Exclusivitate: Mona Musca publica verdictul CNSAS si contestatia

Mona Musca a contestat decizia CNSAS

de D. Mihai     HotNews.ro
Joi, 12 octombrie 2006, 0:00














Documente:
Contestatie Mona Musca
(13.10.2006) PDF
Decizie (pag.1)
(12.10.2006) JPG
Decizie (pag.2)
(12.10.2006) JPG

Mona Musca a depus, joi dupa-amiaza, la Colegiul National de Studiere a Arhivelor Securitatii, un document prin care contesta decizia de colaborare cu Securitatea ca politie politica, pe care a primit-o de la Colegiul CNSAS.In premiera, deputatul Mona Musca ne-a oferit spre publicare atat decizia CNSAS cat si contestatia.

"In contestatie facem referire direct la lege si demonstram ca in acest caz nu se poate da o decizie de politie politica", a declarat Mona Musca, in fata jurnalistilor, inainte de a inregistra cererea la Registratura.

Mona Musca a fost insotita de Valeriu Stoica, cel care o reprezinta in calitate de avocat. In opinia lui Stoica, atat Mona Musca, cat si CNSAS sunt victimele "unei manipulari politice".

"Monei Musca i s-a facut o nedreptate. Orice situatie trebuie judecata pe baza legii. Legea in vigoare foloseste sintagma de «politie politica», iar decizia emisa in cazul Monei Musca ignora legea in vigoare, din aceasta cauza este nedreapta" - a declarat Valeriu Stoica.

El sustine ca nu CNSAS este responsabil pentru decizia data in cazul Monei Musca, aceasta institutie fiind "victima unor jocuri politice de culise".

De altfel, Mona Musca a reiterat, in repetate randuri, ca nu a facut politie politica, ci ca l-a informat, verbal, pe decanul Universitatii din Timisoara (unde preda limba romana) despre situatia studentilor straini care faceau un an pregatitor inainte de a intra la facultate. Ea a fost exclusa din PNL in 2 septembrie 2006, dupa ce a recunoscut ca a semnat un angajament cu Securitatea.






Citeste doar ceea ce merita. Urmareste-ne si pe Facebook si Instagram.


204 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Mona, (Joi, 12 octombrie 2006, 16:35)

    DorinD [anonim]

    Cred ca era mai bine s-o fi lasat asa, cazuta. Lumea a cam inteles despre ce-a fost vorba iar contestatia-n stil Voiculescian te mocirleste si mai mult. Pacat!
  • 0 (0 voturi)    
    din ciclul "ce sa inventam ca sa adunam mass media" (Joi, 12 octombrie 2006, 17:44)

    ddd [anonim]

    Mona Musca, Boureanu, Stoica, Stolojan ramasi acum fara partid au nevoie de pretexte sa apara pe la televiziuni. Altfel ar disparea complet de pe scena politica.
  • 0 (0 voturi)    
    Bravo Mona, Keep Walking ! (Joi, 12 octombrie 2006, 17:49)

    Chris [anonim]

    Nu-i lasa pe cei care au "spate" sa faca DREPTATEA; mergi pana la capat !

    Acest caz trebuie sa devina un exemplu-scoala de ce se poate face din destinul politic al unui om in Romania daca acel om nu are proptele de nici un fel.

    Keep going !
  • 0 (0 voturi)    
    subiect (Joi, 12 octombrie 2006, 18:27)

    nume [anonim]

    Nu aveti un antivomitiv?
  • 0 (0 voturi)    
    To Chris (Joi, 12 octombrie 2006, 18:33)

    Cris [anonim]

    That's really stupid....she made a fool of herself. Let it go....
  • 0 (0 voturi)    
    Este firesc sa se apere (Joi, 12 octombrie 2006, 19:12)

    bbbb [anonim]

    Decizia, eticheta data/pusa de CNSAS, este una dura.
    Cand auzi "politie politica", te gandesti ca ar fi lasat ceva victime pe unde a trecut, ori ...
  • 0 (0 voturi)    
    PNL is stupid - no big surprise for anybody ... (Joi, 12 octombrie 2006, 19:14)

    Chris [anonim]

    Stupizi - ca de obicei - sunt liberalii. Si nu este doar opinia din celebrul memo creat la Directoratul general pentru politici externe al Parlamentului European ci si parerea romanilor de bun simt.

    Mona Musca, "act relativ minor de colaborare cu Securitatea"

    Cat despre PNL, acesta este aproape complet controlat de catre "oligarhia formata din oameni de afaceri implicati in politica, direct sau prin aliati, care se tem ca eforturile UE de imbunatatire a standardelor vietii publice vor afecta climatul care le-a permis sa devina foarte bogati". Figuri importante ale partidului, precum Valeriu Stoica si Theodor Stolojan, personalitati in favoarea crearii "unei miscari pro - reforma alaturi de PD-ul lui Traian Basescu", sunt pe cale de a fi date afara din PNL. Mona Musca este vazuta ca o victima a dosariadei: "Exista probe ca informatiile (despre dosarele Securitatii - n. red.) sunt dirijate selectiv, pentru a-i discredita pe liderii reformisti. Un astfel de exemplu este cel al Monei Musca, pana acum cel mai popular om politic si liderul aripii reformiste din PNL. Dupa ce a fost dezvaluit un act relativ minor de colaborare a sa cu Securitatea, a fost exclusa din PNL si insultata in cea mai mare parte a presei, in comparatie cu situatia activistilor politici de dinainte din 1989, membri ai PSD si ai partidelor ultranationaliste, care si-au folosit influenta pentru a-si tine dosarele la secret".
  • 0 (0 voturi)    
    Revenirea d-nei Musca (Joi, 12 octombrie 2006, 19:36)

    Daniel Mircea [anonim]

    Contestatia subliniaza corect si metodic viciile de fond ale deciziei Consiliului.
    Imi place in mod special solicitarea de "desfiintare" a deciziei # 305/19.09.2006.
    Membrii Consiliului si juristii acestuia si-au dovedit reaua credinta si/ sau nepriceperea. Oricare din variante ar fi adevarata, amandoua defecte au fost daunatoare si pentru inculpat (d-na Musca a suferit inutil), si pentru opinia publica (s-a incercat intoxicarea cu false probleme a acestuia). Insa, tenacitatea primei victime si discernamantul celei de a doua sunt incurajatoare pentru evolutia societatii romanesti.
  • 0 (0 voturi)    
    Mai bine o lasai ingropata (Joi, 12 octombrie 2006, 19:36)

    moni [anonim]

    Monica,

    Imi pare sincer rau pentru tine. Povestea ta seamana cu cea a catelusului care s-a jurat ca nu a furat rata...insa sti si tu foarte bine ce s-a intamplat ;)
    Daca stiai ca ai semnat nu trebuia sa ne vinzi gogosi.
  • 0 (0 voturi)    
    e ok sa te aperi (Joi, 12 octombrie 2006, 19:44)

    elena [anonim]

    e ok ca cineva sa se apere. care e problema?
  • 0 (0 voturi)    
    Pentru Cris & co (Joi, 12 octombrie 2006, 19:58)

    Isidor [anonim]

    Amice,
    Tu chiar nu poti gandi singur? Sau ai placeri orgasmice practicand copy/paste? Daca noi am fi facut un raport despre actele de la 11.09 am fi scris: "un act minor relativ la populatia USA". De ce oare trebuie sa iei ce scriu unii si altii (inspirandu-se din presa romana a PD & PSD), unii si altii care habar nu au despre ce a insemnat securitatea in Romania. Pentru cei citati de tine a fost un act minor de colaborare cu securitatea, pentru noi, cei ce am trait in vremea aceea, cei ce am fost dati afara din facultati, infierati de Mona Musca si amicii ei nu cred ca a fost un act minor... Dar ce contam noi, cateva sute care am avut curaj sa spunem ca pentru poporul roman comunismul este o crima in fata celor cateva mii de (sau zeci de mii) care prin angajamentele lor cuminti sustineau securitatea, comunismul si pe mult iubitul si stimatul? Oare de ce au murit atatia oameni in decembrie '89? Ca cei care ii turnau de la securitate si asteptau sa prinda ciolanul (comunist) cel mare sa ajunga la putere si sa ne rada in nas? "Vin ai nostri, pleaca ai nostri, noi ramanem tot ca prostii!" spune intelept poporul roman. Se pare ca are dreptate. Prea multi sunt obisnuiti sa pupe stim noi unde si sa isi faca chip cioplit caruia sa i se inchine! musca ar trebui sa aiba o urma de bun simt si sa se duca unde ii este locul, la cosul de gunoi al istoriei. Daca vede ca pupin"gaozarii" o sustin insa ea vrea sa bazaie si sa isi imprastie miasmele la putere. Imi este rusine ca sunt roman!
  • 0 (0 voturi)    
    pt 11 (Joi, 12 octombrie 2006, 20:19)

