G. Maior: Voi renunta la sefia SRI daca PSD ajunge la putere

de     HotNews.ro
Vineri, 29 septembrie 2006, 0:00



Recent nominalizat la sefia SRI, senatorul PSD George Maior a declarat vineri ca dupa ce va primi avizul Parlamentului va demisiona din PSD.

El a precizat ca presedintele Basescu a urmat exemplul statelor democratice, atunci cand s-a gandit sa nominalizeze un reprezentant al opozitiei in fruntea unui serviciu de informatii si ca nu se poate vorbi de o intelegere PSD-PD.

Mai mult, Maior a declarat ca va fi primul care isi va da demisia de la conducerea SRI, in cazul in care "o eventuala opozitie ar ajunge la putere", pentru a respecta astfel principiul conducerii unuia dintre servicii de catre opozitie.

George Maior a subliniat ca numirea lui nu reprezinta un joc politic si ca nu exista nici un fel de negocieri pentru o eventuala alianta. Senatorul PSD a explicat ca ratiunea pentru care a fost ales un reprezentant al opozitiei la sefia SRI consta tocmai in faptul ca se poate asigura echilibrul si neutralitatea politica a serviciilor secrete.

G. Maior a prezentat presei si o scurta biografie, accentuand pe faptul ca are o importanta cariera diplomatica.

El a mai precizat ca nu l-a cunoscut pe Omar Hayssam:” am fost primul care a spus ca trebuie eliminat din PSD”. In ceea ce priveste legile sigurantei, Maior crede ca acestea ar trebui amendate: “Trebuie sa se gaseasca formula unei sinteze intre proiectele CSAT si cele de la Guvern”.

La inceputul saptamanii, presedintele Traian Basescu a nominalizat pe senatorul PSD, George Maior la sefia SRI si pe consilierul prezidential Claudiu Saftoiu la conducerea SIE.

Liberalii au reactionat dur la nominalizarea lui Maior la sefia SRI. Imediat dupa aflarea vestii ei au declarat ca Alianta se va rupe in cazul in care hotararea va ramane definitiva.

Vineri, George Maior a declarat ca relatia dintre el si premierul Tariceanu va fi institutionala:” Nu stiu cand a fost informat premierul Tariceanu de nominalizarea mea la conducerea SRI. Relatia mea cu el va fi pur institionala”.

Persoanele nominalizate la conducerea serviciilor secrete urmeaza sa fie audiate de comisiile parlamentare de specialitate pana pe 3 octombrie, iar camerele reunite se vor pronunta prin vot asupra numirii lor in sedinta comuna din 4 octombrie.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


128 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    numirea unui membru PSD la cond.SRI (Vineri, 29 septembrie 2006, 13:53)

    anonim [anonim]

    Intr-o societate careia i-a fost indusa preocuparea pentru politica cel putin in egala masura cu preocuparea pentru fotbal este firesc ca nominalizarea unui personaj la conducerea unei importante directii strategice - la dimensiuni nationale sa suscite polemici mediatice-partinice. De asemenea este greu de abandonat "teoria conspiratiei" care oxigeneaza placerea achizitiei editorialelor... Noi, locuitorii acestui taram numit Romania, detinem placerea implicarii in TOT fara a delimita fictiunea de realitate. Din peisajul acestor atitudini numirea persoanei George Maior este inobservabila in raport cu numirea unui PSD-ist versus "celor de la putere"... Salut insa ca pe o raza de lumina, in tenebrele nedeslusite ale acestei relitati romanesti, decizia unui Presedinte ( caracterizat cel putin de curaj )de a privi cu speranta in posibilitatea ca locuitorii acestui pamant romanesc sa poata vietui cu demnitate chiar daca nu sunt nominalizati in topurile detinerii valorilor materiale... Doresc succes Dlui. G. Maior la titularizare si sa incerce protejarea realismului , modestiei, oestitatii pentru a deveni tituarul unei caracterizari de genul "Iata un OM !"
  • 0 (0 voturi)    
    ceva vorbe (Vineri, 29 septembrie 2006, 14:08)

    brindu [anonim]

    cine sa-l creada?
  • 0 (0 voturi)    
    Fesenism cu fata umana? (Vineri, 29 septembrie 2006, 15:17)

