Teodor Atanasiu ar putea fi repus in functie

de C.N.A.     HotNews.ro
Joi, 5 octombrie 2006, 0:00



Ministrul suspendat al Apararii, Teodor Atanasiu a aflat, joi, de la procurori ca, pentru niciunul dintre capetele de acuzare din dosarul sau nu au fost gasite elemente care sa arate ca a savarsit infractiuni pentru care sa inceapa urmarirea penala.

Ministrului i s-a comunicat ca ancheta s-a incheiat la nivelul Parchetului, dar solutia oficiala urmeaza sa o primeasca in zilele urmatoare.

Decizia nu este insa cea finala pentru ca urmeaza ca procuratura sa dea un raspuns oficial. Ultimul cuvant il va avea procurorul ierarhic superior care poate decide daca sunt sau nu suficiente dovezi pentru inceperea urmaririi penale a lui Atanasiu.

Traian Basescu asteapta decizia oficiala definitiva a instantei. Deocamdata, spune presedintele, decretul de suspendare din functie a ministrului liberal este in vigoare iar daca in 45 de zile Parchetul nu incepe urmarirea penala, seful statului va fi obligat sa revoce decizia.

Pe numele lui Teodor Atansiu au fost inaintate doua plangeri penale.

El este acuzat de consilierul prezidential, Adriana Saftoiu, de abuz in serviciu contra intereselor persoanei, dupa ce Atanasiu declarase, la jumatatea lunii iulie, ca stie de la Directia de Informatii Militare, ca Adriana Saftoiu ofera presei, "pe surse", informatii care sa il discretizeze.

O alta plingere a fost depusa de deputatul PSD, Eugen Bejinariu, membru in Comisia de aparare a Parlamentului, care a aratat ca Directia de Informatii a Armatei a incercat sa faca presiuni asupra parlamentarilor.

Traian Basescu l-a suspendat din functie pe Teodor Atanasiu, in 12 septembrie, pe baza articolului 100 din Constitutie si al Legii privind responsabilitatea ministeriala, "pentru a indeparta orice suspiciune de influentare a anchetei, avand in vedere declansarea procedurii de urmarire penala".

Ulterior, ministrul suspendat a cerut Curtii de Apel Bucuresti anularea decretului de suspendare din functie dar solicitarea i-a fost respinsa.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


126 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    NUP ? (Joi, 5 octombrie 2006, 17:03)

    ostashu' [anonim]

    Dar cind incepe urmarirea penala in dosarul Flota? Pe Basescu cine il mai suspenda? Nimeni, ca de-acum afla inainte tot de la Ochiul Saftoiu si Timpanul Maior!
  • 0 (0 voturi)    
    Cine a scris constitutia trebuie impuscat (Joi, 5 octombrie 2006, 17:50)

    Tatuka [anonim]

    Deci, o anomalie de zile mari din constitutia actuala face ca un ministru sa poata fi suspendat de catre presedinte pentru o anumita perioada. Evident, e o aiureala care nu ar fi trebuit sa existe in legea fundamentala si sper ca la urmatoarea constittutie sa fie scoasa.
    Ceea ce cred ca nu se stie este si ca presedintele la randul sau poate fi suspendat de catre parlament si ca pana la votul populatiei prin referendum pt pastrarea sau nu in functie isi pierde toate puterile. Evident, o alta aiureala.
    In ce priveste ministrul apararii, situatia lui este absolut de invidiat , el e -omul care nu poate fi dat afara-. Faptul ca omul se lauda cu fapte de politie politica si nu poate fi dovedit ca le-a facut, nu stiu daca il ajuta cu ceva; macar daca chiar le facea avea ceva "fapte" in spatele sau. Asa, omul iese cu o imagine de si mai mare looser decat avea, e .
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Tatuka (Joi, 5 octombrie 2006, 19:38)

    Tiberiu Cristea [anonim]

