Aproape zece mii de profesori au protestat in Bucuresti

Ministrul Educatiei: Vineri incepe programul in toate scolile

de C.N.A.     HotNews.ro
Vineri, 15 septembrie 2006, 0:00


M. Hardau: "Este un joc sindical pe care eu nu il inteleg"




Documente:
Cum au crescut salariile profesorilor
(14.09.2006) DOC

Noul an scolar incepe vineri, asigura ministrul Educatiei, Mihail Hardau, desi sindicatele din invatamant au anuntat boicotarea festivitatilor de deschidere a cursurilor si un miting in Piata Revolutiei.

Elevii sunt asteptati in clase, desi, potrivit datelor prezentate de ministru, joi, intr-o conferinta de presa, doar 72% dintre scoli au autorizatie de functionare.

Ministrul a prezentat foarte optimist situatia din invatamantul romanesc, aratand ca, in timpul guvernarii Tariceanu, bugetul educatiei a crescut de 2,2 ori, "cea mai mare crestere de pana acum", spune Hardau.

Totodata, ministrul considera ca Guvernul din care face parte, a dovedit ca invatamantul este prioritate nationala, prin investitiile fara precedent in acest an.

In acest context, Hardau declara ca nu intelege actiunile de protest ale profesorilor ale caror salarii au crescut destul de mult si a amintit de ultima majorare a salariilor din invatamant, sase procente, de la 1 septembrie 2006, asa cum le-a fost promis.

""S-au acordat suplimentari salariale in acest an care depasesc investitia de anul trecut in cercetare (...) Sa beneficiezi de atatia bani, investitiile au crescut de 11 ori, salariile au crescut in mod substantial si suntem in acea tinta de 60% a programului de guvernare si totusi lucrurile creeaza nemultumiri.

Ar fi bine sa vorbiti cu profesorii, parintii si elevii sa vedeti daca ele sunt si in baza", a spus Hardau.

Mihail Hardau a spus ca negocierile cu profesorii vor continua.

Guvernul asteapta o contrapropunere a sindicatelor la oferta de crestere a salariilor cu 14% din 2007.

Contactat de HotNews.ro, Marius Nistor, de la Federatia Spiru Haret" a spus ca o alta propunere din partea reprezentantilor profesorilor va veni numai dupa mitingul de vineri, organizat incepand cu ora 11, in Piata George Enescu, langa Ateneu.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


137 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    salarii (Joi, 14 septembrie 2006, 14:37)

    TATA [anonim]

    Nu le rusine sindicalistilor din invatamant, sa compare salariile cu a celor din tarile capitaliste desvoltate, sau cu a petrolistilor, care lucreaza in conditii de izolare totala 11 luni pe an 24 ore din 24 in conditii mizerabile. De ce nu se compara cu pensiile mizerabile a celor varsnici? Sa le fie RUSINE!
  • 0 (0 voturi)    
    educatia D.A. este importanta! (Joi, 14 septembrie 2006, 14:54)

    Profa' [anonim]

    Efectele salarizarii proaste in invatamant:
    1.numai absolventii slabi vor deveni profesori, restul se reprofileaza;
    2. se stimuleaza meditatiile, ca deh, trebuie si profesorii sa-si mai scoata un ban;

    Asa ca domnule ministru, daca va preocupa educatia acestei tari, faceti ceva sa primeasca si profesorii un salariu decent!
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. Tata (Joi, 14 septembrie 2006, 15:21)

    eu [anonim]

    In primul rand Tata dupa cum ai scris "Nu le rusine sindicalistilor" se vede clar ca nu prea ti-ai batut capul cu scoala , in al doilea rand un salariu de 6milioane ptr. un om care a facut o facultate al dracului de grea si care trebuie tot timpul sa dea definitivate si sa treaca inspectii este f. f. f. putin . Nu mai vb de presiuni din partea directorilor de scoli care pur si simplu iti interzice sa lasi corijenti sau repetenti ..si asa trec toto analfabetii ca tine.
  • 0 (0 voturi)    
    pt.eu (Joi, 14 septembrie 2006, 15:39)

    si eu [anonim]

    se pare ca esti mai analfabet(a) decat "tata" : "Nu mai vb de presiuni din partea <<directorilor de scoli>> care pur si simplu <<iti interzice>> sa lasi corijenti sau repetenti ..si asa trec <<toto>> analfabetii ca tine."
  • 0 (0 voturi)    
    viitor profesor (Joi, 14 septembrie 2006, 16:09)

    profu [anonim]