    Marius [anonim]

    Bine Georgica, te credem, esti bun tata pentru SRI. Esti cel mai bun, nici nu putea Base sa aleaga pe altul. Desi parca si Miron Cozma ar fi avut ceva calitati... ca sa nu mai vorbim de Omar.
    Vad ca asta e trendul la Basescu: totul pentru FSN, orice contra PNL.
    Ma intreb daca PPE se va lasa pacalit de orientarea social-democrat-crestin-neo-fesene de o limpezime crunta a PD.
    PS:nu cred ca Tariceanu va numi un fesenist in functia de comisar european :D
  • 0 (0 voturi)    
    vanzarea flotei (Vineri, 29 septembrie 2006, 15:51)

    Vasile Teodorovici [anonim]

    Parlamentarii PNL si PD trebuie sa voteze impotriva candidaturii pesediste de la SRI, chiar si neavand o intelegere intre ei. Presedintele Basescu a dovedit clar acum ca nu vede puterea decat ca un instrument pentru a-si asigura propriile interese. Acum ca vila a obtinut reglementar de la fondul de stat, cel mai important e sa aiba timp sa se si bucure de ea, intr-o batranete tihnita si confortabila, lipsite de grijile continutului cine stie carui dosar. PNTCD tanjeste acum dupa alianta cu el, iar daca se pune bine si cu PSD, chiar ca nu mai are cine sa-l supere.
  • 0 (0 voturi)    
    nu-mi place de loc sa cad de prost (Vineri, 29 septembrie 2006, 16:06)

    daniel [anonim]

    De altfel, e o boala nationala. Ca sa il parafrazez pe cam entuziastul "anonim", noi, locuitorii acestui minunat taram de vis numit Romania, ne simtim tare prost cand cadem ca atare.

    Ia sa invatam de la Dumas ceva (trecand printr-o discutie cu tema Ana de Austria - Mazarin - Richelieu): "Am dispretuit dragostea unui om care spunea mereu si am acceptat-o pe a unui om care spune mereu ".

    De felul meu sunt un om politicos si care acorda apriori respect celorlalti. Acum insa, AUZI, MAI GEORGE MAIOR, mai lasa-ne cu "eu am zis primul ca Haysam trebuia sa iasa din PSD, ca sa nu mai zic ca eu sunt primul care a facut si care va face nu stiu cate altele". Ce astepti, aplauze? Sa fiu incantat ca ajungi tu sef SRI si nu altul? Ma ierti ca nu ma apuca euforia acum si ca astept sa vad ce faci mai intai.

    Ca sa incep din nou sa vorbesc cu dumneavoastra, domnule Maior.
  • 0 (0 voturi)    
    pt marius (Vineri, 29 septembrie 2006, 16:14)

    suca [anonim]

    las ca tariceanu-l pune comisar pe patriciu ca-i mai bun decat Maior:D

    acum dupa umila ta parere toti pe care-i propune basescu pot fii comparati cu cozma sau omar, nu?
    numai gasca patricianu e cea mai buna:))
  • 0 (0 voturi)    
    E o alegere buna (Vineri, 29 septembrie 2006, 16:18)

    Hasken [anonim]

    Dincolo de orice pare o alegere buna, D-nul Maior fiind foarte pregatit profesional.

    E un pas inainte sa i se acorde incredere unui senator al opozitiei (care a fost ales in Parlament democratic, tot de cetatenii acestei tari) de a deveni directorul principalului serviciu de informatie al tarii, si poate ca acest fapt va deveni o cutuma, transformandu-se apoi in proiect legislativ ca seful SRI sa apartina opozitiei.

    Inainte de toate SRI-ul este un serviciu de informatii in slujba Romaniei, si nu al unor grupari politice oarecare, purtand ele nume ca psd, pnl, pd. Un lucru bun ca acest echilibru se poate stabili in realiteatea balcanica romanesca. Un gest care ne indeparteaza de acesta peninsula a micilor intelegeri de desuet.

