La Scoala tinerilor din PSD

Presedintele Basescu a dat lectii opozitiei

de D.G.     HotNews.ro
Vineri, 8 septembrie 2006, 0:00


Presedintele nu poate fi partas la ceea ce nu se face bine

Reforma administratiei si modificarea Constitutiei au fost cateva dintre lectiile predate vineri de presedintele Basescu la Scoala de vara a tinerilor PSD.Traian Basescu a reluat problema descentralizarii, pe care o abordase si la scoala de vara a PD, cand a declarat ca reforma administratiei este un esec al actualei puteri.

In ceea ce priveste modificarea Constitutiei seful statului a propus doua variante: republica prezidentiala sau republica parlamentara:"
propunerea mea este sa optam pentru o republica parlamentara sau pentru una prezidentiala", a spus seful statului, adaugand ca dintre cele doua variante trebuie aleasa solutia cea mai buna pentru populatie.

Presedintele considera necesara modificarea Constitutiei pentru a restabili echilibrul de putere intre Guvern si Presedintie. Traian Basescu a enumerat si situatiile in care au existat conflicte intre premier si presedinte din cauza prevederilor constitutionale, care confera atributii limitate presedintelui, in raport cu legitimitatea data de vot.

Seful statului a mentionat, de asemenea, ca Romania trebuie sa se inspire din modelul european pentru alegerea unui model de organizare de stat. El a explicat ca specific republicii prezideniale este faptul ca presedintele este ales in mod direct si este sef al executivului, iar conform modelului parlamentar, seful statului este ales de legislativ si are puteri limitate.

Traian Basescu a tinut sa precizeze ca in discutiile referitoare la alegerea unei forme de guvernamant nu isi va sustine interesul in calitate de presedinte ales.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


68 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    lksajnsdf (Vineri, 8 septembrie 2006, 13:50)

    bhtert [anonim]

    Daca votam pentru o republica parlamentara idiotii astia de parlamentari o sa ne fure si aerul din case si o sa isi faca ei afaceri...

    Daca votam cu republica prezidentiala o sa fim bulversati de o singura persoana.

    Prefer ultima versiune pt Romania - cel putin atata timp cat avem un om de pus la treaba. Ceilalti o sa il fure oricum.

    Planul mioritic nu cred ca merita sa fie condus de niste oi bete (aka parlamentarii romani de kkt) !
  • 0 (0 voturi)    
    Titlu tendentios, dar mobilizator la marea unire ! (Vineri, 8 septembrie 2006, 14:13)

    Sorina [anonim]

    Parca vad refacut vechiul FSN, adunati impreuna toti fii ratacitori ! Ce imagine mareata ! Iar in fruntea lui, a FSN, pe cel mai iubit si genial fiu al poporului.
    Acum sunt convinsa ca vechile iubiri nu se uita niciodata, chiar si cele politice, intre oameni cu aceleasi viziuni si idealuri inaltatoare.
  • 0 (0 voturi)    
    Republica (Vineri, 8 septembrie 2006, 14:14)

    ionion [anonim]

    Cel care conduce trebuie ales de popor nu de "sleata potentatilor zilei". El trebuie sa dea socoteala prin vot sau referenduum numai poporului. PROBLEMA ESTE CA POPORUL ESTE MANIPULABIL, DAR SPERAM CA MASS MEDIA SA-SI FACA DATORIA...
  • 0 (0 voturi)    
    Ca si cum parlamentarii nostri (Vineri, 8 septembrie 2006, 14:18)

    Z [anonim]

    ar fi responsabili si onesti cum sunt majoritatea in Europa !

    Nu putem sa avem o republica parlamentara ca-n UE condusa de parlamentari ca-n Romania ! Adica cumparati de Voiculescu, Patriciu, Tiriac si Becali sau alti romani din Top 100 al Europei de Est !