    Chris [anonim]

    Amice
    daca compari 11.09 cu CNSAS ai o problema maaare de tot, tot atat de mare pe cat o are si PNL-ul cu lumea inconjuratoare, aceea fiind "noi romanii".
  • 0 (0 voturi)    
    Pt elena (Joi, 12 octombrie 2006, 20:21)

    moni [anonim]

    Problema elena este ca doamna Musca ne-a mintit....si s-a aflat. In rest actiunile dansei sunt frectii la picior de lemn.
    Daca face contestatie numa ca sa nu fie intr-un nomenclator al fostilor securisti/activisti....foarte bine.
    Daca face contestatie ca sa ne arate cat de buna si dreapta si ce intentii marete a avut si are ne lipsim
  • 0 (0 voturi)    
    pt 11 (Joi, 12 octombrie 2006, 20:27)

    Chris [anonim]

    Amice
    daca compari 11.09 cu CNSAS ai o problema maaare de tot, tot atat de mare pe cat o are si PNL-ul cu lumea inconjuratoare, aceea fiind "noi romanii".
  • 0 (0 voturi)    
    pt 13 (Joi, 12 octombrie 2006, 20:33)

    Chris [anonim]

    problema este ca aceasta contestatie pune in lumina reflectoarelor si mai mult daca se poate spune astfel, aranjamentul "politic" din CNSAS, aranjament care a avut ca rezultat o comanda de executie politica din partea PNL.

    Asta e de fapt lucrur care ii deranjeaza pe PNL-isti; pe noi oamenii obisnuiti ne bucura pentru ca astfel pyutem vedea cu ochii nostri ce inseamna o institutie care e chipurile "controlata" de parlament: control parlamentar in Romania inseamna de fapt control politic TOTAL.

    Adica exact ceea ce au reusit sa faca acolitii PNL, adica: PC si UDMR din ANI: sa o faca sa fie sub controlul parlamentului, cand ea trebuia sa fie TOTAL INDEPENDENTA !

    Multumim Tariceanu, ca datorita tie in parlament Alianta nu mai poate adopta nici o lege !
  • 0 (0 voturi)    
    degeaba (Joi, 12 octombrie 2006, 20:47)

    limpidus [anonim]

    imi vine'n minte un cantec "paleo manelic", de pe cand era Mona tanara: avea refrenul "pentr'un pumn de maruntis, Mona, Monaaaa..."

    asta e!
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Cris (Joi, 12 octombrie 2006, 20:57)

    Isidor [anonim]

    Am crezut ca intelegi ce vreau sa spun; se pare ca ai nevoie de explicatii. 11.09 este la fel de strain celor ce nu l-au trait ca si terorismul comunist, sustinut de informatorii securitatii pentru cei ce nu au trait aici. Indraznesc sa cred ca terorismul comunist a fost mai rau decat cel al lui Ossama. Daca am compara numarul mortilor, sau durata cu siguranta ca ar fi mai rau. musca ar fi fost arestata ca agent al terorismului de catre FBI. Toate mustele care au colaborat cu securitatea sunt la fel de vinovate ca toti oamenii lui Ossama.Sunt insa oameni nascuti sa pupe in "gaoaza" (rog administratorul sa imi dea voie sa il citez pe amicul mustei, Basescu) personalitatile create de catre TV, oameni care vor muri alaturi de idolii falsi, de mustele bazaitoare. Daca nici acum nu intelegi despre ce este vorba te rog cauta un traducator, eu nu iti mai dau replica; nu vreau sa ma manance ...
    Cum ramane cu gandirea proprie si cu copy/paste? Promiti sa ai curaj sa iti spui propriile impresii si sa nu te mai aliniezi parerilor altora? Daca da tot am castigat ceva.
  • 0 (0 voturi)    
    PNL : pentru-un cal si-o casa-n coasta (Joi, 12 octombrie 2006, 21:22)

    * [anonim]

    vandui buna mea nevasta

    Asta e cantecul PNL-ului care vandu Alinanta PSD-ului pentru BANII lui Patriciu .... :)))))

    PNL, Partid de tradatori
  • 0 (0 voturi)    
    ofticus (Joi, 12 octombrie 2006, 21:33)

    si PNL penibilus [anonim]

    "cazul Mona" se va lipi ca marca de scrisoare de PNL

    si prin asta, PNL va deveni - asa cum si e - un nou PSD :))))
  • 0 (0 voturi)    
    pt 17 (Joi, 12 octombrie 2006, 22:05)

    * [anonim]

    vrei sa pui semnul egalitatii intre Mona si "securitate" ? foarte bine.
    vrei sa identifici un intreg sistem monstruos cu o femeie ? care nu a facut nimic rau ? fa-o!
    dar romanii nu mai pot fi pacaliti.
    PNL vrea sa se razbune pe un singur om si sa pastreze oamenii lui Iliescu - Tot APR-ul lui Meslescanu si pe Melescanu insusi la pieptul lui !
    Nu-l va impiedica nimeni, nimeni nu se mai bate pentru PNL acum.

    Tom Gallagher, Financial Times, 02 Oct 2006:

    "Alegerile anticipate ar fi deblocat situatia actuala, in care oamenii de afaceri din Partidul Social Democrat, dominat de fostii comunisti, spera sa se intoarca la putere in cadrul unei aliante cu oamenii de afaceri care domina Partidul Liberal al premierului Calin Popescu Tariceanu, afirma Gallagher."
  • 0 (0 voturi)    
    Pt Chris, * si PNL penibilus, o personalitate de-triplata :) (Joi, 12 octombrie 2006, 22:11)

    Vacaroiu [anonim]

    Dom'le, daca esti fan FSN tre sa ne stresezi si pe noi cu asta?
    Eu nu zic ca n-ai voie sa admiri turnatorii ordinari, ca Musca, care au dat info la Secu despre colegi, studenti fie ei si straini si alte alea, da macar nu mai poza nene in moralist.

    Vorba cuiva de pe aici, cred ca imi trebe un anti-vomitiv :(

    PS: hai iar cu placa aia cu Patriciu :D, ca probabil asa ai ordin ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Joaca prost, ca o cabotina intr-o telenovela dezgustatoare. (Joi, 12 octombrie 2006, 22:19)

    gogu [anonim]

    Mona Musca face parte din acele creaturi politice care isi inchipuie ca fara ele poporul roman n-ar mai putea sa respire.
    S-ar fi putut retrage undeva in provincie, la o casa de vacanta, unde sa reflecteze, sa admire natura, sa ude florile sau sa spuna basme nepotilor.
    Ei bine, nu! Ipocrita, mincinoasa, duplicitara... Mona revine. Ea se simte utila: fara ea democratia o sa se prabuseasca, senatul n-o sa mai aiba cvorum, televiziunile rating, si romanii prosperitate!
    Dupa spectacolul ridicol si gretos pe care l-a prezentat in ultimele doua luni, duduia are impresia ca e inca "tare".
    Eu, unul, nu mai dau doi bani pe ea cu toate contestatiile si bilciul pe care are de gind sa-l faca! Joaca prost, ca o cabotina intr-o telenovela dezgustatoare.
  • 0 (0 voturi)    
    pt 21 :)))))))))) (Joi, 12 octombrie 2006, 22:29)

    Caporalul liberal [anonim]

    gata, m-ai si EXCLUS ???
    cum sunt un roman care are alta parere decat PNL - cum trebuie sa fiu imediat exclus din categoria romanilor normali, si devin pe loc: FSN-ist, securist, o anomalie umblatoare :)))))

    Iata un alt securist care trebuie exclus de undeva, probabil din Romania :))))

    Bine ca e englez SI NU E LIBERAL ....

    "Manipulantii de informatii stiu prea bine cat de greu le va fi celor care au rezistat cu succes presiunilor de a turna sa-i ierte pe cei care s-au dovedit mai putin fermi. Sa fie intransigenta atitudinea corecta, demna de afisat? Mona Musca si Carol Sebastian au fost, din 1990 incoace, avocati constanti si tenaci ai schimbarii sistemului. Sunt putini la numar cei care ar putea - si ar dori - sa umple golul lasat de ei. "Dosarul" ultimilor ani nu atenueaza cu nimic greselile lor de dinainte de 1989?"

    In Occident, unii dintre cei mai eficienti oponenti ai totalitarismului sunt tocmai cei care au realizat eroarea propriilor loialitati marxiste adolescentine, devenind in timp adversari redutabili ai comunismului. Adoptarea unei atitudini puriste fata de acestia ar fi fost de-a dreptul sinucigasa, contrara tuturor intereselor.

    Este tragic daca oamenii buni, deficitari la capitolul fermitate in anii tineretii, devin principalele victime ale lustratiei, in timp ce inginerii masinariei represive raman intangibili. Indiferent de faptul ca dosariada ar putea reprezenta capatul de drum pentru unele figuri din PSD sau UDMR, urmarile deplorabile ale demersului sunt vizibile de pe acum."

