Dupa succesul rasunator al Stelei din Liga Campionilor, Dinamo si Rapid au obtinut doua victorii importante in Cupa UEFA, victorii ce le deschid larg poarta catre grupele acestei competitii. Dinamo a castigat in deplasare la grecii de la Xanthi cu 4-3 si are ca si acontata calificarea in grupe.

Prin victoria cu 1-0 obtinuta pe propriul teren in fata portughezilor de la Nacional, rapidistii devin favoriti la calificare.

Xanthi-Dinamo 3-3

Xanthi a deschis rapid scorul inca din minutul 8 prin reusita lui Quintana. A fost momentul ca N&D sa-si intre in rol. Claudiu Niculescu marcheaza in minutul 18 si readuce egalitatea. Dupa alte 7 minute vine randul lui Danciulescu sa inscrie pentru ca acelasi Niculescu sa duca scorul la 3-1 in minutul 34.

Urmeaza o perioada mai slaba pentru caini si grecii reusesc egalarea. Din nou Quintana inscrie in minutul 45 pentru ca in minutul 61 Kazakis sa aduca egalarea pentru Xanthi. O egalare pe care nu o mai credeam posibila la un moment dat.

Pulhac ii reduce la tacere pe suporterii greci prin reusita din minutul 85' si aduce linistea in tabara dinamovista. Dinamo castiga in deplasare cu 4-3 si face astfel un pas urias pentru calificarea in grupele Cupei UEFA.

Rapid-Nacional 1-0

Rapid a inceput mai slab meciul, echipa portugheza fiind mai prezenta in jumatatea rapiista de teren. Coman are o interventie extraordinara reusind sa opreasca chiar pe linia portii mingea trimisa puternic cu capul de un atacant portughez.

Incet, incet rapidistii au echilibrat jocul si Viorel Moladovan reuseste sa inscrie un gol superb cu un sut din marginea careului mare chiar inainte ca arbitrul sa fluiere finalul primei reprize.

In repriza secunda Rapid a atacat in valurisi rateaza cu usurinta doua bune oportunitati de a majora scorul. Cazuti fizic pe finalul meciului, cei de la Nacional s-au multumit doar sa contraatace, singura lor ocazie periculoasa venind in urma unei degajari gresite a portarului Coman.

Rezultate din Cupa UEFA

Rubin Kazan 0 - 1 Parma

Levadia Tallinn 0 - 1 Newcastle U.

Hertha BSC 2 - 2 OB Odense

Legia Warsaw 1 - 1 Austria Vienna

Liberec 2 - 0 Steaua Rosie Beograd (echipa lui Zenga pierde in deplasare)

Standard Liege 0 - 1 Celta de Vigo

Wisla Krakovia 0 - 1 Iraklis Saloniki (echipa lui Dan petrescu invinsa pe propriul teren)

Eintracht Frankfurt 4 - 0 Brondby

Fenerbahce 2 - 1 Randers FC

Hearts 0 - 2 Sparta Prague

Livorno 2 - 0 SV Pasching

Marseille 1 - 0 Mlada Boleslav

Panathinaikos 1 - 1 Metalurg Zaporizhya

Ruzomberok 0 - 1 Club Brugge

SV Salzburg 2 - 2 Blackburn R.