    Ar trebui sa existe si un dram de pasiune in cei care vor sa profeseze aceasta meserie. Daca vrei sa faci avere, nu te faci profesor in primul rand.
    O sa sariti la gatul meu cu "nu avere....da' macar la limita decentei sa traim...". Ganditi-va domnilor profesori ca mai sunt nenumarate categorii sociale in romania care traiesc la limita inferioara a decentei....as da ca exemplu pe cei din sanatate.
    Ce s-ar intampla daca doctorii ar ameninta ca nu mai opereaza ca sa le cresca salariile?
    Sau dupa ce cresc salariile, toti profesorii o sa fie mai buni si mai constiinciosi...ha ha ha
    Discutam numai despre salarii, insa exista foarte multe alte probleme in invatamantul romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr. 'eu' si 'si eu' (Joi, 14 septembrie 2006, 16:12)

    mama [anonim]

    nu cred ca` aceste comentarii au vreo legatura` cu subiectul
  • 0 (0 voturi)    
    pt pct 5.- e absurd sa vorbiti de pasiune in conditiile astea! (Joi, 14 septembrie 2006, 16:46)

    profa' din nou [anonim]

    pt pct 5.- e absurd sa vorbiti de pasiune in conditiile astea!

    Daca ati fi profesor de geografie cu un salariu de 5 milioane si o agentie de turism va ofera un job pe 15 milioane, de cata pasiune ati avea nevoie ca sa refuzati si sa ramaneti profesor?
    Ce ne facem daca intre doi absolventi de geografie, cel mai bun se face agent de turism si cel mai slab profesor? Copii nu merita o educatie de calitate?
    N-ati vrea ca cei mai buni dintre cei buni sa va educe copii? Pai, la asa salarii , decat profesor mai bine sofer de autobuz.Trist, dar adevarat.
  • 0 (0 voturi)    
    R: pt profa (Joi, 14 septembrie 2006, 17:16)

    profu [anonim]

    Glumind putin as spune ca in exemplu dat de dumneavoastra, daca vine cineva la agentie si vrea sa-si faca un concediu de vis pe valea draganului...cei de la agentie o sa stie macar pe unde vine asta.
    Insa intre a sta si a zambi unui parvenit care vrea sa mearga in Spania si a fi un exemplu pentru pustime (si a incerca sa le insuflu cate ceva din pasiunea/pasiunile mele), inclin catre a doua ;)
    Actiunile profesorilor sunt un cliseu....ba amenintari ca nu deschid anul scolar, ba amenintari ca nu inchid anul scolar (asta daca l-au deschis), ba amenintari ca nu corecteaza tezele de bacalaureat, etc etc.
    Aproape an de an aceasi poveste.

    Si va rog sa nu confundati educatia de calitate cu salarul profesorilor. Pentru o educatie de calitate e nevoie de mult mai mult decat 500 de euro salar pentru profesori....sunt foarte foarte multe probleme in sistemul de invatamant romanesc. Eu as incepe prin a da afara din inatamant toate cadrele incompetente. Iar salarul ar trebui sa fie bazat pe performanta (aici putem stam la discutii cat doriti). Si ca sa revenim la bani, exista si surse alternative de finantare pentru scoli (nu sunt numai banii de la guvern). Insa pentru asta trebuie un director/administrator bun. Sau ca sa scoatem la iveala o alta problema....hai sa nu mai numim directori de scoli pe criterii politice. Si multe multe alte probleme.
  • 0 (0 voturi)    
    Crestere salariala reala (Joi, 14 septembrie 2006, 17:23)

    Ionut [anonim]

    Documentul atasat este penibil din punct de vedere matematic la calculul cresterii reale.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu li se dau bani? (Joi, 14 septembrie 2006, 17:24)

    bz [anonim]

    Atunci o sa predea tanti Floarea pe post de profesor de geografie. De aia pleaca tinerii inteligenti din tara asta! Doar n-or sa stea la mila statului in saracia lucie din invatamant. CA SA EXISTE PROFESORI BUNI IN SCOLI SI SALARIILE TREBUIE SA FIE ATRACTIVE.
  • 0 (0 voturi)    
    Fara greva (Joi, 14 septembrie 2006, 17:24)

    Mihai [anonim]

