"Romanii - rasa cea mai violenta si periculoasa"

Articol jignitor la adresa Romaniei in cotidianul italian "Il Tempo"

de     HotNews.ro
Marţi, 3 octombrie 2006, 0:00






Documente:
Articolul original din Il Tempo (it.)
(03.10.2006) DOC

"E considerata rasa cea mai violenta, periculoasa, capabila sa ucida pentru un pumn de maruntis". Asa incepe unul dintre cele mai jignitoare articole aparute vreodata in presa italiana la adresa Romaniei.

Publicat de cotidianul Il Tempo, unul dintre cele mai prestigioase din Peninsula, articolul "Un'etnia sempre in cronaca nera" (O etnie ce apare mereu la Cronica Neagra) foloseste un limbaj incalificabil la adresa poporului roman, enumerind citeva dintre "activitatile de baza" ale romanilor

plecati in Italia: "prostitutie, jafuri, clonarea cartilor de credit, imigratie clandestina".

Articolul, semnat de Augusto Parboni, este intesat de aprecieri negative la adresa romanilor din Italia: "nu se tem de nimic, dispretuiesc chiar si viata copiilor si a femeilor, actioneaza mereu in grup pentru a-si duce la bun sfarsit nenumaratele lor activitati criminale".

Mai mult, despre romani se scrie, chiar in supratitlul materialului, ca "detin monopolul prostitutiei si al clonarii de carduri".

Autorul articolului face referire si la apropiata intrare a Romaniei in Uniunea Europeana, precum si la moda casatoriilor din interes practicate de tinerele romance in Italia, careia ii cad prada italieni bogati, care le ajuta sa primeasca cetatenie si, deseori, le lasa mostenire averile.

"Sunt romanii, sunt cetatenii Romaniei care de ani intregi ne terorizeaza tara", incheie apoteotic autorul articolului.

In acest moment, in Italia traiesc aproximativ un milion de romani, conform statisticilor neoficiale. In mod oficial, exista 300.000 de romani cu forme legale, si 300.000 care si-au depus actele pentru legalizarea statului.

Contactati de HotNews.ro, reprezentantii MAE au declarat ca vor inainte un drept la replica ziarului italian.

Incidentele sangeroase la Roma intre imigranti romani si tineri italieni

Desi autorul articolului nu face trimitere directa la violentele din ultimile doua zile dintre imigrantii romani si italieni, aceasta ar putea fi o explicatie pentru articolul defaimator. Luni un local frecventat de romani a fost distrus in totalitate de 15 tineri inarmati.

Ziarele italiene de marti descriu cum barul a fost incendiat si distrus de tineri inarmati cu rangi si bate. Cinci imigranti romani au fost raniti in acest atac, care s-a petrecut in cartierul Trullo din sud-vestul capitalei italiene.

Doua apartamente situate deasupra barului au fost avariate de flacari. Politia este de parere ca asaltul este o riposta la arestarea a trei tineri italieni, care participasera la o disputa violenta cu o zi inainte, in cursul careia trei romani au fost raniti cu arme de foc.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


1887 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Articol jignitor (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:43)

    Marin [anonim]

    Au perfecta dreptate italienii.
  • 0 (0 voturi)    
    Stati linistiti... (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:45)

    daniel [anonim]

    Dupa cum vedeti, exista "romanii mari" si prin alte tari, nu suntem noi asa de breji. Nu are sens sa ne salte patriotismul de pe scaun, doar pentru ca vreun macaronar (vedeti?) s-a sculat cu fata la cearceaf. E vorba doar de un ziar, habar nu avem ce tiraj are sau cine il citeste (chestia cu "cel mai prestigios" e discutabila), si sunt convins ca nu vorbeste in numele majoritarului din peninsula.

    Asta ca sa vorbim de noi. Ceea ce trebuie sa faca organele statului roman, este cu totul alta poveste. Asta ar trebui sa ne intereseze pe noi, in calitate de romani (cetateni si patrioti), sa ne asiguram ca ne sunt aparate drepturile si identitatea de cine trebuie sa o faca. Tras de urechi si cu vantul prin buzunare, nici-un neica-nimeni nu va mai injura atat de firesc o natie.

    Restul, e inutil de discutat.
  • 0 (0 voturi)    
    a (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:45)

    roman [anonim]

    are dreptate:)
  • 0 (0 voturi)    
    Ma intreb (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:46)

    alx_chivan [anonim]

    Nu stiu care sunt motivele ziaristului italian care au condus la un atac atat de violent la adresa romanilor. Data fiind vehementa sa ma intreb daca nu sunt cumva personale. Dar de fapt ma intreb daca ziaristul este constient de faptul ca italienii nu prea au autoritatea morala sa ne critice atat de urat .E destul sa ne gandim la istoria mafiei italiene.
  • 0 (0 voturi)    
    O data in plus... (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:48)

    daniel [anonim]

    Nu ar trebui sa ne intrebam mai bine de ce....?
    Avem tendinta sa ne simtim persecutati, sa le cerem altora sa ne inteleaga, sa ne judece diferentiat dar fara sa analizam cauzele si mai ales sa luam masuri...
    Mai mult unii dintre concetatenii nostrii sunt indeajuns de orbi incat se bucura ca "scapam de ei..."
    Asta-i rezultatul.
    Iar se vor umfla muschii "patrihotilor" de tinichea care insa nu pot si/sau nu vor sa ajute la remedierea situatiei. Este mai usor sa urli si sa-ti dai cu pumnii in piept nu-i asa?
    Cati dintre noi luam atitudine cand cineva este agresat? Cati ii certam pe cei care arunca hartii pe jos? Cati in sfarsit , stim sa ne cerem drepturile si altfel decat mormaind intre dinti si
    injurand in cadru restrans...?
    Aici este rezolvarea problemei. Altfel, fara mandrie adevarata nu ne vom schimba si vom disparea incet incet dandu-ne cu pumnii in piept si urlandu-ne patriotismul pe la stadioane si in dispute cu jandarmii.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru marin (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:49)

    Alex [anonim]

    Daca tu zici ca au dreptate, putem sa generalizam si noi despre ei ca sunt niste mafioti si niste criminali. Nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Este deja discrimare (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:49)

    andrushk [anonim]

    Interesant cum o tara membra inca d la fondare a Uniunii Europene ne discrmineaza in aceste mod. Ei nu realizeaza ca doar o anumita categorie a romanilor si anume patura joasa ajunge acolo si face cele descrise in articol. Cei realizati stau in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Unde e legea? (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:49)

    Cornel [anonim]

    In Italia nu exista lege? Poate le agata UE niste stegulete rosii. Nimic mai simplu sa arunci anatema la gramada. Cred ca e o incercare de manipulare a opiniei publice dupa tonul articolului. Desi inclin sa cred ca exista ceva adevarat in statisticile alea nu asa pui problema cind vrei sa o rezolvi. Doar daca nu vrei nici o rezolvare inafara ratingului.
  • 0 (0 voturi)    
    nu are dreptate? (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:51)

    k [anonim]

    Risca cineva sa spuna ca autorul nu are dreptate? Mai ales in ceea ce priveste romancele casatorite din interes... sa nu mai vorbim de tiganii (cetateni romani) care isi vand copiii si femeile.
    Chiar nu vad ce ai avea de scris intr-un drept la replica.
  • 0 (0 voturi)    
    Au dreptate (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:53)

    sorin [anonim]

    Ma apuca o jale interioara, numai sa stau sa-mi inchipui ce fel de primate au luat calea strainatatii si tocmai de asta sunt convins ca AU DREPTATE TALIENII. Un singur lucru vreau sa mentionez si anume ca din cauza unor anumiti romani, avem de suferit ca imagine.
    Si pana la urma stau si ma gandesc;Care-i marea problema? Imaginea se modifica in timp, IMPORTANT E SA MEARGA ECONOMIA
  • 0 (0 voturi)    
    Articol jignitor (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:53)

    mihai [anonim]

    Nu stiu daca italienii sunt cei mai in masura sa faca aprecieri in legatura cu criminalitatea, fie ea organizata sau nu. Sa nu uitam ca primul lucru care iti vine in minte cand te gandesti la Italia este "mafia".
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine s-ar uita la barna din ochiul lor! (Marţi, 3 octombrie 2006, 14:58)

    gigi [anonim]

    Si iata cum din cauza unei minoritati avem imagine "buna". Adevar este dar nu trebuie generalizat. Cred ca italienii se simt si ei un pic mai bine ca nu mai sunt ultima natie din UE . Daca e sa generalizez italienii sunt un popor de nespalati mahalagii si fustangii, un popor de mafioti si jegosi. O tara murdara in care tatele tipa d ela una la alta peste balcoane mizere pline de rufe puse la uscat in care miroase a rosii fierte folosite pt sos si refolosite apoi pt o supa. O tara de hoti stiuta ca fiind printre cele mai necivilizate din europa alaturi de greci si spanioli
  • 0 (0 voturi)    
    jignirea din ziar (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:01)

    dorinoso [anonim]

    Mafiotii, macaronarii, consumatorii de pisici si alte delicatese, hotii cei mai mari din lume, jefuitorii poporului dacic isi permit in continuare sa ne fure si sa ne batjocureasca ca si tara si totodata ii fura si omoara pe co-nationalii nostri care nu pot gasi o alta tara in Europa sa lucreze decat la hotii astia. RUSINE VOUA HOTILOR SI FASCITILOR DE MACARONARI.
  • 0 (0 voturi)    
    relativ adevarat dar nu justifica jignirile (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:03)

    ana [anonim]

    Facand plimbari repetate in calitate de turist in Italia, care este o tara minunata, tara care ne-a dat si noua romanilor o identiatate si o mostenire lingvistica si culturala uriasa, nu am putut sa nu remarc ceea ce este de domeniul evidentei. Tigani romani fara maini, picioare sau mimand handicapul, femei romance cu copii mici in brate, cersind prin metrouri si atragand atentia la orice colt. Cam aceeasi imagine pe care o vezi si in Bucuresti. In momentele acelea este adevarat ca ne aratam latura cea mai neagra si mai urata a identitatii noastre de romani. Dar in acelasi timp, realitatea "romaneasca neagra" din metrourile si de pe strazile din Roma, Milano si Torino nu m-a impiedicat sa ii vad mai ales pe acei romani care muncesc din greu in Italia (constructii, restaurante, hoteluri), care sunt cei mai multi si care trebuie felicitati pentru seriozitatea si pentru harnicia lor.
  • 0 (0 voturi)    
    demonstratie (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:04)

    Ion Romanu [anonim]

    Pe de o parte, ziaristul are dreptate sa fie indignat, pentru simplul motiv ca viata sa si a alor sai a fost ingreunata de aparitia romanilor-infractori prin Italia. Noi, cei care apreciem bunul simt, suntem afectati ori de cate ori ajungem in aceasta tara - sau in altele - in concediu, tratamentul celor de acolo fata de noi fiind evident unul influentat de cei de mai sus. Pe de alta parte, nimeni nu a facut atata taraboi pe seama italienilor care au venit in Romania pentru a ucide ori pentru a frauda cu ajutorul firmelor proprii - si nu sunt putini - pe sema serviciilor execrabile din cele mai multe hoteluri italiene, si chiar a mizeriei din orasele lor, de multe ori peste cea dintr-ale noastre. Una peste alta, este vina lor, a autoritatilor lor, ca nu sunt in stare sa ii prinda si sa-i bage la puscarie pe cei vinovati. Noi suntem acuzati ca nu facem ordine acasa; atunci sa ne demonstreze ei cum se face, chiar cu infractorii nostri. Si pe urma mai vorbim...
  • 0 (0 voturi)    
    pt 10 sorin (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:04)

    m-am saturat !!! [anonim]

    mai frate, m-ati innebunit cu asta ca "merge economia"; care economie ?
    cu ce ma incalzeste pe mine ca avem crestere economica - SI PE VREMEA LUI NASTASE ERA - si nimeni nu simtea nimic !!!!

    Unde sunt locurile de munca pentru tineri, unde sunt investitiile in zonele sarace - Moldova, Dobrogea, etc ??
    Ce fac pensionarii ?

    I-o fi mergand ECONOMIA LUI PATRICIU CARE EXPORTA TOT VENITUL IN INSULE

    SIKTIR !!!
  • 0 (0 voturi)    
    Traduceti (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:06)

    cornel [anonim]

    http://www.iltempo.it/approfondimenti/index.aspx?id=1045315
    Daca cineva stie BINE italiana sa traduca.
  • 0 (0 voturi)    
    nu e primul articol (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:08)

    Maxim [anonim]

    1. Presa din Italia este in general xenofoba si tot timpul cauta stiri in care sa spuna ca un roman a furat, un albanez a violat, un marocan nu stiu ce a mai facut. Cand sunt de-ai lor, tac malc. Astfel de articole apar cam in fiecare zi, uneori si in ziare mai cunoscute decat cel de fata.

    2. Astia sunt italienii. Evident ca nici ei nu sunt usa de biserica dar sunt mari grandomani, sunt tot timpul mai buni decat altii. Mai mult vorbesc decat fac.

    3. Pe de alta parte, sunt si multi romani care incalca legea acolo. Desigur, ziaristii cauta calea simplista si acuza romanii si nu politia lor care tolereaza imigratia clandestina.

    4. Dar sa ne uitam si la ce s-a intamplat in Romania in cazul Teo Peter! Cum s-a inflamat toata presa in urma unui accident de circulatie. Asa ca nu putem sa le pretindem noi ziarisitolor italieni sa-si revizuiasca atitudinea in timp ce la noi presa de scandal si cea xeonfoba este in floare (ah, da am uitat de Romania Mare? am uitat ca nimeni nu l-a luat pe Gigi Becali de guler cand i-a injurat pe unguri?)

    5. Mai e un aspect. Dupa ce musulmanii i-au cam amenintat pe italieni si pe Papa lor, la fel ca in Anglia, se sufla mai cu atentie impotriva musulmanilor si atunci ce tinte le-au mai ramas? Est-europenii.
  • 0 (0 voturi)    
    aici nu e vorba de a avea sau nu dreptate (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:10)

    madnea [anonim]

    e vorba de faptul ca ne-au uns cu cacat pe TOTI romanii, nu doar pe cei care sunt deja acolo. Si inca ceva, andrusk (sau cum dracu te mai cheama), nu toti romanii se poat realiza in Romania si NU toti romanii care pleaca 'inafara' sunt din 'patura de jos' cum ii numesti tu. Si eu sunt plecat si am carte cat toata familia ta la un loc; sunt apreciat aici unde lucrez (in mediul academic) si nu-mi spune nimeni tigan, hot, mafiot sau nerealizat. Mi-e rusine de voi si de zambetul prostesc si impertinent afisat de unii dintre voi care s-au 'realizat' in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Drept la replica (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:10)

    italianu [anonim]

    Eu propun unui ziar din Romania sa scrie un articol despre ce porcarii fac italienii in Romania......si italienii lor sunt intoliti la costum si cravata....nu reprezentatii paturii de jos.....Si poate facem si noi generalizari ;)
    Ma intreb cand au invatat broastele sa vorbeasca? Toti italienii pe care i-am cunoscut nu fac altceva decat sa se laude de ce tzepe au dat ei......deci hai sictir ..lasati-ne sa ne vedem de problemele noastre
  • 0 (0 voturi)    
    asta-i tristul adevar...... (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:12)

    matrahazian [anonim]

    de ce nu ne asumam un adevar evident? Cum ne vom indrepta daca tot ce avem de spus e "si ei sunt mafioti"Daca ne simtim exploatati si discriminati de ce nu ramanem frumos acasa ?Aici nu-i asa, nu sunt mafioti, nici prosituate si cine a auzit de copii abandonati in Romania? Ce replica se poate da? Vor veni cu probe care ne vor zdobi!
  • 0 (0 voturi)    
    Altceva e jignitor (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:12)

    Vasile [anonim]

    Nu articolul e jignitor, mie mi se pare mai degraba incomplet, ar mai avea asta de adaugat multe alte detalii despre romanii care sunt in Italia, in ce conditii traiesc, ca sunt cersatori, agreseaza lumea in metrou, in trenuri. Jignitor pentru romani sunt chiar romanii, aia care pleaca din tara nu ca sa munceasca, ci sa faca ce faceau si inainte sa plece. Oricum, poporul roman e unul de kko, iar aia care zic de italieni ca nu sunt civilizati in mod cert nu stiu despre ce vorbesc.
  • 0 (0 voturi)    
    jignirea din ziar (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:12)

    dorinoso [anonim]

    Mafiotii, macaronarii, consumatorii de pisici si alte delicatese, hotii cei mai mari din lume, jefuitorii poporului dacic isi permit in continuare sa ne fure si sa ne batjocureasca ca si tara si totodata ii fura si omoara pe co-nationalii nostri care nu pot gasi o alta tara in Europa sa lucreze decat la hotii astia. RUSINE VOUA HOTILOR SI FASCISTILOR DE MACARONARI.
  • 0 (0 voturi)    
    ..replici..replici..replici.. (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:13)

    Liviu [anonim]

    In ultimul timp regasesc zilnic articole defaimatoare si chiar jignitoare la adresa Romaniei, in special in ziarele principale din Italia si Marea Britanie.

