Marko Bela nu renunta la ideea de autonomie

de D.G.     HotNews.ro
Luni, 25 septembrie 2006, 0:00


Imagine: Antena 3

Presedintele UDMR, Marko Bela a reluat si luni tema autonomiei teritoriale a Tinutului Secuiesc, dupa ce partidele romanesti au lansat un val de critici . Marko a explicat ca aceste forme de autonomie raspund de fapt ideii de descentralizare.

Liderul UDMR declarase sambata, la Miercurea Ciuc, ca autonomia teritoriala este singura solutie pentru problemele maghiarilor.

El a subliniat ca programul politic al UDMR a inclus de la bun inceput dezideratul autonomiei: “comunitatea maghiara din Romania are interesul de a realiza mai multe forme de autonomie, si anume, in primul rand, autonomia culturala, iar, pe de alta parte, autonomia administrativ-teritoriala", a declarat Marko Bela.

Liderul UDMR a explicat ca face aceste declaratii pentru ca nu exista vointa politica pentru adoptarea legii minoritatilor: “Avem un proiect al legii minoritatilor, care nu a fost adoptat nici pana acum de Parlament”, a spus Marko Bela.

El a explicat ca autonomia este necesara pentru ca deciziile sa fie luate cat mai aproape de localitatea vizata: “ Romania este o tara mare, multicolora... si foarte multe decizii nu trebuie luate la Bucuresti, ci in sanul comunitatilor”.

In pofida, eforturilor depuse de UDMR, legea privind statutul
minoritatilor este blocata la comisii, chiar si dupa negocierile purtate intre liderii formatiunilor politice.

Deputatii PD, PSD si PRM au opus cea mai mare rezistenta asupra unor articole, astfel incat legea privind statutul este
departe de finalizare. Pana acum, comisiile de specialitate
la Parlamentului au dezbatut doar jumatate din proiectul de lege.

In ceea ce priveste, statutul UDMR in cadrul coalitiei, liderul Uniunii a declarat ca cele patru formatiuni politice sunt "condamnate la colaborare": "daca dupa 1 ianuarie nu vom reusi sa identificam un program comun, atunci ne putem gandi la alegeri anticipate".

"Le cer colegilor de coalitie sa avem o colaborare cat mai buna si un dialog pe orice tema delicata, in loc sa incerce sa bage zazanie", a declarat Marko.

Purtatorul de cuvant al PSD, senatorul Cristian Diaconescu, a declarat, luni, ca premierul Tariceanu trebuie sa exprime un punct de vedere fata de afirmatiile vicepremierului Marko Bela cu privire la autonomie, si daca nu se va delimita de declaratiile acestuia, PSD ii va cere sa demisioneze.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


340 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    date-n ma-ta marko (Luni, 25 septembrie 2006, 13:38)

    xyz [anonim]

    dl. marko....sa te duci in ma-ta !!! tu care tai padurile tarii, esti un agent ungur, vi cu asemenea afurmatii belicoase.

    nici ungurii nu te plac bre....daca nu stiai !
  • 0 (0 voturi)    
    In Ungaria cu voi!!! (Luni, 25 septembrie 2006, 14:05)

    LauraC [anonim]

    Daca va e draga asa mult Ungaria voastra si sunteti trup si suflet alaturi de ea... duceti-va naibii acasa sa la voi... direct in Uniunea Europeana!!!

    Ce face Marko asta, cu tot cu ungurii lui, este un atac la autonomia Romaniei....
  • 0 (0 voturi)    
    Sa-ti bagi autonomia in fund Marko (Luni, 25 septembrie 2006, 14:05)

    jeje [anonim]

    Alte minoritati nu vor drepturi ca maghiarii... numai ei vor... pentru ca sunt speciali.
    Bah traiti in Romania nu in Ungaria!!! Nici macar romaneste nu stiti sa vorbiti corect... asa nu o sa stiti nici macar un cuvant in romaneste, iar daca vreti autonomie sa migrati in Ungaria.
    Altii au facut unirea iar acum bela si cu prietenii lui vrea sa dezbine tara.
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine! (Luni, 25 septembrie 2006, 14:16)

    Cristina [anonim]

    Vinovat nu e Marko. Omul isi urmareste interesul, dupa cum e si normal. Vinovate sint partidele de la guvernare, care au facut o alianta cu UDMR si nu pun piciorul in prag. Ungurii nu sint nici pe departe oprimati in Romania. Au drepturi, slava Domnului. De altfel, ei sint singurii care fac scandal, desi in Romania sint o gramada de minoritati -- lipoveni, germani, aromani, armeni, evrei etc. Mai degraba au de suferit romanii din Covasna si Harghita si nimeni nu zice nimic, ceea ce e o rusine nationala. Si asta o spune un om cu radacini germane.
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Luni, 25 septembrie 2006, 14:24)

    Vasile [anonim]

    hehe. va intreb : ce intentii aveti voi cu tinutul secuiesc ? pe acele meleaguri nu au trait nici odata prea multi romani, respectiv tot ce e construit acolo, e facut de secui. Deci dragii mei : explicati-mi si mie de ce vreti sa ma goniti de pe pamantul care e muncit de 1000 de ani de stramosii mei secui ?
  • 0 (0 voturi)    
    Descentralizare = autonomie teritoriala? (Luni, 25 septembrie 2006, 14:29)

    Fiordean Dacian [anonim]

    Alianta DA are in sanul ei un partid liberal, a carui ideologie e compatibila cu ideea de descentralizare administrativa. UDMR facand parte din DA, propunerea lor de descentralizare nu e lipsita de sens (admitand ca au facut o alianta cu liberalii - desi ei au facut si cu stanga, care numai descentralizare nu vrea sa faca). De altfel, propunerea lor nu e noua; si admit si faptul ca o sustin cu atata tarie la nivelul tinutului secuiesc, ca de-acolo isi iau voturile - desi descentralizarea administrativa are trebui aplicata la nivelul intregii tari. Are dreptate cand sustine: stie Bucurestiul mai bine de ce avem noi nevoie? Insa acelasi principiu se poate aplica fiecarei regiuni, pana la nivel de comuna. Insa guvernarea e centralizata si in anumite momente (cheama oamenii la arme, ridica taxe, etc.) trece peste administratiile locale si se adreseaza direct indivizilor - insa ea nu poate exista decat intr-un teritoriu dat si executa asupra unei populatii care si-a ales guvernantii prin vot (executiv, legislativ, justitie) (admitem ca suntem intr-o situatie de democratie). Sunt multe componente (limba, obieiuri, idei, istorie comuna, etc.) care-i leaga pe oamenii aia ca in final sa-si spuna natie, dar administrare teritoriala (fara sa am pretentia ca ce spun mai sus e f. exact) inseamna (dupa cat pricep eu) si auto-guvernare (guvern local, tribunale, legislativ, etc.).
  • 0 (0 voturi)    
    :) (Luni, 25 septembrie 2006, 14:31)

    vdsaFRE [anonim]

    terminati-va mah !

