Laura Codruta Kovesi investita in functie

Procurorul general: "Vreau sa schimb imaginea Ministerului Public si o voi face"

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 5 octombrie 2006, 0:00



Cel mai tanar procuror general al Romaniei, Laura Codruta Kovesi este hotarata sa schimbe imaginea Ministerului Public si a anuntat evaluari in urma carora va face modificari atat de personal cat si in structura institutiei.

"Vreau sa schimb imaginea Ministerului Public si o voi face", a spus, joi, noul procuror general al Romaniei, in declaratia de presa de dinaintea ceremoniei de investire in functie.

Laura Codruta Kovesi considera absolut necesara cresterea eficientei procurorilor si specializarea lor pe domenii de activitate.

Ea a adaugat ca schimbarile pe care urmeaza sa le faca urmaresc eficientizarea activitatii institutiei si cresterea operativitatii activitatii.

Ministrul Justitiei, Monica Macovei i-a spus noului procuror general ca va trebui sa faca fata rezistentei la schimbare pe care o vor manifesta unii colegi si a asigurat-o de tot sprijinul sau.

Noul procuror general al Romaniei este investit, joi, in functie, dupa ce, la inceputul saptamanii, presedintele Traian Basescu semnase decretul pentru numirea sa in functia de Procuror General al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie.

Laura Codruta Kovesi are 33 de ani si a condus, din ianuarie 2006 Biroul Teritorial Sibiu al DIICOT.

Ea il inlocuieste in functie pe Ilie Botos, care si-a dat demisia in urma scandalului iscat de disparitia din Romania a lui Omar Hayssam.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


2096 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Go, girl!! (Joi, 5 octombrie 2006, 13:56)

    LauraC [anonim]

    Forte tinere si proaspete, dornice sa schimbe tot ce e urat in tara asta! De oameni ca ea avem nevoie!
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Codruta !!! (Joi, 5 octombrie 2006, 14:14)

    Chris [anonim]

    Go, Go, Girl !!

    Iti tinem pumnii, vom fi alaturi de tine !
  • 0 (0 voturi)    
    codruta (Joi, 5 octombrie 2006, 17:07)

    ciubotaru [anonim]

    Sa-ti dea Dumnezeu sanatate si putere!
  • 0 (0 voturi)    
    cosmetica (Joi, 5 octombrie 2006, 17:48)

    dani [anonim]

    Schimbarile de imagine nu insemna nimic, daca nu sunt insotite de schimbari de fond. Oricum, asteptam cu interes!
  • 0 (0 voturi)    
    Ar fi frumos sa nu fie o alta dezamagire (Joi, 5 octombrie 2006, 18:52)

    CristianC [anonim]

    Ce frumos ar fi sa poti pune o fatza europeana pe Institutia asta BALCANICA
    Mult noroc
  • 0 (0 voturi)    
    BALCANICULE (Joi, 5 octombrie 2006, 19:48)

    Chris [anonim]

    Lasa-ne si pe noi care SUNTEM aici sa avem sperantele noastre.
    Iti pute in Romania - uite ca drumul e liber ! Nu te mai opreste nimeni sa pleci, nimeni nu te judeca.

    CEI CARE RAMAN :
    - dupa 1945 "au ramas" cei care apoi, au umplut inchisorile. De ce ? Pentru ca dumnezeu a hotarat ca INTR-O ZI, comunismul se va sfarsi, si va trebui sa existe UN TRUP de oameni pe care EL sa se recladeasca NOUA ROMANIE
    - dupa 1989, "au ramas" - ca n-au avut incotro - o multime de "fosti". Acesti "fosti" au muncit in fabricile care acum sunt date lui Malaxa si altii, au CREAT Rompetrolul lui Patriciu, Combinatul Galati si Petrom-ul cu care ne-am "cumparat" aderarea la UE; astazi ei primesc "pomana" statului roman
    - astazi raman altii: tineri poate mai norocosi, poate mai indrazneti, poate mai LIBERI.
    Viitorul e al lor si al nostru.

