Reportaj HotNews

Marturia unui bucurestean prapadit ajuns la Bruxelles

de Vlad Telibasa     HotNews.ro
Vineri, 8 septembrie 2006, 0:00


Grand Place / HotNews.ro

Orasul Bruxelles e, prin definitie, unul al contrastelor. Cosmopolit cu desavarsire, oscileaza intre lego-landul creat de belgieni si maghernitele in care isi duc traiul sutele de mii de imigranti africani. Intre Bruxellesul european si cel african nu e o distanta mai mare de doi kilometri, insa diferenta e spectaculoasa.

Pentru un est-european, impactul cu blajinii belgieni e intr-adevar mare, si chiar ai senzatia ca singurele cuvinte pe care le stiu sunt "merci monsieur", "desole monsieur", toate spuse cu zambetul pe buze. Lucrurile se schimba insa radical cand treci “granita” imaginara spre zonele sarace.

Diferentele de cultura, sau mai bine zis de buna crestere, sunt remarcabile inca de la aeroport. In afara de faptul ca nu vezi taximetristii agatandu-se de tine in speranta unei curse manoase, ai optiunea trenului care in 20 de minute te lasa in centrul orasului.

Cobori la subsolul aeroportului si pentru nici trei euro ti-ai asigurat drumul. Nu poti fuma, insa cu siguranta poti sta linistit ca nu vei capata hepatita sau vreo boala de piele.

Cum sta treaba cu platitul biletelor

Ceea ce e mai frapant insa e ca nu vezi controlori. Nici in tren, nici in metrou, nici in autobuze sau in orice alt mijloc de transport in comun. Aproape ca nu ai senzatia existentei unei autoritati. Totul se bazeaza pe bunul simt al oamenilor.

La metrou treci pur si simplu ca pe bulevard, fara bare de siguranta, fara garduri de imprejmuire. Daca vrei intr-adevar sa nu platesti, o poti face fara probleme. Totul e sa nu te vada oamenii a caror privire te va face cu siguranta sa te simti ca un roman. Neaos. Un euro si jumatate nu e motiv sa tragi in piept primaria. Sau e?

Acelasi sistem se practica si in tramvaie, in care te poti urca dupa ce in prealabil ti-ai cumparat tichet de la unul din miile de automate prezente pe strada. La fel si cu plata parcarii.

Tragi masina pe marginea strazii, bagi un euro-jumate in deja exasperantul automat, care evident functioneaza pe baza de energie solara, si primesti un bon pe care il asezi pe bordul masinii, la vedere.

Cea mai mare parte a orasului e de o curatenie desavarsita. Nici urma de praf, chistoace sau hartii. Parca nici cosurile de gunoi nu sunt atat de dese, dar cele care sunt, par a fi suficiente.

Doua vorbe despre circulatia in Bruxelles

Raiul biciclistilor / HotNews.ro

Trotuarele din Bruxelles au piste pentru biciclisti, intersectiile au semafoare pentru biciclisti, iar pe bastinasi nu ai sa-i vezi niciodata mergand pe banda gresita. Ii vezi pedaland de zor, imbracati la costum si cu rucsaci in spate, eventual cu casca si o vesta reflectorizanta, calare pe biciclete asemanatoare Tohanului romanesc.

Nu folosesc bicicleta nici din cauza aglomeratiei, care nu prea exista, nici din motive banesti, ci pur si simplu pentru ca au cultura protejarii mediului, dar si conditiile necesare pentru ca viata sa nu le fie pusa in pericol de burtosii cu Jeep.

Apropo de masini, nu cred ca am vazut mai mult de zece SUV-uri in cinci zile. Si tot cam atatea BMW-uri si Mercedesuri. In rest, masini dragute, de clasa mica si medie, care fac exact lucrul pentru care au fost proiectate: sa te duca din punctul A in punctul B. Si ma incearca si o mare nedumerire. Oare masinile din Bruxelles au claxon? Senzatia mea e ca nu sunt echipate cu asa ceva.

Una din sutele de terase / HotNews.ro

Centrul vechi al orasului e intesat de terase, bistrouri si mici afaceri tinute in marea lor majoritate de arabi si greci. Intre 1.5 si 4 euro o bere, cam 5 euro un soi de saorma facuta dupa tipicul bucatariei grecesti, 8 euro o pizza si 4 euro un pachet de tigari.

Tigari pe care nu le gasesti oriunde. Spre exemplu, in marea majoritate a barurilor le iei de la automatul aflat adesea in toalete. Ca si cum acesta ar fi un motiv suficient pentru a nu mai fuma.

Bere belgiana / HotNews.ro

La miezul noptii, stradutele pavate cu piatra cubica, veche de cinci sute de ani, sunt sufocate de turisti straini, cei mai multi dintre ei asiatici si americani .

Restul orasului pare sa doarma, cu o singura exceptie. Zona Garii de Nord. Cartierul emigrantilor, al hasisului luat la colt de strada si al sutelor de bordeluri cu vitrine luminate de neoane stridente.

Mizeria care balteste pe aceste strazi nu are rival nici macar in Romania. Si ceea ce e cu adevarat mai frapant e ca nu vezi albi. Afacerile sunt tinute de magrebieni, preturile sunt de trei ori mai mici decat cele din partea spalata a orasului, iar fetele oamenilor sunt cel putin neprietenoase.

Galantare cu "marfa" din est / HotNews.ro

Sute de oameni se invart prin fata vitrinelor unde est-europencele sunt principalele prestatoare. Imbracate cu lenjerie ieftina, au un tarif de aproximativ 40 de euro. Negocierea are loc in plina strada, mai exact prin geam, fiecare deget al mainii strans in pumn insemnand o reducere de 10 euro.

Imigrantii in Belgia

Pana in anul 1974, Belgia a asimilat sute de mii de muncitori, in special din nordul Africii. Potrivit unui raport statistic al Guvernului belgian, peste 150 de mii de persoane din Tunisia, Maroc si Algeria au dobandit cetatenie belgiana. Raportul nu prezinta date despre numarul imigrantilor ce locuiesc fara forme legale.

Din totalul imigrantilor cu origini in Africa, numai 64% au un loc de munca, rata somajului fiind extrem de ridicata. O alta comunitate foarte puternica e cea a turcilor, prezenti in numar de aproximativ 100 de mii; situatia somajului e la fel de dramatica - 30% dintre turci au probleme in a gasi un loc de munca.

Bruxelles-ul institutiilor europene

O alta parte a orasului o reprezinta cea in care sunt concentrate majoritatea institutiilor europene. Zeci de strazi in care nu vezi decat cladiri fara personalitate, cuburi de sticla cu arhitectura futurista. Steagul european cu stelutele lui galbene e arborat peste tot.

Parlamentul European / HotNews.ro

Corporatii multinationale si corporatisti in cafenelele de la parterul cladirilor si alte multe imobile aflate in constructie.

E de departe zona cea mai anosta a orasului, cu strazi drepte si impecabile, oameni imbracati elegant ce cara hartoage si serviete in toate directiile.

Masurile de securitate din institutiile europene sunt draconice. Holurile sunt pline de camere de supraveghere si aparate in stare sa detecteze orice. Nu ai nici o sansa sa intri decat in cazul in care un oficial european te introduce. Locuri de fumat nu exista decat la intrare, iar numarul detectoarelor de fum te convinge sa abandonezi orice tentativa de trage o tigara in vreun coltisor retras.

