Jurnalistul Dan Goanta a murit

de     HotNews.ro
Vineri, 29 septembrie 2006, 0:00



Dan Goanta, 51 de ani, unul dintre cei mai mai apreciati jurnalisti romani, a murit joi noapte, la Spitalul de Urgenta, in urma unui accident cerebral. El a lucrat multi ani pentru redactia in limba romana a BBC World Service, a fost senior editor la publicatia EuroLider si comentator pentru saptaminalul Dilema Veche.

Dan Goanta a terminat o facultate de inginerie, dar in 1990 incepe o cariera in journalism, mai intai ca producator si prezentator la Televiziunea Romana.

In 1992 pleaca la Londra unde, timp de 7 ani, lucreaza ca producator, editor si prezentator pentru redactia in limba romana a BBC World Service.

Dupa ce revine in Romania colaboreaza cu trustul de presa Media On, unde este editor general al publicatiilor de aici (Banii Nostri, Invest Romania si Insight Tarom. Pentru o vreme a fost redactor sef al sectiei de stiri a postului de radio Europa FM, trecind apoi prin pozitii similare la Tele 7abc si Radio Activ FM.

In 2005, pentru o scurta vreme, a realizat impreuna cu Dana Deac emisiunea Cafea cu Sare, de pe postul de televiziune Antena 3.
Din decembrie 2005 se reintoarce in trustul Media On unde lanseaza proiectul de editare a publicatiei EuroLider.

In tot acest timp a sustinut o rubrica saptamina in Dilema Veche unde a publicat comentarii politice si sociale.





1047 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Sincere condoleante (Vineri, 29 septembrie 2006, 13:07)

    x1 [anonim]

    Consternare!
    Plecat atit de devreme de linga noi.
    Articolele lui din Dilema Veche au fost mereu o incintare pentru mine. Pacat!

    Condoleante familiei!

    Un cititor vesnic dilematic! si acum indurerat
  • 0 (0 voturi)    
    :( (Vineri, 29 septembrie 2006, 13:14)

    Camelia [anonim]

    Si eu il citeam in dilema :( . Sincere condoleante.
  • 0 (0 voturi)    
    :((( (Vineri, 29 septembrie 2006, 13:23)

    cda [anonim]

    Se imputineaza oamenii...
  • 0 (0 voturi)    
    Ramas bun, Dan... (Vineri, 29 septembrie 2006, 15:14)

    O prietena [anonim]

    Ironia propriului tau destin este ca ai scris cu umor chiar si despre moarte, cu doar cateva zile inainte de a pleca. Pastrez in suflet vocea ta inconfundabila si zambetul cu care ironizai dramele propriei noastre vieti.
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Vineri, 29 septembrie 2006, 15:16)

    alirom [anonim]

    vreau sa aduc omagiul meu jurnalistului dan goanta pentru bucuria pe care mi-o facea in fiecare vineri cu articolele pe care le scria in dilema veche...
    moartea lui e o mare pierdere pentru toti, pentru ca sunt foarte putini jurnalisti care sa fi dovedit acesi luciditate in a privi realitatea romaneasca.
    nu as uita in lista regretelor, emisiunile de muzica care au facut deliciul multor seri pentru ascultatorii radioului activ fm .

    Dumnezeu sa-l odihneasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Stupoare! (Vineri, 29 septembrie 2006, 15:24)

    mary [anonim]

    Doar ce citisem acum 3 minute despre moartea domnului Virgil Ierunca. Acum citesc cu stupefactie despre moartea domnului Dan Goanta.... Oare toti oamenii minunati trebuie sa ne paraseasca??? Dumnezeu sa-i aiba-n paza pe amandoi!
  • 0 (0 voturi)    
    Adevaratele drame (Vineri, 29 septembrie 2006, 16:42)

    adryan [anonim]

    L-am avut ca sef. Poate unul dintre putini care merita respect. Si ca om, si ca jurnalist. A murit prea devreme. Astea sunt adevaratele drame: oamenii adevarati ai Romaniei mor inca in putere, iar "gunoaiele" raman in viatza si ne napadesc.
  • 0 (0 voturi)    
    odihneste-te, macar acum (Vineri, 29 septembrie 2006, 17:24)

    M. [anonim]

    Dumnezeu sa il odihneasca in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    Tristete (Vineri, 29 septembrie 2006, 17:33)

    Marius [anonim]

    Rubrica lui Dan Goanta era primul articol pe care il citeam in Dilema (Veche). Chiar inainte de rubrica lui Plesu. O obisnuinta pe care am capatat-o in ani de zile. Articole lucide, cu tilc si miez. L-am vazut si la TV cu ani in urma. L-am ascultat la radio. De fiecare data era in rezonanta cu propriile mele opinii. Acum, am ramas mai singuri.

