Bucurie sau ingrijorare? Intrarea in UE va face sa dispara mare parte din chinezarii

de C. Pantazi, V. Telibasa     HotNews.ro
Marţi, 12 septembrie 2006, 0:00


foto: Hotnews.ro

Sansa pentru producatorii romani de textile si incaltaminte: odata cu intrarea in Uniunea Europeana, Romania va importa mai putine haine si mai putini pantofi din China. Motivul? UE a impus anumite limite maxime pentru importurile din China, iar Romania, prin aderare, va trebui sa respecte aceleasi reglementari. Va fi bine? Va fi rau?

Importuri limitate

“Uniunea Europeana are negociate cote fixe pentru anumite tipuri de textile din China. Romania si Bulgaria vor trebui sa se incadreze si ele in aceste limite, a declarat pentru HotNews.ro Leonard Orban, secretar de stat in Ministerul Integrarii Europene.

Dar, conform oficialului roman, aderarea celor doua tari nu va duce automat si la majorarea cotei. “E foarte probabil ca in ciuda faptului ca piata UE se va mari cu inca doua tari, Comisia Europeana sa nu aprobe majorarea cotei”, a mai spus Orban.

Este vorba despre cote pe care Uniunea Europeana le-a impus pentru a se proteja de politica agresiva a Chinei in ceea ce priveste exporturile de textile, confectii si incaltaminte. UE a luat aceasta decizie dupa ce guvernul chinez a refuzat sa elimine subventiile de stat pentru exportatori, subventii care denatureaza concurenta.

Dragos Negrescu, analist economic la Delegatia Comisiei Europene in Romania a declarat pentru HotNews.ro ca “imediat dupa eliminarea - de la 1 ianuarie 2005 - a oricaror restrictii cantitative la importul de textile in UE, livrarile provenind din China au cunoscut o dinamica foarte pronuntata, si au fost introduse limitari cantitative temporare pentru cele mai sensibile 10 categorii de produse textile”

“Limitarile sunt justificate in baza Protocolului de aderare a Chinei la OMC, care da posibilitatea celorlalti membri ai Organizatiei sa invoce o clauza speciala de salvgardare fata de importurile provenind din China” a adaugat Negrescu.

foto: Hotnews.ro

Introducerea acestor cote maxime pentru importurile din China a produs anul trecut adevarate crize pe piata textilelor din Uniunea Europeana.

Liderul Federatiei Patronale a Industriei Usoare (FEPAIUS), Maria Grapini, a declarat pentru Hotnews.ro ca in acest moment Romania este invadata de marfuri de origine chinezeasca, impunerea unor astfel de cote urmind a le face viata mai usoara producatorilor interni.

Romanii, gata sa cumpere marfuri romanesti. Oare?

Conform unui sondaj realizat de GfK, majoritatea romanilor sint dispusi sa cumpere haine si incaltaminte autohtone pentru a sustine industria de profil. Dar chiar asa stau lucrurile?

O vizita in complexul „Europa”, in care citeva mii de chinezi isi vind zi de zi marfa de import, pare sa contrazica rezultatele studiului. Pe linga zecile de mii de cumparatori - perosane fizice, din complexul „Europa” se aprovizioneaza, zilnic, mii de mici comercianti care revind produsele chinezesti in piete, magazine si tarabe din toata tara.

foto: Hotnews.ro

Paula Muresan, mic comerciant din Cluj, isi face aprovizionarea din complexul „Europa” in fiecare saptamina. De sapte ani, de cind a fost trecuta in somaj de la uzina unde lucrase timp de 20 de ani, traieste din micul comert cu haine chinezesti. Isi intretine si familia, iar disparitia acestui complex sau scumpirea marfurilor ar fi o adevarata drama pentru ea.

„Daca se vor scumpi, e absolut clar ca imi voi pierde clientii. Oamenii care cumpara de la mine nu au bani pentru lucruri scumpe. Ei stiu care e calitatea hainelor pe care le vind nu e exceptionala. Dar pentru asta au bani”, recunoaste Paula Muresan.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


536 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    altele (Marţi, 12 septembrie 2006, 3:05)

    florin [anonim]

    Intrarea in UE va aduce probleme mult mai mari decat asta pentru romanul de rand. Din pacate majoritatea nu prea stiu ce ii asteapta.
  • 0 (0 voturi)    
    producatorii autohtoni (Marţi, 12 septembrie 2006, 5:46)

    Paul [anonim]