    Oare nimeni din tara nu le monitorizeaza? Autoritatile romane ar trebuie sa fie active in a da replici argumentate pentru ca altfel nu se va schimba nimic.
  • 0 (0 voturi)    
    Romanian Mafia vs Italian Mafia (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:15)

    andyv [anonim]

    Probleme exista.. Nimeni nu neaga asta.
    Dar problemele sunt nu mai mici decat cele provocate de mafia italiana in SUA (de exemplu). Pe multi italieni in deranjeaza asocierea lor cu mafia italiana. Chiar din acest motiv mi se pare articolul de o stupiditate extrema. Oare ce ar spune italienii daca ar aparea in New York Times un articol in care italienii sa fie catalogati ca o "violenta, periculoasa, capabila sa ucida pentru un pumn de maruntis"?
  • 0 (0 voturi)    
    AU DREPTATE ITALIENII (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:15)

    George [anonim]

    AU DREPTATE ITALIENII PE DEPLIN !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Romanian Mafia vs Italian Mafia (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:15)

    andyv [anonim]

    Probleme exista.. Nimeni nu neaga asta.
    Dar problemele sunt nu mai mici decat cele provocate de mafia italiana in SUA (de exemplu). Pe multi italieni in deranjeaza asocierea lor cu mafia italiana. Chiar din acest motiv mi se pare articolul de o stupiditate extrema. Oare ce ar spune italienii daca ar aparea in New York Times un articol in care italienii sa fie catalogati ca o "violenta, periculoasa, capabila sa ucida pentru un pumn de maruntis"?
  • 0 (0 voturi)    
    jignirea din ziar (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:17)

    dorinoso [anonim]

    Mafiotii, macaronarii, consumatorii de pisici si alte delicatese, hotii cei mai mari din lume, jefuitorii poporului dacic isi permit in continuare sa ne fure si sa ne batjocureasca ca si tara si totodata ii fura si omoara pe co-nationalii nostri care nu pot gasi o alta tara in Europa sa lucreze decat la hotii astia. RUSINE VOUA HOTILOR SI FASCISTILOR DE MACARONARI.
  • 0 (0 voturi)    
    Imi pare rau de tine madnea (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:18)

    cucu [anonim]

    Draga madnea,

    Nu trebuie sa-ti fie rusine de noi si de zambetul nostru prostesc...al celor care ne-am realizat in tara. Gandeste-te ca poate am facut si noi o scoala (nu la fel de multa ca tine.....e evident din postul tau) si poate n-am lins nimic ca sa ne realizam. Lasa-ti ideile preconcepute pentru discutiile din grupul tau de prieteni intelectuali
  • 0 (0 voturi)    
    Vendetta (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:19)

    Radu [anonim]

    Dintre toate popoarele din Europa mi se pare cel mai ridicol ca italienii sa faca asemenea aprecieri despre altii. Italienii care au fost printre cele mai sarace popoare din Europa in anii 1800-1900, care au emigrat in USA in masa in acea perioada, care aveau o imagine atit de proasta in America sfirsitului de secol 19 incit au suferit cel mai mare linsaj din istoria SUA in anul 1891 cind au fost linsati 11 italieni doar pentru ca erau italieni si uriti de americani, care erau catalogati si stereotipizati ca fiind hoti, lenesi, murdari si condusi de mafie in anii 1900-1920 in America. Tocmai ei, care au devenit atit de uriti de altii incit Sacco si Vanzetti, doi italieni americani, au fost executati in 1927 ca fiind criminali in principal deoarece erau italieni si mai putin pe baza probelor la proces, tocmai ei deschid gura???
    Probabil ca da bine sa poti fi si tu maidanezul care latra la altii, dupa ce ai fost alergat si luat la bolovani o viata intreaga. Jenant
  • 0 (0 voturi)    
    Articol jignitor (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:20)

    Lavinia [anonim]

    Asta este realitatea-nu avem de ce sa ne simtim indignati,,,,,fara nici o suparare.Si eu sunt romanca si nu ma consider ca facind parte din categoria criticata de ziaristul italian-insa majoritatea romanilor plecati afara cam in asemenea cuvinte poate fi descrisa.
    Fara suparare,dar ni s-a dus vestea:romanii sunt asi in furturi de parfumuri,masini,bani si lista poate continua.
    Ei sunt aceia care ne fac sa spunem cu rusine ca suntem romani.
    Studiez in Suedia-si de fiecare data cand spun ca vin de unde vin,interlocutorii mei fac o mica pauza dupa care revin la discutie ca si cum nu s-a intamplat nimic...Trebuie sa ai o doza de naivitate ca sa nu realizezi de fapt si de drept ca ar exista o problema.
    Ii multumesc statului roman pe aceasta cale,pentru tot ceea ce a facut pentru noi,tinerii plecati la studii acolo unde suntem meritati cu adevarat,ii multumesc de asemenea pentru onoarea si mandria cu care spunem ca suntem romanii si ii mai multumesc si pentru ceea ce se se straduieste sa faca,pentru cei ramasi acasa,respectiv familile si cei dragi noua!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Liviu (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:21)

    aha [anonim]

    In Marea Britanie, majoritatea articolelor sunt publicate in ziare de 2 lei (echivalentul ziarului Gardianul)....deci :))
    Si daca britanicii vor sa importe numa arabi si negri e problema lor....
    Cat despre articolul din ziarul italian.....sunt latini ca si noi ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Vendetta (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:22)

    Radu [anonim]

    Dintre toate popoarele din Europa mi se pare cel mai ridicol ca italienii sa faca asemenea aprecieri despre altii. Italienii care au fost printre cele mai sarace popoare din Europa in anii 1800-1900, care au emigrat in USA in masa in acea perioada, care aveau o imagine atit de proasta in America sfirsitului de secol 19 incit au suferit cel mai mare linsaj din istoria SUA in anul 1891 cind au fost linsati 11 italieni doar pentru ca erau italieni si uriti de americani, care erau catalogati si stereotipizati ca fiind hoti, lenesi, murdari si condusi de mafie in anii 1900-1920 in America. Tocmai ei, care au devenit atit de uriti de altii incit Sacco si Vanzetti, doi italieni americani, au fost executati in 1927 ca fiind criminali in principal deoarece erau italieni si mai putin pe baza probelor la proces, tocmai ei deschid gura???
    Probabil ca da bine sa poti fi si tu maidanezul care latra la altii, dupa ce ai fost alergat si luat la bolovani o viata intreaga. Jenant
  • 0 (0 voturi)    
    Pt 10: probabil nu-ti convine, da merge economia :) (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:27)

    Marius [anonim]

    La sase luni, cresterea economica este de 7,4%, dar daca agricultura, daca porumbul ne ajuta, vom ajunge la o crestere de 8,5% anul acesta", a declarat Adriean Videanu, presedintele executiv al PD. "Simularile noastre pe conturile nationale ne arata ca, in conditiile in care agricultura noastra este in acest an bunicica, vom avea o crestere anuala de 8,5%", spune Videanu, care este si primarul Capitalei.
  • 0 (0 voturi)    
    Propaganda nazista anti-aderare... (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:28)

    jack [anonim]

    Este de neinchipuit ca un ziar calificat drept "mainstream" in Italia sa publice cu o asemenea intonatie...
    Imi aduce aminte de propaganda nazista de adineauri IDENTIFICAREA PROBLEMELOR UNEI TARI PRIN EXISTENTA UNEI NATIONALITATI CARE ESTE "CAUZA" acestora
    E o continuare fireasca a tolerantei regimului Belrusconi...
    In lumea civilizata, ba chiar "Europeana" o astfel de atitudine nu poate fi lasat fara un RASPUNS DIPLOMATIC FERM TI NEECHIVOC DE CONDAMNARE...
  • 0 (0 voturi)    
    generalizeaza cam mult (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:30)

    vise [anonim]

    Poate ca are dreptate, poate ca nu, dar acel ziarist este un xenofob. Ziarul nu este blogul lui personal.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Lavinia (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:32)

    Finlandezu [anonim]

    Lavinia,

    Eu lucrez in Finlanda si nu-mi este runise sa spun de unde sunt. Si nici nu simt la interlocutorii mei vreo problema legata de acest lucru. Mai mult....unii dintre ei sunt curiosi despre Romania si despre lucrurile care se petrec in aceasta tara. Eu iti propun sa nu mai stai la discutii cu cei care au o problema cu faptul ca esti din Romania. E un mod copilaresc de a cataloga un om dupa tara de origine
  • 0 (0 voturi)    
    Zau asa ! (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:34)

    Je [anonim]

    Articolul reprezinta indiscutabil opinia unui ziarist dobitoc, specie de care nu ducem lipsa nici noi. Pe de alta parte nu putem nega ca incompetenta cu care au tratat autoritatile noastre acest exod, a dus la popularea Europei cu toate scursurile, nu numai romani ci si polonezi, unguri, rusi etc, dar in ceea ce ne priveste indiferenta fata de stoparea fenomenului a fost totala.
    Opinia exprimata de acest ziarist este fara indoiala impartasita de o destul de mare parte a populatiei italiene ( au si ei peremistii lor - vezi Liga Nordului ), dar perceptia romanilor in Italia este totusi departe de a fi asta. Am stat destul de vorba cu italieni ca sa stiu ca sunt constienti care sunt romanii care fac probleme si care de asemenea au o parere f buna despre romanii aflati la munca in tara lor, indiferent de domeniul in care activeaza. Sunt constienti de diferenta destul de mica a limbilor noastre si ne accepta ca pe niste frati mai mici care trebuie ajutati.
    Fara sa intru in polemici cu autorul articolului, despre caracterul poporului italian cu minusurile lui - unele mult mai mari ca ale noastre !!! - acest articol trebuie considerat ca o opinie separata, a unei trompete gen Vadim si tratat ca atare , fara a lasa astfel de incercari sa creeze un climat de ostilitate fata de poporul italian.
  • 0 (0 voturi)    
    Mi se pare o problema minora (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:34)

    Vali [anonim]

    Sunt multe ziare de scandal in lumea asta, si multe tampenii pot scrie. E adevarat ca e deranjant pentru ca e vorba de Italia, cu care avem legaturi numeroase, si culturale, si istorice si economice, si lingvistice, etc.
    Pe de alta parte, eu cred ca n-ar trebui sa ne mai agitam atita pentru orice astfel de material defaimator. Important e sa ne facem noi treaba acasa, si eu cred ca ne-o cam facem.
    Imaginea Romaniei e clar mai buna acum. Investitiile straine vor ajunge anul acesta la suma de 6,2 miliarde de euro, cu 50% mai mult fata de aceeasi perioada a anului trecut.
    Si sa ne comportam cit mai demn in afara tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    articol jignitor (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:35)

    andrada [anonim]

    pentru cei care se incapataneaza sa creada ca toti cei care ne critica au ceva cunoi, un sfat: treziti-va!
    nu-ti trebuie lupa sa vezi ca tot ce se scrie in articol e adevarat...se intampla si in romania...de ce credeti ca italienii sau altii de aiurea sunt obligati sa inghita marlania romaneasca, nesimtirea romaneasca, hotia romaneasca?
    cineva zicea ca daca strainii vor negrii si arabi treaba lor..te-ai gandit ca poate romanii sunt vazuti mai rau decat alte natii in momentul asta? si inca ceva..nu tiganii sunt cauza tuturor relelor....am vazut multi romani ascultand manele si facand exact ce fac tiganii, asa ca scuza ''nu noi, tiganii'' nu mai tine...
  • 0 (0 voturi)    
    RUSINOASA DEFAIMARE A ROMANILOR (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:40)

    DORINOSO [anonim]

    Domnilor pro-Italieni,
    Nu uitati persoanele ce au angajat romani la negru si pe care i-au omorat acum doua saptamani, pedofilii din Romania, Mafia italiana care a colaborat in al doilea razboi modial cu SUA, romanii care i-au jefuit pe daci, alte zeci de mii de romani care lucreaza pe preturi de nimic pentru fermierii de rosii si alte legume din Italia. In acestea nu exista nici o legatura cu cultura, pe care doar un redus procent o au.
  • 0 (0 voturi)    
    Bla,bla,bla (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:40)

    sorin [anonim]

    Orgoliu ranit, pareri indignate ascunse sub o sumedenie de porecle, litere sau cifre;fudulie !
    Nici macar nu suntem in stare sa intelegem ce-am vrea sa ne spunem unul altuia, da' un ziar straini. CLAR: Nu ne putem vedea nici macar varful nasului de atata orgoliu.
  • 0 (0 voturi)    
    cucule pasare sura (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:41)

    madnea [anonim]

    nu stiu cat de realizat esti tu si in ce domeniu lucrezi, dar eu in Romania (eram lector la o universitate) nu ma puteam realiza. In strainatate in 5 ani mi-am luat casa mea, masina si am si bani in banca. Si am fost in fiecare an in concediu. etc. La asta ma refeream. Poate tu ai 'rude la Ierusalim', ca altfel nu vad cum ...
  • 0 (0 voturi)    
    Romani realizati si romani ratati (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:42)

    george [anonim]

    Draga cucu, daca ai fi citit cu atentie ce a scris madnea, ai fi vazut ca se referea la ce a scris andrushk mai inainte, si anume ca romanii realizati stau in Romania.

    Asta este, cu scuzele de rigoare, una din cele mai mari prostii pe care le-am auzit in ultimii 10 ani.

    Exista cu siguranta romani de foarte buna calitate in tara, unii dintre ei si realizati, exista romani de calitate si in afara, majoritatea dintre ei realizati. A fi realizat nu inseamna a te fi imbogatit prin hotie, coruptie si criminalitate, indiferent unde ai facut-o.

    Sunt convins ca exista multi romani in Italia s-au Spania intr-adevar realizati. In tarile mai nordice, probabil ca acestia sunt chiar majoritatea.

    Imaginea proasta o au toti romanii, ca popor, indiferent unde se afla. Cand e vorba de imaginea personala a unuia sau altuia, e altceva.

    Haideti sa nu ne mai porcaim unii pe altii, nu face decat sa confirme regula si nu ne aduce nici un pas in directia buna.
  • 0 (0 voturi)    
    cucule pasare sura (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:46)

    madnea [anonim]

    nu stiu cat de realizat esti tu si in ce domeniu lucrezi, dar eu in Romania (eram lector la o universitate) nu ma puteam realiza. In strainatate in 5 ani mi-am luat casa mea, masina si am si bani in banca. Si am fost in fiecare an in concediu. etc. La asta ma refeream. Poate tu ai 'rude la Ierusalim', ca altfel nu vad cum ...
  • 0 (0 voturi)    
    @ Finlandezu (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:46)

    george [anonim]

    Finlandezii sunt oameni mult mai prietenosi si mai accesibili decat suedezii de ex.

    Pe de alta parte, au avut si ei probleme in istoria lor, atat economice cat si cu rusii. Inteleg situatia mai bine si sunt mai putin aroganti decat suedezii.
  • 0 (0 voturi)    
    Inadmisibil! (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:46)

    Un roman din Franta. (Daniel) [anonim]

    Este inadmisibil ce se scrie in acest articol .
    Nici in Franta nu suntem vazuti mai bine insa asa ceva nu am vazut sa se scrie. Un articol care se refera la o intreaga natie . Ar trebui sa se ia atitudine la nivelul MAE sau din partea cetatenilor ca si fata de articolul aparut in Danemarca despre musulmani!
    Este inadmisibil sa permitem asa ceva!
  • 0 (0 voturi)    
    Ceai de pelin... (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:51)

    MakavelliRO [anonim]

    Ca popor de fraieri ne meritam soarta...a explodat mamaliga in 89 si am speriat in ordine turcia,germania,spania si italia.Cred ca singurele tari in care romanii mai sunt priviti ca oameni ar mai fi canada si sua,unde nu intrii daca nu te duce capul.Cat despre "italienii" nostrii care le construiesc tara lor..no comment...Dar asta a devenit o obisnuinta....nu stii carte, ti-e lene sa faci facultate sau faci facultate si te plictisesti de romania, te duci si scoti capsuni cu fundul in strainatate...Aici nu e vina nimanui,sistemul e de vina, oamenii nu au ce face...aceiasi scuza o avem de cand existam...Mame carora nu le pasa ca fetele lor sunt curve(la modul propriu si direct) cat timp "o duce bine acolo,ii prieste aerul si mai trimite saraca si bani acasa"...Dar...mai bine acolo pe bani multi decat in tara pe bani putini...desi meseria se invata aici...
    Suntem sclavi in strainatate si ne plafonam la nivelul "sistemul e de vina" sau "e foame de bani"...
  • 0 (0 voturi)    
    Nu postati de 100 de ori (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:52)

    george [anonim]

    Precum scrie in confirmarea postarii, poate dura cateva minute pana apare un anumit post, nu trebuie sa il trimiteti imediat de alte 2 ori.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. madnea (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:54)

    cucu [anonim]

    Domnule lector,

    Eu in Romania, in 2 ani mi-am luat casa/apartament (evident accesand un credit). Am muncit si muncesc 20 de ore pe zi...poate am avut si noroc sa castig cat am castigat. Si am fost si in fiecare an plecat in concediu. Va las pe dumneavoastra sa va dati cu presupusul ce meserie aveam/am.
  • 0 (0 voturi)    
    articol jignitor (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:56)

    george [anonim]

    Domnule ziarist,nu poporul,nu romanii sunt asa,doar niste indivizi. Nicio padure(popor} in lumea asta nu este fara uscaturi dar si PROSTI sunt cu carul,si,dupa cum se vede,chiar si la IL TEMPO,ca doar unul cu mintea sanatoasa nu prezenta articolul in forma aceasta.
  • 0 (0 voturi)    
    Si rominul e rasist...xenofob... (Marţi, 3 octombrie 2006, 15:57)

    andrei [anonim]

    Adevarul e ca rominii fac multe magarii in afara tariisi sa nu ne minunam ca cei din vestul euopei nu ne iubesc...dar sentimentul asta rasist si xenofob il cunosc de undeva imi aduce aminte de noi rominii.Rominul e si el rasist(sa nu uitam parerea majoritatii despre tigani sau arabi)...
  • 0 (0 voturi)    
    realizare si orgoliu ranit (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:01)

    dorinoso [anonim]

    Eu nu stiu ce orgolios pot sa fiu eu, care sunt roman si vad cum macaronarii isi bat joc de noi in ziarele lor. Daca ati fost mare intelectual in Romania de ce nu ati ramas in Romania si ati acceptat sa va dati educatia pe un pumn de bani in Italia. Ce, din meseria educata acasa nu puteati sa va faceti o situatie in Romania? Cred ca totusi aveti si o educatie in istorie? Ce orgolii? Miroase. Mai cititi putin. Macaronarii tot FASCISTI si HOTI sunt.
  • 0 (0 voturi)    
    italienii sufocati de romani...in criminalitate?! (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:02)

    olandezu' [anonim]

    tocmai am citit articolul italian. nu e lung si nici mai cuprinzator decit "rezumatul" de aici.
    nu spune decit lucrurilor pe nume, descriind problemele cu care se confrunta tara autorului in momentul de fata, facute de multi dintre romanii aflati acolo. pentru claritate, ma refer la cetatenii statului roman (cu sau fara pasaport si indiferent de etnie). din nefericire, numarul mare de romani prezenti in italia face ca si relativ numarul criminalilor aflati printre ei sa fie perceput asa cum este, MARE si sa stabileasca si dimensiunile criminalitatii in tara respectiva ca fiind mari.
    trebuie sa fim cinstiti, intai cu noi insine si sa recunoastem ca ACEASTA ESTE REALITATEA MOMENTULUI si nu trebuie sa ne referim la trecutul italienesc din secolul trecut. atunci era alta situatie, alte vremuri. acum traim in secolul 21 si italia si italienii in majoritatea lor covirsitoare sunt oameni civilizati ai acestui secol si ai acestui continent: europa. problema e ca romanii pt care nu de mult s-au deschis barierele au stat 50 de ani inchisi in lagarul comunist imoral, asocial si subdezvoltat economic si n-au trecut prin procesul de civilizare prin care ai trecut italienii de-a lungul acelorasi 50 de ani in care au fost liberi. romanii dau navala, la fel ca popoarele barbare in trecut intr-o societate italiana si in europa care sunt civilizate si in subdezvoltarea lor fac ceea ce fac.
    e neplacut sa fii confruntat ca roman cinstit si muncitor din strainatate cu imaginea barbarilor criminali conatinali. din fericire, europenii (destul de multi dintre ei) nu generalizeaza si privesc la individul cu care au de-a face si-l judeca pe acela. italia e nevoita sa faca fata valului de barbari. e explicabil sa fie sufocata de actele lor si sa-i judece numindu-i dupa natiunea careia apartin. nesansa italiei este ca e latina si geografic mult prea aproape de romania...

    din pacate, trebuie sa subscriu multor celora care au postat aici: AU DREPTATE ITALIENII.
  • 0 (0 voturi)    
    italienii si cenzura (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:03)

    andrei [anonim]

    Pentru romanii ofuscati si jigniti de articolul italianului nostru: de ce numai de romani se vorbeste in permanenta de rau si nu am auzit si de polonezi sau unguri acelasi lucru? Inseamna ca avem o problema, nu? Remarc doar ca polonezii au o presa extraordinar de buna in Anglia.
    Pentru Hotnews.ro, daca apar nume de politicieni in comentariu nu se publica, nu? Intram reped ein panica, nu?
    Sunt curios daca mesajul asta va fi postat.
  • 0 (0 voturi)    
    Raspuns (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:05)

    Babilou [anonim]

    Cine doreste poate, ca in orice tara civilizata, sa scrie in replica parerea personala direct ziarului in cauza.
  • 0 (0 voturi)    
    asta-i ofticat rau (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:08)

    tudor [anonim]

    personal cred ca are dreptate intr-o oarecare masura dar mai cred si ca acest ziarist a fost lasat de vre'un balaoaches fara chilotii de pe sirma si probabil vreo romancuta mai bine "educata" la lasat fara mostenirea de la tasu'. pe urma citi romani care au facut si fac bine acolo au fost laudati ??? cu mici exceptii (un singur articol) nu prea au scris de bine. astia se lauda doar pe ei. la mai mare
  • 0 (0 voturi)    
    replici corecte (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:10)

    Un roman din Franta. (Daniel) [anonim]

    Multumesc pentru replicile corecte scrise de MADNEA
  • 0 (0 voturi)    
    italienii sufocati de romani...in criminalitate?! (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:12)

    olandezu' [anonim]

    tocmai am citit articolul italian. nu e lung si nici mai cuprinzator decit "rezumatul" de aici.
    nu spune decit lucrurilor pe nume, descriind problemele cu care se confrunta tara autorului in momentul de fata, facute de multi dintre romanii aflati acolo. pentru claritate, ma refer la cetatenii statului roman (cu sau fara pasaport si indiferent de etnie). din nefericire, numarul mare de romani prezenti in italia face ca si relativ numarul criminalilor aflati printre ei sa fie perceput asa cum este, MARE si sa stabileasca si dimensiunile criminalitatii in tara respectiva ca fiind mari.
    trebuie sa fim cinstiti, intai cu noi insine si sa recunoastem ca ACEASTA ESTE REALITATEA MOMENTULUI si nu trebuie sa ne referim la trecutul italienesc din secolul trecut. atunci era alta situatie, alte vremuri. acum traim in secolul 21 si italia si italienii in majoritatea lor covirsitoare sunt oameni civilizati ai acestui secol si ai acestui continent: europa. problema e ca romanii pt care nu de mult s-au deschis barierele au stat 50 de ani inchisi in lagarul comunist imoral, asocial si subdezvoltat economic si n-au trecut prin procesul de civilizare prin care ai trecut italienii de-a lungul acelorasi 50 de ani in care au fost liberi. romanii dau navala, la fel ca popoarele barbare in trecut intr-o societate italiana si in europa care sunt civilizate si in subdezvoltarea lor fac ceea ce fac.
    e neplacut sa fii confruntat ca roman cinstit si muncitor din strainatate cu imaginea barbarilor criminali conatinali. din fericire, europenii (destul de multi dintre ei) nu generalizeaza si privesc la individul cu care au de-a face si-l judeca pe acela. italia e nevoita sa faca fata valului de barbari. e explicabil sa fie sufocata de actele lor si sa-i judece numindu-i dupa natiunea careia apartin. nesansa italiei este ca e latina si geografic mult prea aproape de romania...

    din pacate, trebuie sa subscriu multor celora care au postat aici: AU DREPTATE ITALIENII.
  • 0 (0 voturi)    
    realizare si orgoliu ranit (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:13)

    dorinoso [anonim]

    Eu nu stiu ce orgolios pot sa fiu eu, care sunt roman si vad cum macaronarii isi bat joc de noi in ziarele lor. Daca ati fost mare intelectual in Romania de ce nu ati ramas in Romania si ati acceptat sa va dati educatia pe un pumn de bani in Italia. Ce, din meseria educata acasa nu puteati sa va faceti o situatie in Romania? Cred ca totusi aveti si o educatie in istorie? Ce orgolii? Miroase. Mai cititi putin. Macaronarii tot FASCISTI si HOTI sunt.
  • 0 (0 voturi)    
    Si ce nu e adevarat? (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:14)

    Robert [anonim]

    Romance casatorite cu italieni din interes cunosc o droaie. Unele deja s-au rezolvat: au cetatenia, au si divortat, sunt libere.
    In Milano in cele doua ore cat m-am plimbat am vazut dupa cum urmeaza: 3 tiganci care cersea, doua "tarafe" cantand "Barca pe valuri" si o gasca de suti in metrou.
    Cu prostituatele nu stiu ce sa zic, ca nu am tangenta.
  • 0 (0 voturi)    
    Polonezii (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:22)

    george [anonim]

    Disclaimer: george cu "articol jignitor" este un alt george.