Lovitura Bucurestiului

Dupa cinci zile de plimbari prin Bruxelles pot spune ca am resimtit dorul de casa. Fuga la aeroport, in trei ore eram pe Otopeni la o coada de 50 de persoane care asteptau sa-si plateasca tichetul de parcare. Urlete de jungla, blocaj la bariere, injuraturi izvorate din gaturi mari infasurate in lanturi de aur.

Parca acum nu-mi mai era atat de dor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


2456 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    apoi frate, eu cred ca ai fost in alt oras (Vineri, 8 septembrie 2006, 18:54)

    darker [anonim]

    dupa mai bine de 1.5 luni de stat prin Bruxelles (eu personal)si mai bine de 1 an prietena mea....cel putin jumate din articolul de sus...e "abureala"...
  • 0 (0 voturi)    
    De fapt "marturia prapadita a unu bucurestean la bruxelles" (Vineri, 8 septembrie 2006, 18:57)

    Vupa Umugi [anonim]

    articolu' asta e o chifla. daca ti-e anost cu cladirile 'fara personalitate' din sticla cu 'arhitectura futurista', si strazile impecabile, iti urez viata placuta in ferentari; 'au crezi ca toata viata e o be** de ciocan stand la o terasa intr-un mediu ca de statiune austriaca, olariti si entertainment agroturistic.. asta e de fapt viata normala, ferice de ei ca o au!

    poate se sesizeaza cineva si te emigreaza fortat prin congo, ca sa te bucuri de personalitatea unduitoare a lianeleor si potecilor prin jungla. drum bun.
  • 0 (0 voturi)    
    Corporatist de doi lei (Vineri, 8 septembrie 2006, 19:07)

    marga [anonim]

    bai baiatule: daca tie iti place accolo nu i nicio problema. omu are o alta parere si a scris ce a crezut. daca tie totusi iti plac cladirile de acolo n ai decat. in rest am impresia ca esti un ospatar care lucreaza la bruxelles si nu conteneste sa se minuneze ca e de civilizat. sa nu uiti sati faci poza in piata centrala in fata prefecturii.
    mie mi-a placut materialul.
  • 0 (0 voturi)    
    completare la comentariul 1 (tot eu) (Vineri, 8 septembrie 2006, 19:12)

    darker [anonim]

    - in centru (ca doar nu Grand Place e centru) in ore de varf, se claxoneaza de mori..(nu chiar ca si in bucuresti, dar masinile de politie fac suficient "zgomot" cat sa depaseasca poluarea fonica din capitala)
    - curat...probabil te-ai uitat prin camera de hotel...(oricum, in unele locuri, nu e chiar ca si la noi, dar pana la a fi curat..e cale lunga)
    - nu stiu cat ai circulat tu cu mijloacele de transport, dar te asigur ca sunt controlori si la ei, si amenda e aproape cat un salar la noi...deci nu te baza pe "bunul simt" al primariei
    - piaatra cubica "de sute" de ani, e toata reconstructie recenta precum si majoritatea cladirilor ce sunt asa spectaculoase (printre exceptii: Hotel de Ville)

    si as putea continua, da ma duc acasa ca-i vineri seara
  • 0 (0 voturi)    
    Bruxelles (Vineri, 8 septembrie 2006, 19:13)

    Alex [anonim]

    Bruxelles
  • 0 (0 voturi)    
    ceva, ceva... (Vineri, 8 septembrie 2006, 19:18)

    emi [anonim]

    eu zic sa nu exageram...diferenta este mai mult sau mai putin evidenta! depinde de modul de percepere si de pretentiile fiecaruia...diferenta exista, asta e clar! ca au si ei defectele lor, e drept si asta! este un oras mare, o capitala a Europei, e normal sa fie aglomerata si desi nu e normal sa fie murdara, este, dar pare de inteles...un oras turistic este intodeauna mai greu de intretinut; (vezi Budapesta, Paris si altele...)! cat despre imigranti...este intr-adevar pacat ce se intampla! contribuie enorm la alterarea faimei de "capitala europei"!
  • 0 (0 voturi)    
    Domnului intunecat (Vineri, 8 septembrie 2006, 19:20)

    ionut [anonim]

    Poate ca nu e suta la suta adevarat dar am avut ocazia sa stau 2 luni in bruxelles. Intr-adevar a foarte curat si oamenii chiar sunt civilizati. Acolo nu exista sa claxonezi ca nebunu, nici sa depasesti coloana. Sunt niste oameni blanzi dar foarte distanti. Iar centrul e intr-adevar spectaculos, chiar simti istoria langa tine.
    Si darker, daca chiar au renovat asta nu inseamna ca nu mai sunt cladiri istorice.

    Merci, Ionut
  • 0 (0 voturi)    
    Domnului intunecat (Vineri, 8 septembrie 2006, 19:20)

    ionut [anonim]

    Poate ca nu e suta la suta adevarat dar am avut ocazia sa stau 2 luni in bruxelles. Intr-adevar a foarte curat si oamenii chiar sunt civilizati. Acolo nu exista sa claxonezi ca nebunu, nici sa depasesti coloana. Sunt niste oameni blanzi dar foarte distanti. Iar centrul e intr-adevar spectaculos, chiar simti istoria langa tine.
    Si darker, daca chiar au renovat asta nu inseamna ca nu mai sunt cladiri istorice.

    Merci, Ionut
  • 0 (0 voturi)    
    inca ceva.... (Vineri, 8 septembrie 2006, 19:27)

    emi [anonim]

    deci: daca e sa facem comparatie cu bucurestiul mai bine renuntam din timp; riscam sa devenim patetici! o fi spectaculos si bucurestiul, dar mai are multe....tiganimea ii in floare, traficul dezgustator, iar mijloacele de transport in comun lasa de dorit....multeeee...!!!! iar caracterul oamenilor ....no comment!
    sunt alte orase romanesti care sunt demne de o astfel de antiteza (vezi Timisoara, Cluj....)
  • 0 (0 voturi)    
    Bunul simt de care se vorbeste in reportaj (Vineri, 8 septembrie 2006, 19:27)

    Octavian [anonim]

    ... exista intr-adevar, insa nu te indoi ca sunt si controlori (in autobuze, ori in parcari, ori la metrou) si ca da, amenzile sunt super-usturatoare. Textul este evident scris de cineva ce a iesit pentru prima oara in Occident, si care are nevoie de inca cateva luni petrecute pe acolo ca sa realizeze cum merge sistemul. Eu locuiesc in Minneapolis, si lucrurile merg cam la fel: curatenie peste tot, parcometre la fel, piatra cubica mai putin (aici au pus astia doar asa, pe vreo doua sute de metri si ca sa evoce parfumul din vechimea de 150 de ani, pavaj de busteni, care este garantat 100 de ani, insa cand e umed vrei sa iti pui lanturile), law enforcementul discret, politicos si eficient. Sa nu ne inchipuim ca "blajinii" belgieni (care ma gandesc ca au fost implicati in mai multe razboiae si mai hi-tech decat orice s-a intamplat prin spatiul carpato-dunarean de-a lungul istoriei) nu stiu a se apara si proteja impotriva crimei si criminalitatii.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: corporatist de doi lei/ ptr marga (Vineri, 8 septembrie 2006, 20:03)