    Tom Gallagher RL, 23 August 2006
  • 0 (0 voturi)    
    Celor care stiu ca echipa Slovaciei se bucura de serviiciile lui Kafka (Joi, 12 octombrie 2006, 22:34)

    Isidor [anonim]

    Suntem in plin Kafka (superba reclama cu echipa Cehiei...). Stiu ca toti cei care spun ca PNL face alianta cu PSD stiu de Kafka , de faptul ca acesta nu joaca la echipa Cehiei ci la cea a Slovaciei. Cunoscand asa de bine acest lucru (va felicit pentru cultura voastra generala!) ei au inteles ca PNL a facut o alianta cu PSD atacnadu-i pe unde ii prind. Nu e cazul cu PD care face aliante la alegerile locale cu PSD. Se pare si ca Gaozarul Sef a numit un sef al SRI de la PSD numai la insistentele partidului din care provine (BASE vine din PNL, nu din PD si l-a cunoscut personal pe Kafka). Oameni buni, e usor sa tipi ca PNL e aliatul PSD cand ati numit un presedinte SRI de la PSD si ati facut alianta cu PSD la mai multe alegeri locale. Unde joaca Musil?
  • 0 (0 voturi)    
    Caporalu-i Caporal! (Joi, 12 octombrie 2006, 22:46)

    Isidor [anonim]

    Citez din citatul caporalului: "In Occident, unii dintre cei mai eficienti oponenti ai totalitarismului sunt tocmai cei care au realizat eroarea propriilor loialitati marxiste adolescentine, devenind in timp adversari redutabili ai comunismului. Adoptarea unei atitudini puriste fata de acestia ar fi fost de-a dreptul sinucigasa, contrara tuturor intereselor. " In chiar inceputul citatului se spune unde este valabila asertiunea: IN OCCIDENT. O fi, ca nu sunt de pe'acolo. Conform logicii caporalului ar trebui sa aducem la putere fostul CC al PCR. In itatul caporalului nu vad nici un elogiu catre mincinosi (adica cei care spun: nu stiu de Dana, nu am semnat niciun raport cu Dana; iar pusi in fata faptelor incep sa isi aminteasca...). Oare mincinosii comunisti sunt cei care ne pot asigura un viitor de vis? Imi vine sa dau si eu un citat din Sarmalele Reci: "O, ce frumos, viitorul luminos/Se arata celor idioti/Vesnic supusi, fata de cei mai suspusi/Nu uita ca tara te vrea PROST!". Supuneti-va mustei ca tara are nevoie de voi!
  • 0 (0 voturi)    
    aberatii de militieni (Joi, 12 octombrie 2006, 22:47)

    Caporal liberal la metru patra [anonim]

    sefii SRI si SIE nu raspund la Bucuresti in primul rand ci in fata structurilor euro-atlantice; SRI nu face alegeri (cu sef SRI de la PSD - PSD a pierdut alegeri), SRI nu impiedica cercetari penale (cu sef SRI de la PSD au fost trimisi in judecata Patriciu si Nastase).
    Poate ca NATO nu a dorit sef la SRI numit de Patriciu (KGB) ??? Ca sa nu ne-nfratim cu Korea de Nord ?
    :))))
  • 0 (0 voturi)    
    O surpriza placuta (Joi, 12 octombrie 2006, 22:49)

    Dorelus [anonim]

    Pentru mine citirea deciziei CNSAS a fost o surpriza placuta, dati-mi voie sa explic ce vreau sa spun prin aceasta. Din momentul in care am auzit prima oara despre colaborarea doamnei Mona Musca, cu securitatea nu mi-a prea venit sa cred dat fiind impresia extraordinar de buna pe cae mi-o facuse aceasta pana atunci. In momentul acela am aflat ca daduse 17 note informative dintre care 15 despre studentii straini si 2 despre cadrele didactice (nu sunt sigur daca acesta era numarul prezentat insa este cel pe care mi-l amintesc). Nu aveam nici o problema cu notele pe care doamna Mona Musca le-a dat despre studentii straini, mi se parea ceva absolut normal si firesc insa va spun sincer ca cele 2 note despre colegii(colegele) dansei mi se pareau de neiertat. De aici placerea deosebita in a vedea ce spuneau de fapt cele 2 note 'conspirative'.
    Rusine CNSAS-ului inclusiv domnului Dinescu, cel care s-a abtinut de la acea decizie. Nu se poate pune semnul egal intre aceste note si catalogarea "Politie Politica"
    Ma bucur ca unul din modele de cinste si corectitudine din politica romaneasca ramane acolo unde ii este locul: in topul celor mai de incredere politicieni.
    Mult succes in continuare doamnei Mona Musca
  • 0 (0 voturi)    
    caporalului de clasa patra (sper ca am inteles denumirea sa) (Joi, 12 octombrie 2006, 22:55)

    Isidor [anonim]

    Cu nea Gogu (membru Partida Romilor) acar la Ciorogarla au fost judecati Nastase si Patriciu. Ce are, bre, SRI-ul cu judecata celor 2? Eu auzisem ceva de PNA si DNA, sunt acestea subordonate SRI? Iar imaginea ta de caporal e putin stramba. SRI nu raspunde in fata structurilor europene. Acestea sunt legende de clasa patra. V-as fi recunoscator daca mi-ati da link-ul catre structura europeana care controleaza SRI. Macar pe internet sa ma mai culturalizez si eu. Si va mai rog sa imi spuneti de cand Romania nu mai are autonomie, cand s-a schimbat constitutia. Eu stiu ca Gaozarul & PSD asta vor; le ramane sa mai convinga ~ 16000000 de votanti!
  • 0 (0 voturi)    
    Concluzie: Pentru PNL Dna musca = CC al PCR (Joi, 12 octombrie 2006, 22:59)

    *** [anonim]

    No comment;

    Asa a fost salvata securitatea si in 1989, cand au pus reflectoarele pe doua persoane: Elena si nicolae Ceausescu.
    Aceleasi metode.
    Nu intamplator europenii s-au aratat dezgustati de acest stil al PNL si de mentalitatea securistica de oligarhi care domina PNL:
    "Cat despre PNL, acesta este aproape complet controlat de catre "oligarhia formata din oameni de afaceri implicati in politica, direct sau prin aliati, care se tem ca eforturile UE de imbunatatire a standardelor vietii publice vor afecta climatul care le-a permis sa devina foarte bogati". Figuri importante ale partidului, precum Valeriu Stoica si Theodor Stolojan, personalitati in favoarea crearii "unei miscari pro - reforma alaturi de PD-ul lui Traian Basescu", sunt pe cale de a fi date afara din PNL. Mona Musca este vazuta ca o victima a dosariadei: "Exista probe ca informatiile (despre dosarele Securitatii - n. red.) sunt dirijate selectiv, pentru a-i discredita pe liderii reformisti. Un astfel de exemplu este cel al Monei Musca, pana acum cel mai popular om politic si liderul aripii reformiste din PNL. Dupa ce a fost dezvaluit un act relativ minor de colaborare a sa cu Securitatea, a fost exclusa din PNL si insultata in cea mai mare parte a presei, in comparatie cu situatia activistilor politici de dinainte din 1989, membri ai PSD si ai partidelor ultranationaliste, care si-au folosit influenta pentru a-si tine dosarele la secret".

    Fortele "antireformiste", in ascensiune

    Raportul mai mentioneaza ca, "daca fortele antireformiste isi mentin ascensiunea" si daca "oligarhia este suficienta de puternica incat sa mentina la putere un guvern divizat", atunci s-ar putea bloca reformele pe care Romania trebuie sa le puna in aplicare dupa 1 ianuarie. "Temelor importante nu li se acorda o atentie serioasa si, cu exceptia catorva ministri izolati cum este Monica Macovei, UE va gasi cu greu parteneri cu care sa promoveze o reforma durabila", se mai arata in studiu."

