Roger Federer a castigat US Open

de     SportInfo.ro
Marţi, 12 septembrie 2006, 0:00

Roger Federer l-a invins pe Andy Roddick (6-2, 4-6, 7-5, 6-1) in finala la US Open, trecandu-si in cont al treilea succes consecutiv in prestigiosul turneu american, lucru pe care l-a mai reusit doar John McEnroe in perioada 1979-81.La 25 de ani, Federer are un palmares impresionant cu nu mai putin de 41 de titluri de simplu din care 9 titluri de Grand Slam.
Anul acesta Federer a castigat Australian Open, Wimbledon si US Open, fiind la un pas sa castige si Roland Garros unde a fost invins in finala de Nadal. A fost unul din cele numai 5 meciuri pierdute de elvetian anul acesta.

In finala Federer a inceput furtunos, avand la un moment dat 5-0 in primul set pe care si l-a adjudecat in cele din urma cu 6-2. Roddick insa, reusise sa reintre in meci si, ajutat de loviturile de forehand, si-a adjudecat al 2-lea set, egaland situatia la seturi. Momentul decisiv s-a consumat in setul 3 la scorul de 2-2.

Atunci americanul a avut nu mai putin de 4 mingi de break insa nu a reusit sa concretizeze niciuna, pierzand in final cu 7-5.

Setul al 4-lea nu a avut istoric cu Federer jucand fara greseala si reusind 2 break-uri pentru un 6-1 care il mai apropie cu un Grand Slam de recordul lui Pete Sampras cu 14 reusite, elvetianul depasindu-l deja pe Andre Agassi.

Invinsul din finala a recunoscut ca Roger Federer "este cel mai bun jucator de tenis din lume. Nu e nici un fel de indoiala. Isi merita locul".