Dupa cea de-a 2-a zi a turneului BCR Open Romania, in competitie au mai ramas 2 jucatori romani, Victor Crivoi si Andrei Pavel. De la organizatorii turneului pana la iubitorii tenisului prezenti la Arenele BNR, toata lumea spera ca, anul acesta, turneul va fi castigat de un jucator roman, Pavel fiind cel de la care se asteapta acest lucru.

In ultimul meci al zilei Turnusov si Waske au disputat o partida pe muchie de cutit. Ascultati conferinta de presa sustinuta de Andrei Pavel.

Dupa o victorie concludenta in doua seturi, 6-3 6-1, impotriva lui Boris Pashanski, pe Andrei Pavel il asteapta un meci mult mai greu in turul secund cand adversar ii va fi Carlos Moya care a trecut de spaniolul Horna in turul I, obtinand a 499-a victorie din cariera.

Pentru Pavel, meciul cu Pashanski a inceput destul de greu, jucatorul roman avand dificultati in a castiga serviciul. La scorul de 4-3 insa, Pavel a reusit break-ul si jocul sau a inceput sa capete mai multa consistenta. Loviturile scurte plasate langa fileu, l-au adus la disperare pe adversarul sau care nu a reusit sa returneze nici o astfel de executie.

Pavel si-a adjudecat primul set cu 6-3 si a inceput cu un break setul al 2-lea. Backhand-ul, arma sa principala, a functionat din ce in ce mai bine chiar daca, la conferinta de presa de dupa meci, el nu s-a declarat tocmai multumit. Setul nu a avut practic istoric, Pashanski reusind sa-si adjudece un singur game.

Andrei Pavel a marturisit ca din punct de vedere fizic se simte foarte bine si orice meci disputat acasa, in Romania, reprezinta o bucurie.

Victor Crivoi, beneficiarul unui wild card acordat de organizatorii BCR Open Romania, a dispus in 3 seturi de argentinianul Edgardo Massa si va juca in turul secund cu francezul Paul-Henri Mathieu care l-a invins astazi pe germanul Simon Greul.

Dupa un set castigat cu 7-5, Crivoi a cedat al 2-lea set cu 6-4. Cel mai disputat set a fost ultimul in care Crivoi a reusit un break timpuriu pe care insa l-a cedat, argentinianul egaland situatia la 4. Romanul a reusit din nou un break, incheind meciul in stil de mare campion servind un as in momentul in care avea 40-0 in ultimul game.

El confirma astfel forma buna in care se afla dupa ce duminica a jucat finala challenger-ului de la Brasov, pierduta in fata spaniolului Marc Lopez.

Ultimul meci al zilei, disputat intre favoritul numarul unu al turneului, rusul Tursunov si germanul Waske a avut o evolutie ametitoare a scorului. Dupa un set cedat cu 6-1 de catre un Turnusov apatic, Waske a inceput foarte bine si setul 2, conducand pe rand cu 3-0, 4-1 sau 5-2.

La scorul de 1-0 la seturi 5-3 in setul 2 si 40-0 pentru Waske nu mai erau prea multe de facut pentru Turnusov, fiind de asteptat ca favoritul numarul unu sa paraseasca turneul inca din primul tur. Rusul si arbitrul de scaun au fost de alta parere.

Centralul partidei a decis repetarea punctului cu care Waske castigase practic partida pe motiv ca unul dintre arbitrii de linie strigase out si Turnusov nu a mai continuat punctul. Rusul a reusit sa salveze 3 mingi de meci pe serviciul adversarului adjudecandu-si game-ul si mai apoi setul 2 la tie-break.

Primul game al setului 3 a fost unul extrem de lung, Turnusov reusind sa-si pastreze in cele din urma serviciul. Finalul i-a apartinut favoritului numarul 1 care a reusit sa-si adjudece ultimul set cu 6-4 si sa se califice in turul urmator.