Andrei Pavel si Victor Crivoi nu au putut mai mult de turul 2 la Open Romaina. Ambii au fost eliminati joi, ratand optimile de finala. Open Romania, la editia a 11-a, ramane fara un castigator autohton.

Jucatorul roman de tenis Andrei Pavel a fost eliminat joi dupa-amiaza in optimile turneului BCR Open Romania de catre favoritul nr.3 al competitiei, spaniolul Carlos Moya.

Spaniolul s-a impus in doua seturi cu 6-4, 7-6. A fost victoria cu numarul 500 pentru Carlos Moya in circuitul ATP.

Inca de la conferinta de presa de marti, Andrei Pavel declarase ca daca va pierde joi in optimi, este o infrangere in fata unui mare jucator, fost lider mondial in clasamentul ATP- Carlos Moya.

Andrei Pavel, care locuieste in Germania, va mai ramane in Romania si saptamana viitoare pentru a participa la meciul de Cupa Davis cu formatia din Coreea de Sud, programat la Arenele BNR. Pavel va juca ambele partide de simplu, precum si in meciul de dublu, unde va face pereche probabil cu Horia Tecau.

Victor Crivoi, 24 de ani, 196 ATP, s-a oprit joi in optimile turneului BCR Open Romania, fiind invins in 2 seturi simetrice, cu 6-1, 6-1, de francezul Paul-Henri Mathieu, 24 de ani, 50 ATP, chiar daca favoritul nr. 8 s-a accidentat la glezna dreapta in setul 2, la 2-1 in favoarea sa.

Ambitia lui Crivoi nu a fost sufiecienta pentru a anula diferenta de valore si experienta in favoarea francezului. Mathieu a intrat motivat pe teren, a alergat dupa fiecare minge, s-a batut pentru fiecare punct si se anunta unul dintre favoritii la castigarea turneului, daca se va recupera dupa accidentarea din setul 2.

Crivoi si-a subminat increderea in fortele sale, inca din primul game al partidei, pe care la pierdut, dupa ce a avut 40- 0 pe serviciul lui.

Mathieu a reusit 3 breack-uri si a castigat leger, cu 6-1 primul set. In actul doi, la 2-1 pentru francez, Mathieu s-a accidentat la glezna dreapta, in timp ce urmarea o minge si partida s-a intrerupt circa 15 minute, in care francezul a primit ingrijiri medicale.

Desi vadit incomodat de usoara entorsa, francezul a pastrat ritmul de joc, a reusit alte 2 breack-uri si s-a impus, in final, tot cu 6-1. A fost prima intalnire directa dintre cei doi in circuitul ATP.

In sferturi, francezul urmeaza sa intalneasca pe invingatorul din partida Dmitri Tursunov (Rusia, favoritul nr.1) si spaniolul Guillermo Garcia-Lopez.