    nu mai fiti asa de naivi si irascibili.

    incercati sa priviti contextul politic - adevarul e ca baiatul asta marko nu e iubit de unguri in mod intemeiat :)

    cine pricepe sa inteleaga.

    incercati sa faceti legatura cu ce se intampla in prezent in budapesta si o sa intelegeti cat de mult rau face marko in aceasta perioada ... ungurilor.

    asa ca ... :)

    lol

    p.s. UE-ul cred ca e deja de partea noastra.... demult !
  • 0 (0 voturi)    
    mei vasile, mei (Luni, 25 septembrie 2006, 14:42)

    roman [anonim]

    pt. ca stramosii tai au ajuns pe pamantul stramosilor mei fara a fi poftiti de nimeni.
  • 0 (0 voturi)    
    ????????? (Luni, 25 septembrie 2006, 14:44)

    Cristina [anonim]

    Cine te goneste, frate? Stai bine unde stai, adica intr-o parte din ROMANIA. Ce drepturi ti-au fost incalcate dupa Revolutie?
  • 0 (0 voturi)    
    PENTRU PUNCTUL 5 (Luni, 25 septembrie 2006, 14:51)

    LauraC [anonim]

    Sustin si punctul 8... toti ungurii sunt aici nepoftiti!!! Pamantul de la Harghita si Covasna este pamant romanesc si asa o sa ramana... Si daca va fi nevoie, o sa ies sa ma lupt cu voi ca sa plecati in Ungaria voastra, unde ar trebui sa fiti defapt...

    Asa ca nu ne da tu noua lectii de istorie, ca lumea le stie foarte bine!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Vasile (Luni, 25 septembrie 2006, 14:53)

    Dan [anonim]

    Vasile, sunteti de 1000 de ani veniti acolo, dar inainte de voi erau altii. Oricum, noi suntem primitori si nu ne deranjeaza sa primim oaspeti. Si stai molcom, nimeni nu te alunga de acolo: in caz ca nu stiai, proprietatea este garantata prin lege. Ungurii nu sunt cea mai asuprita minoritate, ci cea mai protejata minoritate din Romania. N-am nimic cu ei ca etnie, dar unii - avem si noi vadimisti o groaza - vor sa se intinda mai mult decat e plapuma. Ceea ce ma intristeaza este ca alegatorii sunt manipulati pentru ca UDMRul si UCM nu vor decat niste locuri calde si bine platite si capital politic. De ce spun asta? UDMR-ul e votat de toti ungurii, nu numai din secuime. Dar vad ca se gandesc doar la cei din secuime. Ceilalti nu prea conteaza. Oricum, daca ar functiona CNSAS-ul s-ar vedea din ce politicieni e format UDMR-ul. Autonomia e doar demagogie si in cazul in care merge, niste posturi asigurate exclusiv pentru maghiari ca doar e regiunea lor. Daca n-ar fi fost politicienii maghiari si vadimistii nostri, cata liniste ar fi fost. Dar sunt multe oase de ros cand vom fi in UE, nu-i asa?
  • 0 (0 voturi)    
    intrebare (Luni, 25 septembrie 2006, 14:58)

    Vasile [anonim]

    hehe. va intreb : ce intentii aveti voi cu tinutul secuiesc ? pe acele meleaguri nu au trait nici odata prea multi romani, respectiv tot ce e construit acolo, e facut de secui. Deci dragii mei : explicati-mi si mie de ce vreti sa ma goniti de pe pamantul care e muncit de 1000 de ani de stramosii mei secui ?
  • 0 (0 voturi)    
    lol (Luni, 25 septembrie 2006, 15:08)

    Hasken [anonim]

    Ce va inflamati asa ? El a cerut.

    Nu-i da nimeni.
  • 0 (0 voturi)    
    sustin descentralizarea (Luni, 25 septembrie 2006, 15:20)

    ddd [anonim]

    administratorii site-ului ar putea totusi sa aplice o minima cenzura mesajelor vulgare, gen cel de la pct 1.
    Referitor la autonomia Tinutului secuiesc, sper sa inteleaga si romanul de rand ca nu se poate administra bine banul public de la centru. Uitati-va la cum arata drumurile prin Maramures, ca tot se plangea cineva ieri. Ungurii din Covasna si Harghita sunt cetateni ai acestei tari chiar daca vorbesc alta limba. Platesc aceleasi taxe si impozite si au dreptul sa ceara din partea statului roman bani pentru dezvoltarea regiunii lor. Iar pentru ca nu li se acorda acesti bani si proiectele de infrastructura ocolesc centrul tarii, normal ca oamenii cer autonomie. Nu spune nimeni ca se rupe tara in doua.
  • 0 (0 voturi)    
    autonomie (Luni, 25 septembrie 2006, 15:25)

    tedy [anonim]

    Stati linistiti fratilor ca nu au cum sa faca autonomie secuiasca.Ginditi-va ca secuii sunt oameni,trebuie sa manince sa se imbrace ,si daca accesul va fi interzis catre ei,atunci ne scapam mai repede de ei.
    Doar trebuie sa treaca prin ROMANIA,nu?Avem noi grija sa ai infometam si sa ceara din nou autonomie romana.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Dan (Luni, 25 septembrie 2006, 15:26)

    Vasile [anonim]

    Iti multumesc, pt raspunsul calm si cinstit. Ai dreptate. Politicul se foloseste de aceasta in mod evident. Insa trebuie luat in cunostinta faptul ca totusi problema exista si dincolo de politic.