    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.

    Marius
  • 0 (0 voturi)    
    Dan Goanta (Vineri, 29 septembrie 2006, 17:44)

    dilematic [anonim]

    Am aflat de la radio in timp ce citeam articolul sau din Dilema Veche... Am ramas absolut stupefiat... Chiar saptamana trecuta vorbeam cu un bun prieten despre articolele lui... Mare pacat... Dumnezeu Sa-l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Cornel Chiriac (Vineri, 29 septembrie 2006, 18:19)

    Sebastian [anonim]

    Dan Goanta, unul din foarte putinii jurnalisti care au scris cu o anumita consecventa despre CORNEL CHIRIAC, dj-ul patimirii noastre de la Europa Libera.
    Ramai perplex la asemenea vesti.
    S-a grabit. De ce oare ?
  • 0 (0 voturi)    
    un mare jurnalist (Vineri, 29 septembrie 2006, 20:24)

    valentin nicolae [anonim]

    dan goanta a fost unul din cei mai valorosi jurnalisti romani
    i-am apreciat in mod deosebit emisiunile de la europa fm
  • 0 (0 voturi)    
    O Dilema linistita (Vineri, 29 septembrie 2006, 20:56)

    cornel [anonim]

    La revedere Dane. Un cititor de-al tau care si-a pierdut o dilema si nu te va uita.
  • 0 (0 voturi)    
    :o( (Vineri, 29 septembrie 2006, 21:06)

    Vali [anonim]

    Prea devreme!
    Din pacate, azi i am citit ultimul articol in dilema.
    Odihneasca-se in pace!
  • 0 (0 voturi)    
    fatalitate (Vineri, 29 septembrie 2006, 22:27)

    cornel [anonim]

    nu-mi vine sa cred!
    doamne ce bine mai scria !
    dilema veche ramine mai saraca acum,
    cum naiba o sa mai pot cauta coltul de pagina,atit de lucid si inteligent scris....
    adio,dane
  • 0 (0 voturi)    
    un colt de pagina (Vineri, 29 septembrie 2006, 23:45)

    catalin [anonim]

    Prea putin 15 comentarii. Trebuie sa moara un om ADEVARAT ca sa ne dam seama ca suntem de singuri.
    51 de ani...? Am crezut tot timpul ca are 23, 24 .. .
    Catalin
  • 0 (0 voturi)    
    ce redactie se aduna in cer... (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 0:31)

    ......... [anonim]

    ce tare era goanta cind era la europa fm... vocea aia profunda si matura suna incredibil in difuzorul radioului meu productie sovietica si multa vreme am vrut sa imi sune si mie vocea asa... facea revista presei la miezul noptii si eu, student la jurnalistica, stateam treaz in fiecare noapte sa il ascult... mi-as fi dorit sa il cunosc...
  • 0 (0 voturi)    
    Prea greu (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 10:34)

    un cititor [anonim]

    De ce doare atat de tare disparitia unui om pe care l-ai cunoscut doar prin articolele sale?
    Condoleante.
  • 0 (0 voturi)    
    Prea greu (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 10:40)

    un cititor [anonim]

    De ce doare atat de tare disparitia unui om pe care l-ai cunoscut doar prin articolele sale?
    Condoleante.
  • 0 (0 voturi)    
    un jurnalist grabit.... (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 13:45)

    carmenuk [anonim]

    o mare pierdere si sincere condoleante, ziaristi valorosi sint f putini astazi....
  • 0 (0 voturi)    
    dumnezeu sa-l odihneasca (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 14:23)

    iulian [anonim]

    un ziarist de valoare, cel mai bun om pe care l-a avut europa fm.
    pacat ca nu a avut loc intr-o televiziune. se cam intelege de ce.
    cat despre voi cei care spuneti in mesaje ca oamenii buni parca pleaca mai repede decat nenorocitii cred e una din legile vietii.
    "doar plantele mor, buruienile se adapteaza."

    sincere condoleante tuturor celor care l-au cunoscut. dumnezeu sa aiba grija de el acolo sus.
    iulian, un acultator de radio din iasi
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 14:58)

    Florea Emanuela [anonim]

    Suntem alaturi de mama lui Dan Goanta in cea mai mare durere pe care poate sa o indure un om (pierderea sotului si a fiului intr-un interval atat de scurt). Suntem socati si noi de vestea pe care am auzit-o la stiri. O sa-l pastram mereu in suflet.
    fam. Anghelescu Victoria, Florea Eugen si Lili
  • 0 (0 voturi)    
    condoleante (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 15:06)

    Florea Emanuela [anonim]