    Caporal liberal la metru
  • 0 (0 voturi)    
    Ce este aceea o bibliografie (Joi, 12 octombrie 2006, 23:17)

    Isidor [anonim]

    Caporale,
    Cand vei trece de clasa a patra vei invata ca atunci cand dai un citat se spune sursa. Asa, daca spui europenii, putem intelege orice, ca sunt citate din maculatura partidelor comuniste europene, a partidelor naziste, a PSD sau a PD (care, spre surpriza ta, activeaza in Europa; nu fi suparat in calasa cincea vei invata de unde pana unde tine Europa, nu mai e mult.). Mie mi se pare ca faci referire la acelasi raport care se bazeaza pe presa PSD & PD din Romania, raport care nu se gaseste ca document oficial pe site-ul Comisiei Europene sau al Parlamentului European. Sunt sigur ca, daca gresesc, imi vei da link-ul de unde sa ma inspir si eu, ca si tine. In privinta gandirii cu capul altora am scris mai inainte. In privinta concluziei tale, Drosophila (stii ca re bere la robinet, daca nu cauta interviurile idolului tau si vei afla) = CC al PCR eu zic ca e deplasata. Eu recomandam, conform indicatiilor tale sa chemam CC al PCR (cu Paler cu tot) la conducere spre a satisface cerintelor altor idoli de-ai tai de prin UK.
  • 0 (0 voturi)    
    Mona Musca are nasu' mare. (Joi, 12 octombrie 2006, 23:18)

    Gargantua [anonim]

    Mona Musca a mintit 16 ani. Punct! Restu' face parte din multimea aia care se mai numeste si "vida".
    Si pt. baiatu' care citeaza din Tom Gallagher, de parca ar fi autorul Bibliei, am si eu cateva vorbe...
    "Situatia actuala, in care oamenii de afaceri din Partidul Social Democrat, dominat de fostii comunisti, spera sa se intoarca la putere" se face in cadrul unei aliante cu Baselu' prin "grupul de la Cluj", dovada constand in numirea lui Maior in fruntea "bucatelor", vezi doamne in numele democratiei... Sa nu uitam ca si PSD-ul a fost generos cu PD-ul, prin taraganarea dosarului "Flota", prin faptul ca au inchis ochii la manevra lui Basescu cu casa din Mihaileanu si prin generoasa donatie facuta pe final de mandat, catre actualul primar Videanu (carierele de marmura adica). Asta ca sa dau doar cateva exemple. Asa ca gargara lu' nea Tomita e clar o comanda politica...
  • 0 (0 voturi)    
    ..in fond de ce sa nu se apere.. dar Dinescu? (Joi, 12 octombrie 2006, 23:30)

    dorin [anonim]

    .. se apara femeia, cum ati fi facut fiecare dintre voi, sau dintre noi. Stiti foarte bine care erau metodele de la vremea aceea.
    Au fost mii si mii de oameni obligati sa semneze. Politie politica? Sa fim seriosi.

    De buna voie pe naiba; daca nu semnai erai pierdut, exmatriculat, trecut pe linie moarta.. Ii mai duceai cu vorba pe tovarasii securisti, mai trecea vremea, te mai uitau.. ziceai ca ai greutati familiale.

    Domnului Dinescu bineinteles ca-i convenea si-i dadea mana, cum ii convine si acum.

    Sa zicem ca Domnul Dinescu este castorit cu ..Doamna Dinescu. Doamna Dinescu are o sora, care la randul ei este casatorita cu ... cumnatul Domnului Dinescu. Respectivul cumnat al Domnului Dinescu este fiul adoptiv al fostului sef de protocol de la CC..iesit la pensie...prin 1988.
    Pai cine sa-i faca rau Domnului Dinescu sau sa-l stranga de.. ma-ntelegeti, ca sa semneze 'frun angajament. "Famelie mare".. relatii, baiatul scria frumos si chiar are talent.

    Oricum, o felicit pe Doamna Musca. Macar a ramas sa se lupte, cu dreptatea ei. Bravo! In fond astia am fost.
  • 0 (0 voturi)    
    Mona CREDE IN LUPTA (Joi, 12 octombrie 2006, 23:33)

    Dia [anonim]

    Se vede acum ca pe Mona n-a avut cine s-o sprijine, chiar avand dreptatea de partea ei. Ar fi trebuit s-o sprijine Basescu ? Eu, daca as fi fost Basescu, si dupa cum il stiu, n-as fi facut-o. Ar fi insemnat sa "se dea pe mana" unor indivizi saraci la minte si la suflet. Ar fi "negociat" libertatea lui ca presedinte pentru a salva un mic soldat, care de altfel, s-a vazut ca stie sa lupte foarte bine si singur.
    Iarasi, daca-as fi fost Mona Musca, as fi inteles de ce nu poate sa faca asa ceva.
    Si cred ca asta a inteles si lumea.

    Ce s-a vazut? Ca Mona poate lupta impotriva PSD atunci cand altii se ascundeau spe ub masa, si ca Mona CREDE IN LUPTA - pentru ca numai un om care crede in puterea luptei mai lupta chiar si atunci cand e doborat cu arme inegale, asa cum a fost masinaria de presa concentrata impotriva ei.

    Parerea mea este ca modelul omului luptator (razbatator) incepe sa-si faca loc in mintea romanilor si chiar daca mioritza laie inca mai bazaie ranchiunoasa intr-un coltz, vad eu cum in ochii ei incepe timid sa sclipeasca zambetul cald si generos de om invingator ...
  • 0 (0 voturi)    
    cat de incomoda a fost Mona Musca (Joi, 12 octombrie 2006, 23:38)

    Dia [anonim]

    Sa vedem cat de incomoda a fost Mona Musca - si mai ales PENTRU CINE :

    Iata ca, in timp ce PATRICIU sponsoriza PSD

    Mona Musca se umilea umbland cu cersitul ca sa stranga bani pentru campania electorala a Aliantei

    "De ce scriu aceste rinduri? Insatisfactiile noastre fata de politicieni sint multiple. Tind sa atinga o doza de disperare amestecata cu sila. Intre acestia insa, Mona Musca reclama respect. Am auzit ca nu are bani de campanie electorala. Si, in disperare de cauza, S-A GINDIT SA ORGANIZEZE O SEARA CU FEMEI DE AFACERI SI CU DOAMNE BOGATE PENTRU CARE SA GATEASCA.

    Poate, poate le-o convinge! Mona Musca n-a fost niciodata acuzata de vreun act de coruptie. Nimeni nu a banuit-o de vreo hotie. In ciuda faptului ca a participat la dispute acerbe, n-a coborit niciodata de la nivelul celor "patru ace" cu care a obisnuit mediile politice. Si de aceea nici n-a fost atacata in stilul vulgar al razboaielor dintre ceilalti. (Nu m-ar mira ca dupa aceste rinduri ea sa devina o tinta preferata a masinilor de porcait.)

    Mona Musca a fost cea care a semnat plingerea in legatura cu casa lui Adrian Nastase din strada Zambaccian, cea construita pe un teren care provine de la colegul de PDSR Gabriel Bivolaru, penalul din Tartasesti, salvat de Adrian Nastase si colegi cind l-au insotit la procuratura. Casa din Zambaccian, construita cu Sergiu Sechelariu, pe la jumatatea lucrarilor promovat secretar de stat, a devenit tinta bataliei purtate de doamna Musca.
    Pentru curajul ei si pentru figura solitara pe care o face in Parlamentul Romaniei, acest semn mult mai mic decit un buchet de flori din partea unui cetatean.

    Post-scriptum: Am vazut un Raport de activitate 2000-2004 al aceleiasi doamne. Tot la "patru ace" si dominat de o activitate in slujba libertatilor de exprimare, a accesului la informatie, a protejarii femeii si celor defavorizati, semn ca Mona Musca este o doamna in Parlamentul Romaniei. "

    EVZ, 4 Sept 2004 "Portretul unei doamne"
  • 0 (0 voturi)    
    Cati "eroi" au marturistit DAR AU SI LUPTAT ? (Joi, 12 octombrie 2006, 23:43)

    Emka [anonim]

    Paleologu, Daianu si Ghise - niste cai morti pentru politica.
    Asta a fost pretul.

    Cat timp marturisirea nu a fost un fenomen de massa, cerut si acceptat de societate, nu-mi pasa ca n-a recunoscut. Cand te lupti cu un ucigas, nu te lauzi in bataia pustii lui ca te-au F*tut camarazii lui. OK ?

    Cunosti "eroi" care au marturistit DAR AU SI LUPTAT ?
    - 16 ani de zile ?