    Un mare numar din producatorii interni de imbracaminte se aprovizioneaza cu materie prima din complexul Niro / Europa. Eliminarea acestei surse pentru materie prima poate insemna cresterea preturilor pentru unele din produsele autohtone.
  • 0 (0 voturi)    
    e timpul sa si producem (Marţi, 12 septembrie 2006, 8:35)

    ovi [anonim]

    poate ca a venit timpul sa eliminam tarabele, chioscurile, "adunaturile" de speculanti chinezi si romani. trebuie sa invatam si noi sa producem, ca prea ne-am transformat in comercianti.
  • 0 (0 voturi)    
    Trebuia sa o impuna Romania nu UE (Marţi, 12 septembrie 2006, 9:04)

    Florin [anonim]

    Lucruri proaste si chiar periculoase tinand cont ca multe erau destinate folosiri in gospodarie [ uscator de par, fier de calcat si multe ustensile de bucatarie] fara acte de garantie, de folosire, sanitare si chiar lipsa facturi, sunt bani negri pe care ii scoate din tara, turci, arabi, sirieni, irakieni, iranieni, sunt miliarde de dolari pe care ia scos si probabil multi dintre ei au alimentat retelele teroriste, am avut o perioada in care am lucrat printre acestia de mai sus si cu produse frigorifice si legume fructe si am vazut multe afaceri ilegale, ilegalitatile incep de la vama apoi garda financiara, politia, cei care se ocupa cu combaterea spalari banilor si cine se mai ocupa cu controlul acestora. Trebuie sa intelegem ca un ban trimis catre o retea terorista este ca si cum noi am trimis un glont.
  • 0 (0 voturi)    
    Ieftin si prost (Marţi, 12 septembrie 2006, 9:45)

    Alexandru Szasz [anonim]

    Nu cred ca exista roman sa se mandreasca cu un produs chinezesc. Nu cred ca a fost vreodata un moment in Romania cand sa apreciem mai mult produsele chinezesti fata de cele romanesti. Se cumpara ca sunt ieftine
  • 0 (0 voturi)    
    poate e spre bine (Marţi, 12 septembrie 2006, 10:54)

    andreea [anonim]

    poate micii comercianti care azi traiesc din vanzarea acestor textile se vor apuca de altceva, adica ar fi bine sa se apuce de altceva. e vremea ca toti sa realizeze exact cum stau si sa puna mana pe carte sau sa-si puna mintea la contributie sa se descurce. Daca nu, oricum ii va tine statul pe banii celor care muncesc, o sa creasca somajul, li se acorda subventii: cu cat muncesc mai putini, cu atat mai multi vor trai de pe urma lor. din pacate.
  • 0 (0 voturi)    
    Punem pariu? (Marţi, 12 septembrie 2006, 10:57)

    lili [anonim]

    Apropo: ia sa mearga oficialii prin cartierul Colentina si imprejurimi, sa vada cate fabrici si-au deschis chinezii! Oricum, acum in Europa se vand 3-4 loturi de marfa pe aceeasi factura!
    Bla-bla, guvernanti! Chinezii isi vad de treaba lor, si bine-ar face guvernantii astia sa le urmeze exemplul. Sau au multe second-hand-uri si vor ca amaratii care se bucura de hainele ieftine sa cumpere vechituri de la ei?
  • 0 (0 voturi)    
    china (Marţi, 12 septembrie 2006, 11:15)

    tudor [anonim]

    Este un lucru foarte bun. Eu nu imi permit sa imi cumpar lucruri proaste. Nu am destui bani ca sa imi cumpar altele dupa 2 saptamani. Cam atat pot fi purtate in conditii optime cele din China. Avem industrie de specialitate in Romania. Si sunt lucruri de calitate. Eu unul cel putin, nu cumpar lucruri chinezesti. Preferata mea este fabrica de confectii de la Braila.
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem prea saraci sa cumparam lucruri proaste. (Marţi, 12 septembrie 2006, 11:15)

    George [anonim]

    Nu trebuia sa ne impuna nimeni din afara (UE) acest lucru. Era in interesul Romaniei sa se protejeze de calitatea proasta a produselor chinezesti. Faptul ca nu am facut-o denota incapacitatea autoritatilor/ interesele unei parti ale acesteia.in sustinerea importurilor de proasta calitate din Asia.
    Poate asta e sansa romanilor sa fie bine imbracati.

    Suntem prea saraci sa cumparam lucruri proaste.

