Noul Cod Rutier - aplicat de la 1 decembrie

de D. Mihai     HotNews.ro
Luni, 18 septembrie 2006, 0:00






Documente:
Modificarile aduse de noul Cod Rutier
(04.09.2006) PDF

Ministerul Administratiei si Internelor va propune Guvernului amanarea, pana la 1 decembrie, a intrarii in vigoare a noului Cod Rutier, pentru introducerea procedurii de constatare amiabila, in cazul tamponarilor usoare.

Astfel, soferii nu vor mai fi obligati sa se prezinte la politie in urma unui accident, daca acesta nu s-a soldat cu victime, iar soferii implicati au convenit in ceea ce priveste conditiile si responsabilitatea producerii accidentului. Intr-o astfel de situatie, soferii ar urma sa se prezinte direct la societatea care a incheiat politia de asigurare.

Ministerul de Interne precizeaza, totodata, ca prorogarea termenului de intrare in vigoare va face posibila popularizarea modificarilor aduse de noul Cod Rutier si de regulamentul de aplicare a acestuia.

Noul Cod Rutier urma sa intre in vigoare la 21 septembrie. Noua legislatie prevede introducerea punctelor de penalizare, o sanctiune complementara care va insoti amenda pentru anumite contraventii. In plus, apar noi sanctiuni: ridicarea vehiculelor parcate aiurea sau amenda pentru rularea cu farurile stinse pe timpul zilei.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


976 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    e ok! (Luni, 18 septembrie 2006, 19:07)

    ina [anonim]

    E mai mult decat ok! Mediatizarea Noului Cod Rutier e foarte importanta...
  • 0 (0 voturi)    
    Noul cod rutier (Luni, 18 septembrie 2006, 20:43)

    dragos [anonim]

    Se stia din primavara ca de pe 21 sept intra noul cod rutier. Cine era interesat avea timp sa invete pana acum noile prevederi. Cine nu...nu
    Asa ca poate sa il aplice peste 100 de ani ca deja ne-am facut de rusine
  • 0 (0 voturi)    
    Cod Rutier (Luni, 18 septembrie 2006, 20:49)

    Entuziast [anonim]

    In fine, le-a venit mintea la cap sefilor politiei rutiere. Pentru toate KKturile trebuia sa mergi la Politie si sa faci Kg de maculatura. In toata Eu daca e un accident minor, fara victime, protagonistii complecteaza niste formulere pe care le au in masina, si le semneaza reciproc si societatile de asigurare se ocupa de restul.
  • 0 (0 voturi)    
    Noi soferi cand suntem intrebati. (Luni, 18 septembrie 2006, 21:02)

    Florin [anonim]

    O problema foarte mare este acele reclame de pe marginea drumului care optureaza vizibilitatea catre indicatoarele rutiere si asa foarte mici, in afara artera rutiera este pt. circulatia masinilor nu pt. reclame [ oricum nu se plateste nimic catre primarii a acestor reclame ] mai este si adminisratori drumurilor care are obligatia de a pune semne de circulatie, indicatoare rutiere la vedere, nu trebuie sa le cautam noi printre pomi si alte panouri publicitare, acele faruri aprinse ziua este o prostie, faceti intro zi 1000 de km. si sa va vina din fata zeci de mi de masini cu farurile aprinse mai ales seara si dimineata sa vedeti cat de obositor este, cred ca este de ajuns pozitiile, poate vor reveni asupra acestei legi.
  • 0 (0 voturi)    
    abia astept (Luni, 18 septembrie 2006, 21:14)

    VIPsysten [anonim]

    Mare tam tam cu modificarile, nimik special, la cum se conduce pe strazile noastre, mi se par ok. Si cu punctele, erau de acum 2 ani in cod, ca se aplica acum e partea a ii-a a problemei, s-a trezit lumea, si mi se pare normal, intram in ..U..E trebuia sa se aplice si ele. In rest abia astept sa vad teancu de amenzi care vine. Intr-o ora in bucuresi am reusit sa incalc peste 20 de reguli de circulatie, noroc ca nu locuiesc in capitala, ca n-as mai face fata amenzilor. dar tot raul spre bine, poate ne va mai domoli hormonii si adrenalina :)
  • 0 (0 voturi)    
    bau (Luni, 18 septembrie 2006, 23:21)

    je [anonim]

    florin quel Cre...
    ba iejti prost cum sa te oboseasca farurile !?!??!
    hahhahah
  • 0 (0 voturi)    
    Codul rutier pe mobil (Luni, 18 septembrie 2006, 23:39)

