Fostul premier e la un pas de a fi exclus din PSD

Nastase se considera nevinovat in cazul Zambaccian

de D. Mihai     HotNews.ro
Luni, 18 septembrie 2006, 0:00


Nastase: Rezultatul in cazul Zambaccian se stie dinainte
Imagine: Antena 3

Fostul premier Adrian Nastase a fost chemat, luni, la Departamentul National Anticoruptie, pentru a afla de la procurori materialul de urmarire penala in dosarul Zambaccian. In fata sediului DNA, Nastase le-a declarat jurnalistilor ca rezultatul in cazul Zambaccian este previzibil. "Daniel Morar stia de la bun inceput ce continea acest dosar. Nu imi fac iluzii ca lucrurile vor merge mai bine.

Trimiterea in judecata este rezultatul unui joc absurd" - a precizat Nastase. El a adaugat ca este atacat pentru ca "este un adversar puternic al Puterii".

In acelasi timp, Nastase s-a declarat dezamagit de ceea ce a numit "o vanatoare de vrajitoare" la adresa sa.

In acelasi timp, Nastase l-a criticat pe Miron Mitrea pentru declaratiile pe care acesta le-a facut in calitate de martor in acest caz. "Sunt declaratii, unele ale unor colegi de partid, care explicau cum au gandit ei campania electorala. M-a impresionat modul sincer in care explica de exemplu Miron Mitrea felul in care a contribuit el la campania electorala", a adaugat Nastase.

"In legatura cu campania electorala sunt unele comentarii pe care, daca voia sa le faca intr-o discutie cu mine, ar fi trebuit sa le faca. Probabil ca a inceput sa faca politica mai mult cu procurorii de la DNA decat cu colegii, dar asta e o alta chestiune", a spus Nastase despre declaratia lui Mitrea.

Fostul premier sustine ca in depozitia data de Mitrea in dosarul Zambaccian, acesta arata ca Sergiu Sechelariu si Irina Jianu au fost numiti la propunerea sa, fapt care exclude vreo legatura intre cei doi si premier, acestia aflandu-se "in ograda lui Mitrea".

In dosarul construirii imobilului din Zambaccian, Adrian Nastase este invinuit pentru luare de mita, iar sotia sa, Dana Nastase, pentru complicitate la luare de mita.

Nastase ar fi primit de la fosta sefa a Inspectoratului de Stat in Constructii, Irina Jianu, termopane, parchet si mobilier in valoare de aproximativ 400.000 euro, pentru a o mentine in functie.

O parte din bunurile enumerate in dosarul Zambaccian au fost oferite prin intermediul firmei Vertcon Bacau, ai carei asociati au fost Irina Jianu si Sergiu Sechelariu - fost secretar de stat in ministerul transporturilor, condus atunci de Miron Mitrea.

In acelasi dosar i s-a prezentat deja materialul probator si lui Ioan Paun, fost consul general al Romaniei in China si consilier economic la reprezentanta Romaniei din Shanghai.

Paun este invinuit pentru savarsirea infractiunilor de complicitate la fals in inscrisuri sub semnatura privata si complicitate la folosirea, in fata autoritatilor vamale, a unor documente falsificate.

Prin intermediul lui Paun, Nastase ar fi primit mobila chinezeasca in valoare de peste 100.000 de euro.

Intr-un alt dosar, fostul premier mai este acuzat de faptul ca, in calitate de presedinte al unui partid, ar fi primit foloase necuvenite estimate la peste 26 de miliarde de lei, reprezentand contravaloarea unor materiale electorale folosite in timpul campaniei electorale din 2004.

Nastase ar fi primit aceste bunuri de la reprezentantii legali ai firmelor Eurografica SRL Bucuresti si ai Vertcom Bacau. Firma Vertcon apare si in dosarul Zambaccian.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


90 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Joc absurd? (Luni, 18 septembrie 2006, 13:39)

    Claudiu [anonim]

    Jocul absurd l-ai facut dumneata cu sleahta ta de hoti pesedisti! 100 de ani carcera sa iei!
  • 0 (0 voturi)    
    forward (Luni, 18 septembrie 2006, 14:07)

    Paul Copocean [anonim]

    Joc este, absurd parca nu, din moment ce toata aceasta tevatura are scopul precis de a discredita in ochii opiniei publice o personalitate care a reusit sa aduca romaniei o crestere economica pozitiva remarcabila si ridicarea nivelului de trai, sigur ca, a existat si coruptie, acest fenomen este prezent in orice tara, iar in momentul de fata coruptia din Romania a proliferat in raport cu perioada precedentei guvernari. Este regretabil felul in care tratam oameni care au facut atatea lucruri bune pentru tara.
  • 0 (0 voturi)    
    nascase (Luni, 18 septembrie 2006, 14:08)

    mircea [anonim]

    AAAAAAAAMIN....