    Vupa Umugi Corporatistu' [anonim]

    bre margot, as putea fi (imaginar vorbind) un chelner incremenit in starea de uluiala fata de stilul de acolo. mai bine uluit la bruxelles (daca e intr-adevar deosebit) decat sa ma bat cu pumnul in piept de anostitatea 'down town'-ului belgian, cand la mine in ograda e vopsit gardu' si'nauntru'i leopardu', cum bine zice o vorba din popolo. ramai cu impresia sanatos, dar nu faci decat sa demonstrezi de ce se sufoca de indolenta tara asta; esti obisnuit ca la vaci, iti doresc grajd indelungat si perpetua reparatie a gropilor pe strada unde stai - asta in lipsa stilului 'anost' corporatist. daca cumva esti mare boier prin domenii sau altundeva: sa-ti faci palat in stilu' louis XIV sa ne mandrim si noi
  • 0 (0 voturi)    
    lacrimogen... (Vineri, 8 septembrie 2006, 20:20)

    kokoshu [anonim]

    ....articolul asta.baiatul in cauza a iesit prima data sau a avut orbul gainii...Bruxelles-ul e un oras frumos in centrul istoric,in rest are si el gunoaiele lui.numai langa gara de nord daca treci e nenorocire pe stradutele alea prapadite.primul "belgian" pe care l-am vazut scotocea in gunoi.l-am salutat romaneste si nu a dat vreunsemn ca ar pricepe ceva...in schimb la bursa langa o terasa cantau 2 acordeonisti vituosi virtuozi iar cand am intrebat "iese cascavalu neamule?" a raspuns" nasol azi,vere!poate maine!"....
  • 0 (0 voturi)    
    Sunteti simpatici (Vineri, 8 septembrie 2006, 20:22)

    ionion [anonim]

    Am citit comentariile cu uimire. Am fost la Bruxelles, Paris, Roma etc si am avut impresia ca am descoperit niste locuri care erau in imaginatia mea mai mari, mai frumoase mai, mai... decit in realitate. Acesta este adevarul, realitatea m-a dezamagit, dar m-a facut sa-mi iubesc mai mult mizeria de acasa si am devenit mai intelegator cu tiganii si toti nespalatii mei, mai atent cu cei din jur. Acum nu mai uit sa spun "Buna ziua" atunci cind intru intr-un magazin si "Multumesc" atunci cind sunt servit. Merita si cei de acasa cel putin tratamentul obligatoriu de dincolo. In rest puteti sa ma-njurati sunt D'acia.
  • 0 (0 voturi)    
    Pacalicilor (Vineri, 8 septembrie 2006, 20:33)

    anvers [anonim]

    Bai fratilor nu vedeti ca omu nu prezinta Bruxellul prin ochii micului romanas ajuns si el intr o tara straina. Si lucrul asta mi se pare ca reiese chiar din titlu. Si ce dracu de nevoie mai aveti sa va dati seama de asta, din moment ce la sfarsit spune ca dupa 5 zile era plictisit. Las-o naibii de treaba. Am fost si io in capitale mari si m-am sictirit ceva nemaipomenit de toata cultura asta corporatista de doi bani cu soareci de birou care o ard prin cafenele, corporatiste si ele la randul lor.
  • 0 (0 voturi)    
    civilizatii vrem sau provocari? (Vineri, 8 septembrie 2006, 20:36)

    ana pauper [anonim]

    fiindca intr-un mediu septic, unde totul functioneaza, omul (deci
    pina si romanul) isi pierde creativitatea, descurcareala, sarmul
    si badarania balcanica... io-s ardeleanca si am avut soc cultural
    cind am vazut prima data bucurestiul, dar acum m-am invatat.
    vorbesc fluent mahalageasca si pot sa ma bag in fata la orice
    coada...sigur: numai la bucuresti. daca as emigra, mi-as pierde
    aceste abilitati, dobindite cu greu ;-)
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Vineri, 8 septembrie 2006, 22:00)

    mikael [anonim]

    DA are dreptate d-nu din bucuresti ,asa aratà realitatea la fata locului si cu bune si cu rele ,dar sà nu uitàm cà-ci bucurestiul este departe de cea ce poate oferi bruxellesul,, exemplu infrastructurà ,turism,transport in comun , parcàri ,servicii,acestea sint citeva indicii care poate caracteriza starea unui oras,
  • 0 (0 voturi)    
    In Montreal (Vineri, 8 septembrie 2006, 23:00)

    VN [anonim]

    Eu stau in Montreal de cativa ani buni, indiscutabil aici oamenii sunt mai civilizati, mai amabili, par mai distanti pana ii cunosti. Servicile functioneaza muuuuuult mai bine decat in Ro. Orasul e curat dar n-as putea sa spun foarte curat, strazile sunt destul de proaste pentru o tara dezvoltata. Noroc cu autostrazile care strabat orasul.
  • 0 (0 voturi)    
    ei (Vineri, 8 septembrie 2006, 23:06)

    ddd [anonim]

    ei nu-i chiar asa, la metrou nu vezi nici o bariera si nici un gardian, dar exista camere de luat vederi.
    iar reportajul e cam naiv. Cam cum ar scrie un fiu de cioban prima lui vizita la Bucuresti.
  • 0 (0 voturi)    
    bucuresteanul la Bruxelles (Vineri, 8 septembrie 2006, 23:21)

    belgianu parat [anonim]

    Bucuresteanul prapadit care a scris acest articol (ce reportaj, asa arata un reportaj?) e prapadit pentru ca asa a ales el si asa o sa ramana.
    In rest, o viziune superficiala de "linge vitrina" lipsit de cultura si de profesionalism. Nu e locul lui la un jurnal, fie el si de mana a doua.
    Daca citea macar un ghid turistic mediocru iesea ceva mai digerabil decat nuca in perete care a gasit pe cineva sa o publice.
    Cine i-a dat banii pentru plimbarea asta nu a obtinut decat o tiparitura de trei parale. Si nu ar fi rau de verificat daca "jurnalistul" a fost intr-adevar pe-acolo.
    Pacat de scoala in care "autorul" a pirdut timpul.
  • 0 (0 voturi)    
    Frumos (Vineri, 8 septembrie 2006, 23:28)

    Ilies [anonim]

    Am avut ocazia sa vad minunatul oras Bruxelles. A fost o experienta uluitoare, o plimbare prin centru orasului care ma relaxat, nu claxoane, nu catei comunitari, nu gunoaie aruncate de vant in fata, nu .... Frumos articolul. Multumiri.
  • 0 (0 voturi)    
    Oile mamei tale (Vineri, 8 septembrie 2006, 23:32)

    nervosu [anonim]

    da m-am gandit si eu la varianta cu ciobanul si mi-am dat ulterior seama ca erau oile ma-tii pe care le-a vandut. N-am ce cometariu sa mai fac la comentariul tau cand vad din strat ca autoru s-a autoironizat din start numindu-se prapadit.

    In rest bun reportaj si sper ca mama ta sa-si refaca repede stocul de oi.
  • 0 (0 voturi)    
    bruxelles (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 0:18)

    calex [anonim]

    Articolul e bun, si exprima niste pareri ale tipului, iar mie mi se par corecte. Adevarul e ca este o distanta enorma intre Buc si Bruxelles... ...nu suporta comparatie.
    Intr-adevar, umbland putin pe "afara", am devenit mai intelegator kiar cu "magrebienii" nostri......ai nostri parca is doctori docenti pe langa ai lor.....:-) cel putin pe langa aia de la metrou si din suburbii.....
  • 0 (0 voturi)    
    cih (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 1:22)

    seby [anonim]

    cred k reporterasul acesta a scris numai balarii!nu i-ash admira nici mort pe belgieni,italieni nemti,si nici orasele lor nu sunt cine stie ce!capitalism,lenevie,rasism ,ignorantza ,asta-i caracterizeaza asta-i realitatea!
  • 0 (0 voturi)    
    baliverne pentru fraieri ! (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 1:37)

    Alecu [anonim]

    Baliverne ale unui roman care a dat cu nasu' de Occident...dupa ce o sa traiti, munciti la Bruxelles, atunci sa dati cu presupusa si sa scrieti articole....totul este adevarat pe jumatate !!!
    Trist ca presa romana este atit de naiva...
  • 0 (0 voturi)    
    Marturia unui bucurestean la Bruxelles (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 5:38)

    Vasile Bouleanu [anonim]

    Inteleg socul fiindca lam trait si il traiesc de 30 de ani la Chicago.
    Cauza trebuie explorata si nu efectul unei asupriri merxiste la care a fost supusa Romania.
    Paralela dintre culturile Europene si Romania s epoate face insa si in sens invers. Problema romaneasca este ca nu educam si incurajam propia noastra cultura in spatiul national mostenit de lai naintasii nostri.
    Sa invatam cele bune si sa nu uitam ce avem bun in noi.

