Sintagma "politie politica" a fost eliminata din legea CNSAS

Senatorii vor sa-l scoata colaborator al securitatii pe Iliescu

de     HotNews.ro
Miercuri, 11 octombrie 2006, 0:00



Senatorii din comisia juridica au adoptat miercuri un amendament la legea CNSAS prin care se considera colaboratori ai securitatii membrii PCR cu drept de decizie la nivel central, judetean sau regional.

Senatorii PSD au contestat amendamentul motivand ca initiativa il vizeaza direct pe Ion Iliescu care inainte de 1989 a indeplinit functia de prim secretar PCR la nivel judetean.

Amendamentul la legea CNSAS a fost propus de senatorul UDMR Gyorgy Frunda si specfica in mod clar ca sunt considerati ca fiind colaboratori ai securitatii "fostii membri ai Partidului Comunist care au luat decizii, cu intentie, la nivel central sau judetean ori regional”.

"Am lucrat pe textul initial si m-am gandit mult daca sa sustin acest aliniat si acum ma gandesc ca am facut bine pentru ca ar fi imoral si ipocrit sa ii condamni pe securisti si colaboratori si sa nu-i condamni pe sefii lor, care luau decizii care avea ca scop ingradirea drepturilor si libertatile fundamentale ale omului..." a explicat initiatorul amendamentului.

Propunera lui Frunda a starnit proteste vehemente din partea senatorilor PSD. Serban Nicolae, fost consilier de stat la Presedintie in timpul ultimului mandat al lui Ion Iliescu i- a acuzat pe colegi ca intentioneaza sa introduca o modificare prin care sa fie pedepsit Ion Iliescu.

"Este cu destinatie precisa si nu ma feresc s-o spun de fata cu presa ca Ion Iliescu a fost prim secretar la Iasi ... N-o sa gasiti acte facute de Ion Iliescu care sa influenteze activitatea securitatii sau exercite incalcari ale drepturilor si libertatilor omului. Se incearca aruncarea unei petarde de fum... se practica un santaj modern... " a declarat Serban Nicolae.

Prezent la lucrarile comisiei istoricul Stejarel Olaru a contacarat atacurile senatorilor din opozitie exprimandu-si aprobarea pentru aceasta propunere."Este fals ca acest articol se indreapta impotriva lui Ion Iliescu, acesta nu a fost singurul prim secretar din Romania in 45 de ani de comunism. In plus a primit certificat de necolaborator.
Securitatea a fost subordonata partidului si prin urmare recomandam sustinerea lui."

In ciuda protestelor opozitiei, membrii comsiei juridice au reusit sa treaca amendamentul printr-un vot de principiu urmand ca dezbatereile pe acest text sa se reia saptamana viitoare cand vor fi prezenti si senatorii de la comisia pentru drepturile omului.

Tot la sedinta comisiei de miercuri, senatorii au eliminat din legea CNSAS sintagma "politie politica". De asemenea acestia au adoptat un nou articol prin care se hotaraste ca deciziile Colegiului CNSAS devin publice. Acestea vor fi publicate in Monitorul Oficial care are oblicatia ca in termen de trei zile de la data primirii sa le faca publice.








Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


104 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    titlu (Miercuri, 11 octombrie 2006, 20:46)

    noa [anonim]

    ma cam ingrijoreaza titlul asta cu "vor sa-l scoata" colaborator. cum ar veni, el n-a fost saracu, era curat ca ciubitzica cucului, da e foamea mare in Senat. sau cum?!
  • 0 (0 voturi)    
    ceausescu-pcr (Miercuri, 11 octombrie 2006, 21:13)

    body [anonim]

    in cursul serii de ieri, am vizionat la "nasul" niste secvente care m-au cutremurat.sala palatului, sala plina, ceausescu tinea una dintre cuvantarile lui care se lasau cu febra musculara pt el...zicea o fraza, lumea era in picioare : "Ceausescu-PCR, Ceausescu-PCR, Ceausescu-PCR"..ei bine, fara sa-l vad in cadru, m-am gandit ca in acea sala de aplaudaci era si iliescu, poate si nastase, poate si constantinescu..."Ceausescu-PCR, Ceausescu-PCR, Ceausescu-PCR"..mi-i imaginam pe toti in picioare dand din palme si scandand numele lui ceausescu. multi dintre cei care ne conduc astazi erau la fel ca aplaudacii de-acolo...iar acum sunt la putere. mi se parea un cliseu dar totusi, in Decembrie 1989 au murit niste oameni al carotr ideal era sa scapam atat de conducator, cat si de sistem. iar sistemul era construit din acesti oameni, care-l aplaudau pe ceausescu. nu e o scuza faptul ca unul nu putea sa devina prim-secretar pcr , ca altul nu putea sa ajunga profesor universitar, ca altul nu putea vizita coreea sau ca unul nu putea sa ajunga capitan de nava fara sa jure credinta lui ceausescu si pcr-ului.basescu, intr-un moment de sinceritate din camapania electorala deplangea, adresandu-i-se lui nastase, tocmai situatia paradoxala oarecum, ca romanii au de ales intre doi comunisti. din pacate ar trebui curatata clasa politica intr-atat de mult incat ar trebui sa scapam si de cei ca si copos, lider utc. toti cei care participau intr-un fel activ sau interesat la genul respectiv de manifestari ar trebui aratati cu degetul si fortati sa se retraga. as lipi pe ei "Ceausescu-reales" pt ca la ultimul congres , din toamna lui '89, asta scandau... "ceausescu reales". e trist ca au murit oameni ca sa fie ei insisi alesi
  • 0 (0 voturi)    
    o distinctie (Miercuri, 11 octombrie 2006, 22:01)

