Steaua a fost egalata in minutele de prelungire! Un meci care s-a transformat in a doua parte intr-o adevarata batalie - 4 jucatori au fost eliminati, cite doi de la fiecare echipa.

Poli Iasi - Steaua 1-1 (Dica 77 - 11m, Mitrovici 90+2)

Minutul 90+2: Mitrovici a aparut la finalizare si a reluat in plasa o centrare ce trecuse paralel cu linia portii. 1-1, scor ce stopeaza Steaua din cursa de urmarire a lui Dinamo.

In a doua parte, meciul s-a transformat intr-o batalie - 4 jucatori au fost eliminati, cite doi de la fiecare echipa.

Primul cartonas rosu l-a vazut fundasul central al bucurestenilor, Dorin Goian. In pofida inferioritatii numerice, Steaua deschide scorul - minutul 77, Dica transforma o lovitura de la 11 metri acordata dupa un duel aerian in careul gazdelor.

Inaintea loviturii de pedeapsa, arbitrul Lajos il eliminase pe Ciobanu (Iasi). Dupa golul bucurestean, tensiunea atinge cote paroxistice - Coman (Steaua) si Onut (Iasi) sunt trimisi de arbitru la cabine, iar contactele din ce in ce mai dure.

Deznodamintul, 1-1, vine la ultima actiune a meciului, cu aparitia inspirata a lui Mitrovici la finalizare...

Unirea Urziceni - Universitatea Craiova 1-2 (Aldea 66 - 11m, respectiv Saceanu 9, Bornescu 48 - 11m)

"Multumim, Bornescu!" a fost mesajul galeriei oltene pentru omul care a inchis poarta si, in plus, a transformat un penalty. Universitatea iese din pasa proasta a ultimelor rezultate si legatura cu noul antrenor Stefan Stoica s-a transformat deja in logodna.

Nesansa pentru noul tehnician de la Urziceni, Dan Petrescu... nesansa pe care a luat-o cu el din Polonia, de la Wisla Cracovia - dupa despartire, Wisla a obtinut o calificare "imposibila" in grupele Cupei UEFA.

CFR Cluj - FC Vaslui 2-2

(Chihaia 37, Surdu 53, respectiv Madar 14, Croitoru 74)

Dupa semi-esec, Dorinel Munteanu anunta: "Imi pare rau pentru domnul Piturca, dar nu mai pot veni la echipa nationala. Nu am facut-o la precedenta actiune cu Bulgaria, cind am avut un necaz in familie, nu pot sa vin nici acum pentru ca nu am jucat. Ma retrag".

Otelul Galati - UTA 2-1

(Emil Jula 12, Gado 66, respectiv Sabin Ilie 86)

Ceahlaul Piatra Neamt - Poli Timisoara 1-2 (Purica 43, respectiv Plesan 78, Mircea Oprea 85)

"Propun suspendarea pe viata a brigazii de arbitri. Nu am mai vazut asa ceva. Am avut un penalty, neacordat insa!, ne-au scos mingea din poarta, nu au eliminat un timisorean. O sa ne pregatim sa jucam si cu arbitrii, dar si cu milioanele pe care le baga unii in fotbal"

Gheorghe Stefan, primar Piatra Neamt, presedinte de onoare Ceahlaul

Poli Timisoara a confirmat negocierile pe care le poarta cu Gheorghe Chivorchian (presedinte FCM Bacau) pentru recrutarea acestuia in functia de director executiv al clubului banatean.

Gloria Bistrita - FC Arges 3-1(Costea 25, Negrean 68, 90+2, respectiv Bilasco 80)

Antrenorul Gloriei, Ioan Ovidiu Sabau cintareste atent oferta primita de la CFR Cluj, pe care nu a vrut sa o comenteze dupa vitoria cu Pitesti: "Nu vorbesc despre subiectul CFR, pentru ca s-ar putea interpreta".

Farul - Pandurii Tg Jiu 2-0(Disney 25, Nae 84)

National - Jiul 0-0

Dinamo - Rapid 3-1 (Ganea 51, Ze Kalanga 70, Cl Niculescu 77, respectiv Badoi 3 - 11m)