    Trebuie sa stiti un lucru care putini romani il stiu. Secuii se numesc secui pt ei sunt diferiti de unguri. Diferiti prin istorie si caracter. Prin carater inteleg ca sunt orgoliosi si foarte tari la cap. Dealungul istoriei nici un popor nu a reusit sa-l cucereasca 100% nici ungurii, nici tatarii, turcii si nici romanii nu vor reusii. Va intrebati de ca vor drepturi aparte ? pt. ca intodeauna au avut-o. Nu avut nici macar sistemul feudal clasic. Ei au fost liberi si cat de cat independenti de unguri.Si daca cineva l-a luat drepturile, repede la dat inapoi. Mihai Viteazul la cucerit ardealul cu ajutorul secuilor, care erau nervosi pe nobilimea maghiara care chiar atunci l-a luat din drepturi.

    Deci credeti-ma cel mai bine ar fii sa treceti peste mandria voastra si sa-l dati ceva drepturi aparte, ca sa se simte aparte.

    "sunteti de 1000 de ani veniti acolo, dar inainte de voi erau altii. " Da asa cum inainte de franci erau germanii pe teritoriul frantei.
  • 0 (0 voturi)    
    Nasol :)) (Luni, 25 septembrie 2006, 15:30)

    Teo [anonim]

    Sa imi fac pasaport? Am prietena romanca, dar sta in Covasna, ma gandesc oare mai pot merge la ea? Sau unguri astia o sa stea cu o bata la intrare ca e tinutul lor?

    Sa se duca la mama lor Budapesta, sau sa stea aici cuminti cum stat tot romanul si rromul si nu cere autonomie, ca daca mai cer si rromi autonomie , e jale :)!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Gulasul in schimb e OK (Luni, 25 septembrie 2006, 15:50)

    Oltean Marius [anonim]

    Lasa-tii sa ceara..... dar nu le dati nimic. O purtare mai europeana decat asta nici ca se poate.
    Pe de alta parte cine poate sa creada ca o minoritate al carei partid etnic ( si sa nu-mi spuie nimeni ca de fapt e doar o uniune.....)se afla de 10 ani in coalitii de guvernare este asuprita si discriminata.
    Chestia asta sfideaza bunul simt.
    Mai mult decat atat, cred ca s-au trezit cam tarziu, iar daca peste 3 luni vom fi in EU pot sa uite de asemenea pretentii puerile, stupide etc.
    Daca ei vor autonomie este dreptul lor sa ceara si dreptul nostru sa le spunem ca nu vrem sa le-o acordam ca doar e democratie.
    Sa faca si ei pentru romanii nostrii din Ungaria legislatie similara si mai vorbim...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Oltean Marius (Luni, 25 septembrie 2006, 16:06)

    Vasile [anonim]

    "Sa faca si ei pentru romanii nostrii din Ungaria legislatie similara si mai vorbim..."

    Draga Marius, te rog trimite-mi datele statistice despre numarul neoficial si oficial a romanilor din Ungaria.

    Dupa cunostintele mele nici macar o comuna nu ar iesi din ei. Si pe langa asta ar trebuii intrebati romanii din Ungaria daca vor ei autonomie. Vai vai.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu e ciudat (Luni, 25 septembrie 2006, 16:06)

    bobiro [anonim]

    Nu ar trebui sa ne sperie aceste afirmatii, sau cel putin nu imediat sau in forma generala.politica UDMR este de a "agasa" si de "relua" aceste afirmatii in perioade de maxima importanta pentru Romania (evaluarea de tzara), cand atentia noastra nu este tocmai indreptata catre ei (UDMR).Rolul acestor afirmatii este sa "pregatesca" opinia publica, ca atunci cand o sa ceara asta expres in Parlament sau mai stiu eu unde...sa fie ceva firesc...sau sa "para".
    Pe mine ma intereseaza mai mult lipsa unei pozitii a Presedintelui care este garantul statului unitar, care ne reprezinta si care ar putea, in tonul obisnuit sa-i reduca la tacere pentru cel putin 10-15 ani.Este periculos ca UDMR este in coalitie, si aceste "iesiri" si "ne-interventii" nu fac decat sa suspectez cat mai mult care au fost "promisiunile" PD-PNL fata de UDMR in campanie.Concluzia ca bataia pentru CIOLAN este cateodata "oarba",inevitabila si condamnabila;si toate astea pentru ca avem Justitie oarba si clasa politica indreptata numai pentru jaf in mare parte datorita incapacitatii electoratului sa discearna intre bine si rau...Democratia ramane mai departe o necunoscuta pentru marea majoritate a romanilor.
  • 0 (0 voturi)    
    Marko ar trebui inchis (Luni, 25 septembrie 2006, 16:57)

    Stefan [anonim]

    Parerea mea este ca aceste pseudo-ungur sau pseudo-roman ar trebui inchis pentru instigare. Ceea ce face el inseamna subminarea autoritatii statului. Ceea ce este mai grav este ca acest individ este membru al guvernului. Atat el cat si partidul lui ilegal ( de cand este voie sa faci partid pe criterii etnice??????) ar trebui trimisi pentru totdeauna in afara parlamentului. Traiesti in Romania, respecti legile si Constitutia Romaniei. Si atat.
    Nu iti place? Vrei drepturi de maghiar? Foarte bine, poti sa pleci in Ungaria.
    Ce tot atata scandal cauzat de niste oportunisti ca Marko Bella care se bazeaza pe aceasta teorie nationalisto-maghiara ca sa tot fie ales in Parlament?
    Prea multe compromisuri s-au facut udmr-istilor de dragul guvernarii.
    Parerea mea.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Vasile cu dragoste :) (Luni, 25 septembrie 2006, 17:06)

    Lucian* [anonim]

    Draga Vasile, am citit ce ai scris. Stim ca secuii sunt de fapt o populatie de origine germanica maghiarizata (asta ar fi o teorie din multe altele). Ce mi se pare mie straniu este ca ei desi nu sunt maghiari si nici nu se considera (la recensamant nu cred sa fie optiunea pt natiunea secuie si n-au avut de ales), sunt atat de deznationalizati si maghiarizati incat UDMR ordona si ei executa, parerea mea.
    Intrebarea ar fi, saracutii de ei o duc chiar atat de prost sub stapanirea romana incat chiar trebuie sa se izoleze de Romania? Oricum invatamantul "fortat" in limba romana, despre care se vorbeste prin alte tari, este atat de ineficient incat sunt prea multe cazuri in care cei din zona habar n-au ce-i limba romana.
    Si romanii sunt o natiune mandra care ar dori sa aibe niste drepturi macar egale cu ale minoritatilor din Romania. Asta daca se trezesc din Stupize, Stupize, Telenovele, Urinel cu a lui Monica si alte tampenii care te sedeaza.
    As zice ca UDMR foloseste metode de lupta de imagine similare cu cele ale al-Qaeda. Minte cat mai mult ca este nenorocire in tara si ca trebuie sa arunce asuprirea romana. Ok, cred ca bat campii deja de prea mult :).