    POATE TU -
  • 0 (0 voturi)    
    Decizie cu probe subtiri (Joi, 12 octombrie 2006, 23:47)

    PNL [anonim]

    Decizie cu probe subtiri
    Desi unii membri ai Colegiului au dat informatii din dosar, totusi, nici unul nu a spus ca cele doua note se afla in dosare de retea, si nu de urmarire a fostelor colege. Deci nimeni nu a zis ca cele doua erau deja informatoare la ora la care Mona scria despre ele. Dimpotriva, decizia de politie politica a fost justificata prin aceea ca notele “Danei” ar fi dus la recrutarea lor ulterioara. Acest fapt ar putea schimba verdictul de “politie politica” dupa ce Mona Musca va depune contestatie. Mircea Dinescu, care s-a abtinut la votul initial, a declarat ca notele nu contin “nici o fraza de politie politica”, iar Cazimir Ionescu, care a votat pentru politie politica, a marturisit ca la al doilea vot nu va mai putea vota la fel din cauza ca nu exista deocamdata probe solide impotriva Monei Musca.
    http://www.cotidianul.ro/index.php?id=7166&art=18076&nr=3&cHash=44a77b98b5#opinii
  • 0 (0 voturi)    
    Bunei mele prietene, Emka (Vineri, 13 octombrie 2006, 0:05)

    Isidor [anonim]

    Scuze de clasa treia, ca nici altii nu au facut, nu cred ca mai tin la maturi. Am scuipat pe joc ca si ceilalti scuipa, am aruncat chistoace pe jos ca asa fac toti. Atunci de unde e melanogaster-ita asta asa de diferita? E un turnator ordinar. Nu conteaza ce/cat a turnat. Conteaza ca prin turnare s-a alaturat celor de la capatul celalalt. Conteaza ca i-a placut, ea a spus ca nu a fortat-o nimeni, deci a facut-o de placere, citand din emka "F*tut camarazii lui" pen'ca ii facea placere sa fie .... Romanul spune: Floarea-i floare cat e floare, curva-i curva pana moare! Din partea mea CNSAS o poate coase (ca pe "balerinele" care vand himenul pe bani in Japonia) ea tot asa ramane. Doamne ajuta ca PNL a scos marul putred! Ca vor fi multi (din nou recomand lectura lui Negruzzi) care o vor urma nu ma indoiesc. Reomand lectura unor poezii ale lui Dinescu de inainte de '89 (un singur vers amintesc: "Cei cu pete se'nchina la pete"). In acelasi timp recomand tuturor de pe acest forum operele de tinerete ale lui Paler, se gasesc in numarul de saptamana aceasta a Academiei Catavencu. Superbe!
  • 0 (0 voturi)    
    pentru Emka (Vineri, 13 octombrie 2006, 0:35)

    Dorin [anonim]

    .. bine spus. E adevarat ce zici, dar trist.

    E cel mai nefericit adevar care se intampla.. Oare cand om incepe, daca nu sa ne indragim, macar sa ne intelegem unii pe altii si sa ne respectam. Fiecare cu greselile sau cu meritele lui.

    Ma gandesc chiar la Ticu Dumitrescu. Cand o sa fie multumit si satisfacut?
  • 0 (0 voturi)    
    LEGENDA CA EI POT FI INVINSI ! (Vineri, 13 octombrie 2006, 0:44)

    Dia [anonim]

    Mona Musca a fost intre politicienii din ultimii 16 ani, singura care a facut politica fara sa caute avantaje materiale - ea a facut politica doar pentru a cladi INCREDEREA in ideea ca Iliescu, PSD-ul, comunismul si securitatea - POT FI INVINSI.

    Dupa ce Iliescu a bagat spaima in romani - romanii au fugit de politica ca de cel mai rau lucru care li se putea intampla. nimeni nu a mai dorit sa faca poltica. Din cauza asta partidele de dreapta au fost intotdeauna slabe si un timp - cam pana in 1996-2000 - s-au sprijinit masiv pe suportul "strazii".

    "Cei din strada" au pierdut insa definitiv increderea in politica si in fortele de dreapta in 2000 cand E. Constantinescu s-a declarat "scarbit" si a abandonat pur si simplu lupta.

    Astfel ca partidele de dreapta au devenit din acel moment victime si mai slabe in fata Partidului-Stat PSD.

    Meritul celor care au ramas in partidele de dreapta in aceste conditii si care au ramas CONSECVENTI ANTI-PSD si ANTI-COMUNISTI e imens.
    Numai ca in afara de Mona Musca eu nu mai pot sa numar alt politician care sa fi dat dovada de consecventa si anti-comunism in toti acesti 16 ani.

    Asa ca din punctul meu de vedere ceea ce a facut Mona Musca pentru INCREDEREA in victoria impotriva PSD-ului, mai ales in acel decembrie 2004 care a fost un nou "1989" pentru Romania - este o dovada de curaj si atitudine persoanala de care foarte putini politicieni romani sunt capabili.

    Astazi, toti cei de mai sus vor s-o elimine - pentru ca eliminand-o pe ea - distrug o legenda: LEGENDA CA EI POT FI INVINSI !
  • 0 (0 voturi)    
    Sa marturisesti colaborarea - cu securistii la putere (Vineri, 13 octombrie 2006, 0:47)

    Dia [anonim]

    Sa marturisesti colaborarea - cu securistii la putere
    Si apoi sa si lupti impotriva lor si a PSD (PNL nu-l mai pun aici ca tot PSD e)

    "Ce i-a oprit oare pe turnatorii fortati sa toarne (daca a fost asa) sa spuna in 90: "Iata, acesti securisti ticalosi (nume, funtii, identificare) m-au amenintat cu...si cu... si cu... iar eu, cu mintea de atunci, am acceptat sa scriu despre....... si despre....... si despre.... Va rog pe voi, victime ale cedarii mele (nume) , sa ma iertati si sa ma ajutati sa-i fac prezint public, ca pe niste ticalosi ce sunt ! ".

    Chiar asa, foarte buna intrebarea. Deci, in 1990 CAND SECURITATEA ERA LA PUTERE, un om ar fi trebuit sa ii identifice pe "securistii ticalosi" cu : nume, funtii, identificare ...

    Sa vedem: omul ii identifica pe securistii ticalosi. Dupa care se duce si spune - CUI? La televiziune?

    Abia din 1995 - am avut prima televiziune LIBERA: Tele 7 abc sau ma rog, cand a aparut avea un alt nume.
    Deci, in 1990 NU AVEA UNDE SA TIPE. Bun, sa presupunem ca eroul vroia sa faca acest lucru cunoscut. Dar, CU SECURITATEA LA PUTERE, unde erau acei "securistii ticalosi" care "m-au amenintat". nu cumva erau in 1990 in ALECEASI POZITII si in aceleasi functii garantate de ILIESCU si de poporul votant ?

    Si daca securistii erau in aceleasi functii, ce se intampla mai departe ? Nu il alergau EI pe erou, cu toate "relatiile" si "cunostintele" lor, nu il faceau ei pe erou sa "dispara" intr-o zi si sa nu mai stie nimeni de el ?

    CATI OAMENI AU FACUT ACEST LUCRU? A AVUT CINEVA CURAJUL SA FACA ACEST LUCRU ? UN OM OBISNUIT, FARA "PROTECTIE" DE NICAIERI ???

    A fost fenomenul recunosterii colaborarii unul de masa? Sau macar de mica-massa ?
    Au fost doar doi-trei oameni de notorietate, A. Paleologu si Mitropolitul Nicolae Corneanu - dar pe ei ii apara NOTORIETATEA, adica faptul CA ERAU CUNOSCUTI DE OAMENI si deci, daca dispareau a doua zi, macar viata lor pierduta ar fi insemnat CEL PUTIN ca exista un VINOVAT CERT - securistul respectiv.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa marturisesti colaborarea - cu securistii la putere - cont (Vineri, 13 octombrie 2006, 0:59)

    Dia [anonim]

    CATI OAMENI AU FACUT ACEST LUCRU? A AVUT CINEVA CURAJUL SA FACA ACEST LUCRU ? UN OM OBISNUIT, FARA "PROTECTIE" DE NICAIERI ???

    A fost fenomenul recunosterii colaborarii unul de massa? Sau macar de mica-massa ?

    Au fost doar doi-trei oameni de notorietate, A. Paleologu si Mitropolitul Nicolae Corneanu - dar pe ei ii apara NOTORIETATEA, adica faptul CA ERAU CUNOSCUTI DE OAMENI si deci, daca dispareau a doua zi, macar viata lor pierduta ar fi insemnat CEL PUTIN ca exista un VINOVAT CERT - securistul respectiv.

    Dupa 1964 securitatea nu a mai inchis sau omorat oameni, ceausescu NU DOREA EROI, sau MARTIRI - pentru ca asta ar fi creat un model de comportament DEMN de urmat. Astfel ca dupa 1964 oamenii de varf ERAU COMPROMISI, tarati in bascalie si barfiti - nu ucisi.

    SECURITATEA a mai omorat si dupa 1990 - cazul I. P. Culianu.
    Au fost mineriadele. In aceste conditii oamenilor - si de mare importanta dar si / si mai ales oamenilor obisnuiti - le era frica sa recunoasca. CINE ERA NEBUN SA SE APUCE SA-L VANEZE pe "securistul ticalos" in aceste conditii ?

    Faptul ca totusi in aceste conditii au existat oameni ca Mona si Carol Sebastian care in ciuda acestor lucruri au ales ca dupa 1990 sa lupte impotriva SECURITATII - merita apreciat.
    Iar faptul ca au luptat impotriva securitatii in aceste conditii - cand securitatea era la putere - si cand EXTREM de multi altii COLABORAU IN CONTINUARE CU EA din partide sau din societatea civila - acest lucrur merita orice efort de nuantare. Pentru ca e vorba de CURAJ si IMPLICARE.

