Selectionerul Piturca regreta ca nu intilnim Olanda in aceasta toamna. "Nu au o perioada prea buna dupa Cupa Mondiala", spune Victor Piturca la revenirea de la Amsterdam, unde a vazut Olanda-Albania 2-1.

Totodata, Piturca sugereaza ca arbitrul i-a favorizat pe olandezi, asa cum li s-a intimplat si bulgarilor in jocul de la Constanta...

Grupa G

Olanda-Albania 2-1 (2-0)

Van Persie 14, Dede (autogol) 41, respectiv Curri 67

Antrenorul Van Basten si-a indeplinit misiunea, chiar daca formatia batava nu a evoluat suta la suta convingator. Albanezii au capatat curaj si au solicitat doua lovituri de pedeapsa.

Franta-Ile Faroe 5-0

Dupa ce pierdusera in Scotia, francezii au gasit un adversar pe care sa se razbune - Saha a deschis scorul in primul minut.

Georgia-Italia 1-3

In minutul 44, la 1-1, georgienii au avut o bara. Din minutul 60, italienii au jucat cu om in plus. "A fost extrem de dificil" - De Rossi

Slovacia-Germania 1-4

In ziua meciului, peste o suta de huligani germani au fost impiedicati sa intre in Slovacia.

Tara Galilor-Cipru 3-1

Grupa E

Rusia-Estonia 2-0

Andorra-Macedonia 0-3

Croatia-Anglia 2-0

Probleme pentru antrenorul Steve McLaren - simbata, realizase doar un egal acasa cu Macedonia. "Am schimbat sistemul, incercind sa joc cu trei fundasi centrali. Am facut o eroare" - Steve McLaren