    P.S. pt. nr 3, "marius": evident esti un terminat. oricum nu pricepi nimik.
  • 0 (0 voturi)    
    cutuma lui peste (Vineri, 29 septembrie 2006, 16:31)

    Vasile Teodorovici [anonim]

    Pentru ca tot citesc invocandu-se nustiuce obiceiuri din alte tari, referitor si la ceea ce este scris la punctul 7, as vrea sa stiu, cu exemple concrete, in care democratie respectata a lumii, s-a mai auzit ca un parlamentar al opozitiei sa fie numit sef al serviciilor de informatii.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 8 (Vineri, 29 septembrie 2006, 16:56)

    Hasken [anonim]

    "Germania". Sti pe unde vine ?
  • 0 (0 voturi)    
    pentru teorodovici (Vineri, 29 septembrie 2006, 17:01)

    pnt-istul [anonim]

    PNTCD-ul nu tanjeste dupa alianta cu puii pcr si ai securitatii. Poate cateva persoane din pntcd care doresc anumite avantaje.
    Noi stim ca ei s-au imprastiat in toate partidele. In cele ale lor si in cele care li s-au opus.
    Numirea nu-i nici o surpriza. Nici macar nu se mai caznesc sa fie mai discreti.

    cu bine.
  • 0 (0 voturi)    
    numirea unui membru PSD la conducerea SRI (Vineri, 29 septembrie 2006, 17:14)

    G [anonim]

    Adevarul este ca orice nominalizare facea Base, PNL + PC votau impotriva ca sa-l puna in dificultate si sa dea senzatia de haos.

    In schimb, o data cu numirea unui PSDist si-a asigurat trecerea prin parlament a celor doi directori, deorece PSD + PD si probabil PRM - cam intrunesc voturile.

    Liberalii, se pare, continua sa fie contra oricarei decizii a presedintelui, indiferent ca-i buna sau rea si par de-a dreptu ridicoli.
  • 0 (0 voturi)    
    pt suca: Mai schimbati placa :)))) (Vineri, 29 septembrie 2006, 17:21)

    Marius [anonim]

    ... cu Patriciu, ca e rasuflata rau, pe bune.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru cativa (Vineri, 29 septembrie 2006, 17:38)

    Vladimir [anonim]

    pt. 1 anonim - Mai lipsesc citatele din .... "Tezele din Aprilie" si pomenirea "eticii si echitatii poporului nostru". Altminteri, banuiesc ca aveti diploma in Psihologie luata la Baneasa.

    pt. 7 Hasken - Ba da am priceput. In slujba Romaniei dar tipu' e afiliat politic, celor cu care se lupta si dai si lupte seculare.... care au durat 'jde ani cum ar zice Caragiale . Job dat la schimb pentru linistea si apatia de mai tarziu... In rest, numai bine.
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitari, Number ONE ! (Vineri, 29 septembrie 2006, 17:39)

    someONE [anonim]

  • 0 (0 voturi)    
    Pt haskey: Te scuz! (Vineri, 29 septembrie 2006, 17:42)

    Marius [anonim]

    Am inteles, lipsa de argumente e mascata de atacuri la persoana? OK, ma lasa rece.
  • 0 (0 voturi)    
    ghelen (Vineri, 29 septembrie 2006, 17:58)

    Vasile Teodorovici [anonim]

    Referitor la exemplul german care este indicat la nr. 9, se pare ca este vorba de Gehlen, primul sef al BND, desi tipul nu a fost lider politic al nazistilor, ci militar de cariera. Pe candidatul nostru il cheama Maior, dar nu a fost militar de cariera si nici nu ai de unde sa stii daca a fost recrutat de americani.
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 16. Vasile Teodorovici (Vineri, 29 septembrie 2006, 18:17)

    intrebare [anonim]

    si ar fi fost mai bine sa fi fost recrutat de KGB ?
  • 0 (0 voturi)    
    pt marius (Vineri, 29 septembrie 2006, 18:25)

    suca [anonim]

    ati vrea voi sa fie rasuflata, doamne ce v-ati mai bucura.

    mai rasuflata e aia cu FSN-ul pt ca nu exista inca dovezi.
    in schim patriciu s-a exprimat clar ca a sponsorizt psd-ul din care a facut parte si omar si care l-a eliberat pe cosma.
  • 0 (0 voturi)    
    legaturi (Vineri, 29 septembrie 2006, 18:38)

