C.P.Tariceanu: Afirmatiile privind autonomia sunt invechite

de D.G.     HotNews.ro
Marţi, 26 septembrie 2006, 0:00



Premierul Tariceanu considera afirmatiile referitoare la autonomie, facute de liderul UDMR Marko Bela, sambata, la Miercurea Ciuc, ca fiind neadecvate. Intr-un comunicat al Guvernului se arata ca promovarea altor forme de autonomie bazate pe criterii etnice sunt initiative depasite in raport cu realitatea europeana.

Precizarile vin dupa ce Marko declarase, ca autonomia teritoriala este singura solutie pentru problemele maghiarilor.

In comunicatul Guvernului se arata ca :“este necesar sa disociem politicile de descentralizare si de intarire a atributiilor administratiei locale de initiative si proiecte politice care promoveaza izolationismul si separarea pe criterii etnice, situate in afara cursului istoric European”.

Premierul mai spune ca nu a primit nici un fel de prezentare oficiala din partea UDMR legata de afirmatiile facute de Marko Bela la Miercurea Ciuc. Nici Coalitia de guvernare nu a fost informata de catre reprezentantii Uniunii despre initiativele de la Miercurea Ciuc, asa cum ar fi fost firesc, se mai precizeaza in comunicat.

Declaratiile lui Marko Bela au generat un val de critici atat din partea partidelor de la putere, cat si din opozitie.

Purtatorul de cuvant al PSD, senatorul Cristian Diaconescu, declara, luni, ca premierul Tariceanu trebuie sa exprime un punct de vedere fata de afirmatiile vicepremierului Marko Bela cu privire la autonomie, si daca nu se va delimita de declaratiile acestuia, PSD ii va cere sa demisioneze.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


119 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    I-au trebuit doua zile (Marţi, 26 septembrie 2006, 15:45)

    bbbb [anonim]

    ca sa lege doua cuvinte pe subiect. O fi aflat mai tarziu, deh ... daca nu l-a informat oficial UDMR-ul.

    Te-ai fi asteptat sa zica ceva si referitor la propunerile facute de presedinte pentru sefii SRI si SIE.
  • 0 (0 voturi)    
    Tariceanu nu cunoaste realitatea europeana (Marţi, 26 septembrie 2006, 15:49)

    ddd [anonim]

    imi pare rau, Tariceanu n-ar dreptate. Exista in Europa autonomii bazate pe criterii etnice, daca prin etnie intelegem o populatie cu o limba si o cultura bine definita, in cazul nostru distincta de cea a majoritatii statului din care face parte. Ia uitati-va la Catalonia sau la Tara Bascilor. La Tara Galilor sau Scotia. Au guverne si parlamente proprii. Se disting de restul populatiei din tara din care fac parte prin limba si cultura distincta. Astea sunt exemplele care imi vin in cap, poate mai sunt si altele, dar romanul patriot si modelat in ura fara de maghiari sigur nu vrea sa le vada.
    Eu cred ca autonomia pe care o cer ei, cea "administrativa" (nu separatism) este una de bun simt care permite o adevarata dezvoltare a Romaniei. Am spus-o si o s-o repet pana o sa se epuizeze subiectul.
  • 0 (0 voturi)    
    pana la Ungaria Mare (Marţi, 26 septembrie 2006, 16:40)

    valer [anonim]

    a fi buna si Tara Galilor, asa ca solutie temporara
  • 0 (0 voturi)    
    Ramane asa (Marţi, 26 septembrie 2006, 16:53)

    One of those days [anonim]

