Noile tarife la jumatate de pret pentru cursele Tarom

de C.N.A.     HotNews.ro
Duminică, 8 octombrie 2006, 0:00



Compania Tarom a redus la jumatate pretul biletelor pentru unele curse interne. Pasagerii vor putea zbura mai ieftin, spre mai multe destinatii din tara intre care Sibiu, Timisoara, Cluj, Baia Mare, Suceava incepand din 15 octombrie.

Potrivit companiei, calatoriile dus-intors vor avea urmatoarele preturi:

•Targu-Mures - 71 EUR
•Suceava - 73 EUR
•Bacau - 73 EUR
•Sibiu - 78 EUR
•Baia Mare - 81 EUR
•Iasi - 82 EUR
•Satu Mare - 83 EUR
•Timisoara - 91 EUR
•Oradea - 92 EUR
•Cluj - 98 EUR

Decizia Tarom de a reduce la jumatate pretul biletelor pentru cursele interne vine dupa ce ministrul Transporturilor, Radu Berceanu declara ca firma va trebui sa reduca preturile daca vrea sa reziste pe piata dupa ce Romania va adera la UE.

Ministrul considera ca serviciile Tarom sunt invechite iar compania nu va putea face fata concurentei, dupa aderare:

" trebuie sa-i trezeasca cineva din visul acesta...Tarom-ul foloseste o strategie de marketing din 1966, nu din 2006...este absurd".

El a adaugat ca daca acest experiment va da rezultate, am putea plati pentru o cursa interna Tarom doar o treime din cat platim acum. Reprezentantii companiei spun insa ca nu stiu nimic despre o asemenea decizie.

Ministrul a explicat ca reducerea costului biletelor de avion face parte dintr-o strategie de marketing mai avantajoasa pentru Tarom care acum practica tarife nejustificat de mari pentru cursele interne.

Ministrul ne-a declarat ca se va putea zbura la jumatate de pret cel putin pana la sfarsitul anului pentru a se vedea daca mai multi pasageri care cumpara bilete ieftine pot aduce un profit mai mare decat cativa calatori isi permit acum sa ia bilete mai scumpe.

Totodata, Berceanu a precizat ca Tarom pregateste o strategie noua pentru cursele externe care sa vina in sprijinul romanilor care traiesc in Portugalia, New York, Beijing si Bankok.

In 2005, Tarom a realizat o cifra de afaceri de 250 de milioane de dolari si un profit de doar trei milioane.

Compania Tarom a fost scoasa la privatizaare in 2000 insa aceasta a fost amanata din lipsa ofertelor.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


2529 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Beijing si Bankok ?! (Duminică, 8 octombrie 2006, 16:31)

    Mihai Vianu [anonim]

    "Totodata, Berceanu a precizat ca Tarom pregateste o strategie noua pentru cursele externe care sa vina in sprijinul romanilor care traiesc in Portugalia, New York, Beijing si Bankok."

    Beijing si Bankok ?! Cati romani traiesc in Beijing si Bankok? Ma gandesc ca daca Tarom este de vanzare poate le-o trece prin cap romanilor din Beijing si Bankok sa puna mana de la mana si sa-l cumpere ei. Cica:

    "Compania Tarom a fost scoasa la privatizaare in 2000 insa aceasta a fost amanata din lipsa ofertelor."

    Well, no wonder...
  • 0 (0 voturi)    
    Chiar au fost reduse presturile? (Duminică, 8 octombrie 2006, 18:18)

    L.T. [anonim]