    Presa ar trebui sa informeze oamenii nu sa le spuna ca preturile vor "exploda". In multe capitale din europa de vest produsele (textilele si incaltamintea) sunt mai ieftine decat in Bucuresti - si acolo nu vezi chinezarii (adidasi, slapi, gumari, carpe putrede si deformabile la prima purtare).
  • 0 (0 voturi)    
    FALS (Marţi, 12 septembrie 2006, 12:00)

    laurentiu [anonim]

    Din 2007 veti cumpara tot chinezarii, dar la preturi europene. E drept ca unor produse li se vor atasa diverse etichete de "firma", nu vor mai fi vindute la tarabe, dar tot chinezarii vor fi. lucru verificat pe propria-mi piele si in berlin, si in viena etc.
  • 0 (0 voturi)    
    China (Marţi, 12 septembrie 2006, 12:06)

    Anathema [anonim]

    Toate bune si frumoase in privinta contingentarii importurilor de textile/incaltaminte, numai ca respectivii chinezi au inceput sa produca si in tara, si nu mai pot fi impiedicati sa vanda, fiindca, nu-i asa, de la 1 ianuarie 2007 se va chema ca rahaturile lor de proasta calitate sunt "marfuri europene", nu importuri. Populatia trebuie sa inteleaga ca, decat sa cumperi o pereche de pantofi, de exemplu, cu 30 RON si sa te tina 2 saptamani, mai bine dai de 3 ori mai mult, dar stii ca macar un an nu risti sa ramai pe strada fara talpi.
  • 0 (0 voturi)    
    FALS (Marţi, 12 septembrie 2006, 12:06)

    laurentiu [anonim]

    Din 2007 veti cumpara tot chinezarii, dar la preturi europene. E drept ca unor produse li se vor atasa diverse etichete de "firma", nu vor mai fi vindute la tarabe, dar tot chinezarii vor fi. lucru verificat pe propria-mi piele si in berlin, si in viena etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu inteleg de ce se zice ca romanii sunt saraci?! (Marţi, 12 septembrie 2006, 12:59)

    Lulu [anonim]

    Daca te duci in Mall-uri, e plin de cumparatori romani, te duci in Carrefour, Cora, la fel, Metro, Billa, la fel...te duci in pietele unde se vad 2 produse la 8 lei...produse importate din China, Turcia...plin de lume. Romanilor le place sa cumpere ...nu conteaza ca e brand sau chinezerie..intr-adevar expresia" sunt chel de bani" e 100% romaneasca...asta inseamna ca nu am bani dar merg la shopping. Nu am bani dar imi iau masina. Nu am bani dar ma duc un pic pana la Budapesta...hmm!!
  • 0 (0 voturi)    
    Produsele chinezesti (Marţi, 12 septembrie 2006, 14:10)

    Cristi [anonim]

    Este socant sa vezi cat de putin cunosc compatriotii nostri despre produsele chinezesti. Tineri poate nu stiu ca inainte de '90 produsele chinezesti erau printre cele mai cautate. Diferenta fata de acum era ca atunci se aduceau produsele de calitate medie, dar si de o diversitate foarte mica. Acum se aduc in majoritatea cazurilor cele mai proaste si de o mai mare diversitate. In China se produc acum de la cele mai proaste la cele mai bune produse, China alaturi de India fiind cei mai mari producatori mondiali de confectii. In ani '60 sinonimul pentru un produs prost era 'made in Japan' si era vorba de produsele electronice care apoi au devenit printre cele mai cautate. La fel si cu cele chinezesti acum in special pentru cei care nu au avut ocazia sa mearga acolo sa inteleaga. China produce in lohn pentru cele mai dezvoltate tari la calitate exceptionala si incep sa aiba deja si produse originale local brand. Pentru saraci exista o infinitate de copii, in care diferenta este uneori greu de sesizat chiar de cunoscatori, dar cu un pret ce devine atractiv. Sigur ca importatorii vor aduce ce se vinde mai bine. Evident exista destui lipsiti de scrupule care vor vinde clone cu preturi mai mari decat ar trebui, dar in majoritatea cazurilor veti avea calitatea corespunzatoare pretului. Foarte putini, poate pana in 10% din clienti au bani si cumpara din magazinele de firma, de fapt aceleasi produse made in China, produse insa atent verificate sa corespunda standardului. Cu ceva efort insa ar putea gasi uneori aceleasi produse in magazine obisnuite la un pret mai mic. De multe ori snobismul ii face insa sa respinga un astfel de articol cumparat dintrun altfel de magazin. Asa ca renuntati la preconceptii si cautati sa vedeti ce este in relitate in spatele lucrurilor devenind astfel un cumparator inteligent, altfel veti ramane mereu o masa de manevra a reclamelor, zvonurilor si profitorilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Si bucurie si ingrijorare (Marţi, 12 septembrie 2006, 15:05)

