PNL vrea modificarea legii Ticu

de     HotNews.ro
Luni, 18 septembrie 2006, 0:00



Biroul Permanent Central al PNL a decis luni sa propuna Consiliului National de Conducere al Aliantei eliminarea sintagmei de politie politica si obligativitatea publicarii listei ofiterilor de securitate. Intalnirea dintre PNL si PD urmeaza sa se desfasoare in cursul acestei seri si este de asteptat ca democratii sa aiba unele obiectii la propunerea liberalilor.

Presedintele Camerei Deputatilor, liberalul Bogdan Olteanu a cerut sa fie facute publice si angajamentele semnate de politicieni, chiar daca CNSAS a decis ca nu au facut politie politica.

Propunerile liberalilor mai vizeaza ca CNSAS sa nu mai judece daca demnitarii au facut politie politica, pentru liberali fiind suficient faptul ca demnitarii au semnat un angajament cu Securitatea.

Totodata PNL a propus si publicarea dosarelor celor, care au colaborat cu structurile represive ale regimului comunist.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


83 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    ..Razna (Luni, 18 septembrie 2006, 15:55)

    voltron [anonim]

    Liberalii astia au lua-o razna..daca o tin tot asa o sa-i judece si p'aia de au avut rude care au colaborat cu securitatea sau pe aia de au fost prieteni cu securistii..cam cum au facut comunistii cu taranistii si liberalii in '40 , numai ca a acum e pe dos.
  • 0 (0 voturi)    
    Bunul simtz politic nu este ...al adversarilor politici nesimtiti. (Luni, 18 septembrie 2006, 16:07)

    OARE CINE [anonim]

    Astazi, Adrian Nastase a declarat cam asa: cine crede ca un prim-ministru al unei tari ca Romania-care se pretinde dornica sa intre in randul tarilor civilizate-ar fi in stare sa primeasca spaga, ESTE O INSULTA LA ADRESA BUNULUI SIMT.

    M-a coplesit ...plansul la atata nedreptate pricinuita BUNULUI SIMT si dupa ce mi-am revenit, cu mare dificultate, din starea asta de suferinta extrema m-am intrebat: ce legatura are BUNUL SIMTcu situatia lui A. Nastase?

    Siiigur ca da ...LA ADRESA BUNUI SIMT or fi posibile multe OFENSE, dar nu si la adresa nesimtzitului, cand este cu totul altceva daca un astfel personaj, fie el si prim-ministru, nici nu are cum sa (se) ...simta ca ar fi insultat. Nici macar pentru faptul ca tzara se numeste Romania-ca sa vezi-cand tocmai ajunsese lider mondial in topul tzarilor fara urma de coruptie. Nu mai spun ca era cat pe ce ca infractiunea de luare de mita sa fie scoasa din Codul penal ca fiind inutila sau ...fara sanse de aplicare.

    A. Nastase a avut sansa, cat a fost prim-ministru, sa aplice METODA LEGISLATIVA Tariceanu de initiativa a ANTI-LEGE-INSIPIDA. Adica atunci cand legea nu este pe gustul lui trebuie SCHIMBATA, improscata ...cu SARE SI PIPER incat gustul sa fie tipator intr-o directie ...ISTORICA, dar cat sa nu se observe ca pe o alta directie INTERESATA e numai MIERE.

    Altfel spus, A. Nastase putea sa-si TOCMEASCA, in acelasi fel, un grup de ISTORICI care sa creada in DREPT sa INITIEZE legi ...istorice si sa faca DREPTUL ...de toata istoria.

    Uite-asa putea intai sa explice sintagma de ADVERSAR POLITIC si sa interzica prin lege ca cei din tagma incidenta cu sintagma asta sa fie scutiti de rigorile legii: ORICE ADVERSAR POLITIC nu poata fi incriminat penal, iar dupa ce scapa de raspundere se scoate sintagma din lege, sa nu se vada ...istoria altor precedenti adversari politici de-ai lui Adrian Nastase.

    Ar fi o adevarata nesimtire sa spunem ca bunul simt exista numai in randul ...adversarilor politici.
  • 0 (0 voturi)    
    Liberalii vor sa SALVEZE iar securistii? (Luni, 18 septembrie 2006, 16:23)

    Ike [anonim]

    nu le mai dau mura-n gura, dar si de data asta au nimerit in gard
  • 0 (0 voturi)    
    PNL da cu o mana si ia esentialul, cu zece maini. (Luni, 18 septembrie 2006, 16:36)

    OARE CINE [anonim]

    Mesajul de la poz 2 ar fi trebuit sa-l plasez la articolul "Adrian Nastase se considera nevinovat in dosarul Zambaccian", dar am preferat aici pentru ca am amintit de grupul de lucru al istoricilor (in ale legiurilor) de pe langa cabinetul Tariceanu.

    Pai nu asa au procedat acesti istorici "elaboratori" de legi TOCMITI de prim-ministru Tariceanu, cand au facut de ...ISTORIE OUG 16/2006 ? Intai au explicat sintagma de POLITIE POLITICA, iar acum se lasa sintagma ...de istorie-prin SCOATERE COMPLETA- si urmeaza sa ramana NUMAI EXPLICATIA SINTAGMEI ...care nu mai este.


    Asa au scos din istorie art 8 alin 8 ca membrii Colegiului sa nu fi apartinut unui partid politic, dar Tariceanu si Olteanu au scos aceasta INTERDICTIE de POLITIZARE (asta-i mierea) si ne induc in eroare cu sarea si piperul despre politia poltica, liste, aglomeratii, publicarea dosarelor .

