parere ca lipsa disciplinei fiscale, in cazul Ungariei si cresterea rapida a creditarii in sectorul privat, in cazul Romaniei si Bulgariei au generat o accentuare a deficitului de cont curent si a datoriilor externe ale acestor tari.

Potrivit Financial Times, raportul asupra vulnerabilitatilor celor trei tari ilustreaza temerile globale ale politicienilor referitor la deterioarea deficitelor de cont curent. Publicatia mai noteaza ca in luna aprilie a anului curent, Fondul Monetar International a majorat semnificativ estimarile pentru 2006 privind deficitul de cont curent in cazul celor trei tari.

Astfel, FMI estimeaza ca in acest an deficitul de cont curent al Ungariei va fi de 9,1% din Produsul Intern Brut (PIB), al Bulgariei va fi de 12,4% din PIB iar al Romaniei de 10,9% din PIB.

“Boom-ul creditarii in Bulgaria si Romania au generat probabil accentuarea vulnerabilitatii pe termen mediu, aspect care in Ungaria a fost cauzat de cresterea imprumuturilor in valuta si de semnele referitoare la degradarea calitatii creditelor”, se precizeaza in raportul citat de cotidianul britanic.

Raportul adauga ca in Bulgaria politica macroeconomica a fost prudenta, iar in Ungaria implementarea acestei politici ramane inca o problema. In aceasta privinta, Romania ingrijoreaza mai putin.

In luna aprilie, expertii FMI estimasera ca deficitul de cont curent al Romaniei va fi in acest an de 8.3% din PIB, urmand a fi redus la 8.1% in 2007. Autoritatile romane estimeaza pentru 2006 un nivel al deficitului de cont curent de aproximativ 9% din PIB.

Potrivit datelor BNR, la nivelul intregului an 2005, deficitul de cont curent al Romaniei a depasit 6,8 miliarde euro, in crestere cu 35,1% fata de anul anterior. In primele sase luni ale acestui an, deficitul de cont curent s-a adancit la 4,170 miliarde euro, mai mare cu 40,2% decat cel din perioada similara a anului anterior, in principal pe seama accentuarii deficitului balantei comerciale.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


81 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    hash (Vineri, 8 septembrie 2006, 8:54)

    hash [anonim]

    efectele de supra-incalzire economica nu exista.

    asa zisele efecte ale supra-incalzirii economice se bazeaza de fapt pe investitii si credite date in scopuri prost alese de banci si consumatorii acelor credite.

    adica lipsa unei educatii manageriale si financiare.

    adica lipsa educatiei.

    adica prezentei prostiei.

    adica estul europei e involuat dpdv mental si ... mintal.

    in urma acestui rationament (vizibil de altfel si pe strada in masa de oameni) nu inteleg de ce nu se instaureaza niste mecanisme de control, monitorizare si pana la urma educare cat mai bune cu putinta.

    si as insista pe educare... !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Vineri, 8 septembrie 2006, 9:39)

    Om nedumerit! [anonim]

    O intrebare economistilor care au citit acest articol:

    Am facut un simplu calcul (salariu mediu net x 12 luni x numarul de salariati) si a rezultat aproximativ 12 miliarde EURO, suma ce reprezina venturile din salarii a tuturor oamenilor care muncesc in romania pe parcursul unui an.
    Din presa inteleg ca pina la sfirsitul anului deficitul comercial va fi de aproximativ 14-15 miliarde euro, aceasta suma reprezentind valoarea produselor si serviciilor cunsumate de cetatenii romaniei peste ceea ce au produs. CUM ESTE POSIBIL CA VALOAREA CONSUMULUI SUMOLIMENTAR PRODUCTIEI SA FIE MAI MARE DE CIT QUANTUMUL TUTUROR SALARIILOR NETE? Ce fel de economie disfunctionala este asta? Cum e asta posibil? Poate cineva sa explice?