    Alex [anonim]

    Pentru cei care vor sa aibe mereu cu ei codul rutier, exista www.ghidmobil.com , cu un program java gratuit pentru mobil continand fragmente importante din modificarile aduse de cod...
  • 0 (0 voturi)    
    Codul Rutier (Marţi, 19 septembrie 2006, 7:49)

    Razvan Enescu [anonim]

    E degeaba - nu ne trebuie un nou cod rutier - ne trebuie o politie rutiera competenta si un cod al bunelor maniere pentru soferi.
  • 0 (0 voturi)    
    catre Florin (18 sep 2006 21:02) (Marţi, 19 septembrie 2006, 9:27)

    Adi [anonim]

    Mah baiatule, mergi intai pe la scoala, ma fa vreo 2 clase de limba romana si apoi comenteaza pe net. Nu cred ca mai trebuie intarziat Codul Rutier...cum spunea cineva, cine a avut de citit, a citit. Sa curga amenzile !!!
  • 0 (0 voturi)    
    constatare amiabila (Marţi, 19 septembrie 2006, 11:29)

    dina [anonim]

    Aplicarea partii cu constatarea amiabila mi se pare putin cam devreme pentru Romania. Ma indoiesc profund ca un procent prea mare de soferi o sa reuseasca sa cada de comun acord asupra vinovatiei, mai ales ca socitatile de asigurari o sa aplice tarife diferentiate in functie de incidentele in care sunt implicati conducatorii auto.
  • 0 (0 voturi)    
    nush ce subiect trebe (Marţi, 19 septembrie 2006, 12:23)

    dan [anonim]

    deja imi inchipui cum ma convinge un manelist prost dar puternic ca eu sunt de vina :D

    in fine ..ideea e ca daca un incident nu se rezolva amiabil, presupun ca protagonistii vor merge la politie pentru a stabili cine e vinovat si cine nu.
    insa per total e ok... mie imi convine :)

    da ..sa curga amenzile ...
    da florine ...fugi baiete la soala
    nu ... nu au cum sa te orbeasca farurile in timpul zilei :)
  • 0 (0 voturi)    
    FARURILE APRINSE PE TIMPUL ZILEI... (Marţi, 19 septembrie 2006, 13:41)

    olandezu [anonim]

    Din cind in cind fie ca ma amuza, fie ca ma revolta, fie ca doresc sa fac cunoscute unele lucruri cititorilor acestui site reactionez sub pseudonimul asta la diferite subiecte.
    De data aceasta am doua motive referitoare la o prevedere a noului cod rutier romanesc: m-a amuzat copios reactia lui "florin" precum ca l-ar orbi lumina farurilor aprinse pe timpul zilei si doresc in acelasi timp sa va marturisesc ca eu nu mai pot conduce fara prezenta acestor lumini la participantii la trafic din sens opus.
    In Olanda folosirea farurilor NU ESTE OBLIGATORIE, dar la fel ca mai toate regulile stabilite respectarea lor se face cei implicati DIN CONVINGERE. Autoritatile au facut cu multi ani in urma campanii de media cu sloganul: SA VEZI SI SA FII VAZUT...PT UN TRAFIC IN SIGURANTA! Asta este de fapt esenta folosirii farurilor pe timpul zilei: A VEDEA CE VINE DIN SENS OPUS SI A FI VAZUT DE CEILALTI. O sa vedeti in viitor cit de utile sunt farurile (ATENTIE INSA...NUMAI PE FAZA MICA, NU PE CEA MARE, CARE INTR-ADEVAR ORBESTE SI ZIUA) mai ales pe drumurile romanesti care in majoritate cu numai doua benzi sunt extrem de dificile. Aici a fost demonstrat stiitific cu teste ca o masina cu farurile aprinse este vazuta ziua de la 4-5 ori mai mare distanta. Socotiti atunci singuri daca este sau nu util!
    Asa cum spuneam, eu nu mai pot circula fara sa ma orientez dupa farurile celor care vin din sens opus...!
    Va doresc SA INTELEGETI SI VOI NECESITAREA ACESTEI PREVEDERI si SA NU FOLOSITI FAZA MARE SI NICI LANTERNELE CI....FAZA DE INTLNIRE!
    Veti oferi mai multa siguranta in trafic si vi se va oferi la rindul vostru pe masura!
    Succes si astept reactii!
  • 0 (0 voturi)    
    FARURILE APRINSE PE TIMPUL ZILEI... (Marţi, 19 septembrie 2006, 13:54)

