Directorul general al Tarom respinge afirmatiile presedintelui pakistanez

P.Musharraf: Teroristii planuiau atentate cu avioane Tarom

de D. Mihai     HotNews.ro
Luni, 25 septembrie 2006, 0:00


Foto: The Times

Presedintele pakistanez, Pervez Musharraf sustine ca teroristii Al Qaida planuiau sa comita atentate cu avioane romanesti. Aceste dezvaluiri apar intr-o autobiografie - "In linia intai", din care cotidianul britanic The Times a publicat cateva fragmente.

Presupusul organizator al atentatelor de la 11 septembrie 2001 si al unei serii de comploturi de pe teritoriul britanic, Khalid Sheikh Mohammed, planuise in 2002 un atac asupra aeroportului Heathrow, in care ar fi vrut sa foloseasca aeronave ale unor companii aeriene din Estul Europei, inclusiv din Romania - sustine Pervez Musharraf.

Presedintele pakistanez a afirmat ca teroristul planuia sa atace aeroportului londonez, folosind avioane care apartineau unor companii nationale din Cehia, Croatia, Polonia, Romania, Slovacia si Malta, pentru ca aceste companii aveau un sistem permisiv de securitate.

Musharaf sustine ca Al-Qaida alesese, pentru aceasta operatiune, musulmani europeni, care ar fi urmat sa piloteze avionul si sa-l ghideze spre cladirile terminalelor si depozitele de carburant de pe Heathrow.

Totodata, presedintele pakistanez sustine ca CIA a virat, in secret, milioane de dolari in conturile Guvernului de la Islamabad in schimbul predarii sutelor de suspecti al-Qaida, autoritatilor americane.

Declaratiile lui Pervez Musharraf au loc cu cateva zile inainte de intalnirea cu liderul american George W. Bush si presedintele afgan Hamid Kharzai.

Afirmatiile presedintelui Pervez Musharaf au fost respinse de directorul general de la Tarom, Gabriel Dumitrescu. El a precizat, pentru agentia NewsIn, ca Tarom si-a imbunatatit sistemul de securitate dupa atentatele din 2001 - a instalat usi blindate cu acces prin cod la cabinele pilotilor si a asigurat prezenta la bord a unor forte de interventie sub acoperire.

Potrivit directorului general al Tarom, declaratiile presedintelui pakistanez, Pervez Musharraf reprezinta o simpla afirmatie "care trebuie demonstrata".

Dumitrescu sustine ca insiruirea tarilor ale caror companii nationale de aviatie aveau un sistem lejer de securitate este "putin ciudata". El a adaugat ca nu intelege ce cauta Malta intre statele Europei de Est si de ce nu sunt trecute si alte tari - ca Ungaria sau Albania intr-o ordine care i se pare arbitrara.

Responsabilul Tarom a mai afirmat ca primul control al pasagerilor il face personalul aeroportului, iar in 2002 existau norme de securitate foarte severe pe aeroporturile romanesti, pasagerii fiind obligati sa se descalte ca sa demonstreze ca nu ascund nimic periculos in incaltaminte.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


133 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Nah! (Luni, 25 septembrie 2006, 12:45)

    mihaela [anonim]

    Ete nah! Sa mai zica cineva ca sunt exagerate autoritatile cand iau masuri de precautie la aeroport sau mai stiu yo unde. Asha k chestie.. stie cineva ca firma care de catering care ofera mancare pasagerilor avioanelor ce tranziteaza aeroportul Henri Coanda este au unui arab. N-am nimic cu arabii sau mai stiu yo cine.. doar va arat ca multe sunt posibile pe la noi.. Ushile sunt deschise!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Avioane Tarom? (Luni, 25 septembrie 2006, 14:05)

    Tatuka [anonim]

    "General Musharraf says that in the Heathrow plot in 2002 Mohammed planned to use flights leaving European airports belonging to the national airlines of the Czech Republic, Croatia, Poland, Romania, the Slovak Republic and Malta because of their lax security"