    Vladimir [anonim]

    Tot aud treaba asta cu "colaboratorii", "politia politica" si toata prosteala care se serveste pubilcului. O simpla intrebare se poate pune despre ce este de fapt "colaborarea" si "turnatoria"? Cei care au facut treaba asta erau "caporalii", fara ei nu mergea treaba. Insa cei care cereau informari sau turnatorii? Cei care acum stau pe dupa pensii militare de zeci de milioane? Cei din Partid care primeau note infomative? Pe ei cine ii deconspira? De fapt ei erau mecanismul de represiune si prin cooptare, prin insistente si oferte gaseau destui amatori de cariere: fie ca erau in hidrotehnica, geologie sau marinarie.....? Sistemul ticalos trebuie sa fie altul decat Mona Musca.....desi moral si doamna Musca nu are ce sa mai zica la tv! Da, ea doar completa foi dar acele foi erau gestionate, cerute, citite, analizate. Pe ele s-a incasat salarii de catre cu totul alte persoane destul de pervertite care la orice intrebare saspuna ca sunt patrioti iar in fapt nu au facut decat sa fie un fel de "proxeneti". In concluzie: trebuie pedepsiti (de fapt gasiti) proxenetii sau prostituatele care intrebate vor spune ca au fost obligate? Sau si pe unii si pe altii? Frumoasa analogia????!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    iliescu utcistu (Miercuri, 11 octombrie 2006, 23:01)

    anton [anonim]

    Ce a facut iliescu la iasi reprezinta fapte de binefacere fata de ce-a facut in '56 cand era sef al utc-ului. Cei care au fost studenti la Cuj si la Bucuresti in perioada aia il cunosc foarte bine...cate sute de ani de puscarie are pe constiinta de-atunci...si la cate procese a fost martor al acuzarii, si cum ii infierea, si a participat la distrugerea din fasa a manifestatiilor de solidaritate fata de Budapesta.
  • 0 (0 voturi)    
    confuzie (Miercuri, 11 octombrie 2006, 23:05)

    Eu [anonim]

    Domnul Iliescu nu a colaborat cu securitate, el a fost chiar bratul securitatii. Ar fi o prea putin pentru Iliescu sa fie scos doar colaborator.
  • 0 (0 voturi)    
    Piei Satana !! (Joi, 12 octombrie 2006, 6:44)

    gugu [anonim]

    Am 26 de ani, am emigrat in State acum doi ani dar jur ca
    m-as intorce maine acasa daca ar ajunge si tov. Ilici pe mana justitiei, pt . toate crimele si nenorocirile pe care le-a provocat.
    Sa dea Domnu sa ne trezim odata si sa facem dreptate, pt. noi si mai ales pt toti cei care au fost "jertfiti" in decembrie 89 respectiv iunie 90 !!!!!
    Asta cu "colaborator al securitatii" este "pui mic" pt tov. Ilici, acest individ pervers este un criminal dovedit, cu acte in regula, filmat si inregsitrat.
    Nu stiu de nu vrem sa vedem adevarul, chiar si dupa 16 ani !!!
    Ar trebui sa ne cam trezim!!
    Piei SATANA cu discipolii tai cu tot !!
  • 0 (0 voturi)    
    Iliescu n-a fost colaborator al securitatii!! (Joi, 12 octombrie 2006, 15:13)

    HubuBubu [anonim]

    N-a fost cu siguranta colaborator. A fost unul dintre sefii ei.
  • 0 (0 voturi)    
    Comentariu (Vineri, 13 octombrie 2006, 15:46)

    Giulietta [anonim]

    1) Evident k e cu destinatie precisa, doar asta e scopul fundamental al legislatiei in Romania; sa serveasca intereselor economice, politice, vendettelor, samd. a celor care se afla in masura sa emita/modifice astfel de acte normative. Asa s-a intamplat din '89 pana azi, la fel va fi si de acum incolo, k nimeni nu face nimik (a se citi "nici una dintre personele care ar putea face ceva nu are INTERESUL de a o face).

    2) Evident k "n-o sa gasiti acte facute de Ion Iliescu care sa influenteze activitatea securitatii sau exercite incalcari ale drepturilor si libertatilor omului" (ce exprimare interesanta, nu?... nu k "nu exista", "n-au existat", etc. ... ci "n-o sa gasiti" :D !!!!); acele documente, inregistrari, samd au fost distruse demult. Sau poate avem naivitatea de a crede k la acest nivel se mai comit astfel de "scapari"..... (?!)

    3) Proiectul lustratiei (unul sincer) ar fi fost binevenit imediat dupa "revolutie"... Dar evident k nu facea parte din plan. Acum nu e decat un instrument pentru discreditarea diversilor adversari politici, mai mult sau mai putin vinovati... dupa caz. Este din ce in ce mai evident k traim intr-o lume gen "Matrix"; traim iluzia democratiei, a alegerilor, a doctrinelor politice si a schimbarii partidelor politice o data la 4/8 ani... k intr-o democratie obisnuita; strategia e foarte buna... mentine populatia intr-o stare de latenta obedienta, fara a realiza k in realitate aceiasi oameni si aceleasi interese conduc Romania.

    Intrebarea e: NOI CU CINE MAI VOTAM?!?!!?