    Nu am absolut nimic impotriva ungurilor, ba chiar am prieteni unguri. Interesant este ca sunt destul de multi unguri care sunt constienti ca in Romania copii lor trebuie sa faca Universitatea in limba romana si nu alta. Altfel risca sa ramana someri vreo 2-3 ani pana invata romana...
    Nu am absolut nimic impotriva unei autonomii culturale, as zice ca este chiar benefica! Sunt cu totul impotriva autonomiei teritoriale pe baze nationaliste in Romania!
    Mai sunt 3 luni si s-a terminat balciul. Cel putin asa credec UDMR-ul, probabil pt ca nu o sa mai fie presiunea externa la fel de mare dinspre unele tari din UE. Oricum senatorii unguri au probleme deja in Parlamentul European cu cererile lor cel putin ciudate pt secolul XXI.
  • 0 (0 voturi)    
    LAMURIRI (Luni, 25 septembrie 2006, 17:10)

    Ionut [anonim]

    Autonomie ar insemna sa trecem de la o forma de guvernamant (stat unitar), la alta (stat federal), ceea ce insemna automat modificarea Constitutiei, alt referedum pt asta si implicit respingerea acestui amendament din simpul fapt ca romanii habar n-au despre ce se vorbeste la radio si tv. Sorry, dar nu avem o cultura politica si nici electorala si lista ar putea continua.
    Asa k le recomand maghiarilor sa se simta in largul lor oriunde in Romania, sa ne lase si pe noi s-o facem knd vizitam tinuturile cu populatie minoritara majoritara, pentru ca asa cum eu sunt liber sa ma imbrac in rosu (clar, in functie de ocazie), exact la fel si ei pot sa se scarpine cum vor, atat timp cat nimeni nu se simte ofensat de nerespectarea unor reguli elementare de bun simt.
    Stati linistiti, nici ungurii nu-i vor pe maghiarii din Ro! Sorry Vasile, e un adevar. Nu vreau sa exagerez, dar au cam aceeasi parere pe care noi o avem despre rromi.
    Daca vb dsp fonduri, atunci tre' sa stiti ca administratiile locale isi gestioneaza singure fondurile. Pot primi si de la Centru, daca intr-adevar este nevoie, dar cel mai simplu este sa puna mana pe o tastatura si sa intocmeasca proiecte de finantare, frate! Stiti ca abia daca s-au distribuit 25% din fondurile Sapard pt Ro???? Ca sa nu mai vb si de alte organizatii si uniuni care acorda finantari acolo unde este nevoie.
    Deci si in cazul acesta maghiarii demonstreaza, inca o data, Multumesc, k sunt ROMANI ! Adik, sa inteleaga tot poporul, se ghideaza dupa aceleasi principii: Pica-Para-Malaiatza si Sa--Moara-si-Capra-Vecinului!

    Si daca vreti sa mai comentati subiectul, tineti minte ca DEMOCRATIA inseama RESPECTAREA LIBERTATIILOR CELUILAT !

    Multumesc si sa stiti ca daca ar fi sa strangem toti cetatenii romani din Ungaria, am putea sa mai adaugam aproape un judet!!!


    Ati retinut esentialul? Din punct de vedere administrativ, autonomia este convenabil imposibila!


    Have fun
  • 0 (0 voturi)    
    Si un guvern prea colorat (Luni, 25 septembrie 2006, 17:56)

    bbbb [anonim]

    Cum inteleg ca Marko Bela are nemultumiri majore, UDMR-ul ar putea protesta iesind de la guvernare.
    Nu cred ca acest lucru ar putea afecta aderarea Romaniei la UE, deci nu vad nici rostul ca respectivul partid sa se mai sacrifice de dragul interesului national romanesc ....

    Si poate, in acest fel, nici PRM-ul nu va mai salta in sondaje, ca m-as astepta dupa toate aceste iesiri.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia domnului Marko (Luni, 25 septembrie 2006, 18:13)

    abxt [anonim]

    Absolut de acord cu nr. 24. Daca cei de la UDMR se considera asupriti si discriminati ca minoritate, iar partenerii lor de coalitie refuza sa le satisfaca cererile, de ce nu ies de la guvernare ?! Cam asta face orice partid onorabil cand constata ca are o pozitie diferita fata de restul partenerilor si ca nu pot sa cada la intelegere cu ei. Deci pe cand demisia onorabila a domnului Marko din postul de vice-prim ministru si iesirea UDMR-ului din coalitie ?
  • 0 (0 voturi)    
    the show must go on (Luni, 25 septembrie 2006, 18:14)

    Vasile [anonim]

    Lucian :
    invatamantul "fortat" in limba romana se intampla mai mult pe nivel mai inalt. Eu personal nu am avut sansa de a termina in limba maghiara o facultate de specializare technica tocmai pentru nu exista asa ceva in romania. Nu a fost usor, m-am simtit tot timpul discrimant, dar am facut. Stiti cum ? Am facut rost de cursurile de la faculatatea technica din budapesta. Fata de un coleg roman, am petrecut de 3 ori mai mult timp invatand acelasi materie. Raportul dintre maghiari si romani care au studii medii este net favorabil maghiarilor, iar pe nivel universitar e invers. Asta pentru ca nu toti vor sa invete de 3 ori mai mult ca un coleg de a lor. Bineinteles reflexul tipic roman ar spune : e bine pt noi, sa ramana ungurii in necunostinta, un popor cult este mai primejdios. Dar oare vom avea romanie moderna si prospera cu aceasta mentalitate ?