    Referitor la autonomiile din Europa (nr. 2), ele s-au constituit pe baza unor pacte si al unor relatii vechi de fidelitate si respect intre diverse entitati si statul central. Nu e cazul in Ardeal, unde, ca sa dau numai un exemplu vizibil, steagul Ungariei este vanturat de catre secui cu orice ocazie si pretext. Cum sa se stabileasca o relatie de incredere intre majoritatea romaneasca si secui in astfel de conditii? Eu as zice ca afirmatiile domnului Marko (secuii sa lase asteptarea "salvarii" Budapestei) sunt cam tardive si nu vor avea efect nici asupra propriilor conationali, inversunati de educatia nationalista maghiara.
    La fel si cu propunerile pentru facute la SRI, daca domnii Tariceanu si Blaga nu se inteleg sa le blocheze in Parlament.
  • 0 (0 voturi)    
    Ba o cunoaste (Marţi, 26 septembrie 2006, 17:45)

    eeee [anonim]

    Draga ddd, eu cred ca Tariceanu cunoaste f bine realitatea europeana, insa este intr-o pozitie dificila si trebuie sa o scalde diplomatic, pt ca pe de o parte daca nu zice nimic ii sar la beregata dusmanii politici dornici de a marca puncte ca 'buni romani' in fata electoratului care in mare parte e sensibil la chestiile astea, si pe de alta parte nu poate sa zica chiar asa de tare, pt ca aia de afara care sunt obisnuiti cu notiunea de autonomie (vezi puzderia de exemple - si chiar multi europarlamentari vin din aceste regiuni care si-au castigat autonomia pe criterii de facto etnice) si l-ar eticheta si pe el drept troglodit.

    Meserie grea politichia ... Fac pariu ca nici Marko Bela nu e atat de infocat dupa ideea asta, dar simte in ceafa suflarea gruparilor rivale UDMR-ului, care (cica) ar reprezenta mai bine interesele maghiarimii...

    Si nici politicienii romani nu cred ca de asta au insomnii, insa toti au grija ce impresie lasa acum. Altfel, sa fim sobri, tara a fost devalizata sub privirile lor sau chiar cu complicitatea lor, ceea ce nu prea da marturie depre un eventual real patriotism.
    Si acum unii dau iarasi declaratii plini de o sfanta manie..., ca sa mai fie votati, ca nu s-a terminat chiar totul de furat.

    Cat despre aberatii gen sa mergem sa murim cu ungurii de gat ca sa nu ne ceara pasaport pt intrarea in zona lor ... ce pot sa zic ? N-am vazut ca vreunui madrilen sa i se ceara pasaportul pt a intra in Barcelona. Si nici macar in Paris. Astia circula cu buletinul de identitate si intre tari. La fel vom merge si noi la Budapesta sau la Lisabona, tot cu buletinul intr-un viitor nu prea indepartat. In conditiile astea cine chiar isi inchipuie ca pt a merge la Miercurea Ciuc ar fi putea fi necesar sa ai pasaport ?

    Uniunea Europeana, pe partea pozitiva, are chestia asta ca termina cu disputele teritoriale care au framantat istoria continentului nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    Ba o cunoaste (Marţi, 26 septembrie 2006, 18:44)

    eeee [anonim]

    Draga ddd, eu cred ca Tariceanu cunoaste f bine realitatea europeana, insa este intr-o pozitie dificila si trebuie sa o scalde diplomatic, pt ca pe de o parte daca nu zice nimic ii sar la beregata dusmanii politici dornici de a marca puncte ca 'buni romani' in fata electoratului care in mare parte e sensibil la chestiile astea, si pe de alta parte nu poate sa zica chiar asa de tare, pt ca aia de afara care sunt obisnuiti cu notiunea de autonomie (vezi puzderia de exemple - si chiar multi europarlamentari vin din aceste regiuni care si-au castigat autonomia pe criterii de facto etnice) si l-ar eticheta si pe el drept troglodit.

    Meserie grea politichia ... Fac pariu ca nici Marko Bela nu e atat de infocat dupa ideea asta, dar simte in ceafa suflarea gruparilor rivale UDMR-ului, care (cica) ar reprezenta mai bine interesele maghiarimii...