    Deci nu neaparat Tarom. Probabil aveau in vedere si posibilitatea asta, dar era doar un plan., nu e dracul atat de negru.
    Domnul presedinte a venit la putere printr-o lovitura de stat intr-un stat care detine arme nucleare - asta spune destule despre securitatea de la ei din tara; nordul Pakistanului nu este controlat de guvern, ci de triburile locale foarte prietenoase cu aia de-i omoara p-ai nostri prin Afganistan.
    Oricum, dnul presedinte e unul din cei mai vanati oameni de pe planeta de catre teroristi, ar trebui luat in serios, avem nevoie de oameni ca asta.
  • 0 (0 voturi)    
    .. (Luni, 25 septembrie 2006, 14:17)

    ada [anonim]

    dragilor,
    Presedintele pakistanez a afirmat ca teroristul planuia sa atace aeroportului londonez, folosind avioane care apartineau unor companii nationale din Cehia, Croatia, Polonia, Romania, Slovacia si Malta...
    care este compania nationala din Romania, ia ghiciti?
    e logic, nu? despre Tarom e vorba!
  • 0 (0 voturi)    
    manipulare (Luni, 25 septembrie 2006, 14:19)

    zxc [anonim]

    omu' spune despre Cehia, Croatia, Polonia, Romania, Slovacia si Malta si noi intzelegem doar TAROM - ca de, lumea incepe si se termina cu noi. Te sperie afirmatzia, pe cand adevarul este de alta nuantza. Adica adevarul este de manipulat de la 6 la 1, daca nu cumva celelalte tzari nu au cumva mai multe companii.
    Ziaristii lu' peshte
  • 0 (0 voturi)    
    P.Musharraf: Teroristii planuiau atentate cu avioane Tarom (Luni, 25 septembrie 2006, 14:21)

    Trotsky [anonim]

    mihaela, stii cum se spune... "un prost arunca o piatra in balta si 10 destepti sar sa o scoata", asa si cu tine?! Daca nu ai nimic cu arabi, islamici, ... sau cum vrei sa-i chemi, nu trebuia sa scrii ce ai scris. Nu de alta, dar cum si printre romani sunt o multime de uscaturi ... in tot cazul cum contributul tau la inaltarea isteriei generale o sa fie probabi apreciat, e inutil sa fii ipocrita. Dar nu inteleg care e legatura cu Musharraf , obiectul articololui.
  • 0 (0 voturi)    
    ? (Luni, 25 septembrie 2006, 15:21)

    stewardeza [anonim]

    E clar ca in text nu se aduce vorba de TAROM...dar oare e asa greu de facut legatura cu TAROM? ce alte companie din Romania aterizeaza pe Heathrow? Doar nu se gandeau sa deturneze vreu avion Blueair care zboara la Lyon? sau poate un avion de la Romavia? cand viziteaza Base regina?
  • 0 (0 voturi)    
    RECLAME (Luni, 25 septembrie 2006, 15:32)

    dan [anonim]

    nu pot citi titlul acestui articol datorita unui banner al carui buton de close nu functioneaza.
    o sa caut alt site cu stiri unde sa intru zilnic in locul lui hotnews
  • 0 (0 voturi)    
    Securitate permisiva? (Luni, 25 septembrie 2006, 17:13)

    Lucian* [anonim]

    Nu as prea crede ca sistemul de securitate din Romania este asa de permisiv. Cred ca a fost doar opinia pakistanezului :).
    I-as sugera o vizita la Otopeni, poate cu ocazia mai da si niste comenzi pt armament ca este deja intentia. Nu stiu de ce, dar vanzarile de armament ale Romaniei sunt mai mult decat lipsa din presa romaneasca...
    Revenind, stewardesele, scuze!, flight atendance-urile noastre (political correct :)) sunt atat de indolente ca pot sa vina teroristii si cu bazooka in avion si tot nu o sa-i asculte nimeni
  • 0 (0 voturi)    
    Dumitreescu minte (Luni, 25 septembrie 2006, 19:36)

    george [anonim]

    Dumitrescu minte dand dovada ca habar nu are cum sunt controalele pe Otopeni. Controlul este cat se poate de sumar iar de descaltat nu te descalta nimeni. Spun asta deoarece din 2003 am zburat de foarte multe ori de pe Otopeni. Iar cu insotitorul de bord sub acoperire...cred ca a vazut cam multe filme. Chiar ca abereaza.
  • 0 (0 voturi)    
    Uimitor,... (Luni, 25 septembrie 2006, 20:15)

    Moromete [anonim]

    O declaratie in doi peri, un ziarist gata sa "manance ce zboara"... si voilà articol...