    Eu nu vad nimic in neregula. Presedintele, ca sef al statului, propune si numeste inalti demnitari si judecatori. In unele cazuri indeplineste doar o formalitate, in altele are puteri mai mari. Dar nu ti se pare normal ca un ministru pus sub urmarire penala sa fie suspendat din functie? Si daca se dovedeste nevinovat in fata justitiei sa fie pus inapoi? Si cine sa semneze decretul de suspendare, primul-ministru? E bine ca semnatarul sa fie presedintele, in felul asta marim panza de paianjen ce se tese intre puterile statului, cu presedintele la mijloc, ca mediator. Cu cat puterile in stat depind mai mult una de alta in luarea deciziilor, cu atat mai bine.

    Si ce legatura are suspendarea presedintelui din functie cu discutia actuala? Sau vrei sa ne impresionezi cu cunostintele tale de drept constitutional?
  • 0 (0 voturi)    
    cade o stea (Joi, 5 octombrie 2006, 19:40)

    bing bang [anonim]

    Totusi, cineva trebuie sa raspunda pentru acest scandal, cu o demisie.
  • 0 (0 voturi)    
    Adica (Joi, 5 octombrie 2006, 19:51)

    bbbb [anonim]

    a vorbit gura fara el, atunci cand a facut afirmatiile respective. Ar fi un gest de bun simt sa demisioneze, totusi ...
    Aduce un prejudiciu de imagine pe care nu cred ca PNL si-l poate permite.
  • 0 (0 voturi)    
    Urmari (Joi, 5 octombrie 2006, 20:43)

    Marius [anonim]

    Atanasiu, care se afla in relatii proaste cu diferiti de prin armata, probabil ca din cauza ca le-a deranjat afaceri sau mai stiu eu din ce cauze, ar trebui sa revina la MApN dupa care sa anunte ca demisioneaza, pentru ca intr-adevar nu are o imagine prea buna. Nu stiu daca pe drept sau pe nedrept, dar... acum nu mai conteaza.
    In plus, mai este cineva care trebuie sa dea explicatii pentru zelul de a suspenda inamici politici pentru indrazneala de a avea alte pareri politice decit persoana in cauza. Sa nu ne zica noua Basescu ca i s-a parut intemeiata plingerea propriului consilier si a lasat Justitia sa-si urmeze cursul, a fost clar o lucratura politica dubioasa, de un gust indoielnic, marca Basescu.
  • 0 (0 voturi)    
    Fiti seriosi! (Joi, 5 octombrie 2006, 20:52)

    Marianul [anonim]

    In locul PNL-ului n-as mai iesi cu astfel de exemplare in fatza.
    L-as lua pe Atanasiu asta si l-as ascunde, frate. Asa mai uita lumea de gafele lui. De aia i-a si "ars" Basescu cand a fost vorba de seful SRI-ului. Ce oameni capabili are PNL-ul? Ei defileaza cu alcoolicul de Orban si Antonescu? :) PNL, get real!
  • 0 (0 voturi)    
    Fratilor, nu mai scapam de bolovanul de Atanasiu (Joi, 5 octombrie 2006, 21:00)

    TR-istul [anonim]

    Of, uitasem de individ, cu fata lui de broscoi si creierul de greiere. Cred ca Basescu ar trebui sa-l lase pe Tariceanu sa numeasca pe oricine, si tanara sa nevasta daca vrea, chiar si pe madame bijboaca, numai sa scapam de individul asta. Cred ca rad aia din NATO cu gurile pana la urechi cand il vad pe elefantul lui Tariceanu pe post de ministru al Apararii.

    Interesant ca mandra sotzietate tzivila antrenata inregimentata de stejarei nu a sarit ca arsa cand asta a anuntat ca serviciile Armatei ii dau informatii despre ce fac aia la Cotroceni, nici cand a fost deconspirata actiunea de manipulare a ziaristilor si parlamentarilor condusa de serviciul secret aflat la dispozitia lui Atanasiu.
  • 0 (0 voturi)    
    demisia (Joi, 5 octombrie 2006, 21:00)

    marian [anonim]

    Atanasiu asta face de rusine armata ,ba ministru -ba ministru suspendat -apoi iar ministru .Ce e asta alba -neagra ? Daca Alba o stie (cu siguranta ) NEAGRA.....................