    olandezu [anonim]

    Din cind in cind fie ca ma amuza, fie ca ma revolta, fie ca doresc sa fac cunoscute unele lucruri cititorilor acestui site reactionez sub pseudonimul asta la diferite subiecte.
    De data aceasta am doua motive referitoare la o prevedere a noului cod rutier romanesc: m-a amuzat copios reactia lui "florin" precum ca l-ar orbi lumina farurilor aprinse pe timpul zilei si doresc in acelasi timp sa va marturisesc ca eu nu mai pot conduce fara prezenta acestor lumini la participantii la trafic din sens opus.
    In Olanda folosirea farurilor NU ESTE OBLIGATORIE, dar la fel ca mai toate regulile stabilite respectarea lor se face cei implicati DIN CONVINGERE. Autoritatile au facut cu multi ani in urma campanii de media cu sloganul: SA VEZI SI SA FII VAZUT...PT UN TRAFIC IN SIGURANTA! Asta este de fapt esenta folosirii farurilor pe timpul zilei: A VEDEA CE VINE DIN SENS OPUS SI A FI VAZUT DE CEILALTI. O sa vedeti in viitor cit de utile sunt farurile (ATENTIE INSA...NUMAI PE FAZA MICA, NU PE CEA MARE, CARE INTR-ADEVAR ORBESTE SI ZIUA) mai ales pe drumurile romanesti care in majoritate cu numai doua benzi sunt extrem de dificile. Aici a fost demonstrat stiitific cu teste ca o masina cu farurile aprinse este vazuta ziua de la 4-5 ori mai mare distanta. Socotiti atunci singuri daca este sau nu util!
    Asa cum spuneam, eu nu mai pot circula fara sa ma orientez dupa farurile celor care vin din sens opus...!
    Va doresc SA INTELEGETI SI VOI NECESITAREA ACESTEI PREVEDERI si SA NU FOLOSITI FAZA MARE SI NICI LANTERNELE CI....FAZA DE INTLNIRE!
    Veti oferi mai multa siguranta in trafic si vi se va oferi la rindul vostru pe masura!
    Succes si astept reactii!
  • 0 (0 voturi)    
    praf in ochi (Marţi, 19 septembrie 2006, 15:23)

    sceptiqul [anonim]

    Eu cred ca asta este asul din maneca MAI pentru a abate atentia de la faptul ca n-au fost in stare sa realizeze Regulamentul de aplicare al legii respective in timpul prevazut, si acum cauta portite de "evadare". N-au fost in stare sau ... au uitat, cum se intampla prin guvernul nostru frecvent.
    Sper sa uite sa ne si amendeze inainte sa faca parcari prin oras...
  • 0 (0 voturi)    
    e ok. (Marţi, 19 septembrie 2006, 17:28)

    Vasile [anonim]

    Cred ca e binevenit noul cod rutier. Multi o sa se mai domoleasca pentru ca daca pana acum ii ardea doar la buzunar, acum o sa-i arda si 'la carnet', asta in cazul in care omul cu "cashcheta" va sta si nu va mai bag ain buzunar, nu cum face acum de se plimba toata ziua cu loganu' lui cu girofar cu 30-40km/h.