    Eu nu cred ca imaginea proasta pe care o are Romania si romanii nu e in totalitate meritata. Din pacate multi "europeni" nu prea au habar de romani sau interes in privinta lor... de cele mai multe ori nu aud decat vestile proaste, crimele, outsourcingul si tot asa. Asta e viata, trebuie sa avem rabdare un pic si sa ne punem osul la treaba.

    NU e adevarat ca polonezii au o imagine mai buna decat noi. Am o multime de prieteni englezi si polonezii sunt pt ei sperietoarea (in privinta romanilor le lipsesc datele :-P ). Locuiesc in Germania si aici polonezii sunt tinta numarul unu a glumelor rasiste. Suna dur, dar asa e, sunt rasiste, la fel ca si glumele de la noi cu tigani. Iar cat despre francezi, instalatorul polonez e celebru acolo.

    Da, avem o imagine ceva mai proasta ca polonezii, dar si ceva mai stearsa. Asta pt ca am iesit din tzarc mai tarziu.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru "lectorul" madnea (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:23)

    aldrin [anonim]

    Si cate ore munceai tu in Romania ca "lector"? Cumva vreo 12 pe saptamana in care frecai menta la vreun seminar lesinat? Daca ai chef sa muncesti vreo 15 ore pe zi in Romania, sase zile pe saptamana, ai o calificare decenta si nu pierzi timpul cu vaicareala, poti sa-ti cumperi si aici in vreo trei ani casa si masina si sa mergi in vacanta in Tenerife. Ba chiar in vacanta aia sa te simti mai bine decat grupurile de sarantoci italieni zgomotosi si nu prea putin iubiti de restul lumii
  • 0 (0 voturi)    
    Domnule cuc (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:23)

    madnea [anonim]

    diferenta intre mine si tine este ca#:
    1. eu nu am accesat credite pt a-mi lua bunurile pomenite mai jos
    2. muncesc 8 ore pe zi, nu mai mult
    3. nu banii primeaza intotdeauna, eu nu as mai putea trai in Romania de astazi nici daca as avea banii lui Becali, daca integegi ce vreau sa spun
    4. nu m-am 'prins' de meserie ai

    cu stima
  • 0 (0 voturi)    
    Incetati odata in a da dreptate autorului articolului! (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:25)

    Un roman din Franta. (Daniel) [anonim]

    Acest articol nu ridica in discutie o problema! Acest articol incrimineaza o natiune , adica pe voi toti! Acest articol , deci , generalizeaza, ceea ce este inadmisibil! Eu unul , ca si roman cinstit, nu pot accepta asa ceva. In mod normal ar trebui sa se mediatizeze in Romania si sa se ia atitudine.Voi toti cei care spuneti ca are dreptate in ceea ce relateaza, sunteti catalogati la fel . Eu unul insa nu ma simt. si mai lasati-o moale cu civilizatia italiana sau occidentala caci eu unul am trait si m-am format in Romania noastra (nrcivilizata , cum ziceti voi) si nu mi s-a spus niciodata ca n-as fi civilizat aici in Franta (nici n-am avut nici un fel de probleme)... si observ destui francezi "necivilizati" , cum spuneti voi! Noi (eu cel putin ) nu putem accepta asemenea jigniri la adresa poporului roman!
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru ofuscati (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:28)

    Adrian [anonim]

    Pentru politicienii ofuscati de articol, care simt nevoia sa apeleze la dreptul la replica, sa citeasca prin presa italiana ce au fost fortati sa faca niste locuitori dintr-un cartier din Roma terorizat de proxeneti romani.

    In loc sa sariti la gatul presei, vedeti ce fac 'odraslele patrirei' peste hotare.
  • 0 (0 voturi)    
    In afara perimetrului asa-munca (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:28)

    Muresan Cristian [anonim]

    Poate cei care urmaresc presa nu suntem ca si in articolul cu pricina. Angajati prin multinationale, cu bani de la parinti sau cu cine stie ce invarteli si afaceri.. cu orientarile catre stiinta sau cultura, dar cu banii asigurati, normal ca nu suntem asa. Dar astia suntem putini.

    Romania cealalta, mare parte plecata, o vad altfel:
    - cine pleaca pt bani putini la munca de jos, pleaca "pt bani". Deci ce n-ar face acesti oameni pentru bani?
    - fetele care nu sunt pe interes... mai sunt de astea?!? Dati-mi un contact va rog!!! Probabil ca exista putine antreprenoare cu diferite frustrari, incercand sa-si dovedeasca anumite fixatii. Dar majoritatea cauta prin bani un stil de viata pe care il doresc foarte mult. De aici moralitatea miloaacelor folosite, nu cred ca le mai intereseaza atat de mult.

    Articolul italienilor, desi subiectiv si acid, eu il cred complet fundamentat pe ce am vazut in jurul meu. Acasa sau in fara.
  • 0 (0 voturi)    
    20 de ore pe zi (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:36)

    george [anonim]

    @aldrin:

    Nu intotdeauna munca academica trebuie aruncata la gunoi. Majoritatea tarilor occidentale si-au bazat dezvoltarea economica pe asta. Sigur, sunt si tari precum China care se descurca si cu mai putin, pt care fura technologie. Dar isi dezvolta propria comunitate stiintifica.

    Poti sa muncesti cate 20 de ore pe zi, daca ai munca de executie sau macar de productie. Daca lucrezi in cercetare sau dezvoltare, atunci muncesti 24 de ore pe zi. Cu cele 20 de ore de mai sus, poti face toate astea in Romania, pt ca e momentul potrivit. De indata ce valul outsourcingului merge spre est si salariile mai cresc un pic, s-ar putea sa fie ceva mai greu sa ai o suficienta munca practica, chiar daca muncesti 20 de ore, incat sa castigi suficient.

    Si apoi, nu stiu ce meserie ai, dar e foarte posibil ca o buna parte din banii pe care ii primesti sa provina din banii trimisi acasa de capsunarii pe care ii ridiculizezi. Economia Romaniei duduie mai ales din cauza lor. Gandeste-te la deficitul comercial urias al Romaniei.

    Din pacate Romania va intra in EU prea devreme. Inainte de a fi apucat sa se dezvolte suficient si de a beneficia suficient de vecinatatea cu EU. E foarte probabil ca dezvoltearea economica sa fie mult mai modesta de la anul... dar sa fim optimisti.
  • 0 (0 voturi)    
    jigodii de presa (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:37)

    BogdanH [anonim]

    Jigodie de presa sau frustrat la maxim. Acest articol ordinar scris la comanda nu ne arata decat slabiciunea noastra: politica externa. Pai si-ar mai permite vrun fomist ca respectivul sa se ia de romani in conditiile in care am fi deja in UE si romanii ar avea acces pe piata europeana a fortei de munca?
    Scrie cineva din Romania despre afacerile de doi bani ale italienilor veniti sa exploateze romanii? Despre firmele lor care lucreaza in sistem lohn si despre cum le sunt respectate drepturile angajatilor? Despre banii facuti aici cu mana de munca aia a romanilor atat de blamati de ipocritul ala?
    Rusine natiei italiene ca permite un spectacol grotesc cum e asta si rusine romanilor ca accepta mizeriile oricui.
    Cat despre cei care fac Romania de ras pe dincolo,...
  • 0 (0 voturi)    
    realizare si orgoliu ranit (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:38)

    dorinoso [anonim]

    Eu nu stiu ce orgolios pot sa fiu eu, care sunt roman si vad cum macaronarii isi bat joc de noi in ziarele lor. Daca ati fost mare intelectual in Romania de ce nu ati ramas in Romania si ati acceptat sa va dati educatia pe un pumn de bani in Italia. Ce, din meseria educata acasa nu puteati sa va faceti o situatie in Romania? Cred ca totusi aveti si o educatie in istorie? Ce orgolii? Miroase. Mai cititi putin. Macaronarii tot FASCISTI si HOTI sunt.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt zidarul-faiantar Aldrin (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:40)

    madnea [anonim]

    munceam cat nu-ti vine tie sa crezi. Ti-e cumva ciuda ca tu nici macar bacalaureatul nu-l ai? adica sa cred ca meseria de profesor este indecenta? amice, esti idiot :)

    P.S. in Tenerife am fost acum 1 luna :)) tu?!
  • 0 (0 voturi)    
    Le dau dreptate (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:43)

    Arbu [anonim]

    Pai daca suntem asa de ce vrem sa urmam strategia strutului? Si criminalii astia de care vorbesc are si sprijinul politiei, procurorilor, vamesilor etc... Deci sa nu fim chiar asa de jigniti ca daca ne uitam poate am luat si noi o geanta, un Dvd player, un telefon ciortit din Italia... Deci facem si noi parte...
  • 0 (0 voturi)    
    jenant (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:45)

    andrada [anonim]

    stimate domnule ''un roman din franta''..daca tu, eu si cativa altii nu sunt ca aia din articol, nu inseamna ca majoritatea nu-i alcatuita din aia din articol...daca tu esti bine vazut in franta si eu in usa, nu inseamna ca nu avem in chiar aici sau in alte tari probleme de imagine...considera-te exceptia care confirma regula...
    indignarile patriotarde nu ajuta, si poate e momentul ca romanii sa vada exact cum sunt vazuti si implicit cum sunt (in majoritate)...
    pt cei care considera ca in romania te poti realiza muncind cinstit, a se scuti...
    nici cu 2 joburi cinstite nu reusesti sa-ti iei o casa...iar ca sa iei imprumut trebuie sa ai un anume salariu pe cartea de munca, deci scutiti-ne cei care ne persiflati pe astia care ne plangem de romania!
    am observat de asemena un anume dispret fata de intelectualitatea ''parazitara''....lectorii muncesc cateva ore pe saptamana si bla bla...pai de-aia e lector si nu sculer matriter...ca a facut ceva clase in plus.....
    dupa 16 ani de la schimbarea de macaz, am senzatia ca romania e mai rosie ca niciodata...jenant!
  • 0 (0 voturi)    
    Italieni = pampalai si ... fagoti (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:46)

    Jos Nazismu' [anonim]

    Cititi articolul in italiana: o sa va distrati! Romanul = o minte diabolica, cu exceptionale capacitati tehnologice (inaccesibile natiei italienilor), masculii = acrobati, femeile = primadone. Evident, talente utilizate in mod diabolic.

    Am lucrat si eu in Italia, 2 sezoane... imi amintesc ca italienii imi (ne) ziceau "voi astia din Est aveti mari facilitati sa vorbiti limbi straine. Noi italienii, numai dificultati" ca-s cretini si nu stiu sa schimbe un cartus in imprimanta:"STOP! Hai fatto il corso ?"

    Venim sa recuperam mostenirea noastra latine, fatalailor! Siktir Lega Nord, huo Bossi!
  • 0 (0 voturi)    
    dorinoso (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:46)

    george [anonim]

    dorinoso maica, te-am remarcat cu totii, sa stii, nu e nevoie sa mai insisti.
  • 0 (0 voturi)    
    pentru george (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:47)

    aldrin [anonim]

    Nu ridiculizez in niciun fel munca capsunarilor. Citesti cu atentie postul meu si nu inventa fraze care nu exista.
    Despre munca in cercetare sau in universitatile patriei este alta poveste. Din pacate, aceste stabilimente sunt pline de personaje care predau aceleasi cursuri de patru decenii, munca de cercetare e la norma, sunt fruntasi la vaicareli iar cand scapa la o bursa pe afara injura Romania si faptul ca pe aici nu sunt valorizati. Cresterea economica a Romaniei se datoreaza banilor trimisi de milioanele de amarati care muncesc in constructii sau in agricultura prin Italia si Spania si nu cetatenilor care freaca menta pe la burse postdoctorale de nu mai stiu universitatile gazda cum sa-i trimita in patria mama si care au timp sa stea cu lunile pe chat
  • 0 (0 voturi)    
    este o reactie impotriva imigratiei masive (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:50)

    ddd [anonim]

    Imigratia produce in tarile gazda tot felul de reactii, de la accept pana la frustrare si discriminare. Prezenta masiva a romanilor in toate colturile Europei da nastere acestor reactii imptriva "rasei" noastre. Dar nu va speriati, e trecator.

    In anii '60 cand spaniolii migrau in tarile din nordul Europei au intampinat o rezistenta chiar mai acuta. Dintre diferitele forme de discriminare e faimos un bar suedez in care scria pe usa: "INTERZISA INTRAREA CAINILOR SI A SPANIOLILOR":) Dar anii au trecut, Spania nu mai sora saraca a Europei si perceptia nordicilor s-a schimbat.
  • 0 (0 voturi)    
    fatalism mioritic (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:55)

    nicole [anonim]

    nu m-a saltat niciodata patriotismul de pe scaun, dar gasesc multe din reacti nejustificate. cum poate un om sa nu reactioneze la faptul ca este bagat in aceeasi oala cu scursurile poporului? Banuiesc ca o parte dintre cei care au dat dreptatea ziaristului italian nu a fost niciodata pus in situatia in care a trebuit sa explice italienilor ca si poporul roman nu poate fi catalogat ca fiind unul dintre cele din urma popoare din lume si ca avem si parti bune, ca da stim cum arata furnicile, ca am auzit de pizza si ca da avem apa curenta si energie curenta.
    Ideea e ca in momentul in care un ziarist strain in excesul de zel in practicarea meseriei si manat de multe alte lucruri se apuca sa stropeasca imaginea unui intreg popor, doar pentru ca trebuie sa scoata un numar de caractere, cetatenii poporului respectiv, in cazul acesta NOI, nu poate sta linist in fata calculatorului si sa spuna pe un ton plin de fatalism: DA, asa este! Mi se pare inadmisibil sa ne lasam catalogati in asemenea mod! Si in acelasi timp sa lasam pe altii sa riposteze!
    Masuri trebuie luate! Doar asa sa ne mai putem permite sa scoatem capul in Europa fara sa ne fie rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    IL TEMPO (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:55)

    soso [anonim]

    Mi se pare ca noi gresim dand importanta mai mult decat trebuie la un articol scris de un biet ziarist obosit si presat de timp si de inchiderea editiei.
    In plus folosim aceiasi limba de lemn in aprecierea data un simplu cotidian din vesela si pitoreasca Italie cu care ne infratim
  • 0 (0 voturi)    
    fatalism mioritic (Marţi, 3 octombrie 2006, 16:58)

    nicole [anonim]

    nu m-a saltat niciodata patriotismul de pe scaun, dar gasesc multe din reacti nejustificate. cum poate un om sa nu reactioneze la faptul ca este bagat in aceeasi oala cu scursurile poporului? Banuiesc ca o parte dintre cei care au dat dreptatea ziaristului italian nu a fost niciodata pus in situatia in care a trebuit sa explice italienilor ca si poporul roman nu poate fi catalogat ca fiind unul dintre cele din urma popoare din lume si ca avem si parti bune, ca da stim cum arata furnicile, ca am auzit de pizza si ca da avem apa curenta si energie curenta.
    Ideea e ca in momentul in care un ziarist strain in excesul de zel in practicarea meseriei si manat de multe alte lucruri se apuca sa stropeasca imaginea unui intreg popor, doar pentru ca trebuie sa scoata un numar de caractere, cetatenii poporului respectiv, in cazul acesta NOI, nu poate sta linist in fata calculatorului si sa spuna pe un ton plin de fatalism: DA, asa este! Mi se pare inadmisibil sa ne lasam catalogati in asemenea mod! Si in acelasi timp sa lasam pe altii sa riposteze!
    Masuri trebuie luate! Doar asa sa ne mai putem permite sa scoatem capul in Europa fara sa ne fie rusine!
  • 0 (0 voturi)    
    realizare si orgoliu ranit (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:01)

    dorinoso [anonim]

    Eu nu stiu ce orgolios pot sa fiu eu, care sunt roman si vad cum macaronarii isi bat joc de noi in ziarele lor. Daca ati fost mare intelectual in Romania de ce nu ati ramas in Romania si ati acceptat sa va dati educatia pe un pumn de bani in Italia. Ce, din meseria educata acasa nu puteati sa va faceti o situatie in Romania? Cred ca totusi aveti si o educatie in istorie? Ce orgolii? Miroase. Mai cititi putin. Macaronarii tot FASCISTI si HOTI sunt.
  • 0 (0 voturi)    
    macaronari (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:02)

    bogdan [anonim]

    nu stiu de ce se inflameaza toata lumea atunci cand cica se aduce atingere natiunii.