    ASTFEL CA: - generatii dupa generatii, unii au ramas, altii au plecat -

    Si tu si eu - NOI toti - suntem creatia tuturor celor CARE AU RAMAS.
    Du-te tu acolo la europeni,
    Si fa ca Romania
    Sa devina si creatia CELOR CARE AU PLECAT
  • 0 (0 voturi)    
    Felicitation et bon courage! (Joi, 5 octombrie 2006, 21:42)

    Daniel din Sibiu [anonim]

    Felicitation et bon courage ! cum zic francezii... adica felicitari si spor la treaba in continuare!
    Ce ar fi important in viitorul apropiat : ca deciziile judecatoresti din Romania sa fie recunoscute in UE.
    Ar fi bine sa nu ne dea astia clauza de salvgardare pe justitie; se pare ca toti ne punem speranta in tine!
  • 0 (0 voturi)    
    Bafta! (Joi, 5 octombrie 2006, 21:57)

    emil [anonim]

    Sincer: bafta! Dar nici o sansa!
  • 0 (0 voturi)    
    O parte din nume, (Vineri, 6 octombrie 2006, 8:22)

    Aterina [anonim]

    si anume Kovesi se scrie altfel.Cei care mai scriu despre ea(eu nu vreau),trebuie sa-si modifice tastatura in asa fel ca acel " O " sa fie scris corect.
  • 0 (0 voturi)    
    chiar, Monica nu putea sa gaseasca (Vineri, 6 octombrie 2006, 10:28)

    valer [anonim]

    pentru postul asta vreun roman? trebuia musai sa aleaga din etnia alora ce vor autonomie?
  • 0 (0 voturi)    
    laura codruta (Vineri, 6 octombrie 2006, 12:12)

    iulian [anonim]

    foarte unguresc numele laura codruta, nu? in romana cum s-o traduce?
  • 0 (0 voturi)    
    Procuror genera (Vineri, 6 octombrie 2006, 12:34)

    Costel [anonim]

    Pe langa faptul ce este de apreciat egalitate de sanse pt femei,Codruta are sansa sa se afirme ca un lupator alaturi de Monica.SI SLAVA DOMNULUI CA A RE CINE LUPTA
    Nume sau sange unguresc?
    Ce conteaza daca e un bun profesionist.UNGURII NU S MAI SLABI CA NOI ROMANII SI TOTI STIM ASTA
  • 0 (0 voturi)    
    pt. 11-12 (Vineri, 6 octombrie 2006, 13:14)

    valer [anonim]

    11 - "kovesi" contrabalanseaza onomastica mioritica; ma distreaza ca adauga neaparat al doilea prenume ca sa sune mai romanesc
    12 - nu am pus in discutie nici competenta, nici integritatea persoanei; mi se pare insa cam riscant sa pui in asemenea functie pe cineva dintr-o etnie care nu nutreste sentimente prea afectuoase fata de statul roman in forma lui actuala - national, unitar
    • 0 (0 voturi)    
      codruta (Luni, 25 februarie 2008, 21:54)

      mimi [anonim] i-a raspuns lui valer

      imi pare rau sa vad ca vorbiti in necunostinta de cauza
      am jucat baschet cu laura codruta si crede-ma ca este romanca suta la suta
      nu cred ca putem condamna puterea iubirii si nu cred ca conteaza daca e sau nu romanca .este foarte desteapta si ambitioasa ,sunt mandra ca am cunoscut un astefl de om .
  • 0 (0 voturi)    
    SA TE AJUTE DUMNEZEU (Vineri, 6 octombrie 2006, 14:07)

    ionescu [anonim]

    SA TE AJUTE DUMNEZEU,LAURA CODRUTA KOVESI !
  • 0 (0 voturi)    
    pentru toti "romanii" (Vineri, 6 octombrie 2006, 15:12)

    dinu [anonim]