    Eu personal nu mai vreau greva.Nu mergem la scoala cateva saptamani apoi trebuie sa recuperam facand ore suplimentare,materia fiind pur si simplu "indopata" in noi.Sa creasca salariile profesorilor ca sa nu avem de suferit tot noi,elevii.Avem examene,avem dreptul la vacanta si la timp liber,avem dreptul sa invatam.Greva nu ne ajuta pe noi elevii!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Sindicatele ce vor? (Joi, 14 septembrie 2006, 17:25)

    Marius [anonim]

    Pai li s-a facut o propunere, iar ei tzipa ca nu sunt bagati in seama, Incep sa cred ca acesti asa zisi lideri sindicali au alta agenda.
    Cred ca e nerealist si populist sa ceri mariri de 60% brusc, pe 2 ani. Daca se maresc dupa aia va creste inflatia, ca e vorba de 100 si ceva de mii de salarii, nu de 200 de oameni. Salariile nu pot creste mai mult decit cresterea economica, iar daca unii n-ar fi populisti, ci onesti, ar recunoaste acest lucru.
    Putin mai multa ratiune n-ar strica, ca de populisme m-am saturat. Cu populisme a ajuns Romania, in 16 ani, la coada Europei. Eu unul vreau sa plecam de pe pozitia aia.
  • 0 (0 voturi)    
    crestere medie/an??????? (Joi, 14 septembrie 2006, 17:26)

    ghesil [anonim]

    poate sa-mi explice cineva cine e cresterea aia medie pe an
    (in document) si cum a fost ea calculata, ca am o vaga
    banuiala ca individul care a calculat-o a fost putin cam
    aerian, ca sa nu folosim alti termeni (rauvoitor/incompetent)
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Crestere salariala reala (Joi, 14 septembrie 2006, 17:26)

    daniel [anonim]

    Ce gasesti penibil la documentul atasat??? Sau esti si tu unul dintre aceia care abia trec bac-ul la matematica???
    Contine exact informatia necesara subiectului discutat: cresterea datorata maririlor de salariu (mediat pe intreg anul) in x% din care (absolut normal) se scade procentul datorat inflatiei (de asemenea mediat pe intreg anul). Sau probabil ai dori ca acest calcul sa fie facut per zi lucratoare :-))). Mai bine stai si gandeste intai inainte de a tranti mesaje in mod penibil!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    @Mihai (Joi, 14 septembrie 2006, 17:27)

    ladybird [anonim]

    Pentru Mihai: Greva profesorilor ii ajuta pe elevi.

    Si Mihai, ca si alti elevi care au postat la articolele despre greva profesorilor, se plange ca va avea de suferit. Cred ca elevii ar trebui sa invete sa gandeasca si altfel decat pe termen scurt. Nu vor avea invatamant de calitate atata timp cat salariile din invatamant sunt mici si nu motiveaza pe cei care lucreaza in sistem. Ca sa nu mai spun ca tot salarizarea este una din cauzele notelor mici de la examenele de titularizare (se scrie in fiecare an pe aceasta tema). Din aceasta perspectiva nu pot fi de acord cu afirmatia ca profesorii sunt slabi dpdv profesional. Corect ar fi sa subliniem (ca sa inteleaga toti elevii si parintii revoltati) ca din ce in ce mai putini absolventi pregatiti mai vor sa lucreze in invatamant pe salarii asa de mici.
  • 0 (0 voturi)    
    Oferta guvernului este reala!!!!!!!!!!!!!!! (Joi, 14 septembrie 2006, 17:28)

    calin [anonim]

    Daca stam bine sa calculam cat cresc salariile la sfarsitul perioadei, adica decembrie 2008, in conditia in care cresterea salariala din 2007 va fi de 14%, si presupunand ca in 2008 cresterea va fi tot de 14%, vom avea:
    1.12 x 1.1183 x 1.14 x 1.14 =1.6277
    Per total, cresterea salariala va fi de 62,77 %, pentru cine stie sa calculeze, deci peste promisiunile guvernului.
    Cine are dreptate?
    S-au calculul nu este bun?
    Cine nu stie ce este un calcul, sa-si tina comentariile pentru el.
  • 0 (0 voturi)    
    tu ce zici (Joi, 14 septembrie 2006, 17:29)

    Re: Re: Crestere salariala rea [anonim]

    eu cred ca am facut facultate de matematica si ca am studiat economie.