    Au dreptate... tot ce vad ei este un popor de rromi... ca sa nu zic altfel.
  • 0 (0 voturi)    
    italienii (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:03)

    mihai [anonim]

    dragi mei ,despre italieni... nu cunosc expresii despre cum as denumi rasa asta care a invadat romania cu gelati astia care in afara sa insele firme romanesti si sa exploateze muncitori romani si de alte nationalitati nu stiu altceva.acum 40 de ani cind s-au dus sa lucreze in elvetia la intrare in magazine era scris ciinii si italieni nu au voie sa intre.... dar au uitat.sint niste nemernici majoritatea.iar despre tineri si droguri sa nu vorbim.civilizatie???m-au dus la un festival in brescia....groaza pe pamint.dar vezi doamne ei sint dezvoltati si noi coboriti din pom.mai bine asa decit ei. va multumesc .mihai
  • 0 (0 voturi)    
    Inca o replica (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:10)

    Alina [anonim]

    Serios, acum, si eu am fost si in Italia (unde am luat si un premiu, cred ca si-au bagat unghia in gat cand mi l-au dat, dar era un italian cu mine in echipa si poate din aceasta cauza doar au inghitzit in sec) si peste tot era plin de tzigani plecatzi la cersit si de "smekerashi" gata-gata sa apuce cate ceva de pe oriunde...si asta doar ce am vazut eu, nu ce stiu institutiile locale... Motiv pentru care...fara foc nu iese fum..
    Dar acest lucru nu inseamna ca trebuie sa cataloghezi o tara intreaga dupa uscaturile care exist oricum in orice tara, etnie etc...
    Sa nu uitam ca italienii sunt fratii nostri mai mari... Si Michelangelo nu prea ii mai salveaza.
  • 0 (0 voturi)    
    mirlanii au emigrat (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:10)

    tiganu [anonim]

    Intilnim la Roma o situatie specifica brucanienilor care au exportat traditiiile(bautul,drogatul ca porcul,mirlania crasa)
    cultura(manelele la volum maxim,curvasareala) si civilizatia(furturile de orce nivel,lipsa de respect pentru reptul la liniste,aruncatul sacoselor cu gunoaie etc.).
    MIRLANI romani de pe toate meridianele nu va mai simtiti jigniti de articole din presa asta suntem,problema este in noi nu in optica altora.
  • 0 (0 voturi)    
    Replica pt andrada (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:11)

    cucu [anonim]

    Stimata doamna/domnisoara Andrada,

    Imi pare rau ca ma repet....insa exista si oameni care s-au realizat in Romania.....prin propriile puteri (si evident cu un dram de noroc ar zice unii). Nu cred ca va persifleaza nimeni....insa nu inteleg de ce unele dintre pareri sunt lipsite in mod evident de obiectivism. Exista lucruri bune si lucruri rele peste tot.....si noi ca si alti suntem si rosi si albastri si de orice alta culoare doriti sa ne-o atribuiti. Cred ca asta "intristeaza" cel mai mult la articol.....toti suntem bagati in aceasi oala.....culoarea ei o deduceti singura din articol :(
  • 0 (0 voturi)    
    Italieni nu gandesc despre romani in felul asta. (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:11)

    Traian [anonim]

    In primul rand trebuie spus ca e vorba de un ziar de extrema dreapta . In al doilea rand pot sa spun ca ,, colegii mei (eu locuind in italia de 4 ani) toti mi-au trimis mesaje de sprijin , iar unii din ei chiar mi-au recomandat sa dau ziarul in judeca pentru rasism. Deci italiani obisnuiti nu generalizeaza si nici nu gandesc astfel despre romani in general.!!
  • 0 (0 voturi)    
    replica lui marin (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:14)

    mihai [anonim]

    nu au dreptate.statul italian a permis acest lucru tacit.copii de italieni nu m-ai merg la munci "umilitoare" ,vor numai in birouri, si cu miinile curate.daca vroia statul italian sa nu mearga emigranti la lucru la ei se putea realiza foarte usor prin legi aspre date celor care angajeaza la negru sau impotriva hotilor si a prostituatelor.iar despre cersetori nimic de zis.daca chiar vroiau intr-o singura zi ii adunau si ii expulzau in romania .dece nu au facut-o.pentru ca e mai usor sa jignesti o natiune despre ce oameni sint decit sa faci ceva sa ajuti la dezvoltarea lor daca sint cazu-ti din pom.multumesc
  • 0 (0 voturi)    
    ptr aldrin, cucu si alti realizati (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:14)

    marius [anonim]

    - Va stergeti praful de un deget in casa, de pe pantofi si de pe
    masina straina in fiecare zi?
    -vi s-a umflat parchetul laminat de 2 bani?
    -vedeti pe fereastra casei mormanul ala de gunoi? dar cainii, latra?
    Realizatilor, sa stiti ca asta se mai intampla in Africa, dar in Europa nu.

    Daca sunt asa multi realizati in RO atunci de ce nu suntem in stare sa facem nimic aici, cu mainile si cunostintele noastre,
    in tara asta plina de talente? De ce cumparam totul de afara?

    Daca va plangeti ca in universitati lucrurile stau prost, aflati atunci ca in alte parti romani universitari stau bine si intrebati-va: in afara de un sfant, cine ar sta in RO sa faca cercetare, daca se poate castiga mai mult carind saci de ciment? Romani sunt de toate felurile, dar unii se simt sufocati de atata prostie si nesimtire. In Romania sau in afara.

    Daca aveti copii, ganditi-va ca sunt educati de cei pe care voi ii
    dispretuiti. Ceea ce arata cat de dobitoci pot fi unii
  • 0 (0 voturi)    
    Tipic romanesc (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:17)

    vshome [anonim]

    O fi adevarate afirmatiile italianului, n-o fi adevarate, toti avem dreptate, dar cine are mai multa? Nu e sigur. Ce e sigur, insa, e ca suntem privilegiati de un spectacol sustinut de madnea, aldrin, cuc & Co. Tipic romanesc!
  • 0 (0 voturi)    
    x (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:18)

    x [anonim]

    dastept foc madnea... intelectual ce mai.
    da' nu puneti la inima, frati romani, las' ca ramanem noi sa schimbam ceva. daca nu ne iese, asta e.. n-aveti ce baga vina, ca doar suntem aia prosti, nu aia destepti.
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru "lectorul" madnea (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:24)

    aldrin [anonim]

    Dragule "lector" madnea,
    Pentru un "intelectual" ai un limbaj cam violent. Se asorteaza mai degraba cu locuitorii din Ferentari. In alta ordine de idei, nu am nimic cu profesorii, Problema o reprezinta puturosii care bantuie prin universitatile si institutele patriei si se vaita cat e ziua de lunga. Apropo, "lector" presupune ca mai ai vreo doua trepte si o gramada de chestii de scris pana la stadiul de profesor. In alta ordine de idei, am si eu un "bacalaureat" sub forma unui doctorat in UK.
    PS 1. Ceva mai multa atentie la gramatica. Vad ca aceasta e o problema generala pentru "intelectualii" patriei
    PS 2. Vad ca esti suparat rau. Te simti vizat? Esti cumva vreunul din pierzatorii de vreme care stau cu lunile pe langa vreo catedra de la o universitate cu oameni prea politicocosi ca sa trimita acasa tot felul de personaje inutile?
    PS 3. Tot respectul pentru faiantari. Unii muncesc din greu prin Italia si Spania ca sa sustina cresterea economica a Romaniei
  • 0 (0 voturi)    
    george, maica (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:40)

    dorinoso [anonim]

    Am plecat acum 25 de ani si nu m-am putut asa bine chivernisi. Cred ca tu ai putut mai mult. Daca ma vezi asa de bine, cred ca nu ti-am placut prea mult. Sa se continue cu ideotenie ca viata in Italia e "Superba" si ca romanii nostrii sunt de vina pentru esecul mascalzzonilor este cu totul absurda pentru toti care pretind. Ei sunt cei mai mari criminali, nu ne-au apreciat niciodata! Nu trebuie sa imi speli creierii! Cred ca toti cei ce duceti dorul lui Ceausescu v-ati gasit raiul in tara aia putrefacta in comunism.
  • 0 (0 voturi)    
    fiecare are dreptul la o opinie (Marţi, 3 octombrie 2006, 17:54)

    laurentiu [anonim]

    Nu vreau sa comentez daca are dreptate sau nu...
    Cert e ca un astfel de articol nu poate apartine decat unui ziar de scandal sau unui ziar care foloseste o politica agresiva pt a se promova.

    Documentul de la linkul urmator arata clar cam cati italieni citesc acest ziar:
    http://download.kataweb.it/gruppoespresso/Presentation_july_06.pdf
  • 0 (0 voturi)    
    Pt nenea Aldrin cu doctorat in UK (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:03)

    madnea [anonim]

    probabil ti-au dat englezoii titlul de dr din mila; sau poate esti unul din dr in frizuri pe care ii intalnesti in c...l de Albion?! eu zic sa-ti vezi de casa ta cumparata prin credit si sa pupi steagul Romaniei si c...l celor care-ti arunca niste lei grei acolo sa nu crapi de foame.
  • 0 (0 voturi)    
    etnia... (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:07)

    haarap alb [anonim]

    este un concept difuz. Nu exista inca o definitie unanim acceptata a acestei notiuni. Dar, trecand peste acest detaliu, chiar si in acest caz, atacul generalizat si generalizant la adresa unui popor, in cazul de fata la adresa celui roman, justificat, in parte, de comportamentul unor tineri romani asociali, denota un condei submediocru si o mentalitate de factura totalitarista. "Marsul asupra Romei" a inceput la Bucuresti sau in Italia?

    Bine macar ca nu s-a referit la superioritatea raselor...
  • 0 (0 voturi)    
    scursurile Romaniei... (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:12)

    dodo [anonim]

    iau drumul exilului si isi lasa copiii acasa,cu rudele sau cu vecinii
    in speranta unui ban cistigat in strainatate.
    Problema este ca sistemul social din tara trebuie imbunatatit ca sa nu-si mai ia oamenii lumea in cap si sa faca rau imaginii
    tarii peste hotare.
    Cucule,mi-a placut stilul tau cu oala de c...t in care ne-a bagat
    ziaristul italian pe toti.
  • 0 (0 voturi)    
    Adevarul doare, nu-i asa? (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:13)

    san lorenzo [anonim]

    Este al doilea ziar italian care publica un articol mai transant si mai dur impotriva infractorilor romani din Italia. Primul a fost "Il Giorno", iar comunitatea ronmana de aici a sarit ca arsa si i-a dat in judecata pentru defaimare....
    Cam prin Iunie, Iulie nu era zi de la Dumnezeu sa nu auzi in jurnalele de stiri (cele de la ora 8 dimineata, deci audienta mare) despre crime si alte faradelegi comise de romani (una ditre ele a fosta asasinarea unei batrane bijutiere de 88 de ani, iar faptasii au fost prinsi la granita romano-maghiara, cu etichetele inca atasate de lantisoarele jefuite). Te-ai gandit Dorinoso, ca ar fi putut fi bunica ta? Sau probabil ca romanii (nu tigani, romani din Moldova) prinsi, erau in misiune de recuperare a aurului dacic?
    Eu nu locuies intr-un mare oras, dar tot vad la intrarea in supermarket-uri sau la semafoare romani cersind... Nu am vazut alti emigranti facand acest lucru, numai ai nostri! Oare numai noi suntem asa nenorociti?
    Acum doi ani am vazut o emisiune, unde un reporter cu camera ascunsa, a facut acelasi lucru pe care l-au facut englezii de la "The Guardian", doar ca scena se petrece la Milano, Cimitero Maggiore, un fel de piata a sexului. Reporterul negocia pretul pentru un copil de 12 ani, cu o persoana care pretindea ca ii este tata. Ghici nationalitatea samsarului de copii si a copilului ?(au fost arestate atunci 11persoane toate din Romania). Defaimare? Nu are legatura ca esti pro-italian, pro-francez, etc, dupa cum nu are legatura unde s-a intamplat. S-a intamplat, si se va mai intampla... Indiferent cati dintre voi vor vorbi "pe nas" stil Vadim si vor baga capul in nisip fredonand "Patrie romana, tara de eroi...", ziarele vor mai scrie... Apropo, cine isi mai aminteste de bandele de hoti din Germania, sprijinite de politisti di Romania? (Ai naibii nazisti, nu, Dorinoso?)
    Maine in alt colt al Europeii, unde romanii sunt mai numerosi, va fi randul altui ziar sa faca pe "fascistul" si "xenofobul"...
  • 0 (0 voturi)    
    Blugi legati cu lanturi (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:16)

    dani [anonim]

    In Germania, la valul de "refugiati" din Romania in anii 90, magazinele isi legau cu lanturi blugii expusi afara , ca sa nu fie furati de flamanzii din est. Casetofoanele erau furate in cutii de Persil, haine, pantofi si alte acareturi mai mici, pe sub fuste largi. "Criminalitate de vitrina", cum o numeste ministrul MAI.
    Daca la aceasta se adauga criminalitatea mare si in cadru organizat, este normal sa se ia atitudine in presa locului. Ceea ce nu este normal, e sa criminalizezi o intreaga natie prin generalizare, iar aici ziarul si ziaristul cu pricina pacatuiesc prin documentare slabuta cu exemple concrete si lipsa de obiectivare suficienta in abordarea subiectului.
  • 0 (0 voturi)    
    Blugi legati cu lanturi (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:20)

    dani [anonim]

    In Germania, la valul de "refugiati" din Romania in anii 90, magazinele isi legau cu lanturi blugii expusi afara , ca sa nu fie furati de flamanzii din est. Casetofoanele erau furate in cutii de Persil, haine, pantofi si alte acareturi mai mici, pe sub fuste largi. "Criminalitate de vitrina", cum o numeste ministrul MAI.
    Daca la aceasta se adauga criminalitatea mare si in cadru organizat, este normal sa se ia atitudine in presa locului. Ceea ce nu este normal, e sa criminalizezi o intreaga natie prin generalizare, iar aici ziarul si ziaristul cu pricina pacatuiesc prin documentare slabuta cu exemple concrete si lipsa de obiectivare suficienta in abordarea subiectului.
  • 0 (0 voturi)    
    inca ceva... (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:24)

    san lorenzo [anonim]

    Ziarul ca ziaru, "Il Tempo" nu e asa de raspandit aici, dar ce te faci, toate ziarele mari "Corriere della Sera", "Repubblica", "La Stampa", etc. au difuzat incidentul de la periferia Romei, dar fara a comentarii acide, la fel si canalele nationale TV (RAI, Canale Cinque, etc.)... Suntem din NOU, in centrul atentiei... Dar oricum nu e nimic NOU. Cel putin in Italia, ca in Romania, vad ca lumea e "surprinsa si indignata"...
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Marius (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:28)

    cucu [anonim]

    Raspuns:

    1. Nu am masina straina -- nu tine la drumurile din romania...da asta stiai, nu?
    2. Nu am parchet laminat
    3. Gunoaie sunt peste tot. Sau vrei sa-mi spui acuma ca in Europa totul e parfumat si frumos? Sa ma gandesc la exemple: In Londra ti se pune cutil la gat pentru un amarat de telefon mobil, in Paris poti fi impuscat de un pustan care se joaca cu pistoul pe strada, in Brussel sunt mormane de gunoaie.....si pot continua.....lista e foarte lunga

    Dupa cum ii spuneam si domnului lector, ar fi dragutz sa lasi ideile preconcepute la o parte
  • 0 (0 voturi)    
    @dorinoso (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:32)

    george [anonim]

    Draga dorinoso,

    Eu ma refeream la faptul ca ai pus mesajul acela de vreo 10 ori. 1-2 ori era suficient.

    In rest, nu traiesc nici in Romania sub putrefactia comunismului, si nici in frumoasa Italie.

    Alte observatii nu facusem.
  • 0 (0 voturi)    
    il tempo (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:33)

    marco [anonim]

    Nu faceti caz de un articol publicat de un ziar de seria B si scris de un ziarist de seria C. Acest articol nu reprezinta deloc opinia marii majoritati a italienilor (si nici a cititorilor ziarului Il Tempo) despre romani

    Cu toate acestea cred ca multi romani mai au de constientizat ce pagube produc imaginii lor infractorii cu cetatenia romana in vestul europei

    un italian
  • 0 (0 voturi)    
    san lorenzo (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:35)

    haarap alb [anonim]

    Atunci cand supratitlul unui articol suna: "Un’etnia sempre in «cronaca nera»" , orice discutie privind justetea si veridicitatea continutului sau devine superflua. Atat articolul cat si semnatarul sau tradeaza certe trasaturi fascistoide.

    Datorita "calitatilor" etalate de multi italieni, am renuntat definitiv, inca in urma cu doua decenii, sa-mi petrec concediul in aceasta tara. Ar fi mult prea riscant! Tin la bunurile personale si la integritatea corporala!

    Daca acest articol ar fi fost scris macar de un danez sau de un finlandez, ar fi fost poate mai lesne digerabil, dar asa...
  • 0 (0 voturi)    
    Ro-I (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:36)

    D.A.Mihai [anonim]

    Trist!
    Cine s-a gasit sa arunce cu rahat in romani...Unde se practica mai mult crima organizata,traficul de stupefiante si carne vie,etc.decat in Italia?Italienii au exportat mafia in SUA.Iar violenta,golania,ciordeala,unde sunt la ele acasa?In ce tara sunt Calabria,Sicilia,Napoli,etc?
    Rade ciob de oala sparta!
    Mizeriile romanilor,albi sau tuciurii,sunt reale si le-am exportat si noi pe unde s-a putut,mai ales in Italia,unde autoritatile sunt obisnuite cu mizeriile lor,asa ca nu-i mira nici ale noastre.
    Asa ca,dragi compatrioti,hai sa nu ne mai suparam cand ne mai vedem prin cate o oglinda si sa ne vedem de treaba,ca pote candva,ne-om pune si noi pe picioare!
  • 0 (0 voturi)    
    Pai si ce? (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:49)

    guzi [anonim]

    nu e adevarat? italienii se refera la cei ce-s acolo?
    cati din romanii din italia nu fac ce spun ei? 2%...3%?
    in rest , sunt toti niste lichele.
    S-a cam umplut paharul europei de romani....cam prin toate tarile UE asta e imaginea: hoti, prostituate, trafic de persoane :)
    Sa traiti bine
  • 0 (0 voturi)    
    Pai si ce? (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:50)

    guzi [anonim]

    nu e adevarat? italienii se refera la cei ce-s acolo?
    cati din romanii din italia nu fac ce spun ei? 2%...3%?
    in rest , sunt toti niste lichele.
    S-a cam umplut paharul europei de romani....cam prin toate tarile UE asta e imaginea: hoti, prostituate, trafic de persoane :)
    Sa traiti bine
  • 0 (0 voturi)    
    Ref: imigranti romani in Italia (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:50)

    Buduna Nicoleta [anonim]

    De ce sa ne supere adevarul? Marea majoritate a romanilor care pleaca cred ca se vor imbogati imediat! Cand realizeaza ca pe termen scurt imbogatirea nu este posibila, incep sa se gandeasca la fraude. rostul in tara l-au pierdut, se cred nedreptatiti ai sistemului(nici nu conteaza care...) si comit fraude. Un om normal, cu minimul de cunostinte generale, cu putina educatie, nu pleaca decat cu un contract sigur, pe un salariu negociat. De ce am crede ca DINCOLO viata ar fi mai usoara. Fiecare stat are somerii si amaratii lui. ne suparam pe ce scrie un ziar, dar ne-am pus in situatia unui italian, pe care il jecmaneste, bate, fura ,etc. un roman? Ei ce vreti sa creada? Asta este imaginea pe care o creeaza romanul cu ajutorul statului( treceri necontrolate in vami, vize acordate fara verificari, caziere facute in 1 zi, firme false de recrutari de forta de munca, inregistrate si neverificate, etc). De ce nu facem ceva in sensul acesta si ne lamentam, cum o facem de 2000 de ani incoace. De ce nu intelegem ca ei au dreptate, sa aplecam capul, sa zicem MULTUMESC ca datorita conjuncturilor politice si economice sunte intrdusi taras in UE, si sa incercam sa le aratam pe termen lung ca se inseala. Sa le aratam partea buna a caracterului nostru latin: ospitalitate, omenie, suflet marinimos, umanism, traditie, religie, cinste, harnicie, valori pe care le-am pierdut odata cu gandul imbogatirii de peste noapte. Rolul educatiei il vor cam avea dascalii de acum incolo, dar si ei si-au pierdut motivatia ca de, lefurile sunt mici.... cine pricepe din clasa bine...cine nu sa faca MEDITATII.......
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru "lectorul" madnea (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:51)

    aldrin [anonim]

    Argumentele domniei voastre sunt demne de un intelectual rasat, ejectat din sistemul academic autohton. Sunt coplesit de intelepciunea pe care o emanati
  • 0 (0 voturi)    
    E doar unul din mai multe articole (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:54)

    john [anonim]