    Vasile Teodorovici [anonim]

    Raspuns la intrebarea de la nr. 17:
    Este sigur ca G.M. a fost recrutat sa lucreze pentru PSD (fost PDSR, FDSN, FSN), partidul care nu a impiedicat accesul fostilor securisti si activisti PCR la puterea politica, dupa 1990. Pana cand PSD nu-si va exprima regretul fata de chemarea minerilor in repetate randuri in anul 1990 pentru represiunea partidelor democratice, o "punte" de legatura cu acest partid mi se pare a fi o demagogie perversa, fesenista.
  • 0 (0 voturi)    
    numirea lui Maior la conducerea SRI si turpitudinea politica (Duminică, 1 octombrie 2006, 13:33)

    prof Golea Pompiliu [anonim]

    Nu pot judeca profilul profesional si moral al domnului Maior pentru ca nu-l cunosc! Imi amintesc din trecut cand pe posturile de televiziune critica patetic opiniile nefavorabile SUA versus celor europene! Doar o secventa! Altceva insa remarc si nu neaparat la adresa domniei sale! Ca electoratul este considerat in Romania doar o masa de manevra! Se profita de o imaturitate politica a electoratului si justificam prin pragmatism! Majoritatea populatiei a votat Alianta DA! Formata din PD si PNL! Si numai aceasta este legitima in acest moment! Restul sunt turpitudini in numele stabilitatii politice! Practic este furat alegatorul! O societate civila puternica si educata nu ar permite asemenea jocuri de culise! Intelegeri cu alte partide care nu fac parte din aria de legitimitate politica! Analistii de fapt formatori de opinie de tip nou sa nu le spunem propagandisti vor sa ne modeleze mental! Nu este eficient actul de guvernare recurgem la alegeri! In Italia guvernele cad repede dar societatea nu sufera! Iata de ce se creaza sentimentl de alienare al alegatorului roman! Asistam la o extensie a mentalitatilor din perioada interbelica in alte contexte! Este corect?
  • 0 (0 voturi)    
    Numirea tinerilor - deschidere si progres (Duminică, 1 octombrie 2006, 18:18)

    erste bank [anonim]

    si in orice caz, un joc cu suma castigatoare

    "Nu stim daca recentele nominalizari ale presedintelui Basescu la sefia SIE si SRI reprezinta o schimbare la 180 de grade in politica de securitate a Romaniei sau doar un troc politic, camuflat intr-o superba lovitura de imagine. Daca ar fi sa privim latura pozitiva si sa ignoram implicatiile deciziei in viata politica, semnalul schimbarii dat zilele trecute de presedintele tarii este unul intilnit de regula in democratiile consolidate: nominalizarea unui reprezentant al puterii (consilierul prezidential Claudiu Saftoiu) in fruntea spionajului romanesc si a unui reprezentant al opozitiei (senatorul PSD George Cristian Maior, presedintele Comisiei de Aparare) la comanda contraspionajului romanesc. Prin nominalizarea pesedistului Maior, Traian Basescu a transmis un semnal clar, intern si extern, ca este un presedinte ce nu-si doreste sa controleze serviciile, sa le invinga sau sa se lase invins de ele. Si a fost dispus, iata, sa acorde un portofoliu important opozitiei. Ar fi de dorit ca nominalizarile presedintelui Basescu sa nu reprezinte fatada unei mutari politice indoielnice ca fair-play, ci sa traduca, de fapt, determinarea sa de a cistiga pariul legat de transformarea reala a serviciilor secrete, ca raspuns la semnalele evidente dinspre Occident, ce si-ar dori servicii de informatii romanesti guvernate de mecanisme si principii specifice democratiilor. Oricum, daca Parlamentul nu-i va vota pe Saftoiu si Maior, mingea va fi tot in terenul presedintelui, care va apela la varianta militarilor de cariera. Mutarea strategica venita de la Cotroceni este catalogata de analisti interni si externi drept una de maestru: Basescu isi va posta un aliat puternic pe zona de informatii externe si, in acelasi timp, si-a nominalizat unul din cei mai mari dusmani la sefia celui mai dificil serviciu de informatii. De partea cui va fi controlul?

    "Prezent", NR: 35 Joi, 28 Septembrie 2006