Duminica, 17 septembrie, a avut loc finala Turneului de tenis BCR Open Romania. Austriacul Jurgen Melzer l-a invins pe Filippo Volandri (Italia) in doua seturi, 6-1,7-5.

Melzer, nascut la 22 mai 1981, la Viena, cucereste astfel primul sau titlu din cariera de jucator profesionist, inceputa in anul 1999.

In primul set, care a durat numai 21 de minute, austriacul s-a impus fara drept de apel cu un sec 6-1, valorificand, din plin, o mai mare precizie in lovituri, in special stopurile cu care a obtinut multe puncte in fata italianului Volandri.

Al doilea set, 57 de minute, a fost mult mai disputat. Cel mai lung game s-a jucat la scorul de 3-3, pe serviciul lui Filippo. Dupa spectaculoase rasturnari de scor, gameul a revenit italianului, dar nu a fost suficient pentru a reveni in meci.

Vollandri nu a mai servit la fel de puternic ca in partidele precedente, iar lovitura de dreapta, care l-a facut victorios in primele faze ale competitiei, duminica nu a mai functionat. Melzer se impune si in setul doi cu 7-5 si intra in posesia cecului de 44.100 euro. Locul doi a fost rasplatit cu 26 euro.

Purtand tricou si sapca rosie, Melzer a multumit publicului pentru sustinere si a ridicat Trofeul Tiriac-Nastase ce revine castigatorului. Trofeul va fi atribuit definitiv primului jucator care castiga de trei ori turneul. La randul sau, Vollandri, imbracat in alb, l-a felicitat pe invingator pentru saptamana sa perfecta de la Bucuresti si spus ca in 2007 spera sa castige finala.

La ultima zi a competitiei au participat premierul Calin Popescu Tariceanu, Ilie Nastase, presedintele Federatiei Romane de Tenis, Nadia Comaneci. Nu a lipsit Ion Tiriac, de data asta cu barba alba.

Finala de simplu de la editia cu numarul 11 a Turneului a fost precedata de o partida demonstrativa: Ilie Nastase/Mansour Bahrami - Raluca Olaru Virginia Ruzici.