    1. credterea anuala pe 2005 e de 12% care e si cresterea medie, fiindca nu ai nici un motiv sa o imparti la ceva

    cresterea aia medie e pur si simplu o cifra, care nu are nici o legatura cu nimic, poate imi zici tu cum e calculata.

    inflatia ar trebui scazuta din cresterea anuala (fiindca inflatia e anuala)
    a.i.

    crestere reala 2005=3.75 (12.35-8.6)
    crestere reala 2006=5.63(11.83-6.2)

    crestere reala pe cei doi ani e 1.0375*1.056 =1.0956 (deci cam 10% pentru cei care au luat bacul ca TINE, draga domnule)

    eu nu zic ca salariile profesorilor sunt mari, e chiar bataie de joc, dar sa respectam adevarul

    si nu ma pot opri sa ma intreb de ce pe vremea lui nastase nu era scandal, au mai scazut salariile de atunci sau sunt niste lideri de sindicat partinitori?

    2. cresterea anuala pe 2005 e calculata gresit, 1.066*1.054=1.123564, deci cresterea anuala e de 12.35%
    pe 2006 e calculata corect insa.

    documentul ar fi hilar daca nu ar fi tragic
  • 0 (0 voturi)    
    Rectificare (Joi, 14 septembrie 2006, 17:29)

    calin [anonim]

    Cred ca mesajul anterior are o eroare de calcul.
    In mod real cand un salariu creste in trepte, marirea se face la salariul avut anterior acestei cresteri. Presupunand ca marirea din 2007 si cea din 2008 se face intr-o singura transa de 14% fiecare, vom avea, datorita faptului ca marirea s-a facut in trepte:
    1.066 x 1.054 x 1.055 x 1.06 x 1.06 x 1.075 x 1.14 x 1.14 = 1.86, deci, o crestere de 86% a salariului. Adica, un profesor care a avut un salariu de 10 milioane la inceputul lui 2005, va avea la sfarsitul perioadei un salariu de 18 milioane, iar daca marirea de la anul si cea din 2008 se va face in transe, profesorii vor avea chiar mai mult. Pentru cei care vor sa manipuleze opinia celor ce citesc aceste articole cu cresteri medii ponderate sau cu altele asemenea sa-si tina comentariile acasa.
  • 0 (0 voturi)    
    profesorii (Joi, 14 septembrie 2006, 17:30)

    Va rugam sa completati campul [anonim]

    Profesorii sa mai puna mana pe carte, frate! Vacanta asta am fost la munte si am intalnit niste profesori dintr-un orasel de provincie. Fraaaate, n-aveau nimic intelectual in ei oamenii aia. Aveau privirea aia mata de shofer de basculanta. Ce dreacu sa invetze aia copii ca nici ei nu stiau pe ce lume traiesc.
    Dascalul trebuie sa lumineze in jurul lui...
    Da' mai bine ma opres aici.... Bleah...
  • 0 (0 voturi)    
    educatia costa - dar sa vezi cat face cand nu o ai ! (Joi, 14 septembrie 2006, 17:30)

    vfqwef [anonim]

    De acord cu cei ce sustin cresterea salariilor profesorilor.

    Cat dai atata ai !

    Ca sunt nepregatiti a explicat excelent ce si cum persoana de la numarul 7.

    Hai ca mai avem o sansa daca intelegem chestia asta.

    Dar sa se si faca !
  • 0 (0 voturi)    
    Calculul mediei salariale anuale (Joi, 14 septembrie 2006, 17:31)

    Christian [anonim]

    Ex. pentru anul 2005, la un salariu de 10.000.000 ROL
    Crestere salariala de 12% pe an.
    Daca indexarea de 12% ar fi aplicata incepand cu luna ianuarie atunci salariatul ar avea un salariu anual de:
    10.000.000 * 1,12 * 12 = 134.400.000 ROL
    Dupa cum reiese din document aceasta indexare a fost compusa din doua transe:
    6,6% in martie si 5,4% in octombrie.
    Rezulta.
    (10.000.000 * 2) + (10.000.000 * 1,066 * 7 ) + (10.000.000 * 1,066 * 1,054 *3) =
    20.000.000 + 74.620.000 + 33.706.920 = 128.326.920 ROL
    Cresterea medie anuala calculata in articol este de 6,85%. Deci
    10.000.000 * 1,0685 * 12 = 128.220.000 ROL
    In mod normal, calculul corect al cresterii medii anuale ar trebui sa fie de ca. 6,939%.