    1. In 2001 teroristii (prieteni sau nu cu pakistanezii) au deturnat avioane US, de pe teritoriul US si le-au prabusit in US
    2. Anul trecut un angajat de la intretinerea aeroportului a gasit planuri (secrete in mod normal!) detaliate ale Heathrowului aruncate pe strada (stire arhidifuzata la vremea respectiva)
    3. Atentatele dejucate anul asta,... foloseau avioane ce plecau toate din Anglia.

    Nu cred ca sistemele de securitate ale aeroporturilor din .ro sunt prea diferite de sistemele de securitate de aiurea... Da deh,... decat sa lase autorul spatiul gol,... :(
  • 0 (0 voturi)    
    Uimitor,... (Luni, 25 septembrie 2006, 20:40)

    Moromete [anonim]

    O declaratie in doi peri, un ziarist gata sa "manance ce zboara"... si voilà articol...

    1. In 2001 teroristii (prieteni sau nu cu pakistanezii) au deturnat avioane US, de pe teritoriul US si le-au prabusit in US
    2. Anul trecut un angajat de la intretinerea aeroportului a gasit planuri (secrete in mod normal!) detaliate ale Heathrowului aruncate pe strada (stire arhidifuzata la vremea respectiva)
    3. Atentatele dejucate anul asta,... foloseau avioane ce plecau toate din Anglia.

    Nu cred ca sistemele de securitate ale aeroporturilor din .ro sunt prea diferite de sistemele de securitate de aiurea... Da deh,... decat sa lase autorul spatiul gol,... :(
  • 0 (0 voturi)    
    Nu chiar tot ce-i romanesc pute ... (Marţi, 26 septembrie 2006, 5:06)

    Lorenzo Monkson [anonim]

    Mai oameni buni, nu vreau sa fac statuie romanilor si nici sa par exagerat insa....
    Am zburat din Canada in Romania dupa atentatele din Septembrie.
    Cred ca Pakistanezul mananca si el o paine, noi aveam Ci-sti pe Taromuri din anii '70, nu unul, nu doi ci trei. Peste toate studentii la aeronave, cei de la Navigatie de exemplu, faceau din facultate pregatire antitero. In egala masura si pilotii romani faceau asa ceva, chestii din alea, dansuri populare chinezesti, wu-shu, aikido, etc.
    Dar sa revenim la ce doream sa spun, in Londra ne-a asteptat Tarom. Sincer, de cum am intrat mi-am dat seama ca ceva nu-i chiar in regula. Ne-a intimpinat un domn, pe la vreo 40 de ani poate, tuns scurt, inalt la vreo 2m, bine facut, imbracat in uniforma Taromului.
    Mi-a strins mina si mi-a spus "Bine ati venit acasa!". Dupa toate astea, s- a asezat linga intrarea in cabina pilotilor si atit, acolo a intepenit pina am ajuns la Bucuresti, dupa ce a masurat din ochi pe fiecare dintre cei intrati in avion. Abia atunci mi-am adus aminte despre cele povestite de tata in legatura cu securistul de la intrarea din cabina pilotilor de pe vremea lui Nea Nicu.
    Tot atunci mi-am amintit ca de regula sint trei pe avion si nu stiam unde sint ceilalti doi.
    Mai tarziu i-am vazut pe locurile din spate, confirmarea mi-a fost data abia la Otopeni cand am vazut cum si-au luat ramas bun, unii de la altii.

    Ca sa nu mai vorbim ca in ziua revenirii in Canada, chiar in momentul in care intram in aeroport. intr-o secunda s-a inverzit aeroportul. Erau niste "baieti" mai bine inarmati decat aia pe care i-am vazut in Toronto in uniforme gri, SRI-antitero. Ocupasera pozitii cheie in sala de asteptare si in aeroport, nu stiam de ce.
    Mai tarziu mi-am dat seama, cam in acelasi timp cu zborul nostru pleca si cursa El-Al la Tel-Aviv.

    Asa ca hai sa nu ne c..am pe noi ca nu este sistemul din Ro asa de permisiv cum spune birigelul ala....
  • 0 (0 voturi)    
    asta (Marţi, 26 septembrie 2006, 8:17)

    Gigi [anonim]

    Ba fratilor, mai lasati politica in pace si mai spalati-va pe dinti si picioare, ca di cauza voastra pute in tara aia.