    ATANASIU asta a avut un slogan tare in campania din jud Alba :"Cu mine nu dati in gropi" Asa ca mare grija d-le Basescu cu el nu puteti da in gropi (adica nu puteti asa pur si simplu sa-l luati si sa dati cu EL in groapa ) ori cum are gura cam mare si i-o cam ia inainte ,vorbeste cam mult si eu nici odata nu-l inteleg pt vorbeste degeaba .
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu-l uitam pe Basescu (Joi, 5 octombrie 2006, 21:17)

    Micky [anonim]

    Avind in vedere ca aici e vorba de o raspundere penala care se dovedeste ca nu exista, Basescu ar trebui sa-si ceara scuze ca a suspendat aiurea un ministru.
    Nu e vorba daca Atanasiu e sau nu competent, asta ramine de discutat, chestiunea e ca presedintele si-a permis sa-si puna un consilier si un deputat PSD apropiat de golden blitz sa faca plingeri penale diverse ca sa poata el suspenda pe cineva.
    Dpdv legal e acoperit, cred, dpdv politic e o actiune cam jegoasa.
  • 0 (0 voturi)    
    min apararii (Joi, 5 octombrie 2006, 22:02)

    ionion [anonim]

    atanasiu a minimzat prin prezenta lui MAPN-ul, acest lucru nu mai poate continua.
    Punem pariu ca nu mai ajunge la "scaun"???
  • 0 (0 voturi)    
    Poate ca Presedintele isi va primi prima palma (Joi, 5 octombrie 2006, 23:25)

    Isidor [anonim]

    Se stie ca presedintele s-a inconjurat de femei frumoase (ascultati Accent!). Ma rog, pe care le considera el frumoase. Nu putea sa nu ii dea satisfactie Dnei Saftoiu si sa nu-l suspende pe Atansiu. Cand si-a dat seama ca nu ii poate da satisfactie totala i-a numit sotul intr-o functie draga lui. Va aduceti aminte melodia din anii '70 "Sotia prietenului meu"? Acum se pare ca vorbim de sotul prietenei mele, careia ii oferim contraservicii pe termen lung. Poate ca romanii isi vor da in cele din urma seama ca pentru Basescu nu conteaza decat camarila lui, de votanti il doare-n ...
  • 0 (0 voturi)    
    Care ministru? (Joi, 5 octombrie 2006, 23:34)

    OARE CINE [anonim]

    Care ministru sa fie repus in ...care functie?

    Cand va fi repus sau pus intr-o functie de ministru, abia atunci va fi ministru. Pana atunci NU Pun mana-n foc pentru el ca NUP ar insemna altceva decat: NU Pui mana pe functie!

    Daca ar avea nasul mai fin ar incerca sa vada cand expira termenul de depunere a plangerii impotriva solutiei de NUP, ca sa devina definitiva si sa fie transmisa Presedintiei. Mai are si Badalan o plangere, iar Bejenariu inca nu a spus ce are pe suflet. Poate are de gand sa (se) planga.

    Pana atunci este nerecomandat cardiacilor sa viseze ca de luni Atanasiu va vorbi altfel decat pe nas.