    Pentru amatorii de detalii cu privire la imaginea romanilor in Italia, a se vedea si "Il paese dei mutilati va a mendicare a Milano":
    http://www.corriere.it/Primo_Piano/Cronache/2006/09_Settembre/27/segarcea.shtml
  • 0 (0 voturi)    
    cu totzii avetzi dreptate, da'... (Marţi, 3 octombrie 2006, 18:59)

    nosferatu [anonim]

    nu uitatzi ca numa o natzie mare, sanatoasa & puternica poate sa fure oglinzi de mertzan in jermania, sa falsifice carduri in italia, sa aduca cershitul la cele mai inalte culmi in espania, sa sparga latrine automate in irlanda & sa scuipe pe jos prin helvetzia! & toate astea in acela& timp!!! brovos natziune, halal sa-tz' fie! acu' o sa vaza iei, dupa ce ne-om integra de tot!... mamicile lor de fascishti, infumuratzi, corectzi, muncitori, curatzi, civilizatzi! o sa le aratam noilor! pe iei!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Mda (Marţi, 3 octombrie 2006, 19:02)

    Sputin Vodka [anonim]

    Si eu am fost in vacanta la Roma acu 2 saptamani... Pot sa zic ca am impedicat un cuplu de tigani romani (foarte bine imbracati si ingrijiti) sa fure borseta unui turist american, aproape de statia de la Colosseum.
    In rest, toate cum le stiti in metrou: prima piesa e instrumentala, a 2 a e ceva gen "drumurile noastre toate...". Ca o faza amuzanta, o tiganca canta la un moment dat piesa nr 2 la acordeon si imediat ce a deschis gura, jumate de vagon radea. Abia atunci am vazut ce multi romani ok, care nu ieseau din decor stau in italia, muncesc si-si vad de treaba!
    Am stat circa 2 saptamani, spun cu mana pe inima ca in afara de tigani romani nu am vazut alti romani la furat sau la cersit sau la cantat in metrou...
  • 0 (0 voturi)    
    italienii nu au gindit asa intotdeauna (Marţi, 3 octombrie 2006, 19:04)

    dodo [anonim]

    Imi amintesc de anii `70 cind veneau in Romania sa-si aleaga neveste,ptr. ca romancele noastre erau gospodine si de casa.
    Daca eram asa cum ne descriu ei acum,nu s-ar fi incuscrit cu noi.
  • 0 (0 voturi)    
    cu totzii avetzi dreptate, da'... (Marţi, 3 octombrie 2006, 19:06)

    nosferatu [anonim]

    nu uitatzi ca numa o natzie mare, sanatoasa & puternica poate sa fure oglinzi de mertzan in jermania, sa falsifice carduri in italia, sa aduca cershitul la cele mai inalte culmi in espania, sa sparga latrine automate in irlanda & sa scuipe pe jos prin helvetzia! & toate astea in acela& timp!!! brovos natziune, halal sa-tz' fie! acu' o sa vaza iei, dupa ce ne-om integra de tot!... mamicile lor de fascishti, infumuratzi, corectzi, muncitori, curatzi, civilizatzi! o sa le aratam noilor! pe iei!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Haarap Alb (Marţi, 3 octombrie 2006, 19:08)

    san lorenzo [anonim]

    Ceea ce incercam sa spun, ca nu conteaza daca e sau nu fascistiod ("Il Tempo", "Il Giornale", "Padania" sunt apropiate extremei drepte, intr-adevar) conteaza ca "ceva", la noi, la romani, nu merge...
    Nu conteaza cine iti spune ca gresesti, daca e intr-adevar asa... Cat despre Italia, eu te sfatuiesc sa o viztiezi, doar in Napoli sa fii mai atent (aici ai dreptate, dar e un oras foarte frumos) iar cel care spunea de Calabria sau Sardegnia, nici nu stie despre ce vorbeste...
    Oricum, imi place ce reactii a suscitat articolul jurnalistului italian... De toate culorile, de la tzatzeli isterice pana la pareri de bun simt...
  • 0 (0 voturi)    
    Ne meritam soarta (Marţi, 3 octombrie 2006, 19:13)

    Andrei Marina [anonim]

    Trist dar adevarat din pacate au dreptate italienii.
  • 0 (0 voturi)    
    Haarap Alb (Marţi, 3 octombrie 2006, 19:19)

    san lorenzo [anonim]

    Ceea ce incercam sa spun, ca nu conteaza daca e sau nu fascistiod ("Il Tempo", "Il Giornale", "Padania" sunt apropiate extremei drepte, intr-adevar) conteaza ca "ceva", la noi, la romani, nu merge...
    Nu conteaza cine iti spune ca gresesti, daca e intr-adevar asa... Cat despre Italia, eu te sfatuiesc sa o viztiezi, doar in Napoli sa fii mai atent (aici ai dreptate, dar e un oras foarte frumos) iar cel care spunea de Calabria sau Sardegnia, nici nu stie despre ce vorbeste...
    Oricum, imi place ce reactii a suscitat articolul jurnalistului italian... De toate culorile, de la tzatzeli isterice pana la pareri de bun simt...
  • 0 (0 voturi)    
    romanii in strainatate (Marţi, 3 octombrie 2006, 19:24)

    entelectual [anonim]

    1. In linii mari, ziaristul italian are dreptate, ANUMITI romani - marea parte a romanilor emigranti fac lucruri urate in strainatate, fie si pentru ca se scobesc in nas pe autostrada vara cand se intorc acasa - insa poate frustrarea lui e accentuata de nevasta care l-o fi inselat cu un roman sau e moarta dupa vreun Mutu sau Chivu si-i sparge banii pe bilete la meciurile lor.
    2. Ce nu ar trebui sa uite (sau ce ar trebui sa afle - pentru ca sigur nu a invatat la scoala de aluat de pizza si macaroane) este ca si poponarul de Traian impreuna cu cetele de fagoti au pus umerii lor cazuti la ceea ce inseamna Romania si romanii azi. Si cred ca nici italienii cei mai "vero" nu sunt ca natie prea departe de imaginea de romani - romales. Ca doar nu o fi meritul lor ca s-au nimerit intre tari civilizate pe care sa le spurce ...
    3. Dar pe pensionarii italieni care isi sparg pensiile pe fete tinere in Romania si-mi latra in ureche toata vara la terase nu e suparat??? Doar cheltuie banii minunatei Italii in Romania si fac copii care ulterior ajung sa cerseasca si sa le ia gatul rudelor din Italia...
  • 0 (0 voturi)    
    Italienii sunt pe locul doi (Marţi, 3 octombrie 2006, 19:30)

    emil [anonim]

    Am lucrat la patron italian si cu oricine am vorbit si cunoaste italieni sunt cei mai josnici oameni. Sa nu ne zica noua de hotie, prostitutie, jaf - ei sunt campioni. Sunt foarte rau vazuti in restul europei si mai ales in Statele unite. In Italia Mafia e omniprezenta si este ca un sindicat, daca ai nevoie sa te angajezi te ajuta dar trebuie sa ii dai 20% din salariu, daca vrei ceva, poti sa cumperi din magazin sau te ajuta baietii la jumatate de pret. Si in Italia si in Romania patronul trebuie sa se culce cu angajatele ca acestea sa-si pastreze postul. Cei care au venit in Romania sunt cei mai de nimic oameni, daca ai putea sa lucrezi pana cazi jos si la salar sa vii cu bani de acasa. Da oameni de afaceri, nimic din ce promit nu e valabil dupa 10 minute.
    Cine spune ca italienii au dreptate in ce priveste, a cunoscut italieni doar la televizor.
  • 0 (0 voturi)    
    Ma frige tzeava (Marţi, 3 octombrie 2006, 19:45)

    alcapone [anonim]

    Buna seara, imi cer scuze am fost un pic ocupat cu famiglia.
    acum cativa ani am reusit sa ascund un prim-ministru italian
    pentru ca altfel giulio andreotti ajungea oficial capo di tutti capi
    si eu ramaneam de carutza.
    Asa s-a ascuns si el cativa anisori prin Africa si famiglia a ramas in aceeasi fomula.
    Pot sa spun despre romanashi ca nu sunt profesionisti, daca vor sa invete, sa vina la aplicatiile famillilor din America.
    America, Americaaa mamaaa miaaa , femei, droguri, whisky din soda caustica, morti cu stiva , coruptie cat incape, spalam banii cu vaporul, am avut pe lista noastra de lobby toata crema Americii iar in Italia mai bine iti cumperi un ferrari decat sa mituiesti un politician.
    Pur si simplu te sufoca cu ofertele!
    Ce vrei un Andreotti ultimul racnet?
    Mai bine ia-ti un Berlusconi, cat mai e in termen de garantie, insa nici el nu se simte prea bine...
    Asa e italia, dar cine mai are timp sa vada cum e italia...
  • 0 (0 voturi)    
    Articol jignitor la adresa Romaniei ?! (Marţi, 3 octombrie 2006, 20:01)

    Trotsky [anonim]

    Din pacate este adevarat tot ce scrie ziaristul. Si nu inteleg unde ar fi surpriza ... va uitati in jurul vostru si ce vedeti?
    Fiecare tara are uscaturile ei dar nu se poate ataca Italia pentru ce fac hoti,proxeneti si alti romani nebuni in tara lor.
  • 0 (0 voturi)    
    Priveste de departe pentru a intelege de aproape! (Marţi, 3 octombrie 2006, 20:07)

    tanarul_necunoscut [anonim]

    Da.e adevarat ca cetateni de-ai nostri,indiferent ca sunt tigani, romani verzi sau basarabeni savarsesc tot felul de infractiuni in strainatate(ca si in tara).Stim toti ca acesti romani sunt in special rromi (dar nici romanasii nostri nu sunt mai breji) si se comporta acolo cum se comporta si aici. Stim de asemenea ca exista xenofobie,prejudecati,reacredinta si incultura in Occident in ce ne priveste.Stim ca mass-media occidentala este ostila Romaniei,in parte si datorita pacatelor noastre,dar si unui plan care nu a reusit (dezmembrarea Romaniei va spune ceva?) Sa nu-mi spuna nimeni ca sufar de mania conspiratiei, deoarece numai un naiv poate sa gandeasca ca mai marii lumii lasa ceva la voia intamplarii ! Noi,romanii cinstiti,muncitori,inteligenti, credinciosi nu vom inceta sa dovedim ca suntem egali cu "europeni",daca nu chiar superiori lor,dar asta prin fapte,si nu prin vorbe! Sa avem rabdare ca nu peste mult timp lumea intreaga se va inchina neamului nosrtu. Nu uitati ca la alegerile prezidentiale sa votati pe tanarul necunoscut care va vorbi despre Dumnezeu, ca el e omul providential chemat sa manduiasca neamul romanesc.Cine nu crede sa aiba rabdare!
  • 0 (0 voturi)    
    La ce poate duce astfel de generalizari (Marţi, 3 octombrie 2006, 20:10)

    mtc [anonim]

    Pentru cei care sustin ca de fapt articolul in cauza nu a facut decat sa spuna adevarul (in frunte cu san lorenzo): cred ca nu va dati seama cat de periculoase pot fi astfel de generalizari ! Problema nu e ca exista infractori romani in Italia, ci ca plecand de la ei se sustine ca intregul popor roman e ca ei. Deci dupa articol orice posesor de pasaport romanesc indiferent de ce caracteristici ar avea ca individ e exact la fel ca si infractorii. De aici pana la a spune ca violenta e justificata impotriva lor nu mai e decat un pas foarte mic. In luna mai a acestui an am avut un exemplu extrem de unde pot duce astfel de generalizari: in Anvers un tanar de 18 ani crescut intr-un mediu in care i s-a spus de mic ce rai sunt strainii si cum sunt la originea tuturor problemelor a avut intr-o zi probleme cu profesorii de la scoala si a hotarat sa se razbune pe straini. Drept pentru care a cumparat o pusca si a inceput sa mearga pe strada tragand in toti cei care i se pareau a fi de origine straina. Pe strada tocmai treceau o fetita de 3 ani alba insotita de bona ei de origine africana. Amandoua au fost impuscate de individ si au murit pe loc. O a treia femeie de origine turca statea pe o banca si citea o carte. A fost la randul ei impuscata si ranita grav. Si uite asa din cauza a astfel de generalizari usoare si fara nici un fel de fundament gen poporul sau etnia x e asa si pe dincolo unor persoane nevinovate le-au fost distruse vietile pentru totdeauna. Deci inainte de a emite astfel de opinii ganditi-va ca astfel de generalizari ca cele din articol in care unui popor intreg i se atribuie o serie de caracteristici negative ii pot duce pe unii descreierati la actiuni ca cea de mai sus, iar victime cad intotdeauna persoane nevinovate!
  • 0 (0 voturi)    
    Articol jignitor la adresa Romaniei ?! (Marţi, 3 octombrie 2006, 20:16)

    Trotsky [anonim]

    Din pacate este adevarat tot ce scrie ziaristul. Si nu inteleg unde ar fi surpriza ... va uitati in jurul vostru si ce vedeti?
    Fiecare tara are uscaturile ei dar nu se poate ataca Italia pentru ce fac hoti,proxeneti si alti romani nebuni in tara lor.
  • 0 (0 voturi)    
    mofturi (Marţi, 3 octombrie 2006, 20:51)

    monica L [anonim]

    -nu ma asteptam ca italienii sa fie atit de snesibili la faradelege... in fond au tolerat vreo patru ani in functia de prim-ministru un bandit precum Berlusconi (pretenul de ambarcatiune lui Adisor Nastase), care nu s-a sfiit sa modifice legi pentru interesul clanului si acolitilor sai... eco
    -pai la noi acasa, ne plingem de romanii nostri aflati in posturi cheie in politica si economie ca fura, necinstesc, jefuiesc, falsifica, ei (italienii) de ce nu s-ar revolta fata de ce fac romanii la ei acasa...
    -la scara istoriei imigratia nu e niciodata inocenta, dar aduce beneficii de dezvoltare, seva proaspata, energii noi... a se vedea cazul natiuni americane care s-a forjat din valuri consecutive de imigratie (inclusiv italiana).... cine poate spune ca macaronarii s-au limitat a transplanta Mafia pe sol american?... au contribuit la crestere economica, afaceri, cinematografie, au creat mozaicul cultural american
  • 0 (0 voturi)    
    CITITI CU ATENTIE! (Marţi, 3 octombrie 2006, 20:54)

    NORGEMAN [anonim]

    Totul e adevarat! Desigur ca poate au exagerat la un momnet dat dar, in principiu e ADEVARAT! Atata timp cat autoritatile de la noi mai mult dorm si permit acestor oameni sa ajunga in strainatate si sa faca de rusine numele tarii, ne meritam soarta!
    Cand ii mai vezi pe aia pe care ii aduce cu avionul (expulzatii) cu cata blandete se poarta cu ei politia iti vine a crede daca nu cumva sunt mana in mana... Acei oameni trebuie tratati ca pe ultimul om de pe pamant (inclusiv sa ii bata sa le sara prostia.. in special pe RROMI, din cauza carora am ajuns sa fim numiti un stat de tigani....)
  • 0 (0 voturi)    
    Pt NORGEMAN (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:06)

    cucu [anonim]

    Pai tocmai ca citim cu atentie ;)

    Citez: "Sunt romanii, sunt cetatenii Romaniei care de ani intregi ne terorizeaza tara".....adica daca eu ma duc in Italia in vacanta ii terorizez?????? Sau daca merge Patapievici sa tina un curs la universitatea din Roma, ii terorizeaza??????? Si exemplele pot continua.
    Mai corect era: "Sunt unii romani, cetateni ai Romaniei care de ani intregi ne terorizeaza tara". Simtiti diferenta de nuanta?
  • 0 (0 voturi)    
    Zau asa ! (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:11)

    Je [anonim]

    Articolul reprezinta indiscutabil opinia unui ziarist dobitoc, specie de care nu ducem lipsa nici noi. Pe de alta parte nu putem nega ca incompetenta cu care au tratat autoritatile noastre acest exod, a dus la popularea Europei cu toate scursurile, nu numai romani ci si polonezi, unguri, rusi etc, dar in ceea ce ne priveste indiferenta fata de stoparea fenomenului a fost totala.
    Opinia exprimata de acest ziarist este fara indoiala impartasita de o destul de mare parte a populatiei italiene ( au si ei peremistii lor - vezi Liga Nordului ), dar perceptia romanilor in Italia este totusi departe de a fi asta. Am stat destul de vorba cu italieni ca sa stiu ca sunt constienti care sunt romanii care fac probleme si care de asemenea au o parere f buna despre romanii aflati la munca in tara lor, indiferent de domeniul in care activeaza. Sunt constienti de diferenta destul de mica a limbilor noastre si ne accepta ca pe niste frati mai mici care trebuie ajutati.
    Fara sa intru in polemici cu autorul articolului, despre caracterul poporului italian cu minusurile lui - unele mult mai mari ca ale noastre !!! - acest articol trebuie considerat ca o opinie separata, a unei trompete gen Vadim si tratat ca atare , fara a lasa astfel de incercari sa creeze un climat de ostilitate fata de poporul italian.
  • 0 (0 voturi)    
    foi de varza locale (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:16)

    sarin [anonim]

    Aveti timp sa va uitati in gura unor foi de varza locale, 'Racnetul Vezuviului', 'Vestea Tamisei'...
    Sa-si vada de treaba... Voi, vad ca n-aveti...
  • 0 (0 voturi)    
    coruptie ! (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:21)

    marius niculcescu [anonim]

    tot ce se intampla pe afara se intampla datorita romanilor cu experienta,care au fost returnati in romania de nenumarate ori ,dar care datorita coruptiei din tara noastra isi schimba numele,pasapoartele si se intorc inapoi facand noi nelegiuiri.pt. acesti nelegiuiti singura solutie ar fi introducerea pasaportului biometric cu citirea amprentei digitale la intrarea intr-o tara europeana.atunci numele nu ar mai conta.
  • 0 (0 voturi)    
    george,mama (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:21)

    dorinoso [anonim]

    OK George,
    Nu am trimis acelasi mesaj, poti sa verifici. In orice caz, acest subiect ar putea deja lasat deoparte, caci batem apa-n piua si dupa cum puteti cu totii citi in articolul original, Romania este pusa jos de italieni, chiar daca va place asa de mult de ei, mie nu! - obiectiv si subiectiv - una este tara noastra! Nu le suntem sclavi nici gladiatori!
  • 0 (0 voturi)    
    eu nu plec, dar altii vor pleca, musai! (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:22)

    clujean care nu pleaca din tar [anonim]

    Romanica noastra a ajuns la un nivel critic de intoxicare cu derbedei, manelisti, hoti, curve si escroci de toate calibrele; se apropie momentul cand le vom da peste boturi cu maxima duritate; fara pic de ingaduinta pentru naravurile lor, fara a le permite sa traiasca din altceva decat o munca utila; nu vor? vom asista cu placere cum crapa de foame, isi dau foc in public, ii impusca Politia, etc; orice, dar sa se termine cu porcaria asta care ne face de rahat in toata Europa! repet: ori devin oameni respectabili, ori crapa! asta e solutia, si o vom aplica foarte curand; cine? noi, tot mai multi si mai bine organizati; veti afla restul cand vom considera necesar; daca Antonescu n-a putut, noi vom curata Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    Articolul "inteligent" (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:29)

    Maria [anonim]

    Vreau sa va spun ca am citit articolul eu si sotul meu care este italian, deci stam in italia si am ramas scarbiti.
    Sotul meu a trimis un mail cotidianului "il tempo", amintindu-i cat de buni crestini sunt, mame care omoara proprii copii, copii care isi ucid mamele, se ucid intre ei pt motive de mafie, dar cel mai mult si mai mult le aminteste cine a adus mafia in america si a terorizat america.
    Noi suntem oameni care muncim si ne sacrificam pt familiiile noastre, iar faptul ca suntm multi si ilegal aici nu zice nimic. Pt 20 de persoane delicventi romani care au intrat cu aprovarea lor, fac o generalizare exagerata.
    Eu sper sa-l dea afar pe acest ziarist, care nu are nici ce-a mai mica idee de ce vorbeste...E doar un rasist...sau fascist!?
  • 0 (0 voturi)    
    rasism (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:30)

