Miscare prin surprindere de la Cotroceni

Presedintia l-a suspendat din functie pe ministrul Apararii

de M.C.     HotNews.ro
Marţi, 12 septembrie 2006, 0:00



Conform atributiunilor constitutionale care ii revin, presedintele Romaniei, Traian Basescu, a semnat, marti, decretul de suspendare a domnului Teodor Atanasiu din functia de ministru al Apararii.

Conform unui comunicat de presa emis de Cotroceni, presedintele Traian Basescu considera necesara suspendarea lui Teodor Atanasiu din functia de ministru pentru a indeparta orice suspiciune de influentare a anchetei avand in vedere declansarea procedurii de urmarire penala impotriva domnului Atanasiu.

"Procedura de urmarire penala ar putea implica audierea unor persoane din cadrul Ministerului Apararii, aflate in subordinea ministrului, fapt ce ar putea conduce la o influentare a demersului procedural", se arata in comunicat.

Tot marti, presedintele a semnat, la propunerea ministrului Apararii decretele de trecere in rezerva a generalului Eugen Badalan si de numire in functia de sef al SMG a viceamiralului Gheorghe Marin.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


93 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Baselule! (Marţi, 12 septembrie 2006, 18:28)

    emanuel [anonim]

    O super miscare inteligenta efectuata de dom'Presedinte. Rezultatul insa nu va fi ingenuncherea PNL-ului sub carma domniei sale, ci o alianta superneasteptata in primavara anului 2007, intre PSD si PNL. Domnule presedinte, nu calcati in picioare oameni orgoliosi cazuti, ca devin fanatici si este de rau. Dvs.uitati ca postul de presedinte revenea PNL-ului si ei se considera inselati deja...
  • 0 (0 voturi)    
    manevre (Marţi, 12 septembrie 2006, 18:34)

    ddd [anonim]

    o rugam pe tanti Saftoiu sa ii dea in judecata si pe alti ministri indezirabili (gaseste ea motive) pentru ca Intaiul Marinar al tarii sa poata suspenda in voie pe ministrii PNL. Pe cand Tariceanu? hai, stiu ca se poate. Doar a putut Basescu sa fenteze Securitatea, nu se descurca cu asa mizilicuri?
  • 0 (0 voturi)    
    Acum ca e suspendat (Marţi, 12 septembrie 2006, 18:41)

    Victor [anonim]

    sa vedem daca a incalcat legea si ce facea Atanasiu cu jucariile de la Aparare
  • 0 (0 voturi)    
    @1 (Marţi, 12 septembrie 2006, 18:43)

    Vasile Teodorovici [anonim]

    Impingerea PNL in bratele PSD (adica mai la stanga) nu este o idee proasta daca doresti un mare partid de dreapta.
  • 0 (0 voturi)    
    SA CURATATI TARA DE TALHARI (Marţi, 12 septembrie 2006, 19:02)

    coleaghin nina [anonim]

    Daca s-ar putea sa-I dea" afara" pe toti, acei care se gandesc nu la tara asta , dar la buzunarele lor, ar fi foarte bine.... Asa ca, Domnule Presedinte, mai aveti mult de lucru....
  • 0 (0 voturi)    
    hilar? (Marţi, 12 septembrie 2006, 19:06)

    andrei [anonim]

    Ministrul apararii, cercetat penal, il trimite in rezerva pe seful armatei, la randul lui anchetat pentru fapte de coruptie. Si Romania vrea sa intre in UE .......
  • 0 (0 voturi)    
    Pacat (Marţi, 12 septembrie 2006, 19:14)

    Dorelus [anonim]

    Imi pare rau ca s-a ajuns pana aici. Ar fi fost mult mai frumos si mai elegant pentru totate partile implicate daca dl. Atanasiu si-ar fi dat singur demisia, insa asta ar insemna sa-i cerem prea mult avand in vedere actiunile super-inteligente de pana acum.
    Desi privind lucrurile dintr-un alt unghi, daca ceea ce se urmarea cu ne-depunerea demisiei era adancirea prapastiei dintre palatele presedentiei si a guvernului atunci miscarea, sau mai bine zis ne-miscarea este una care si-a atins tinta.
  • 0 (0 voturi)    
    mai fratilor, (Marţi, 12 septembrie 2006, 19:15)

    #1 #2 [anonim]

    acu' fara nici o chestie... trebuie sa recunoasteti ca individu' chiar era prost de-ti sta mintea-n loc. adica tocmai el care trebuia sa pastreze aparentzele lovea in armata si facea bashcalie... mie nu mi-ar placea sa am un asemenea sef.
    Eu nu-l regret. Nu stiu daca prostia e penala, dar stiu ca pasarea pe limba ei piere. A avut o sansa sa faca ceva intr-un post cheie si s-a dovedit un idiot. Voi cate astfel de sanse ati avut?
    Uite, intreb: Contesta cineva ca Athanasiu e idiot?
  • 0 (0 voturi)    
    O masura justa ...fara jumatati de masura. (Marţi, 12 septembrie 2006, 19:17)