    Si nici politicienii romani nu cred ca de asta au insomnii, insa toti au grija ce impresie lasa acum. Altfel, sa fim sobri, tara a fost devalizata sub privirile lor sau chiar cu complicitatea lor, ceea ce nu prea da marturie depre un eventual real patriotism.
    Si acum unii dau iarasi declaratii plini de o sfanta manie..., ca sa mai fie votati, ca nu s-a terminat chiar totul de furat.

    Cat despre aberatii gen sa mergem sa murim cu ungurii de gat ca sa nu ne ceara pasaport pt intrarea in zona lor ... ce pot sa zic ? N-am vazut ca vreunui madrilen sa i se ceara pasaportul pt a intra in Barcelona. Si nici macar in Paris. Astia circula cu buletinul de identitate si intre tari. La fel vom merge si noi la Budapesta sau la Lisabona, tot cu buletinul intr-un viitor nu prea indepartat. In conditiile astea cine chiar isi inchipuie ca pt a merge la Miercurea Ciuc ar fi putea fi necesar sa ai pasaport ?

    Uniunea Europeana, pe partea pozitiva, are chestia asta ca termina cu disputele teritoriale care au framantat istoria continentului nostru.
  • 0 (0 voturi)    
    ma repet si eu (Marţi, 26 septembrie 2006, 19:52)

    azzurro [anonim]

    acelasi subiect imi atrage ochiul si azi.ungurii, sau secuii - ce or fi care-i diferenta nush, si autonomia lor.
    cu cat devin mai insistenti cu atat se adancesc mai mult in trecut si se separa de tara in care traiesc. ca sa o ziceam pe aia buna sunt incapabili sa accepte realitatea: sunt in Romania si pamantul pe care stau si il au in propietate este in tara noastra, in tara romanilor.chiar daca va convine sau nu, asta e.
    de mai bine de o mie de ani va incapatanati sa cereti pamantul asta si nu ati reusit sa il stapaniti nici pana in ziua de azi.si nici nu veti reusi dragi maghiari separatisti( sau secui). in loc sa va consumati energia cerand autonomie si drepturi la autoguvernare si scoli in lb maghiara, va rog faceti acelasi efort sa va adaptati societatii romanesti, invatati limba romana si respectati tara in care traiti.
    dezinformarea cu guvernarea locala nu tine, in romania nici centralizarea nu produce rezultate, hai sa fim seriosi.chestia asta serveste ca paravan pentru sponsorizarea via budapesta a comunitatii maghiare din romania. se vede de la mii de kilometri ce intentii se ascund in asa-zisa autonomie.
    daca voiati o romanie puternica ati fi sustinut lupta anticoruptie si ati fi votat pentru ANI asa cum o vrea Macovei, domnu' Bella. din cate se vede singura carte pe care mizati este vechea poveste cu autonomia maghiarilor. amu ati vazut ca maghiarii s-au cam muiat si va numiti secui.aceeai marie cu alta palarie.mai scrisese cineva din secuime pe aici ca secuii sunt mandri si nu suporta sa fie coordonati de la centru si de aia vor autonomie.lol. pe timpul lui Ceausescu unde ati fost vitejilor? la cules porumb la rand cu toata lumea cred.dintr-o data va treziti ca aveti mandrie si cereti autonomie.
    faceti eforturi si treziti-va din visele alea magnifice cu ungaria mare. adaptati-va prezentului si integrati-va odata, lasati naibii trecutul.sunteti nostalgici asta e adevarul...ce a fost nu va mai fi niciodata.traiti bine cu noi in romania va rog!
  • 0 (0 voturi)    
    ba, bello (Miercuri, 27 septembrie 2006, 22:11)

    xxx [anonim]

    ba bello, ia baga-ti undeva autonomia ca asta nu o s-o pupati voi nicicand.... si chiar daca ar fi asa la cat de numerosi suntem va calcam in picioare de nu va vedeti. faceti de ocara pe ungurii cinstiti impotentilor!