Potrivit unui sondaj CURS

Traian Basescu ramane cel mai apreciat politician

de D.C.     HotNews.ro
Joi, 5 octombrie 2006, 0:00



Presedintele tarii isi pastreaza prima pozitie in topul celor mai populari politicieni, arata un sondaj realizat de CURS. Seful statului este urmat in preferintele electoratului de Theodor Stolojan si de Mona Musca. Cel mai putin apreciati sunt Adrian Nastase, Marko Bela si C.V.Tudor.

Astfel, 67% dintre subiectii sondajului au declarat ca au o parere buna despre seful statului iar 30% dintre acestia au o parere proasta.

Locul doi in acest top, este ocupat de Theodor Stolojan care este apreciat pozitiv de 55% dintre respondenti, in vreme ce 34% si-au exprimat o opinie negativa fata de consilierul prezidential.

Mona Musca a pierdut noua puncte fata de sondajul anterior, plasandu-se pe locul trei in topul celor mai populare personalitati politice.

Locul patru este ocupat de Gigi Becali apreciat de 50% dintre respondenti.

Liderul PSD, Mircea Geoana, este apreciat de 48% dintre subiectii sondajului.

Premierul Calin Popescu-Tariceanu se afla pe a sasea pozitie, cu 47% opinii favorabile si 46% negative, situandu-se inaintea presedintelui PD Emil Boc, cotat 46% pareri bune si foarte bune si 33% pareri proaste si foarte proaste.

Cel mai putin apreciate personalitati din top sunt Adrian Nastase (64%), Marko Bela (60%) si Corneliu Vadim Tudor (52%).

Sondajul a fost realizat in perioada 18 septembrie - 2 octombrie 2006 si are o marja de eroare de +/-3%.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


146 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Popor de masochisti! (Joi, 5 octombrie 2006, 23:32)

    Isidor [anonim]

    Cred ca rezultatele acestor sondaje de opinie ar trebui insotite de IQ-ul celor care au participat la sondaj. Negruzzi saracul a cuprins cel mai bine modul romanesc de a gandi (... da' multi!). Dupa 45 de ani de comunism sa fie votate in sondaje personaje celebre colaboratoare ale securitatii nu poate fi considerat dect masochism. Acum poate si altii vor intelege de ce deconspirarea a venit pre tarziu. Cei mai tineri votanti de azi habar n'au de ce a insemnat comunismul... Ei considera ca musca e cool (un fel de Andreea Balan a politicii). Este demn de amintit ce a sustinut un participant la o emisiune de week-end realitatea TV: "Daca becalli ar participa la sondajul cel mai bun doctor, cel mai bun scritoor, etc, ar iesi pe pozitia 1!". Oamenii din emisiunea respectiva s-au comportat normal si l-au facut pe impostor sa paraseasca sala. Participantii la sondaje ii invita pe securisti sa intre in politica si le promit credinta pe viata. Nu as fi crezut sa spun in viata ca mi-e rusine ca sunt roman. Incet, incet ma apropii de afirmatia asta. Fiecare popor are conducatorii pe care-i merita ... Ceausescu, Iliescu, Musca, Trustul Dunarea, etc.
  • 0 (0 voturi)    
    Ce ti-e si cu sondajele astea (Joi, 5 octombrie 2006, 23:40)

    Claudiu [anonim]

    In primul rind rezultatele lor sint intotdeauna discutabile. Ca sa nu mai spunem de faptul ca practica ne omoara. Cunosc oameni care iti spun in fata ca-l iubesc pe Basescu de nu mai pot dar atunci cind mergeau la vot stampila o puneau tot pe PSD. Acum o parte din acestia vor "emigra" catre Becali si Vadim.
  • 0 (0 voturi)    
    Vorba unui antevorbitor, (Vineri, 6 octombrie 2006, 8:18)

    Barbunul [anonim]

    Cred ca suntem "masochisti"!!
    Dupa atatea gafe si comportare total neadecvata ,,,normal",nu se poate ca acest BISNITAR sa mai fie nici in vis in mintea unora -da sa-l si mai voteze. Lipsa unei anume culturi politice face ca sa avem conducatorii pe care ii avem.
  • 0 (0 voturi)    
    Democratie (Vineri, 6 octombrie 2006, 9:46)