    Se va intampla ceva intr-o luni, dar nu se stie in care si nici ce anume. El ar putea visa mai degraba de marti in cele 3 ceasuri de adevar numai bune pentru valoarea lui, inca de neegalat.
    Oricum, as regreta ca PNL sa-l piarda de tot din Guvern, pentru ca, daca ar fi ramas, s-ar fi observat mai usor valoroarea reala a liberalilor, mai ales a celui care prefera sa-l mentina si sa se apere in caz ... (cu astfel) de catastrofe aproape naturale.
  • 0 (0 voturi)    
    Pisica si dulaul curios (Vineri, 6 octombrie 2006, 8:38)

    Lafonten [anonim]

    A fost odata o pisica sentimentala
    ce la voda statea in poala.
    Pisica ce nu era de rasa
    Fiind o oarecare bastinasa,
    Pe cind torcea cuminte
    Auzii ca un dulau
    I-a pus gind rau.

    O asculta cu incintare
    Ce zice ea in baie
    Si se uita-n doru-lelii
    Pe gaura cheii.

    Pisicuto,pis,pis,pis
    Te-am vazut azi noapte:un vis
    Te spalai,te pieptanai
    Si apoi dulce mieunai

    Pisicuta suparata tare
    De asemenea purtare
    Se adresa doamnei cu balanta
    Care ii inchise clanta:
    -Lasa pisicuto,nu fii rea
    Vine vremea rockului,vremea ta.

    Morala:De la Ialta pin,la Malta
    O mana spala pe alta.
    Curiozitatea e in toi
    Si la aste vremuri noi.
  • 0 (0 voturi)    
    pt cei care nu cuvanta... (Vineri, 6 octombrie 2006, 9:44)

    suca [anonim]

    in speta marius si isodor. ori este o singura persoana ori ori au aceeasi "scoala" ca prea folositi aceleasi cuvinte:)
    sa vezi reactii acum :)

    aberatii geni basescu si femeile frumoase, ca sa-si ceara scuze ca camarila lui basescu...
    nicio dovada niciun argument. vorbe aruncate gol

    de la plangerea consilierului pana la suspendare au mai fost niste pasi pe care vad ca-i omiteti intentionat.
    atanasiu nu stie nici sa lege doua cuvinte far un aaaa dar basescu e devina ca l-a suspendat. dovada ca a spus o tampenie mai mare ca el pt care singur trebuia sa-si dea demisia. dar unde nu-i minte ce sa ceri?

    plus ca basescu a demonstrat ca legea e proasta dar nimeni nu incearca sa obeserve asta. de ce ar observa pana la urma.
    e mai usor sa duci campanie de denigrare decat sa faci ceva constructiv.
    e mai bine sa-l primesti pe patriciu in birou si s-o iei pe macovei la rost si sa dai apoi in macovei ca n-a vrut sa se conformeze.
    punem pariu ca daca macovei asculta de sef acum era prima pe lista comisarilor europeni?

    dar nu, ne cramponam ca basescu e inconjurat de femei frumoase.

    in fond eu ma bucur daca se-ntoarce atanasiu la minister, usor usor pnl se-ngroapa. si vb de pnl lui patriciu pt ca io-s votant pnl.
    dai afara oameni care critica conducerea pnl-ului dar pastrezi oameni care critica alianta si oameni care mai mult de sef de echipa la faur nu are cum sa fie conform IQ-ului
    asta e...
  • 0 (0 voturi)    
    Sageata... (Vineri, 6 octombrie 2006, 11:09)

    Io [anonim]

    Daca va fi asa si Atanasiu va fi repus in functie (cu care e paralel si nici nu o merita, fie vorba intre noi!) lui Basescu o sa-i intre Sageata liberala exact acolo unde vroia el in campanie (intre timp s-a razgandit se pare) sa traga "sistemul ticalosit". Cred ca va fi o lovitura nu numai in bot dar si de imagine pentru marinar care se dovedeste ca e un om cu scopuri foarte joase, de razbunare si satisfacere a orgoliilor domanelor din jurul lui! Pe mine unu poate sa nu mai conteze la viitroarele alegeri! O sa fiu totusi curois care ar putea sa ii mai fie mesajul!
  • 0 (0 voturi)    
    BATAIA (Vineri, 6 octombrie 2006, 13:37)

    VTRRD [anonim]

    BAH - unde-i nu-i cultura e bataie in batatura !