    Radu [anonim]

    Cine va da in judecata ziarul Il Tempo pentru discriminare rasiala (folosirea termenului "razza" e pasibila de pedeapsa penala) se va umple de bani profitind de prostia jurnalistului AUGUSTO PARBONI
  • 0 (0 voturi)    
    pedofili ordinari (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:30)

    ender [anonim]

    pai daca acesti amarati de mamaligari au tupeul ordinari sa spuna asa ceva despre femeile care le trudesc in case, depre barbatii care (dovedit) le salveaza copii, despre persoanele care fac munca pe care acesti snobi ce se cred europeni o considera prea mult pentru ei, ce sa zicem despre un alt macaronar care vrea sa isi vanda fituitzca? romani, daca aveti vreun pic de coloana vertebrala, faceti o petitie catre acest MAE care se da rotund ca vrea drept la replica si cereti-i sa le dea peste bot tiganilor din peninsula. ei vin peste noi sa cumpere pamanturi, fabrici, femei, copii chiar, si acum au nesimtirea sa spuna asa ceva despre un popor care le-a pazit popoul timp de mii de ani, si care li-l va pazi si de-acum incolo, slavite fiind granitele UE din 2007...
    sa vedem cate raspunsuri cu Adevarat, ca ale nesimtitului dinainte, si cu "rusine sa va fie" o sa raspunda la acest articol....
    cu bine frati romani. sa va fie rusine daca bagati capul in pamant!
  • 0 (0 voturi)    
    vorbesc mafiotii (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:37)

    Alexandru Popescu [anonim]

    uite s-au gasit sa vorbeasca mafiotii. ca daca ar fi sa ii judecam dupa cati infractori italieni au speriat nu o tara, ci lumea intreaga, ar trebui sa le fie inchise granitele pentru un secol.
  • 0 (0 voturi)    
    No coment (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:40)

    LILIAKU [anonim]

    gizas !
  • 0 (0 voturi)    
    zau? (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:48)

    eftimie [anonim]

    Hai sa fim seriosi, Il tempo are 20 de mii tiraj, e un ziar care l-a si pupat in cur pe Nastase in 2004. Mi se falfaie de ce zice Il Tempo, acest Cronica Romana al Ialienilor. Ce dracu, exista ziare de anunturi mai importante ca asta. Acuma daca Cristoiu o sa spuna ca toti italienii sunt tiganii europei il baga cineva in seama in afara de noi.
    Hai la munca fratilor ca avem alte treburi
  • 0 (0 voturi)    
    Si care e problema? (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:49)

    dan [anonim]

    A spus-o un singur om, autorul articolului, e parerea lui. La italieni nu se practica cenzura ca pe aici. Acum vreti sa-i cenzurati si pe italieni?
  • 0 (0 voturi)    
    Si care e problema? (Marţi, 3 octombrie 2006, 21:49)

    dan [anonim]

    A spus-o un singur om, autorul articolului, e parerea lui. La italieni nu se practica cenzura ca pe aici. Acum vreti sa-i cenzurati si pe italieni?
  • 0 (0 voturi)    
    Mafiotii vorbesc! (Marţi, 3 octombrie 2006, 22:03)

    bebenautu' [anonim]

    ar trebui sa se faca, pe prima pagina a unui ziar de larg tiraj gen Romania Libera sau Evenimentul, o rememorare a ceea ce a insemnat migratia italiana ptr america, cum a inflorit mafia, al capone si perioada prohibitiei, toate nenorocirile gen tradare, omor calificat, rapiri, distrugeri etc de care au fost responsabili bandele de talhari (de clasa chipurile!!) italieni. Culmea e ca ei au fost ecranizati ca un gen de eroi, de deniro, pacino, brando, si regizorii scorsese (goodfellas, etc..), coppola (godfather etc..), depalma (scarface, mean streets etc..); cand te uiti la joe pesci cu cat naduf da cu bata in casino, te intrebi trebuie sa fiu simpatetic cu ciocanarii aia de italieni numai ptr ca ii joaca pesci si deniro sau pacino? f**k them o mie si unul de ani, tzigani care nu-si vad lungul nasului, ei au o problema cu violenta ca natie, CA LA EI AU CAZUT GUVERN DUPA GUVERN TIMP DE 30 DE ANI, LE-A LUAT DECENII SA ELIMINE OMORURILE DIN PENINSULA (MAFIA, SAU BRIGAZILE ROSII SAU CE PANA MEA MAI AU EI ACOLO), SI NU'S IN STARE SA'L INFUNDE PE CEL MAI CORUPT DIN EUROPA, PE BERLUSCONI!!

    sa se uite dreaq la ei mai intai, si dupa aia sa vorbeasca, ca aia de prin sud mai analfabeti si mai tarani ca aia n'am vazut in toata lumea (calabria etc)
  • 0 (0 voturi)    
    ... Ca-n aste mani mai curge un sange de roman (Marţi, 3 octombrie 2006, 22:38)

    Adrian B [anonim]

    Peste tot exista criminali,prostituate si alte genuri descrise in articol insa faptul ca acel "ziarist" afirma ca o intreaga natie e de lista neagra mi se pare,si este,exagerat.

    Si cei care spun ca italianul are dreptate ... vedeti ca v-a jignit si pe voi nu numai pe curvele pe care le vedeti pe strazi si stiti ca fac ce fac, nu numai pe tiganii care fac "show" prin capitalele lumii occidentale mutilandu-se si etc etc .... dar asta e probabil voi nu va vedeti si chiar va simtiti.

    Poate un astfel de titul ar fi o replica :
    "Acum ori niciodata sa dam dovezi in lume
    Ca-n aste mani mai curge un sange de roman "

    Imnul national al Romaniei
  • 0 (0 voturi)    
    Este o problema (Marţi, 3 octombrie 2006, 23:49)

    cucu [anonim]

    Dane....problema este ca cineva a aprobat publicarea articolului in ziarul respectiv.....deci nu e numai parerea unui om...ci a unui colectiv.
    Plus....daca de exemplu in Romania se scrie ceva rau de o minoritate...imediat sare toata lumea cu gura....Unde sunt reactile din presa italiana????? Nu este o scuza faptul ca ziarul respectiv e de 2 lei.
  • 0 (0 voturi)    
    Nostalgica Italie! (Miercuri, 4 octombrie 2006, 0:22)

    Cristi [anonim]

    Italia ar trebui sa se linisteasca deoarece in urmatorii 10 ani vom asista la o dezindustrializare accelerata a Italiei ceea ce va duce la o scadere drastica a locurilor de munca in Italia si la o accentuare a saraciei din ce in ce mai mare. Vom vedea dupa aceea multi italieni mult mai saraci decat majoritatea romanilor. Statistic vorbind in acest moment Italia este in colaps financiar. Asa ca peste 10 ani s-ar putea sa iasa chiar din Uniune sau sa renunte la euro.
  • 0 (0 voturi)    
    nu stiu ce sa mai cred (Miercuri, 4 octombrie 2006, 0:44)

    gabitza [anonim]

    intr-adevar, un articol e scris de un sigur om, dar trece prin mainile altor zece oameni, editori, redactori sefi adjuncti, redactori sefi, poate chiar directori. ca sa nu mai vorbim de interesele finantatorilor, sau a grupului de interese din jurul ziarului....
    de aici imi dau seama ca e foarte grava aparitia materialului...

    si totusi, ma intreb, cat la suta dintre romanii din italia nu se incadreaza descrierii facute de ziarist?

    oricum, faptul ca a generalizat niste caracteristici pentru intreg poporul.... este exagerat si rasist!
  • 0 (0 voturi)    
    Mda ... articol scris de mafioti (Miercuri, 4 octombrie 2006, 3:18)

    Roman2 [anonim]

    As intelege sa scrie articolul acesta cineva dintr-o natie mai aleasa (nu stiu care e aia); nu cineva dintr-o tara de mafioti unde Primul-Ministru este pus de mafioti (fapt pe care l-am aflat de la italieni) ...

    Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    Imcompetenta (Miercuri, 4 octombrie 2006, 4:48)

    Criss [anonim]

    @madnea si restul de partea sa
    Esti un frustrat care isi imagineaza ca daca tu nu esti destul de competent sa realizezi ceva in Romania, atunci nimeni nu este.
    Lasa-ma cu titlurile tale ca ma faci sa zambesc (ca si posturile tale de altfel). Stiu destul de bine despre ce este vorba.
    Cauta-ti o ocupatie, o viata, in loc sa umpli forumurile cu "realizarile" tale din afara tarii si incompetenta sistemului romanesc.
  • 0 (0 voturi)    
    jignire? (Miercuri, 4 octombrie 2006, 5:21)

    sofronie andrei [anonim]

    Uscaturile se vad mai usor decit ceea ce este bun, dar cind uscaturile sint si periculoase atunci produc reactii de genul artiolului citat. Asta e valabil in orice societate.
    Generalizarile le fac nu doar italienii dar si alte natii, asa ca indignarea nu-si are rostul. La baza se afla criza din societatea romaneasca si nu cea din Italia, din cauza careia romanii isi iau cimpii si se apuca de furat. In fond dorinta de imbogatire rapida e aceeasi la hotii romani din Italia sau la politicienii din Romania, doar ca unii au metode mai civilizate!
  • 0 (0 voturi)    
    unde e jignirea? (Miercuri, 4 octombrie 2006, 8:00)

    Om [anonim]

    Domnilor, jignire ar fi fost daca ar fi scris minciuni sau exagerari! Dar daca esti hot si cineva iti spune "hotule" nu se cheama jignire... eventual lipsa de delicatete.
  • 0 (0 voturi)    
    Asa este. (Miercuri, 4 octombrie 2006, 8:49)

    Noi [anonim]

    Ceea ce scrie in ziarele italiene este adevarat. Asa este. De fapt acest comportamet este atat de firesc in Romania incat noi nici nu-l mai luam in seama. Dar in occident (fie chiar in Italia) manelele date la maxim, semintele scuipate pe strada si indivizii "tuciurii" care se iau de fete pe strada sunt lucruri inacceptabile. Daca as fi italian si eu as lua o pusca si as gonii "ciorile" din "gradina" mea ...
  • 0 (0 voturi)    
    nazism (Miercuri, 4 octombrie 2006, 8:51)

    roman din moldova romaneasca [anonim]

    mussolini=hitler=autorul articolului
    aqr trebui sa plece romanii toti odata din italia sa vada broscarii cum e sa ramai fara slugi
  • 0 (0 voturi)    
    ... (Miercuri, 4 octombrie 2006, 8:53)

    CRG [anonim]

    Cand am mers in vara asta in Italia m-am simtit ca acasa... din doua motive:

    1. italienii sunt niste nesimtiti demni de "benchmarking" pe marginea asta..;

    2. Plin de "savanti si doctori docenti" exilati din Romania, de care mi-era mai frica decat orice alta grupare de imigranti...

    Cu totul alta situatie in Spania. Acolo consatenii se "disting" puternic de localnici..
  • 0 (0 voturi)    
    mda....... (Miercuri, 4 octombrie 2006, 9:10)

    iceberg [anonim]

    stiti ce e cal mai rau aici ....... ca noi romanii de rind , care ne trezim dimineata si mergem la un servici cinstit , si care mergem prin tarile astea asa zis occidentale doar sa vizitam cite ceva, sintem bagati in aceeasi oala cu toti hotii, manelistii si tiganii. si asta ca roman ce ma gasesc nu prea imi convine.
  • 0 (0 voturi)    
    Uite cine vorbeste! (Miercuri, 4 octombrie 2006, 9:15)

    Romulus si Remus Lupescu [anonim]

    Macaronarilor ar trebui sa li se aminteasca faptul ca au imbogatit tezaurul lingvistic mondial cu un cuvant cunoscut de la un pol la altul: Mafia! Mai aveti nevoie de alte comentarii? Se pare ca Lupoaica nu a avut lapte indeajuns si pentru Romulus si pentru Remus, asa ca, macar la micul dejun, stramosii redactorilor de la "Il Tiempo" sugeau la lup!
  • 0 (0 voturi)    
    Intoarcerea acasa (Miercuri, 4 octombrie 2006, 9:23)

    Rromanus [anonim]

    Asa cum fiii lui Izrael s-au intors pe pamantul daruit lor de Domnul cu mii de ani in urma, de ce nu ne-am intoarce si noi acasa la maica Roma? Italieni, pazea, se intoarce romanii! Si e multi!
  • 0 (0 voturi)    
    Cred ca s-au saturat de noi :) (Miercuri, 4 octombrie 2006, 9:37)

    Alex [anonim]

    O prietena care acum se stabileste definitiv in Spania mi-a spus ca acolo aproape saptamanal apar in zire stiri destre romani/romance care fura, se prostitueaza sau comit alte delicte. Cand a vizitat o puscarie, inainte sa ii dea datele statistice, administratorul si-a cerut scuze fata de ea si i-a spus ca 60% din cei inchisi acolo sint romani. De asemenea, a observat si comportamentul de prost gust al romanilor de pe strada.

    Referitor la Italia, o alta cunostinta a vizitat-o odata. Cand soferul a aflat ca e din Romania, a intrebat-o: ...si nu ti-e rusine sa spui asta?!?...

    Nu e de mirare ca au inceput sa apara si articole mai dure, cred ca deja au inceput sa se sature de romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Pozitie oficiala (Miercuri, 4 octombrie 2006, 10:13)

    adrianb [anonim]

    Este un ziar, nu o pozitie oficiala a Italiei. Ca orice ziar, care trebuie vandut, trebuie sa faca subiectul atractiv (probabil de aici generalizarea). Cele scrise sunt adevarate, falsa este, probabil?, amploarea fenomenului. Avem dreptul sa ne simtim lezati de generalizare, dar nu avem dreptul sa ne facem ca nu vedem acest tip de probleme, care chiar daca nu se intampla pe teritoriul Romaniei, tot ale noastre raman.....
  • 0 (0 voturi)    
    madnea - tocilar idiot si cu ifose...crescut doar de bunica lui (Miercuri, 4 octombrie 2006, 10:24)

    xyzz [anonim]

    amice, esti exemplul cel mai clar de om idiot...dupa felul cum pui problema...cat de tare esti tu ca ai ajuns sa fi un amarat de lector intr-o universitate in occident si crezi ca e ceva ce in familia ta nu credea nimeni ca va ajunge atat de departe...
    Sunt sigur ca te astepti ca cei ramasi acasa din familia ta sa-ti intinda intotdeauna covorul rosu cand te mai indupleci sa mai dai pe aici prin Romania.
    NU ESTI DECAT UN FRUSTRAT, probabil un tocilar neadaptat (lectori aici in Romania raman doar cei care nu se adapteaza la un loc de munca sau care sunt prea lenesi si bineinteles ca au bani de la mami/tati/bunicuta).
    Eu zic sa-ti scoti drak pampersu ala care ti l-a pus bunica cand erai mic - si pe care nu l-ai mai dat jos de atunci - si sa-ti deschizi ochii/mintea.
    Cu absolut nicio consideratie.
  • 0 (0 voturi)    
    mda....... (Miercuri, 4 octombrie 2006, 10:34)

    iceberg [anonim]

    stiti ce e cal mai rau aici ....... ca noi romanii de rind , care ne trezim dimineata si mergem la un servici cinstit , si care mergem prin tarile astea asa zis occidentale doar sa vizitam cite ceva, sintem bagati in aceeasi oala cu toti hotii, manelistii si tiganii. si asta ca roman ce ma gasesc nu prea imi convine.
  • 0 (0 voturi)    
    Si ei ne fura pe noi ! (Miercuri, 4 octombrie 2006, 10:40)

    Italienii sunt mai hoti! [anonim]

    Am lucrat la o firma Italiana in Bucuresti - Net Sol Engineering - firma de software ce nu si-a platit angajatii. (www.net-sol-engineering.blogspot.com) .
    Acesti italieni - importati de noi - au mai pacalit si alti angajati, prin alte firme, cu aceleasi metode. De ei nimeni vad ca nu zice nimic.
    E plina Romania de italieni hoti, ciorditori cu acte in regula, care profita de naivitatea si coruptia din RO.
    - Italieni ce au firme de confectii si platesc cu 3 mil./ luna femeile romance. Cand nu mai doresc sa plateasca, pur si simplu nu mai platesc.
    - Firma de software unde timp de 1 an, in mod deliberat nu s-au platit impozite si taxe la stat (sanatate, pensie, somaj) - culminand cu neplata efectiva a salariilor.
    - Firma de proiectare ce are datorie veche de 2 ani la salarii.(aceeasi patroni)
    Amenintari cu moartea la adresa angajatilor care au vrut sa dea firma in judecata.
    Procese intentate de angajati pentru recuperarea salariilor restante.
    Procese de calomnie intentate de firma italieneasca

    Cu activitatea asta se pot lauda italienii in Romania.
    A scris vre-un ziar romanesc despre asta ? Nu inca...
    Pai *utui dreptatea masii ! Asta-i dreptate ?
  • 0 (0 voturi)    
    Masuri urgente la nivel guvernamental! (Miercuri, 4 octombrie 2006, 10:44)

    dodo [anonim]

    Ambasadorul tarii noastre in Italia sa ia atitudine la nivel guvernamental si jurnalistul cu pricina sa fie tras la raspundere,de asemenea conducerea ziarului.
    Guvernul Romaniei sa ia masuri de restringerea emigrarii ptr.
    cetatenii care fug din tara din cauza saraciei.
    Sa li se ofere in tara alternative si sa nu mai fie lasati sa plece in occident,unde pot aduce prejudicii grave imaginii tarii.
  • 0 (0 voturi)    
    madnea - tocilar /// si cu ifose...crescut doar de bunica lui (Miercuri, 4 octombrie 2006, 10:46)

    xyzz [anonim]

    amice, esti exemplul cel mai clar de om ///...dupa felul cum pui problema...cat de tare esti tu ca ai ajuns sa fi un amarat de lector intr-o universitate in occident si crezi ca e ceva ce in familia ta nu credea nimeni ca va ajunge atat de departe...
    Sunt sigur ca te astepti ca cei ramasi acasa din familia ta sa-ti intinda intotdeauna covorul rosu cand te mai indupleci sa mai dai pe aici prin Romania.
    NU ESTI DECAT UN FRUSTRAT, probabil un tocilar neadaptat (lectori aici in Romania raman doar cei care nu se adapteaza la un loc de munca sau care sunt prea lenesi si bineinteles ca au bani de la mami/tati/bunicuta).
    Eu zic sa-ti scoti drak pampersu ala care ti l-a pus bunica cand erai mic - si pe care nu l-ai mai dat jos de atunci - si sa-ti deschizi ochii/mintea.
    Cu absolut nicio consideratie.
  • 0 (0 voturi)    
    DEMNITATE (Miercuri, 4 octombrie 2006, 10:47)

    Ionut [anonim]

    Fara a fi un nationalist sovin, dupa ce am citit articolul numitului Augusto Parboni m-am simtit profund jignit de acest xenofob ordinar.

