Utima profetie: "Dupa integrare, Romania va intra intr-o perioada mult mai grea decat acum"

Silviu Brucan a fost incinerat

de D. Mihai     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 septembrie 2006, 0:00



Politologul Silviu Brucan a fost incinerat, sambata, la Crematoriul Vitan Barzesti. Ceremonialul s-a desfasurat doar in prezenta celor apropiati, fara ritual religios. Brucan a decedat joi seara, dupa ce a suferit un stop cardio-respirator.

El a fost operat pe 3 septembrie, dupa ce a fost diagnosticat cu anevrism al aortei abdominale infra-renale in expansiune cu iminenta de ruptura. Medicii i-au instalat o proteza aortica in zona afectata.

Anevrismul lui Brucan avea, initial, sase centimetri, insa zona de protezat a fost mult mai extinsa. Totodata, in timpul operatiei s-a dovedit ca starea pacientului era mult mai grava. Post-operator, Silviu Brucan ( 90 de ani) si-a revenit si a fost constient cateva zile.

Ulterior, starea politologului s-a deteriorat progresiv. Ultima profetie pe care a facut-o pentru jurnalisti pe patul de spital a fost ca dupa integrare, Romania va intra intr-o perioada mult mai grea decat acum.

N.R: Multumim cititorilor care ne-au atras atentia asupra greselilor din varianta initiala a articolului.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


257 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    dle.Stefan...... (Sâmbătă, 16 septembrie 2006, 19:17)

    o romanca [anonim]

    Dle.Stefan cita ura poti avea in sufletul dtale....pacat ca porti numele de STEFAN cred ca habar nu ai cine a fost .Itit spun eu a fost un om plin de dragoste si chiar pe "jidani"(cum ii numesti dta.)el ia iubit fii mai bun .
  • 0 (0 voturi)    
    Tot pentru "dnul" Stefan (Sâmbătă, 16 septembrie 2006, 20:48)

    Pacini Canadianul [anonim]

    Ce pacat ca prostia si idiotenia nu doare... Doamne ce durere si vaiete ar fi prin lume. Cred ca ai fi sef de haita in acea categorie
  • 0 (0 voturi)    
    ZIARISTI INCULTI (Sâmbătă, 16 septembrie 2006, 20:55)

    Mihai [anonim]

    NU EXISTA RELIGIE EBRAICA.
    MOZAICA, EVENTUAL.
    ALTA DOVADA DE CIT DE INCULTI POT FI UNII ZIARISTI.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu's pentru cenzura dar nici asa!!! (Sâmbătă, 16 septembrie 2006, 20:59)

    Dorelus [anonim]

    Sincere condoleante pentru familia indoliata!

    Si pentru administratorii HotNews.ro va rog respectuos sa gasiti o metoda prin care mesaje cum este cel de mai jos (adica de cel mai jos nivel) sa nu mai apara pe site-ul dvs.
    Va Multumesc

    pt. Stefan ca si o completare la cele spuse de romanca noastra Stefan nu numai ca ii iubea pe evrei dar era chiar evreu. Iar numele lui (in greceste semnificand Coroana) nu ti se potriveste deloc.
  • 0 (0 voturi)    
    stefan (Sâmbătă, 16 septembrie 2006, 21:09)

    silviu [anonim]

    Se pare ca moderatorul forumului doarme.
    Cu asemenea mesaje antisemite si inumane vrem sa intram in Europa!
  • 0 (0 voturi)    
    ce-a zis acest Stefan ? (Duminică, 17 septembrie 2006, 3:55)

    passagera [anonim]

    Nu se vede articolul acestui Stefan,este o gluma sau l-ati sters ? Este prima data cind intru aici,este un site cam slab,cu vesti lesinate si de importanta secundara.
    Invatati sa fiti ziaristi adevarati !
  • 0 (0 voturi)    
    regret disparitia acestui om bun (Duminică, 17 septembrie 2006, 8:11)

    cornel [anonim]

    Mi-a fost tare drag acest batrinel. Ori unde ma afla faceam tot posibilul sa merg acasa la ora la care aparea pe ecran ba chiar ma sculam la reluari. Ii voi pastra mult timp amintirea lui de bonom dar mai ales o sa ne amintim de seori de el cand vom simti ca greul deabea dupa aderare la UE incepe asa cum regretatul ne-a prezis.
  • 0 (0 voturi)    
    Silviu Brucan (Duminică, 17 septembrie 2006, 15:48)

    Silviu Brucan [anonim]

    Nu stiu ce o fi zis acel "Stefan" caruia toti ii adresati mai jos numai cuvinte "de lauda".
    Banuiesc ca a avut o reactie violenta in limbaj, pe care, datorita lipsei de informare in care va scaldati, nu ati avut cum s-o intelegeti.
    Asa ca, rugati-va crestineste pentru iertarea pacatelor lui Silviu Brucan!!!
    Fiti siguri: sunt mai multe decat conditia voastra intelectuala (precara) va poate permite sa va imaginati.

    Auguri!
  • 0 (0 voturi)    
    Prostia romanului cea dintotdeauna (Duminică, 17 septembrie 2006, 16:02)

    Saul Brukner [anonim]

    Iar pentru cei care nu au inteles, iata un mic detaliu, o completare: faimoasa scrisoare a "celor 6" asa zisi disidenti (din care facea parte si Silviu Brucan) nu se indrepta impotriva fenomenului comunist care distrugea poporul roman, ci doar impotriva lui N.Ceausescu, cel pe care (in subsidiar) il acuzau ca nu este indeajuns de comunist, ca nu aplica corect principiile comuniste...
    Asa ca, da, jelitzi-l pe Brucan... Si poate varsati cateva lacrimi si pentru iubita si (multumita Domnului) decedata lui sotie care a nenorocit mii de romani in numele nobil al comunismului.

    Asa sa va ajute Dumnezeu!