    Parca ii vad discutand la carciuma si frecandu-si mainile... si nu numa pe bombonei si alti PSD-isti ci si pe cei de acum.... "Frate i-am prostit si p'astia, din nou...4 ani... belfereala si conturi supraponderale"... Sa le Dea Cel De SUS, nu numa lor ci si copiilor lor sa traiasca cu pensia matusii mele...adica 200 si ceva de RON....bine inteles dupa ce li se confisca toate averile.... LA MUNCA!!!! Evident SILNICA.
  • 0 (0 voturi)    
    Ales bules (Luni, 18 septembrie 2006, 14:21)

    tandala [anonim]

    Frati si surori,
    Pai daca tot ce au gasit ei contra lui Bombonel este legat de niste termopane, este jalnic tata. Adica nu au nimic. Clar pentru oricine ca s-a furat, industrial, adica en-gross. Iar daca musiu Daniel Morar este procuror sef la DNA iar DNA este cel care acuza astfel, sa se duca nenea Morar si cu Monica Macovei sa stranga hartiile din parc,ca inseamna ca nu au nici o valoare.
    Dom' Basescu sa faca bine si sa aduca niste procurori din afara care sa ancheteze....
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Forward (Luni, 18 septembrie 2006, 14:30)

    Tiberiu Cristea [anonim]

    forward, nu cred ca esti nici macar in diaspora, pentru ca si din afara s-a vazut bine ce dezastru a fost guvernarea Nastase.

    cred in schimb ca esti un mic membru de partid.
  • 0 (0 voturi)    
    :))) ptr. 3 nascase: "Fratii se ajuta intre ei !" (Luni, 18 septembrie 2006, 14:39)

    Elder [anonim]

    Bravo frate ! ca bine zici !! I-a fraierit PSD-ul pe PNL-isti si au facut ce-au vrut din ei. Trocul era : PNL-ul sa ajute pe amaratul de PSD sa "treaca cu bine" prin perioada asta mai "racoroasa", iar PSD-ul ii va ajuta si el pe ei data viitoare, si va inchide ochii la furaciunile de azi ale PNL.

    Ajutorul "fratesc" nu se uita !

    Si in afara de sposorizarea in alegeri, care n-a facut decat sa-i mai "taie din viteza" Aliantei, iata ce cadou maret a mai facut PNL-ul PSD-ului :

    "Ce poate sa faca? Decat ce a putut sa faca in ultimele 18 luni, a fost sa-i impinga pe membrii Aliantei, respectiv PNL si PD, catre fuziune. AR FI FOST O MISCARE POLITICA AMENINTATOARE PENTRU NOI, PENTRU SOCIAL-DEMOCRATI, pentru ca in loc sa avem doua jumatati de partide in fata aveam un partid mare, liberal-democrat, care este un curent puternic in Europa si in SUA. Nu s-a putut. A incercat sa provoace schimbarea primului ministru si alegeri anticipate. (...) N-a reusit".

    ALIN TEODORESCU, ZIUA, 23.06.2006 articolul: Social-democratii in dificultate
  • 0 (0 voturi)    
    Inspiratie (Luni, 18 septembrie 2006, 14:41)

    alx chivan [anonim]

    Bine si-a gasit numele de Tandala, cel de la comentariul 4
  • 0 (0 voturi)    
    E atavica mostenirea ceausista... (Luni, 18 septembrie 2006, 14:48)

    Costello [anonim]

    Nici dupa 16,5 ani, fostilor si actualilor nu le vine sa creada ca lor li se poate intampla ceva in aceasta tara de "stupid people"!.... Ei sunt alesii divini, undeva sus, deasupra oricaror pedepse. Parca ii vad pe defunctii soti C. ce privire aveau la miting si apoi la proces: nu le veneau sa creada ce li se intampla. Din pacate se vor gasi avocatii si magistratii potriviti care sa-l gaseasca nevinovat! Eu, personal , il cred vinovat nu numai de ce e acuzat ci pentru mult mai multe. Din pacate, numai Dumnezeu il va putea pedepsi.....
  • 0 (0 voturi)    
    Milka (Luni, 18 septembrie 2006, 15:05)

    Alois [anonim]

    Si marmota invelea ciocolata in staniol ...
  • 0 (0 voturi)    
    pt Forward (Luni, 18 septembrie 2006, 15:20)

    savonarola [anonim]