    Eugeniu [anonim]

    ...Si totusi ii invit pe antecomentatori sa se gindeasca la originile ,,democratiei'', unde cei ,,multi dar...''au rolul lor.
    Sa inteleg ca acesta ar fi rolul elitelor, numai sa conteste pe cei vremelnic ajunsi la conducere ?!...
    Nu cred ca,intr-o democratie mai putin ,,originala'' ca la noi,elitele au rolul de a ,, indesa norocul in c... poporului cu forta"...
    Ce-i opreste pe oamenii destepti si capabili sa candideze si sa cistige increderea ,,prostilor" si sa-i conduca mai bine spre prosperitate ?
    Cred ca toate campaniile electorale ar trebui sa se incheie ca la anumite casatorii, cu:,,cine are ceva de zis, sa vorbesca acum, sau sa taca 4 ani''...,ca oricum degeaba vorbim...
  • 0 (0 voturi)    
    e real sondajul (Vineri, 6 octombrie 2006, 9:49)

    cortez [anonim]

    Degeaba tot incercati sa il denigrati pe Basescu. Sondajele astea spun tot si e f probabil ca multi care au incredere in el nu sunt de acord cu atitudinea si comportamentul lui in anumite ocazii dar ceea ce conteaza cu adevarat e ca face ceva in Romania ca sa mearga lucrurile mai bine. Eu sunt unul din cei care am completat un sondaj de genul asta si va asigur ca nu sunt incult sau needucat si l-am trecut pe Basescu pe primul loc (am facultate si lucrez intr-o companie mare). Probabil ca unii ca Patriciu investesc bani grei in a platii tot felul de specimene sa scrie ceva de rau de Basescu insclusiv pe forumuri.
  • 0 (0 voturi)    
    Becali si arhivele secu (Vineri, 6 octombrie 2006, 10:10)

    Dan [anonim]

    Nu, prieteni, nu este o reactie normala sa-i dai atata atentie lui Gigi Becali incat sa-ti pierzi firea, sa te enervezi si sa-i faci, astfel, capital de notorietate. Cea mai potrivita reactie in fata unui astfel de personaj este, dupa umila mea parere, ignorarea binevoitoare. Am fost sincer dezamagit atunci cand un critic binecunoscut, in aceeasi emisiune, s-a coborat pana la a intra in confruntare verbala cu nea Mihai Viteazu' de Varza Acra... Si sunt perfect de acord, in alta ordine de idei, ca desconspirarea fostilor turnatori vine prea tarziu. Daca am fi avut vointa politica de asanare a vietii politice pe vremea punctului 8 de la Timisoara, acum clantzaii cu staif ar fi fost poate mai discreti. Pe mine, cel putin, m-a naucit dezamagirea provocata de istoricul de joasa turnatorie al Monei Musca. Traiasca absenteismul de la vot, de-acum incolo !
  • 0 (0 voturi)    
    Nu pot sa cred (Vineri, 6 octombrie 2006, 10:34)

    alx chivan [anonim]

    Exista exemple in istorie. Niste zurbagii ca viitorul Henrc al v-lea al Angliei sau Becket au devenit , unul un mare rege, celalalt un stralucit aparator al credintei. Pot sa cred ca turnatoarea Mona Musca s-ar putea converti intr-un politician cu actiuni benefice pentru Romania. Dar nu pot sa cred ca din Gigi Becali poate iesi ceea ce crede el ca ar putea fi in politica. Pe unde se plimba oare mintile ratacite ale romanilor?
  • 0 (0 voturi)    
    ce e val, ca valul trece (Vineri, 6 octombrie 2006, 11:17)

    ddd [anonim]