    Cine are : CURAJUL si IMPLICAREA lor - acela sa vorbeasca !
  • 0 (0 voturi)    
    cateva pagini (Vineri, 13 octombrie 2006, 3:05)

    guttenberg [anonim]

    Eticheta de "politie politica" este dura si se bazeaza pe o logica expusa in numai doua pagini. Urmatoarea decizie va fi probabil tot atat de ampla ca si contestatia.
  • 0 (0 voturi)    
    1+1=2 (Vineri, 13 octombrie 2006, 9:21)

    SKB [anonim]

    1. Mona Musca a mintit. = >
    2. Punct. Restul nu mai conteaza

    Prefer un Basescu care spune pe fata ce parere are el despre "goazarul" de Zara, pe care nu-l cunosc, dar hei, poate chiar e un goazar. A fi sef de stat nu iti taie dreptul la o parere personala.

    Ma seaca o Musca care are impresia ca doar ea detine adevarul si asa le invarte de parca ar fi politician de scara planetara. Mona, ai facut compromisuri sau/si greseli, asumati-le si lasa-ne. Stai linistita, dupa tine care esti curatica, vor veni si altii, mai jegosi. Inceputul e mai greu.

    A, ca totul e pana la urma comanda politica, nu contest. Fratilor, alta cale de a afla adevarul vedeti voi? Mie imi place ca au inceput sa sara unii la gatul altora. Doar din cearta pentru ciolan mai aflam si noi chestii interesante.

    A pune semn de egalitate intre Musca si Coposu e o blasfemie, or asta fac toti care o lauda pentru CV -ul de dupa revolutie. Coposu a avut si baza de integritate care sa-i permita sa ne priveasca pe noi muritorii de rand, de sus si totusi nu a facut-o. In schimb o face Musca. Cum naiba sa nu-ti aduci aminte ca ai dat 17 note informative?? Sau sa consideri ca a fost un fapt minor.

    Coposu a iesit din puscarie jumatate din omul care era cand a intrat (fizic). Oare pentru el tot un fapt minor a fost chestia asta?

    Nu stiu, prefer sa plasez increderea in altii care sa lupte pentru reforme, dreptate, etc., desi nu sufar de complexul mesianic. Mona a fost santajabila, acum este patata, gata, sa se retraga la tara si sa-si scrie memoriile. Asta e, in politica nu prea poti face multe greseli. Fruntea sus si spor la ingrijitul gradinii.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr. 38 Dorin (Vineri, 13 octombrie 2006, 10:28)

    MK [anonim]

    "E adevarat ce zici, dar trist.

    E cel mai nefericit adevar care se intampla.. Oare cand om incepe, daca nu sa ne indragim, macar sa ne intelegem unii pe altii si sa ne respectam. Fiecare cu greselile sau cu meritele lui.

    Ma gandesc chiar la Ticu Dumitrescu. Cand o sa fie multumit si satisfacut?"

    Foarte putini romani au experienta luptei cu "sistemul", asa cum au avut-o cei putini care s-au opus in 2004 (Mona Musca, Boureanu, Turcan, Basescu, etc.) - dar multi sunt exesperati de el de 16 ani incoace.
    Cand aceste doua lucruri se vor echilibra, atunci va apare si bunul simt, dreapta judecata si "acceptarea" si auto-definirea noastra ca si comunitate (care conteaza !).

    Desi daca ma gandesc, la cata presiune, saracie si nevoi sunt, romanii au inca ENORM de mult bun simt.
  • 0 (0 voturi)    
    Ptr 43 (Vineri, 13 octombrie 2006, 10:47)

    MK [anonim]

    1. TU ai facut ceva pentru Romania ?
    2. TU ai facut ceva ca sa cada PSD-ul ?

    -(1)-(2) = ZERO

    "Ma seaca o Musca care are impresia ca doar ea detine adevarul si asa le invarte de parca ar fi politician de scara planetara. Mona, ai facut compromisuri sau/si greseli, asumati-le si lasa-ne. Stai linistita, dupa tine care esti curatica, vor veni si altii, mai jegosi. Inceputul e mai greu."

    Daca ai astfel de sentimente, e cazul sa te intrebi de ce le ai. Poate pentru ca te simti in inferioritate in fata unei SIMPLE FEMEI care a avut curaj sa iasa in fata SI SA LUPTE in timp ce tu stateai la loc caldut in 2004 ?

    Pana nu se va face lumina cu adevarat in toate ungherele, LASITATEA VA INVINGE ROMANII, nu altceva.
    Propria noastrea lasitate si faptul ca ea ne chinuie in fata acestui sistem care se perpetueaza de 60 de ani fata oprire, in cele mai diverse forme pe care noi NU LE PUTEM OPRI.

    In momentul cand vei avea si TU o singura fapta de CURAJ o vei privi pe Mona ca pe un EGAL al tau.
    Pana atunci va trebui sa invatam de la ea - si de la altii - ce inseamna sa lupti cu arme inegale, asa cum face ea acum si cum a facut si in 2004 IMPOTRIVA PSD-ULUI

    SI A INVINS.

    Ceea ce iti doresc si TIE, oriunde ai fi.
  • 0 (0 voturi)    
    Ioaneeee :) (Vineri, 13 octombrie 2006, 11:23)

    IONION [anonim]

    39. LEGENDA CA EI POT FI INVINSI !
    Dia (13 oct 2006 0:44)

    Corect ! Ei pot fi invinsi !

    Iliescu isi merita pe deplin eticheta de colaborator si MEMBRU al Securitatii !!!

    Ziua in care se va intampla acest lucru va fi o zi in care romanii vor primii libertatea de a GANDI si a-si alege drumul MAI LIBER !


    p.s. IP-ul meu e restrictionat din diverse motive pe acest site si nu pot sa ma conectez decat cu mozilla torpack
  • 0 (0 voturi)    
    Pt moni nr 11 si pt Dia (Vineri, 13 octombrie 2006, 11:26)

    elena [anonim]

    Moni, daca ai fi citit contestatia si decizia CNSAS nu cred ca ai mai fi asa dura? Dar ne place sa ne formam pareri citind tot felul de articole, bineinteles din ziare apartinand diferitelor interese. Incearca sa o formezi obiectiv. Ce scrie in acele note informative? Despre asta nu scrie in articole, de ce ar scrie? Ti-ai da seama cat de penibili sunt cei care tot striga "Mona Musca a facut politie politica". Acele note informative nu contin nici o turnare, ci doar o caracterizare elogioasa a unor colegi.
    Cei care scriu ca Mona Musca a turnat camarazi ati citi ce a turnat??
    Dia, imi place cum scrii.
  • 0 (0 voturi)    
    Pt moni nr 11 si pt Dia (Vineri, 13 octombrie 2006, 11:43)

    elena [anonim]

    Moni, daca ai fi citit contestatia si decizia CNSAS nu cred ca ai mai fi asa dura? Dar ne place sa ne formam pareri citind tot felul de articole, bineinteles din ziare apartinand diferitelor interese. Incearca sa o formezi obiectiv. Ce scrie in acele note informative? Despre asta nu scrie in articole, de ce ar scrie? Ti-ai da seama cat de penibili sunt cei care tot striga "Mona Musca a facut politie politica". Acele note informative nu contin nici o turnare, ci doar o caracterizare elogioasa a unor colegi.
    Cei care scriu ca Mona Musca a turnat camarazi ati citi ce a turnat??
    Dia, imi place cum scrii.
  • 0 (0 voturi)    
    Drept la replica: pt elena (Vineri, 13 octombrie 2006, 12:34)

    moni [anonim]

    Revin elena....:)

    Te rog sa citest mai atenta posturile mele. Eu nu am scris ca Monica a facut sau nu politie politica. Eu am spus ca Monica ne-a mintit. Adica inainte de a se afla ca a semnat un act (lasam la o parte discutia despre ce acte a semnat si la ce anume se gandea cand a semnat), a declarat in nenumarate randuri ca nu a colaboart cu securitatea si nu a semnat nici un fel de angajament.
    Mai departe te las pe tine sa te gandesti care e de fapt problema mea
  • 0 (0 voturi)    
    o musca moarta (Vineri, 13 octombrie 2006, 12:48)

    ddt [anonim]

    degeaba incercati sa o innviati, nu mai are credibilitate, nu va mai chinuiti degeaba e o musca cu tupeu si nu o forteaza nimeni sa faca politica se poate si fara ea,
  • 0 (0 voturi)    
    De ce Mona? (Vineri, 13 octombrie 2006, 13:01)

    alx chivan [anonim]

    N-am de gand sa analizez numeroasele pareri in legatura cu, indiscutabil sipatica Mona Musca. Eu i-as adresa doar doua intrebari, pe care, daca va ajunge sa citeasca comentariul meu, ar trebui sa le onoreze, macar fata de sine insasi, prin raspunsuri. Prima: de ce nu a spus ca a semnat un angajament cu securitatea, mai ales ca era sigura ca acesta nu reprezinta implicarea in asa numita politie politica? A doua: de ce i s-a parut ca nu-i poate proteja pe studentii starini semnaland conducerii universitatii posibilele neplacute incidente intre ei decat avand semnat acel neonorant contract cu nume de cod? Nu cred ca o persoana de inteligenta D-nei Musca are nevoie de mai multe comentarii pe aceasta tema.
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 51 (Vineri, 13 octombrie 2006, 13:31)

    MK [anonim]

    de ce nu a spus ca a semnat un angajament? pentru ca presa PNL-sta ar fi crucificat-o oricum, indiferent ce ar fi facut sau spus, dupa cum aceeasi presa NU-I crucifica pe Melescanu si Quintus
    Exemplu este chiar ceea ce vedem astazi cand singura persoana care a "facut politie politica" este Mona Musca, pentru ca a dat informari pozitive !!!!