    10.000.000 * 1,0694 * 12 = 128.326.800 ROL

    Multa bafta!
  • 0 (0 voturi)    
    Re:6. Daniel, crestere salariala reala (Joi, 14 septembrie 2006, 17:32)

    Ionut [anonim]

    Spui:
    "Contine exact informatia necesara subiectului discutat: cresterea datorata maririlor de salariu (mediat pe intreg anul) in x% din care (absolut normal) se scade procentul datorat inflatiei (de asemenea mediat pe intreg anul). "
    Pai tocmai aici e problema: procedntul datorat inflatiei nu este "mediat", ci este inflatia anuala. Pe o evolutie liniara, "inflatia mediata" ar fi fost jumatate din cea la sfirsitul anului.
    Din pacate, pentru tine, mai sint pe lumea asta si oameni cu mai mult decit bac-ul.
  • 0 (0 voturi)    
    revenire fara ponderari (Joi, 14 septembrie 2006, 17:33)

    calin [anonim]

    In mod real cand un salariu creste in trepte, marirea se face la salariul avut anterior acestei cresteri. Presupunand ca marirea din 2007 si cea din 2008 se face intr-o singura transa de 14% fiecare, vom avea, datorita faptului ca marirea s-a facut in trepte:
    1.066 x 1.054 x 1.055 x 1.06 x 1.06 x 1.075 x 1.14 x 1.14 = 1.86, deci, o crestere de 86% a salariului. Adica, un profesor care a avut un salariu de 10 milioane la inceputul lui 2005, va avea la sfarsitul perioadei un salariu de 18 milioane, iar daca marirea de la anul si cea din 2008 se va face in transe, profesorii vor avea chiar mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Re: Re: Re: Crestere salariala reala (Joi, 14 septembrie 2006, 17:33)

    daniel [anonim]

    Unde ai facut facultatea de matematica???
    In ceea ce priveste procentul ... vezi calculul facut de Christian!
    Desigur, exista o doza de amatorism in documentul postat (sa aduni 6.6% cu 5.4% sa spui 12% direct... fara sa tii cont de nr. de luni pe care se aplica... mda) dar cresterea medie anuala este corecta (ma rog, aproape corecta ... diferenta de aprox 0.1%). Ideea este ca greselile mici se iarta ... pe cand reaua-vointa NU!
  • 0 (0 voturi)    
    RE.RE.RE revenire fara ponderari (Joi, 14 septembrie 2006, 17:34)

    calin [anonim]

    In mod real cand un salariu creste in trepte, marirea se face la salariul avut anterior acestei cresteri. Presupunand ca marirea din 2007 si cea din 2008 se face intr-o singura transa de 14% fiecare, vom avea, datorita faptului ca marirea s-a facut in trepte:
    1.066 x 1.054 x 1.055 x 1.06 x 1.06 x 1.075 x 1.14 x 1.14 = 1.86, deci, o crestere de 86% a salariului. Adica, un profesor care a avut un salariu de 10 milioane la inceputul lui 2005, va avea la sfarsitul perioadei un salariu de 18 milioane, iar daca marirea de la anul si cea din 2008 se va face in transe, profesorii vor avea chiar mai mult.
  • 0 (0 voturi)    
    Daniel - Crestere salariala reala (Joi, 14 septembrie 2006, 17:35)

    Ionut [anonim]

    @daniel

    In document e mai mult decit o doza de amatorism; nu e rea vointa ci doar dorinta de a aduce argumente cit mai "tari"; un fel de hai ca-i prostim cu asta.

    Crestere medie/an ar insemna ca datele obtinute pe mai multi ani sa fie mediate (aduse la o evolutie liniara). Nu este cazul.
    In document se vrea prezentata, de fapt, cresterea anuala (i.e. cu cit au crescut veniturile salariale intr-un an fata de anul precedent, insa fac o greseala, luind ca baza de plecare nu veniturile obtinute in anul precedent ci venitul din ultima luna a anului precedent multiplicat cu 12 - aceeasi greseala o face si christian in calculul lui). Daca vrei cit de cit date care sa spuna ceva raportat la cresterea salariala anuala reala atunci nu raportezi la inflatia la sfirsit de an, ci faci ceva asemanator si cu aceasta (daca nu vrei sa-ti bati capul cu seriile lunare date de INSSE o imparti la jumate, dupa cum spuneam).
    In document se compara mere cu pere si apoi cu piersici doar sa iasa rezultatul.
    Cresterea salariala reala se calculeaza insa peste tot prin scaderea din cresterea salariala a inflatiei pe perioada respectiva. Spre exemplu, daca vrei pentru perioada 2005-2007, aceasta va fi de 65%, pe datele folosite de ei.