    IATA PARLAMENTUL ROMANIEI - formula simplificata :

    Romanii din Top 100 al celor mai bogati est-europeni
    58. Tiriac 900 mil. dolari
    59. Dragan 850 mil. dolari
    65. Micula 750 mil. dolari
    66. Vintu 750 mil. dolari
    70. Paunescu 700 mil. dolari
    76. Patriciu 650 mil. dolari
    81. Niculae 550 mil. dolari
    89. Becali 450 mil. dolari
    96. Voiculescu 400 mil. dolari

    Vrem ca acesti oameni sa-l aleaga pe presedintele Romaniei sau pe primul ministru - DINTRE OAMENII BAGATI PE BANII LOR IN PARLAMENT ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cat de puternica ar fi putut fi astazi Alianta ! (Vineri, 8 septembrie 2006, 14:29)

    YR [anonim]

    In ultimii 16 ani PNL nu a facut decat sa vanda si sa tradeze.
    Printre lucrurile de mare pret pe care PNL le-a tinut "la vanzare" sau pentru "tradare pe gratis" la PSD, a fost si Fuziunea - adica unitatea dreptei - cea care a fost mereu dorita de electorat din 1990 incoace.
    De fiecare data insa cand, in ultimii 16 ani, Fuziunea a fost aproape de realizare, PNL a fost - punctual - factorul care a pus stop acestei idei - oferind pe tava PSD-ului EXACT ceea ce-si dorea - o dreapta faramitata si mancata de conflicte.

    Iata ce ar fi insemnat o unitate a dreptei PENTRU PSD - si ce cadou teribil a facut Patriciu PSD-ului, pe langa vanzarea sanselor dreptei din timpul campaniei :

    ALIN TEODORESCU, ZIUA, 23.06.2006 articolul: Social-democratii in dificultate
    "Ce poate sa faca? Decat ce a putut sa faca in ultimele 18 luni, a fost sa-i impinga pe membrii Aliantei, respectiv PNL si PD, catre fuziune. AR FI FOST O MISCARE POLITICA AMENINTATOARE PENTRU NOI, PENTRU SOCIAL-DEMOCRATI, pentru ca in loc sa avem doua jumatati de partide in fata aveam un partid mare, liberal-democrat, care este un curent puternic in Europa si in SUA. Nu s-a putut. A incercat sa provoace schimbarea primului ministru si alegeri anticipate. (...) N-a reusit".

    Cred ca PNTCD-ul merita totusi onoarea de a NU fi asezat NICIODATA langa PNL - pentru ca PNTCD si-a purtat crucea pana la sfarsit, si si-a asumat cu demnitate esecul - in timp ce PNL a VANDUT sansele dreptei chiar DIN TIMPUL CAMPANIEI ELECTORALE SI TOT TIMPUL DUPA CASTIGAREA ALEGERILOR -
  • 0 (0 voturi)    
    Si poporul traieste in mizerie... (Vineri, 8 septembrie 2006, 14:32)

    Vali [anonim]

    58.Tiriac 900 mil. dolari
    59. Dragan 850 mil. dolari
    65. Micula 750 mil. dolari
    66. Vintu 750 mil. dolari
    70. Paunescu 700 mil. dolari
    76. Patriciu 650 mil. dolari
    81. Niculae 550 mil. dolari
    89. Becali 450 mil. dolari
    96. Voiculescu 400 mil. dolari

    Dragan, Vantu, Tiriac...Oricum sunt niste epave. In curand o sa-i manance viermii.
  • 0 (0 voturi)    
    parlamentari (Vineri, 8 septembrie 2006, 14:49)

    Manole [anonim]

    Imi e sila de gunoaiele astea care isi zic "parlamentari". In toata lumea sunt jigodii dar cum sa face ca in Romania numai astia ajung in functiile de conducere ? Raspuns: intra in haznalele numite partide politice si, daca slugaresc si ling cu sarg, succesul lor e asigurat !
    Pacat de tara asta !
  • 0 (0 voturi)    
    da, ii maninca viermii... (Vineri, 8 septembrie 2006, 15:05)

    S2 [anonim]

    Da, Vali, ai dreptate, ca o sa ii manince viermii, dar totusi numai 9 (noua) OAMENI AU ACUMULAT O AVERE TOTALA DE 6 MILIARDE DOLARI! iar averea restului de parlamentari ai Romaniei mai face 1 miliard de dolari/euro.
    mostenitorii lor sa traiasca...