    OARE CINE [anonim]

    Votul "Hotnews" confirma o pondere semnificativa in sensul acestei masuri, iar Presedintele confirma ca nu agreaza jumatatile de masura. Motivele sunt prea serioase incat sa permita acelesi glume de-ale lui Atanasiu si Tariceanu precum ca nimic nu s-a intamplat, incat nimic nu se va intampla. Uite ca se mai intampla!

    Sa nu uitam ca gen. Badalan a sustinut cat se poate de transant ca mai exista o telegrama aprobata de el pt a fi transmisa, iar smecherii au trimis prin atasare si bomba ...de la aparare, fara o alta aprobare strict necesara (o jumatate de masura).

    Pentru jumatatea de masura se cuvine o masura intreaga.
    Felicitari, pentru Traian Basescu !

    PS.Orice reactie de aparare liberala va intari justificarea masurii si falsul noii reforme morala in conditii de imoralitate flagranta. Multi naivi si imaturi ajung sa dea pe toate pe una, dar acum PNL are ocazia sa arate ca se poate lepada macar de ...naivitate.
  • 0 (0 voturi)    
    Base - il capo di tutti capi! (Marţi, 12 septembrie 2006, 19:44)

    Marius [anonim]

    Romania incepe sa semene din ce in ce mai mult cu Sicilia. Numai ca la noi, deocamdata, nu se intimpla executii pe strada, ci se executa cu Parchetul.
    Nu e deloc intimplator, cred, faptul ca structurile de forta din Romania, controlate de Basescu si PD, executa meticulos o operatiune de hartuire sistematica a PNL, cu sau fara motiv. De PD nu se leaga nimeni. Ca si cum nu e suficient acest lucru, domnu asa zis presedinte a iesit la lumina: a pus-o pe consilierul propriu sa faca o plingere penala, astfel incit el sa poate aplica, hehehehahahahihihi legea, care-i da dreptul sa suspende ministri.
    Pe Tariceanu nu-l poate demite, da sa faca nene de exemplu altcineva, un alt consilier, sa zicem Stolo, o plingere penala contra premierului, parchetul sa ceara si el sa cerceteze si sa-l suspende.
    De asemenea, o suspendare a Constitutiei nu cred ca e departe. Depinde daca-i vinu bun si palinca tare...
  • 0 (0 voturi)    
    pt mihai (Marţi, 12 septembrie 2006, 22:07)

    tabu [anonim]

    cred ca nu ai facut niciodata armata si in plus esti inregimenta la sageata.
    stii cum a facut PRESEDINTELE cu asta la fel cum a facut arbitrul de la meciul cu bulgarii cu tamas. l-a dat el afara cu rosu pentru ca piturca era prea prost sa il vada ca este o cizma.
    lasa comentariile cu totalitarismul ca habar nu ai de prerogativele PRESEDINTELUI.
    sau esti din ala iliescian....
  • 0 (0 voturi)    
    Oda conducatorului iubit! (Miercuri, 13 septembrie 2006, 3:04)

    Insomniacu' [anonim]

    Sunt persoane care afirma in "comentarii", ca Atanasiu e prost... Hmmm.... Dar "primul marinar al tarii" cum e? Cu ideile lui stralucite (mai ales cea despre axa Washington-Londra-Brazzaville-Bishkek-Antananarivo-Bucuresti)? Este foarte destept!
    Cum era vorba aceea? Fiecare popor are coducatorul pe care-l merita! Adevarat spus!
    P.S. Apropo, in Antananarivo se vorbeste "malgasha", in Brazzaville doreau sa plece niste oameni daca "iesea Bombo", iar in Biskek a avut loc o "revoluti portocalie" reusita, dar localnicii au preferat sa o numeasca "revolutia lalelelor".
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Insomniacu cu mila! (Miercuri, 13 septembrie 2006, 9:05)

    martin [anonim]

    Si eu incerc sa scriu ironic si sarcastic, dar caut sa nu scriu prostii. Se vede evident ca eu tin cu Basescu ,iar altii il apreciaza pe Tariceanu si Atanasiu (la pachet desigur cu mecena Patriciu) si este dreptul lor. Dar de aici pana la atacarea ideei strategice a axei cu SUA si Marea Britanie prin adaugarea de exemplu a Madagascarului, este o dovada nu de inteligenta si spirit, ci de inversul acestora !