    Daniel [anonim]

    Si bucurie si ingrijorare!
    Bucurie pentru ca produsele romanesti vor reusi sa patrunda pe piata mai curajos ; atat la noi cat si in occident. Si pot sa va spun ca sunt produse de buna calitate. Sunt in Franta de mai multi ani si de multe ori mi s-a intamplat sa-mi cumpar haine de calitate de la magazine mari gen La Fayette sau C&A si sa descopar dupa cateva saptamani ca au eticheta "Made in Romania". Am ramas placut surprins!
    Este rau pentru ca marfa chinezeasca este in general de buna calitate ( nu vorbesc de ceea ce se vinde la noi in complexul "Europa") si la preturi accesibile; Ori va fi din ce in ce mai greu de gasit.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu prea e adevarat (Marţi, 12 septembrie 2006, 16:17)

    Razvan [anonim]

    Si SUA, si Canada si UE sunt napadite de produse din China. Majoritatea suvenirurilor sunt produse de chinezi.

    Asa ca mi se pare exagerat.
  • 0 (0 voturi)    
    China (Marţi, 12 septembrie 2006, 17:33)

    Adi [anonim]

    Am vazut ce parere buna au cite unii despre poporul roman ca este vazut in magazine, mall-uri si alte complexuri si unii care reclama lucrurile proaste facute de chinezi si ma intreb oare chinezii ne obliga sa le cumparam stifturile? Oare nu credeti ca multi nu au bani nici de acele stifturi? Parerea mea este ca economia de piata e greu de inteles la 16 ani dupa revolutie. Nu ii apar pe chinezi si nici pe turci si nici pe arabi dar ei muncesc, iar noi stam si ne uitam la ei si plus de asta ne mai este si necaz.... Asa ca drag popor roman la munca ca nu mai avem de unde fura.
  • 0 (0 voturi)    
    yeah, right! (Marţi, 12 septembrie 2006, 18:03)

    Scientician [anonim]

    60% din nasturii din lume sunt facuti intr-un singur orasel din China. Parte din poveste e relatata mai jos.

    http://www.npr.org/templates/story/story.php?storyId=5686805

    In mod similar, 80% din cravatele din lume sunt facut in China. Mai mult de 60% din tigari sunt facute in China. Incaltamintea de sport (Adidas, Nike, etc.) e facuta in mare parte in China. Desktopurile Apple sunt facute in China. Si lista e enorma. Probabil mai mult de 50% din bunurile de consum in US sunt facute in China.

    Prin urmare eu tare ma-ndoiesc ca o sa dispara chinezariile. Poate vor disparea cele contrafacute. Guvernul chinez are o politica de tolerare a marfurilor contrafacute pt. ca produc venit. Prin urmarea marfa contrafacuta exista in procent mare in China. Exista fabrici in china care intr-o saptamana contrafac incaltaminte Adidas in mai putin de o saptamana; adica dupa o saptamana de cand intra in posesia originalului scot facatura care in alte doua saptamani se rupe.

    Oricum chinezariile facute in regula sau contrafacute sunt deja o realitate a timpurilor noastre.
  • 0 (0 voturi)    
    sa se demoleze "europa" (Marţi, 12 septembrie 2006, 19:34)

    foica [anonim]

    este un lucru f.f. bun sa mai se impuna unele restrictii pt marfurile chinezesti........sunt de proasta calitate. in plus se stie f. bine ca evaziunea fiscala "e in floare in complexul europa" .........poate o starpeste U.E. daca noi nu suntem in stare.............
  • 0 (0 voturi)    
    Suntem prea saraci sa cumparam lucruri! Punct! (Miercuri, 13 septembrie 2006, 1:46)

    Congolezu [anonim]