    Si Iliescu a fost foaaaarte apreciat la vremea lui. Ba, primele alegeri, cele din '90 le-a castigat cu 80% . Pe atunci exista in piata revolutiei un grup de galagiosi care il acuzau ca "mintea poporul cu televizorul". Deh, niste "golani". Asa si Base, azi e pe val, face mascarada la teveu si poporu' i se inchina supus. Ca si in cazul lui Ilici tot prin puterea tv-ului isi fascineaza supusii, dar acum spectacolul trebuie sa fie deplin, altfel telecomanda romanului de rand il schimba pentru columbeni, monici, nicolete luciu, manelisti, fotbalisti si alti meseriasi. Imi vine sa cant ca in filmului lui Mitulescu: Tzara noastra, tzara noastre..ca o pajiste albastra
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj CURS (Vineri, 6 octombrie 2006, 11:42)

    doina [anonim]

    Nu sunt de acord cu d-l Dan! Alex Stefanescu a facut foarte bine ca i-a spus lui Becali lucruri pe care probabil nu indrazneste sa i le spuna nimeni. Sunt convinsa ca isi plateste consilierii gen Dan Pavel pentru a-l lauda tot timpul.
    In ceea ce priveste Traian Basescu: nu sunt anti dar nici fan, insa nu cred ca este omul providential pentru Romania. Mai ales ca stiu oameni, fosti colegi de marinarie, care mi-au spus multe despre el inca din anii '90. Si sa nu uitam,ceeace se pare ca s-a intimplat, ca d-ul Basescu era in 1990 ministrul Transporturilor si n-a ordonat oprirea trenurilor cu mineri ci din contra.Cit priveste Mona Musca, cind mi-a spus o colega,tot prin '90, niste lucruri rele despre ea si sotul ei, am catalogat-o drept rauvoitoare. S-a dovedit ca avea dreptate! Faptul ca a crescut din nou in sondaje denota ,asa cum zicea CTP-ul, ca "poporului roman ii lipseste fibra morala".
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj curs (Vineri, 6 octombrie 2006, 12:12)

    fimia [anonim]

    basescu ramane un om pragmatic cu un discurs coerent si la oibiect de aceea multi dintre romani inca au incredere in el. pacat ca nu are mai multa putere executiva...eu l-as fi preferat ca prim ministru...oricum dupa cate aud prin cercuri diverse Becali castiga din ce in ce mai multi adepti...la el faptele pe care le-a facut sunt relevante si cantaresc mult in optiunea electoratului...faptele vorbesc, nu avem ce mai spune, a demonstrat ca poate schimba lucrurile...discurs nu are dar eu una m-am saturat de demagogii de dupa 1989 care au tot vorbit academic - asa cum Becali nu poate face - si nu au realizat nimic. Eu am incredere ca poate schimba Romania, Becali are putere financiara si e curat prin credinta, are si el pacatele lui dar acestea nu il vor impiedica sa devina un conducator. Are curaj si prin asta e maret.Si e filotim. Asta cred eu si imi doresc sa ajunga la putere sa curete tara de rele.
  • 0 (0 voturi)    
    Becali presedinte? un motiv in plus sa emigrez (Vineri, 6 octombrie 2006, 13:30)

    Stefan Doru [anonim]

    Cred ca asta ar fi cea mai buna gluma. Pai daca Romania ajunge sa fie condusa de unul care nu are nici macar 12 clase, vom ajunge o tara din lumea a IV-a. Chiar nu mai avem intelectuali, ingineri si oameni cu minte care sa faca treaba? Recunosc ca avem o clasa politica de toata jena, dar pana la a pune in discutie posibilitatea ca un fost oier sa ajunga presedinte e prea mult.
    Ce stie Becali sa faca? Sa strige, sa injure, sa faca afaceri nu tocmai curate. Becali stie poate sa conduca un club de fotbal. Dar sa conduci o tara e cu totul altceva. Iti trebuie diplomatie, inteligenta, carisma, trebuie sa fii respectat de ceilalti. Becali nu are asa ceva.
    Scopul acestor sondaje este de a manipula opinia publica; Becali este trecut in toate sondajele ca un posibil raspuns, lumea il bifeaza pentru ca a auzit de el si pentru ca e satui de ceilalti de pe lista. Cota de popularitate a lui Becali creste de la un sondaj la altul si de la un meci la altul. Cand vin alegerile, toata aceasta cota de popularitate va fi transferata catre un alt prezidentiabil ( in speta Basescu). Deci?
    Traim in Romania.
  • 0 (0 voturi)    
    desertul romanesc in UE (Vineri, 6 octombrie 2006, 13:41)

    desert [anonim]

    Domn Presedinte - sunteti tare.