    PS. Da, facultatea de matematica am facut-o.
  • 0 (0 voturi)    
    @ionut (Joi, 14 septembrie 2006, 17:36)

    Christian [anonim]

    Ionut,

    sa nu uitam ca, desi analizam venitul anual, plata se face lunar. Din acest motiv se iau in calcul 12 salarii, si se tine cont de momentul indexarii. Pentru ca altfel ramai cu mai putin in portofel.

    Tu ai afirmat:
    "cresterea anuala pe 2005 e de 12% care e si cresterea medie, fiindca nu ai nici un motiv sa o imparti la ceva".

    Acest lucru ar fi adevarat in conditiile in care plata salariului s-ar face o data pe an. Atunci am putea compara venitul pe anul trecut, am adauga 12%, si am spune ca salariul anual a crescut cu 12% fata de salariul anual de anul trecut.

    In Romania insa se negociaza procente la salariul lunar. Aceia care cer 12% in plus la salariu nu cer 12% in plus la salariul anual. Ei vor ca, incepand din luna urmatoare, sa castige in loc de 10.000.000 ROL suma de 11.200.000 ROL, luna de luna.
    Daca aceasta indexare de 12% ar avea loc in luna ianuarie, ar fi echivalent cu indexarea salariului anual de 120.000.000 ROL cu 12%. ( 120.000.000 * 1,12 = 134.400.000 - 134.400.000/12 = 11.200.000 ROL). Daca insa indexarea de 12% nu are loc in luna ianuarie, atunci nu se mai poate spune ca salariul anual a crescut cu 12%. Cu cat indexarea se face mai tarziu in an, cu atat salariul anual pentru anul in curs va fi mai mic.
  • 0 (0 voturi)    
    performanta in invatamant (Joi, 14 septembrie 2006, 17:54)

    cristi [anonim]

    Cam toate domeniile din tara asta au fost lovite de reforme care trebuiau sa scoata la iveala performanta(in general economica), oamenii din invatamant au fost protejati.
    Ar trebuii inventat un plan national prin care sa se evalueze cu adevarat cat de bun este un profesor, care este calitatea serviciului pe care il presteaza el.
    Este stupid sa ne spuna noua ca au salarii mici punandu-se toti in aceeasi oala. Exista diferente profesionale intre ei si ar trebuii sa fie platiti diferiti. Gradele ale dupa care se stabileste leafa mi se pare o tampenie. Cred ca un mod mai bun de a stabili cat de bun este un profesor este cati elevi a avut la olimpiada si ce premii au luat.
    Trebuie inteles ca nu doar pregatirea personala a profesorului este importanta ci si gradul in care reuseste sa transmita elevilor ce stie el.
  • 0 (0 voturi)    
    am o propunere.... (Joi, 14 septembrie 2006, 18:19)

    o romanca [anonim]

    Nu ar fi bine ca profesori sa se faca POPI ori PASTORI ?cu biblia nu mai ai nevoie sa ceri marire ca vine de la sine membri bisericilor dau suficienti bani pentru iertarea PACATELOR.la acestea nu trebuie sa aiba pregatire prea mare un popa.de acord cu mine?
  • 0 (0 voturi)    
    Romanco mai bine te-ai intoarce la cratita ta (Joi, 14 septembrie 2006, 18:53)

    profu [anonim]

    Of of
  • 0 (0 voturi)    
    acelasi subiect: educatia (Joi, 14 septembrie 2006, 20:13)

    mirko [anonim]

    aud ca si in sistemul juridic se coace de greva, dar asta nu naste atat de multe pasiuni. eu, unul, n-am nimic de-a face cu ei si habar n-am cat castiga exact oamenii aceia, dar mereu mi-am imaginat ca foarte mult. sau o fi altfel?
    stiu insa cate ceva despre educatia romaneasca, dupa treisprezece ani de preuniversitar (liceu pedagogic), patru si jumatate de facultate, unu si jumatate de master in... management educational si doisprezece ani ca institutor gradat pana unde se poate. la naiba, daca adaug si vreo trei ani de gradinita, cumulez mai multi ani de stat prin unitati de invatamant decat de viata!
    ce stiu, de fapt?
    stiu ca sistemul educational e ciuruit de tare de tot felul, se fac analize savante, se discuta cu patima pe forumuri, dar de facut - se face un... peste.
    pentru a trai, eu, personal, fac tot felul de alte servicii si ma inham la tot felul de "joburi" paralele cu scoala.
    maine am sa-ncep voios noul an scolar. desi ma costa mai mult de o patrime din salariul lunar drumul pana acolo. din salariul pe care nu l-am mai luat de prin iunie, pentru ca primarul (absolvent de patru clase primare si care jura ca lui ne subordonam eu si colegii mei) a reusit sa faca una lata si sa piarda sau sa deturneze fondurile de salarii.
    dar... ramane pasiunea de a fi dascal, nu?
    sa-ncepeti si voi, cu totii... BINE!
  • 0 (0 voturi)    
    Era de asteptat (Joi, 14 septembrie 2006, 20:20)