    Ca in Romania ! In special in politica romaneasca unde idiotii sunt la kil !
  • 0 (0 voturi)    
    Hatrului Suca (Vineri, 6 octombrie 2006, 20:44)

    Isidor [anonim]

    Iti aduci aminte cuvintele lui Basescu despre Elena Udrea? "Am vrut sa am o femeie frumoasa langa mine!" Ce vrei mai mult? Am sugerat sa asculti Accent (melodia lor e superba). In privinta dotarii intelectuale a susamintitei ce putem spune mai mult decat ca este prietena cu presedintele Norvegiei (vezi emisiunea lui Turcescu, unde a fost invitata). Ce putem intelege din declaratia presedintelui coroborata cu prestatiile apropiatilor sai? Ca-si doreste femei frumoase (da' sunt ..., da sunt ..., refrenul Accentului) . Ce intelegem din faptul ca Cocos asfalteaza? Ca experienta Golden Blitz coroborata ca casatoria cu Elena = camarila. Ce spune Basescu despre aceleasi contracte inainte de alegeri? Isi iau tainul (era vorba despre contractorii straini). A venit la putere si, ca un patriot (da' mai vajnic patrihot) ce se afla, tainul nu mai merge catre strainataturi ci catre prietenii sai. DUmnezeu sa ma ierte dca gresesc. A propos de sinceritatea lui Basescu mi-a ajuns ce am vazut la TV: bea cu Becalli (cin'se-aseamana se'aduna!) apoi se suie la volan (si fara centura). NU recunoaste ca a baut si nimeni nu il suspenda pana la lamurirea cazului. Pe Ministrul Apararii in schimb fugim sa il suspendam ca a suparat o frumoasa din camarila si un tovaras de drum!
  • 0 (0 voturi)    
    Noapte generalilor (Marţi, 17 octombrie 2006, 20:10)

    rotud [anonim]

    Daca Atanasiu nu ar fi fost un ministru corect cred ca politrucii lui Basescu si Badalan ar fi umplut pagina ziarelor.Cred ca asta este soarta oamenilor carora le pasa de banul public.Privesc in aceste zile ziarele si nu-mi pot raspunde la intrebarea :De ce Badalan daca era corect si onorabil cum se da nu l-a informat pe cumnatul sau Marcel Sanpetru adj procuror general de incalcarea legilor de catre atanasiu.Stie dl badalan ca este infractiune prevazuta de CP neinformarea procurorului despre savarsirea unor infractiuni?
    Dl Basescu ar trebui sa-l suspende pe berceanu si pe cel de la munca si protectie sociala si atunci voi crede ca este echidistant.Pana atunci mai este.Ar fi o lovitura de imagine.Sunt sigur ca dra procuror general va infirma solutia data de catre procurorii militari din dorinta de ai fi pe plac Presedintelui si nu pentru ca io cere.As dori ca atanasiu sa se intoarca la minister pentru ca vom mai afla cum se fura banul in armata.Scrieti ca este modest intelectual dar nimeni nu aduce argumente.Eu o sa dau unul criticilor:Dupa 90 nici un ministru al apararii nu a avut curajul sa-i deranjeze pe generali.Nu furau si ei si toata lumea era multumita.Acum atanasiu si bineinteles vasilescu lupta si toata lumea spune ca sunt prosti.Haideti sa ne hotaram ce dorim ministri corecti sau borfasi?Uitati-va la berceanu fura dar il doare in 14 .Stie ca nu are ce sa i se intample.Ar trebui ca multi sa analizeze cazul badalan.Nu tine la nesfarsit.Apropo spuneti-i lui Vasilescu ca mai are treaba.Una io dau eu:Vanzarea benzinei co 71 de la stoc in 2000 catre SC PILOT SA .Pret licitatie 8700rol ,pret platid de SC PILOT SA 1000 ROL/LITRU.IDEM AFACEREA TOFAN