    Solutia este o evolutie normala naturala dar care NU va veni din partea Inaltei porti Imperiale UE ci din renasterea nationala a romanilor in propia tara.

    Vasile Bouleanu .
  • 0 (0 voturi)    
    prea multa patima (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 7:02)

    Laur [anonim]

    prea multa patima in multe comentarii si prea putin discernamant. ma si mir ca Hotnews lasa libere unele comentarii pline de rafularile unor oameni malitiosi si complexati: jurnalist de doi bani, cioban etc. Nu cred ca jurnalistul de fata a castigat o bursa fiinda e "cioban sau linge vitrine". Am dat pe "articole de acelasi autor" si chiar am avut o surpriza-tipul are stil si un limbaj plin de verva chiar daca mai neconventional. stimate "belgiene parat ", n-ai citi Hotnews-ul daca ar fi un jurnal de mana a doua. Acceseaza si tu trafic.ro si ai sa vezi ca are cititori mai multi decat multe gazete de frunte (varianta tiparit+varianta online).
    In rest a descris bruxelles-ul asa cum l-a perceput el in cele cateva zile state acolo. desi am fost impreuna cu sotia in Paris de mai multe ori, fiecare l-a perceput destul de diferit pe multe probleme. dupa cum observ la comentarii, fiecare 'vede' un bruxelles al lui, in functie de temperamentul propriu, de asteptari, de ceea ce a ajuns sa vada etc. Si nu cred ca-i deloc gresit asa. printre speciile de jurnalism se regaseste si reportajul-jurnalul de calatorie (tot mai multe televiziuni il practica) care presupune tocmai asumarea unei mari doze de subiectivism. Geo Bogza a fost un maestru al genului. Mie imi place sincer reportajul.
  • 0 (0 voturi)    
    UE (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 9:29)

    Valentinv [anonim]

    Cam tarziu pentru asemenea constatari. In anii "90 am trait mai mult timp la Viena.Viena de dinainte de 1995 ,cand Austria a intrat in UE ,s-a schimbat radical dupa aceea.Dintr-un oras cu staif,cu multa culoare culturala,chiar cu veleitati de capitala culturala europeana,cu o multime de agentii si institutii ale ONU,plina de oameni de un bun simt inimaginabil pentru "NOI" romani,i proaspeti iesti din "LAGAR",a devenit in 2-3- ani un urias debuseu pentru magrebieni , kurzi (atentie NU TURCI),imigranti din fostul spatiu iugoslav,plus Estici cat cuprinde!! Rezultatul : Un balci ce a cuprins linistita Viena cu aerele ei aristocratice.Mizerie -chiar pe stradutele din CITY si din "futuristul" Centru International de Conferinte.Plin de drogati prin statiile de metrou si cu adevarat posibilitatea sa calatoresti "liber" prin toate mijloacele de transport in comun.O fi bine o fi rau??!! Ar trebui sa ne gandim si noi la asta pentru ca LUMPENUL actual din Bucuresti sa fie serios ingrosat de "imigrantii", refuzati sau inadaptati la BRUXELLES sau VIENA..
  • 0 (0 voturi)    
    mi-a placut (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 9:36)

    Dragos Popa [anonim]

    Frumos scris articolul, cu umor, si incercand sa fie obiectiv. Tonul satiric este foarte potrivit pentru comparatiile cu Romania care, in lipsa umorului, ar deveni amare. Numai cine este lipsit de complexe de inferioritate "nationaliste" cred ca poate emite pareri relativ obiective si, bineinteles, resemnate. Excelenta pastila pentru dimineata si sper ca toti ingnorantii si autosuficientii din Romania sa caste ceva mai mult urechea, ochiul, mintea si caracterul atunci cand privesc catre altii mai civilizati. Poate cine stie...
  • 0 (0 voturi)    
    termen de comparatie (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 10:17)

    Horo [anonim]

    nu sunt chiar sigur ca baiatul asta a fost pentru prima oara in "vest", sau a scris un articol gandit sa lase aceasta impresie...
    daca nu se doreste a fi o metafora, descrierea capitalei europene este putin naiva. termenul de comparatie dat fiind insa bucurestiul, nu pot sa adaug celor comentate decat ca are perfecta dreptate:
    daca pleci din bucuresti, bruxellesul ti se pare extrem de curat, aranjat, civilizat. in termeni absoluti e aproape murdar. comparat cu kopenhaga sau oslo e dea dreptul jegos. e scump si e impersonal. e multinational si totusi extrem de segmentat . e extrem de turistic si nu tocmai istoric. nu e nici macar un oras foarte sigur la nivel european. dar daca pleci din bucuresti si nu stai prea mult pe acolo, trebuie sa recunoastem toti ca nu e prea greu sa ajungi la conclutziile autorului - iar articolul lui nici nu are pretentia de a fi mai mult decat o adunatura de impresii dupa un scurt sejur in belgia.
    daca vreti sa ma contraziceti, va rog - doar imaginati-va inaite de a face asta un drum cu mijloacele de transport in comun de la gara de nord si pana in militari in scumpul nostru bucuresti - oare care credeti ca este impresia cuiva care vine pentru prima oara din vest in capitala romaniei si oare ce impresii de scurt sejur va elabora el sau ea.
    si sa va spun ceva: din pacate, atuncea cand se trage linia, doar asta conteaza, pentru ca majoritatea oamenilor nu au timp de mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    atac la persoana (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 10:36)

    margot [anonim]

    Nu pot sa nu observ si acum, ca si in alte dati, ca nu discytam tema si continutul reportajului, ci atacam persoana care l-a scris, incercand sa demonstram (cui si de ce) ca suntem mai buni, mai umblati, mai desteprti decat ea. Generalizand la scara societatii romanesti, intelegi astfel de ce romanii nu se simt bine in democratie. Nu respecta punctul de vedere ale celolalti decat cu forta.
  • 0 (0 voturi)    
    nah...sunt fericit ca pot sa fiu turist prin tari straine! (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 10:50)

    nasta_sel [anonim]

    cititnd acest articol mi-am adus aminte de prima mea aparitie in metroul bucurestean. pot sa zic ca sunt bucuros ca sunt destulde "curajos" sa intreb oamenii din jurul meu pentru directii, pentru ca altfel...metroul bucurestean nu iti ofera aproape nici un indicator cu sens ca sa stii unde esti si sa ai astfel o idee macar de cum poti sa faci sa ajungi spre o oarecare destinatie a ta.
    ce sa zic..aceasta problema nu am avut-o in berlin, barcelona, paris sau new york, desi nu stapanesc prea bine vreo limba diferita de cea natala.