    Cosmin [anonim]

    Suntem inca o generatie de sacrificiu. Pe mine nu ma avantajeaza greva asta mai ales ca anul asta dau BAC-ul. M-am saturat sa tot suporta greva lor. Si oricum toti stim ca statul ia de la unul si da la altul. Marirea lor, se va simti prin majorari/taxe etc catre noi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce profesori!!! (Joi, 14 septembrie 2006, 21:10)

    Nihai [anonim]

    Rusine!!! Rusine liderilor de sindicat pentru modul halucinant, populist, demagogic si lipsit de cel mai elementar bun simt si realism in care urla dupa bani. De unde bani? Din buzunarele noastre, desigur.
    Nu le ajunge miliardul de euro pe car l-au primit IN PLUS anul asta?
    Santajul asta de 2 lei cu copiii care nu vor avea voie sa intre in clase mi se pare descalificant.
    Rusine! Si mai vreti sa fiti respectati?
  • 0 (0 voturi)    
    judecata solomonica... (Joi, 14 septembrie 2006, 23:09)

    monica L [anonim]

    -greu de spus de partea cui de afla adevarul... in mijlocul disputei se afla copii si tinerii
    -e corect ca salariile dascalilor sint mizere si descalificante, dar si masa mare a categoriei e sub orice standard de vocatie si simt de raspundere... in anii '90 au aparut semnele decaderii, acum greu mai gasesti un profesor care sa-si faca meseria sa se simta el implinit si multumit...
    -s-a spus cred si in comentariile de fata, trebuie introdus un sistem de evaluare si control al performantei didactice, care sa conduca la aplicarea unei remunerati diferentiate... sistemul toti la gramada mergea in comunism, a mai mers si in tranzitie... va mai merge o vreme si fiind in UE... dar cit???
    -nu regret insa nici o secunda, macar, careurile din copilaria mea, la 15 septembrie, unde venea secretarul de partid pe oras sa nu ureze "Succes in noul an scolar" si ne improsca cu dezacorduri intre subiect si predicat si ne vorbea despre cit de viteji au fost romanii luptind contra Imperiului Automnan (sic!)!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Vineri, 15 septembrie 2006, 9:12)

    Catalin [anonim]

    Profesorii au jurul la 18 - 20 de ore /saptamana, si doar cei la discipline importante. Restul mai putin.
    Eu muncesc in jur la 12 ore / zi.
    In 2 zile muncesc cat ei intr-o saptamana si jumate.

    Nimeni nu zice sa nu li se dea salarii decente insa sa nu indrazneasca sa ceara cat nu li se poate da. Sunt bani pe care fiecare dintre noi ii platesc la bugetul de stat, si nu trebuie sa-si bata joc de copii care trebuie sa invete si de "amaratul platitor" de taxe si impozite la stat.

    Atat. Li s-a dat destul.
  • 0 (0 voturi)    
    catalin, pt.35 (Vineri, 15 septembrie 2006, 9:36)

    ddd [anonim]

    Catalin, e adevarat ca profesorii au 20 de ore in scoala, dar pune la socoteala si timpul pentru pregatirea materiei+orele pentru corectarea lucrarilor, fara sa mai vorbim de faptul ca munca de predare necesita concentrare. Asa si un translator lucreaza 5 ore pe zi, de exemplu.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ddd de la 36 care rspundea altcuiva (Vineri, 15 septembrie 2006, 9:53)

    dde [anonim]

    Frate, bine ca va concentrati voi. Voi chiar aveti impresia ca sunteti singurii care lucrati cu capul in tzara asta? Bine, voi cei catziva care o facetzi. Ca majoritatea profesorilor.... Sa fim seriosi...
  • 0 (0 voturi)    
    profesorii (Vineri, 15 septembrie 2006, 10:21)

    bogdan [anonim]

    - asta cu 18 ore pe saptamana e o mare prostie pe care vor s-o speculeze guvernantii. In fapt profesorii lucreaza 40 de ore pe saptamna ca oricine. Restul de 22 de ore fiind activitati in scoala plus, capacitati, bacalaureate, concursuri de titularizari, olimpiade etc. Cine se lasa indus in aceasta eroare greseste amarnic.