    Nu prea cred ca e mai mult decat fum fara foc... Am intrat pe site-ul tarom acum 2 minute(8 oct 06, 18:10) si un bilet dus-intors Timisoara -- Bucuresti costa pe 28 octombrie... 743 RON. Asta e ceva mai mult decat 91 de Eur...Sau o fi 91 de Eur fara TVA+ taxe de aeroport duble fata de cele de pana acum+ taxe de procesare....
  • 0 (0 voturi)    
    preturi ilogice (Duminică, 8 octombrie 2006, 18:29)

    body [anonim]

    e evident ca politica de stabilire a preturilor se mentine.biletul pana la cj e 98 de eu, cu 27 mai mult fata de tg mures..curselor care au ceva pasageri li se stabileste un pret mergand pe acelasi principiu "hai sa-i incaltam". care e rata de ocupare a curselor cj-buc-cj? daca tot se stabilesc niste peturi care se vor ok macar sa aplice aceeasi politica pt toate destinatiile.
  • 0 (0 voturi)    
    Curse externe (Duminică, 8 octombrie 2006, 18:41)

    Edi [anonim]

    Beijing si Bankok pentru a ajuta micul-mare trafic de componente electronice poate, ca dealtfel numeri pe degete cati romani au domiciliul stabil acolo.
    Da... o cursa peste Atlantic ar fi super. Poate vechea Monteal - New York. Tinand cont ca traiesc mai mult de 100.000 romani in cele doua metropole ar fi mai mult decat binevenita.
    Malev-ul si CSA-ul isi permit "luxul" asta.
  • 0 (0 voturi)    
    Astea-s preturile la jumatate? (Duminică, 8 octombrie 2006, 19:40)

    Radu [anonim]

    Recunosc ca nu stiam ce preturi aveau astia inainte, dar ma sperii cand vad preturile la jumatate.... in tara!!! Pai nici nu o sa ma interesez cat costa biletul pana in Paris...
  • 0 (0 voturi)    
    Politica de mafiot à la imbarliceanu (Duminică, 8 octombrie 2006, 20:40)

    Radu ïmbarliceanu [anonim]

    Cum mama naibii poate mafiotul ala craivean de la transportui sa fixeze un pret cu 20 de € mai mare pentru CLUJ decat pentru SATU MARE, cand sunt cu 200 de KM mai putin ?
    Mafiot dintr-un partid de mafioti: pe mare (Bashila) si in aer (Imbarligaceanu)
  • 0 (0 voturi)    
    sunt aceleasi tarife (Duminică, 8 octombrie 2006, 22:20)

    dan [anonim]

    Eu am intrat pe site la tarom acum 2 saptamani si am gasit o cursa buc-timisoara-buc cu doar 400ron. daca cauti anumite zile si anumite ore gasesti si acum ieftin. E adevarat ca daca vrei sa pleci sambata si sa te intorci duminica, acum costa ceva peste 800ron. Preturile difera foarte mult de la o cursa la alta si suma de 91euro nu imi spune nimic pentru ca nu stiu cu ce sa o compar.

    Asa cum am mai spus de multe ori, parerea mea este ca ziaristii care scriu aceste articole nu se informeaza suficient (sau deloc). nu ne-au lamurit cu nimic care sunt ieftinirile.
  • 0 (0 voturi)    
    PRETURI ABERANTE PT CURSE INTERNE (Duminică, 8 octombrie 2006, 23:02)

    alexander the great [anonim]

    Exemplu: Skyeurope opereaza pe Bucuresti -Roma cu 22,50 euro cu toate taxele. Este adevarat ca e low-cost,dar nu da dreptul companiei Tarom sa fie o companie HIGH-COST!!! Este jenant, dle Berceanu !
  • 0 (0 voturi)    
    Da ! (Luni, 9 octombrie 2006, 1:02)

    viox [anonim]

    Ce bataie de joc !
  • 0 (0 voturi)    
    NU a fost reduse deloc (Luni, 9 octombrie 2006, 2:19)

    ardeleanul [anonim]