    DAR se pune intrebarea:
    CUM AU ACUMULAT 9 oameni o avere atit de imensa in numai 17 ani de la 1989????
    CIT DE CORECT AU ACUMULAT ei aceasta avere, in situatia in care tot in 17 ani salariul minim pe economie a ajuns la cca 100 euro/luna.
    CITE legi au fost astfel gindite si votate ca NUMAI LOR sa le mearga bine si din cind in cind cite o lege sa le permita un TUN de milioane dolari...
    NU CUMVA a venit timpul sa mai dea si socoteala CUM a "incropita mica lor avere"?
    CINE a contribuit ca ei sa infloreasca si bizonii sa saraceasca?
    DE CE se lupta ca niste fiare impotriva unor perchezitionari DNA, impotriva ANI, impotriva legii lustratiei...?

    Concluzie: partidele si parlamentul sint pline de fosti ofiteri de securitate, fosti activitisti de marca ai pcr, fosti turnatori de calibru mare.
    Sper ca a inceput CURATENIA GENERALA si va fi terminata, ca la urmatoarele alegeri sa votam oameni noi (dar nu de tip ponta, orban, corlatean, nica etc).
  • 0 (0 voturi)    
    TSD a luat o lectie si ...o tzeapa. (Vineri, 8 septembrie 2006, 16:10)

    OARE CINE [anonim]

    Invitatia de vara s-a dorit a fi o replica si o testare, dupa participarea lui Traian Basescu la scoala similara PD-ista.

    Po(a)nta a fost pe miza ca (poate) nu va participa, poanta a iesit ...ca (serios) chiar a venit. Presedintelui i s-a mai dat o buna posibilitate sa-si dovedeasca prezenta ...de spirit. Lectia despre CALITATILE POLITICIANULUI a fost interesanta, punctuala si de rezonantza.

    Bineinteles ca nici celelalte raspunsuri, lamuriri si reactii nu au punctat mai putin. TSD-istii au incercat cateva intrebari de incurca-lume ( e drept, in limite mai rezonabile decat m-am asteptat ). In final a iesit o intalnire consumata pe un tonus demn de luat in consideratie, cu semnificatii multiple.

    De observat ar mai fi ...TZEAPA, adica incercarea gazdelor de a oferi acest cadou, numai ca ...LE-RAMAS tot lor. Nu ma refer doar la faptul ca la plecare, presedintele chiar le-a lasat-o sprijinita de spatarul scaunului.

    Oricum, pentru TSD e mai bine ca oaspetele le-a sosit, adica nu i-a lasat (si nu i-a dat) o scoala mai la ...buli-vara.
  • 0 (0 voturi)    
    cenzura (Vineri, 8 septembrie 2006, 16:36)

    aaa [anonim]

    Am postat la ora 15,20 si nu ati afisat cele 5 randuri transmise.
  • 0 (0 voturi)    
    "Un politician trebuie sa fie UN OM LIBER" (Vineri, 8 septembrie 2006, 17:38)

    bornFREE [anonim]

    "Nu trebuie sa accepti compromisuri - "aranjamente" care sa-ti fie aruncate in fata cand ti-e lumea mai draga, si nu trebuie, ca politician, sa pui mana pe bani.
    Un politician trebuie sa fie UN OM LIBER."

    "In 2000 am facut ce-a trebuit, desi nu ma pregatisem sa ajung primar (am candidat pentru ca trebuia cineva sa candideze, dl. Oprescu e aici poate sa confirme), in 2004 la primarie, am candidat pentru ca mi-a placut (munca de la primarie) - adica am facut ce-am vrut eu. Iar in 2004 la presedentie am candidat pentru ca a trebuit".
  • 0 (0 voturi)    
    Plaiul mioritic condus de "omu' pus la treaba" (Vineri, 8 septembrie 2006, 21:34)

    Congolezu' ostenit [anonim]