    - in plus, pe laga aceste 40 de ore vine pregatirea orelor de a doua zi, a lectiilor deschise, toata hartogaraia si birocratia care decurge dintr-o ora de curs. Aceste lucruri mananca timp mult si trebuie considerate ca facand parte din programul de lucru.

    - cineva spunea in general calitatea profesorilor lasa de dorit. Asa este... dar intreaga responsabilitate o poarta guvernantii pentru ca sunt incapabili sa ofere salarii tentante pentru oamenii de calitate. Din toata afacera asta sufera numai societatea civila iar intreaga vina este a lui Tariceanu, Basescu si a echipei de hoti care ne conduce...
  • 0 (0 voturi)    
    spaga si locuri de munca pentru toti (Vineri, 15 septembrie 2006, 12:37)

    Adryan [anonim]

    Vad ca se uita de coruptia din sistemul de invatamant. Nu exista scoala unde sa nu fie profesori care sa ceara spaga. Sub forma meditatiilor. Adica elevii sunt obligati sa dea bani (pentru meditatii) profesorilor. E usor sa dovedesti ca elevul e slab pregatit si sa-l tapezi de bani. Ma mir de tupeul unor profesori care apoi se plang de salarii. Sunt convins ca acesti profesori ar cere bani chiar daca li s-ar dubla salariile.
    Ei ar trebui sa ceara calitate in invatamant. Sa ceara reducerea unei programe stufoase care indobitoceste elevul.,sa ceara reducerea numarului de materii. Nu cantitatea de informatii (multe inutiele), ar trebui sa primeze, ci calitatea. Adica elevul sa invete sa gnadeasca. Are cineva curaj sa o faca. Nu prea cred, pentru ca asta ar insemna reducerea numarului de catedre, a numarului de ore. Asta-i problema reala a invatamantului romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    nesimtitii !!! (Vineri, 15 septembrie 2006, 14:28)

    viox [anonim]

    Ganditi-va ! Un profesor care castiga 6 milioane pe luna, in 200.000 de ani castiga 500 milioane de dolari !! Aproape cat Vantu, Patriciu sau Tiriac. Ai dracu' profesorii astia ! Si se mai plang !
  • 0 (0 voturi)    
    Manipulare (Vineri, 15 septembrie 2006, 22:50)

    ilie [anonim]

    E o ceata groasa lansata intentionat de guvern: cresterea pe anul 2005 este de doar 6.85%. Afirmatia ca ar fi o crestere de 12% are ca scop sa-i abureasca pe cei din afara sistemului si sa-i prosteasca pe cei din sistem. Sint multe pareri eronate exprimate pe sait.
    1. A explicat aproape corect Christian (pozitia 21). Ex. pentru 2005, la un salariu de 10.000.000 lei, cu o crestere de 12% pe an, daca indexarea ar fi fost aplicata din luna ianuarie atunci salariul anual ar fi de 10.000.000 * 1,12 * 12 = 134.400.000 lei. Insa, la indexarea in 2 transe salariul anual (efectiva, nu presupusa) este: (10.000.000 * 2) + (10.000.000 * 1,066 * 7 ) + (10.000.000 * 1,12 *3) = 128.220.000 lei. Ca atare, cresterea medie anuala este de 6,85% (128.220.000 / 120.000.000). Restul calculelor (aparute pe sait sint exercitii de aritmetica).
    2. In legatura cu "cearta" dintre @christian si @Ionut - referitoare la inflatie -, au ajuns la o concluzie gresita: rata inflatiei se calculeaza ca medie anuala (metodologia o puteti gasi pe www.insse.ro). Deci, "cresterea" salariului profesorilor in anul 2005 a fost de (crestere salariala - rata inflatiei) 6,85% -8,6% = -1,75%.
    In general, putem sa ne dam cu parerea despre orice, fie ca ne pricepem, fie ca nu. Se stie ca investitia in educatie constituie o investitie in viitorul nostru ca popor. Profesorii nu vor decit ce li s-a promis in campania electorala: 6% din PIB. Atunci cind un cadru didactic universitar are salariul mai mic decit femeia de serviciu, ceva nu este in regula! Este scandalos, rusinos si umilitor!