    Nuuuu au fost reduse inca biletele. Cine vrea, am imaginile salvate cu preturle de acuma citeva zile si de astazi 15 oct de cind ar fii trebuit sa fie reduse. Deci.....am dovada d-lor zaristi.
  • 0 (0 voturi)    
    9 oct (Luni, 9 octombrie 2006, 8:30)

    sebastian [anonim]

    stimate coleg, azi este 9 octombrie!!!
  • 0 (0 voturi)    
    9 oct (Luni, 9 octombrie 2006, 8:49)

    peter [anonim]

    stimate sebastian, ai auzit de rezervare ?
  • 0 (0 voturi)    
    Cum ramane cu taxele de aeroport? (Luni, 9 octombrie 2006, 10:53)

    Victor [anonim]

    Ar fi foarte tare daca s-ar intampla acest lucru si am putea merge la bucuresti cu 90 de euro dus-intors. Intrebarea mea este cum ramane cu taxele de aeroport. Acestea sufera vre-o modificare, raman aceleasi sau cresc?
  • 0 (0 voturi)    
    rezervare (Luni, 9 octombrie 2006, 11:20)

    sebastian [anonim]

    nr de telefon la tarom Oradea, 0259 431918

    pret Bucuresti - Oradea 2.300.000 lei vechi din 15 octombrie.
  • 0 (0 voturi)    
    Bilete Tarom (Luni, 9 octombrie 2006, 11:38)

    Papa [anonim]

    cica cu 3 mil dus-intors...m-as mira
  • 0 (0 voturi)    
    Sa fim seriosi! (Marţi, 10 octombrie 2006, 21:37)

    Just Me [anonim]

    Preturile asa la jumatate mi se par OK, chiar prea mici! Tineti cont ca e vorba de aviatie si de viata si siguranta voastra in acel avion. Cu 2 euro ati mai fi asa siguri pe acel avion si acea companie?!
    Daca s-ar umbla si la taxele de aeroport, preturile ar fi si mai mici.
    In pretul biletului intra mai multe: carburant, taxe de aeroport pt. avion, taxe pt. pasageri, catering-ul, misiile si salariile pilotilor si stewardeselor, intretinerea avionului si amortismente, etc
    Sa fim seriosi! Credeti ca la o companie low-cost toate biletele din acel avion costa 22 de euro?! Esto o vrajeala de marketing ca sa atraga prostimea. Doar citeva locuri, pina-n 15% sunt la pret redus. Ajungi la un moment dat, daca-ti iei biletul cu citeva zile inainte de cursa sa dai pe el mai mult ca la Lufthansa!
    La TAROM daca intri pe site-ul lor cu macar o saptamina inainte de data de plecare iti poti lua si acum bilete pina-n 100 de euro. Ideea este ca intoarcerea sa fie peste weekend si ca ei sa mai aiba locuri in avion. Pe cursele interne opereaza cu citeva avioane ATR care au doar 48 de locuri. Problema lor abia acum va apare, lasind biletele la jumatate de pret, nu vor mai putea face fata solicitarilor din lipsa de avioane.
    Si la urma urmei nu toata lumea trebuie sa circule cu avionul! Ar da faliment cei cu microbuzele si CFR-ul. Nu ai 100 de euro pentru un bilet de avion, dai 30 de euro si mergi cu trenul! Chiar daca faci 8-10 ore in loc de 50 de minute...
    Pasagerii recalcitranti sa se mai uite si-n oglinda! O data cu biletul de avion nu au cumparat si drepturile asupra avionului si a insotitoarelor de bord, care trebuie sa suporte cu stoicism toate mitocaniile care li se intimpla in avion. Am zburat cu avionul si-n tari mai civilizate si comparativ cu pasagerii lor, va zic sincer ca atitudinea romanilor lasa mult de dorit. Iar calitatile serviciilor in avioane Tarom nu sunt chiar asa de rele pe cit lasa altii impresia pe aici. Zburati si cu alte companii si va veti convinge!
  • 0 (0 voturi)    
    taxa de aeroport (Sâmbătă, 4 noiembrie 2006, 18:43)

    valerica [anonim]

    As vrea sa stiu ce reprezinta taxa de aeroport, este diferita de la n aeroport la altul, functie de ce?