    Voi protesta la redactia ziarului si va invit sa faceti la fel nu s acomentati aiurea pe acest forum.
    http://www.iltempo.it/section/index.aspx?action=contattaci
  • 0 (0 voturi)    
    madnea - tocilar idiot si cu ifose...crescut doar de bunica lui (Miercuri, 4 octombrie 2006, 10:55)

    xyzz [anonim]

    amice, esti exemplul cel mai clar de om idiot...dupa felul cum pui problema...cat de tare esti tu ca ai ajuns sa fi un amarat de lector intr-o universitate in occident si crezi ca e ceva ce in familia ta nu credea nimeni ca va ajunge atat de departe...
    Sunt sigur ca te astepti ca cei ramasi acasa din familia ta sa-ti intinda intotdeauna covorul rosu cand te mai indupleci sa mai dai pe aici prin Romania.
    NU ESTI DECAT UN FRUSTRAT, probabil un tocilar neadaptat (lectori aici in Romania raman doar cei care nu se adapteaza la un loc de munca sau care sunt prea lenesi si bineinteles ca au bani de la mami/tati/bunicuta).
    Eu zic sa-ti scoti drak pampersu ala care ti l-a pus bunica cand erai mic - si pe care nu l-ai mai dat jos de atunci - si sa-ti deschizi ochii/mintea.
    Cu absolut nicio consideratie.
  • 0 (0 voturi)    
    rusine!!!! (Miercuri, 4 octombrie 2006, 11:00)

    A [anonim]

    Eu cred ca in Romania sunt mai multi proxeneti italieni decat romani dar asta nu conteeaza. Binenetels ca sunt si oameni care sa duc la furat dar nu cred ca un om cinstit face astfel de lucruri. Parerea mer este ca italieni nu ne vor pt. ca suntem forta de munca usoara si le luam painea de la gura!!!!
    oricum rusine sa le fie!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Au dreptate si nu au in acelasi timp (Miercuri, 4 octombrie 2006, 11:03)

    TherVali [anonim]

    Fiecare padure are uscaturile ei, la noi se intample ca acestea sa emigreze, iar italia si spania sunt niste destinatii atragatoare. Atrasi de iluzia unor salarii atragatoare, foarte multi oameni cinstiti se duc acolo, pacat este ca totul nu se opreste in strainatate, cei care si-au facut averea pe cai mai putin legitime, acum se intorc in tara si isi continua "afacerile".
    Si totul se datoreaza fostului regim comunist. De ce? Simplu de fiecare data trebuia sa ai ceva spaga de dat, sa iei de la fabrica niste zahar sau saci de cartofi era ceva la ordinea zilei, si sincer de la ou pana la bou nu e mare distanta; de-aia avem atatia oameni "cinstiti" care sunt acuzati. La fel cu piratarea Windowsului, oamenii stiu ca e ilegal, dar pur si simplu nu constientizeaza asta. Tot ce pot spune e ca sunt mandru ca traiesc in Romania, si sunt roman, dar mi-e jena cand aia spun ca sunt romani.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania (Miercuri, 4 octombrie 2006, 11:12)

    Stefan Varsescu [anonim]

    Probabil ca este vorba de un cumul al tuturor intamplarilor mici, care, fiecare in parte, nu inseamna nimic...atata doar ca, atunci cand ele se aduna..., dar oricum acest articol trebuie considerat ca o opinie separata, a unei trompete gen Vadim si tratat ca atare , fara a lasa astfel de incercari sa creeze un climat de ostilitate fata de poporul italian; -haide-ti sa incercam sa-i invitam la "film":

    http://www.metacafe.com/external/mcc_playlist.asx?itemID=202755&fileID=-1&userID=1&clientID=1&version=&emailClientType=8192&os=-1&forwardFormatId=1&numberOfItemsReceived=-1&clientType=1&timeStamp=2006-09-29%2000:09:55

    ...vor fi surprinsi; -chiar vor refuza sa creada ceea ce vad despre Romania; -dati-le adresa de mai sus!

    Varsescu Stefan
  • 0 (0 voturi)    
    ROMANII DE VALOARE.. (Miercuri, 4 octombrie 2006, 11:34)

    nelu [anonim]

    ....au plecat de mult din Romania; au luat calea occidentului pt o viata mai buna. Din pacate, odata cu ei au plecat si o multime de tigano-romani care au poluat Vestul si au halit lebedele de pe lacurile venetiene (de ex.). Tinerii romanasi ramasi in Romania au ajuns extrem de frustrati din simplu motiv ca nu-i duce capul sa plece si ei sa se chiverniseasca pe undeva prin lume. Cine-mi spune mie ca se poate realiza in Romania, ori e ruda cu Becali, ori e tat'su plin de bani murdari, ori e coorva. Un om cinstit, muncitor, la locul lui NU se poate realiza in kakatul de Romanie din simplu motiv ca nu e apreciat la justa lui valoare. Sigur ca astia care au postat pe forum si care sustin ca sunt realizati in Romania au facut banii prin mismasuri si prostii.
  • 0 (0 voturi)    
    e o abureala.... (Miercuri, 4 octombrie 2006, 11:38)

    Matteo [anonim]

    e o vrajeala si o minciuna ... poate multi dintre voi nu stiti ca polonezii si rusii sunt cei mai rai din Italia, ei sunt organizati mai bine decat romanii si fac pagube mai mari decat noi...romanii fac micile gainarii..alea care se vad primele si care sar in ochi...va spun eu..care am stat aproape 2 anii in Italia..si am muncit cinstit si am trait cinstit...asa ca inainte de a judeca un om ascultati si alta varianta...daca cauti in bucuresti, jumate din traficatnti de droguri sunt italieni...si 1/4 din proxeneti sunt tot italieni..dar ei sunt deja in U.E...nu mai au probleme acum...probabil ca voi nu stiti da la fiecare buletin de stiri de la TG1 sau alt canal de stiri se aude cum mafia calabreza si napoletana a mai dat o lovitura sau a mai omorat pe cineva..da astea sunt lucruri care nu ajung la "noi"...pacat..pacat..pacat ca nu avem taria de caracter sa ripostam si sa spunem adevaru` gol golut...ne lasam improscati cu noroi doar pentru a intra in U.E...
  • 0 (0 voturi)    
    Petitie (Miercuri, 4 octombrie 2006, 12:48)

    Silviu [anonim]

    http://www.petitiononline.com/ro68it11/petition.html

    ... o atitudine pozitiva a unui grup de romani din Italia. Poate semnati si voi protestul ...
  • 0 (0 voturi)    
    prostia etnica (Miercuri, 4 octombrie 2006, 12:54)

    bogdan [anonim]

    "Sunt romanii, sunt cetatenii Romaniei care de ani intregi ne terorizeaza tara". Decupati din fraza de mai sus "romanii" si puneti "italienii" si obtineti felul in care se vorbea in America anilor '40 si Elvetia anilor '50-'60 despre cei care astazi se sufoca in prezenta imigrantilor romani. Crime, violuri, mizerie erau sinonime cu micile comunitati de italieni plecati din Peninsula din cauza saraciei... Ve suna cunoscut? Augusto Parboni manipuleaza un cuvint care a facut succes in sociologie si antropologie si care circula acum prin vocabularul jurnalistilor de doi bani, un termen care nu face decit sa produca reductionisme ieftine si ingustari rasiste. Finalul articolului, unde se spune ca femeile tinere din Romania - cu frumusetea lor estica (stie cineva ce inseamna "frumusetea estica" mai mult decit un stereotip gaunos?) spune mai multe decit orice despre neintelegerea in care pluteste nefericitu autor: adicatelea, frumusetea estica ar trebui sa fie gratuita pentru domnii in virsta amatori de singe tinar si astfel morala crestina ar fi respectata? Trec peste asta... Mi se pare cel putin ciudata publicarea acestui articol la nici o luna dupa ce ziarele italiene si occidentale au scris despre sclavii romani si polonezi de pe plantatiile cu tomate din sudul Italiei. Domnul Parboni este deja un erou: va fi luat in seama si va deveni faimos. Reteta e destul de simpla... Nu?
  • 0 (0 voturi)    
    Impresii (Miercuri, 4 octombrie 2006, 12:54)

    Cabernet [anonim]

    Am fost de 2 ori in Italia in concediu si am avut peste tot impresii bune despre italieni, exceptie orasul Roma. In Roma sunt exagerat de multi straini, foarte multi hoti, majoritatea vorbitori de limba romana. De cersetori sa nu vorbim pentru ca sunt absolut peste tot si 99% sunt rromi.Cred ca statul roman trebuie sa ia atitudine fata de asemenea articole. Politia italiana nu-si face treaba bine la ea acasa si hotii huzuresc.Sunt cele mai distrucitve asemenea articole la imaginea tarii si nu trebuie sa raspundem noi pentru gereselile concetatenilor nostri de acolo.
  • 0 (0 voturi)    
    italienii din Romania? (Miercuri, 4 octombrie 2006, 14:09)

    ioana [anonim]

    De ce acest ziarist nu comenteaza o si ce se intampla cu italienii care vin in Romania, cu pedofilii, cu batranii care se insoara cu fete tinere pentru a avea urmasi, cu retelele de traficanti de copii, femei, droguri, etc.?
    Parerea mea este ca si italienii sunt de vina. De Paste am fost in Italia, cu invitatie oficiala din partea unei prietene si am fost chestionata la vama de parca as fi fost infractor. In schimb tiganii, caci despre ei este in mare vorba, intra ca la ei acasa.
    Este un articol sovin si tendentios.
    Nu merita luat in serior.
  • 0 (0 voturi)    
    Greu de spus... Poate da, poate nu... (Miercuri, 4 octombrie 2006, 14:36)

    Raluca [anonim]

    Am citit cam toate parerile exprimate aici. Nu ma mira, dar ma dezamageste modul in care romanii din strainatate (marea lor majoritate) vorbesc si gandesc despre cei de-acasa; nu cred ca era aici momentul si cu atat mai putin ocazia, sa se laude fiecare prin ce tari a fost / traieste, cu cuantmul salariilor, sau cu durata de timp in care "s-a realizat" samd. Daca le este lehamite de Romania, este de inteles; si noua ne este... pentru ca traim zi de zi intr-o mocirla atat fizica, dar mai ales morala. Ce noroc si ce inspiratie pe ei, sa fi plecat in alte tari sa "se realizeze"...!!! Altfel, n-ar mai fi avut acum ocazia sa priveasca cu condescendenta si o oarecare detasare... la restul romanilor si sa le spuna "comunistilor, va meritati soarta!"...
    Mai xenofobi si mai rasisti decat cetatenii europeni sau americani la adresa romanilor, sunt chiar romanii "realizati" din strainatate...
    Parerea mea este urmatoarea: romanii in general, si Romania k tara, nu au simtul identitatii nationale, iar asta este unul dintre cele mai mari defecte... din punctul meu de vedere; pentru k asta denota lipsa de cultura a populatiei, lipsa simtului propriei valori, samd.
    Ziarele din Italia si din Europa de vest publica saptamanal articole defaimatoare la adresa Romaniei... Majoritatea celor care au raspuns aici s-au simtit jigniti, atinsi in orgoliu si in amorul propriu... dar de ce? Carevasazica, e Ok cand ne defaimam singuri si ne punem cenusa in cap, aproape mandri de celebrul deja fatalism romanesc, dar cand altii au reactii oarecum comparabile cu ale noastre... ne inflamam brusc. Ce chestie!
    NU sunt de acord cu ziaristul italian, pentru ca imi repugna ideea de a generaliza... A dat dovada de o lipsa de profesionalism crasa. La fel si redactorul sef, care a dat OK pentru print unei fitzuici de felul asta. Este oare vina lor, insa??
  • 0 (0 voturi)    
    Continuare... (Miercuri, 4 octombrie 2006, 14:37)

    Raluca [anonim]

    Eu zic da, si nu prea... De ce? Pentru k niciodata la TV sau prin ziare nu veti citi "un roman a salvat un copil din flacari", ci "un pompier a salvat un copil din flacari". Pe de alta parte, nu veti citi "un tanar de 28 de ani a jefuit X persoane in metrou la Milano" ci "un roman / albanez / ucrainean a jefuit X persoane in metrou la Milano". Toate astea in timp se aduna si dau nastere in subconstient unui val de xenofobie. Sunt ei de vina pentru asta...? NU!!!! De vina este Statul Roman, prin ministerul de externe, care NICIODATA nu a incercat sa raspunda inteligent si concret unor astfel de provocari. Din pacate, asta este adevarul. Parerea mea!
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii - "tiganii" italienilor (Miercuri, 4 octombrie 2006, 14:43)

    Baiazid [anonim]

    .


    Articolul italian este legitim. Atunci cand zi de zi, noapte de noapte imigranti din Romania (majoritatea ilegali) fura, se ocupa de prostitutie, talharesc si violeaza - nu poti sa nu ai o reactie pe masura. De fapt, reactia pe masura ar fi expulzarea sau puscaria. Din pacate au si ei destule probleme cu romanii, cum avem noi cu "tiganii". Si apropos, majoritatea cetatenilor romani din Italia sunt "romani" nu "rromi". Diferenta ar fi ca rromii cersesc pe strada si se ocupa de talharii violente, iar multi romani se ocupa de credit carduri, inselaciuni, furturi din magazine, trafic de marfa etc.

    Generalizarea ca romanii din Italia sunt hoti si se ocupa de activitati ilegale e aceeasi cu generalizarea ca tiganii din Romania se ocupa de hotii si activitati ilegale. Intr-un articol de presa se poate accentua generalizarea, chiar daca lezeaza sentimentele unora (evident ca nu toti romanii sunt hoti, ba mai mult, exista si o comunitate romana in Italia relativ onorabila).

    Problema de fond este urmatoarea: o parte semnificativa a imigrantilor romani din Italia se ocupa de talharii si inselaciuni. Observ cu tristete ca cei mai multi oameni care au postat aici nu au vazut problema de fond. In rest, tineti-o tot asa... mai ales cand aruncati anatema pe mafia italiana din america din anii 50. Da, italienii au facut prapad in America. Dar sa revenim la romanii criminali din Italia.

    Considerati deci ca romanii criminali din Italia fac bine ca ii pedepsesc pe mafiotii aia de italieni?




    .
  • 0 (0 voturi)    
    La Cosa Romania (Miercuri, 4 octombrie 2006, 14:49)

    Vade Retro [anonim]

    Poate nu ar fi rau ,daca tot ne injura atita italienii si daca romani sint asa de "rai" , ca sa se creeze crima organizata romaneasca in Italia gen Mafia, "Ndraghetta, etc.

    Se poate construi o organizatie bine construita cu "generali", "locotenenti", "soldati", etc. care controleze efectiv toate comunitatile romanesti din Italia.

    Rusii au genul acesta de crima organizata de mult timp, devenind foarte temuti astfel pina si Mafia italiana le-a luat frica.
  • 0 (0 voturi)    
    nationalism (Miercuri, 4 octombrie 2006, 15:26)

    dassein [anonim]

    iata nationalismul italian!
    Isi prefera propria mafie, decat mafia altor natii...
    mai bine sa fie omorat de un "frate" decat de un strain :P
    Foarte sanatoasa mentalitate...
  • 0 (0 voturi)    
    romanii ca brazii... (Miercuri, 4 octombrie 2006, 19:48)

    Kerekes Arpad [anonim]

    Deci si iatlienii si-au dat seama cate parale faceti...
    Apropos. In Australia etnia cea mai prezenta in inchisorile australiene sunt romanii...
    O natie de borfasi devenita de vreo 20 de ani. Virusul lui Ceaucescu a functionat.
  • 0 (0 voturi)    
    Nationalism (Miercuri, 4 octombrie 2006, 21:33)

    cucu [anonim]

    Draga Raluca,

    In multe posturi poti sa intrezaresti o urma de identitate nationala.....si mai ales refuzul de a fi identificati cu romanii care fac porcarii prin strainatate. Cat despre romanul Arpad.....cred ca v-ati intelege foarte bine cu domnul Tokes. Ca un fapt divers pt dumneavoastra, Australia a fost populata cu puscariasi de catre englezi...asa ca mai lasati-ne.

    Ca sa revenim la exemple pozitive:
    1. Pe scena operei din Londra danseaza o balerina romanca...toata lumea stie de unde e si toata lumea o aprecieaza
    2. Metroul din New York e proiectat de un roman
    3. La NASA lucreaza 5 romani
    4. Sistemul informatic al aeroportului din Frankfurt e proiectat de un roman
    5. De Eugen Ionesco a auzit toata lumea "buna".....chiar si francezii se bat cu pumnul in piept ca el de-al lor....insa este roman

    Si exemplele pot continua...............
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii NU SUNT Tiganii (Joi, 5 octombrie 2006, 9:20)

    popescu [anonim]

    Rusine pentru articol.Romanii nu sunt tiganii.
    Poate asa il vor intelege si pe VLAD TEPES!!!
  • 0 (0 voturi)    
    . (Joi, 5 octombrie 2006, 11:55)

    dan [anonim]

    Nu ar trebui sa ne mire prea tare, acest articol.Nu stiu citi romani din tara stiu sau au macar ideee depre se se intimpla in Italia,cum o duc si ce fac romanii acolo.Din pacate chiar detinem monopolul in meseriile acelea.Este un lucru bine stiut dar nu ne place sa-l recunoastem.In urma cu vreo 10 ani romanii faceau necazuri si prostii prin Germania.A urmat apoi Franta iar acum Spania si Italia.Eu sunt curios ce tara urmeaza sa ne cunoasca.
  • 0 (0 voturi)    
    Cioran (Joi, 5 octombrie 2006, 12:00)

    alex [anonim]

    Prec zicea Cioran, suntem inca la stadiul de "populatie" nu de "popor" in Romania...

    Sunt deci intru totul de acord cu ce zicea Raluca...

    "Parerea mea este urmatoarea: romanii in general, si Romania k tara, nu au simtul identitatii nationale, iar asta este unul dintre cele mai mari defecte... din punctul meu de vedere; pentru k asta denota lipsa de cultura a populatiei, lipsa simtului propriei valori, samd.
    "

    P.S. pt ala care era oarecum "indignat" ca francezii sunt mandri de Eugen Ionescu ca fiind "al lor" : Ionesco e jumate francez (dupa mama)....
    Mi se pare ca mai degraba noi, ne avand sau avand prea putine personalitati in cultura
    romaneasca incercam sa ne atribuim scriitori sau artisti de geniu, care in general nu au
    reusit sa "se realizeze" decat in strainatate... sau si mai rau, precum Cioran care detesta
    Romania, mai ales spre sfarsitul vietii.....
  • 0 (0 voturi)    
    Pt. Alex (Joi, 5 octombrie 2006, 12:43)

    cucu [anonim]

    Scuza-ma alex, insa nu reusesc sa inteleg punctul tau de vedere. Nu sustine nimeni ca suntem cei mai tari, sau ca Romania are atatea valori culturale de nu le putem duce. Altii insa sustin ca toti romanii sunt hoti si marlani.
    Eu cred ca trebui sa fim echidistanti si sa vedem si partea plina si partea goala a paharului......si asta daca dorim sa avem o discutie constructiva.....altfel ne pierdem timpul de pomana
  • 0 (0 voturi)    
    articolul aparut in "il tempo" (Joi, 5 octombrie 2006, 13:49)

    caty [anonim]

    consider ca este absolut jignitor ceea ce a aparut in presa italiana zilele acestea.ma simt personal ofensata ,cu atat mai mult cu cat sunt legata de aceasta tara direct.am o mama care ingrijeste una dintre batranele lor si un logodnic care se ajuta la pastrarea patrimoniului cultural italian.nu locuiesc in italia ,fiind inca studenta ,insa am vazut multe in nenumaratele mele vizite acolo.da ,italia este o tara minunata ,insa te simti ingrozitor cand unul de-al lor iti vorbeste de sus si te priveste cu ura...personal ,nu mi se pare atat de ciudat acest articol.chiar pot spune ca exprima vocea marii majoritati din populatia italiana!e trist cum numai cei care au de castigat de pe urma noastra sunt multumiti cu prezenta noastra acolo .oare cum se face ca italienii intreaba mereu de romani pt a le ingriji batranii ,pt a munci in constructii ,sau agricultura ,daca tot suntem o natie atat de periculoasa?!?!?!?!...si apropo de romancele care se marita cu italienii numai pt cetatenie si pt averea lor ,ce mai cauta ,va intreb pe toti cei care imi pot da un raspuns ,italienii in romania?ce mai cauta atatia italieni trecuti de prima tinerete in romania ,vanand tinere naive??de ce mai vin dupa ele...din pacate mai avem mult de indurat din partea unora care isi permit sa generalizeze intreg poporul roman ca o natie periculoasa si nefasta!ce mai pot sa spun e ca tine f mult de noi sa demonstram ca nu este pe deplin adevarat ce scriu ei.dar sa nu luam exemple negative ,sa nu protestam prin mijloace care sa le confirme afirmatiile.sa le demonstram ca avem multe de oferit ,prin cultura noastra ,prin tot ceea ce avem noi mai bun!!!
  • 0 (0 voturi)    
    nu toti hoti, desigur (Joi, 5 octombrie 2006, 15:22)

    Romano [anonim]

    Cunosc multi romanii aici la Roma (sunt cam 100.000 doar in capital italiei) si stiu bine ca e o prost minciune a zice ce romanii in strainatate sun toti hoti si violenti. Dar din pacate se poate sa intalni un numar destul de mare(in metro, in cateva cartierul periferic) de persoane asa (din nationalitate romana) care sunt urat de romanii cinstiti.
    Am citit ce cineva spune despre mafia etc.
    Attenzione! Roma nu e Palermo nici Sicilia sau Sud Italia si nu este desigur conoscuta intr-o lume pentru mafia!
    Aici cine protesteaza impotriva unor romanii hoti etc. nu este "nostalgic" a mafie siciliane. Toti romanii cinstiti ce locuiesc aici trebuie ca izola aceasta lumea care "da una cattiva immagine" romanilor in general.
    Scuzati daca nu vorbesc bine romaneste.
  • 0 (0 voturi)    
    @ Cucu (Joi, 5 octombrie 2006, 17:19)

    Raluca [anonim]

    Inteleg punctul tau de vedere, si probabil nu m-am facut eu bine inteleasa (deh! dc scriam perfect, eram scriitoare... :D).
    Ceea ce voiam sa subliniez erau de fapt 2 aspecte ale problemei:
    1. Unul intern, si anume lipsa unei identitati nationale a romanilor, exact asa cum a sesizat si Alex. Aici intra tot ce tine de cultura si autoaprecierea unui popor, si anume cunoasterea originilor, trecutului, valorilor, izbanzilor, esecurilor, istoriei, culturii, etc.; de abia dupa ce le va cunoaste, va aparea si patriotismul (nu nationalismul!!!!!) care e normal sa caracterizeze orice popor... acel "self esteem" daca vrei. Sa fim seriosi, in ceea ce priveste cultura si educatia suntem clar deficitari... (vorba reclamei cu Kafka...)
    Cand zici Franta zici "Liberte Egalite Fraternite", Tour Eiffel, Luvru.
    Zici Germania, te gandesti la corectitudinea si precizia lor.
    Zici Italia, te gandesti la pizza, moda, Mafia :D (k sa ma refer la chesti uzuale).
    Cand zici Romania... la ce te gandesti!?!!?
    2. Al doilea e extern, si decurge oarecum normal din primul: Atata timp cat nu esti (re)cunoscut prin partile tale poizitive, vei fi cunoscut prin cele negative. E logic. Si voila si Imaginea Romaniei si romanilor in strainatate...