    Mai baieti, terminati cu prostiile cu republica prezidentiala! Nu votati o lege doar pt ca acum pare buna. O astfel de lege are bataie foarte lunga.
    Sa nu uitam ca la alegerile din 2004 Basescu a avut 51,23% si Bombo avea 48,77%, si asta din voturile exprimate care au fost de 55% din numarul cetatenilor cu drept de vot. Deci:
    1- pe Marinar l-au votat ceva mai mult de 25% din populatia cu drept de vot a Romaniei (halal reprezentativitate, da asa-i in democratie)
    2- putin a lipsit sa nu iasa Bombo, 2,5 procente (apropo, daca iesea Bombo, hmmm? Republica prezidentiala? Suna bine, nu?
    3- Basescu mai are voie doar un mandat, dupa care cele mai multe sanse le are, probabil nea Gigi (daca Steaua ia atunci vreo cupa)...:)
    4- Intr-un parlament intra oameni de kkt dar mai intra si baieti buni, mai ales daca se voteaza uninominal. In Romania, concentrarea puterii in mainile unui singur om, a avut des consecinte nefaste (in '68 Ceasca parea un patriot viteaz pentru romani si un democrat in ochii Occidentului, dar in 89 era un criminal pt toata lumea). Asa ca mai bine, treceti la treaba, si schimbati lucrurile. Nu va mai lamentati, si intrati in politica.
    Hai sa traiti bine!
  • 0 (0 voturi)    
    parlamentara (Vineri, 8 septembrie 2006, 21:56)

    suca [anonim]

    si eu sunt tot pt republica parlamentara dar deasemenea is satul de palamentarii nostrii de 16 ani incoace.
    in al doilea rand daca e sa fie parlamentara atunci sa nu ne mai cheme sa alegem presedintele. de ce sa aleg pe unu care e pus de forma?

    si-n ultimul rand nimeni nu sesizeaza capcana intinsa de basescu :) e vulpoi batran asta d-aia imi place mai mult decat tariceanu.
    declasarea discutiilor pt revizuirea constitutie e facut acum, obiectul final o sa fie cel mai devreme la sfarsitul mandatului sau... oare cine va fii premier?:)

    iar faptul ca a fost invitat la scoala de vara tsd si s-a mai si dus si peste toate acestea a mai fost si aplaudat cred ca a demonstrat ca este abil si stie sa puncteze din lucruri marunte. nu aberatii de retragere a trupelor...
  • 0 (0 voturi)    
    Parlamentul (Vineri, 8 septembrie 2006, 22:25)

    sam [anonim]

    In momentul de fata avem O DICTATURA A PARLAMENTULUI - nici un parlamentar nu poate fi supus cercetarii penale fara acordul parlamentului - fapt nemaiintalnit in Europa; nu exista nici un fel de control popular asupra activitatii parlamentului. Parlamentul ales asa cum e, tine in viata un guvern ATAT TIMP CAT POATE FURA MAI BINE, astfel ca cea mai stabila si plina de putere institutie in Romania devine guvernul care nu poate fi schimbat - SI NICI NU A FOST NICIODATA SCHIMBAT, decat cu foarte mare greutate.

    Nu se poate reforma constitutia acordand PUTERI ABSOLUTE unui guvern care nu poate fi schimbat de catre nimeni.
    Nu putem avea si un presedinte si un guvern ales tot pentru 4 ani.
    Nu putem incremeni timp de 4 ani in structura de la alegeri. Guvernul, cel putin, trebuie sa poata fi schimbat in functie de evolutia si performantele sale - si nu lasat sa incremeneasca si sa acumuleze putere asa cum s-a intamplat in vremea lui Nastase.
    Boala Romaniei in ultimii 6 ani - de la regimul PSD incoace - a fost acumularea de putere de catre GUVERN.
    Nimeni nu stie practic cum a reusit tariceanu sa creasca structura guvernului la de 7 ORI MAI MULT DECAT NASTASE.
    Acum vrea puteri absolute, SI ARE DEJA UN serviciu secret - lucru stiut de foare putina lume si bine tinut ascuns de presa lui Patricu, in care au fost adunati securistii debarcati de la SRI.
  • 0 (0 voturi)    
    Exemplu de responsabilitate parlamentara (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 2:11)

    Yke [anonim]

    Dupa dezbaterile din Parlament, Agentia de Integritate a devenit o "superba inutilitate"

    Agentia de Integritate (ANI), al carei scop este controlarea averilor deminitarilor si prevenirea coruptiei, risca sa se transforme intr-o institutie inutila si formala. Nici nu au inceput bine dezbaterile din Parlament asupra proiectului de lege privind infiintarea ANI si deputatii UDMR, ai Partidului Conservator si ai PSD au si redus din atributiile necesare pentru buna functionare a Agentiei.

    Initiativa parlamentarilor este criticata de mai multi reprezentanti ai societatii civile, care cer deputatilor “sa-si reconsidere pozitia” si sa nu faca din ANI o institituie ineficienta.
    ...................
    Hotnews, 08.09.2006