    Merci.
  • 0 (0 voturi)    
    fmi (Vineri, 8 septembrie 2006, 10:11)

    Valentin [anonim]

    Sa ne mai lase in pace FMI-ul cu toate analizele lui tampite.Pe unde au trecut gusterii de la FMI s-a ales praful!! Inclusiv la noi!! Pentru niste transe de 70-80 milioane de doari ne frecau ridichea de ne zapaceau .Si acum cand lucruile ,taras-grapis ,se mai misca si fara amaratele lor de transe ,vin acesti ZMEI de doi lei cu marile lor analize.D-mnilor lasati Bancile sa-si faca politica cum vor ,fiindca nici un bancher strain nu e tampit sa arunce banii de pomana in Romania.Si nu va mai impacientati atata de niste ratati de la FMI-ce-si vad obiectul muncii cum le fuge de sub picioare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    re:valentin (Vineri, 8 septembrie 2006, 10:42)

    ana pauper [anonim]

    corect: fmi e o gasca de rechini. de ce sa ne prosternam la tot ce-i vestic? cu biznisu' sintem inca la scoala elementara, dar ne prindem noi cu timpul...
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns scurt pentru "om nedumerit" (Vineri, 8 septembrie 2006, 12:02)

    Economist [anonim]

    Deficitul comercial este diferenta dintre exporturi si importuri - iar importurile nu sunt alocate numai pentru consum, ci si pentru investitii (care au crescut zdravan) - asa ca puneti prost problema.
  • 0 (0 voturi)    
    Completare #5 (Vineri, 8 septembrie 2006, 13:32)

    Je [anonim]

    Inca un calcul simplu:
    In articol se scrie destul de clar dle ca deficitul pe primele 6 luni ale acestui an a fost de 4,170 miliarde euro, adica pe 12 luni ar fi x 2 = 8,340 miliarde euro. Simplu nu ?
    Nicidecum 14-15 miliarde ...
    Sau mai complicat un pic (da`am incredere), plecand de la deficitul pe intreg anul 2005 = 6,8 mld E + estimare crestere 35,1% => 9,18 mld E deficit cont curent estimat pe 2006.

    Iar economia este intradevar disfunctionala, dar din cu totul alte motive ...
  • 0 (0 voturi)    
    jero (Vineri, 8 septembrie 2006, 13:44)

    vegg [anonim]

    adica daca importurile pentru investitii sunt bine alese atunci vom avea un deficit de cont curent usor amortizabil ?
    misto!

    daca afaceristii romani vor face investitiile proasta atunci e de jale.

    deci totul se rezuma la intutie, experienta si educatia economica a agentilor economici.

    OARE DE CE STATUL NU SPONSORIZEAZA CURSURI DE FORMARE IN MANAGEMENT ? Sa zicem sa compenseze un % din cursurile rulate de anumite agentii guvernamentale si private in acest domeniu.

    Ma rog - oricum statul roman nu gandeste pe termen lung - ci doar pt copiii idiotilor momentului. Adica cine imparte - parte isi face rpd si bine - adica fura...
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns partial pt om nedumerit (Vineri, 8 septembrie 2006, 13:51)

    Dani [anonim]

    "valoarea produselor si serviciilor consumate de cetatenii romaniei peste ceea ce au produs".

    in statisticile oficiale nu este trecuta economia subterana si nici banii primiti in tara de la "capsunari si carturari", cu care se cumpara diverse produse si servicii. Cel mai tare produs "la export" se pare ca ramane forta de munca romaneasca. dar aici contabilizarea e cam in aer.

    dani
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns partial pt om nedumerit (Vineri, 8 septembrie 2006, 13:53)

    Dani [anonim]

    "valoarea produselor si serviciilor consumate de cetatenii romaniei peste ceea ce au produs".

    in statisticile oficiale nu este trecuta economia subterana si nici banii primiti in tara de la "capsunari si carturari", cu care se cumpara diverse produse si servicii. Cel mai tare produs "la export" se pare ca ramane forta de munca romaneasca. dar aici contabilizarea e cam in aer.

    dani
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns partial pt om nedumerit (Vineri, 8 septembrie 2006, 13:54)

    Dani [anonim]

    "valoarea produselor si serviciilor consumate de cetatenii romaniei peste ceea ce au produs".

    in statisticile oficiale nu este trecuta economia subterana si nici banii primiti in tara de la "capsunari si carturari", cu care se cumpara diverse produse si servicii. Cel mai tare produs "la export" se pare ca ramane forta de munca romaneasca. dar aici contabilizarea e cam in aer.

    dani
  • 0 (0 voturi)    
    raspuns partial pt om nedumerit (Vineri, 8 septembrie 2006, 13:55)

    Dani [anonim]

    "valoarea produselor si serviciilor consumate de cetatenii romaniei peste ceea ce au produs".

    in statisticile oficiale nu este trecuta economia subterana si nici banii primiti in tara de la "capsunari si carturari", cu care se cumpara diverse produse si servicii. Cel mai tare produs "la export" se pare ca ramane forta de munca romaneasca. dar aici contabilizarea e cam in aer.

    dani