    Ionut :
    "sa stiti ca daca ar fi sa strangem toti cetatenii romani din Ungaria, am putea sa mai adaugam aproape un judet!!!"

    Abureala tipica : tu vorbesti de cetateni romani din ungaria, eu vorbesc de romani din ungaria. chiar : sunt sute de mii de cetateni romani in ungaria din care romani, stramosi al dacilor sunt oficial : 8 mii ; neoficial (dupa comunitea romanilor din ungaria) cam 20-25 de mii. Acesti romani au forma de organizare numita : Autoguvernarea pe Tara a Romanilor din Ungaria recunoscuta de guvernul ungar. Asta nu inseamna ca totul este roz in ungaria, sa nu uitam totusi ca si ungaria este un stat fost comunist cu problemle economice specifice.
  • 0 (0 voturi)    
    autoguvernare (Luni, 25 septembrie 2006, 18:28)

    The Morning After [anonim]

    Referitor la ceea ce zice 26, pe 1 octombrie vor avea loc alegeri in "Autoguvernarea romaneasca" din Ungaria.
  • 0 (0 voturi)    
    Demisia domnului Marko (Luni, 25 septembrie 2006, 18:32)

    abxt [anonim]

    Absolut de acord cu nr. 24. Daca cei de la UDMR se considera asupriti si discriminati ca minoritate, iar partenerii lor de coalitie refuza sa le satisfaca cererile, de ce nu ies de la guvernare ?! Cam asta face orice partid onorabil cand constata ca are o pozitie diferita fata de restul partenerilor si ca nu pot sa cada la intelegere cu ei. Deci pe cand demisia onorabila a domnului Marko din postul de vice-prim ministru si iesirea UDMR-ului din coalitie ?
  • 0 (0 voturi)    
    . (Luni, 25 septembrie 2006, 18:37)

    sapro [anonim]

    Datorita unor politicieni de cacao gen Marko Bela mai avem inca tensiuni interetnice in Romania. Pe ungurii din Satu Mare de exemplu, cred ca`i doare fix in cot de autonomia Tinutului Secuiesc, dar in astea doua zile de cand a iesit asta pe piata cu ideile lui, cred ca in fiecare oras au muscat`o cativa unguri pe strada de la vreo gasca de nationalisti. Cat despre drepturile care se tot plang ca nu le au, nu pot sa`mi imaginez ce drepturi ar mai putea sa ceara. Poate ca la picioarele fiecarui fiecare ungur ar trebui sa fie vreo 10 romani sa`i faca pedichiura, poate ca asta l`ar multumi intr`un final.
    Si pentru Vasile: puna mana pe cartea de istorie nenicule, ca vad ca ai ceva lacune. Nici o carte de gramatica limbii romane n`ar strica, sa`ti poti cere drepturile mai convingator, nu de alta...
  • 0 (0 voturi)    
    Are dreptate omul (Luni, 25 septembrie 2006, 19:10)

    Marius [anonim]

    CORECT !
    O idee foarte buna, numai ca nu ar trebui sa se limiteze la asa-zisul Tinut Secuiesc, ci sa fie o miscare generala de descentralizare, la nivelul intregii tari.
    Nu ar mai trebui sa toata tara asta sa fie numai o vaca de muls pentru bucuresti. De ce oamenii din Cluj trebuie sa munceasca pentru a ridica nivelul de trai al bucurestenilor? NU, taxele TREBUIE sa ramana la nivel local, cu o parta eventual trimisa la centru, nu asa cum se face acum, toti banii se strang la bucuresti si de acolo mai vin 10% inapoi intr-un oras cum este Clujul. Nu este corect si cetatenii acestei tari trebuie sa se trezeasca odata si sa ia atitudine!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Sapro (Luni, 25 septembrie 2006, 19:28)

    Vasile [anonim]

    Hehe. Jeezzzz : chiar, am lacuna in toate domeniile stiintei. Mai am mult de invatat dar ma straduiesc. Singura mea speranta este ca tu esti mai cult si stii mai multa istorie ca mine. Totusi mai exact la ce te referi ?

    "Nici o carte de gramatica limbii romane n`ar strica, sa`ti poti cere drepturile mai convingator, nu de alta..." tu chiar crezi ca convingerea tine de gramatica ? te rog imagineaza gramatica japonezului de la sony cand face un targ cu un american ?

    Da. ca multi oameni, si eu sunt un anti-talent din limbi straine. Oricat de inaceptabil ar fii lb romana este pt mine o limba straina care am invatat din respect fata de romani. Nu ma ajuta la job-ul meu, nu ma ajuta nici in viata de zii cu zii, singurul scop al cunostiitei mele de romana este de a comunica cu romanii si de a se informa. Aplauze pt mine va rog.
  • 0 (0 voturi)    
    Ticalosul de Marko (Luni, 25 septembrie 2006, 19:46)

    ds [anonim]

    Marco Bella este un ticalos.Pentru a castiga electori acest ticalos marsaza pe latura autonomiei.Eu zic, sa se ridice pragul electoral la 10% ca sa nu mai intre in parlament toti ticalosii, inclusiv udmr-ul.Cat despre Marko sa se duca in masa. Suntem in ROMANIA SI DECI TREBUIE SA RESPECTAM CONSTITUTIA ACESTEI TARI.AFARA CU ACEST TICALOS DIN PARLAMENT.
  • 0 (0 voturi)    
    deportati - persona non grata (Luni, 25 septembrie 2006, 19:49)

    Cristi [anonim]

    eu propun altceva: ce-ar fi daca i-am lua pe toti politrucii astia instigatori (gen conducerea udmr, conducerea celorlalte organizatii pro-maghiare extremiste, in frunte cu tokes laszlo) si - pur si simplu - i-am baga intr-un avion si i-am expedia...in china sau in australia...hai fie de la mine, merge si budapesta! pur si simplu, maine la ora 8, ii ia spp-ul din pat si-i cazeaza in boeing, vreo 2 ore! Si le dam statut de persona non grata: nu mai pot intra si nici misca un deget in Romania!! Sa vedeti atunci cata liniste vom avea si ce bine vom trai in pace (nu ca acum nu ar fi pace, dar am avea o viata mult mai lejera fara instigatori)!
    sau, alta varianta: majoram pragul electoral la 10%...si udmr ramane-n gara :) Oricum, nu ca ar avea, la o adica, ce cauta in parlament, vorba cuiva, partide pe criterii etnice nu ar trebui sa avem in parlament, right?
    comentarii? :)
  • 0 (0 voturi)    
    Descentralizare economica (Luni, 25 septembrie 2006, 19:58)