    Suntem alaturi de mama lui Dan Goanta in cea mai mare durere pe care poate sa o indure un om (pierderea sotului si a fiului intr-un interval atat de scurt). Suntem socati si noi de vestea pe care am auzit-o la stiri. O sa-l pastram mereu in suflet.
    fam. Anghelescu Victoria, Florea Eugen si Lili
  • 0 (0 voturi)    
    la revedere, Dan Goanta! (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 15:24)

    cristi [anonim]

    vei ramine pentru mine, pentru noi toti, drept un reper.
    atasat de tot ce inseamna "british", am invatat impreuna cu tine.
  • 0 (0 voturi)    
    la revedere, Dan Goanta! (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 15:25)

    cristi [anonim]

    vei ramine pentru mine, pentru noi toti, drept un reper.
    atasat de tot ce inseamna "british", am invatat impreuna cu tine.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa de devreme (Sâmbătă, 30 septembrie 2006, 18:00)

    bbc [anonim]

    Dan si Dilema Veche ne-au facut viata mai usoara.
    De azi sintem mult mai saraci.
  • 0 (0 voturi)    
    Pa Dan! Sa primesti acolo tot ceea ce aici ai daruit! (Duminică, 1 octombrie 2006, 23:30)

    anamaria [anonim]

    Multumesc mult, Dan. Pentru tot. Pentru demnitatea cu care m-ai invatat sa trec prin viata. Pentru tot parfumul tau. Visam sa "ajung mare" si sa iti pot returna tot ce ai sadit in mine. Multumesc mult pentru bunul tau simt si pentru eleganta sufletului tau. N-o sa te uit niciodata.
    Condoleante mamei si tuturor celor care l-au primit in viata lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Un coleg de facultate (Luni, 2 octombrie 2006, 13:30)

    Dinu Stoica [anonim]

    Sincere condoleante familiei.
    A disparut un coleg de facultate pe care l-am reintilnit pe 8/sept/2006, la facultatea Energetica, dupa 25 de ani.
  • 0 (0 voturi)    
    Dan Goanta (Luni, 2 octombrie 2006, 14:47)

    ziarist din zalau [anonim]

    O mare pierdere pentru gazetaria romaneasca. Dumnezeu sa l odihneasca!
  • 0 (0 voturi)    
    Cu care si-a petrecut ultima seara ... (Luni, 2 octombrie 2006, 21:06)

    Colegii de la Sava [anonim]

    Dan si-a trait viata intens, cu pasiune, a last amintiri frumoase si celor care l-au citit doar, si celor care l-au cunoscut.
    Si pentru ca si-a pus gandurile pe hartie, familia lui si noi, prietenii lui, il vom simti prezent prin ceea ce a facut cel mai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Adio! (Luni, 2 octombrie 2006, 22:52)

    cristina [anonim]

    A disparut un OM...de ce ? nu ne raspunde nimeni, raman dileme, dileme, dileme...
  • 0 (0 voturi)    
    inca o eroare in randuielile universului (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:55)

    colega de facultate [anonim]

    Ieri am participat la slujba de DESPARTIRE de Dan Goanta. Incerc in zadar sa gasesc cuvinte potrivite care sa exprime ce am simtit in fata acestei nedreptati a Divinatii. Citind articole scrise de oamenii care au cunoscut traseul profesional al lui Dan, aflu lucruri pe care nu le-am stiut despre el, pentru ca Dan era de o modestie, de o discretie si de o decenta care nu se intalnesc la tot pasul si pe care nu poti sa nu le remarci, chiar daca sunt straine de propriul caracter. Nu ma pot resemna ca dintr-un OM de doar 50 de ani, care mai avea de inceput, de facut si de terminat multe lucruri in lumea asta, au ramas, concret, intr-o clipa, numai...cenusa, amintirea si dorul.
  • 0 (0 voturi)    
    septembrie negru (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:56)

    ... [anonim]

    In Dilema din 15 septembrie 2006, Dan Goanta scria, in articolul Septembrie negru: "Da, ma tem de septembrie!". A murit pe 29 septembrie!
  • 0 (0 voturi)    
    Dan Goanta (Luni, 9 octombrie 2006, 15:52)

    monica fackelmayer [anonim]

    Am aflat abia azi . Am plins .
  • 0 (0 voturi)    
    Ramas bun (Marţi, 6 martie 2007, 5:46)

    Viorica si Cristian Filimon [anonim]

    Am aflat din intimplare de moartea lui Dan, pierderea lui este prematura si neasteptata. Am fost colegi si prieteni in facultate, Dan a lasat un loc special in sufletul nostru, am plecat din Romania in 1990 cind l-am vazut pe Dan pentru ultima data. Nu vom uita modestia, umorul spumos, conversatia inteligenta si modul prietenos cu care si-a imbratisat prietenii. O lacrima pentru un suflet mare...
  • 0 (0 voturi)