    Dar cu NESIMTZIREA de a trece acum prin Senat Ordonanta modificata pt UN CNSAS POLITIZAT cum ramane ?

    Daca afla Dan Voiculescu ce i-a facut Sergiu Andon cand a TOCMIT -prin toleranta-un astfel de Colegiu, ajuns mai ceva ca o casa ...de toleranta, nu va mai vota in Senat adoptarea modificarii de la art 8 alin 8 care permite abia ACUM accesul fostilor membri de partid in Colegiu. Daca i se admite calea de atac la Curtea de Apel Bucuresti, pentru neindeplinirea majoritatii necesare votului, Voiculescu ar putea obtine REVOTAREA in CNSAS si ar putea gasi o alta componeta, eventual din randul societatii civile, daca modificarea nu trece de Senat.

    De ce au modificat Tariceanu si Olteanu art. 8 alin 8 din legea 187/1999? Formularea era : "Calitatea de membru al Colegiului Consiliului nu poate fi acordata persoanelor care AU FACUT sau fac parte din partide politice."

    Echipa de lucru sau de elaboatori formata din istorici au introdus politizarea intentionata a CNSAS. Degeaba se fac reformulari ale sintagmelor si se adauga liste, odata ce AU SCOS din lege ESENTIALUL: DEPOLITIZAREA CNSAS .
  • 0 (0 voturi)    
    Blablabla (Luni, 18 septembrie 2006, 18:25)

    Marius [anonim]

    Mda, aceleasi blabauri: cind se face, de ce se face, cind nu se face, da de ce nu se face.
    Ce sa zic, e democratie, fiecare are dreptul sa fie incoerent cu sine insusi.
  • 0 (0 voturi)    
    PD a intrat in PPE datorita rolului sau in DEMOCRATIZAREA Ro. (Luni, 18 septembrie 2006, 19:15)

    Iancu [anonim]

    “S-a analizat activitatea PD si s-a apreciat ROLUL ACESTUIA in pregatirea Romaniei in vederea :

    - aderarii la Uniunea Europeana
    - dar si celelalte valori precum principiul subsidiaritatii, - respectiv sustinerea descentralizarii,
    - dar si problema desecretizarii dosarelor securitatii."

    Ministrul democrat al Integrarii, Anca Boagiu, a explicat ca popularii europeni au apreciat eforturile PD pentru DEMOCRATIZAREA Romaniei.

    Odata cu integrarea europeana, la 1 ianuarie 2007, PD va deveni membru cu drepturi depline al PPE, a subliniat Anca Boagiu.
  • 0 (0 voturi)    
    PD - omagiu! (Luni, 18 septembrie 2006, 20:28)

    Vasile [anonim]

    Un mare partid, mari caractere! Ce sa mai zic de PD, sunt mut de admiratie.
    Acuma cind or cistiga ei alegerile alea anticipate, daca vor fi, sunt curios pe cine o sa puna in posturi.
    O s-o recicleze oare pe blonda aia de la Integrare? Elena Udrea prim-ministru? Si de ce nu, eventual, Radu Berceanu, ministrul Justitiei...
  • 0 (0 voturi)    
    PD si democratizarea cu bita (Luni, 18 septembrie 2006, 20:44)

    Marius [anonim]

    PPE a recunoscut rolul PD in democratizarea Romaniei in iunie 1990? Sau in februarie 1990? La care din mineriade?
  • 0 (0 voturi)    
    :)) pt 8 marius: PPE e un partid din Germania (Luni, 18 septembrie 2006, 21:39)

    ... [anonim]

    care traieste in zilele noastre, si din cauza asta nu confunda PD cu "imaculatul" din PSD,
    asa cum fac liberali ...:)

    caci fara PD si Stolojan, intre 2000 si 2004 nu am mai fi vorbit de opozitie militanta in Romania

    ci doar de partidul remorca al PSD, adica PNL-ul lui patriciu
    care sponsorizeaza partidul "imaculatilor" PSD-isti in cea mai sinistra dictatura pe care-a avut-o Romania, dictatura din vreme de pace.

    bine c-am scapat de Partidul Unic PNL, "singurul" pastrator al libertatilor democratice, pe care nu le imparte cu nimeni in Romania pentru ca le tine pe toate pentru LIDERUL UNIC, Patriciu
  • 0 (0 voturi)    
    Partidul Nicidecum Liberal - 1 (Luni, 18 septembrie 2006, 21:43)

    *** [anonim]

    miscarile politice pe care le-au facut in perioada post-decembrista, in momente cruciale pentru opozitia democratica abia infiripata in Romania, au servit intotdeauna apropierii PNL de Iliescu-FSN-PSD si de interesele majore de afaceri ale acestui grup.

    Cateva exemple :

    I. - in 1990, Coposu il roaga pe Radu Campeanu sa nu participe la alegerile din 1990, pentru ca scorul se intrevedea dinainte foarte clar, rezultatul ar fi fost o victorie masiva a FSN-ului, iar in aceste conditii participarea opozitiei nu ar fi facut decat sa legitimeze niste alegeri castigate nedemocratic de FSN. Campeanu a zis NU, PNL a participat la alegeri si a obtinut un 7%.

    II. Tot in 1990 Patriciu, Tariceanu si alti cativa au mai scandalizat opinia alegatorilor, prin propunerea de alianta a PNL cu FSN-ul lui Roman. Aceasta tentativa nu s-a finalizat.