    Numele de fata al doamnei procuror general este Lascu. S-au va temeti de contaminare prin casatorie?
  • 0 (0 voturi)    
    lui dinu (Vineri, 6 octombrie 2006, 15:32)

    valer [anonim]

    si in caz ca se lasa cu bataie in zona Covasna-Harghita, poti sa juri ca respectiva Codruta va fi de partea etniei in care s-a nascut, nu de partea celei in care s-a maritat?
  • 0 (0 voturi)    
    Mult succes! (Vineri, 6 octombrie 2006, 15:49)

    ANCA [anonim]

    Avind in vedere ca este o romanca din Medias, casatorita, cu numele de fata Lascu, nu cred ca v-a avea probleme in activitatea sa.Unde mai pui ca tatal sau dl.Lascu face parte din breasla.
    Succes in noua functie.Asteptam schimbari!
  • 0 (0 voturi)    
    Sovini batuti in cap (Vineri, 6 octombrie 2006, 19:36)

    Cobra [anonim]

    Mai, dar multi mitocani (sovini) pe metru patrat. Adica, nu asteptati sa vedeti sa vedeti CE FACE, ci dati in ea pentru ca s-a casatorit cu unul CARE ARE NUME UNGURESC. Dati in ea DACA NU FACE TREABA. Papagalii dracului...
  • 0 (0 voturi)    
    pt. toleranti luminati (Sâmbătă, 7 octombrie 2006, 0:19)

    valer [anonim]

    daca va plac asa de mult de ce nu stati un pic in secuime sa vedeti ce bine va simtiti acolo;

    daca o alegea dintre sasi, bulgari, sarbi, armeni, etc., nu era nimic socant; dar Monica noastra n-a reusit sa-si gaseasca procuror pe gustul ei decat intr-o etnie ostila
  • 0 (0 voturi)    
    pt 19 valer (Sâmbătă, 7 octombrie 2006, 2:29)

    ASA ROMANI [anonim]

    da mai, asa suntem noi romanii, ai dreacu de toleranti luminati si : FOOOARTE INTOLERANTI cu intolerantii

    Got it ????

    AM INTRAT IN UE, TREZITI-VAAAA-TI !!!
  • 0 (0 voturi)    
    PARCHETUL SECTORULUI 1 TERGIVERSEAZA DOSARUL 11672 [P ] 2005 (Miercuri, 27 decembrie 2006, 11:05)

    Badici Constantin [anonim]

    Sarutmina doamna procuror general al Romaniei ,va aduc la cunostinta ca in data de 13 o9 2005 am reclamat la parchetul sectorului 1 bucuresti postul de televiziune antena 1 cit si pe mindruta lucial , stoiceascu alessandra , pe zaharia letitia cit si pe conducerea postului antena 1 pentre denuntare colomnioasa si ticluirea unei fapte neadevarate conf art 259 alin 1 si alin 2 din c p , materializindu-se in dosarul , 11672 [p ]2005 , dearece in data de 25 05 2005 ma acuzat pe postul lor de televiziune antena 1 intr - un mod scandalos ordinar si mincinos ticluindu-mi diverse scene scandalos de mizerabile ,ca eu as fi savirsit fapte penale . Astazi se implineste UN AN SI TREI LUNI , de cInd acest parchet al sectorului 1 bucuresti nu reuseste sa dea o solutie lepagala legindu-se mereu de acea inamovibilitate , dar in realitate este o tergiversare a achetei , oare pe cine apara acest parchet , poate reusit dumneavoastra sa aduceti o echipa menegeriala la acest parchet al sectorului 1 bucuresti care are curaj sa faca anchete adevarate si sa dea curs uitati cea mai elocventa dovada au trecut un an si trei luni si ni reuseste sai dea o solutie ? de ce oare ? se cunosc Autori , se cunoaste postul , care le este problema ?
    va las pe dumnavoastra sa judecati acest caz care se putea rezolva intr-o luna maximum doua luni . sarutmina
  • 0 (0 voturi)    
    rapire copil (Miercuri, 25 martie 2009, 13:38)

    iolanda [anonim]