    PS. Florine, mama, mai umbla si tu pe la scoala ca nu strica!
  • 0 (0 voturi)    
    e ok. (Marţi, 19 septembrie 2006, 17:29)

    Vasile [anonim]

    Cred ca e binevenit noul cod rutier. Multi o sa se mai domoleasca pentru ca daca pana acum ii ardea doar la buzunar, acum o sa-i arda si 'la carnet', asta in cazul in care omul cu "cashcheta" va sta si nu va mai bag ain buzunar, nu cum face acum de se plimba toata ziua cu loganu' lui cu girofar cu 30-40km/h.

    PS. Florine, mama, mai umbla si tu pe la scoala ca nu strica!
  • 0 (0 voturi)    
    Cine le aplica? (Marţi, 19 septembrie 2006, 22:24)

    Pleampa [anonim]

    Lagi au fost , sunt si vor mai fi. Interbarea este cine le va aplica? Uitativa in jurul vostru si veti vedea trotoarele pline de masini parcate si pietoni obligati sa mearga pe strada, de ce? cine sa-i amendeze pe cei ce parcheaza ilegal? Uitativa la cei care incalca cu nonsalanta legea si codul rutier, cine sa-i amendeze?
    In occident exista un serviciu special format din oameni care umbla pe strazi la fel ca si postasii insa in loc sa fie tolba de scrisori ei au tolba de amenzi. Orice incalcare a legii observata sau constatata este imediat sanctionata.
    Cand va exista un asemenea serviciu si in Romania?
    De ce nu pot trimite o plingere sau sesizare la politie privitor la comportamentul in trafic al unui sofer iar atunci cand se aduna un anumit numar de sesizar de la diverse persoane acel sofer sa fie amendat sau sa i se suspende permisul?
    Un cod rutier nou care nu poate fi pus in aplicare degeaba mai apare.
  • 0 (0 voturi)    
    Cine le aplica? (Marţi, 19 septembrie 2006, 22:40)

    Pleampa [anonim]

    Lagi au fost , sunt si vor mai fi. Interbarea este cine le va aplica? Uitativa in jurul vostru si veti vedea trotoarele pline de masini parcate si pietoni obligati sa mearga pe strada, de ce? cine sa-i amendeze pe cei ce parcheaza ilegal? Uitativa la cei care incalca cu nonsalanta legea si codul rutier, cine sa-i amendeze?
    In occident exista un serviciu special format din oameni care umbla pe strazi la fel ca si postasii insa in loc sa fie tolba de scrisori ei au tolba de amenzi. Orice incalcare a legii observata sau constatata este imediat sanctionata.
    Cand va exista un asemenea serviciu si in Romania?
    De ce nu pot trimite o plingere sau sesizare la politie privitor la comportamentul in trafic al unui sofer iar atunci cand se aduna un anumit numar de sesizar de la diverse persoane acel sofer sa fie amendat sau sa i se suspende permisul?
    Un cod rutier nou care nu poate fi pus in aplicare degeaba mai apare.
  • 0 (0 voturi)    
    viteza si statul la cotitura (Miercuri, 20 septembrie 2006, 12:43)

    LEDA [anonim]

    un nou cod rutier, daca aduca imbunatatiri este intotdeauna binevenit, dar nu va schimba stilul de lucru al politiei romane, si anume dirijatul intersectiilor deja semaforizate, incurcatul circulatiei in loc de descongestionare sau fluidizare acolo unde intr-adevar este nevoie si apoi mai este statul la cotitura, pentru bugetul politiei. Constat ca de fapt preventia, care ar trebui sa fie dupa mine principalul obiectiv, este de fapt ultimul. Important dupa parerea agentilor este "sa-l prinzi nene cand are 55 in loc de 50 in oras", nu sa ai ochii pe taximetristii care au propriile reguli de circulatie, nu sa faci o constatare cand tot esti la locul unui accident usor si poti avea o imagine mai aproape de realitate, ma rog odata ci codul nou cred ca ar trebui un nou cod de conduita si pentru agentii "circulatori"
  • 0 (0 voturi)