    Arba Mihai [anonim]

    Descentralizarea economica / administrativa trebuie facuta la nivelul intregii tari. Din ce stiu e chiar o cerinta a UE. Si oricum e mult mai corect asa. Banii produsi de comunitate sa ramana la nivel local.
    Nu cred ca se pune problema de separare teritoriala. E o diferenta mare. Poate se si baga in unele articole cuvantul "teritorial" aiurea. E mai bine pt presa daca exista un pic de scandal nu ?
  • 0 (0 voturi)    
    ce ar insemna..... (Luni, 25 septembrie 2006, 20:02)

    o romanca [anonim]

    Ce ar insemna ca toate nationlitatile conlocuitoare din America ar cere autonomie?cui nu-i place sa plece de unde a venit asa cu acest marco bella si ceilalti sa plece si tinutul secuesceste tot al romanilor si asta sa plece in masa nu sa intarite oameni la desbinare AFARA CU ACEST IMBECIL DIN ROMANIA.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu va inflamati asa (Luni, 25 septembrie 2006, 20:20)

    Nu va inflamati [anonim]

    Nu sunt un suporter neconditionat al 'valorilor euroatlantice', dar poate odata cu intrarea in 'uie', va mai baga niste cursuri de istorie altfel decat le-am avut noi... cu tarisoara noastra dintotdeauna locuita de blajini oameni de o cultura superioara, care erau constant hartuiti de barbari de 'untermensch'-i (printre care la loc de frunte bozgorii).

    Mi se pare trist ca niste intelectuali se pot inflama asa, sau ca alti intelectuali nu prezinta un pct de vedere alternativ, poate de frica de a nu fi etichetati drept tradatori ai neamului.

    Ref la autonomie pe criterii etnice, intrebati-i pe capsunarii din Castellon (cea mai mare comunitate compacta romaneasca de peste granita, din cate stiu eu): ce limba e mai 'oficiala' acolo ? Spaniola, sau valenciana (un dialect al catalanei, desi valencienii nationalisti -exista si la ei :) - contesta asta) ? Sa nu mai vorbim de Barcelona, sau ... Tara Bascilor (desi acolo Franco a facut un job mai bun de stergere a identitatii lor, majoritatea vorbind azi spaniola), sau Galicia, etc. Toate aceste regiuni au guverne proprii ! Sau daca trecem Canalul Manecii, constatam cu stupoare ca Scotia si Tara Galilor au parlamente proprii si o autonomie foarte larga (pana si echipe de fotbal si de rugby 'nationale'). De Elvetia, care are drept a patra limba oficiala Retoromana, care are un nr extrem de mic de vorbitori, dar care sunt si ei considerati importanti contributori la istoria Confederatiei, nici nu mai vorbesc.
    Un caz aparte sunt insulele Aland, apartinand Finlandei, dar locuite de etnici suedezi. Folosesc lb suedeza oficial, au pana si imn propriu si emit marci postale (!). Au fost inclusiv consultati daca nu cumva doresc sa se alipeasca Suediei. Si n-au vrut. Si de ce ar fi vrut, daca au parte de toata libertatea de a-si exprima cultura neingradit si in Finlanda ?
    Exemplele ar putea continua.

    Nu inteleg de ce atata caz pt autonomia normala a unui tinut locuit >90% de unguri.
  • 0 (0 voturi)    
    Partea a 2-a ... (Luni, 25 septembrie 2006, 20:21)

    Nu va inflamati [anonim]

    In alta ordine de idei, chiar ieri am vazut la stiri, la rubrica mortaciuni pe sosele, cum in Craciunesti MS, un brasovean a pierdut controlul masinii datorita craterelor din asfalt. Eu am aruncat o anvelopa noua nouta de 5 mil anul asta, tot victima a infamei variantei Ungheni-Acatari. Deplasari in interes de serviciu m-au mai purtat si prin Sf Gheorghe. Nu stiu cum arata acum drumul dintre BV si Sf Ghe, dar acum vreo 2 ani cand mergeam eu pe el, ma gandeam inevitabil ca daca as locui acolo, sigur as vrea sa fiu autonom, macar dpdv al modului de cheltuire al banilor rezultati din taxe ...
  • 0 (0 voturi)    
    Vinovat (Luni, 25 septembrie 2006, 21:02)

    Sotiris [anonim]

    Nu Marko Bello e vinovat! Vinovati sunt politicienii romani, care i-au luat mereu la guvernare!
    De ce UDMR? Cine le-a dat voie sa-si faca un asemenea partid?
    Si inca ceva: romanii din Harghita, sunt straini in tara lor!
    Rushine Nationala!
  • 0 (0 voturi)    
    Mesaj catre ungurii din regiunea care se vrea a deveni autonoma! (Luni, 25 septembrie 2006, 21:40)

    NORGEMAN [anonim]

    Nu acceptati asa ceva! Acest lucru va duce inevitabil la lupte! Luati la cunostiinta ca daca se va intampla asa ceva noi vom veni peste voi acolo in autunomie, iar asta ar duce la lucruri rele...
    Acest Marko Bela vrea doar sa creeze neliniste in regiune, iar cum autoritatiile romane se cam neglijeaza de acest aspect (intentionat sau neintentionat), Marko si ai lui avanseaza in ceea ce isi propun!
    Se poate trai foarte bine si fara autonomie, atata timp cat voi stiti sa vorbiti romana cu un roman care este prin trecere prin aceste judete (nu mai zic de restul romanilor din aceste judete care practic au fost maghiarizati majoritatea cu forta fiind obligati sa invete maghiara!).
    Tineti minte in nici un alt stat din lume minoritatiile nu au atatea drepturi ca in ROMANIA.
  • 0 (0 voturi)    
    fara discursuri emotionale (Luni, 25 septembrie 2006, 22:33)

    ddd [anonim]

    nu pot sa nu observ ca romanii sunt indobitociti pana la cel mai inalt nivel de discursuri soviniste care nu au nimic de-a face cu secolul in care traim. Putin mai lipseste si o sa se gaseasca cineva care o sa sara cu bata la Marko Bela, la propriu. De sambata pana azi s-au rostit tot felul de discursuri patriotice vehemente parca scoase din manualele de istorie din ultimii ani ai comunismului ceausit nationalist prin care li s-a implantat romanilor ideea ca sunt buricul universului si ca toti vecinii ii sunt dusmani de moarte.
    Ce-ar fi daca ne-am aseza la masa si am discuta omeneste despre problemele Romaniei de azi, fara apeluri emotionale la istorie? Care e problema daca ungurii din centrul tarii doresc sa-si administreze singuri regiunea in care traiesc? E chiar asa de grav sa nu mai vrei sa depinzi de hotii, ...pardon, guvernantii de la Bucuresti?
  • 0 (0 voturi)    
    razboi (Luni, 25 septembrie 2006, 22:53)

    roman de roman [anonim]