    ehhh..de ar fi aceasta singura problema din romania....
  • 0 (0 voturi)    
    rasism (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 11:46)

    vanessa [anonim]

    am citit articolul si am ramas uimita si dezgustata de rasismul evident si care totusi nu pare sa fi deranjat pe nimeni: nici pe autor, nici pe cititori. De o parte sunt belgienii (sau occidentalii) albi, civilizati, blajini. De alta parte, africanii, in mizerie, cu fete neprietenoase, etc. Se pare ca autorul nu e familiar cu stirile din ziarele belgiene (crime motivate de intoleranta rasiala, practici neo-naziste, etc). Ma opresc aici pentru ca sunt prea indignata sa continui.
  • 0 (0 voturi)    
    rasism ?! (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 12:06)

    Nedelcu Felix [anonim]

    Rasism evident ? Dar vai, ce indignati suntem noi cand cineva isi expune o parere, isi relateaza o experienta. Articolul prezinta lumea de acolo prin ochii autorului, care nu a aratat cu degetul "uite ce-i acolo". A fost un scurt pasaj care a prezentat si acea realitate. Rasism, jesus. Un pahar de apa pentru dna/dsoara...
  • 0 (0 voturi)    
    Si noi e prosti (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 12:31)

    Bine ca in Bucuresti e altfel [anonim]

    Faci abonament sa te connectezi la reteaune de net C Zone (firma Infogate telecom, tel 2312731, www.czone.ro), iti spun ca in 10 zile te connecteaza la retea, te suna, iti fac programare, ii astepti si nimeni nu vine, iar robotul lor iti spune ca nu au program.

    Si uite asa cind ii vor cumpara investitorii celebri gen www.airbites.ro vor plati foarte multi dolari pe numar de abonati.

    Misto tzara, se pot face bani usor prostind oamnenii, ce rost are sa pleci de aici?
  • 0 (0 voturi)    
    infumurarea ... (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 12:36)

    daniela [anonim]

    tare mai sunt romanii (in general) infumurati. de fiecare data cind am mers cu autocarul spre tari straine, m-a uimit procentajul aproape indentic de 80% de discutii infumurate in legatura cu vestul. mereu ideea ... ca nu-s mai breji ca noi.
    of

    prietenii din vest pe care i-am invitat sa vada romania ... tuturor le-a placut ceea ce le-am aratat eu ... dar ce-au vazut ei ... Coada la banca la schimb valutar. O persoana se baga in fata. Toata lumea comenteaza, dar nimeni nu face nimic.
    Nu va spun cit l-a uimit faptul in sine ca cineva a avut asa o obraznicie sa intre in fata a 15 persoane, dar cel mai mult si mai mult ... faptul ca desi toata lumea dadea cu gura si comentau intre ei .. nimeni, dar nimeni, n-a facut nimic sa-l atentioneze pe respectivul si sa-l impiedice sa intre in fata.
    si dupa multe alte incidente de acest gen ... concluzia ca suntem o populatie foarte ciudata, pentruca stim exact si precis ce e urit si ce e necivilizat si ce nu merge bine in romania, dar nimeni nu face NIMIC, (decit sa dea din gura unde nu te-aud decit amicii) NIMIC ca sa schimbe atitudinile care ne deranjeaza in fiecare zi ...

    nu facem nimic, decit sa-i comentam pe altii ... si sa ne multumim cu asta si mizeria noastra cotidiana.

    de cind m-am intors de la o bursa de studii (intimplator taman din Belgia) tot ma intreb, de ce nu exista si aici spiritul civic de trai in comunitate de interes pentru oras si pentru bunastarea tuturor, spirit care parea asa de natural si normal acolo ....

    si oricare ar fi explicatia istorico-psihologica etc (vai, trecutul) a starii de lucruri sociale din romania, ce nu pricep, este de ce nu reusim o data sa ne debarasam de metehnele pe care, culmea, ni le cunoastem asa de bine .... :(
  • 0 (0 voturi)    
    blablablablabla (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 14:24)

    carmen [anonim]

    mai oameni buni....lasati-o balta ...terminati-o cu apararea Bucurestiului si a tiganilor care i-l locuiesc ...dar chiar nu va uitati in jur ...chiar nu vedeti cata lipsa de bun simt...ce reiese si din comentariile multora dintre voi....dreptul la opinie (chiar de este opinia unui prapadit) e liber..........eu traiesc de 7 ani in ceea ce voi numiti occidennt in sens ofensiv....si NU VREAU SA MA INTORC VECI INTR-O TARA CARE A DEVENIT UN IZVOR DE PROSTITUATE , HOTI FARA SCRUPULE , PERSOANE FARA CARACTER SI FARA DUMNEZEU.......TREZITI-VA ........E TARZIU.......Ne bate Europa , America si tot restul pamantului obrazul ca santem rusinea latinitatii...ca am distrus mandria nationala ,,,ca santem cei mai increzuti si cei mai nerusinati in acelasi timp......trecere libera la metrou ........deranjeaza doar faptul ca aparent nu ai pe cine s pacalesti.......LINISTE ROMANI.....LINISTA SAU .....DESTEAPTATE ...............
  • 0 (0 voturi)    
    comparatie (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 16:52)

    viox [anonim]

    De ce comparati un Oras cu o hazna (Bucurestiul) plina de taranoi, tigani, borfeturi imbracate la "patru ace" dar care par fara creier si imbecili cu bmw-uri, mercedesuri si jeep-uri ?
    Imi pare rau de oamenii de calitate din Bucuresti (dintre care multi scriu frecvent aici) care privesc incremeniti si neputinciosi ce se intampla cu capitala Romaniei.
    Mare pacat !
  • 0 (0 voturi)    
    prostia trebuie sa fie falnica (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 17:48)

    SorinS [anonim]

    prostia trebuie sa fie falnica, altminteri nu e dimboviteana! bucurestiul e pentru romania ca si capul hipertrofiat al unui copil malnutrit din africa neagra.
    si doar bucurestenii sunt vinovati de ceea ce se intimpla in capitala. ceilalti romani sunt doar victimele indolentei lor. indiferent daca-s din tandarei sau au plecat la bruxelles satui de paradisul post-socialist.
  • 0 (0 voturi)    
    Bucuresteni ? (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 18:37)

    ArribaWD [anonim]

    Cine sunt bucurestienii de azi? In fiecare dimineata, sunt din ce in ce mai multe masini cu GR, TR, IL etc care strabat orasul si fac din ce in ce mai complicata deplasarea in orasul nostru. Probabil ca asta face parte din masochismul national, sa mergem cu totii acolo unde e cel mai rau, cel mai urat, cel mai periculos ....
    Si sa vorbim, pentru ca, vorba celor de la R 21, "Vorbesc, deci exist..."
  • 0 (0 voturi)    
    Exagerare (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 19:12)

    elena [anonim]

    Eu stau de un an jumate in Germania, unde e mult, mult mai curat decat in Bruxelles, si consider ca se exagereaza in mod intentionat in acest articol. Si mi se pare trist ca presa prezinta UE ca pe un paradis. Ar trebuie la un moment dat sa se trezeasca, in UE nu e totul asa de roz. Eu si prietenii mei romani de aici, avem destul motive sa ducem dorul Romaniei si sa o vizitam cat putem de des. Aceste lucru nu se prezita niciodata.
    Autorul se bucura ca e ieftina o calatorie de autobuz : 2,10Euro. Dar oare 'prapaditul' Bucurestean nu isi da seama ca in Bucuresti plateste 25centi? Normal ca in Belgia serviciile sunt mai bune decat in Romania. Dar si pretul e de 8ori mai mare. Stiti cat costa o calatorie cu taxiul, O vizita la coafor, haine spalate la spalatorie? Va spun eu de 8 ori mai mult decat in Romania. Daca in Bucuresti puteam merge cu taxiul ori de cate ori aveam nevoie, aici nu e asa, pt ca pur si simplu e fff scump.
    Asa ca hai sa nu mai aclamam atata vestul, ca are si romania partile ei bune, si presa proasta. :))
  • 0 (0 voturi)    
    da halatu', halatu', cat e halatu ??? (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 20:23)