    Bai, Forward, ia arata-ti fata, de PSD-ist //....//! Pai tu chiar ne crezi idioti???Crezi ca ne convingi cu argumente de campanie electorala pe care le-ai invatat ca papagalul pe la sediile PSD??Pai crezi ca eu nu am fost dus cu sila pa sedinte de-astea de indoctrinare???Vrei sa iti spun ce fost ministru ne invata chestiile astea inepte pe care nici tu nu le crezi pt ca stii adevarul???!!??
    Raspunde-mi si mie la o intrebare,daca esti asa destept: cati primari/prefecti/alti demnitari psdisti au fost arestati, in timpul mandatului, pt coruptie in perioada 2000-2004 daca tot spui ca exista coruptie si atunci????de ce incerci sa ma convingi ca intr-o tara coruptia e un semn de normalitate??Asa ca las-o mai usor cu domn profesor AN (imi permiti sa ii spun asa ,sunt un fost student al domniei sale) ca nu i-a adus-o nimeni nici pe matusa tamara, nici nu l-a obligat nimeni sa intre in combinatii cu Gabriel Bivolaru si fratii Sechelariu...sa mai continuu???
    POate si raspunzi, desi ma indoiesc..
  • 0 (0 voturi)    
    Din povest mult mai este... (Luni, 18 septembrie 2006, 15:32)

    emil [anonim]

    Sa vedem noi un demnitar sau fost demnitar de rang inalt condamnat si care face puscarie, ca tentative din astea am mai vazut. Tariceanu dadea exemplu in lupta anticoruptie de arestarea prefectului de Iasi si a celor 13 vamesi. Sa-i vedem pe Patriciu, Muresan - fost ministru al agriculturii, Micy Spaga arestati si condamnati.
  • 0 (0 voturi)    
    Nastase (Luni, 18 septembrie 2006, 17:58)

    Elinescu [anonim]

    Intreaga tevatura care se face nu este pentru a-l pedepsi pe
    Nastase pentru coruptie(reala dealtfel)ci numai pentru a-l trece pe linie moarta.Daca nu vor reusi sa-l condamne(ceeace este f.probabil-corb la corb nu scoate ochii)el va fi din punct de vedere politic mort.In acest fel scopul actiunii este atins.
  • 0 (0 voturi)    
    Coruptie (Luni, 18 septembrie 2006, 18:12)

    jeje [anonim]

    Nastase a fost un corupt si o sa ramana un corupt ordinar si mai minte de ingheata apa fara rusine... de ma ia cu friguri :D
    In concluzie in Romania marii corupti nu o sa fie pedepsiti niciodata.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Savonarola (Luni, 18 septembrie 2006, 19:54)

    Paul Copocean [anonim]

    Iata ca o replica la comentariul tau a venit, dovada ca asteptarile tale au fost depasite, sfatul meu sa nu te mai indoiesti si sa stai drept. Ma bucura faptul, citiind majoritatea comentariilor ca se asteapta o revenire a PSD la putere, este un inceput. Dar constat ca imaginea eronata care descrie fostul partid de guvernamant persista si nu face decat sa ma intristeze, pentru ca imi dau seama cat de intoxicata poate fi inca ,un procent semnificativ din, populatia Romaniei. Daca fiecare dintre noi am devenii responsabili in fata destinului tarii ne-am informa, sau am face o analiza a bilantului fiecarei guvernari, inainte de, a vota, sau a ne exprima opinia public sunt convins ca lucrurile ar sta mai bine astazi. Cu toate acestea revenind la comentariul tau, imi exprim parerea de rau daca ai fost tratat ca un sclav si ai fost adus la acele sedinte nu stiu cine te-a adus acolo pentru ca nici nu vrei sa vorbesti deschis insa un mare semn de intrebare se ridica asupra personalitatii tale de dus cu sila la sedinte de propaganda, asta tinand cont ca sclavia s-a abolit de mai bine un secol. La intrebarea ta nu pot sa raspund pentru ca nu sunt eu in masura sa fac asta, daca vrei sa stii te invit sa te duci la partid sa ceri lista cu toti demnitarii psdisti din perioada respectiva iar apoi te duci la parchet si afli, pentru fiecare in parte daca a exista vreodata un mandat de arestare pe numele sau, caci nu sta in interesul meu sa fac asta, de regula lucrez cu cifre mult mai sintetice. Coruptia reprezinta o normalitate, ca oricare alt fenomen negativ, ea nu poate fi redusa la zero, tine de natura umana acest lucru, dar in aceelasi timp o combatere si o prevenire eficienta si eficace a coruptiei intr-un sistem democratic mi se pare a fi tot o normalitate. Un alt element pe care vad ca nu l-ai inteles este ca atata timp cat nu a fost condamnat, este nevinovat iar tu ar trebui sa stii asta macar si pentru faptul ca ai trecut prin Faculattea de drept.