    My point is:
    I.Una este imaginea (hoti, criminali, etc.), alta este realitatea (marea majoritate a romanilor din strainatate muncesc cinstit). Noi stim chestia asta, ei n-o stiu. CINE E DE VINA?
    II. Atata timp cat nici noi nu stim cine suntem, nu avem cum sa pretindem altora sa stie...
    Cam asta...
  • 0 (0 voturi)    
    broscar (Sâmbătă, 7 octombrie 2006, 18:43)

    marco [anonim]

    buna ziua, cum puteti vedea e foarte usor sa generalizezi...ma prezint, ma numesc Marco sunt insurat de 4 ani cu o romancuta de-a vostra si sunt cel mafios si broscar pe care mi-ati facut voi!! suntem de acord, ziaristul ala e un timpit dar voi printre comentariile voastre ce ati facut???? ati trecut gardul!! numai prostii am citit (in afara de niste exceptii) suntem toti mafioti?? bine...asta i parerea vostra..desigur e nu ma bag in chestiile altora..numai zic ca de dragoste pentru Romania am invatat limba vostra. Am un copil care este jumatate roman...si va zic voua ca Italia este o tara respectabila si primitoare! (cand vrea)
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Luni, 9 octombrie 2006, 16:12)

    Un roman [anonim]

    Rusine ... rusine acelor romani care se ocupa cu toate cele enumerate in articolul din "il tempo" . Pacat insa de ceilalti, majoritatea de fapt, care muncesc, vor sa munceasca si vor sa creeze pentru Romania o imagine mai buna, pentru aceia care au gasit un loc de munca aici, in Italia ma refer, s-au integrat intr-o tara complect diferita ca mentalitate si cultura, au gasit niste oameni care au incercat sa-i ajute, si-au facut prieteni, etc....
    Ti se inrosesc obrajii citind pentru a nu stiu cata oara in ziarele italiene "romani care au jefuit, au violat,au clonat carti de credit "

    Rusine... e tot ceea ce pot sa zic....(un roman care lucreaza in Italia, un roman care de multe ori ii e rusine sa zica ca e "roman")
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Luni, 9 octombrie 2006, 16:16)

    Un roman [anonim]

    Rusine ... rusine acelor romani care se ocupa cu toate cele enumerate in articolul din "il tempo" . Pacat insa de ceilalti, majoritatea de fapt, care muncesc, vor sa munceasca si vor sa creeze pentru Romania o imagine mai buna, pentru aceia care au gasit un loc de munca aici, in Italia ma refer, s-au integrat intr-o tara complect diferita ca mentalitate si cultura, au gasit niste oameni care au incercat sa-i ajute, si-au facut prieteni, etc....
    Ti se inrosesc obrajii citind pentru a nu stiu cata oara in ziarele italiene "romani care au jefuit, au violat,au clonat carti de credit "

    Rusine... e tot ceea ce pot sa zic....(un roman care lucreaza in Italia, un roman care de multe ori ii e rusine sa zica ca e "roman")
  • 0 (0 voturi)    
    Rusine (Luni, 9 octombrie 2006, 16:22)

    Un roman [anonim]

    Rusine ... rusine acelor romani care se ocupa cu toate cele enumerate in articolul din "il tempo" . Pacat insa de ceilalti, majoritatea de fapt, care muncesc, vor sa munceasca si vor sa creeze pentru Romania o imagine mai buna, pentru aceia care au gasit un loc de munca aici, in Italia ma refer, s-au integrat intr-o tara complect diferita ca mentalitate si cultura, au gasit niste oameni care au incercat sa-i ajute, si-au facut prieteni, etc....
    Ti se inrosesc obrajii citind pentru a nu stiu cata oara in ziarele italiene "romani care au jefuit, au violat,au clonat carti de credit "

    Rusine... e tot ceea ce pot sa zic....(un roman care lucreaza in Italia, un roman care de multe ori ii e rusine sa zica ca e "roman")
  • 0 (0 voturi)    
    CITITI CEVA IMPORTANT! (Luni, 16 octombrie 2006, 12:37)

    dris valentin [anonim]

    E dureros ce am citit!numai vrajeli si minciuni spuse de incultii italieni dak o fi asa sau de proastele sau prostii care iau bani sa scrie si sa faca rasa de rusine:(EX:romanii din sicilia sunt tratati ca sclavii muncesc in camp si mananca cu sobolanii si sunt sub piciorul albanezilor)DE CE VB.UNII CA SUNT TARI OARE?romanul nu mai e tare a ajuns un nimeni nu mai are mandria de a fi ala viteaz nu mai e unit e in stare sa linga fundul altuia sa se omoare unul cu altul pt.8EURO LA ZI:ZIUA(nu de 8 ore DE DIM.PANA CAND NU SE MAI VEDE AFARA NICI MACAR PE UNDE MERGE)
    AAA:SI DAK MAI SUNT SI ITALIENI CARE CITESC:sunteti un popor de nespalati si inculti nici macar nu stiti sa mancati sa va distrati sau altele;sunteti niste RETARDATI MINTALI:URASC ITALIA SI ITALIENII(pt.ca nu am vazut nici macar un suflet bun)numai sa mintiti sa radeti de altii.
    Iar guvernul asta de rahat cand dracu o sa faca ceva pt.tara asta sa ajunga macar la limita de a trai un trai decent orice roman sa nu fie nevoit sa suporte incultura tarii italiene de acum.Pt.ca sa vedem ce s-a face un italian care a avut o echipa sau un roman la munca de pe urma caruia manca(va muri de foame)
    NU VB.DE ALTE TARI PT.CA NU STIU INCA.
    PT romanii care mai sunt inca in romania dak plecati trezitiva fratilor si impunetiva ca salariu si ore de munca nu va bateti joc de corpul vostru!
    Si nu ii mai chematica nu sunt!Suntmai rau decat sclavii muncii,sunt sclavii inconstietei omenirii.
  • 0 (0 voturi)    
    x cititi ceva important (Miercuri, 18 octombrie 2006, 14:22)

    Daniele (italiano) [anonim]

    Esti doar un prost rasist roman. Dati aminte ca aici sunt multe SUTE DE MII de romanii si doar o minoritate este exploteazati sau victime de rasism.
    Dar tu esti un fost securist acum prost fan de Vadim Tudor o ceva asa, nu?
    Porta rispetto quando parli dell'Italia, ignorante.
  • 0 (0 voturi)    
    messagio per tutti gli italiani (Luni, 23 octombrie 2006, 17:54)

    leana [anonim]

    Italiani...la razza piu schiffosa che e mai esistita..piena di emmigranti che ora hanno dimenticato che hanno inventato e portanno ancora avanti la mafia , che sono nemici dichiarati del acqua e del sapone, che sono ignoranti al massimo e non sanno nemeno quali sono i paesi confinanti, che la loro scuola insegna solo come drogarti ..fare gite in Cuba se possibile , genitori che si lamentanno con la scuola che i loro bambini povereti che gia non sanno un cazzo hanno troppi compiti e qui mi permeto un grande e largo :-)))))))) e per finire ,visto che non conoscete nemeno una lingua straniera ,ho pensato scrivervi un messaggio da parte di un rumeno che e in Italia per i soldi che guadagna e non per il " bel paese " ( che tanto bello non e )...: ANDATE A FAN'CULLO TUTTI!
  • 0 (0 voturi)    
    noi suntem romani (Marţi, 28 noiembrie 2006, 12:45)

    alina [anonim]

    am foat in italia, am lucrat acolo ingrijitoare de batrine, stiu ca italienii sunt o rasa de rasisti. imi pare rau doar ca pentru o minoritate de romani care intr-adevar fac doar timpenii toti ne catologheaza prostituate, tilhari etc.
    imi pare rau ca o gazeta respectabila poate publica un articol ca acesta.
    acum ma intreb daca ambasada romaniei a citit acest articol si ce parere are.
    adesvarul este ca pentru un leu in plus noi ne pierdem deminitatea si stam mereu cu capul in jos pentru ca nu avem, dar nu trebuie sa uitam ca suntem totusi romani si ca oricine ar fi ei nu trebuie sa ne calce in picioare.
  • 0 (0 voturi)    
    comentariu (Duminică, 17 decembrie 2006, 1:15)

    georgianafilos [anonim]

    Pentru inceput,un om de presa care printr-o ironie a sortii, este un venerabil cetatean al unei tari ce se crede plina de intelectuali si al carei popor are un mare bagaj de cunostinte atata timp cat ei la ei in tara stiu ca atunci cand pleaca in concediu ei peaca sa vada oceanul ,nu marea.Nu mai vorbim de educatia, de omenia, de politetea, de bunulsimt.Nu putem decat sa-i laudam .Cunosc italieni care au venit la noi in tara pentru a lua fetele , a le exploata ,pentru a -si bate joc de poporul roman prin refuzul de a vorbi romaneste , prin infatuarea lor ,si prin mizeria in care zac,mizerie din toate punctele de vedere. Intai sa se uite la ei si pe urma sa acuze poporul nostru,pentruca ei nu se pot compara cu noi .Noi avem mult mai mult ca ei, avem de ce sa fim mandri.Avem oameni in toate punctele mari ale lumii, in fuctii de conducere , avem chiar si un om care le conduce lor M.A.F.I.A, adica cizma. Si cu asta mi-am incheiat pledoaria...
  • 0 (0 voturi)    
    articol jignitor (Joi, 21 decembrie 2006, 17:24)

    iris [anonim]

    Buna tuturor...imi aduc si eu umila parere si contrinutie la acest subiect...Poate daca fiecare inainte sa critice cand pe italieni cand pe romani sa puna umarul si sa dea un sfat legat de cum ar trebui sa se comporte multi dintre noi in public...acelor romani din jurul lor...poate daca am fi mai toleranti s-ar putea o convietuire nu doar coabitare....(locui impreuna)!Poate daca am incerca sa atenuam ura colegilor si concetatenilor nostri, preocuparea noastra a tuturor de a vedea in curtea vecinului(in acest caz a italianului)cum mananca si cum se distreaza totul s-ar misca mai bine.. Nu toti italieni sunt rasisti, exista ignoranta asa cum exista frica-motive care stau la baza atitudini poporului italian fata de noi..un pò di verita c'è in quel articolo...purtroppo. Poate daca si noi am incerca sa fim putin mai deschisi fata de cultura lor..sa nu ne inchidem in cartiere gen ghetou...Atat deocamdata!
  • 0 (0 voturi)    
    stati linistiti ei vad numai ce vor sa vada (Marţi, 9 ianuarie 2007, 13:31)

    mirela [anonim]

    ei vad numai ce nu le place la romani pt .ca ar fi prea josnic pt ei sa vada ca foarte multi dintre ei nu sunt in stare sa faca nici un sfert din ce facem noi .noi ne adaptam la orice fel de conditie, ei ar muri sa faca ce facem noi........."Noi" ma refer la cei plecati de acasa sa munceasca nu sa fure,etc....si au de zis si de noi sunt facuti asa nu-i putem schimba.......parlano tropo.....
  • 0 (0 voturi)    
    articol (Joi, 11 ianuarie 2007, 15:07)

    MARIANA coman [anonim]

    Rusine sa le fie celor care au constituit subiect pentru ziarul italian ,dar rusine sa le fie si jurnalistilor pt ca au denigrat toata comunitatea romaneasca din Italia si intreg poporul roman.Cei ce scrieti numai mizerii la adresa intregului neam italian ,la adresa culturii italiene care nu poate fi decat respectata nu sunteti departe de gazetarii de la "Il Tempo",mai bine v-ati tinea ideile in camara ca nu-s de dat publicitatii.Asa ne faceti si mai tare de ras .Intr-o mica masura acei care au scris au dreptate ,de unde nu faci foc nu iese fum .Stim cu totii ca de multe ori suntem obligati sa rosim pt ispravile unor romani certati cu morala si cu legea si nu e normal.Singura vina pe care o dau italienilor in general (exceeptie excrocilor) este aceea ca sunt prea toleranti cu delicventii si asta este mai mult treaba politiei si a autoritatilor competente.Nu e drept sa ne amestece pe toti in aceeasi oala.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt femeile din italia (Marţi, 6 februarie 2007, 14:34)

    deocamdata...anonim [anonim]

    am observat ca multe fete care sunt in italia majoritatea lor ia apararea rasei spurcate de broscari,si stiti de ce?pt ca majoritatea lor sunt combinate cu sclavi italieni...am vazut fete super dragute cu mosnegi de 60 de ani langa ele,lingandu-se prin baruri si discoteci,fete care ingit transpiratia bunicilor,jegul si carnea lor zbarcita.Toate astea pt un amarat de euro si 2..3..randuri de haine firmate.Unde va e mandria,nu va e rusine sa mergeti cu un catar marlan langa voi?va umflati in masinile lor decapotabile,de parca ar fi masinile voastre.Fete care pun botul la vrajeala limbistilor italieni,care le promit case,bani si o viata mai buna,si pana la urma multe dintre voi va alegeti cu NIMIC.Italieni marlani care stau in restaurant si se besesesc,nu conteaza ca e cineva langa ei.niste mizerabili,majoritatea dintre ei sunt niste mizerabili.MULT RESPECT PT BAIETII CARE CLONEAZA CARTI,CARE AI ARD FARA RETINERE PE FRAIERICII ITALIENI,care nu se injosesc pe 30 de euro la zii,si sa ingita pretentiile marlanilor italieni care nu au pic de cultura.Respect pt baietii care fac banii din vrajeala.. italia e singura tara care despart familii,majoritatea femei,care pleaca din tara sa faca bani..si mai apoi da de un catar de 60 si isi uita copii prin tara..si de dorul mamei se mierlesc...ce tot umflati rasa aia de cacat si tarfele penale romance care o sug pe 20 de spagete in plus,fata de cele 10 de acasa.Imi cer scuze ca a trebuit sa vb asa,ca prin ce am scris eu mai sus am injosit multe persoane,nu asta am vrut sa fac..doar ca multi ar trebuii sa se trezeasca la realitate si sa nu mai zica cuvantul ala inutil (merge...ce sa fac asta e...etc...)Multa bafta.
  • 0 (0 voturi)    
    hm>aceasta e, autodescriere (Joi, 23 august 2007, 16:00)

    cantemir [anonim]

    Tot ce vorbesc sunt lucruri care le au intalnit si ei
  • 0 (0 voturi)    
    ha ha ha (Miercuri, 5 septembrie 2007, 21:18)

    eu [anonim]

    un popor de pliticieni. toti sunt-eti zmei de-aia ati stat supusi si cu frica de comunism.unde ati fost an ani 80 zmeilor????????? .nu va mai vaicariti ca tot asa o sa stati .SUPUSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII III
  • 0 (0 voturi)    
    despre romani (Marţi, 11 noiembrie 2008, 9:29)

    melcujr [anonim]

    si lor li se intimpla acum exact ceea ce au facut ei americanilor cind au emigrat in state,parerea mea este ca ceea ce se intimpla este un curs normal al istoriei.
  • 0 (0 voturi)    
    Romania!!!!!!!!!!! (Miercuri, 19 august 2009, 15:40)

    Larisa [anonim]

    Romania e plictisitoare... O adunatura de oameni lenesi... si cei care au vlaga sunt legati de maini de societatea oarba si lipsita de talente q adevarat sustinute... Dar totusi...am putea fi renumiti prin... unicitatea noastra primitiva de a ne pastra in anonimat...

    Am analizat subiectiv fiecare ramura a romaniei, defectele si calitatile populatiei noastre... Am gasit k defect frica... si calitati... nu m-am obosit sa le retin...

    Cel mai dezbatut subiect la sedintele personalitatilor mele multiple a ramas pacea plictisitoare lipsita de adrenalina si spirit criminal....

    Oare dc nu avem criminali in romania? Nu oameni care isi omoara nevasta, sau drame gen Elodia... Ci criminali adevarati, care ucid de placere... gen.. Ramaru... ah... dupa ce ca Romania nu are criminal multi... nici pe astia nu stim sa ii pretuim ;))...

    Totusi, chiar dak pare morbid si sinistru, Romania sufera de un defect major in acest principiu :|... nu avem capacitatile negesare de a crea si dezvolta genii, criminali, celebritati, adica... oameni de varf, nu conteaza dak varful de jos sau de sus al societati... :))

    M-am hotarat.. am sa fac ceva eroic pt romania... am sa ma fac o criminala... Dar.. nu voi ucide fara rost... Poate... un fel de robin hood al criminalilor, ii omor doar pe cei rai... romania este mult prea incapabila pt a lupta impotriva unui criminal q iq-ul mai mare de 130.... nu imi trebuie decat o identitate ascunsa si niste cutite lungi :X... AUTORU: DIMA LARISA ///// , nu publicati pe alt site sau in alta parte fara sa imi cereti acordul!
  • 0 (0 voturi)    
    Romanii sunt criminali de top (Vineri, 1 octombrie 2010, 8:50)

    obiectiv [anonim]

    Ove Dahl, investigator sef al Politiei din Copenhaga: "Romanii nu au scrupule. Te vor omori pentru 100 de coroane (15 euro). E o cultura complet diferita decat a noastra. Romanii sunt cei mai bine reprezentati intre infractorii care vin din afara. De cand Romania a intrat in UE, problemele cu romanii au crescut exponential.Ei comit jafuri bancare, jafuri la domiciliu, furturi grave, cersesc si sparg magazineele - totul ".
    Rene Hansen, ofiter de la sectia pentru combaterea prostitutiei din Copenhaga: "Viata nu are aceeasi valoare pentru ei cum are pentru noi".