    Iosefini [anonim]

    Dar salariul mediu cat e in lumea civilizata ?
    As prefera sa dau 2 euro pe un bilet de autobuz si sa am salariul 2000 !
  • 0 (0 voturi)    
    bruxelles (Sâmbătă, 9 septembrie 2006, 23:08)

    coco [anonim]

    Am fost si io in Bruxelles si m-am pierdut cu masina pe-acolo de nu mi-am vazut capul. Au astia niste strazi imbarligate...In rest...mi se pare exact o mica Europa
  • 0 (0 voturi)    
    pe buna dreptate (Duminică, 10 septembrie 2006, 8:20)

    tudorache [anonim]

    in privinta articolului nimic de comentat insa titlul pare aiurea felicitari cu singuranta te faci PRAPADIT eu asa gindesc ca 55 -65 % di presa sinteti niste nenorociti nu era mai bine sa fi spus cherdut,pierdut, ca intelegeam si noi ceva asa ca daca ma crezi cu adevarat raspundem la aceasta adresa ca stii ca va cititi comentariile ca unii va injura asa mai departe o zi buna si un articol pe masura nea gica .
  • 0 (0 voturi)    
    Comparatie Est-Vest (Duminică, 10 septembrie 2006, 10:31)

    mamaliga [anonim]

    Nu se poate face nicio comparatie.
    Vestul ofera o stare de lucruri normala,cu bune si rele.
    Noi suntem in Orient,adica in alta lume.Romanul se simte bine
    la Istambul,prin Sicilia (dar nu si in Cosovo si prin Bulgaria,caci aceia sunt altfel de oameni)Romanul nu se poate simti bine la Paris,Bruxelles,Muenchen,etc.,pentru ca acolo o balega,sau un scuipat pe strada este o problema.
    Aud uneori spunandu-se "sa-i ajungem din urma" Vax!Ce ei stau pe loc?...Si distanta tot creste!
  • 0 (0 voturi)    
    de oriental ce esti, nici nu stii sa scrii corect numele unui oras cu populatia jum'ate cat tara noastra intreaga (Duminică, 10 septembrie 2006, 11:52)

    Istambuloaica [anonim]

    se scrie Istanbul... dar ce mai conteaza, orientalul roman nu frecventeaza scoala primara
  • 0 (0 voturi)    
    apai eu cred ca e prima oara cind iesi din tara in vest (Duminică, 10 septembrie 2006, 13:20)

    opiumm [anonim]

    Am intilnit in articol "tonomat" de 3 ori, apropos, acesta esta aparatul acela care introduci fise si iti alegi o melodie sa cinte(erau si pe la noi pe la mare in vremuri de restriste de a iesi tu afara), acelea sunt eventual automate care exista in majoritatea tarilor vestice, nord America, Japonia, Australia si mai citeva. Impactul e clar, plecat de la vacarmul si tigania din capitala, dar se vede ca ai stat doar 5 zile. Exista controlori, cu care sigur nu pici la intelegere cum ti-ai dori. Asa va minunati la lucruri care ar trebui sa fie normale
  • 0 (0 voturi)    
    Bruxelles, Bucuresti- fiecare cu emigrantii lui care-l imput (Duminică, 10 septembrie 2006, 21:53)

    bucuresteanul [anonim]

    Evident ca e prima oara la Bruxelles. E buna faza cu mersul gratuit, dar uita sa mentineze ca acolo sunt afise care te atentioneaza ca amenzile sunt mari daca te prind. Un alt amanunt pe care eu l-as fi prins in repotaj e ca, la metrou, cartele sunt identice cu ale noastre (spaga data pe timpul lui Halaicu de la o firma belgiana), la fel si aparatele cu celule fotolecetrice (pentru cine isi mai aminteste de ele!). Cartelele de la Bruxelles sunt valabile trei ani-!!!
    Am fost in mai multe rinduri la Bruxelles (sarcini de serviciu, deh) si am vazut "blajini" politisti belgienei cum intindeau pielea unui arabete, drogati care imi cereau bani pe strada, pustani care cerea trecatorilor tigari, etc. In '98, cind am fost prima oara, in orasul erau f.f. multe lucrari la liniile de tramvai, fatade de cladiri, se sapa in draci pe strazi. Arata, fara exgerare, ca Bucurestiul. Mai ales prin zona centrala (nu piata mare!!!), in care arhitectura multor cladiri de duce cu gindul la blocurile vechi de pe Calea Victoriei. Acum au mai terminat cu lucrarile. Orasul are si o gramada de bube, una fiind emigrantii.
    Cu toate racilele astea, este alta civilatie acolo. In parcuri, la locul de joaca al copilor, se interzice accesul cu caini (nu ca in Tineretului, unde copiii pot face castele din rahat de caine) si multe altele. In rest, orasul, desi musteste de istorie, e destul de imputit.
    La fel ca si Capitala noastra draga, care a ajuns imputita tot din cauza unui fel de emigranti: beizadelelor trimise de la tara de "tata cu bani furati de la revolutie incoace", cu gipane si maniere de taranoi parvenit.
    Daca suntenti bucuresteni, si aveti o functie de raspundere pe la vreo firma, NU angajati fufe si ghertoi nascuti in provincie sau care au terminat o facultate particulara. Chiar daca sunt capabili, eu zic sa-i lasam la locurile lor de bastina, ca sa dezvoltam si alte zone ale tarii cu "talentele" lor, nu numai Capitala.
  • 0 (0 voturi)    
    Bruxelles si alte tari UE (Duminică, 10 septembrie 2006, 23:59)

    anna [anonim]

    Buna ziua, intr adevar cladirile in care locuiesc emigranti arata jalnic.
    Nu am stat mult in Bruxelles; eu locuiesc in Franta, un oras mare, curat (ce le pot reprosa francezilor este poluarea canina, in fine, in rest OK, autostrazi, sosele, super); prin comparatie am fost la un spital in Bucuresti pe strada sportului pe care scria drum in lucru, nu lucra nimeni (bienvenue en Roumanie, cher amis) strada era cu gropi, cu praf, fara nici un pic de asfalt, ca la tzara. Eu asa ceva nu am vazut in Frantza, nici macar la tzara, si am colindat ceva. Traiesc de 12 ani.
  • 0 (0 voturi)    
    cam asa e (Luni, 11 septembrie 2006, 8:34)

    ego [anonim]

    Bruxelles e intr-adevar orasu constrastelor...la nici 15 min de mers pe jos de grand Place e cartierul turcesc...din greseala am nimerit pe acolo seara, dupa ora 8...nu cred ca vreti sa stiti cum a fost...turci adunati la colt de strada, gunoaie si resturi de carton aruncate peste tot, mai rau ca in ferentari, priviri neprietenoase...noroc ca sunt mai brunetel si poate m-au luat drept unul de-al lor. Majoritatea restaurantelor si fast-food-urilor din bruxelles mi s-au parut a fi ale turcilor. arabi nu am vazut mai deloc, dar turci o gramada. oricum, daca vreti sa vizitati ceva cu adevarat frumos in Belgia, vedeti orasul Bruge. e magnific. Si nici Anvers nu e delac uratel...din contra, mult mai frumos decat Bruxelles
  • 0 (0 voturi)    
    nu mult a durat pana la prima jignire (Luni, 11 septembrie 2006, 12:18)