    sunt din constanta.doresc sa pot lua legatura cu ministru de justitie si nu reusesc sa obtin legatura,nu gasesc nici o adresa de contact.mi sa rapit copilul de la scoala,am hotarare de incredintare definitiva si irevocabila,am depus plangeri la politie si parchet,dar nimeni nu ia nici o masura.copilul nu mai merge nici la scoala,il tin bunicii paterni sechestrat in casa,nu pot avea o legatura personala cu copilul meu,am fost sa-l vad,dupa mari insistente,au adus copilul de unde il tineau inchis,si arata foarte rau,nu era lasat sa vorbeasca cu mine nici cu altcineva din familia mea.va rog foarte mult cine ma poate ajuta sa iau legatura cu ministrul de justitie sau cu oricine este in masura sa ma ajute in acest caz. .va multumesc.
  • 0 (0 voturi)    
    Politica (Marţi, 4 august 2009, 15:55)

    Trandafir Stefan [anonim]

    Buna ziua, Vreau sa va spun ceva. A fost nevoie de omoruri pentru ca Ion Iliescu sa ajunga presedinte al Romaniei. Daca lui Ion Iliescu nu ii reusea actiunea din decembrie 1989 putea sa fie declarat infractor. Cind erau jefuite intreprinderile romanesti, presedinte al Romaniei era Ion Iliescu. Ion Iliescu si-a dezvoltat cu succes capacitatile infractionale. Gindirea lui Ion Iliescu din 1989 a stat in spatele unor infractiuni deosebit de grave. Ion Iliescu a fost seful celor care au distrus intreprinderile romanesti! Va doresc succes!
  • 0 (0 voturi)    
    ZIUA FEMEII MAGISTRAT CARE M-A DISTRUS (Duminică, 7 martie 2010, 17:46)

    CORNELIA GALAVAN [anonim]

    8 martie ziua femeii deci si a femeii magistrat ' gingase si sensibila cu spor de stres neuropsihic '.
    martisor inlacrimat pentru femeia magistrat procuror sau judecator care a fost vinovata de tragedia mea mai rau decat infractorul autor alccidentului rutier .
    record in justitie dedicat femeii magistrat.
    8 martie ziua femeii adica si a mea cornelia galavan sotie, mama si bunica infirma de 13 ani.
    pentru mine infirma in carje in urma unui tragic accident rutier petrecut in urma cu 13 ani in bucuresti si nesolutionat in mod echitabil nici pana in prezent (!?) are o conotatie speciala avand in vedere rolul ' femeii magistrat ' in malaxorul justitiei care m-a distrus mai rau decat accidentul propriuzis. femeii magistrat procuror sau judecator, inspector la consiliul superior al magistraturii sau consilier in ministerul justitiei sau chiar ministru dedic acest mic ' martisor-omagiu ' prin care vreau sa scot in evidenta 'sensibilitatea, tandretea, duiosia dar mai ales dragostea de oameni'. datorita femeii magistrat si 'sensibilitatii ' ei am stabilit un adevarat record in justitia romana demn de ' guiness book '.dupa 13 ani de cosmar petrecuti in ' malaxorul ' justitiei datorita solutionarrii inecitabile a dosarului penal atat pe latura penala dar mai ales pe latura civila, sunt prezenta la tribunalul bucuresti intr-un dosar in care imi cersesc dreptul la viata.
    am fost o naiva avand incredere in magistrati si inspecial in femeia magistrat. datorita modului in care a fost solutionata tragedia mea dar mai ales a efectelor devastatoare a proceselor fara de sfarsit in care marea majoritate a deciziilor si hotararilor judecatoresti au fost semnate de femei magistrat, dupa 13 ani de umilinta in care mi-a fost calcata in picioare demnitatea, regret ca nu am murit in accident. astfel femeia magistrat cu 'sensibilitatea'ei a transformat un accident stupid petrecut pe trecerea de pietoni in care o masina a facut o manevra de mers inapoi , intr-un act de justitie si mai stupid cu