    Corect. daca se va realiza autonomia asta, Eu, casatorit, 2 copii, studii superioare, cariera in it, jur sa renunt la toate lucrurle pentru care am luptat o viata intreaga, sa las tot si sa trec la nimicit ungurii. asa ca unguri,ori terminati cu marko belea ori va da beleaua peste voi. sunt gata sa mor pentru tara mea, pentru stramosi mei si pentru viitorul copilor mei. LA LUPTA FRATLOR!!!
  • 0 (0 voturi)    
    sa fie marcate animalele, de acord :D (Marţi, 26 septembrie 2006, 0:21)

    Zorro [anonim]

    .. dar nu numai cainii, ca nu-i frumos sa facem discriminare.
    Daca ințeleg io bine, maghiarii din respectivele județe considera ca toți cainii din zona sunt de naționalitate maghiara! Așea o fi, daca zic danșii.
    Dar de ce numai cainii? Probabil "cainoșenia" e considerata trasatura de caracter specific maghiara... ma gandesc; nu știu, speculez, ma minunez și incerc sa pricep ce-o fi fost in capu lor.
    Altfel, ar trebui marcate și paserile ceriului, iar paserea nemarcata care cuteaza din afara sa treaca de porțile secuiești sa fie ori pe loc impușcata, ori prinsa și marcata și impușcata daca cuteaza mai apoi sa paraseasca teritoriul.
    Mare ți-i gradina, Doamne!
  • 0 (0 voturi)    
    O cerere normala ce a generat reactii explozive in randul ultra-nationalistilor mioritici (Marţi, 26 septembrie 2006, 4:20)

    Marius [anonim]

    Dupa cum spuneam si mai devreme, ungurii au dreptate, dar problema s-a pus prost.
    Nu trebuie sa adresam numai autonomia zonei Covasna-Harghita ci o impartire pe zone auto-administrate a intregii tari. Putem avea zonele Transilbvania, Banat, Moldova, Oltenia, Muntenia, Dobrogea si Bucuresti.
    Aceste zone administrative pot fi copiate cu succes dupa modelul american, unde fiecare nivel de adminstratie isi trage o parte din taxele percepute cetatenilor. De exemplu o parte se duc la oras, o parte la county (judet), alta parte la stat si doar un anumit procentaj sunt taxe federale care ajung sa fie adminstrate de administratia centrala.
    Un asemenea model este necesar si in Romania (pastrand proportiile, bineinteles).
    Mergeti si intrebati pe strada oamenii din Cluj, TImisoara, Oradea (ca sa dau numai cateva exemple) si vedeti cati sunt multumiti ca taxele pe care le platesc nu se reflecta direct in infrastructura locala.
    Deci nu sariti in sus cand vedeti ca maghiarii cer ceva ce ar trebui sa se realizeze la nivel national.
  • 0 (0 voturi)    
    Marko Bela nu renunta la ideea de autonomie (Marţi, 26 septembrie 2006, 13:13)

    Catalin din Bucuresti [anonim]

    Guvernul tace, Presedintele tace, toti se gandesc numai la scaunele lor si la mult trambitata intrarea in UE.
    SUNT DEZAMAGIT PROFUND.
    Eu unul declar raspicat ca prefer sa nu intram in UE in veci, insa teritoriul tarii sa fie intreg. Nu se poate accepta sub nici o forma autonomie teritoriala, cu cea culturala n-au decat.
    Trebuie ridicata cota pt. Parlament la 10 % iar atunci UDMR va sta afara si se va uita la cat de frumos e Parlamentul. Merita aceasta, pentru ca prin declaratiilor lor de acum au intrecut masura.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu vor avea niciodata autonomie! (Marţi, 10 octombrie 2006, 16:35)

    zxc [anonim]

    Pentru ca, intr-un fel sau altul, noi, romanii, nu ii vom lasa! Sunt sigur de asta!
  • 0 (0 voturi)    
    Suveranitate incalcata (Joi, 12 octombrie 2006, 22:12)

    ion [anonim]

    “ Romania este o tara mare, multicolora... " - zise ursul uitandu-se la mierea buna poliflora din Romania, pe care ar pune laba daca ar putea. Dar ursul acesta naravas nu stie ca Romania este o tara ortodoxa , iar ortodoxia vorbeste si despre o "constiinta a neamurilor" (Pr. Dumitru Staniloaie - Natiune si crestinism), constiinta ce nu ne da voie sa ne lasam tara ciopartita de interese straine.
    Si ursul omite faptul ca in Codul Penal Roman, chiar prima infractiune din capitolul "Partea Speciala" - "Infractiuni contra sigurantei statului" este "Tradarea" - art. 155 (tocmai s-a auzit la stiri despre cazul de tradare in SUA, de catre un cetatean american aplecat spre subrezirea propriului stat).
    Iata continutul articolului cu pricina:

    Art. 155 - Tradarea - Fapta cetateanului roman sau a
    persoanei fara cetatenie, domiciliata pe teritoriul statului roman,
    de a intra in legatura cu o putere sau cu o organizatie straina ori cu
    agenti ai acestora, in scopul de a suprima sau stirbi unitatea si
    indivizibilitatea, suveranitatea sau independenta statului (...)