    Mirela Petreu [anonim]

    nici o legatura cu articolul... e parerea celui care l-a scris, nu are nimic revoltator, e doar o parere onesta...
    citeam reactiile diversilor sa vad can apare primul raspuns violent, injuratura, jignirea, tziganeala... si nu a durat mult ca s-a intamplat...
    cand o sa invatam sa fim civilizati si sa respectam fiecare om si parerea lui? we agree we disagree?
    daca am facut vreo greseala, astept pe cei care le stiu pe toate sa ma injure cu tot patosul... daca ii ajuta la ceva... lor le sugerez sa stea in Rom iar daca pleaca pe undeva sa stea mai mult ca sa invete sa se relaxeze si sa inteleaga bunul simt...
  • 0 (0 voturi)    
    Sunt de acord cu Mirela Petreu (Luni, 11 septembrie 2006, 12:42)

    LauraC [anonim]

    Articolul este parerea unui om... nu inseamna ca este aceeasi pentru toata lumea... Fiecare om are dreptul sa aiba viziunea lui despre orice oras, orice tara, orice om...

    De ce sunteti rai, violenti si judecati pe toata lumea? Romanii sunt romani oriunde ar fi, si putini mai sunt oamenii de calitate... Imi pare rau sa o spun, dar cuvantul "roman" nu mai are o conotatie asa de pozitiva pentru mine!! Pentru ca, am trait-o pe pielea mea, intr-o tara straina, intr-un oras strain...

    Si puteti sa ma contraziceti si sa ma injurati si pe mine cat vreti... ca doar de asta exista libera exprimare!!!
  • 0 (0 voturi)    
    scurte comentarii la ... marturia unui bucurestean prapadit ajuns la bruxelles (Luni, 11 septembrie 2006, 13:44)

    olandezu' [anonim]

    Exista mari diferente intre Bucuresti si Bruxelles din punct de vedere citadin, dar cea mai mare o reprezinta diferenta de civilizatie si implicit de mentalitate intre belgienii autohtoni si romani. Belgienii alohtoni (de provenienta nord-africana si din orientul apropiat si mijlociu), pot fi comparati cu romanii din cartierele bucurestene devenite de acum ghetto, asa ca sunt scosi din discutie.
    Ceea ce continua sa ma surprinda negativ (si in acest "articol" este maniera in care romanii privesc la strainatate: comparind-o cu "ce stiu ei de acasa" si nu incercind sa vada valorile societatilor pe care le viziteaza prin prisma acelora de vedere.
    Chestiuni ca "poti insela primaria necumparind bilete la transportul in comun...fiindca nu este sesizabila existenta niciuneia din autoritati" sunt parte din mentalitatea romanului fie avind el si ceva nivel (asa cum se pare ca are scriitorul acestor rinduri) care nu vede in lipsa controalelor "la vedere" o masura de eficientizare a transportului in comun, asa cum este ea de fapt. Controalele exista insa in mijloacele de transport, iar pedepsele pt cei care cred ca pot calatori fara bilete sunt pe masura.
    Inca un exemplu de proasta intelelgere a "noutatilor" aparute in viata romanilor dupa "eliberara de sub comunisti". Peste tot in Bucuresti se scrie SAORMA. Hilaric, fiindca mincarea aceasta se numeste SHOARMA. (Vezi: http://en.wikipedia.org/wiki/Shawarma)! E de neinteles cum oameni cu carte in Romania se fac de ris pina si in astfel de detalii, care-i aduce intr-adevar in ochii westicilor la rangul de ... "bucuresteni prapaditzi".
  • 0 (0 voturi)    
    scurte comentarii la ... marturia unui bucurestean prapadit ajuns la bruxelles (Luni, 11 septembrie 2006, 14:42)

    olandezu' [anonim]

    Exista mari diferente intre Bucuresti si Bruxelles din punct de vedere citadin, dar cea mai mare o reprezinta diferenta de civilizatie si implicit de mentalitate intre belgienii autohtoni si romani. Belgienii alohtoni (de provenienta nord-africana si din orientul apropiat si mijlociu), pot fi comparati cu romanii din cartierele bucurestene devenite de acum ghetto, asa ca sunt scosi din discutie.
    Ceea ce continua sa ma surprinda negativ (si in acest "articol" este maniera in care romanii privesc la strainatate: comparind-o cu "ce stiu ei de acasa" si nu incercind sa vada valorile societatilor pe care le viziteaza prin prisma acelora de vedere.
    Chestiuni ca "poti insela primaria necumparind bilete la transportul in comun...fiindca nu este sesizabila existenta niciuneia din autoritati" sunt parte din mentalitatea romanului fie avind el si ceva nivel (asa cum se pare ca are scriitorul acestor rinduri) care nu vede in lipsa controalelor "la vedere" o masura de eficientizare a transportului in comun, asa cum este ea de fapt. Controalele exista insa in mijloacele de transport, iar pedepsele pt cei care cred ca pot calatori fara bilete sunt pe masura.
    Inca un exemplu de proasta intelelgere a "noutatilor" aparute in viata romanilor dupa "eliberara de sub comunisti". Peste tot in Bucuresti se scrie SAORMA. Hilaric, fiindca mincarea aceasta se numeste SHOARMA. (Vezi: http://en.wikipedia.org/wiki/Shawarma)! E de neinteles cum oameni cu carte in Romania se fac de ris pina si in astfel de detalii, care-i aduce intr-adevar in ochii westicilor la rangul de ... "bucuresteni prapaditzi".
  • 0 (0 voturi)    
    scurte comentarii la ... marturia unui bucurestean prapadit ajuns la bruxelles (Luni, 11 septembrie 2006, 14:57)

    olandezu' [anonim]

    Exista mari diferente intre Bucuresti si Bruxelles din punct de vedere citadin, dar cea mai mare o reprezinta diferenta de civilizatie si implicit de mentalitate intre belgienii autohtoni si romani. Belgienii alohtoni (de provenienta nord-africana si din orientul apropiat si mijlociu), pot fi comparati cu romanii din cartierele bucurestene devenite de acum ghetto, asa ca sunt scosi din discutie.
    Ceea ce continua sa ma surprinda negativ (si in acest "articol" este maniera in care romanii privesc la strainatate: comparind-o cu "ce stiu ei de acasa" si nu incercind sa vada valorile societatilor pe care le viziteaza prin prisma acelora de vedere.
    Chestiuni ca "poti insela primaria necumparind bilete la transportul in comun...fiindca nu este sesizabila existenta niciuneia din autoritati" sunt parte din mentalitatea romanului fie avind el si ceva nivel (asa cum se pare ca are scriitorul acestor rinduri) care nu vede in lipsa controalelor "la vedere" o masura de eficientizare a transportului in comun, asa cum este ea de fapt. Controalele exista insa in mijloacele de transport, iar pedepsele pt cei care cred ca pot calatori fara bilete sunt pe masura.
    Inca un exemplu de proasta intelelgere a "noutatilor" aparute in viata romanilor dupa "eliberara de sub comunisti". Peste tot in Bucuresti se scrie SAORMA. Hilaric, fiindca mincarea aceasta se numeste SHOARMA. (Vezi: http://en.wikipedia.org/wiki/Shawarma)! E de neinteles cum oameni cu carte in Romania se fac de ris pina si in astfel de detalii, care-i aduce intr-adevar in ochii westicilor la rangul de ... "bucuresteni prapaditzi".
  • 0 (0 voturi)    
    ...Mai bine fara Mitici ! (Marţi, 12 septembrie 2006, 14:38)