    Ma intreb ce au facut cei care si-au turnat colegi, frati, surori, mama si tata ?

    Si de ce nu-i vedem ???

    Despre studentii straini: in comunism nu puteai sa te bazezi pe vorbe si pe simple "semnalari". oricine putea sa faca din tine un vinovat potential, fara ca macar sa fi facut ceva, dar'mite daca te bazai numai pe niste cuvinte spuse unui superior.
  • 0 (0 voturi)    
    draga prietena moni, (Vineri, 13 octombrie 2006, 13:42)

    elena [anonim]

    revin si eu, daca imi permiti. :)

    Inteleg ce vrei sa spui. Dar, de ex, daca eu zic ca te ajut pe tine sa intri intr-o afacere, si nu misc un deget in sensul asta, insemna ca te-am ajutat sau nu?
    Si daca apoi eu sustin ca nu te-am ajutat inseamna ca mint?
    Documentele semnate de ea sunt importante , pt a vedea exact cat e minciuna. Nu e bine sa iti alegi din datele problemei doar ce vrei, incearca o privire de ansamblu.

    Pt tine chiar sterge o minciuna de genul asta tot ce a facut pana acum Mona Musca in politica si te face sa spui "In rest actiunile dansei sunt frectii la picior de lemn. "?
  • 0 (0 voturi)    
    No comment pentru comentariile de mai jos... (Vineri, 13 octombrie 2006, 13:43)

    LauraC [anonim]

    Mi-a spus un profesor universitar de la un program de master ceva zilele astea, si primul lucru la care m-am gandit au fost forum-urile de pe hotnews (pe care le citesc regulat): "Romanul este cel caruia ii place sa stea pe margine si sa critice. Se naste cu critica in sange, fara a se uita macar o clipa la fiinta lui".

    Ma intreb... cati dintre voi cei care ati postat aici ati si citit Decizia si Contestatia d-nei Mona Musca? As tinde sa spun ca aproape nimeni! Sa inteleg ca pentru voi, d-na Mona Musca este vinovata! Nimic mai fals decat asta! Ce se intampla cu adevaratele crime ale securitatii? Acei oameni unde sunt?? Grupurile de interese primeaza si vor prima inca vreo 20-30 de ani de acum inainte!

    Nu stiu cum de nu va suna nimic shubred in Decizia luata de CNSAS! Este lipsita de probe care o sa o invinuiasca!

    In caz ca nu stiati, studentii straini din Romania sunt urmariti si acum!

    Cineva spunea mai jos: ce au facut politicienii nostri 16 ani de zile? Si eu raspund: Noi, romanii, de ce nu actionam in nici un fel si ne lasam condusi de oricine ne aruna un covrig si 100mii lei la alegeri?
  • 0 (0 voturi)    
    De ce a "mintit" Mona. (Vineri, 13 octombrie 2006, 14:13)

    HubuBubu [anonim]

    Sint aburit de comentariile "sanatoase" ale unora care nu pot vedea lumea decit in doua culori (pina si Romania Mare a vc-ului o vede in trei) alb si negru.
    Celor care la acest articol sint de "felul" marelui poet Isidor:>

    Mona Musca a "mintit" timp de atitia ani fiindca nu a existat instanta morala careia sa-i declare adevarul. Cei care se declarau instanta morala erau tot cei care au condus si inainte de 89 si care nu aveau nevoie de aceasta marturisire fiindca, EVIDENT, stiau totul despre Mona. Iar noi, cei care tipam ca ne-a dus de nas atitia ani, am fi aruncat-o la gunoi (cum facem acum) cu 16 ani mai devreme. Prin urmare cine ar fi pierdut mai mult? Toate actiunile anticomuniste, antisecuriste si profund democratice pe care Mona le-a dus la indeplinire n-ar mai fi existat astazi. Azi Mona Musca n-ar mai fi o persoana publica fiindca evident ar fi fost de mult scoasa din politica de masinaria securistoida folosindu-se tocmai de sinceritatea si buna ei credinta care n-ar fi contat nici cit o ceapa degerata in fata judecatii drepte, in alb si negru, a unora dintre noi care sintem fara pata, niste ingeri care n-au mintit in viata lor si care raspindesc adevarul pe forumuri la ora la care ar trebui sa-si cistige existenta cel putin gindind.
    Lasati-ma BAAAAAAAh!
  • 0 (0 voturi)    
    ptr 55 ROMANIA E ROSIE si acum (Vineri, 13 octombrie 2006, 14:30)

    RED frame [anonim]

    ROMANIA E ROSIE :
    http://www.trafic-de-idei.net/alegeri-1992-1996-2000-2004/

    Si asa va ramane, cat timp securistii adevaratii o sa caute sa ne "ia ochii" cu operatiuni de imagine ca cea impotriva Monei, si cu moralisti de carton ca Liiceanu care la prima adiere de dictatura se ascund sub masa si ne lasa pe noi in bataia pustii.

    Cati dintre moralistii de azi AU CARTIT IMPOTRIVA LUI NASTASE ACUM DOI ANI ?

    Am uitat cu totii ca "liniste" era in Romania nu mai departe de doi ani in urma ?

    Cerneti adevarul, pentru ca nu "moralistii" vor sari la greu pentru noi, ci oameni ca MONA !!!
  • 0 (0 voturi)    
    nepotzei (Vineri, 13 octombrie 2006, 16:46)

    x [anonim]

    Mai tanti Mona, n-ai si matale neshte nepotzi!? Poate ai treaba si noi te retzinem pe acilea prin politichie!!!! Paaaa!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Oricand elena (Vineri, 13 octombrie 2006, 16:58)

    moni [anonim]

    'In rest actiunile dansei sunt frectii la picior de lemn. '...se refera la depunerea contestatiei ;)

    Si ca sa ne folosim de exemplu tau: daca eu vreau sa-mi fac o organizatie paramilitara si tu promiti ca o sa ma ajuti e un punct al discutiei.
    Ca tu nu faci nimic pe urma sa ma ajuti (da stii ca suntem prietene si probabil o sa te las in pace ;) ) e un alt punct al discutiei.
    Daca peste ani conditiile se schimba si organizatia mea e scoasa la lumina, iar tu in calitatea pe care o ai declari sus si tare ca "nici nu m-ai cunoscut" e alt punct al discutiei.
    Ca pe urma se afla ca am fost prietene si tu incerci sa o dregi e un alt punct al discutiei.

    Mona musca in calitatea ei de parlamentar munceste pe banii tai si ai mei. Ca alegatori, am decis care am dori sa fie profilul ideal al parlamentarului angajat. Iar in profilul meu punctele de mai sus ale discutiei noastre apar la categoria: "nu dorim aceste calitati la candidatul nostru".

    Ca sa revin....daca vrei sa largim orizontul discutiei, cu cea mai mare placere. Eu m-am oprit la moralitatea si actiunile Monei Musca din ultimii 16 ani...atat.

    Si ca sa-ti dau si eu un exemplu: ce ai crede despre mine daca ti-as zice ca nici macar nu-l cunosc pe vecinul de la 3...insa probabil in cativa ani o sa se descopere ca timp de cateva luni m-am plimbat imbratisata cu el prin parcuri? Sunt sau nu o curva? Daca luam simplist nu ...atat timp cat nu am facut sex cu el ;)
    Exista vreo diferenta in cazul Monei????
  • 0 (0 voturi)    
    pt 58 moni si nepotzei (Vineri, 13 octombrie 2006, 18:16)

    RED frame [anonim]

    "ce-ar fi" sa vedem ce spune legea; "ce-ar fi" sa aplicam legea; "ce-ar fi" sa vedem ce spune si legislatia internationala (politie politica este conceptul inventat de Dr. Gauck in Germania pentru a separa actele care afecteaza drepturile omului de actele administrative ale securitatii est-germane).