    Insa mai ales, ia cititi aceasta:

    Art. 166 ind. 1 - Actiuni impotriva ordinii constitutionale -
    Initierea, organizarea, savarsirea sau sprijinirea de actiuni care pot
    pune in pericol sub orice forma ordinea constitutionala, caracterul
    national, suveran, independent, unitar si indivizibil al statului
    roman se pedepseste cu inchisoare de la 5 la 15 ani si interzicerea
    unor drepturi.
    Fapta de a indemna publicul la savarsirea faptelor prevazute
    in alin. 1 se pedepseste cu inchisoare de la 2 la 7 ani.
    Daca fapta prevazuta in alin. 2 a avut ca urmare savarsirea
    infractiunii la care s-a indemnat, pedeapsa este cea prevazuta de
    lege pentru acea infractiune.
    Intreprinderea oricarei actiuni pentru schimbarea prin
    violenta a ordinii constitutionale se pedepseste cu inchisoare de la
    10 la 20 de ani si interzicerea unor drepturi.
  • 0 (0 voturi)    
    Marko Bela de aici mah!! (Joi, 12 octombrie 2006, 22:16)

    Ion Ramona [anonim]

    marko bella (din italianul frumoasa) cred ca s-a uitat la filme cu printese care primesc pe degeaba teritorii. Omul asta cred ca traieste cu capul sus sus in nori.
    maghiari my ass ... astia sunt ca tiganii: le dai voie un pahar cu apa si apoi iti fura teava, sa o vanda la fier vechi!

    nu stiu de ce basescu ii baga in vagoane si ii trimite la masa in ungaria! oricum se traieste mai bine acolo ca pe aici!
  • 0 (0 voturi)    
    in + (Joi, 12 octombrie 2006, 22:49)

    dantoader [anonim]

    dupa kosovo si transnistria nu au chef secuii de saracie si sange cum nu au chef nici romanii.
    decat poate indivizi de teapa celor din galeriile de fotbal bucurestene si eventual pustiulache care nu au trait pe vremea comunismului si nu isi dau seama ce inseamna saracie si teroare.
  • 0 (0 voturi)    
    INCREDIBIL ! (Vineri, 13 octombrie 2006, 11:45)

    micky [anonim]

    Ni se fura tara la propriu!! Vicele Marko Bela impreuna cu UDMR vor sa obtina autonomia TERITORIALA a unei pati din Romania !!!!si recunoasterea lb maghiare ca lb oficiala.Confuzia autoritarilor de la Bucuresti !!!!
    Presa e platita sa taca !!!!
    NU FITI COMPLICI SI VOI LA ASASINAREA PATRIEI !!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Guvernul ar trebui sa cada (Miercuri, 25 octombrie 2006, 0:17)

    cetateanul_roman [anonim]

    Guvernul ar trebui sa cada
  • 0 (0 voturi)    
    esti bou (Miercuri, 1 noiembrie 2006, 19:08)

    gigi [anonim]

    care stie adresa lu marco bela de la udmr sa ii transmita asta de la mine fara numar......so suit pista pa deal sa se uite pe ardeal date-n pizda mati jos ca ardealu nui avost.....in mijlocu clujului sta statuiea IANCULUI cum sta IANCU pa statuie si le da la unguri muie......vine trenu din galati plin cu unguri spanzurati .....scuze pt cei cu dnd
  • 0 (0 voturi)    
    sa ne suga de aia romaneasca (Joi, 23 noiembrie 2006, 23:39)

    nashpa [anonim]

    el zice ca e singura rezolvare a problemei ungurilor
    eu ni vad nici o problema, sunt nascuti in ROMANIA, sunt romani, vorbesc romana, cei care nu se pot impaca cu gandul sa plece in Ungaria si sa vorbeasca limba maghiara ca limba oficiala.
    Noi suntem romani, si nu ne-am lasat, nu ne lasam si nu ne vom lasa niciodata calcati in picioare de bozgori(bozgor in maghiara este om fara tara, exact ceea ce ei sunt)
  • 0 (0 voturi)    
    marco belllla... (Luni, 4 decembrie 2006, 12:29)

    opinca de cioban roman [anonim]

    La multi ani Romania !
    ...apa trece ,petrele raman...
    se vorbeste de acel calm englezesc,NU credeti ca ar trebuii sa se vorbeasca si de calmul romanasc ? Sunt sigur ca numai conjunctura de moment le permite ungurilor,maghiarilor si secuilor sa se comporte la modul cel mai umilitor posibil intr-o tara democrata si cu statut de drept.
    Nici o alta natiune de pe glob nu se comporta in asa fel.De 1000 de ani nu-si gasesc locul desi li s-a dat loc destul in Europa.Ii manca-n cur de toate neamurile dar la ei nu se uita cine sunt ?....
  • 0 (0 voturi)    
    doamne ocroteste-i pe roamni (Duminică, 17 decembrie 2006, 11:03)

    o romanca 100%anti maghiari [anonim]

    nu se poate asa ceva, vor autonomie.... , in Romania s-au nascut aici au crescut...in lei romanesti sunt platiti ....oare de ce nu s-au trezit tziganii ca vor si ei autonomie... daca tot se cere autonomie!!!! CEA MAI MARE RUSINE!!! In tara ta sa fii strain... sa nu-ti dea o bozgoroaica o paine pentru ca nu ii spui in maghiara(mi s-a intamplat la Tusnad....am crezut ca inebunesc ...a urmat protectia consumatorului si tot tacamul nu se poate domnilor asa, si nu a fost singura data)...afara cu toti daca nu le convine...
  • 0 (0 voturi)    
    Una singura (Marţi, 19 iunie 2007, 8:46)

    Marius [anonim]

    Oameni buni, am un singur lucru de spus. Am sa accept orice cerere a ungurilor in momentul in care romanii din Ungaria sau din orice alta tara primeste aceleasi drepturi ca ei. Si sa fim sinceri. Eu nu cred ca am sa traiesc sa aud ca romanii din Spania cer autonomie! Si si daca au sa o faca, sunt sigur ca spaniolii nici macar nu se vor apuca de discutii pe tema asta. Pentru ca sunt oameni destepti. Nu ca romanii astia de la conducere care atata pupa in fund pe toti pentru inca o luna la putere. Oare cand va veni momentul in care vom discuta despre lucrurile bune pentru Romania, nu pentru nu stiu ce minoritate, nici pentru ce stiu eu ce partid?