Echipa de polo a Romaniei a obtinut o calificare extraordinara in semifinalele Campionatului European ce se desfasoara la Belgrad. Romania a invins joi Italia, cu scorul de 10-9, dupa un meci dramatic presarat cu rasturnari de scor spectaculoase.

Romania si Italia au inceput puternic meciul, in primul sfert al partidei inscriindu-se nu mai putin de opt goluri, cate patru pentru fiecare echipa. Al doilea sfert a fost dominat de italieni si de portarul lor, Bertini, Italia castigandu-l cu 5-2. Asadar, dupa prima jumatate a meciului, scorul era de 9-6 pentru Italia.

Romania a revenit extraordinar in a doua jumatate a meciului, pe care a incheiat-o fara a mai primi vreun gol de la puternicii italieni. In al treilea sfert Romania a inscris doar o data, ducand scorul la 9-7 pentru Italia, dar in ultimul sfert s-a detasat clar, inscriind de nu mai putin de trei ori.

Ultimul gol al Romaniei a fost inscris in chiar ultimul minut de joc, cand scorul era 9-9, de catre Andrei Iosep.

Romania s-a calificat astfel in semifinalele Campionatului European, pentru prima oara dupa o pauza de 13 ani. In semifinale Romania va intalni favorita competitiei, Serbia. In faza grupelor, Serbia a invins Romania cu 13-5, intr-o maniera categorica, dar in semifinale se poate intampla orice.

Baietii antrenorului Hagiu s-au calificat automat pentru EURO 2008 ce se va disputa in Spania, ei deja fiind calificati si pentru Campionatul Mondial din 2007.