Cel mai important meci al nationalei masculine de polo din ultimii 13 ani, semifinala Campionatului European cu Serbia, s-a incheiat inca din prima repriza, la sfarsitul careia sarbii conduceau cu 4-0! Scorul final de 13-6 (4-0, 2-1, 3-2, 6-3) reflecta diferenta de valoare dintre cele doua echipe.

Romania se va lupta pentru bronzul european, duminica ora 19.45, impotriva Spaniei (10-16 in semifinala a doua, cu Ungaria).

Primele 4 minute au fost catastrofale pentru echipa Romaniei, apasata de importanta meciului. Nikic, Ikodinovic si Sapic au marcat la fiecare atac, in timp ce poloistii romani nici macar nu reuseau sa arunce la poarta. Super-golgeterul Sapic a mai inscris o data pe finalul primului sfert, iar necunoscuta primei finaliste a Europenelor era deja rezolvata.

Primul gol pentru Romania a venit abia in sfertul al doilea, dupa 12 minute de joc, cand Andrei Dina l-a invins pentru prima data pe Sefik. Nu a fost sa fie o revenire a romanilor, pentru ca Udovicic si Vujasinovic au stabilit scorul pauzei, 6-1 pentru sarbi.

Sfertul al treilea a fost cel mai echilibrat dintre toate, cu 2 goluri frumoase marcate de Busila si Georgescu, insa si cu o defensiva care n-a putut face fata in 3 randuri atacului sarb condus de Sapic.

In ultima parte s-a facut simtita si oboseala meciului din sferturi cu Italia, sarbii reusind sa se desprinda la o diferenta finala de 7 goluri.

Romania: Nenciu, Radu (2), Musat, Bonca, Iosep, Busila (1), Dunca, R.Georgescu, Ghiban, Andrei Dina (2), G.Georgescu (1), Matei Guiman, Kadar - accidentat, Negrean, Dinu.