    La fel de prost ca ceilalti.

    Manipulati la fel - mintiti la fel - va miscati la fel.

    Probabil ca sunteti "protejat" de aceeasi derbedei ca ceilalti care s-au perindat la "carma" tarii.

    Maturizati-va bah ! Ca dupa integrare o sa ne manance astia pe paine pe post de desert !
  • 0 (0 voturi)    
    Vox populi, vox boi (Vineri, 6 octombrie 2006, 20:39)

    Tembelus Valahicus [anonim]

    Baselu e cel mai tare! :) Sondajul e real. Din pacate, dorul de Tatuc nu dispare cu una cu doua...
    Naspa e ca un individ care a recunoscut intr-o emisiune Tv ca a facut bisnita/contrabanda cu blugi si tigari in timpul lu' Ceasca (asa s-a "opus" :) el sistemului cumparand ieftin de "afara" si vanzand scump la fraierii din tara) a ajuns sa fie presedinte. Si nu oricum ci dupa ce a dat masura capacitatii in functia de ministru al transporturilor si in cea de primar, in care nu a facut decat sa dea din gura...
    Si mai Cortez, daca tot ai facultate, adik esti cult, de ce nu ne canti tu ceva frumos, eventual "OTara, Un PartiD, Un Presedinte!". Ce zici?
    Hai sa traiti bine!
  • 0 (0 voturi)    
    sondaje (Sâmbătă, 7 octombrie 2006, 13:55)

    sile [anonim]

    I-as sfatui pe toti flacaii astia care au ceva de comentat sa faca un partid (cat mai mare daca s-ar putea) si sa indrepte lucrurile in tara.Promit sa fiu primul care o sa-i voteze.
    Sau daca nu sunt in stare sa faca un partid sa intre in partidele existente si sa schimbe din interior aspectul acestora.
    Daca insa cei puri stau deoparte sa nu se mire de ce li se intampla!
  • 0 (0 voturi)    
    sondaj curs (Sâmbătă, 7 octombrie 2006, 23:33)

    ipse [anonim]

    domnilor,cota de popularitate este una normala,tinand cont ca este singurul presedinte capabil pe care l-a avut romania in ultima jumatate de secol.problema nu este basescu,ci este urcarea in sondaje a lui becali.nu pot sa cred ca in tara ''majoritatea'' domina chiar asa.vorba lui lapusneanu:prosti dar multi.eu cred ca sunt chiar mai multi decat isi poate inchipui un om normal.oare mai exista?domnilor,daca unul ca becali sau vanghelie vor ajunge sa ne conduca,eu cred ca singurul lucru bun pe care il putem face,este o sinucidere colectiva.este strigator la cer.si cred ca si mai strigator,este faptul sa vezi cum un imbecil ca tariceanu se tine de scaun in detrimentul unui popor pe care credem noi,il reprezinta.
  • 0 (0 voturi)    
    popor de idioti (Sâmbătă, 7 octombrie 2006, 23:40)

    emilio [anonim]

    nu vad de ce becali i-si face atatea griji cum ca el nu a fost securist;haideti sa fim sinceri:pe cine interesa un amarat de cioban?ce rau putea sa aduca tarii un incult care nici macar nu stie sa lege doua cuvinte.astea sunt poftele lui.el nici macar de informator nu este bun,ganditi-va ca nimeni nu avea timp sa-i scrie lui notele informative.Becali,lasa-ne!si asa suntem noi batuti de soarta.
  • 0 (0 voturi)    
    basescu (Joi, 19 octombrie 2006, 17:18)

    Pompiliu Barbu [anonim]

    Apreciat de cine fratilor? S-a intors lumea cu c....-n sus? Ati inebunit cu totii? Imi vine sa plec la Bujumbura!
    Daca Basescu este cel mai apreciat politician probabil eu sint cel mai bun papa.