    Ardeleanu' [anonim]

    ... daca ar fi fost frontiera la Carpati... era suficient sa mergi pana la Sibiu sa vezi alta civilizatie ..si nu pana la Bruxelles. oate o punem dupa 2007 ... si eventual propunem formarea Uniunii Europene Balcanice ...cu ce mai ramane din Romania, iar pe turci ii facem sediul uniunii ! ... Atunci nu mai e o problema pentru cei din ferentari sa se adapteze !
  • 0 (0 voturi)    
    apropos de bilete si cartele (Miercuri, 13 septembrie 2006, 9:35)

    Floricel [anonim]

    suna interesant inceputul articolului, cel putin partea cu calatoritul cu mijloacele de transport in comun. Ne-am obisnuit sa ridicam in slavi tot soiul de natii mai vestice, dupa6 saptamani de trait acolo, iti dai seama ca nu totul este la fel de roz ca in prima zi. Au controlori, si inca mai multi ca noi, autobuzule sunt supuse controlului zilnic, de catre 3 sau 4 ori, insa la momentul in care efectueaza acest control, usile de acces sunt blocate de niste baieti mai mari ca cei de la Bidepa, daca nu ai bilet nici o problema, ori platesti o amenda de 150 de auro, fara insa a mai primi ca la noi un abonament de o zi pe toate liniile, iar daca nu vrei sa platesti si nici nu stii limba franceza sau flamanda, nici o problema,iti poti plati din buzunat un interpret, la fel si drumul pana la sectia de politie atat pentru tine cat si pentru oastea de soldatei. Pe de alta parte, la momentul in care te urci in autobuz, soferul urla la tine, in cazul in care nu compostezi: Musiu, musiu, composte! daca tu nu vrei sa "composte", nici o problema, te asteapta pana te dai jos, sau se hotarasc calatorii sa te arunce din autobuz, din cauza asta se explica cele 20 de oglinzi din cabina soferului. Apropos de curatenie, in toate autobuzele lor gasesti muci pusi pe bare, vome in spatele masinii, scuipati pe geamuri, fie inauntru fie afara, pentru ca la felul in care circula cu autobuzele, nu ai cum sa rezisti. Daca ai avut ghinionul si te-ai urcat un pic abtiguit in autobuz, la cel de-al treilea sens giratoriu incepi sa vomiti la sigur, un fel de cursa contra cronometru.
    Oricum, si la ei se urineaza baietii pe stalpii din Gare Centrale sau pe usile bisericii. Asta e, si ei cu ai lor, si noi cu ai nostri. Nici unii nu sunt mai buni, tot ce-i desptarte este o distanta de 2300 de KM.

    Succes
  • 0 (0 voturi)    
    ASA DA (Miercuri, 13 septembrie 2006, 17:46)

    TITUS [anonim]

    TREBUIE SA FIII NEBUN SA COMPARI BELGIENII CU TIGANII DE BUCURESTENI NESIMTITI SI INCULTI
  • 0 (0 voturi)    
    Romania e o tare frumoasa, pacat ca e populata (Sâmbătă, 16 septembrie 2006, 12:56)

    mireille [anonim]

    Nu as vrea sa fiu prost inteleasa, nu vreau sa aduc osanale Occidentului, sau sa pun la zid Romania. Cel mai intelept ar fi sa privim obiectiv si sa discernem ce am putea schimba la noi, presupunand ca suntem capabili de ambele actiuni. Comentariile sunt insa chiar mai interesante decat articolul in sine. Pana nu vom invata sa ne exprimam opiniile civilizat si coerent cred ca va mai dura putin. Iar pe cel care a folosit "fufe si ghertoi din provincie" l-as intreba politicos unde si-a desavarsit inaltele studii. Sau asta este o mostra de civilizatie si rafinament bucurestean? In acest caz, daca provincialii ar trebui sa aiba vreun complex, sunt pe deplin indreptatiti sa aiba unul de superioritate.
  • 0 (0 voturi)    
    bruxelles (Duminică, 17 septembrie 2006, 14:58)

    claudiu [anonim]

    60 LA SUTA E ADEVARAT CE A SPUS ACEST DOMN IAR RESTUL INCHIPUIRI AR TREBUI SA POARTE OCHELARI SI APARAT AUDITIV SI NICI NU A VAZUT TOT CE ERA DE VAZUT S-A DUS SA FOTOGRAFIEZE CURVELE LA GARE DU NORD SI STRADA CU RESTAURANTELE UNDE NU ESTI NICIODATA SIGUR PE CE AI MINCAT , SI UNDE NUMAI TURISTI CARE NU CUNOSC MANINCA ,CENTRUL ERA UN PIC MAI INCOLO...UN LUCRU E ADEVARAT FAPTUL CA BRUXELLES ESTE CU ADEVARAT UN ORAS IN CARE VEI GASI TOATE NATIILE PAMANTULUI....EU CIND AM AJUNS PRIMA DATA LA BRUXELLES SI AM COBORAT DIN TREN LA GARE DE MIDI AM CREZUT CA AM AJUNS IN ARABIA ....TOATE CELE BUNE LA TOTI DE AICI DIN BRUXELLES....SI INCA CEVA AZI 17 SEPTEMBRIE ESTE ZIUA IN CARE MASINILE NU AU VOIE SA CIRCULE IN BRUXELLES PARCA ESTE UN ORAS MORT DAR ESTE FAIN NU SE MAI AUD CLANSOANE... INJURATURI IN ARABA SI ZGOMOT DE MOTOARE ..... EU NU STAU IN CARTIER DE ARABI CI LA 500 DE METRI DE COMUNITATEA EUROPEANA
  • 0 (0 voturi)    
    hm... (Luni, 25 septembrie 2006, 2:37)

    Iulian [anonim]

    Cred ca limba romana este printre putinele, daca nu chiar singura in care cuvintele "taran" si "cioban" sunt atat de puternic depreciative. Sunt doua ocupatii utile care au si o poezie a lor. Merita descoperita. Nimic nu ma relaxeaza mai mult decat o conversatie cu un cioban. Ii mai intalnesc pe crestele Carpatilor cand le strabat vara. Cum spuneam merita incercat. Ajuta sa te detasezi si sa vezi balonul adeseori umflat al citadinilor.
  • 0 (0 voturi)    
    as avea nevoie ... (Marţi, 10 octombrie 2006, 11:31)

    szilard [anonim]

    Buna, pt toata lumea din tara si strainatate.
    As vrea sa intreb cate ceva despre modul de viata in belgia. E mail-el meu, daca puteti sa ma ajutati: usz7@yahoo.com.Multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    marturia.... (Luni, 26 februarie 2007, 21:03)

    FANE [anonim]

    Cred ca trebuia sa iei legatura cu unchiul tau (coke)care il cunosc personal si care a locuit in ..(culmea.....BRUXELLES...)cam16 ani..si cum a facut taxi.;cunoaste toate speluncile..crede-ma .. era cel mai bine..oricum personal ai facut o descriere a unui oras pe care l-ai vazut timp de citeva zile.;cred ca nu erai desmeticit.. data viitoare ia legatura cu el..poate ne vedem si iese altfel articolul...fane
  • 0 (0 voturi)