    Exemplele si comparatiile servesc numai cuiva care cauta sa evite adevarul.
    Profilul pe care-l doresc eu pentru parlamentarul roman este chiar profilul monei Musca: omul care "nu a tacut" intre 2000 si 2004, care a strans bani de campanie gatind pentru femeile bogate in timp ce Patriciu - colegul ei DE PARTID - sponsoriza PSD-ul.

    Asadar, sa lasam legile si dreptul sfant la aparare sa existe, intr-o tara in care cei mai multi sunt DEASUPRA LEGII si sa lasam oamenii sa APRECIEZE SINGURI faptele Monei.

    Nepotzei ca si Corlatean, Ponta, Bombonel, Hrebenciuc, Iliescu si altii ocupa de 16 ani scena politica si nu-i goneste nimeni DUPA FAPTELE LOR.
  • 0 (0 voturi)    
    Mona Musca (Vineri, 13 octombrie 2006, 18:38)

    Dr.George Calalb [anonim]

    Situatie grea pentru liberali si pentru noi toti.Mezaliantele din PNL....de cand spun asta?Partide extraparlamentare,ce cauta {inca}o apropiere de partidul Monei Musca......si de dansa.Pacat,mare pacat.Unde-si baga dracul coada.....
  • 0 (0 voturi)    
    For RED (Vineri, 13 octombrie 2006, 18:49)

    moni [anonim]

    Si care este adevarul domnu' RED conform doctorului german Gauck? Va rog luminati-ma.

    Exemplele si comparatiile le folosim pentru ca interpretam diferit aceeasi situatie. Este vorba despre mine si prietena mea Elena...daca inca nu v-ati prins.
    In momentul in care vor fi liste nominale la parlament si la camera o sa aveti sansa sa puneti sampila pe numele Monei (daca va fi acolo) ;) Eu nu am sa fac acelasi lucru. Sper sa n-o sa stricam relatiile cordiale din cauza asta.

    Daca doriti sa discutam despre clasa politica romaneasca o sa pierdem multe zile si nopti tastand tot felul de idei. Si ar trebui implicata mai multa lume nu numai 10 internauti mititei...sau nu credeti?

    Anyway....rigiditate, rigiditate, ridigitate. Cobor la vecinu' de la 3 ;)

    V-am pupat
  • 0 (0 voturi)    
    For Moni (Vineri, 13 octombrie 2006, 19:06)

    RED frame [anonim]

    Pai aici e problema: cand ai o lege de aplicat - comparatiile CAD.

    Inteles, domnu de la 7 ?

    Legea romaneasca - la fel ca si legea nemteasca :))) - spun ca un om nu a facut politie politica atunci cand nu a afectat drepturile nimanui.

    Acum, domnu', daca pentru PNL Mona a facut politie politica - eu nu indraznesc sa zic altfel, ca cine stie poate ma trezec exclus ....din administratia de bloc ...:)

    Numai ca LEGEA in Romania spune altfel. Dar tovarasii din PNL n-au invatat ca legea e si un contract SOCIAL care trebuie respectat. Nu-i nimic, o sa ne-nvete pe toti Mona ...

    Sa traiti tovarasu PNL-ist si sa nu-l lasati pe Bombonel - tovarasul vostru de suferinta socialista - sa va traga de sireturi, ca-i periculos .... :))))
  • 0 (0 voturi)    
    din nou pt RED (Vineri, 13 octombrie 2006, 19:36)

    moni [anonim]

    Domnu' RED,

    Vedeti ca va impiedicati domnule. Ne cereti sa aplicam legea insa dumneavoastra veniti cu o caruta de idei preconcepute.
    Stiu ca va cer prea mult...insa recititi despre ce discutam eu si cu Elena. Parerea mea este ca Mona Musca a mintit, Elena sustine altceva. Ma puteti induma catre legea care decide daca un om a mintit sau nu? Si daca a mintit...a fost o minciuna mare sau mica? Cadeti in penibil ...si ne faceti sa pierdem vremea...zau asa ;)
  • 0 (0 voturi)    
    Alb/negru (Vineri, 13 octombrie 2006, 20:35)

    Isidor [anonim]

    Se pare ca avem cativa colegi de discutie care sunt "ca romanii, impartiali" (ii las sa ghiceasca cine a spus asa frumos despre noi, romanii). Sunt acuzat de o abordare maniheista a lumii. Din cunostintele mele, neinvatate la scoala, din nefericire am prins cadre ca si musca, vajnicii pupincuristi ai securitatii, stiu ca exista o lege, nescrisa in codul penal/civil care suna cam asa: "Sa nu minti!". Nu cred ca cel care a dat legea respectiva s-a gandit daca exista/nu exista televiziune libera, daca e bine sau nu sa tragi oamenii pe sfoara, etc. Din nefercire pentru devenirea mea legea spune clar : Sa nu minti! Nu spune ca e permis sa minti daca nu ai acces la tv, etc, etc. Sa fie pacatul meu dar eu consider ca musca a mintit cu nerusinare, iar aparatorii ei incalca alta lege, cea privind chipul cioplit. Daca musca a ajuns sa fie chip cioplit suntem un popor sarac, cultural macar. Daca musca e data de exemplu de lupta anticomunista, cand ea, cu entuziasm tineresc, scria informari semnate sub pseudonimul Dana, ce sa mai zicem de un Arnautoiu, Rizea, Coposu si alti eroi ai neamului. Nu credeti ca se rasucesc in mormant cand ii vad pe cei ce i-au turnat in chip de eroi? Drosophila a mintit si a sprijinit regimul devenind un informator al acestuia. Abordarea ei antieuropeana (ca sa satisfac alti cativa autori de pe acest forum) in privinta informarii asupra alogenilor este la fel de rusinoasa ca toata minciuna ei. Pe aceeasi logica putem omori negri, galbeni, indieni ca doar nu sunt romani de-ai nostri!
  • 0 (0 voturi)    
    Domnu Moni (Vineri, 13 octombrie 2006, 20:49)

    RED frame [anonim]

    Domnu Moni

    AGAIN, ca in postarea nr. 55 (care nu-mi apartine),
    Domnule,

    In lege NU ezigsta :"a mintit".
    LEGEA se aplica - sau NU -

    AGAIN, iti spun,
    PENTRU CEI CARE AU LUPTAT IMPOTRIVA SECURITATII :

    Ei - nu puteau sta si CU CUTITUL LA GAT - SI CU morala LA FRUNTE :)))))


    Morala - e pentru (mai tarziu), pentru the after math, DUPA CE AI CASTIGAT RAZBOOU '
    E pentru nevolnici ca mata ' !!!

    CEI CARE FAC POSIBILA VICTORIA
    Fac posibilia si judecata

    Ce inseamna asta ???
    Ca nu am castigat NICI O VICTORIE.

    Ca in Romania, PSD-ul si securitatea lui au fost INVINSI
    Dar acum se dau anti-comunisti, sau, mai nou, LIBERALI,
    PENTRU A SUPRAVIETUI
    EXACT CA IN 1989 !!!

    A spus asta un om mai inteligent ca mine: Tom Gallagher.
    Care a spus ca SOPARLA SCHIMBA PIEILE PENTRU A SUPRAVIETUI !!!
    Dupa 16 ani insa - si dupa atatea pacaleli - pe noi nu ne mai pacalesc chiar si niste imbecili vopsiti in liberali.








    Domnu' RED,

    Vedeti ca va impiedicati domnule. Ne cereti sa aplicam legea insa dumneavoastra veniti cu o caruta de idei preconcepute.
    Stiu ca va cer prea mult...insa recititi despre ce discutam eu si cu Elena. Parerea mea este ca Mona Musca a mintit, Elena sustine altceva. Ma puteti induma catre legea care decide daca un om a mintit sau nu? Si daca a mintit...a fost o minciuna mare sau mica? Cadeti in penibil ...si ne faceti sa pierdem vremea...zau asa ;)
  • 0 (0 voturi)    
    mona musca (Sâmbătă, 14 octombrie 2006, 15:58)

    mirc79 [anonim]

    securista dispera.dupa ce a ascuns colaborarea cu securitatea ,tot ea vroia sa desconspire securitatea.e clar dupa mine ca a primit ordin. RUSINE,sper sa nu o ma ivad.
  • 0 (0 voturi)    
    mai.. (Duminică, 15 octombrie 2006, 0:37)

    Daniel [anonim]

    va bateti pe forum? Mergeti la un Becali(sorry (trbuia scris cu b mic) ,mai mic nu este pe claviatura ,dar pt.,un ta(na,ca iar nu au adus astia ltere mici)riceanu comandam:ES Amu am o intrebare :DE LA ULPIA TRAIANA via MARKO OR via EZ A PATRIA?
  • 0 (0 voturi)    
    Intrebare (Duminică, 15 octombrie 2006, 0:42)

    Daniel [anonim]

    Avem un partid liberal?