    Mai romani verzi... lasati mai patriotismul ieftin si judecatile fara valoare pentru ziarul lu' nea "Diazepam". O sa fie mai bine pentru toti in UE? O sa curga lapte si miere pentru toata lumea dupa 1 ian 2007? Visati frumos! Cel putin in primii 2 ani, o sa fie mult mai rau pentru destul de multi dintre romani. Asta nu inseamna insa, ca intrarea in Uniune nu este un pas absolut necesar. Un sacrificiu pe termen scurt, pentru un castig pe termen mediu si lung. Cat despre partea cu: "nu am bani, sa ma imbrac ieftin", lasati... ca produsele romanesti nu sunt ieftine deloc. Am rugat odata un prieten inginer de la Intreprinderea Metalurgica din Buc., sa-mi spuna cat ar costa productia unei lanterne metalice "chinezesti", care se vindea cu 10 mii in piata la Obor. Mi-a facut o calculatie de pret la un nr de 50 mii de buc.: aproximativ 12 mii lei la "poarta fabricii" adica fara adaos comercial. Ori lanterna din piata costa 10 de mii la a "saptea mana" cu tot cu transportul din China! Cat despre calitatea produselor romanesti, oricine a cumparat o lopata sau alt obiect gospodaresc fabricat in RO, cunoaste problema, e jalnica! Asa ca garantat lanternele romanesti ar fi costat mai mult, si ar fi fost la fel de proaste ca cele chinezesti. Daca romanii ar produce obiecte mai scumpe dar mai bune decat cele chinezesti, cu un raport calitate/pret mai bun, nimeni nu ar cumpara "chinezarii"! Hai sa traiti bine!
  • 0 (0 voturi)    
    e timpul sa si producem (Miercuri, 13 septembrie 2006, 6:58)

    geo [anonim]

    Ce ai produs in ultimul an d-nul Ovi? Sustii financiar un somer sa deschida un atelier de produs incaltaminte(sa zicem)? Sustine statul un producator sa creeze mai multe locuri de munca (fara sai puna biruri care sa-i treaca pofta de a mai face afaceri) ? Poate ne dai exemplul dumitale sa-l urmam si noi "adunaturile"
  • 0 (0 voturi)    
    ceva bun (Miercuri, 13 septembrie 2006, 8:48)

    Anonim [anonim]

    Parerea mea este, ca datorita acestor restrictii ale Uninunii, Romania are sansa sa se dezvolte , nu trebuie sa se puna problema exportului, eu cred ca trebuie sa se puna problema fezvoltarii industriei textile in tara noasta. Adevarat ca pentru multi romani, adrerarea este ceva de temut, dar de ce, pentru ca ne dezvoltam? Ei vor sa ramana tot asa? mie nu mi se par satisfacatoare conditiile din romania, dar ei , totusi cred ca e mai bine asa... In final, eu cred ca aceasta integrare va avea urmari pozitive....
  • 0 (0 voturi)    
    China-Europa-UE (Miercuri, 13 septembrie 2006, 9:27)

    apo [anonim]

    Habar nu aveti cate persoane sunt legate de complexul Niro, (Europa e daramata jumatate) ma refer la miile de oameni care lucreaza acolo si miile de comericanti care se aprovizioneaza de acolo si milioanele de cumparatori.
    Si sa stiti ca nu sunt numai lucruri foarte proaste. Sunt si lucruri foarte bune, adidasi (pantofi sport) care tin mai mult de un an. Dar asta daca dai 40-50 de ron pe ei, normal ca cei de 10 ron te tin 2 saptamani. Am un prieten care si-a luat Puma de firma si dupa o luna s-au rupt (300 ron). Un alt prieten are adidasi din Niro de 1 an si jucam tenis de camp cel putin o data pe saptamana, a cazut cu ei in rau la munte si a urcat pana la Iezer incaltat cu ei.
    Sa vad eu romanii cu salariu minim de 400 ron cum dau pentru cei 2 copii care merg la scoala cate 100 ron pe adidasi, si cu restul sa manance, intretinerea, ...............
    Mai reflectati.
  • 0 (0 voturi)    
    de ce noi nici macar nu incarcam??????? (Miercuri, 20 septembrie 2006, 23:55)

    CRISTINA SIMONA [anonim]

    de ce noi nici macar nu incercam sa fim corecti ?????Oare noi nu putem trai normal????????Da poate visam cum am citit mai devreme dar cateodata este frumos SA VISEZI si da este adevarat ca trebuie sa schimbam multe dar cu un pic de munca si credinta vom reusi,DUMNEZEU CU E CU NOI si va fi bine pana la urma noi putem si putem mai mult ca si alti si asta o stim cu toti