Prima editie a Campionatului Mondial de alergare pe sosea s-a desfasurat duminica, 8 octombrie, la Debrecen, in Ungaria.

In cursa feminina de 20 km, Constantina Tomescu a pierdut pentru doar 2 secunde titlul de campioana mondiala in favoarea olandezei Lornah Kiplagat! Pe echipe, Romania a ratat de putin o medalie, timpii cumulati ai primelor 3 atlete din Romania (Constantina Tomescu, Luminita Talpos si Lidia Simon) fiind de-ajuns doar pentru locul 4, dupa Kenya, Etiopia si Japonia.

A fost o cursa de record mondial, timpul de 1:03.21 al lui Kiplagat fiind cu 5 secunde mai valoros decat mai vechea performanta a britanicei Paula Radcliffe.

Constantina Tomescu, campioana mondiala la semi-maraton in 2005, s-a instalat inca de la start in fruntea cursei, fiind urmata indeaproape de Kiplagat, de japoneza Fukushi si de alergatoarele din Kenya Edith Masai si Rita Jeptoo.

Dupa 4 km, ritmul infernal impus de Tomescu i-a fost fatal japonezei Fukushi, care nu a mai reusit sa tina pasul cu celelalte atlete din frunte. Urmatoarea care a cedat a fost Masai, in jurul kilometrului 6.

La jumatatea traseului, devenise limpede ca lupta pentru intaietate se va da intre Constantina Tomescu si olandeza naturalizata Lornah Kiplagat. Cele doua au inregistrat timpi de record mondial la toate cronometrarile intermediare.

Sprintul lui Kiplagat de pe ultimii kilometri a fost decisiv in victoria olandezei, care astfel a pus mana pe recordul mondial de 1:03.21 si pe substantialul premiu de 30.000$.

Constantina Tomescu a declarat la sfarsitul cursei ca "la kilometrul 15 eram inca umar la umar cu Kiplagat, apoi insa am fost din ce in ce mai obosita. Sunt foarte multumita de cursa realizata; a fost rapida, dar si obositoare".

Au mai concurat pentru Romania la Debrecen Luminita Talpos (locul 16), Lidia Simon (locul 28), Adriana Pirtea (locul 29) si Paula Todoran (locul 33). Clasamentul pe echipe a tinut cont de performantele primelor 3 atlete din fiecare tara. Romania, cu un timp cumulat de 3:19.56, a ocupat locul 4, in spatele Kenyei, Etiopiei si Japoniei.

La masculin, Romania nu a avut reprezentanti in cursa castigata de Tadesse Zersenay din Eritrea.